Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

 

Μόλις το μεσημέρι παράγγειλα το Note και αύριο θα το έχω ! Είδα στα χαρακτηριστικά του πως η μπαταρία του είναι 2500mAh μπήκα στο ebay και είδα πως πουλάνε και μπαταρίες με μεγαλύτερη χωρητικότητα 5200mAh

 

Και η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει διαφορετική μπαταρία από την original και αν είχε ποτέ του κάποιο πρόβλημα αν του παρουσίασε το κινητό του πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

 

 

Εγω εχω παρει αλλες 2 μπαταριες 2,500mah της samsung και τις αλλαζω.... εχω παντα μια δευτερη στο αμαξι.... και μια στη τσαντα της δουλειας μου!!!!

 

Ετσι δεν παιζει να μεινω χωρις μπαταρια ποτε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχεις root κανονικα? με τον speedmode

 

Εγώ στην εγκατάσταση έβαλα προεπιλογή speedmode και το έχασα το root. Αναγκάστηκα και το ξαναρουτάρισα με τον τρόπο του dr ketan.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με του ethis είμαι και δουλεύει μια χαρά..κανε μια απεγκατάσταση και ξαναβάλτω...

 

εχει πάρει κανενός το μάτι του σε κανένα φορουμ να αναφέρεται εαν μπορούμε να συνδέσουμε με το ανταπτοράκι usb φλασακι ιντερνετ???έχω ένα της wind με όριο 5gb.

στο xda σε άλλες συσκευές android και μαγειρεμένες ρομ διαβάζω οτι γίνεται...

εχει δει κανείς κάτι για τη δικό μας μπλιμπλίκι???

 

μωρε το εβαλα το ξαναεβαλα το ξαναεβγαλα, τιποτα.. μεχρι και παλια εκδοση προσπαθησα να βαλω που ειχα.. τιποτα κατι δεν του καθετε καλα! :lol::lol:

οσο για το ανταπτοράκι usb φλασακι ιντερνετ που λες πριν κανα 5μηνο που ειχα μιλησει με καποιον developer απο xda, μου χε πει οτι δεν ειναι ευκολη υποθεση γιατι πρεπει να γινουν port οι drivers για καθε μαρκα ξεχωριστα.. τωρα τι να σου πω. δεν ξερω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιο .apk είναι υπεύθυνο για την επεξεργασία φωτογραφιών ;. Πέρασα για δοκιμή την Crash και λείπει η επεξεργασία φωτογραφιών.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην εγκατάσταση έβαλα προεπιλογή speedmode και το έχασα το root. Αναγκάστηκα και το ξαναρουτάρισα με τον τρόπο του dr ketan.

 

εβαλα την 4.2 τωρα...

αφου στρωσω το κινητο θα περασω απο πανω speed και θα σου πω αν χασω το ροοτ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 4.2 τωρα...

αφου στρωσω το κινητο θα περασω απο πανω speed και θα σου πω αν χασω το ροοτ κτλ!

 

Πέρασα και εγώ τον τελευταίο speed και είναι όλα μια χαρά. Το πρόβλημα με το ρουτ πρέπει να το έκανε o K3-3 που είχε η ρομ σαν επιλογή.

Πάντως o τελευταίος speedmode είναι όνομα και πράγμα...το τηλέφωνο Πετάει και με τη ρομ του elthis άλλα και με Kingdroid 4,2 που έχω τώρα...:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο καλή η KingDroid ;. Με την crash δεν είμαι και τόσο ικανοποιημένος

 

Για την KingDroid δεν μπορώ να σου πω ακόμα (φαίνεται καλή) αλλά μπορώ να σου πω για τη ρομ του Ηλία πως είναι o,τι καλύτερο είχε περάσει από το Note μου!

Μια εβδομάδα και βάλε, και ήταν σαν να την είχα περάσει εκείνη την στιγμή!!! Αν δεν την έχεις δοκιμάσει Χάνεις!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Mα εννοείτε ότι την έχω δοκιμάσει και είναι μια χαρά. Απλά δεν ήξερα τι να κάνω στη δουλειά μου και πέρασα μια Rom διαφορετική....

 

Άσχετο...έχω παραγγείλει την Anker την μπαταρία, την 2700mAh. Κανείς με εμπειρία Anker ;. Το μόνο που ξέρω είναι ότι την έχω ακουστά αυτή την εταιρία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τον τελευταίο speed και είναι όλα μια χαρά. Το πρόβλημα με το ρουτ πρέπει να το έκανε o K3-3 που είχε η ρομ σαν επιλογή.

Πάντως o τελευταίος speedmode είναι όνομα και πράγμα...το τηλέφωνο Πετάει και με τη ρομ του elthis άλλα και με Kingdroid 4,2 που έχω τώρα...:D

Είναι που είναι και η ρομ του elthis αλλά και η kingdroid απίστευτες αυτός ο speed πραγματικά σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό.

Έχω πάθει την πλάκα μου από την ώρα που τον έβαλα.

Δεν θυμάμαι ποτέ να είδα το κινητό τόσο smooth και τόσο γρήγορο.

Πραγματικά αυτό το note κάθε μέρα είναι μια έκπληξη.

Καλά λέω εγώ θα το κρατήσουμε για πολύ καιρό.. :)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Φράνκο που δοκίμασα με την kingdroid είχα κολλήματα τώρα περνάω 4.2

Με.speed ...

Αυτός.o φράνκο.δεν μου έχει.μάθηση Μία φορά απροβλημάτιστα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Αποφασισα να εγκαταλειψω την ICS και να επιστρεψω στην GB. Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη μην αρχισω να βαζω και να βγαζω παλι...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Αποφασισα να εγκαταλειψω την ICS και να επιστρεψω στην GB. Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη μην αρχισω να βαζω και να βγαζω παλι...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=21529594

 

Η τελευταία GB που είχαμε δοκιμάσει όλοι και πήγαινε σφαίρα...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...έχω παραγγείλει την Anker την μπαταρία, την 2700mAh. Κανείς με εμπειρία Anker ;. Το μόνο που ξέρω είναι ότι την έχω ακουστά αυτή την εταιρία :lol:

 

Εγω ειχα μεινει ευχαριστημενος με την anker Και πολλοι φιλοι ακομη αλλα για το sii. εδω δεν ξερω τι παιζει, φανταζομαι το ιδιο καλη θα ειναι. μπορεις να διαβασεις σχολια, εδω

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πάνε στην κατηγορία οδηγοί η βίβλος κτλ και θα βρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις εκεί :)

Sent from my note

 

ΣΕ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Θεωρώ ότι έω διαβάσει αλλά τα ερωτήματα όπως τα έχω καταγράψει παραμένουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Αποφασισα να εγκαταλειψω την ICS και να επιστρεψω στην GB. Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη μην αρχισω να βαζω και να βγαζω παλι...

 

για πιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο όταν η μια τρέχει με 100 και η άλλη με 300???

υπάρχει GB που πηγαίνει καλύτερα απο ICS???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι μπαίνουμε σε recovery για να εγκαταστήσουμε τον abyssnote εννοείτε στο recovery που έχει η official ics rom; Μπορεί να γίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

για πιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο όταν η μια τρέχει με 100 και η άλλη με 300???

υπάρχει GB που πηγαίνει καλύτερα απο ICS???

 

Δεν γνωριζω. Δεν εχω δει πως δουλευει το NOTE με GB καθως μονο ICS του εχω βαλει. Παρ ολα αυτα επεσε στα χερια μου ενα Galaxy s2 με GB που πηγαινε σφαιρα,κυριολεκτικα,καμια σχεση με το note. Ρωτησα και το παιδι λοιπον αν δοκιμασε ics στο s2 και μου λεει ολες τις δοκιμασε και δεν εχει βρει μεχρι στιγμης καποια καλυτερη απο gb.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω. Δεν εχω δει πως δουλευει το NOTE με GB καθως μονο ICS του εχω βαλει. Παρ ολα αυτα επεσε στα χερια μου ενα Galaxy s2 με GB που πηγαινε σφαιρα,κυριολεκτικα,καμια σχεση με το note. Ρωτησα και το παιδι λοιπον αν δοκιμασε ics στο s2 και μου λεει ολες τις δοκιμασε και δεν εχει βρει μεχρι στιγμης καποια καλυτερη απο gb.

 

Δοκίμασε μια ice cream από αυτές που προτείνουμε πιο πάνω σε συνδυασμό με τον τελευταίο speed kernel και θα παθεις την πλάκα σου

Εγώ από χθες νομίζω ότι έχω αγοράσει άλλη συσκευή..

ΣΕ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Θεωρώ ότι έω διαβάσει αλλά τα ερωτήματα όπως τα έχω καταγράψει παραμένουν

 

Φίλε είμαι στην δουλειά θα ξαναδώ τα ερωτήματα σου το απόγευμα που θα σχολασω και θα σου πω..

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω. Δεν εχω δει πως δουλευει το NOTE με GB καθως μονο ICS του εχω βαλει. Παρ ολα αυτα επεσε στα χερια μου ενα Galaxy s2 με GB που πηγαινε σφαιρα,κυριολεκτικα,καμια σχεση με το note. Ρωτησα και το παιδι λοιπον αν δοκιμασε ics στο s2 και μου λεει ολες τις δοκιμασε και δεν εχει βρει μεχρι στιγμης καποια καλυτερη απο gb.

 

Κι εγώ γύρισα για αρκετό διάστημα σε GB γιατί όσες ics είχα δοκιμάσει λαγκάρανε αρκετά σε σχέση ακόμα και με stock gb. Αλλά αυτά μέχρι την LQ2. Η LQ3 είναι άλλη φάση όπως λένε τα παιδιά, αν και τολμώ να πω ότι δεν μου έχει δώσει ακόμα πιο smooth αίσθηση από gb :X. Δεν δοκίμασα βέβαια ακομη τον speedmod με LQ3, το οποίο σκοπέυω να κάνω εντός της ημέρας. Και βέβαια είναι και οι CM9 που δεν πιάνονται από ταχύτητα, αλλά με πονάει να χάνω βασικότατα features του note όπως mhl support και spen.

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γύρισα για αρκετό διάστημα σε GB γιατί όσες ics είχα δοκιμάσει λαγκάρανε αρκετά σε σχέση ακόμα και με stock gb. Αλλά αυτά μέχρι την LQ2. Η LQ3 είναι άλλη φάση όπως λένε τα παιδιά, αν και τολμώ να πω ότι δεν μου έχει δώσει ακόμα πιο smooth αίσθηση από gb :X. Δεν δοκίμασα βέβαια ακομη τον speedmod με LQ3, το οποίο σκοπέυω να κάνω εντός της ημέρας. Και βέβαια είναι και οι CM9 που δεν πιάνονται από ταχύτητα, αλλά με πονάει να χάνω βασικότατα features του note όπως mhl support και spen.

 

Θελεις να μου πεις οτι πχ στην τελευταια του ethis ειδες οτι υστερει σε smoothness και ταχυτητα σε σχεση με gb?

γιατι αν λες αυτο μαλλον δεν την εχεις περασει σωστα.. η εχεις περασει του κοσμου τις αχριστες εφαρμογες απο market και σου κολλανε το τηλεφωνο..

δεν εχω κατι πιο smooth.. και πιστεψε με παιζω με android απο εκδοση 1.5 Cupcake και εχουν περασει απ τα χερια πανω απο 14-15 hi-end κινητα android..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως είναι δυνατόν να μου δείχνει οτι έχει καταναλωθεί μπαταριά 24% για sygic ας πούμε χωρίς να το έχω ανοίξει καθόλου και ούτε να φαίνεται να τρέχει στις εφαρμογές???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...:)

Μιας και δοκιμασα καποιες νεες custom Rom, ας πω τη προσωπικη μου αποψη.

 

1)KingDroid ICS NoteMania Edition v4.2: Το Aroma installer, η δυνατοτητα δηλαδη κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης τις rom να προσθετεις/αφαιρεις διαφορετικα καλουδια, ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερον και εντυπωσιακο.

Αυτο βεβαια που μας ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το αποτελεσμα και η rom σε καθημερινη χρηση.

Η Kingdroid λοιπον λοιπον, για μενα, ειναι μια καλη custom rom, επιπεδου rocket-criskelo-modded AlBa κτλ..Το ιδιο smooth δηλαδη, στο ιδιο επιπεδο μπαταριας κτλ.

2)HYBRID_TMT_MIUI_1.0 BETA 4: Ενα πολυ ενδιαφερον project επισης, οπου βασιζεται στη πολυ γρηγορη miui (ταχυτητα επιπεδου cm9) με, αν οχι ολα, τα περισσοτερα χαρακτηριστα μιας samsung rom.Αξιζει να τη δοκιμασετε οσοι σας αρεσει να βλεπεται διαφορετικα πραγματα στη συσκευη σας.Απ οτι ειδα ειναι αρκετα stable και χωρις προβληματα γενικα.Μειον οτι δεν εχει Ελληνικα (δε δοκιμασα morelocale2 απο google play).

3)CleaNote 2.20: Η πιο smooth, stock look, samsung rom που εχω δοκιμασει.Προσωπικα χρησιμοποιω nova launcher και ετρεχε καλυτερα απο οπαδηποτε αλλη rom.Υποψιαζομαι οτι παιζει ρολο η base LPA που βασιζεται (βγηκε λιγο πιο μετα απο την LQ3 σε Ασια).Αρκετα stable και μπαταρια σε παρομοια επιπεδα με τις υπολοιπες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...:)

Μιας και δοκιμασα καποιες νεες custom Rom, ας πω τη προσωπικη μου αποψη.

 

 

3)CleaNote 2.20: Η πιο smooth, stock look, samsung rom που εχω δοκιμασει.Προσωπικα χρησιμοποιω nova launcher και ετρεχε καλυτερα απο οπαδηποτε αλλη rom.Υποψιαζομαι οτι παιζει ρολο η base LPA που βασιζεται (βγηκε λιγο πιο μετα απο την LQ3 σε Ασια).Αρκετα stable και μπαταρια σε παρομοια επιπεδα με τις υπολοιπες.

Μην μας ανάβεις φωτιές λέμε πάλι. :D

Το ότι είναι νεότερο το φιρμ με τραβάει απίστευτα να την δοκιμάσω.

Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο και ο speed kernel.

Η τελευταία version κάνει παπάδες.

Στο δικό μου το κινητό τουλάχιστον έχει κάτσει απίστευτα καλά

Δεν θυμάμαι να το είδα τόσο γρήγορο ποτέ (και με την δικιά σου ρομ του αποτέλεσμα ήταν θεαματικό)

Ps μόλις δοκιμάζω και αυτό τον κερνελ

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1749863&page=20

Σαν να μου φαίνεται ένα κλικ καλύτερος από τον speedmode (θα τρελαθούμε με άλλα λόγια σήμερα)

Θα επιστρέψω με περισσότερες εντυπώσεις

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να μου πεις οτι πχ στην τελευταια του ethis ειδες οτι υστερει σε smoothness και ταχυτητα σε σχεση με gb?

γιατι αν λες αυτο μαλλον δεν την εχεις περασει σωστα.. η εχεις περασει του κοσμου τις αχριστες εφαρμογες απο market και σου κολλανε το τηλεφωνο..

δεν εχω κατι πιο smooth.. και πιστεψε με παιζω με android απο εκδοση 1.5 Cupcake και εχουν περασει απ τα χερια πανω απο 14-15 hi-end κινητα android..

 

Το να έχεις βαρύ ιστορικό σε Android δεν έχει τόσο να κάνει όσο το πόσο πρόσφατα έπαιξες με gb. Έγω ήμουν πολύ πρόσφατα και μπορώ να συγκρίνω. Μια χαρά έχω περάσει τη rom και από εφαρμογές είναι στο minimum. Και αν δεν έχεις δει κάτι πιο smooth ίσως δεν πέρασες ακόμη από cm9;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...