Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Modded Alba LQ3 v.2 on testing...

 

changelog:

 

  • No wipe version (Full wipe always recommended)
  • Full Root (After first setup go to Su app and update binaries)
  • Auto restore google account in first setup (after full wipe)
  • SG3 Drobox hacked added
  • Newest S-Voice app from S3 included (Thanks to padlad)
  • Add native android SIP stack for Wifi & 3G calls in ICS (Thanks to mrcasmir)
  • Criskelo's beautifull wallpapers
  • SG3 live wallpaper
  • Some SG3 icons
  • Some cleaning

 

Aνεβαινει...:)

Θα ηθελα καποιος να με βοηθησει στο testing.Νομιζω οτι ολα πανε καλα και δε χρειαζεται κατι.

Απλα επειδη δε προλαβαινω να δοκιμασω τα παντα, ας κατεβασει οποιος θελει να φλασαρει σημερα κι ας πει εντυπωσεις...

 

edit, μη περιμενετε διαφοροποιησεις σε ταχυτητα κτλ...Δε νομιζω οτι παει αλλο...:p

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. Κατεβασα και εγω την Alba του elthis και την εγκατεστησα την Παρασκευη ως σήμερα όλα καλά. Το gps βρισκει αμεσως δορυφορους. Εκανα και μια φορα battery calibration. Η μονη δυσκολια που αντιμετωπισα ήταν κατά την εγκατάσταση της rom. How to perfect install a custom ROM for BABIES!!! εκει το τηλεφωνο εκανε τα κολπα του (δεν ανταποκρινονταν καλα η οθόνη του κινητού) αλλά τελικά ολα πηγαν καλά. Ευχαριστώ elthis. Μήπως θα ήταν ποιό βολικό να βάζαμε όλες τις γνωστές custom rom σε μια ενότητα? :D
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.elthis υπάρχει τρόπος μέσα από τις τροποποιήσεις που κάνεις να μπορούμε να βάλουμε το splanner widget της Samsung στο nova? Αν δεν υπάρχει πείτε μου να μην σας πρήζω άδικα :eek: εχω φαει κόλλημα από ότι καταλάβατε :confused:
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.elthis υπάρχει τρόπος μέσα από τις τροποποιήσεις που κάνεις να μπορούμε να βάλουμε το splanner widget της Samsung στο nova? Αν δεν υπάρχει πείτε μου να μην σας πρήζω άδικα :eek: εχω φαει κόλλημα από ότι καταλάβατε :confused:

 

Αυτο ειναι θεμα του nova launcher και μονο ενας dev μπορει να επεμβει εκει...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εδω ο καλος τεστερ

 

Επειδη ειμαι λιγο τελειωμανης, ραβω-ξηλωνω αυτη τη στιγμη...:)

 

Μεσα στη μερα θα τη δωσω εδω...

 

Ευχαριστω...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μολις πέρασα και το θεματάκι του φίλου μας...καλά ...ΜΑΓΕΊΑ!!!!είναι απλά φανταστικό.ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια που μου έδωσαν..απλά έχοντας πολύ κακή πρώτη εμπειρία με άλλη android συσκευή ήμουν λίγο έως πολύ φοβισμένος...

freddaras

για την κάμερα απλά να αναφέρω ότι πλέον δεν κουβαλάω dslr μαζί μου γιατί οτι και να έχω τραβήξει είναι απλά καταπληκτικό!!!άμα είχε και raw θα άγγιζε την τελειότητα:w00t::w00t:

elthis

άσε μας να αγιάσουμε βρε παιδί μου:lol::lol:

σε ευχαριστώ για τη ρομ καταπληκτική δουλειά!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις πέρασα και το θεματάκι του φίλου μας...καλά ...ΜΑΓΕΊΑ!!!!είναι απλά φανταστικό.ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια που μου έδωσαν..απλά έχοντας πολύ κακή πρώτη εμπειρία με άλλη android συσκευή ήμουν λίγο έως πολύ φοβισμένος...

freddaras

για την κάμερα απλά να αναφέρω ότι πλέον δεν κουβαλάω dslr μαζί μου γιατί οτι και να έχω τραβήξει είναι απλά καταπληκτικό!!!άμα είχε και raw θα άγγιζε την τελειότητα:w00t::w00t:

elthis

άσε μας να αγιάσουμε βρε παιδί μου:lol::lol:

σε ευχαριστώ για τη ρομ καταπληκτική δουλειά!!!

 

Ένταξη φίλε Κώστα, δεν είναι και...Nikon...αλλά όντως έχει πολύ καλή κάμερα!

Και τώρα που έμαθες, όπως άκουσες έρχεται η δεύτερη by elthis:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ένα μεγάλο μπράβο για ότι κάνεις. Μόλις πέρασα την ρομ σου. Μια παράκληση. Επειδή την μίνι ατζέντα την χρειάζομαι, και ότι και να έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να την κάνω install, μπορείς να την περάσεις κατευθείαν στη ρομ σου ;.

 

Άκυρο το έκανα επιτέλους install!!

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

changelog:

 

  • No wipe version (Full wipe always recommended)
  • Full Root (After first setup go to Su app and update binaries)
  • Auto restore google account in first setup (after full wipe)
  • SG3 Drobox hacked added (48GB free space)
  • Newest S-Voice app from S3 included (Thanks to padlad)
  • Add native android SIP stack for Wifi & 3G calls in ICS (Thanks to mrcasmir)
  • CRT OFF animation
  • AD's Blocked
  • YouTube roll (download videos on your sdcard)
  • Criskelo's beautifull wallpapers (Thanks to Criskelo)
  • SG3 live wallpaper
  • Some SG3 icons
  • Some cleaning
  • All the Goodies from 1rst version...:)

 

Download:

http://www.wuala.com/eliashadow/Custom%20Rom/AlBa_XXLQ3_Lite_By_eliashadow_v.2.zip/

MD5: D3F862F7F1D4AEB74FE0234F55FFB6F8

 

Παιδια αν εχω καλες αναφορες απο εσας δεν εχω σκοπο να πειραξω κατι αλλο και θα ειναι η final.

Απλα μου ειναι λιγο δυσκολο να δοκιμασω τα παντα μονος...:p

Οποιος λοιπον θελει να κατεβασει και να δοκιμασει, ας κανει ενα τεστ στα νεα πραγματα που προσθεσα...

 

Ευχαριστω....πηγαινω για ενα καφε και επανερχομαι...:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Elthis αυτή την νέα βάση που αναφέρθηκε χθες και πατάει πάνω της η τελευταία αλβα την δοκίμασες;

Και πάλι σε ευχαριστούμε για όλα.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

changelog:

 

  • No wipe version (Full wipe always recommended)
  • Full Root (After first setup go to Su app and update binaries)
  • Auto restore google account in first setup (after full wipe)
  • SG3 Drobox hacked added (48GB free space)
  • Newest S-Voice app from S3 included (Thanks to padlad)
  • Add native android SIP stack for Wifi & 3G calls in ICS (Thanks to mrcasmir)
  • CRT OFF animation
  • AD's Blocked
  • YouTube roll (download videos on your sdcard)
  • Criskelo's beautifull wallpapers (Thanks to Criskelo)
  • SG3 live wallpaper
  • Some SG3 icons
  • Some cleaning
  • All the Goodies from 1rst version...:)

 

Download:

http://www.wuala.com/eliashadow/Custom%20Rom/AlBa_XXLQ3_Lite_By_eliashadow_v.2.zip/

MD5: D3F862F7F1D4AEB74FE0234F55FFB6F8

 

Παιδια αν εχω καλες αναφορες απο εσας δεν εχω σκοπο να πειραξω κατι αλλο και θα ειναι η final.

Απλα μου ειναι λιγο δυσκολο να δοκιμασω τα παντα μονος...:p

Οποιος λοιπον θελει να κατεβασει και να δοκιμασει, ας κανει ενα τεστ στα νεα πραγματα που προσθεσα...

 

Ευχαριστω....πηγαινω για ενα καφε και επανερχομαι...:)

κατεβαζω παραυτα

Link to comment
Share on other sites

changelog:

 

  • No wipe version (Full wipe always recommended)
  • Full Root (After first setup go to Su app and update binaries)
  • Auto restore google account in first setup (after full wipe)
  • SG3 Drobox hacked added (48GB free space)
  • Newest S-Voice app from S3 included (Thanks to padlad)
  • Add native android SIP stack for Wifi & 3G calls in ICS (Thanks to mrcasmir)
  • CRT OFF animation
  • AD's Blocked
  • YouTube roll (download videos on your sdcard)
  • Criskelo's beautifull wallpapers (Thanks to Criskelo)
  • SG3 live wallpaper
  • Some SG3 icons
  • Some cleaning
  • All the Goodies from 1rst version...:)

 

Download:

http://www.wuala.com/eliashadow/Custom%20Rom/AlBa_XXLQ3_Lite_By_eliashadow_v.2.zip/

MD5: D3F862F7F1D4AEB74FE0234F55FFB6F8

 

Παιδια αν εχω καλες αναφορες απο εσας δεν εχω σκοπο να πειραξω κατι αλλο και θα ειναι η final.

Απλα μου ειναι λιγο δυσκολο να δοκιμασω τα παντα μονος...:p

Οποιος λοιπον θελει να κατεβασει και να δοκιμασει, ας κανει ενα τεστ στα νεα πραγματα που προσθεσα...

 

Ευχαριστω....πηγαινω για ενα καφε και επανερχομαι...:)

 

 

Ηλια πραγματικα εχω αρχισει και εντυπωσιάζομαι πάρα πολύ με αυτές της rom που δίνεις !!! Αυτη ειναι η καλυτερη roμ για το note που υπαρχει μεχρι στιγμης!! Oτι εχω δοκιμασει δουλευει τελεια και εχω την εντυπωση οτι εχει το καλυτερο smooth που εχω δει σε rom !! Κeep up the good work my friend!

 

 

 

edit : Μου αρεσει η απανταση απο το s voice στην ερωτηση ποιο ειναι το καλυτερο τηλ στον κοσμο ??

 

it s a personal choice but samsung galaxy is really cool !!

 

Kαι ξανα edit ΄γιατι το s voice δεν δουλευει σωστα. Σε πεταει εξω μετα απο λιγο. Και μετα απο αρκετες δοκιμες απο οτι ειδα κανει το κινητο να μην ανταποκρίνεται και να μαυριζει η οθονη για λιγο μεχρι να βγαλει σφαλμα. Καλο το s voice αλλα οχι σωστά στο note. Δουλευει για λιγο και μετα σφαλμα.

Οποτε θελει μαλλον unistall απο την στιγμη που δεν δουλευει σωστα.

 

Συνεχιζω ακομα της δοκιμες με αλλα προγραμματα του κινητου και επανέρχομαι

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Ηλια πραγματικα εχω αρχισει και εντυπωσιάζομαι πάρα πολύ με αυτές της rom που δίνεις !!! Αυτη ειναι η καλυτερη roμ για το note που υπαρχει μεχρι στιγμης!! Oτι εχω δοκιμασει δουλευει τελεια και εχω την εντυπωση οτι εχει το καλυτερο smooth που εχω δει σε rom !! Κeep up the good work my friend!

 

 

 

edit : Μου αρεσει η απανταση απο το s voice στην ερωτηση ποιο ειναι το καλυτερο τηλ στον κοσμο ??

 

it s a personal choice but samsung galaxy is really cool !!

 

Kαι ξανα edit ΄γιατι το s voice δεν δουλευει σωστα. Σε πεταει εξω μετα απο λιγο. Και μετα απο αρκετες δοκιμες απο οτι ειδα κανει το κινητο να μην ανταποκρίνεται και να μαυριζει η οθονη για λιγο μεχρι να βγαλει σφαλμα. Καλο το s voice αλλα οχι σωστά στο note. Δουλευει για λιγο και μετα σφαλμα.

Οποτε θελει μαλλον unistall απο την στιγμη που δεν δουλευει σωστα.

 

Συνεχιζω ακομα της δοκιμες με αλλα προγραμματα του κινητου και επανέρχομαι

 

Χαίρομαι που πάει καλά...:)

Όσο για το svoice, είναι το καλύτερο porting που υπάρχει.ναι, μερικές φορές μπορεί να κλείσει απότομα.

Να το αφήσω όμως ή όχι;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που πάει καλά...:)

Όσο για το svoice, είναι το καλύτερο porting που υπάρχει.ναι, μερικές φορές μπορεί να κλείσει απότομα.

Να το αφήσω όμως ή όχι;;;

 

Νομιζω οτι απο την στιγμη που δεν δουλευει σωστα να το βγαλεις. Επισης βλεπω θερμοκρασια 44 βαθμους σε κλιματιζομενο χωρο και νομιζω οτι δεν ειναι σωστο σε δωματιο με 26 βαθμους να εχω 44 ;; αμα ημουν εξω θα ειχα πολυ παραπανω. Το ψαχνω και επανερχωμαι.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απο την στιγμη που δεν δουλευει σωστα να το βγαλεις. Επισης βλεπω θερμοκρασια 44 βαθμους σε κλιματιζομενο χωρο και νομιζω οτι δεν ειναι σωστο σε δωματιο με 26 βαθμους να εχω 44 ;; αμα ημουν εξω θα ειχα πολυ παραπανω. Το ψαχνω και επανερχωμαι.

 

Δεν έχω πειράξει απολύτως τπτ από πριν για να επιτρέπει τη θερμοκρασία...κάποια εφαρμογή θα τη σήκωσε...

Σε μένα είναι οκ..

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει απολύτως τπτ από πριν για να επιτρέπει τη θερμοκρασία...κάποια εφαρμογή θα τη σήκωσε...

Σε μένα είναι οκ..

 

Δεν ξερω αν το live wallpaper s3 σε συνδυασμο με το ανοιγμα κλεισε αρκετων προγραματων το εφτασε σε αυτην θερμοκρασια. Μεχρι 44 ειδα να φτανει και μαλιστα να μενει εκει. Και αυτην την ωρα που γραφω τοση ειναι η θερμοκρασια.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το live wallpaper s3 σε συνδυασμο με το ανοιγμα κλεισε αρκετων προγραματων το εφτασε σε αυτην θερμοκρασια. Μεχρι 44 ειδα να φτανει και μαλιστα να μενει εκει. Και αυτην την ωρα που γραφω τοση ειναι η θερμοκρασια.

 

Αν θες βαλε ενα αλλο wallpaper και δες παλι...

Παντως, 44 βαθμους οταν κανουμε αρκετη χρηση, δεν ειναι και υπερβολικη τιμη, ιδιως καλοκαιριατικα......

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βαλε ενα αλλο wallpaper και δες παλι...

Παντως, 44 βαθμους οταν κανουμε αρκετη χρηση, δεν ειναι και υπερβολικη τιμη, ιδιως καλοκαιριατικα......

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι δεν ειναι πολύ η θερμοκρασία για αρκετη χρήση, αλλα η ανοδος συνεχίστηκε λογο του οτι το εβαλα να φορτιζει χωρις φυσικα να το πειραζω.....χμμμμμ θα το αφησω να φορτίσει πληρως και θα ξαναδοκιμάσω το απογευμα με βραδι τα πειράματα και της δοκιμές. Πάντος ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Περασα την v.1 και δεν εχω το SuperSU (θελω να αλλαξω το dpi)

 

Αν περασω μεσω Mobile Odin το CF-Root-SGN_XX_SEB_LQ3-v5.6-CWM5.zip μετα θα μπορεσω να κανω update το SUPERSU-Busybox-Installer.zip ωστε να εχω κανονικα root ή πρεπει να κανω ολη την διαδικασια μεσω AbyssKernel και ξανα φλασαρισμα με wipe;

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ένα μεγάλο μπράβο για ότι κάνεις. Μόλις πέρασα την ρομ σου. Μια παράκληση. Επειδή την μίνι ατζέντα την χρειάζομαι, και ότι και να έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να την κάνω install, μπορείς να την περάσεις κατευθείαν στη ρομ σου ;.

 

Άκυρο το έκανα επιτέλους install!!

 

φιλε μου πως το εκανες γιατι μου αρεσει και μενα η ατζεντα? ευχαριστω απο τωρα γιατι μετα το σβηνουν! :cry:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ένταξη φίλε Κώστα, δεν είναι και...Nikon...

canon φαντάζομαι ήθελες να πεις ε?? :p:lol:

 

όλα καλά με τη ρομ μόνο με το θέμα έχω ενα θέμα...

μετά απο rebοot μου εμφανίζει το παλιό εικονίδιο της μπαταρίας και οχι το εικονίδιο που είναι στο θέμα του kalagas...

 

και κάνοντας εγκατάσταση μιας εφαρμογής απο την κάρτα (ενα παιχνίδι συγκεκριμένα)οταν κανω reboot δεν μου εμφανίζει το δικό του εικονίδιο όταν το πετάω στην επιφάνεια εργασίας αλλά αυτό...

 

καμιά ιδέα ???

μήπως να το ξαναπεράσω???

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@gesamfunai

 

Κατεβάζεις το Μissing_apps.zip του Elthis (είναι στην σελίδα με την rom του). Το ανοίγεις το .zip (δεν χρειάζεται να κάνεις unzip τα πάντα), βρίσκεις το αρχείο miniDiary.apk το περνάς στην κάρτα του κινητού σου, και μετά το κάνεις copy-paste στο system->app του κινητού. Μετά πατάς επάνω στο αρχείο και πας στις ιδιότητες του αρχείου. Θα του δώσεις access, πατώντας το αλλαγή σε --->

 

Χρήστης (Τα δύο πρώτα τικαρισμένα)

Ομάδα (Το πρώτο τικαρισμένο)

Άλλο (Το πρώτο τικαρισμένο)

 

Το .apk δεν το ανοίγεις για να το εγκαταστήσεις.

 

Ε μετά θα το βρεις μέσα στο widget σου. (Αν δεν το βρεις κάνε restart).

 

Γνώμη μου Ηλία είναι να περάσεις το minidiary από την αρχή στο κινητό. Είναι αρκετό καλό. Όπως και το samsung apps. Mπορεί κάποιοι να έχουν κατεβάσει αρχεία από εκεί, ακόμα και να έχουν πληρώσει. ;)

 

Όσον αφορά την θερμοκρασία....

Πρώτη φορά που μου ανεβάζει και σε εμένα το κινητό θερμοκρασία όταν το φορτίζω. Κοντά στους 35% αν το πειράξω έστω και λίγο. Βρίσκομαι σε δωμάτιο με air condition....

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη η ρομ δεν παρχει στο λινκ.:wacko:
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη η ρομ δεν παρχει στο λινκ.:wacko:

 

Ανεβαζω αλλου τη τελικη....Το minidiary ειναι μεσα...

 

Δεν υπαρχει ρε παιδια θεμα με τη θερμοκρασια...35 βαθμους ειναι λογικο, και λιγο, οταν φορτιζει και ειναι και σε χρηση....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...