Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το που θα εφαρμοσεις τα tiny σου εμφανιζει μήνυμα ότι λόγω μικρού μεγέθους η αλλαγή θα γίνει μόνο στα mails και στα μηνύματα.. Πραγμα που ισχύει σε εμένα τουλάχιστον.. :cool:

 

Μιας και λέμε για γραμματοσειρες, στο tapatalk το γράμμα "φ" (phi) με ποια γραμματοσειρα το βλέπετε ή το εμφανιζει στο tapatalk? Με verdant, default και helvetica s δεν το εμφανιζει δυστυχώς

 

Είναι θέμα note οπότε δεν μπορώ να ρωτήσω στην ενότητα εφαρμογές αγαπητοί mods,συγνωμη ;)

Με tahoma το βλέπω πλέον.. Όλοι μπάλα ε??

 

Δεν ειναι θεμα note ;)

Settings και ενεργοποίηση του bbc code ή κάπως ετσι :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι θεμα note ;)

Settings και ενεργοποίηση του bbc code ή κάπως ετσι :)

Είσαι πρώτος!! Νόμιζα ότι είχε να κάνει με την ανάλυση του note κτλ κτλ κτλ.. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο να την πατήσω με την Goat. Ειδα στις ρυθμίσεις μια επιλογή για backup και υπέθεσα καθώς δεν ξέρω γερμανικά πως ειναι μπακαπ των ρυθμίσεων.

Και μπουταρει σε cwm και ξεκινά μπακαπ... Ευτυχως πρόλαβα και διέκοψα τη διαδικασία βάζοντας μπαταρία : lol:

 

Δεν είναι προβλημα αυτό .Το nandroid back up πρέπει να γίνεται με τον δικό του κέρνελ.Η επαναφορά του nandroid θέλει τον Abyss.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

7593 στο antutu με τον φράνκο στα 1600 και την κρισκελο την ν6 !!

 

Και εμένα αντίστοιχα σκορ χτυπάει με το ίδιο setup. Παρόλα αυτα εχω την αίσθηση πως η Goat με speed 3-3 ήταν λίγο πιο smooth και χωρίς overlooking.

Επίτηδες εχω αφήσει τον Franco για να τη τεστάρω 1 μέρα και μετά θα περάσω τον speed να δω αν θα έχει διαφορά.

Γενικά πολύ καλή Rom η Criscelo V6.

...άντε να έχουμε και λίγο ανταγωνισμό σιγά σιγά. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Με το παραδειγμα της νεας criskelo θελω να πω κατι...

 

Ξερετε τι δε μπορω να χωνεψω απο καποιους χρηστες (xda) που συμβαινει συχνα???

 

 

Βλεπουν μια νεα εκδοση της rom (criskelo) και ηδη εχουν τη προηγουμενη.Τη περνανε λοιπον με no wipe (wipe cache/dalvik) η με full wipe και ΟΥΑΟΥΥΥ!!!!Tη βλεπουν ΠΟΛΥ καλυτερη απο τη προηγουμενη, πιο smooth, και δια μαγειας εχουν deep sleep που πριν δεν ειχαν!!!Και ετσι αρχιζουν τα διθυραμβικα posts!!!!!!!!!!!!

Το changelog τον προσεξαν???Ειδαν οτι δεν υπαρχει κατι νεο για τη βελτιωση της rom ΕΚΤΟΣ απο καποιες εφαρμογες που καλοπιζουν το ματι + το swype???

Πως γινεται λοιπον να ειναι πιο γρηγορη-smooth κτλ???

Ειναι απλο!Εκαναν wipe cache-dalvik!!!!!!!!!!!

 

Καντε για δοκιμη wipe cache-dalvik και reboot στην οποιαδηποτε ROM που εχετε και παρατηρηστε διαφορα!Αυτο συμβαινει γιατι ''καθαριζει'' το system και οι εφαρμογες...

 

Ελεος........

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Με speed 3-3 kai goat sto antutu bgazei 4500 peripou xwris overclock alla.einai pio smooth. Νομιζω στην speedmod δεν εχει overclock αλλα ειναι γρηγοροσ κερνελ σε σχεση με τον abyss Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...Αν φλασαρω την official lq2 και μετα βαλω kernel τον speedmode θα εχω προβλημα συμβατοτητας;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...Αν φλασαρω την official lq2 και μετα βαλω kernel τον speedmode θα εχω προβλημα συμβατοτητας;

 

Καλημέρα.

Κανένα πρόβλημα δε θα έχεις.

Πρέπει φυσικά να κανείς root πριν περάσεις τον kernel.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Με το παραδειγμα της νεας criskelo θελω να πω κατι...

 

Ξερετε τι δε μπορω να χωνεψω απο καποιους χρηστες (xda) που συμβαινει συχνα???

 

 

Βλεπουν μια νεα εκδοση της rom (criskelo) και ηδη εχουν τη προηγουμενη.Τη περνανε λοιπον με no wipe (wipe cache/dalvik) η με full wipe και ΟΥΑΟΥΥΥ!!!!Tη βλεπουν ΠΟΛΥ καλυτερη απο τη προηγουμενη, πιο smooth, και δια μαγειας εχουν deep sleep που πριν δεν ειχαν!!!Και ετσι αρχιζουν τα διθυραμβικα posts!!!!!!!!!!!!

Το changelog τον προσεξαν???Ειδαν οτι δεν υπαρχει κατι νεο για τη βελτιωση της rom ΕΚΤΟΣ απο καποιες εφαρμογες που καλοπιζουν το ματι + το swype???

Πως γινεται λοιπον να ειναι πιο γρηγορη-smooth κτλ???

Ειναι απλο!Εκαναν wipe cache-dalvik!!!!!!!!!!!

 

Καντε για δοκιμη wipe cache-dalvik και reboot στην οποιαδηποτε ROM που εχετε και παρατηρηστε διαφορα!Αυτο συμβαινει γιατι ''καθαριζει'' το system και οι εφαρμογες...

 

Ελεος........

Ξέρεις κάποιο πρόγραμμα να κάνει αυτά τα.wipe ?

Η αλήθεια είναι ότι με την,κατσίκα μετά την δεύτερη μέρα μπολ μπουκώνει ....

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα.μια φορά τη μέρα κάνε ένα reboot στη συσκευή και επίσης μια στο τόσο χρησιμοποίησε τον default task manager να σταματήσεις κάποιες εφαρμογές.

 

Αν θες να κανείς wipe cache-wipe dalvik, μπες cwm recovery και κάνε από εκεί.

 

Και για να προλάβω, όχι, δεν είναι "επικίνδυνο" και δε χρειάζεται να εγκαταστήσετε abyssnote kernel.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιο πρόγραμμα να κάνει αυτά τα.wipe ?

Η αλήθεια είναι ότι με την,κατσίκα μετά την δεύτερη μέρα μπολ μπουκώνει ....

 

Τι εννοείς μπουκώνει;

Σε ρωτάω γιατί τέτοιο πρόβλημα είχα με την alba στην οποία μάλιστα χρησιμοποίησα - μην βαράτε - task killer.Μάλιστα είδα ότι και κάποιος άλλος σε στοκ ρομ ανέφερε το ίδιο προβλημα

Αλλά στην goa με τίποτα.Το κινητό δεν μασάει πουθενά,εξαιρετική διαχείριση μνήμης.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Χθες μου ήρθε update από το μάρκετ για τον nova.

Έπαθα πλάκα.. Ο launcher πλέον πεταει(ειδικά με κατσίκα και speed mode)..

Και λυθηκαν και ολα τα θέματα που είχα με την μην ανανέωση των widgets και ολα τα σχετικά..

Με τα tweaks δε σημαινει οτι η rom θα αλλαξει δραματικα.

Καποιες βελτιωσεις ειναι για image quality, smoothness, launcher improvement κτλ, ετσι ωστε να υπαρχει μια μικρη βελτιωση γενικα.

 

Σορυ αν είναι ηλίθια η ερώτηση..

Κατέβασα τα tweaks αλλά δεν κατάλαβα πως τα περνάω στο κινητό..

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Χθες μου ήρθε update από το μάρκετ για τον nova.

Έπαθα πλάκα.. Ο launcher πλέον πεταει(ειδικά με κατσίκα και speed mode)..

Και λυθηκαν και ολα τα θέματα που είχα με την μην ανανέωση των widgets και ολα τα σχετικά..

 

 

Σορυ αν είναι ηλίθια η ερώτηση..

Κατέβασα τα tweaks αλλά δεν κατάλαβα πως τα περνάω στο κινητό..

Sent from my note

Εγω εχω παθει πλακα με.τον adwlauncher ex! Πιο smooth δεν γινεται!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Sygic:

Εκανα καθαρη εγκατασταση του Sygic οπως ειπαμε και πιο πισω αλλα και παλι δεν ανοιγει τον χαρτη και δεν δεχεται τα ελληνικα ( τις οδους εννοω οτι δεν δεχετε οταν τις γραφεις στα ελλινηκα ) αντε πες οτι αυτο δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα εννοω μηλαει κανονικα η γυναικα δεν μου διχνει τους χαρτες με τιποτα κολαει η οικονα οταν παταμε το τελευταιο Tελος και φορτωνει την διαδρομη και πισω απο αυτο μηλαει κανονικα το GPS... Τι αλλο να κανω??

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Χθες μου ήρθε update από το μάρκετ για τον nova.

Έπαθα πλάκα.. Ο launcher πλέον πεταει(ειδικά με κατσίκα και speed mode)..

Και λυθηκαν και ολα τα θέματα που είχα με την μην ανανέωση των widgets και ολα τα σχετικά..

 

όντως αλλά δυστυχώς το calendar widget της samsung είναι το μόνο που δεν δουλεύει και το χρειάζομαι, έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά τίποτα. Αν έχει βρει κάτι κάποιος ας μου πει.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Χθες μου ήρθε update από το μάρκετ για τον nova.

Έπαθα πλάκα.. Ο launcher πλέον πεταει(ειδικά με κατσίκα και speed mode)..

Και λυθηκαν και ολα τα θέματα που είχα με την μην ανανέωση των widgets και ολα τα σχετικά..

 

όντως αλλά δυστυχώς το calendar widget της samsung είναι το μόνο που δεν δουλεύει και το χρειάζομαι, έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά τίποτα. Αν έχει βρει κάτι κάποιος ας μου πει.:rolleyes:

 

σε μορφη αντζεντα το χρησιμοποιεις η σαν widget ολοκληρου του μηνα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..μια ερωτηση..Εχω goat 2.1 πως μπορω να περασω και speed mod απο πανω που λενε μερικα παιδια οτι ειναι καλυτερα ?
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..μια ερωτηση..Εχω goat 2.1 πως μπορω να περασω και speed mod απο πανω που λενε μερικα παιδια οτι ειναι καλυτερα ?

 

εγώ το πέρασα με mobile odin... πέρασα το .tar αρχείο στην κάρτα μνήμης και άνοιξα το πρόγραμμα επέλεξα κέρνελ και flash. σε 2 δευτερόλεπτα έκανε restart με τον speedmod... τα σκορ που βγάζει στο benchmark είναι λίγο τραγικά (4500) αλλά από smooth και ταχύτητα είναι πρώτο!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

εγώ το πέρασα με mobile odin... πέρασα το .tar αρχείο στην κάρτα μνήμης και άνοιξα το πρόγραμμα επέλεξα κέρνελ και flash. σε 2 δευτερόλεπτα έκανε restart με τον speedmod... τα σκορ που βγάζει στο benchmark είναι λίγο τραγικά (4500) αλλά από smooth και ταχύτητα είναι πρώτο!

 

Δηλαδη κανει reboot se recovery η απλα συνδεεις το κινητο με το pc-odin?Μπορεις να μου στειλεις το αρχειο του speed mod σε λινκ?

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανει reboot se recovery η απλα συνδεεις το κινητο με το pc-odin?Μπορεις να μου στειλεις το αρχειο του speed mod σε λινκ?

 

αν έχεις ics κατεβάσεις την έκδοση odin από εδώ http://touristinparadise.blogspot.gr/2012/05/samsung-galaxy-note-ics-download.html (μόνο για ics)

πρέπει να είσαι root, και κατεβάζεις από το μάρκετ το mobile odin. μετά το αρχείο που κατέβασες το περνάς στο κινητό, (το .tar) ανοίγεις το πρόγραμμα στο κινητό που κατέβασες, και επιλέγεις kernel και κάνεις browse το αρχείο που πέρασες. μετά επιλέγεις flash. κάνει restart το κινητό με την νέα κέρνελ. δεν χρειάζεται υπολογιστή και τέτοια.

μπορείς και μέσω restore να περάσεις την έκδοση CWM από το link που σου παρέθεσα αλλά εγώ το φοβάμαι γενικώς

 

 

υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποιο widget που να δείχνει θερμοκρασία του κινητού? (και γενικά τα στατς όπως μνήμη και τέτοια)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ics κατεβάσεις την έκδοση odin από εδώ http://touristinparadise.blogspot.gr/2012/05/samsung-galaxy-note-ics-download.html (μόνο για ics)

πρέπει να είσαι root, και κατεβάζεις από το μάρκετ το mobile odin. μετά το αρχείο που κατέβασες το περνάς στο κινητό, (το .tar) ανοίγεις το πρόγραμμα στο κινητό που κατέβασες, και επιλέγεις kernel και κάνεις browse το αρχείο που πέρασες. μετά επιλέγεις flash. κάνει restart το κινητό με την νέα κέρνελ. δεν χρειάζεται υπολογιστή και τέτοια.

μπορείς και μέσω restore να περάσεις την έκδοση CWM από το link που σου παρέθεσα αλλά εγώ το φοβάμαι γενικώς

 

 

υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποιο widget που να δείχνει θερμοκρασία του κινητού? (και γενικά τα στατς όπως μνήμη και τέτοια)

 

Ics εχω και ειμαι k root επισης...Αλλα θελει πληρωμη το mobile odin απο το μαρκετ και δεν υπαρχει φραγκο στο λογαριασμο :) .. Aν υπαχρει καποιος κ ξερει το τροπο μεσω pc ασ μου απαντησει..ευχαριστω παντως φιλε μου!!

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

σε μορφη αντζεντα το χρησιμοποιεις η σαν widget ολοκληρου του μηνα?

 

και τα δυο. Οτι άλλο και να έχω δοκιμάσει δεν μου αρέσει κάτι είχα διαβάσει οτι αν το βάλεις στο system....... αλλά τα ιδία πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ics εχω και ειμαι k root επισης...Αλλα θελει πληρωμη το mobile odin απο το μαρκετ και δεν υπαρχει φραγκο στο λογαριασμο :) .. Aν υπαχρει καποιος κ ξερει το τροπο μεσω pc ασ μου απαντησει..ευχαριστω παντως φιλε μου!!

 

Μεσω pc θα σου αυξηθει ο counter... περασε το μεσω cwm...

Link to comment
Share on other sites

Στην Goatrip 2.1 LQ2 δεν μου δουλεύει το callrec...

Όταν κατά την κλήση πατάω το rec μου βγάζει "fail to save recording"

Στην Goatrip LPY μου δούλευε κανονικά...

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα??? Επίσης υπάρχει κάποιος που να ξέρει γερμανικά να δει μήπως έχουν βγάλει κανένα fix στο forum της Goa ROm???

 

Edit: Φλάσαρα αυτό εδώ (mod) call recording-n7000 ics και δουλεύει μια χαρά τώρα...

Απλα το περασες στη SDcard και μπηκες recovery και εκανες Install??

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...