Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δοκιμασω ισως σημερα να φλασαρω την cyanofree με τον kernel απο τη cm9.....με ολα τα ρισκα βεβαια :!:

 

Και ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω αν μπορεί να γίνει βρε Αργύρη!! Αντε καλή προσπάθεια περιμένουμε...αν τελικά δουλέψει θα κερδίσουμε όντως κάτι σε smoothness πχ? Επίσης θα νοιώθουμε πιο ασφαλείς φαντάζομαι με τον συγκεκριμένο kernel ε??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω αν μπορεί να γίνει βρε Αργύρη!! Αντε καλή προσπάθεια περιμένουμε...αν τελικά δουλέψει θα κερδίσουμε όντως κάτι σε smoothness πχ? Επίσης θα νοιώθουμε πιο ασφαλείς φαντάζομαι με τον συγκεκριμένο kernel ε??

 

Το μεγάλο συν θα είναι ότι θα είναι ασφαλέστερος ο kernel.

Επίσης η διαδικασία δε θα χρειάζεται να ξεκινάει από την ics repack, αλλά από GB.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω ισως σημερα να φλασαρω την cyanofree με τον kernel απο τη cm9.....με ολα τα ρισκα βεβαια :!:

 

Ο Θεός...της Ελλάδας μαζί σου...και εμείς ακολουθούμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο συν θα είναι ότι θα είναι ασφαλέστερος ο kernel.

Επίσης η διαδικασία δε θα χρειάζεται να ξεκινάει από την ics repack, αλλά από GB.

 

Και φυσικά αν κάνει κάποιος την "εξυπνάδα" να πάει κατευθείαν από κάποια ICS rom θα καταλήξει bricked ορθά?

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά αν κάνει κάποιος την "εξυπνάδα" να πάει κατευθείαν από κάποια ICS rom θα καταλήξει bricked ορθά?

 

Αν η rom που εισαι τωρα ,εχει σαν βαση καποιον απο τους leaked kernels (lp1,lp5,lp6) τοτε θα κανεις το τηλεφωνο βιβλιοστατη

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν η rom που εισαι τωρα ,εχει σαν βαση καποιον απο τους leaked kernels (lp1,lp5,lp6) τοτε θα κανεις το τηλεφωνο βιβλιοστατη

Παιδιά καλημέρα. Ήμουν σε ALBA v2, μετά σε MIDTeam v1 & v1.1, τελευταία σε Criskelo v2 lp6, όλες ICS και με τις οδηγίες τις Cyanofree για boot σε CWM, install το zip της cyanofree και τελος wipe data, wipe cash, wipe dalvic όλα πήγαν καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελικα τα Nandroid backups & restore απο isc σε isc τα εφτιαξαν? κατι ειχε παρει το ματι μου αλλα..

θελω δοκιμασω cyanofree αλλα εχω την alba v2.. η οποια κατα ενα περιεργο λογω.. εχει στηθει τοσο τελεια.. χωρις το παραμικρο προβλημα και μην την ξαναστηνω απ την αρχη αν εχω θεμα με την αλλη..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ήμουν σε ALBA v2, μετά σε MIDTeam v1 & v1.1, τελευταία σε Criskelo v2 lp6, όλες ICS και με τις οδηγίες τις Cyanofree για boot σε CWM, install το zip της cyanofree και τελος wipe data, wipe cash, wipe dalvic όλα πήγαν καλά. :)

 

Ολες οι rom που ανεφερες εχουν βαση τους leaked kernels.Συζηταμε για να πας απο ics rom με leaked kernel σε rom με τον kernel της cm9

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω ισως σημερα να φλασαρω την cyanofree με τον kernel απο τη cm9.....με ολα τα ρισκα βεβαια :!:

 

Και εγω θα το δοκιμασω αλλα το προς το βραδι γιατι σχολαμε αργα απο την δουλεια. Εχεις βρει τον κερνελ ετοιμο για κατεβασμα η τον βγαλεις απο την ρομ με το hc-ktool ;

Θα τον ριξεις μεσα στο zip πριν το φλασαρισμα ε ; ωστε να μην περασεις καθολου το repack ε; αμα προλαβεις γραψε και εντυπωσεις. Θα κανουμε την cyanofree την πιο ακινδυνη ρομ :lol:

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα το δοκιμασω αλλα το προς το βραδι γιατι σχολαμε αργα απο την δουλεια. Εχεις βρει τον κερνελ ετοιμο για κατεβασμα η τον βγαλεις απο την ρομ με το hc-ktool ;

Θα τον ριξεις μεσα στο zip πριν το φλασαρισμα ε ; ωστε να μην περασεις καθολου το repack ε; αμα προλαβεις γραψε και εντυπωσεις. Θα κανουμε την cyanofree την πιο ακινδυνη ρομ :lol:

 

Ακριβως αυτη τη διαδικασια θα ακολουθησω.Θα μιλησω και με καποια παιδια απο το xda και βλεπουμε

 

Το επιχειρησα λοιπον.Δεν ειναι δυστυχως plug and play.Το κινητο bootarei κανονικα(μαυρη οθονη στο bootanimation).Ο ηχος δουλευει,τα apns θελουν φτιαξιμο,το wifi δεν δουλευει,το bluetooth δουλευει,το hw video accelerated δεν δουλευει,η καμερα βγαζει κανονικα φωτος αλλα δεν μπορεις να δεις τί βγαζεις,οι κλησεις δουλευουν κανονικα.Τα περισσοτερα προβληματα εχουν μαλλον να κανουν με missing libraries και modules.Οποιος εχει ορεξη και χρονο να ασχοληθει η διαδικασια ειναι απο gb prerooted rom+cwm recovery φλασαρεται τη modded cyanofree

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το επιχειρησα λοιπον.Δεν ειναι δυστυχως plug and play.Το κινητο bootarei κανονικα(μαυρη οθονη στο bootanimation).Ο ηχος δουλευει,τα apns θελουν φτιαξιμο,το wifi δεν δουλευει,το bluetooth δουλευει,το hw video accelerated δεν δουλευει,η καμερα βγαζει κανονικα φωτος αλλα δεν μπορεις να δεις τί βγαζεις,οι κλησεις δουλευουν κανονικα.Τα περισσοτερα προβληματα εχουν μαλλον να κανουν με missing libraries και modules.Οποιος εχει ορεξη και χρονο να ασχοληθει η διαδικασια ειναι απο gb prerooted rom+cwm recovery φλασαρεται τη modded cyanofree

 

οχι ρε ****το μολις φλασαρα και εγω και ειμαι στο πρωτο μπουταρισμα!

Αντε παλι απο την αρχη.

Δεν πειραζει ομως αρκει και η προσπαθεια.... στο μελλον ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξουν καλυτερες ρομ...

 

 

edit : Παντος με το boot animation που ειναι η οθονη μαυρη μολις την ειδα ειπα πάει υπερ πίστεως και rom!

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Και για του λογου το αληθες

 

Σημ. Αν καποιος εχει οπως ειπα ορεξη και χρονο(ενταξει με καποιες σχετικες γνωσεις),μπορει να γινει λειτουργικοτατη

 

 

Χαχαχαχα. Εκει δεν ανησυχησα.Αφου μπουταρε ειμασταν σε καλο δρομο.Στο setup εκανα τον σταυρο μου

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Με αυτον τον τροπο δε κλεινουν οι εφαρμογες.Κρατωντας πατημενο το Home button βλεπουμε ποιες εφαρμογες εχουμε ανοιξει τελευταια.Αφαιρωντας τις απο τη λιστα σερνοντας τις δεξια-αριστερα, απλα φευγουν απο αυτη, αλλα δε κλεινουν στο παρασκηνιο.

Για να κλεισουν θελει εγκατασταση ο samsung task manager οπου θα τον βρειτε εδω.

 

εβαλα τον task manager απο recovery αλλα δεν μπορω να τον "βρω" η να "καταλαβω" πως δουλευει η που ειναι τελος παντων...

μπορεις να βοηθησεις εδω??

:)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον task manager απο recovery αλλα δεν μπορω να τον "βρω" η να "καταλαβω" πως δουλευει η που ειναι τελος παντων...

μπορεις να βοηθησεις εδω??

:)

 

Θα πρεπει να τον βλεπεις στις εφαρμογες σου. κανονικα σαν task manager.

Προσωπικα τον περασα βαζοντας το .apk στο /system/apps και δινοντας του τα σωστα permission (rw/r/r).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να τον βλεπεις στις εφαρμογες σου. κανονικα σαν task manager.

Προσωπικα τον περασα βαζοντας το .apk στο /system/apps και δινοντας του τα σωστα permission (rw/r/r).

 

οταν λες να τον "βλεπω" εννοείς να παταω το home button οπως την GB??

Sorry αν σου φαινονται χαζες οι ερωτησεις αλλα μπερδεύτηκα λιγο τωρα...:p

Link to comment
Share on other sites

οταν λες να τον "βλεπω" εννοείς να παταω το home button οπως την GB??

Sorry αν σου φαινονται χαζες οι ερωτησεις αλλα μπερδεύτηκα λιγο τωρα...:p

 

Οχι, δε τον βλεπεις ετσι.

Πηγαινε στις εφαρμογες και θα το δεις εκει.Τον ανοιγεις και κανεις την ιδια δουλεια που εκανες και σε GB...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε τον βλεπεις ετσι.

Πηγαινε στις εφαρμογες και θα το δεις εκει.Τον ανοιγεις και κανεις την ιδια δουλεια που εκανες και σε GB...:)

 

EDIT sorry φιλε τωρα το ειδα....:)

ηταν μεσα στις εφαρμογες εχεις δικιο εγω μπερδεύτηκα...:O

 

να σε κανω μια αλλη ερωτηση?

για ξυπνητήρι τι εχετε??

ειχα το alarm droid μια ζωη απο το samsung galaxy 1 αλλα σε παγωτο μου κανει "νερα"...

2 φορες με πρόδωσε και ειχα restart και σε αλβα αλλα και τωρα...με αποτελεσμα να μην "ξυπνησω" την μια..

εχετε να προτείνετε κατι εδω?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

EDIT sorry φιλε τωρα το ειδα....:)

ηταν μεσα στις εφαρμογες εχεις δικιο εγω μπερδεύτηκα...:O

 

να σε κανω μια αλλη ερωτηση?

για ξυπνητήρι τι εχετε??

ειχα το alarm droid μια ζωη απο το samsung galaxy 1 αλλα σε παγωτο μου κανει "νερα"...

2 φορες με πρόδωσε και ειχα restart και σε αλβα αλλα και τωρα...με αποτελεσμα να μην "ξυπνησω" την μια..

εχετε να προτείνετε κατι εδω?

 

Το default χρησιμοποιω παντα, σε οποιο android κινητο κι αν ειχα...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι στην Cyanofree δεν "βλέπει" τα αρχεία ήχου μου το στοκ ξυπνητήρι στο ρολόι οπότε πέρασα alarm clock plus από το Google Play οπότε ξύπνημα με τα αγαπημένα μου τραγούδια..
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι στην Cyanofree δεν "βλέπει" τα αρχεία ήχου μου το στοκ ξυπνητήρι στο ρολόι οπότε πέρασα alarm clock plus από το Google Play οπότε ξύπνημα με τα αγαπημένα μου τραγούδια..

 

Ουτε αν τα βαλεις στον αποθηκευτικο χωρο που βλεπει, οπως εκανες και με το φακελο του titanium???

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το default χρησιμοποιω παντα, σε οποιο android κινητο κι αν ειχα...:)

 

εγινε θα το δω...:)

λοιπον μια μερα με την Cyanofree

ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος!

καμερα οπως ειπα πολυ βελτιωμένη ο broswer πεταει το κινητο ειναι "ελαφρύ" κτλ κτλ κτλ...

παρα πολλες ρυθμίσεις εχεις άπειρες επιλογες για τα παντα..πλεον

το wifi μου φαινεται πιο δυνατο με λιγοτερες αποσυνδέσεις(και εδω παρα πολλες ρυθμίσεις για στατικές ip και αλλα πολλα επαθα πλακα) το σήμα μου φαινεται πιο δυνατο οπως και το σερφαρισμα με 3g πιο "γρηγορο"..

γενικα εχω καταενθουσιαστει...

επισης μου φαινεται οτι εχει "δυναμώσει" και ο ηχος απο τα ηχεια..δεν ξερω δειτε το παιδια αλλα εχω αυτη την εντύπωση..

χθες εβλεπα how i met your mother και συνήθως εβαζα το audioboost απο το μαρκετ για να δωσω ενα "κλικ" στην ένταση..χθες δεν το εκανα..δεν ξερω μπορει να ειναι της φαντασιας μου εδω..

τελος θα ηθελα ενα ραδιακι για να ειμαι κομπλε..:)

πηγα να βαλω αυτο που προτείνατε πιο πανω αλλα διαβασα οτι μπορει να σου κάψει το ηχείο και κατι τετοια...και τελικα εκανα πισω!

Link to comment
Share on other sites

εγινε θα το δω...:)

λοιπον μια μερα με την Cyanofree

ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος!

καμερα οπως ειπα πολυ βελτιωμένη ο broswer πεταει το κινητο ειναι "ελαφρύ" κτλ κτλ κτλ...

παρα πολλες ρυθμίσεις εχεις άπειρες επιλογες για τα παντα..πλεον

το wifi μου φαινεται πιο δυνατο με λιγοτερες αποσυνδέσεις(και εδω παρα πολλες ρυθμίσεις για στατικές ip και αλλα πολλα επαθα πλακα) το σήμα μου φαινεται πιο δυνατο οπως και το σερφαρισμα με 3g πιο "γρηγορο"..

γενικα εχω καταενθουσιαστει...

επισης μου φαινεται οτι εχει "δυναμώσει" και ο ηχος απο τα ηχεια..δεν ξερω δειτε το παιδια αλλα εχω αυτη την εντύπωση..

χθες εβλεπα how i met your mother και συνήθως εβαζα το audioboost απο το μαρκετ για να δωσω ενα "κλικ" στην ένταση..χθες δεν το εκανα..δεν ξερω μπορει να ειναι της φαντασιας μου εδω..

τελος θα ηθελα ενα ραδιακι για να ειμαι κομπλε..:)

πηγα να βαλω αυτο που προτείνατε πιο πανω αλλα διαβασα οτι μπορει να σου κάψει το ηχείο και κατι τετοια...και τελικα εκανα πισω!

 

Ο ηχος ειναι πολλα κλικ παραπανω σε σχεση με τη GB.Δεν χρειαζεται πια καποιο προγραμμα για να δυναμωσει η ενταση

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος ειναι πολλα κλικ παραπανω σε σχεση με τη GB.Δεν χρειαζεται πια καποιο προγραμμα για να δυναμωσει η ενταση

 

οκ καλα το καταλαβα χθες..:lol::lol:

τελικα υπαρχει κατι που αυτη η ρομ να μην κανει??

 

για το ζουμ την ωρα που γραφεις το βιντεο επειδη δεν θυμαμαι..υπηρχε και σε αλβα αυτο παιδες??(αυτο και αν δεν ειναι μεγαλη εξέλιξη..!)

το text wrapping στον browser δεν υπήρχε σιγουρα αλλα για το ζουμ δεν θυμαμαι!...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αν τα βαλεις στον αποθηκευτικο χωρο που βλεπει, οπως εκανες και με το φακελο του titanium???

 

Πάντα τα είχα στην εξωτερική κάρτα όπου αυτόματα το σύστημα τα αναγνωρίζε όπως vids, φωτογραφίες, κτλ.. Τώρα αναγνωρίζει τα πάντα κανονικά εκτός από τα αρχεία ringtones κι αυτό μέσα από το ξυπνητήρι μόνο.. Για επιλογή ήχου κλήσης τα "βλεπει" κανονικά.. Θα το δω όμως thanx!

Link to comment
Share on other sites

επομενως η cyanofree ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει μεχρι στιγμης? και απο GB?

 

παιδια θελω να περασω την cyanofree. Ειμαι σε GB (chrack v13).

Μπορει καποιος να μου πει αν η διαδικασία ειναι η ακόλουθη; Τη βρηκα απο αντιστοιχη διαδικασια της ALBA.

if you come from GB:

1) flash 1st CF repack - (http://www.mirorii.com/fichier/3/501...EPACK-tar.html), -- μεσω mobile odin μπορω?

2) Full Wipe -- απο recovery προφανως

3) flash cyanofree.zip απο recovery?

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...