Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε νεο thor kernel. Πολυ γρηγορος αν και νομιζω ζεσταινεται παραπανω το κινητο http://db.tt/Ci04nTgm

 

Giokspy, επειδή αποτι θυμάμαι βάζεις gps στο αυτοκίνητο, ήθελα να ρωτήσω εσένα. Έβαλα της mireo το don't panic, και αυτό που παρατήρησα στην χρήση της συσκευής είναι οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Το περίμενα λόγω της χρήσης του gps ότι θα σηκώσει αρκετά άλλα μιλάμε ότι έκαιγε τρελά, σε φάση που λέω, δεν μπορεί να αντέχει μια συσκευή με τέτοιες θερμοκρασίες καθημερινά. Και οι καύσωνες έρχονται.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν, έχεις κάποιο συνδυασμό ρομ κερνελ που κάπως έχει μικρότερες θερμοκρασίες ή δεν υπάρχει θέμα και αντέχει;

 

Έχω και το i50 turbo X, αλλά και μόνο που κάνει 5 λεπτά να βρει δορυφόρους, το αποκλείω για επαγγελματικη χρήση. Τους κρατάει μετά αλλά μέχρι να lockαρει έχω στρίψει 15 τσιγάρα για την διαδρομή.

 

Αξίζει η καταπόνηση του Note σαν gps? Γιατί πραγματικά το φοβήθηκα με τέτοιες θερμοκρασίες, και σήμερα δεν είχαμε καν ζέστη η καύσωνα στην Αθήνα.

 

Edit: Χρησιμοποιώ στοκ ics με overclocked kernel. Για αρχή έβγαλα τον κερνελ και πήγα σε speedmod.

Μια σκέψη που έκανα, επειδή η έντονη θερμοκρασία έρχεται από την περιοχή της κάμερας, δηλαδή του cpu, ότι αν έβαζα jelly που εκμεταλλευεται περισσότερο την gpu, θα μοιραζα το φορτίο ανάμεσα σε gpu και cpu, ώστε να έχω μικρότερες θερμοκρασίες από τον επεξεργαστή. Απλά μια θεωρία που δεν ξέρω αν έχει βάση..

Edited by Nizl84
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eγώ θα προτεινω την στήριξη της συσκευής σε κάποια βάση που μπαίνει εμπρος απο αεραγωγό και δεν έχει και άμεση επαφή με τον ήλιο και όταν έχει ζέστη να ανοιγεις το a/c στην πρώτη σκάλα με μισόκλειστο τον αεραγωγό για λιγη ώρα ώστε να ψύχει την συσκευή.Καμμια συσκευή δεν μπορει να τα βάλει με απευθείας έκθεση στον ήλιο και ταυτόχρονα να παίρνει και την ζέστη απο τα εξαρτήματα της.Αν δεις πως έγινε ένα mio pna που ένας φιλος μου,το ξέχασε στο παρμπριζ δε θα το πιστεύεις ότι συνεχίζει να λειτουργεί.Προσωπικά αυτό με το a/c το κάνω σε όλες τις συσκευές μου και ειμαι οκ.Αν δω ότι η συσκευή αρχίζει να "ιδρώνει",το κλεινω για κάποια ώρα
Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα προτεινω την στήριξη της συσκευής σε κάποια βάση που μπαίνει εμπρος απο αεραγωγό και δεν έχει και άμεση επαφή με τον ήλιο και όταν έχει ζέστη να ανοιγεις το a/c στην πρώτη σκάλα με μισόκλειστο τον αεραγωγό για λιγη ώρα ώστε να ψύχει την συσκευή.Καμμια συσκευή δεν μπορει να τα βάλει με απευθείας έκθεση στον ήλιο και ταυτόχρονα να παίρνει και την ζέστη απο τα εξαρτήματα της.Αν δεις πως έγινε ένα mio pna που ένας φιλος μου,το ξέχασε στο παρμπριζ δε θα το πιστεύεις ότι συνεχίζει να λειτουργεί.Προσωπικά αυτό με το a/c το κάνω σε όλες τις συσκευές μου και ειμαι οκ.Αν δω ότι η συσκευή αρχίζει να "ιδρώνει",το κλεινω για κάποια ώρα

 

Ναι δεν έχεις άδικο. Η βάση που έχω πάρει κρύβει στα 2/3 την πλάτη της συσκευής ευτυχώς. Δυστυχώς σε Renault clio ο αεραγωγος είναι πολύ κοντά τοποθετημενος στον οδηγό που δεν παίζει να μπορέσω να δω εύκολα οθόνη. Σκέφτηκα τη λύση να μπει μπροστά από το ταχύμετρο και ας χάσω σε σήμα. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις συμβουλές γιατί ξενέρωσα σήμερα με τις θερμοκρασίες σε συννεφιά.

Link to comment
Share on other sites

σε συνδιασμό cm με Thor kernel σε ενα παιχνιδι που παίζω πολύ μου ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες μέχρι και 62 βαθμούς.

αναγκάστηκα να δοκιμασω οτι λέει η υπογραφή μου και οι θερμοκρασίες με την ίδια χρήση δεν ξεπερνενε τους 51 μεγάλη διάφορα.

αν και χάνω ενα κλίκ σε ταχύτητα νομιζω ότι θα μείνω έτσι.

Θα έλεγα να δοκιμασεις γιατί στούς 62 βαθμούς κόκκινησε το χερι μου και απο το παιχνιδι δεν ειχα παρει χαμπαρι.

 

να τονίσω οτι οι θερμοκρασίες είναι με παιχνίδι που χρησιμοποιεί WiFi και συνδεδεμένο στη φόρτωση.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Οντως ανεβαζει πολυ θερμοκρασιες ο thor. Εγω που κανω ηπια χρηση δε με νοιαζει αφου με ενδιαφερει μονο η ταχυτητα. Μονο στη χρηση gps εχω θεμα αν και εκει με undervolting θα μπορουσε να εχει καλυτερες θερμοκρασιες
Link to comment
Share on other sites

εχω την ultimate v5.1 και kernel philz cwm6 XXLSC-XJB-3.99

Για να περάσω την καινούρια ultimate πρέπει να αλλάξω και kernel ή απλά κάνω τα wipe και την περνάω????

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω την ultimate v5.1 και kernel philz cwm6 XXLSC-XJB-3.99

Για να περάσω την καινούρια ultimate πρέπει να αλλάξω και kernel ή απλά κάνω τα wipe και την περνάω????

 

Λογικα μονο wipe... ;):)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια πριν κανω καμια πατατα σε ξενο κινητο.

εχουμε ενα note ελληνικό με ics και θελουμε να πεασουμε τη γερμανικη LT4 με clean install (πως λεγεται). τα βηματα που πρεπει να γινουν εινα:

1. να περασουμε safe kernel π.χ hydracore με odin(?). και να κανουμε wipe cache/davlik.

2. να περασουμε τη lt4 με odin(?) . και θα ειμαστε οκ?

3. θα χρειαστεί να περασουμε μετα philz kernel? θελουμε να κανουμε και ρουτ (ο οδηγος αναφέρεται σε ics, ειναι ο ιδιος? )..

αν γίνεται να μου πείτε τα βηματα λιγο αναλυτικά μην κανω καποιο λαθος..

Samsung galaxy S3

Galaxy Tab 10.1 (p7500)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια πριν κανω καμια πατατα σε ξενο κινητο.

εχουμε ενα note ελληνικό με ics και θελουμε να πεασουμε τη γερμανικη LT4 με clean install (πως λεγεται). τα βηματα που πρεπει να γινουν εινα:

1. να περασουμε safe kernel π.χ hydracore με odin(?). και να κανουμε wipe cache/davlik.

2. να περασουμε τη lt4 με odin(?) . και θα ειμαστε οκ?

3. θα χρειαστεί να περασουμε μετα philz kernel? θελουμε να κανουμε και ρουτ (ο οδηγος αναφέρεται σε ics, ειναι ο ιδιος? )..

αν γίνεται να μου πείτε τα βηματα λιγο αναλυτικά μην κανω καποιο λαθος..

Αν δε σ'ενδιαφερει το ρουτ,περνας τη γερμανικη LT4 με clean install μεσω odin και εισαι οκ!!;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την ultimate v6

μετα την εγκατάσταση της rom πρέπει να ξανα κανω τα wipe???

εχει να προτείνει κανένας φιλος κανένα όμορφο θέμα?

ειχα του motomoto στην προηγούμενη αλλα λεω μήπως υπάρχει κατι άλλο να δοκιμάσω...:)

 

edit:βλέπω οτι κάποιες ρυθμίσεις αντί να είναι στα ελληνικά είναι στα αγγλικά...οταν κάνω κλήση ολα είναι στα αγγλικά .mute,phone,speaker,rec..

και μεσα στις ρυθμίσεις ειναι πολλά στα αγγλικά...

κάποιο bug τις ρομ???

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πέρασα την ultimate v6

μετα την εγκατάσταση της rom πρέπει να ξανα κανω τα wipe???

εχει να προτείνει κανένας φιλος κανένα όμορφο θέμα?

ειχα του motomoto στην προηγούμενη αλλα λεω μήπως υπάρχει κατι άλλο να δοκιμάσω...:)

 

edit:βλέπω οτι κάποιες ρυθμίσεις αντί να είναι στα ελληνικά είναι στα αγγλικά...οταν κάνω κλήση ολα είναι στα αγγλικά .mute,phone,speaker,rec..

και μεσα στις ρυθμίσεις ειναι πολλά στα αγγλικά...

κάποιο bug τις ρομ???

 

1 όχι δεν πρεπει να ξανά κανείς αλλά μονο αν εχεις κανένα πρόβλημα με την Ρομ.

2 για θέματα δες αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2254805

3 λογικα είναι της Ρομ δεν τα έχουν μεταφράσει έχει ξανά τύχει

Link to comment
Share on other sites

1 όχι δεν πρεπει να ξανά κανείς αλλά μονο αν εχεις κανένα πρόβλημα με την Ρομ.

2 για θέματα δες αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2254805

3 λογικα είναι της Ρομ δεν τα έχουν μεταφράσει έχει ξανά τύχει

 

οκ ευχαριστώ

πως είναι δυνατόν αφού έκανα ολα τα wipe να εχει κρατημένα κωδικούς ιντερνετ φακέλους μέσα στη μνήμη της συσκευής...??:O

για να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση της ρομ και να μην μείνει τίποτα απο τις προηγούμενες τι άλλο πρέπει να κάνω???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ

πως είναι δυνατόν αφού έκανα ολα τα wipe να εχει κρατημένα κωδικούς ιντερνετ φακέλους μέσα στη μνήμη της συσκευής...??:O

για να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση της ρομ και να μην μείνει τίποτα απο τις προηγούμενες τι άλλο πρέπει να κάνω???

 

1 factory reset

2 wipe case

3 στο advance wipe dalvic case

4 στο mount and storage. format system/data/preload

σορυ για τα αγγλικά αν έχω κανει λάθος αλλά θα καταλάβεις.

 

αυτά κάνω εγώ πάντα πριν απο κάθε Ρομ αλλά παντα με σειφ κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

1 factory reset

2 wipe case

3 στο advance wipe dalvic case

4 στο mount and storage. format system/data/preload

σορυ για τα αγγλικά αν έχω κανει λάθος αλλά θα καταλάβεις.

 

αυτά κάνω εγώ πάντα πριν απο κάθε Ρομ αλλά παντα με σειφ κερνελ.

 

και εγω αυτο κάνω

βλέπω όμως οτι στην sdcard0 (τα αρχεία μου-ολα τα αρχεία-extsdcard και sdcard0) μου εχει όλους τους φακέλους με παλιά προγράμματα που ειχα εγκαταστήσει οταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο.

+ το οτι οταν ανοίγω το ιντερνετ εκτός του οτι μου εχει κρατημένες τις αποθηκευμένες σελίδες μου εχει κρατήσει και τους κωδικούς...τι πρέπει να κάνω για να τα διαγράψω ολα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά! Έχω κάποιες απορίες, και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Έχω περασμένη στο Note την τελευταία CM10.1 nightly από την πρώτη μέρα που το πήρα.

 

Επειδή ίσως χρειαστεί να γυρίσω σε Stock, θα ήθελα να με βοηθήσετε επαληθεύοντας ή διαψεύδοντας ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο XDA.

 

1. Έχω το τριγωνάκι στην bootscreen. Παίζει ρόλο στο αν μπορώ να περάσω Stock rom?

2. Ποιά έκδοση αντιστοιχεί στο δικό μας N7000 International Edition από το post στο XDA με τις επίσημες Stock ROMs;

3. Ερχόμενος από custom ROM, χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία πριν φλασάρω με το ODIN;

 

Ευχαριστώ. :O

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο κάνω

βλέπω όμως οτι στην sdcard0 (τα αρχεία μου-ολα τα αρχεία-extsdcard και sdcard0) μου εχει όλους τους φακέλους με παλιά προγράμματα που ειχα εγκαταστήσει οταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο.

+ το οτι οταν ανοίγω το ιντερνετ εκτός του οτι μου εχει κρατημένες τις αποθηκευμένες σελίδες μου εχει κρατήσει και τους κωδικούς...τι πρέπει να κάνω για να τα διαγράψω ολα?

 

Όταν κάνεις τα wipes, δεν σου πειράζει φακέλους που έχεις στην sd. Διαγράφει ότι έχει να κάνει με την ρομ και το λειτουργικό σύστημα. Φαντάσου με κάθε αλλαγή ρομ και wipes, να χάναμε photos, μουσική, αρχεία της δουλειάς κτλ. Για να διαγράψεις τους φακέλους, κάνεις factory reset του τηλεφώνου πρώτα μέσα από τις ρυθμίσεις, και μετά πας recovery, και κάνεις τα wipes για να περάσεις μια ρομ.

 

Προσοχή όμως, σε factory reset χάνεις τα πάντα. Αν δεν το θες αυτό, υπάρχει και ο manual τρόπος, μέσω file manager, έναν έναν τους φακέλους που δεν θες. Πριν το κάνεις γενικό reset περνά τους φακέλους που θες να κρατήσεις στο pc, και όταν βάλεις άλλη ρομ, τους ξαναπερνας πίσω.

Link to comment
Share on other sites

ο νέος next kernel έχει ενα σκασμο ρυθμίσεις χαχαχα τι είναι όλα αυτά;

 

GPU over clock. Και πραγματικα είδα διάφορα στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

GPU over clock. Και πραγματικα είδα διάφορα στα παιχνίδια.

Ο ΝΧ κερνελ ειναι safe και αν ναι εχετε δει διαφορα στην μπαταρια σε σχεση φλιζ η coh?

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα android απο 2.3 και πανω μπαινει...

 

στο fb στην ομάδα του Note 2 κάποιοι αναφέρουν οτι το δοκίμασαν σε note 1 και δεν περνούσε.το εχει δοκιμάσει κανείς απο εδώ ???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΧ κερνελ ειναι safe και αν ναι εχετε δει διαφορα στην μπαταρια σε σχεση φλιζ η coh?

 

ο NX είναι μονο για cm ΠΡΟΣΟΧΗ. άλλοι δυο που λες είναι για TW

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...