Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου λετε βρε παιδια εχω βαλει την γερμανικη 4.1.2 και βλεπω οτι η μπαταρια φευγει αερα σε σχεση με την ice cream sandwich.Υπαρχει κανενας οδηγος για ασχετους για να κανω root στο κινητο.Δεν θελω να αλλαξω εκδοση ουτε kernel αλλα να μπει μονο ο superuser για να πεταξω ολες τις αηδιες της samsung για να εχω καλυτερη μπαταρια.Ολες αυτες γονατιζουν το κινητο.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν το χρησιμοποιείς για δουλειά, γύρνα πάλι στην ice γιατί ούτε με root δεν σώζεται η κατάσταση. Βέβαια αν παραμείνεις στην jelly εννοείται ότι θα ανασανει το κινητό σου από σαβούρα που θα πετάξεις. Στην μπαταρία δεν θα δεις διαφορά ιδιαίτερη εκτός αν πετάξεις πράγματα που είχες βάλει να συγχρονιζουν. Αν θυμάμαι καλά, απλά βάλε μέσω Odin την τελευταία έκδοση του Philz, η αυτήν που ταιριάζει με το firmware σου αν θες να είναι ο ίδιος κερνελ.

 

Σου λέω αν θυμάμαι καλά, γιατί μια φορά χρειάστηκε να rootαρω επίσημη jelly, μιας και παίζω γενικά με custom.

 

Ps@Freddy

Ειμαι σίγουρος ότι με το θηρίο σου τώρα στο χέρι, γελάς καλοπροαιρετα με τις κουβέντες που κάνουμε περί μπαταρίας για διωρα και τρίωρα στο πρώτο note. :).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μην βάλεις μέσω οdin custom kernel γιατί θα ανέβει ο μετρητής και θα εχεις τριγωνακι στην αρχή.φλασαρε το cwm supersu.zip μονο για root απο το stock recovery ή τον τελευταίο philz kernel για το firmware σου παλι απο το stock recovery για να έχεις και κανονικό recovery για nandroid backups για παν ενδεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις μέσω οdin custom kernel γιατί θα ανέβει ο μετρητής και θα εχεις τριγωνακι στην αρχή.φλασαρε το cwm supersu.zip μονο για root απο το stock recovery ή τον τελευταίο philz kernel για το firmware σου παλι απο το stock recovery για να έχεις και κανονικό recovery για nandroid backups για παν ενδεχόμενο

 

Σωστός, δεν σκέφτηκα καν το τριγωνακι. Δεν είχα φλασαρει πότε κερνελ από stock recovery γιατί αν θυμάμαι καλά, θέλει external sd και εγώ δεν είχα. Οπότε μακράν καλύτερος τρόπος για root.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο επέστρεψα σε tw με νέο hydracore nirvana v9. Δεν ενθουσιάστηκα οποτε ισως αντέξω μια μερα πριν επιστρεψω σε slimbeam και thor. Νομιζω ειναι λιγο καλύτερος ο coh Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει πειραματιστει καποιος με πριστινε ρομ? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2023907 εχουμε καποια αποψη.διαβασα σχετικα καλα σχολια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μεινει στην ICS 4.0.4 N7000XXLRK και ροοτ με αυτον τον kernel

3.0.15-1068447

se.infra@SEP-86#3

SMP PREETEMPT Tue Aug 28 (πρεπει να ηταν unsafe αν θυμαμαι καλα).

 

Θελω να βαλω μια καλη custom ισως αυτη;

 

ROM][4.1.2 JB]Ultimate N7000 XXLT4 JellyBean 4.1.2 v6

 

αλλα δεν θυμαμαι τιποτα, ουτε καταλαβα απο XDA,κανενας οδηγος στα Ελληνικά;

η να το γυρισω πρωτα σε GB,οπως λεγαμε παλια και μετα να ακολουθησω τους XDA βαζοντας απο GB->την custom;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μεινει στην ICS 4.0.4 N7000XXLRK και ροοτ με αυτον τον kernel

3.0.15-1068447

se.infra@SEP-86#3

SMP PREETEMPT Tue Aug 28 (πρεπει να ηταν unsafe αν θυμαμαι καλα).

 

Θελω να βαλω μια καλη custom ισως αυτη;

 

ROM][4.1.2 JB]Ultimate N7000 XXLT4 JellyBean 4.1.2 v6

 

αλλα δεν θυμαμαι τιποτα, ουτε καταλαβα απο XDA,κανενας οδηγος στα Ελληνικά;

η να το γυρισω πρωτα σε GB,οπως λεγαμε παλια και μετα να ακολουθησω τους XDA βαζοντας απο GB->την custom;

 

Εγώ απο 4.0.4 έβαλα philz kernel και μετα περασα κανονικά την custom rom (4.1.2 ή 4.2.2, δεν θυμάμαι τι είχα δοκιμάσει πρωτα)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει πειραματιστει καποιος με πριστινε ρομ? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2023907 εχουμε καποια αποψη.διαβασα σχετικα καλα σχολια.

 

εγω που την ειχα βαλει μου αρεσε πολυ,εχω αλλαξει απο τοτε 2 ρομ αλλα παλι αυτην μαλλον θα βαλω.

με μπαταρια μην περιμενεις τπτ διαφορετικο ολες ιδιες ειναι σε αυτο το θεμα.

 

Μην βάλεις μέσω οdin custom kernel γιατί θα ανέβει ο μετρητής και θα εχεις τριγωνακι στην αρχή.φλασαρε το cwm supersu.zip μονο για root απο το stock recovery ή τον τελευταίο philz kernel για το firmware σου παλι απο το stock recovery για να έχεις και κανονικό recovery για nandroid backups για παν ενδεχόμενο

 

εγω που εχω το τριγωνακι υπαρχει καποιος οδηγος που να ειναι ασφαλης και να μην υπαρχει περιπτωση να μπρικαρει το κινητο?

 

γιατι τις οδηγιες που δινει αε αυτο το λινκ φοβαμαι να τις ακολουθησω!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1494114

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν υπάρχει άλλος τρόπος.Και εγώ στην αρχή που δεν το είχα ψάξει ότι για ics και άνω γίνεται root και χωρίς cf kernel,βρέθηκα με το τριγωνάκι.Με μισή καρδιά και τρεμάμενο χέρι :p πάτησα το κουμπί στο triangle away και ευτυχώς δούλεψε οκ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο 4.0.4 έβαλα philz kernel και μετα περασα κανονικά την custom rom (4.1.2 ή 4.2.2, δεν θυμάμαι τι είχα δοκιμάσει πρωτα)

 

Αυτον λετε PhilZ Touch

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901191

στο ποστ 3 ποιον να κατεβασω;

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν υπάρχει άλλος τρόπος.Και εγώ στην αρχή που δεν το είχα ψάξει ότι για ics και άνω γίνεται root και χωρίς cf kernel,βρέθηκα με το τριγωνάκι.Με μισή καρδιά και τρεμάμενο χέρι :p πάτησα το κουμπί στο triangle away και ευτυχώς δούλεψε οκ

 

αν το κανω που δεν το βλεπω γιατι θεωρω πως ειναι σα να παιζεις με τη φωτια υπαρχει εστω και μια περιπτωση στο εκατομμυριο μετα το μπρικ να μην κανει τπτ η συσκευη και να παω κυριος και καλα δεν ξερω τπτ και το κινητο κολλησε και να το περασω εγγυηση???

 

 

λεω μια στο εκατομμυριο,για να μην πω δις... :P

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω σε τι κατάσταση μπαίνει το κινητό μετά το πιθανό brick.To δικό μου το εδωσα στο service τελειως νεκρό με cm rom πάνω και μου το έφτιαξαν δωρεάν.Εκλεισε απο μπαταρία και δε ξανάνοιξε ποτέ.Οπότε λογικά και στο service δεν είχαν τρόπο να δουν τι έχει πάνω το κινητό.Τώρα αν στο brick φαίνεται κάπως ότι ειναι πειραγμένο,μπορεί να πουν κάτι για να γλιτώσουν την δωρεάν επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω σε τι κατάσταση μπαίνει το κινητό μετά το πιθανό brick.To δικό μου το εδωσα στο service τελειως νεκρό με cm rom πάνω και μου το έφτιαξαν δωρεάν.Εκλεισε απο μπαταρία και δε ξανάνοιξε ποτέ.Οπότε λογικά και στο service δεν είχαν τρόπο να δουν τι έχει πάνω το κινητό.Τώρα αν στο brick φαίνεται κάπως ότι ειναι πειραγμένο,μπορεί να πουν κάτι για να γλιτώσουν την δωρεάν επισκευή.

 

Εσυ ετρεξες το triagle away λογω του οτι θεωρουσες επιτακτικη αναγκη να φυγει το τριγωνο μη συμβει κατι στη συσκευη η γιατι βαρεθηκες να το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μεινει στην ICS 4.0.4 N7000XXLRK και ροοτ με αυτον τον kernel

3.0.15-1068447

se.infra@SEP-86#3

SMP PREETEMPT Tue Aug 28 (πρεπει να ηταν unsafe αν θυμαμαι καλα).

 

Θελω να βαλω μια καλη custom ισως αυτη;

 

ROM][4.1.2 JB]Ultimate N7000 XXLT4 JellyBean 4.1.2 v6

 

αλλα δεν θυμαμαι τιποτα, ουτε καταλαβα απο XDA,κανενας οδηγος στα Ελληνικά;

η να το γυρισω πρωτα σε GB,οπως λεγαμε παλια και μετα να ακολουθησω τους XDA βαζοντας απο GB->την custom;

 

Την Ultimate έχω κι εγώ τώρα. Δεν ξέρω αν απλά έκατσε καλά στο κινητό μου αλλά η μπαταρία είναι όπως ήταν στην ics μη σου πω και καλύτερη ακόμα. Πριν είχα στην Stock JB LSZ αλλά η μπαταρία είναι δράμα εκεί. Κατά τη γνώμη μου η Ultimate είναι καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Την Ultimate έχω κι εγώ τώρα. Δεν ξέρω αν απλά έκατσε καλά στο κινητό μου αλλά η μπαταρία είναι όπως ήταν στην ics μη σου πω και καλύτερη ακόμα. Πριν είχα στην Stock JB LSZ αλλά η μπαταρία είναι δράμα εκεί. Κατά τη γνώμη μου η Ultimate είναι καλή επιλογή.

 

Για σιγουρα, και να δω πρωτα αν εχει διαφορα με την ICS ,καταφερα και εβαλα την Γερμανικη stock

N7000XXLT4 N7000OXALT4 και για ροοτ τον κερνελ PhilZ-cwm6-XXLT4-OXA-5.00.5-signed,

χωρις ομως Wipe Data/System/Cache/Dalvik,το ξεχασα,δεν ξερω αν γινεται τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουρα, και να δω πρωτα αν εχει διαφορα με την ICS ,καταφερα και εβαλα την Γερμανικη stock

N7000XXLT4 N7000OXALT4 και για ροοτ τον κερνελ PhilZ-cwm6-XXLT4-OXA-5.00.5-signed,

χωρις ομως Wipe Data/System/Cache/Dalvik,το ξεχασα,δεν ξερω αν γινεται τωρα.

 

Καλό είναι να κάνεις τα wipes έστω και τώρα. Το πολύ πολύ ξαναπέρνα και τη rom από πάνω. Κι εγώ αυτή είχα βάλει και ήταν τραγική σε μπαταρία. Δοκίμασέ τη λίγες μέρες να έχεις άποψη κι αν δεν είσαι ικανοποιημένος βάλε την Ultimate. Εμένα με έσωσε στο θέμα της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες τον stock kernel στην ics καλύτερα που το ξέχασες γιατί υπήρχε περίπτωση να μπρικαρεις το κινητό. Μην κάνεις wipe με οποιοδήποτε stock kernel από ics και μετά.ο philz θεωρείται ασφαλής για wipe.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις τα wipes έστω και τώρα. Το πολύ πολύ ξαναπέρνα και τη rom από πάνω. Κι εγώ αυτή είχα βάλει και ήταν τραγική σε μπαταρία. Δοκίμασέ τη λίγες μέρες να έχεις άποψη κι αν δεν είσαι ικανοποιημένος βάλε την Ultimate. Εμένα με έσωσε στο θέμα της μπαταρίας.

ΠΡΟΣΟΧΉ όταν θέλουμε να βοηθήσουμε μην προκαλέσουμε ζημιά να λέμε κάτι μόνο αν το έχουμε κάνει και μόνο αν είμαστε σίγουροι.

 

Αν είχες τον stock kernel στην ics καλύτερα που το ξέχασες γιατί υπήρχε περίπτωση να μπρικαρεις το κινητό. Μην κάνεις wipe με οποιοδήποτε stock kernel από ics και μετά.ο philz θεωρείται ασφαλής για wipe.

+++

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις τα wipes έστω και τώρα. Το πολύ πολύ ξαναπέρνα και τη rom από πάνω. Κι εγώ αυτή είχα βάλει και ήταν τραγική σε μπαταρία. Δοκίμασέ τη λίγες μέρες να έχεις άποψη κι αν δεν είσαι ικανοποιημένος βάλε την Ultimate. Εμένα με έσωσε στο θέμα της μπαταρίας.

 

Λοιπον,ευχαριστω,εβγαλα την γερμανικη stock, αφου εκανα backup ,εβαλα την ultimate ,κανοντας τα wipe... οπως λεει στο video και μετα restore.

Μου φαινεται το ιδιο σαν την stock και στο benmark δειχνει 2700.

Στην stock σαν να ειδα 4500,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

 

Αν ξερει κανεις πως απενεργοποιειται ο ηχος του πληκτρολογιου; χωρις ναναι τσεκαρισμενο ακουγεται!

Επισης υπαρχει λυση για call recorder;

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΉ όταν θέλουμε να βοηθήσουμε μην προκαλέσουμε ζημιά να λέμε κάτι μόνο αν το έχουμε κάνει και μόνο αν είμαστε σίγουροι.

 

 

+++

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνεις. Είπε ότι είχε την stock Γερμανική με Philz kernel άρα μπορεί να κάνει τα wipes κανονικά. Δεν του είπα να κάνει κάτι που δεν έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ευχαριστω,εβγαλα την γερμανικη stock, αφου εκανα backup ,εβαλα την ultimate ,κανοντας τα wipe... οπως λεει στο video και μετα restore.

Μου φαινεται το ιδιο σαν την stock και στο benmark δειχνει 2700.

Στην stock σαν να ειδα 4500,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

 

Αν ξερει κανεις πως απενεργοποιειται ο ηχος του πληκτρολογιου; χωρις ναναι τσεκαρισμενο ακουγεται!

Επισης υπαρχει λυση για call recorder;

 

Δεν έχω το πρόβλημα με τον ήχο του πληκτρολογίου που λες. Τον έχω απενεργοποιήσει κανονικά και δουλεύει. Νομίζω πως υπάρχει call recorder στη rom. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά όταν είμαι σε μια κλήση μου το έχει σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν υπάρχει άλλος τρόπος.Και εγώ στην αρχή που δεν το είχα ψάξει ότι για ics και άνω γίνεται root και χωρίς cf kernel,βρέθηκα με το τριγωνάκι.Με μισή καρδιά και τρεμάμενο χέρι :p πάτησα το κουμπί στο triangle away και ευτυχώς δούλεψε οκ

 

Το έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον πενήντα φορές. Εγώ προσωπικά, πάντα από ics με cf root kernel.

 

Γενικά, προς όποιον δεν γνωρίζει, για το triangle away, δεν προχωράμε ποτέ αν δεν αναγνωρίσει τη συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...