Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια εγραψα και πριν 3 σελιδεσ στην 738.εχω προβλημα με το κινητο το οποιο μου εχουν πουλησει εδω και κανενα 3μηνο.κολλαει συννεχεια και απο οτι εχω καταλαβει αυτος το ειχε πειραξει. μου γραφει εκδοση βασικου φασματος Ν7000ΧΧLSC

εκδοση kernel 3.0.31-619662

se.infra@sep-114#3

smp preempt fri nov 30 11:53:07 kst 2012

αυτο που θελω ειναι να κανω αναβαθμιση απο την samsung κανονικα γιατι τωρα μπαινω στο kies και μου λεει οτι η αναβαθμιση δεν ειναι αφικτη.καποιος φιλος μου απαντησε.....και τον ευχαριστω αλλα λιγο πιο απλα κατανοητα θα ηθελα.σορυ αν κουρασα καλημερα

 

ρε παιδια απηντηστε καποιος παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια απηντηστε καποιος παρακαλω

 

θα σε φτιάξουμε.. περίμενε..:D

για αρχή πες μου πως είναι τα αγγλικά σου ..

Link to comment
Share on other sites

θα σε φτιάξουμε.. περίμενε..:D

για αρχή πες μου πως είναι τα αγγλικά σου ..

 

χαχαχαχαχαχαχαχα καλα ειναι εχω lower but i have done practise only in tourist because i am a waiter!!!στα αλλα και ειδικα ορολογια ειμαι ασχετος.αν μπορεις δωσε μου απλες οδηγιες ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα καλα ειναι εχω lower but i have done practise only in tourist because i am a waiter!!!στα αλλα και ειδικα ορολογια ειμαι ασχετος.αν μπορεις δωσε μου απλες οδηγιες ευχαριστω

 

haha..well let's get started then :cool: .. λοιπόν θέλεις να έχεις τελείως στοκ μορφή ρομ η θέλεις να έχεις στοκ ρομ η οποία να είναι και ρουταρισμένη στην οποία μπορείς να βάλεις και mods ..? έτσι και αλλιώς μην σε νοιάζουν οι αναβαθμίσεις μέσω kies το note δεν πρόκειται να πάρει άλλη μετά την 4.1.2..

Link to comment
Share on other sites

haha..well let's get started then :cool: .. λοιπόν θέλεις να έχεις τελείως στοκ μορφή ρομ η θέλεις να έχεις στοκ ρομ η οποία να είναι και ρουταρισμένη στην οποία μπορείς να βάλεις και mods ..? έτσι και αλλιώς μην σε νοιάζουν οι αναβαθμίσεις μέσω kies το note δεν πρόκειται να πάρει άλλη μετά την 4.1.2..

 

θελς το κινητο μου να μην κολλαει για αρχη....και μετα οτι νομιζεισ εσυ καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

θελς το κινητο μου να μην κολλαει για αρχη....και μετα οτι νομιζεισ εσυ καλυτερο

 

ωραία λοιπόν απλά πράγματα

για αρχή κατέβασε αυτό http://d-h.st/ri2

μετά αυτό http://www.mediafire.com/?fe9ni69638k6co4

1. βάζεις τον κερνελ (το 2 λινκ) στην εξωτερική σου κάρτα sd

2.κλείνεις το κινητό, περιμένεις 5-6 ''

3.πατάς volume up+home+power για να μπείς recovery

4.επιλέγεις 'apply update from external storage'

5.βρίσκεις το αρχείο που έβαλες στο 1. και το φλασάρεις

6. κάνεις reboot

και μου λες εδώ αν τα κατάφερες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και απο εμενα, στο Note εχω τωρα την Ultimate 5.1 για να βαλω την 5.2 ποια η διαδικασία?

Μεσω odin? η βαζω το zip στην SD και μπορώ να κανω αναβάθμιση?

 

Παντως στα data δεν δειχνει να ειναι πολυ γρηγορο, μπορει να οφειλετε στην ROM?

Link to comment
Share on other sites

ωραία λοιπόν απλά πράγματα

για αρχή κατέβασε αυτό http://d-h.st/ri2

μετά αυτό http://www.mediafire.com/?fe9ni69638k6co4

1. βάζεις τον κερνελ (το 2 λινκ) στην εξωτερική σου κάρτα sd

2.κλείνεις το κινητό, περιμένεις 5-6 ''

3.πατάς volume up+home+power για να μπείς recovery

4.επιλέγεις 'apply update from external storage'

5.βρίσκεις το αρχείο που έβαλες στο 1. και το φλασάρεις

6. κάνεις reboot

και μου λες εδώ αν τα κατάφερες..

δηλαδη ξεζηπαρω (κερνελ) οτι εχει μεσα και τα πεταω χυμα στη καρτα?μετα οταν λες φλασαρεις εννοεις το τρεχω απο εκει?και τελος reboot επανεκινηση?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ξεζηπαρω (κερνελ) οτι εχει μεσα και τα πεταω χυμα στη καρτα?μετα οταν λες φλασαρεις εννοεις το τρεχω απο εκει?και τελος reboot επανεκινηση?

 

οχι δεν ξεζιπάρεις τίποτα...!!! το ζιπ όπως είναι βάλε στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ κάρτα και το κάνεις install..

και μετά reboot- επανεκίνηση ..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ξεζιπάρεις τίποτα...!!! το ζιπ όπως είναι βάλε στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ κάρτα και το κάνεις install..

και μετά reboot- επανεκίνηση ..

 

να εισαι καλα ο θεος μαζι του.....

 

οχι δεν ξεζιπάρεις τίποτα...!!! το ζιπ όπως είναι βάλε στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ κάρτα και το κάνεις install..

και μετά reboot- επανεκίνηση ..

 

δεν τα ελεγε ακριβως ετσι αλλα νομιζω εβγαλα νοημα....μου εχει βγαλει ενα πρασινο ρομποτακι και μολις τελειωσε μου λεει install from sdcard complete. εκανα επανεκινηση ελεγε κατι για αναβαθμισεις λειτουργικου μεχρι να γινουν 132 μετα τελειωσε και ανοιξε οπως ημουν και πριν.τωρα?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δεν τα ελεγε ακριβως ετσι αλλα νομιζω εβγαλα νοημα....μου εχει βγαλει ενα πρασινο ρομποτακι και μολις τελειωσε μου λεει install from sdcard complete. εκανα επανεκινηση ελεγε κατι για αναβαθμισεις λειτουργικου μεχρι να γινουν 132 μετα τελειωσε και ανοιξε οπως ημουν και πριν.τωρα?

 

έχω να δώ στοκ recovery πολυ καιρό χαχαχα..:D

λοιπόν όταν κατέβει η ρομ που σου έβαλα

1. την βάζεις στην εσωτερική κάρτα

2. κάνεις reboot recovery ( πατάς το power button-> επανεκίνηση-> recovery )

3. wipe data/factory reset

4. wipe cache

5. advanced wipe dalvic cache

6. mounts and storage-> format data/ system / preload

7. install zip from internal sd card

8. και φλασάρεις το ζιπ της ρομ ( Pristine XXLSZ v1.9 ... )

9. reboot system

κατέβασε και αυτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38150047&postcount=58

αφού κάνεις τη ρύθμιση της ρομ βάλε το στην εσωτερική κάρτα

κάνε πάλι reboot recovery και χωρίς κανένα wipe απλά install from internal sd περασε το και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

έχω να δώ στοκ recovery πολυ καιρό χαχαχα..:D

λοιπόν όταν κατέβει η ρομ που σου έβαλα

1. την βάζεις στην εσωτερική κάρτα

2. κάνεις reboot recovery ( πατάς το power button-> επανεκίνηση-> recovery )

3. wipe data/factory reset

4. wipe cache

5. advanced wipe dalvic cache

6. mounts and storage-> format data/ system / preload

7. install zip from internal sd card

8. και φλασάρεις το ζιπ της ρομ ( Pristine XXLSZ v1.9 ... )

9. reboot system

κατέβασε και αυτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38150047&postcount=58

αφού κάνεις τη ρύθμιση της ρομ βάλε το στην εσωτερική κάρτα

κάνε πάλι reboot recovery και χωρίς κανένα wipe απλά install from internal sd περασε το και είσαι έτοιμος

τα εκανα αυτα που ειπες κατεωασα και το αλλο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αποκτησα ενα μεταχειρισμενο note, ηταν απειραχτο απο θεμα software

περασα διαφορες custom rom jb - ψαχνω μια βασικα που να κρατα οσο γινεται η μπαταρια

και 2 μερες τωρα παρατηρησα οτι δεν λειτουργει το gps

Κανενα προγραμμα οπως τα gps test - GPS Essentials - GPS Status & Toolbox

δεν βλεπει τους δορυφορους... 99% λειτουργουσε το gps οταν το πηρα

τι πατατα μπορει να εχω κανει;

το κινητο ειναι root και ολες τις rom τις περνω και τις δοκιμαζω με το recovery menu οχι απο pc

 

ευχαριστω ...

Edited by xrhstosiak
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

στην σημερινη asylum μια απο τις αλλαγες λεει αυτο " Go to Settings/System/Quicklaunch shortcuts and assign three actions/app shortcuts to long-press Home softkey slider."

καπου εχω χασει στην μεταφραση .... :)

βοηθεια κανεις??

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει πρώτα τα soft keys αυτά δηλαδή τα sw κουμπιά που έχουν κάτω τα nexus λόγω της έλλειψης των hard κουμπιών και μετά θα εμφανιστεί η επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει πρώτα τα soft keys αυτά δηλαδή τα sw κουμπιά που έχουν κάτω τα nexus λόγω της έλλειψης των hard κουμπιών και μετά θα εμφανιστεί η επιλογή.

 

ααααα, αστο να μου λειπει.... :)

τα ειχα ενεργοποιησει και παλαιοτερα και δεν μου αρεσε καθολου.. :confused:

ευχαριστω για την απαντηση

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο καμποση χρήση team union LSZ με speedmod μπορω να πω οτι ουτε απο επιδοσεις ουτε απο αυτονομια εμαινα ικανοποιημενος. Χειρότερος απο τον στοκ και στις δύο περιπτώσεις. Με overclock βέβαια στα 1500 .και lock gpu στα 267 καπως παλευεται η κατασταση
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο καμποση χρήση team union LSZ με speedmod μπορω να πω οτι ουτε απο επιδοσεις ουτε απο αυτονομια εμαινα ικανοποιημενος. Χειρότερος απο τον στοκ και στις δύο περιπτώσεις. Με overclock βέβαια στα 1500 .και lock gpu στα 267 καπως παλευεται η κατασταση

 

Δηλαδει εχεις ανεβασει τη cpu σε ποιων κερνελ σε αφηνει να το κανεις αυτο και με ποιο προγραμμα?

Ειμαι με σουιτ ρομ προτηνε μου καποια ρυθμιση για καλητερη μπαταρια.

Λεω να βαλω φιζ κερνελ..εχω σπειντμοντ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αποφάσισα να γυρίσω από Asylum σε TW Rom.Ποια είναι η καλύτερη κατά την άποψη σας;

Είναι καλό που βγήκε speedmod kernel για JB,αλλά ακόμα θέλει βελτίωση ιδιαίτερα στο θέμα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδει εχεις ανεβασει τη cpu σε ποιων κερνελ σε αφηνει να το κανεις αυτο και με ποιο προγραμμα?

Ειμαι με σουιτ ρομ προτηνε μου καποια ρυθμιση για καλητερη μπαταρια.

Λεω να βαλω φιζ κερνελ..εχω σπειντμοντ

 

Με speedmod. Βαλε tegrak overclock και επελεξε load overclock modules. Μετα κανει overclock cpu και gpu

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο καμποση χρήση team union LSZ με speedmod μπορω να πω οτι ουτε απο επιδοσεις ουτε απο αυτονομια εμαινα ικανοποιημενος. Χειρότερος απο τον στοκ και στις δύο περιπτώσεις. Με overclock βέβαια στα 1500 .και lock gpu στα 267 καπως παλευεται η κατασταση

 

Με overclock δεν νομιζω να έβλεπες διάφορα στην μπαταρία έτσι κι αλλιως...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αποφάσισα να γυρίσω από Asylum σε TW Rom.Ποια είναι η καλύτερη κατά την άποψη σας;

Είναι καλό που βγήκε speedmod kernel για JB,αλλά ακόμα θέλει βελτίωση ιδιαίτερα στο θέμα μπαταρίας.

 

Εγώ είμαι με JonROM και Speedmod και είμαι μια χαρά, πολύ καλή απροβλημάτιστή όλα μου δουλεύουν μια χαρά και έχω και καλή διάρκεια μπαταρίας παρ' όλο που κάνω πολύ χρήση καθημερινά. Στην υπογραφή μου εάν πας στον φάκελο Roms μπορείς να την κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με JonROM και Speedmod και είμαι μια χαρά, πολύ καλή απροβλημάτιστή όλα μου δουλεύουν μια χαρά και έχω και καλή διάρκεια μπαταρίας παρ' όλο που κάνω πολύ χρήση καθημερινά. Στην υπογραφή μου εάν πας στον φάκελο Roms μπορείς να την κατεβάσεις.

 

Ευχαριστώ,θα την δοκιμάσω τώρα.Χαιρετίσματα από Καρλόβασι :superman:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,θα την δοκιμάσω τώρα.Χαιρετίσματα από Καρλόβασι :superman:

 

Ευχαριστώ πολύ. Όπου κολλήσεις εδώ θα είμαστε. στα kernels έχω βάλει ήδη και την speedmod την τελευταία για να μην την ψάχνεις. Όποιος θέλει να προσθέσω και κάποια άλλη rom ή οτιδήποτε άλλο πείτε να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...