Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) install hendracore 7 restart recoveri

2)κάνεις όλα τα wipe, αλλά κανείς και format system, data δεν χάνεις τίποτα απότα δδεδομένα σου αυτό καν το μπας και σου δουλέψει το μπλουτουθ.

3)install slim rom στα καπάκια gapps στα καπάκια CWM.

4)restart και έτοιμο....

ότι θες ρωτάς.

το cwm το έχεις από όταν έκανες την εγκατάσταση της asylum είναι το ίδιο.

 

φιλε παντως slim και asylum δεν πρεπει να εχουν μεγαλες διαφορες..!

αν βρισκαμε ενα τροπο να αλλαξουμε το που αποθηκευει τις photos η καμερα θα ημασταν κομπλε!

εγω με το bluetooth δεν εχω προβλημα σε ασιλουμ.

μου αρεσει παντως που καθε μερα εχουμε νεο update:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε παντως slim και asylum δεν πρεπει να εχουν μεγαλες διαφορες..!

αν βρισκαμε ενα τροπο να αλλαξουμε το που αποθηκευει τις photos η καμερα θα ημασταν κομπλε!

εγω με το bluetooth δεν εχω προβλημα σε ασιλουμ.

μου αρεσει παντως που καθε μερα εχουμε νεο update:)

 

Συμφωνώ είναι παρόμοιες και όντως βλακεια αυτό με τις φώτο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το βάζουν αλλά οκ.

Όσο για τις αναβαθμίσεις τις ασιλουμ τις έκανα όλες μέχρι και την χθεσινή αλλά δεν είδα καμιά απολητος διαφορά δεν κατάλαβενα τι πρόσθετα και έτσι δοκημασα την σλιμ και αν δεν κάνει σε 1-2 μέρες αναβάθμιση οστεοπόρωση να διορθώσει τα λάθη της θα αλλάξω πάλ .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ είναι παρόμοιες και όντως βλακεια αυτό με τις φώτο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το βάζουν αλλά οκ.

Όσο για τις αναβαθμίσεις τις ασιλουμ τις έκανα όλες μέχρι και την χθεσινή αλλά δεν είδα καμιά απολητος διαφορά δεν κατάλαβενα τι πρόσθετα και έτσι δοκημασα την σλιμ και αν δεν κάνει σε 1-2 μέρες αναβάθμιση οστεοπόρωση να διορθώσει τα λάθη της θα αλλάξω πάλ .

 

μολις τωρα φιλε βγηκε νεο update και παλι στην ασιλουμ!:)

αυτο μου αρεσει !

μπορει να μην "καταλαβαινεις" οπως λες τι αλλαζει αλλα η ρομ εχει υποστηριξη και γινονται διορθώσεις σε πολλα πραγματα ακομη και αν δεν ειναι αισθητά!

και την περνας με πολυ απλο τροπο!

recovery zip wipe και τελος!

 

αυτο με την καμερα οντως ομως ειναι τραγικο..:(

θελω να γραψω πχ μερικες φορες ενα βιντεο σε μεγαλη αναλυση και δεν μπορω..(δεν μου φτανει ο χωρος!)

ελπιζω να το διορθώσουν συντομα..

ειναι το μονο που με χαλαει..τιποτα αλλο πλεον! σε ολα τα αλλα ειμαι κομπλε/...

 

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη απο το μαρκετ παρομοια της καμερας?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Δες το lg camera

 

με προλαβες...:lol::lol::lol:

το ειχα αγορασμενο απο το μαρκετ και το ειχα ξεχασει!

 

δενει απιστευτα με την cm10..δουλευει τελεια! μην σου πω οτι βγαζει ακομη πιο ομορφες photos..

το εβαλα ηδη οι photos και τα βιντεο πανε στην καρτα μνημης!

οκ τωρα ειμαι κομπλε!:)

βγει δεν βγει οφισιαλ jelly ουτε που με νοιαζει..!:)

 

EDIT..

 

Κοιταξτε εδω photo με την lg camera...

http://img843.imageshack.us/img843/5441/20121223170704.jpg

respect..

 

γενικως η καμερα του note τα ΣΠΑΕΙ...!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

καναμε τιποτε με το bluetooth στην slim??

επισης ο κερνελ thor-kernel-jb-v0.30-mr1 μπαινει στην slim?? μηπως και διορθωσει το bluetooth

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

καναμε τιποτε με το bluetooth στην slim??

επισης ο κερνελ thor-kernel-jb-v0.30-mr1 μπαινει στην slim?? μηπως και διορθωσει το bluetooth

 

μπαίνει αλλα δεν είναι θέμα κερνελ..

Link to comment
Share on other sites

μπαίνει αλλα δεν είναι θέμα κερνελ..

 

ειναι καλυτερος απο τον μαμισιο??

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ω ναι... και μόλις είδα οτι βγήκε έκδοση .31..

testing........

 

πες μας αν ειναι να τον βαλουμε....

 

εγω γυρησα σε ασιλουμ με σλιμ ειχα δυο κοληματα

Link to comment
Share on other sites

είναι κλασσικά λίγο πιο γρήγορος απο τον στόκ ..δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.. το μόνο που παρατήρησα είναι οτι φλάσαρα με 50 % μπαταρία και με το reboob έχω 19%.... περιμένω να βγάλουν αναβάθμιση για την slim πάντως... η 4.1.2 ήταν η καλύτερη που δοκίμασα...
Link to comment
Share on other sites

είναι κλασσικά λίγο πιο γρήγορος απο τον στόκ ..δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.. το μόνο που παρατήρησα είναι οτι φλάσαρα με 50 % μπαταρία και με το reboob έχω 19%.... περιμένω να βγάλουν αναβάθμιση για την slim πάντως... η 4.1.2 ήταν η καλύτερη που δοκίμασα...

 

πρεπει να προσεξω κατι για να τον βαλω? τι ειναι αυτα?

thermal limit changing:

look into /system/etc/init.d/99cpu_thermal_limits

and change values to what you need...

warning: don't blame me if you fry your phone because you used this

 

pen offset:

for pen offset support look into /system/etc/init.d/99epen_config

change the HAND, OFFSETX, OFFSETY to your desire reboot or run the script manualy

warning: keep the epen away from the device or docked when running this script

 

internal cpu temp is exported to "/sys/devices/platform/s5p-tmu/curr_temp"

 

τα γραγει κατω απο τον κερνελ

 

2)

η ασιλουμ δεν ειχε επιλογη να αλαξεις το DPI?? ΤΩΡΑ γιατι δεν την βλεπω?

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι.. μόνο κατέβασε το αρχείο mr1 της έκδοσης..

μπαίνεις recovery

φλασάρεις

wipe cache /wipe dalvik ( δεν είναι απαραίτητο, αλλά κάνε όπως νομίζεις)

reboob

με το thermal limit αλλάζεις το όριο στο οποίο ρίχνει το χρονισμό της η cpu για να μην γίνει κάρβουνο

και με το άλλο αλλάζεις το offset του stylus για τις εφερμογές που το χρησιμοποιούν..

αν δεν ξέρεις πώς ΜΗΝ μπλέκεις με τα scripts...

 

 

2)

η ασιλουμ δεν ειχε επιλογη να αλαξεις το DPI?? ΤΩΡΑ γιατι δεν την βλεπω?

rom toolbox->performance->build.prop editor->ro.sf.lcd_density->property value->......->save->reboot->εφαρμογές->όλα->πλαυ στορε->εκκαθάριση δεδ.->υπηρεσίες γοογλε πλαυ-> εκκαθάριση δεδ..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι έχετε cm10.1 asylum για βάλτε το σημερινό update και πείτε μου..

Έχει απογειωθεί το κινητό όσο ποτέ η μου φαίνεται;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Mήπως γίνεται να κάνουμε dual boot μια tw rom π.χ. ultimate με την asylum; Μου αρέσουν και οι 2 και θα ήθελα να μπορώ να μπουτάρω με ένα κλικ σε όποια από τις 2 θέλω.Ειδα κάτι για dual boot αλλά αν κατάλαβα καλά,θέλει ένα κοινό kernel πράγμα που νομίζω ότι δεν υπάρχει για τις 2 ρομ που με ενδιαφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με και τι δεν θα εδινα για dual boot:). Oι tw εχουν την μπαταρια καθως

πληρη εκμεταλλευση της πενας, ενω οι cm περισσοτερη ελευθερια και στην

παρουσα φαση πολυ καλυτερες. Τι να διαλεξω οεο?? Εχω βαρεθει να πηγαινω απο cm

σε tw και ξανα πισω. Δηλαδη ελεος:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με και τι δεν θα εδινα για dual boot:). Oι tw εχουν την μπαταρια καθως

πληρη εκμεταλλευση της πενας, ενω οι cm περισσοτερη ελευθερια και στην

παρουσα φαση πολυ καλυτερες. Τι να διαλεξω οεο?? Εχω βαρεθει να πηγαινω απο cm

σε tw και ξανα πισω. Δηλαδη ελεος:lol:

 

Το σημερινό πάντως update της ασυλουμ είναι πραγματικά απίστευτο...

Δεν μπορώ να το πιστέψω πόσο σφαίρα πάει το κινητό..

Θα μας τρελάνουν εκεί μέσα...

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Το σημερινό πάντως update της ασυλουμ είναι πραγματικά απίστευτο...

Δεν μπορώ να το πιστέψω πόσο σφαίρα πάει το κινητό..

Θα μας τρελάνουν εκεί μέσα...

Sent from my note

 

Το GPS ρίξε μια ματιά κάνει Lock γρήγορα ? Γιατί μέχρι και 22/12 ήθελε αρκετή ώρα και με ενδιαφέρει το GPS

Link to comment
Share on other sites

Το GPS ρίξε μια ματιά κάνει Lock γρήγορα ? Γιατί μέχρι και 22/12 ήθελε αρκετή ώρα και με ενδιαφέρει το GPS

 

Με Wi-Fi η data ανοιχτά σε κλάσματα δευτερολέπτων...

Χωρίς αυτά δεν το έχω δοκιμάσει...

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

To gps του ειναι απίστευτο.Θυμόμουν το άθλιο gps του s2 που μου είχε σπάσει τα νεύρα μιας και κλείδωνε όποτε ήθελε ακόμη και μετά τα διάφορα fixes και περίμενα κάτι ανάλογο και εδώ αλλά καμμία σχέση ευτυχώς.Προσωπικά τώρα περνάω φάση tw rom :p και μετά την ultimate που με άφησε αρκετά ευχαριστημένο,έβαλα την angry http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2062791

Πάντως τα extra που έχει βάλει πάνω η samsung σχετικά με το πενάκι και το multiwindow (που οι dev το έφτασαν σε άλλο επίπεδο) δε μπορεί να αντικατασταθεί πλήρως, με καμμία άλλη εφαρμογή που να τρέχει σε cm/aosp roms.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

To gps του ειναι απίστευτο.Θυμόμουν το άθλιο gps του s2 που μου είχε σπάσει τα νεύρα μιας και κλείδωνε όποτε ήθελε ακόμη και μετά τα διάφορα fixes και περίμενα κάτι ανάλογο και εδώ αλλά καμμία σχέση ευτυχώς.Προσωπικά τώρα περνάω φάση tw rom :p και μετά την ultimate που με άφησε αρκετά ευχαριστημένο,έβαλα την angry http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2062791

Πάντως τα extra που έχει βάλει πάνω η samsung σχετικά με το πενάκι και το multiwindow (που οι dev το έφτασαν σε άλλο επίπεδο) δε μπορεί να αντικατασταθεί πλήρως, με καμμία άλλη εφαρμογή που να τρέχει σε cm/aosp roms.

 

για πες μας λιγο εντυπωσεις?

η μπαταρία μαυρα χαλια παλι φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πράγματι τελειώνει γρήγορα αλλά υπάρχουν κάποιες αιτίες για αυτό.Αυτό που παρατήρησα από όταν είχα πρωτοβάλει την team union και μετά την ultimate,ειναι ότι άμα κάνεις samsung λογαριασμό,τότε τρέχει στο παρασκήνιο η διεργασία gpsd μια υπηρεσία για την online εύρεση του κινητού και η οποία τρέχει συνέχεια και καταναλώνει μπαταρία.Googlarontas βρήκα την λύση http://blog.gadgethelpline.com/gpsd-stop-samsung-galaxy-siiis-battery-life/ αλλά η διεργασία συνέχιζε να τρέχει,οπότε κατήργησα τον samsung λογαριασμό και ησύχασα.Αλλη αιτία κατανάλωσης της μπαταρίας ειναι ο mediaserver,δηλαδή εκείνη η διεργασία που ψάχνει στη συσκευή για αρχεία πολυμέσων.Και αυτό τρέχει συνέχεια και τρώει μπαταρία,ειδικά αν έχεις αρκετά αρχεία.Μειώθηκε κάπως με την εφαρμογή rescan media root αλλά δε λύθηκε τελείως.

Απο εκει και πέρα έχει κάποια lags κατά διαστήματα και αντί για tw launcher,δουλεύω τον tsf.Επισης ενώ έχω ενεργοποιημένη την κίνηση,δε μου δουλεύει σωστά,ενώ στην ultimate δούλευε.Η αλλαγή στο dpi μεταξύ phone και phablet,tablet δουλεύει καλά και για όποιον θέλει να έχει gmail,ρυθμίσεις σε tablet ui θα μείνει ευχαριστημένος από αυτή την επιλογή.Γενικά δε θα έλεγα ότι ειναι άσχημη η εμπειρία χρήσης της ή με συνεχή κολλήματα που σπάνε νεύρα.Σήμερα παρέλαβα και την δεύτερη μπαταρία και περιμένω και τον εξωτερικό φορτιστή και θα είμαι οκ,μέχρι να φτιαχτεί πλήρως μια full working 4.2.1.Aν στην 4.2.1 δε καταφέρουν να φτιάξουν τον flash player να δουλεύει 100% θα μείνω με τις samsung rom,μέχρι την έλευση του note 3.Γιατί πλέον δεν υπάρχει γυρισμός σε κάτι λιγότερο από 5,3" για σοβαρή χρήση

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πράγματι τελειώνει γρήγορα αλλά υπάρχουν κάποιες αιτίες για αυτό.Αυτό που παρατήρησα από όταν είχα πρωτοβάλει την team union και μετά την ultimate,ειναι ότι άμα κάνεις samsung λογαριασμό,τότε τρέχει στο παρασκήνιο η διεργασία gpsd μια υπηρεσία για την online εύρεση του κινητού και η οποία τρέχει συνέχεια και καταναλώνει μπαταρία.Googlarontas βρήκα την λύση http://blog.gadgethelpline.com/gpsd-stop-samsung-galaxy-siiis-battery-life/ αλλά η διεργασία συνέχιζε να τρέχει,οπότε κατήργησα τον samsung λογαριασμό και ησύχασα.Αλλη αιτία κατανάλωσης της μπαταρίας ειναι ο mediaserver,δηλαδή εκείνη η διεργασία που ψάχνει στη συσκευή για αρχεία πολυμέσων.Και αυτό τρέχει συνέχεια και τρώει μπαταρία,ειδικά αν έχεις αρκετά αρχεία.Μειώθηκε κάπως με την εφαρμογή rescan media root αλλά δε λύθηκε τελείως.

Απο εκει και πέρα έχει κάποια lags κατά διαστήματα και αντί για tw launcher,δουλεύω τον tsf.Επισης ενώ έχω ενεργοποιημένη την κίνηση,δε μου δουλεύει σωστά,ενώ στην ultimate δούλευε.Η αλλαγή στο dpi μεταξύ phone και phablet,tablet δουλεύει καλά και για όποιον θέλει να έχει gmail,ρυθμίσεις σε tablet ui θα μείνει ευχαριστημένος από αυτή την επιλογή.Γενικά δε θα έλεγα ότι ειναι άσχημη η εμπειρία χρήσης της ή με συνεχή κολλήματα που σπάνε νεύρα.Σήμερα παρέλαβα και την δεύτερη μπαταρία και περιμένω και τον εξωτερικό φορτιστή και θα είμαι οκ,μέχρι να φτιαχτεί πλήρως μια full working 4.2.1.Aν στην 4.2.1 δε καταφέρουν να φτιάξουν τον flash player να δουλεύει 100% θα μείνω με τις samsung rom,μέχρι την έλευση του note 3.Γιατί πλέον δεν υπάρχει γυρισμός σε κάτι λιγότερο από 5,3" για σοβαρή χρήση

 

με λιγα λογια παραμένουμε σε cm....:)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πράγματι τελειώνει γρήγορα αλλά υπάρχουν κάποιες αιτίες για αυτό.Αυτό που παρατήρησα από όταν είχα πρωτοβάλει την team union και μετά την ultimate,ειναι ότι άμα κάνεις samsung λογαριασμό,τότε τρέχει στο παρασκήνιο η διεργασία gpsd μια υπηρεσία για την online εύρεση του κινητού και η οποία τρέχει συνέχεια και καταναλώνει μπαταρία.Googlarontas βρήκα την λύση http://blog.gadgethelpline.com/gpsd-stop-samsung-galaxy-siiis-battery-life/ αλλά η διεργασία συνέχιζε να τρέχει,οπότε κατήργησα τον samsung λογαριασμό και ησύχασα.Αλλη αιτία κατανάλωσης της μπαταρίας ειναι ο mediaserver,δηλαδή εκείνη η διεργασία που ψάχνει στη συσκευή για αρχεία πολυμέσων.Και αυτό τρέχει συνέχεια και τρώει μπαταρία,ειδικά αν έχεις αρκετά αρχεία.Μειώθηκε κάπως με την εφαρμογή rescan media root αλλά δε λύθηκε τελείως.

Απο εκει και πέρα έχει κάποια lags κατά διαστήματα και αντί για tw launcher,δουλεύω τον tsf.Επισης ενώ έχω ενεργοποιημένη την κίνηση,δε μου δουλεύει σωστά,ενώ στην ultimate δούλευε.Η αλλαγή στο dpi μεταξύ phone και phablet,tablet δουλεύει καλά και για όποιον θέλει να έχει gmail,ρυθμίσεις σε tablet ui θα μείνει ευχαριστημένος από αυτή την επιλογή.Γενικά δε θα έλεγα ότι ειναι άσχημη η εμπειρία χρήσης της ή με συνεχή κολλήματα που σπάνε νεύρα.Σήμερα παρέλαβα και την δεύτερη μπαταρία και περιμένω και τον εξωτερικό φορτιστή και θα είμαι οκ,μέχρι να φτιαχτεί πλήρως μια full working 4.2.1.Aν στην 4.2.1 δε καταφέρουν να φτιάξουν τον flash player να δουλεύει 100% θα μείνω με τις samsung rom,μέχρι την έλευση του note 3.Γιατί πλέον δεν υπάρχει γυρισμός σε κάτι λιγότερο από 5,3" για σοβαρή χρήση

 

Δεν θα συμφωνήσω πως το προβλημα είναι ο samsung λογαριασμός. Εγώ ποτέ δεν είχα ενεργοποημένο εξ' αρχής από την εγκατάσταση και ομως την μπαταρία την έτρωγε πολύ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...