Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει φλασάρει κανείς την ROcket ICS v1 να μας πει εντυπώσεις????

 

Την πέρασα πριν λίγο πάνω από Team 1,2 χωρίς wipe. Το θέμα σου ως γνωστόν είναι άπαιχτο! Δουλεύουν όλα Μία χαρά, η ταχύτητα είναι ίδια με της Team, το μόνο που βλέπω να μην μου δουλεύει είναι το quick panel settings. Στην toogle bar μου έχει 6 εικονίδια και δεν αλλάζουν από το quick panel (δεν με ενδιαφέρει όμως, απλά το αναφέρω.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Η διαδικασία είναι η εξής: Φλασαρεις nightly, φλασάρεις google apps, reboot recovery, wipe data factory reset και reboot. Οτιδήποτε άλλο κάνεις δεν θα δουλέψει o συγχρονισμός.

 

πολυ ωραια , τα εκανα ολα απτην αρχη τωρα με αυτη τη σειρα και δουλευει ο συγχρονισμος :)

Παλι ομως εχω αλλο προβλημα τωρα , μπηκα στο market και παω να εγκαταστησω τις εφαρμογες που εχω αγορασμενες και μου βγαζει τιμη απο διπλα να τις αγορασω :X τι κουφο παλι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

 

πολυ ωραια , τα εκανα ολα απτην αρχη τωρα με αυτη τη σειρα και δουλευει ο συγχρονισμος :)

Παλι ομως εχω αλλο προβλημα τωρα , μπηκα στο market και παω να εγκαταστησω τις εφαρμογες που εχω αγορασμενες και μου βγαζει τιμη απο διπλα να τις αγορασω :X τι κουφο παλι ειναι αυτο?

 

Κατ αρχην εβαλες τα gapps τα τελευταια?Ειναι τα 20120429.Τωρα για το google play πηγαινε settings-apps στο tab All βρες το google play store και κανε clear cache και clear data

 

 

 

http://goo.im/gapps/gapps-ics-20120429-signed.zip

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την τελευταια CyanogenMod !

ειναι απιστευτα smooth το κινητο πεταει ο broswer τα σπαει ειναι ενα σκαλι πανω απο το οφισιαλ παγωτο!

υπαρχουν ομως θεματακια που θελουν λυση!

με το πιο σοβαρο για μενα αυτο με την αναπαραγωγή βιντεο!

αν το βιντεο ειναι σε υψηλή ανάλυση η το παιζει χωρις ηχο η το παιζει με τον ηχο να μην συγχρονίζει με την εικονα κτλ κτλ κτλ....

θα την αφησω για μια το πολυ 2 μερες να δω μηπως βγει καποιο update διαφορετικα παμε παλι σε οφισιαλ παγωτο γιατι κακα τα ψεμματα αν δεν μπορεις να βλεπεις βιντεο σε αυτη την οθοναρα δεν κανουμε τιποτα!

καποιο παιδι μπορει να μου δωσει το λινκ για καποιες στοκ εφαρμογες(πχ task manager) που τρεχανε σε CyanogenMod ?

καπου το ειχα το λινκ αλλα το εχασα..και εχω ζαλιστει λιγο τωρα..:p

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την τελευταια CyanogenMod !

ειναι απιστευτα smooth το κινητο πεταει ο broswer τα σπαει ειναι ενα σκαλι πανω απο το οφισιαλ παγωτο!

υπαρχουν ομως θεματακια που θελουν λυση!

με το πιο σοβαρο για μενα αυτο με την αναπαραγωγή βιντεο!

αν το βιντεο ειναι σε υψηλή ανάλυση η το παιζει χωρις ηχο η το παιζει με τον ηχο να μην συγχρονίζει με την εικονα κτλ κτλ κτλ....

θα την αφησω για μια το πολυ 2 μερες να δω μηπως βγει καποιο update διαφορετικα παμε παλι σε οφισιαλ παγωτο γιατι κακα τα ψεμματα αν δεν μπορεις να βλεπεις βιντεο σε αυτη την οθοναρα δεν κανουμε τιποτα!

καποιο παιδι μπορει να μου δωσει το λινκ για καποιες στοκ εφαρμογες(πχ task manager) που τρεχανε σε CyanogenMod ?

καπου το ειχα το λινκ αλλα το εχασα..και εχω ζαλιστει λιγο τωρα..:p

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1632639

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

εισαι θεος!:)

με σωζεις!

τι λεει την εβαλες την Cyanogen?

εγω εχω παθει πλακα! το κινητο παει σφαιρα! ελπιζω να στρωσει αυτο το θεμα με το βιντεο! σύντομα ομως!:p

παιδες μου ηρθε update του firefox απο το μαρκετ! πλεον υποστηρίζει και flash video!

δειτε τον τρεχει "βουτυρο" στο κινητο μας:)

Link to comment
Share on other sites

εισαι θεος!:)

με σωζεις!

τι λεει την εβαλες την Cyanogen?

εγω εχω παθει πλακα! το κινητο παει σφαιρα! ελπιζω να στρωσει αυτο το θεμα με το βιντεο! σύντομα ομως!:p

παιδες μου ηρθε update του firefox απο το μαρκετ! πλεον υποστηρίζει και flash video!

δειτε τον τρεχει "βουτυρο" στο κινητο μας:)

 

Αυτο το θεμα με το βιντεο ειναι με φρεναρει εμενα. Δοκιμασα και ενα καρο players αλλα δουλεια δεν γινεται. Για συντομα δεν το κοβω γιατι ειναι θεμα απο την αρχη αυτο.....μονο στην cyanofree επαιζαν οκ τα βιντεο.....

Αμα το φτιαξουν και αυτο θα μιλαμε για την καλυτερη ρομ!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με το βιντεο ειναι με φρεναρει εμενα. Δοκιμασα και ενα καρο players αλλα δουλεια δεν γινεται. Για συντομα δεν το κοβω γιατι ειναι θεμα απο την αρχη αυτο.....μονο στην cyanofree επαιζαν οκ τα βιντεο.....

Αμα το φτιαξουν και αυτο θα μιλαμε για την καλυτερη ρομ!

 

Καλημέρα.

Πραγματικά είναι τρομερή η ρομ. Η αίσθηση γενικά είναι απιστευτη.. Η στοκ ice είναι αιώνες πίσω. Απλά αυτό το θέμα με το βίντεο είναι δυστυχώς πολύ σοβαρό και αναγκαστικά θα αλλάξουμε και παλι. Αλλά όταν βλέπεις το κινητό σου να φτάνει σε τέτοια level δύσκολα γυρνάς πίσω

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολους σας.

Η cm9 ειναι πολυ καλη στα περισσοτερα σημεια της.Δοκιμαζωντας καποιες αλλες ics παρατηρησα οτι καλυτερα ειναι να παραμεινω σε stock ics παρα να ακολουθησω τις custom.Δε ξερω γιατι, αλλα μετα απο λιγο διαστημα lugαρανε παρα πολυ.

Νομιζω, οτι θα πρεπει να περιμενουμε ενα επομενο update απο τη samsung για να δουμε κατι καλο, και να σας πω την αληθεια το περιμενα, μιας και τωρα ειναι η πρωτη εκδοση ics.

 

Το θεμα με τα βιντεο δε μπορω να το ''δω'' μιας και δεν εχω 1080p βιντεο στη συσκευη.Τα υπολοιπα τα παιζει μια χαρα.

Επισης ειχα ενα θεμα με το voodoo louder.Μετα την εγκατασταση του, ανοιγωντας το, μου εβγαζε μηνυμα οτι η συσκευη δεν υποστηριζεται.

Ανοιξα το build.prop της cm9 και ειδα οτι σε μια γραμμη εχει ''ro.product.device=n7000''.

Το αλλαξα σε ''ro.product.device=GT-N7000'' και τωρα ολα καλα...:)

 

 

Edit:Μετα απο καποιες δοκιμες που εκανα εχω να προτινω μια πολυ καλη εφαρμογη για ολους τους flash junkies...:)

Ο κυριοτερος λογος υπαρξης του Titanium Backup ειναι η επαναφορα εφαρμογων απο προηγουμενη Rom.

Αν και πραγματικα αγαπημενο και must, πολλες φορες αντιμετωπισαμε προβληματα στην επαναφορα.

Υπαρχει λοιπον μια εναλλακτικη λυση που προσωπικα μ αρεσει...:)

Το App2zip!

Τι κανει?Επιλεγεις τις εφαρμογες που θες και αυτο δημιουργει ενα flashable .zip αρχειο στη καρτα.

Με το περασμα μιας νεας Rom, κανεις install το .zip (οπως τα Google apps στην cm) και επαναφερει τις εφαρμογες με τα δεδομενα τους...:)

Επιπλεον πληροφοριες εδω.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Edit:Μετα απο καποιες δοκιμες που εκανα εχω να προτινω μια πολυ καλη εφαρμογη για ολους τους flash junkies...:)

Ο κυριοτερος λογος υπαρξης του Titanium Backup ειναι η επαναφορα εφαρμογων απο προηγουμενη Rom.

Αν και πραγματικα αγαπημενο και must, πολλες φορες αντιμετωπισαμε προβληματα στην επαναφορα.

Υπαρχει λοιπον μια εναλλακτικη λυση που προσωπικα μ αρεσει...:)

Το App2zip!

Τι κανει?Επιλεγεις τις εφαρμογες που θες και αυτο δημιουργει ενα flashable .zip αρχειο στη καρτα.

Με το περασμα μιας νεας Rom, κανεις install το .zip (οπως τα Google apps στην cm) και επαναφερει τις εφαρμογες με τα δεδομενα τους...:)

Επιπλεον πληροφοριες εδω.

 

καλημέρα! Λοιπόν δείχνει πολύ καλή η εφαρμογή και πραγματικά θα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνει όλες τις εφαρμογές ένα zip και να τις περνάς από recovery... εμένα προσωπικά θα με βολέψει και από ότι είδα είναι καλοσχεδιασμένο το όλο UI της εφαρμογής! Good catch!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολους σας.

Η cm9 ειναι πολυ καλη στα περισσοτερα σημεια της.Δοκιμαζωντας καποιες αλλες ics παρατηρησα οτι καλυτερα ειναι να παραμεινω σε stock ics παρα να ακολουθησω τις custom.Δε ξερω γιατι, αλλα μετα απο λιγο διαστημα lugαρανε παρα πολυ.

Νομιζω, οτι θα πρεπει να περιμενουμε ενα επομενο update απο τη samsung για να δουμε κατι καλο, και να σας πω την αληθεια το περιμενα, μιας και τωρα ειναι η πρωτη εκδοση ics.

 

Το θεμα με τα βιντεο δε μπορω να το ''δω'' μιας και δεν εχω 1080p βιντεο στη συσκευη.Τα υπολοιπα τα παιζει μια χαρα.

Επισης ειχα ενα θεμα με το voodoo louder.Μετα την εγκατασταση του, ανοιγωντας το, μου εβγαζε μηνυμα οτι η συσκευη δεν υποστηριζεται.

Ανοιξα το build.prop της cm9 και ειδα οτι σε μια γραμμη εχει ''ro.product.device=n7000''.

Το αλλαξα σε ''ro.product.device=GT-N7000'' και τωρα ολα καλα...:)

 

 

 

Να ρωτήσω λίγο κάτι εδώ ;σου παίζει σωστά και τα βίντεο που τραβάς σε μεγάλη ανάλυση από την καμερα ;

Γιατί και εδώ έχω πρόβλημα.. Παίζει πρώτα ο ήχος και μετά η εικόνα σε μενα

 

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάτι εδώ ;σου παίζει σωστά και τα βίντεο που τραβάς σε μεγάλη ανάλυση από την καμερα ;

Γιατί και εδώ έχω πρόβλημα.. Παίζει πρώτα ο ήχος και μετά η εικόνα σε μενα

 

Sent from my note

 

Όπως είπα δεν έχω κάποιο βίντεο 1080p στη συσκευή.

Αν και είμαι δουλειά τράβηξα ένα μικρό βίντεο 1080p από τη κάμερα.

Το έπαιξε κανονικά με mx player, κάποια στιγμή,ο ήχος σταμάτησε για 2 δευτερόλεπτα και ξανά άρχισε στη συνέχεια.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους φιλους και στο forum γενικα... Εχω να μπω μερες γιατι ειχα καποια τρεχαματα τι ειδα στο sammobile ?? Επισημη εκδοση 4.0.3 απο γερμανια?? Τι παιζει ρε παιδες ?? :D
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους φιλους και στο forum γενικα... Εχω να μπω μερες γιατι ειχα καποια τρεχαματα τι ειδα στο sammobile ?? Επισημη εκδοση 4.0.3 απο γερμανια?? Τι παιζει ρε παιδες ?? :D

 

Καλημερα...:)

Ναι, η 1η επισημη ics εκδοση ειναι γεγονος.''Αμοληθηκε'' στη Γερμανια και σιγα-σιγα ενημερωνονται οι international συσκευες.

Σιγουρα συντομα θα εχουμε νεες εκδοσεις μια και αυτη, οχι οτι δεν αξιζει, αλλα εχει ψιλοπροβληματα, οπως σε καθε συσκευη που ελαβε ics.

 

Αν θες να τη περασεις μπορεις μεσω pc odin.Τη κατεβαζεις απο εδω.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

get.cm/?device=n7000&type=nightly

Παίδες από εδώ κατεβάζουμε το τελευταίο update για nightly?

 

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

get.cm/?device=n7000&type=nightly

Παίδες από εδώ κατεβάζουμε το τελευταίο update για nightly?

 

Sent from my note

 

Υπάρχει εφαρμογή που λέγεται goomanager και από εκεί βλέπεις ποια είναι η τελευταία nightly για την συσκευή σου... αισχρό το όνομα παρεμπιπτόντως, ακούς εκεί "goo" manager :p:p

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.s0up.goomanager&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zMHVwLmdvb21hbmFnZXIiXQ..

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Αν θες όπως λέγαμε πιο πίσω πέρασε με mobile odin τον abyss kernel από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

 

για να είσαι σίγουρα ασφαλής και στην συνέχεια περνάς την rom με full wipe. Να φανταστώ ότι είσαι σε stock ics με root σωστά? Στην συνέχεια από CM9 περνάς πάλι από recovery όπου θες απλά προτείνεται η χρήση του abyss γιατί θεωρείται πιο ασφαλής γι αυτές τις διαδικασίες... μην κάνεις reboot system πριν περάσεις την ρομ! Οπότε περνάς abyss --> recovery --> wipes --> install CM9 rom --> reboot system :happy:

σε ευχαριστω!! για το mobile odin υπαρχει καποιος οδηγος?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...:)

Ναι, η 1η επισημη ics εκδοση ειναι γεγονος.''Αμοληθηκε'' στη Γερμανια και σιγα-σιγα ενημερωνονται οι international συσκευες.

Σιγουρα συντομα θα εχουμε νεες εκδοσεις μια και αυτη, οχι οτι δεν αξιζει, αλλα εχει ψιλοπροβληματα, οπως σε καθε συσκευη που ελαβε ics.

 

Αν θες να τη περασεις μπορεις μεσω pc odin.Τη κατεβαζεις απο εδω.

καλα και στη αρχικη σελιδα του forum δεν εγινε χαμος?? εγω περιμενα να το βγαλουν σαν ειδιση... Δεν ξερω αν θα περασω την official αν δεν ξερω οτι υπαρχει καποια custom rom απο πισω να με περιμενει

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!! για το mobile odin υπαρχει καποιος οδηγος?

 

Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός γιατί είναι αρκετά απλή η διαδικασία δεν θα σε δυσκολέψει, απλά ξε-ζιπάρεις το ζητούμενο αρχείο στον υπολογιστή ή και σε κινητό αν θες και εκεί στο folder που δημιουργείται βρίσκεις το zImage. Αυτό το περνάς στην συσκευή σου και μετά από το περιβάλλον του mobile odin πας στο open file, βρίσκεις το zImage που λέγαμε και στην συνέχεια επιλογή Flash Firmware προς το τέλος του μενου...:happy:

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!! για το mobile odin υπαρχει καποιος οδηγος?

 

Μπορείς να κοιτάξεις και στο thread του Chanfire στους XDA...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβάμαι από την μικρή μου περιπλάνηση μεταξύ διαφόρων custom roms ότι η nightly είναι η μόνη που αξίζει σε ics αυτή την στιγμή.. Δώσε και feedback από αυτή που πέρασες, είναι η μόνη που δεν εβαλα;)

απροβληματιστη ισως ελαχιστα πιο αργη απο cm9 όμως πιο πλήρης . για την μπαταρια δεν μπορω να πω κατι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

απροβληματιστη ισως ελαχιστα πιο αργη απο cm9 όμως πιο πλήρης . για την μπαταρια δεν μπορω να πω κατι ακομα.

 

Όλες οι υπόλοιπες μετά από καμιά μέρα στην συσκευή άρχιζαν να κολλάνε και να lagg-άρουν εντελώς αναίτια... έκανα restart αλλά μετά από λίγο τα ίδια, ενώ στην αρχή έδειχναν εξαιρετικές... αυτό παρατήρησε αν συμβαίνει και πες μας αν θες κάποια στιγμή :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες γυρνάω σε στοκ πάλι δυστυχώς.

Την λάτρεψα την cm9 πραγματικά για μένα ότι καλύτερο αλλά χωρίς βίντεο είναι στην ουσία άχρηστο το note.

Εύχομαι να το διορθώσουν αυτό στην συνέχεια..

Μέχρι τότε στοκ και τιποτα άλλο...

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα και εγω τη συσκευη μετα απο sgs/sgs2/nexus.

Επειδη δε με βλεπω να βαζω ακομα custom γιατι δεν ειδα καποια που να με τραβηξει plus δεν εχω χρονο να ψαχτω με ενδεχομενα προβληματα που ισως προκυψουν και το σημαντικοτερο, ειδα πως ο αγαπητος Leomar εχει παγωσει το developing της rom του, μηπως εχει κανεις καμια λιστα των stock εφαρμογων που μπορουν να αφαιρεθουν με ασφαλεια απο την original ICS?

Freddaras ειδα πως εσυ εχεις τρελαθει να αφαιρεις πραγματα, μηπως εχεις καμια λιστα;

Θεεεενξ :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...