Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Αλλα με την διαδικασία αυτή δεν έχω root, υπάρχει κάποιος τρόπος να κανω root τώρα που είμαι στην stock με stock kernel ?

Αν το ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει.

 

Οντως υπαρχει προβλημα με το root access στο system.

Περασα τη prerooted deox αλλα δεν εχω full root.

Περασα cf kernel με mobile odin, παλι τα ιδια...

Εχω δει παρομοια προβληματα και στην AlBa.

Γνωριζει κανεις που ειναι το προβλημα???

Aπο το φιλτατο stinger..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4106561#post4106561

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οντως υπαρχει προβλημα με το root access στο system.

Περασα τη prerooted deox αλλα δεν εχω full root.

Περασα cf kernel με mobile odin, παλι τα ιδια...

 

Εχω δει παρομοια προβληματα και στην AlBa.

 

Γνωριζει κανεις που ειναι το προβλημα???

 

Ηλία βάλε superSU (αν δεν το έχεις ήδη λόγω CF) και κάνε update το su binary!

 

Εγώ με τον τρόπο που περιέγραψα ποιο πάνω δεν έχω τέτοια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Ηλία βάλε superSU (αν δεν το έχεις ήδη λόγω CF) και κάνε update το su binary!

 

Εγώ με τον τρόπο που περιέγραψα ποιο πάνω δεν έχω τέτοια προβλήματα

 

Δυστυχώς δε με αφήνει να κάνω update τα binaries μιας και δεν έχω full root access..:(

Δυστυχώς δε μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο μέχρι το βράδυ που επιστρέφω σπίτι.

Αν διαβάσετε κάτι, ενημερώστε παρακαλώ...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε με αφήνει να κάνω update τα binaries μιας και δεν έχω full root access..:(

Δυστυχώς δε μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο μέχρι το βράδυ που επιστρέφω σπίτι.

Αν διαβάσετε κάτι, ενημερώστε παρακαλώ...:)

Root explorer μπορεις να ανοιξεις? μπορεις να μπεις στο system? αν ναι, μπες και σβησε το su και κατεβασε το εκ νεου απο Market

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα σβήσουμε το Superuser όταν δεν μας δίνει access στο σύστημα ;.

 

εγω λεω να δοκιμασει γιατι ειχα και εγω προβλημα πριν κανα 15αρι μερες με alba, Που δεν μου εδινε Full root access. αυτο εκανα και δουλεψε.

για την ακριβεια, σε αλλες εφαρμογες μου εδινε, σε αλλες οχι. στο root explorer μου εδωσε..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ποιο πριν να περάσω αρχείο στο system αλλά δεν με άφησε

 

να φανταστω οτι το κουμπακι πανω το εχεις πατησει ετσι? που λεει mount..

παντως επειδη ειδα οτι εχουν προβλημα και καποιοι με alba. πριν λιγο μπηκα στον root explorer κανονικοτατα και εσβησα και καποιες εφαρμογες που δεν χρειαζομαι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το tragic της ics.....Προφανως και περιμενα καλυτερο UI απο τις leaked.Ειναι ενας κακος συνδυασμος της gb με την official ics της google.Δεν με εντυπωσιασε ουτε η ταχυτητα ουτε το smoothness σε σχεση με την gb.Τα smemo, snote δεν θα με εντυπωσιαζαν ουτως ή αλλως γιατι δεν τα χρησιμοποιω και 250mb ελευθερη μνημη σε σχεση με τα 350-400mb της cm9.To tragic προφανως και ειναι καθαρα υποκειμενικο και ειναι ισως η μοναδικη rom που εβγαλα στο 10λεπτο.Μην μου παρεξηγηθει κανεις, το ξαναλεω ειναι υποκειμενικο :lol:

Back to cm9

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρις abys kernel , advance reboot recovery , full wipe and install την ROM , σας το έγραψα και εχτές , απλά πράγματα .....

 

Αδερφέ,η ROM που έχουμε περάσει είναι μέσω pc/mobile Odin.Prerooted stock.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα περασει οπως ειπε το παιδι πιο πανω το πρωι την alba χωρις το g note μεσα . ολα καλα και ειχα root κανονικα. μετα οταν εβγαλε ενα update το πρωι ειπα να το περασω απο πανω αλλα μετα γινοταν αυτο που ειπαν πιο πανω με το semirooted δεν μου εβλεπε το root. εκανα πολλες δοκιμες περνοντας παλι abyss και μετα wipe και μετα περασμα της alba αλλα παλι τα ιδια. το ελυσα περνοντας μια gb την chark η οποια ηταν rooted με την οποια ειχα παλι root και μετα εβαλα abyss και alba οπως και πριν και τωρα δουλευουν ολα οπως πρεπει.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το tragic της ics.....Προφανως και περιμενα καλυτερο UI απο τις leaked.Ειναι ενας κακος συνδυασμος της gb με την official ics της google.Δεν με εντυπωσιασε ουτε η ταχυτητα ουτε το smoothness σε σχεση με την gb.Τα smemo, snote δεν θα με εντυπωσιαζαν ουτως ή αλλως γιατι δεν τα χρησιμοποιω και 250mb ελευθερη μνημη σε σχεση με τα 350-400mb της cm9.To tragic προφανως και ειναι καθαρα υποκειμενικο και ειναι ισως η μοναδικη rom που εβγαλα στο 10λεπτο.Μην μου παρεξηγηθει κανεις, το ξαναλεω ειναι υποκειμενικο :lol:

Back to cm9

 

Μάλλον βιάζεσαι. Η cm9 καλή και άγια αλλά εδώ μιλάμε για επίσημη ρομ που δεν έχει προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το tragic της ics.....Προφανως και περιμενα καλυτερο UI απο τις leaked.Ειναι ενας κακος συνδυασμος της gb με την official ics της google.Δεν με εντυπωσιασε ουτε η ταχυτητα ουτε το smoothness σε σχεση με την gb.Τα smemo, snote δεν θα με εντυπωσιαζαν ουτως ή αλλως γιατι δεν τα χρησιμοποιω και 250mb ελευθερη μνημη σε σχεση με τα 350-400mb της cm9.To tragic προφανως και ειναι καθαρα υποκειμενικο και ειναι ισως η μοναδικη rom που εβγαλα στο 10λεπτο.Μην μου παρεξηγηθει κανεις, το ξαναλεω ειναι υποκειμενικο :lol:

Back to cm9

 

καλυτερο ui? δεν αλλαζει κατι.. η ταχυτητα και το smoothness ειναι οντως πολυ καλο.

τα S που αναφερεις ουτε εγω τα χρησιμοποιω. οσο για τη μνημη.. μην κολας στα νουμερα.. ειναι λογικο αφου ειναι πολλα που λειπουν απ τη ρομ.

εγω ομως μενω στην alba γιατι, χρησιμοποιω ραδιο, all share, εχω συνηθισει να βρισκω τα αρχεια στις κλασικες θεσεις και οχι στο emc, οπως επισης δεν εχω ορεξη να αντιγραφω απ την αρχη σε αλλες θεσεις διαφορα αρχεια (πχ maps, sygic, beatiful widgets, widget locker) στα data τους αναφερομαι. τελος, να πω οτι κατ εμε, οι aosp δεν μ αρεσει αυτο το μονοχρωμο. μου φερνει πολυ σοβαρο και παλιο!

προσωπικη αποψη και γνωμη! φιλικα παντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το tragic της ics.....Προφανως και περιμενα καλυτερο UI απο τις leaked.Ειναι ενας κακος συνδυασμος της gb με την official ics της google.Δεν με εντυπωσιασε ουτε η ταχυτητα ουτε το smoothness σε σχεση με την gb.Τα smemo, snote δεν θα με εντυπωσιαζαν ουτως ή αλλως γιατι δεν τα χρησιμοποιω και 250mb ελευθερη μνημη σε σχεση με τα 350-400mb της cm9.To tragic προφανως και ειναι καθαρα υποκειμενικο και ειναι ισως η μοναδικη rom που εβγαλα στο 10λεπτο.Μην μου παρεξηγηθει κανεις, το ξαναλεω ειναι υποκειμενικο :lol:

Back to cm9

 

Καλά τι να παρεξηγηθούμε συζήτηση κάνουμε εδώ :cool: Το UI το ξέραμε από την αρχή ότι θα είναι touchwiz άρα δεν περιμέναμε διαφορές! Στην ταχύτητα και στο smoothness που λες είσαι λάθος, πιθανώς να μην σου έκατσε καλά η κάποια εφαρμογή να μην είναι συμβατή και να σου κάνει νερά. Κατά γενική ομολογία είναι πολύ ποιο smooth από οποιαδήποτε GB. Στο κινητό μου μπορώ να πω πως αγγίζει smoothness WP7.5. Όσο για την ραμ... δεν έχω κοιτάξει καν πόσο ελεύθερη αφήνει και δεν θα έπρεπε να κοιτάς και εσύ κατά την γνώμη μου, μπορεί να δουλέψει με 50mb ελεύθερα και να πετάει? Αυτό μας νοιάζει :rolleyes:

 

 

ΥΓ. Παιδιά ήρεμα με τις custom, ακόμα είναι νωρίς και ταπεινή μου γνώμη περάστε πρώτα από την επίσημη στοκ για να μπορείτε να σχηματίσετε άποψη και να έχετε μέτρο σύγκρισης! Πως μπορείτε να ξέρετε ότι η alba (τυχαίο όνομα) πχ είναι καλύτερη από την ταδε ή την στοκ εφόσον δεν την έχετε δουλέψει καθόλου? Να δηλώσω πως είμαι θερμός οπαδός των custom έτσι? και σίγουρα περιμένουμε πολλά σπουδαία πράγματα από τους devs (μόλις βγούνε και τα sources) άρα άποψή μου καθίστε με την στοκ για μπορείτε να έχετε ποιο σφαιρική άποψη όταν θα βγούνε όλα αυτά στο xda :)

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Παιδιά ήρεμα με τις custom, ακόμα είναι νωρίς και ταπεινή μου γνώμη περάστε πρώτα από την επίσημη στοκ για να μπορείτε να σχηματίσετε άποψη και να έχετε μέτρο σύγκρισης! Πως μπορείτε να ξέρετε ότι η alba (τυχαίο όνομα) πχ είναι καλύτερη από την ταδε ή την στοκ εφόσον δεν την έχετε δουλέψει καθόλου? Να δηλώσω πως είμαι θερμός οπαδός των custom έτσι? και σίγουρα περιμένουμε πολλά σπουδαία πράγματα από τους devs (μόλις βγούνε και τα sources) άρα άποψή μου καθίστε με την στοκ για μπορείτε να έχετε ποιο σφαιρική άποψη όταν θα βγούνε όλα αυτά στο xda :)

 

Ναι ίσως να μην έχεις άδικο... εγώ με την Alba όμως πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι καλύτερο μπορεί να έχει η στοκ?Και θέλω να πω ότι αφενός είναι γρήγορη,σταθερή και smooth και αφετέρου όλα, μα όλα, λειτουργούν απλά απρόσκοπτα!!!! Τώρα εγώ από την άλλη αν μου έδινες την συσκευή και μου έλεγες ότι είναι η στοκ (απλά rooted) θα σου έλεγα ΟΚ αφού πιο close to stock δεν γίνεται! Τώρα εν τω μεταξύ τα πέρασα όλα, ρύθμισα τα πάντα και βαριέμαι να τα ξανακάνω :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως να μην έχεις άδικο... εγώ με την Alba όμως πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι καλύτερο μπορεί να έχει η στοκ?Και θέλω να πω ότι αφενός είναι γρήγορη,σταθερή και smooth και αφετέρου όλα, μα όλα, λειτουργούν απλά απρόσκοπτα!!!! Τώρα εγώ από την άλλη αν μου έδινες την συσκευή και μου έλεγες ότι είναι η στοκ (απλά rooted) θα σου έλεγα ΟΚ αφού πιο close to stock δεν γίνεται! Τώρα εν τω μεταξύ τα πέρασα όλα, ρύθμισα τα πάντα και βαριέμαι να τα ξανακάνω :worry:

 

ασε που γενικα το εχω ξαναπει για μενα.. προσπαθω οσο μπορω να αποφευγω το pc odin.. Δεν ξερω γιατι, αλλα απο το pc odin το θεωρω πιο πιθανο να γινει στραβη παρα απο cwm..

+1 τωρα τελειωνει και το restore απο μηνυματα.. 15.645 λεμεεεεε! :confused::X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ασε που γενικα το εχω ξαναπει για μενα.. προσπαθω οσο μπορω να αποφευγω το pc odin.. Δεν ξερω γιατι, αλλα απο το pc odin το θεωρω πιο πιθανο να γινει στραβη παρα απο cwm..

+1 τωρα τελειωνει και το restore απο μηνυματα.. 15.645 λεμεεεεε! :confused::X

 

Χαχαχα όλη μέρα γράφεις ε???? :p

Κι εγώ από pc odin/mobile odin μόνο κάνα kernel να περάσω αλλά τα υπόλοιπα από CWM.. ίσως είναι και που νοιώθεις "καλύτερα"..

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα όλη μέρα γράφεις ε???? :p

Κι εγώ από pc odin/mobile odin μόνο κάνα kernel να περάσω αλλά τα υπόλοιπα από CWM.. ίσως είναι και που νοιώθεις "καλύτερα"..

 

Πιο παλια.. ειναι backup 2 χρονων περιπου. απο desire, desire HD, galaxy sII, galaxy note!

βασικα, παντα ειχα μια φοβια μην κανει καμια διακοπη ρευματος μιας και δεν εχω ups... :lol:

 

edit: για ακομη μια φορα.. της κακομοιρας στα μηνυματα.. μπερδεμενα και οχι με χρονικη σειρα..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως να μην έχεις άδικο... εγώ με την Alba όμως πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι καλύτερο μπορεί να έχει η στοκ?Και θέλω να πω ότι αφενός είναι γρήγορη,σταθερή και smooth και αφετέρου όλα, μα όλα, λειτουργούν απλά απρόσκοπτα!!!! Τώρα εγώ από την άλλη αν μου έδινες την συσκευή και μου έλεγες ότι είναι η στοκ (απλά rooted) θα σου έλεγα ΟΚ αφού πιο close to stock δεν γίνεται! Τώρα εν τω μεταξύ τα πέρασα όλα, ρύθμισα τα πάντα και βαριέμαι να τα ξανακάνω :worry:

 

Μωρέ δεν διαφωνώ, απλά προσωπικά θέλω να ξέρω πως είναι η στοκ εμπειρία, ποιες εφαρμογές έχουν πρόβλημα (αν έχουν) έτσι ώστε όταν μου βγει κάτι στην custom να ξέρω ότι φταίει η custom πχ η φταίει η εφαρμογή :) Εγώ πάλι δεν έστησα τίποτα από την αρχή, από την checkrom έρχομαι και στην κορφή κανέλα! (όλα παίζουν κομπλέ χωρίς Wipes :lol:)

 

ασε που γενικα το εχω ξαναπει για μενα.. προσπαθω οσο μπορω να αποφευγω το pc odin.. Δεν ξερω γιατι, αλλα απο το pc odin το θεωρω πιο πιθανο να γινει στραβη παρα απο cwm..

+1 τωρα τελειωνει και το restore απο μηνυματα.. 15.645 λεμεεεεε! :confused::X

 

Ρε τρελέ, πάρε τα μηνύματά σου backup σε ένα .xml στο pc και ξεφόρτωσε λίγο το καημένο το κινητάκι!

 

Πιο παλια.. ειναι backup 2 χρονων περιπου. απο desire, desire HD, galaxy sII, galaxy note!

βασικα, παντα ειχα μια φοβια μην κανει καμια διακοπη ρευματος μιας και δεν εχω ups... :lol:

 

Ακριβως αυτή είναι και μένα η φοβία μου.. γι'αυτό mobile odin :happy:

Link to comment
Share on other sites

οποτε το ui δεν ειναι σαν το 3d effect που κανει σε ενα βιντεο με τις home screens.σωστα?

 

Αυτό γίνεται με εφαρμογή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

οποτε το ui δεν ειναι σαν το 3d effect που κανει σε ενα βιντεο με τις home screens.σωστα?

 

Αυτό γίνεται με εφαρμογή.

 

για πιο λεμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχουν κανει ποστ στην αρχη τα παιδια και λεει ics leak rom official,νομιζα θα ειναι ετσι το ui αφου λεει official
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...