Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ποιος μας το διαβεβαιώνει; Και ποιος μας λέει ότι δεν ήτο οργανωμένο σχέδιο από τους Τούρκους για να θέσει θέμα γκρίζων ζωνών και θέμα συγκυριαρχίας έρευνας και διάσωσης στο Αιγαίο. Άλλωστε μόλις πρόσφατα γινόταν αυτή η συζήτηση... Τόσο τυχαία όλα πια; :shifty: :worry:

 

Ο αείμνηστος πάντως σε παρόμοια περίπτωση είπε την ιστορική φράση «βυθίσατε το Χώρα». Εμείς σήμερα (χθες) είπαμε «αφήστε τον Τούρκο να τον πάρουν οι δικοί του να ησυχάσουμε. Φασαρίες ΔΕΝ θέλουμε...» Και λέγοντας φασαρίες δεν εννοώ κατ'ανάγκην πόλεμο, απλά περίμενα σθεναρότερη αντίσταση. Τι θα πει έβγαλε ο Τούρκος όπλο; Οι δικοί μας δεν είχαν όπλο;

Ρε συνονόματε, έχεις απόλυτο δίκιο από τη σκοπιά σου, αλλά ειλικρινά προτιμώ αυτό που έγινε χθες παρά τις απρόβλεπτες αλυσιδωτές αντιδράσεις της πολιτικής τύπου "Βυθίσατε το Χώρα".

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε συνονόματε, έχεις απόλυτο δίκιο από τη σκοπιά σου, αλλά ειλικρινά προτιμώ αυτό που έγινε χθες παρά τις απρόβλεπτες αλυσιδωτές αντιδράσεις της πολιτικής τύπου "Βυθίσατε το Χώρα".

Δεν μπορώ όμως την υποκρισία. Θυμάμαι το 1996 μόνο εμφύλιος δεν έγινε που οπισθοχωρήσαμε και δεν θέλαμε φασαρία τότε στα Ίμια. Οι τότε κύριοι και νυν υπουργοί σήμερα τι λένε; ΣΥΜΒΑΝ είπε ο Αντώναρος, με τα χείλη να εκφράζουν ότι εντάξει ρε παιδιά σιγά το πράμα...

 

Τότε ήταν οπισθοχώρηση, σήμερα (χθες) τι ήταν; Τσαμπουκάς; :confused: Δεν περιμένω απάντηση. Κρίμα για το παλικάρι μας που χάθηκε. Αυτό μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ όμως την υποκρισία. Θυμάμαι το 1996 μόνο εμφύλιος δεν έγινε που οπισθοχωρήσαμε και δεν θέλαμε φασαρία τότε στα Ίμια.

Υπερβάλλεις. Μέσα μας όλοι ξέραμε ότι δεν θα κάναμε πόλεμο για δύο βράχια. Τη φασαρία την έκαναν τα κανάλια κυρίως και ο απίθανος Έβερτ. Το αποτέλεσμα ήταν το καλύτερο δυνατό για τη χώρα, ειδικά αν σκεφτείς ότι εμείς ήμαστε εκείνοι που βγάλαμε ολόκληρο το στόλο μας στο Αιγαίο και μάλιστα σε ζωντανή μετάδοση. Αλλά αυτό είναι άλλο θεμα και έχει δικό του θρεντ.

 

Για το Χόρα (και όχι Χώρα) θα πρέπει να θυμόμαστε ότι ήταν τελείως διαφορετική περίπτωση. Το πλοίο αυτο ήθελε να κάνει έρευνες στο Αιγαίο αμφισβητώντας την ελληνική κυριαρχία. Αν το Χόρα ήταν σχεδόν αιτία πολέμου, το χθεσινο περιστατικό ήταν κάτι σαν τροχαία παράβαση.

 

Ας μην ξεχνάμε, τέλος, ότι η παραβίαση του FIR δεν είναι λόγος κατάρριψης.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά επειδή ο άνθρωπος είπε το αυτονόητο και ήταν ο μοναδικός που μίλησε με επιχειρήματα γίνεται κατήγορος των Ελλήνων; Στη συγκεκριμένη περίπτωση το σφάλμα ήταν όλο δικό μας - πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν γίνεται μια ζωή να φταίνε οι άλλοι και ποτέ έμεις. Δεν είναι δυνατόν επειδή κάποιος δεν υπέβαλε σχέδιο πτήσης (και δεν μπήκε στον εναέριο χώρο όπως λένε διάφοροι) να πάει ο έλληνας πιλότος και να εμπλέκεται σε αερομαχία. Η αποστολή του ήταν απλώς να ελέγξει ποιό ήταν το άγνωστο αεροσκάφος που μπήκε στο FIR Αθηνών.

 

Δε μπορώ άλλο (επειδή έχω γνωρίσει τέτοιους εκεί που υπηρετούσα) με τους πιλότους που την έχουν δει Τομ Κρουζ στο Τοπ Γκαν και έχουν λογική καβαλάω το αεροπλάνο και πάω να **** τους Τούρκους.

1. To αεροπλάνο ήταν στο FIR Αθηνών

2.Δεν εγινε αερομαχια.Απλή αναγνωριση έκανε.

Ένας άνθρωπος χάθηκε τζαμπα απο φταιξιμο του Τουρκου, ο οποίος ,εαν αληθεύει, τραβηξε πιστόλι και απείλησε τους διασωστες.

Φυσικά εμείς δεν κάναμε τίποτα, ΟΛΑ ΚΑΛΑ................

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι τον εξαναγκάζει σε λάθος πιέζοντας τον - επαναλαμβάνω ότι σκοπός της αποστολής του ήταν η αναγνώριση του άγνωστου αεροπλάνου που εισήλθε στο FIR, το ατύχημα προκλήθηκε από το γεγονός ότι τον πίεσε πολύ.

το οτι ερχονται εδω με την ψυχολογια του ειμαι σε ξενο εδαφος και πρεπει να προσεχω σου λεει κατι? για δες ποσοι δικοι μας σε αποστολες εχουν πιστολι........(ολοι εχουν αλλα κανεις δεν το περνει)

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλλεις. Μέσα μας όλοι ξέραμε ότι δεν θα κάναμε πόλεμο για δύο βράχια. Τη φασαρία την έκαναν τα κανάλια κυρίως και ο απίθανος Έβερτ. Το αποτέλεσμα ήταν το καλύτερο δυνατό για τη χώρα, ειδικά αν σκεφτείς ότι εμείς ήμαστε εκείνοι που βγάλαμε ολόκληρο το στόλο μας στο Αιγαίο και μάλιστα σε ζωντανή μετάδοση. Αλλά αυτό είναι άλλο θεμα και έχει δικό του θρεντ.

 

Για το Χόρα (και όχι Χώρα) θα πρέπει να θυμόμαστε ότι ήταν τελείως διαφορετική περίπτωση. Το πλοίο αυτο ήθελε να κάνει έρευνες στο Αιγαίο αμφισβητώντας την ελληνική κυριαρχία. Αν το Χόρα ήταν σχεδόν αιτία πολέμου, το χθεσινο περιστατικό ήταν κάτι σαν τροχαία παράβαση.

 

Ας μην ξεχνάμε, τέλος, ότι η παραβίαση του FIR δεν είναι λόγος κατάρριψης.

αμα ειναι λιγοτερο απο 6 μιλια απο το ξενο εδαφος το ριχνεις και με τον νομο και δεν μπορει κανεις να σου την πει

Link to comment
Share on other sites

To post μου ειχε δυο σκελη. Το δευτερο που ουσιαστικα απαντας δεν αναφεροταν σε σενα προσωπικα (το δηλωσα εξ αρχης αλλωστε).

Για το πρωτο σκελος, το 4 με κανεναν δεν ισχυει. Σου ανεφερα περιπτωση καταριψης με πυραυλο και οχι πανω σε συνηθεις κοντριτσες.

Το 'κατι πρεπει να γινει' ειναι γενικο. Εγω ειπα ποια ηταν τα πιθανα σεναρια κατα τη γνωμη μου. Αν νομιζεις οτι υπαρχει και αλλος δρομος, υπεδειξε τον και ας τον συζητησουμε.

Υπαρχει δρομος και μαλιστα πολυ πιο αποδοτικος για μενα. Απλα πρεπει να βρουμε μεθοδος ωστε να μπορεσουμε να το περασουμε. Ο τροπος για μενα ειναι να κανουμε το προβλημα προβλημα ΕΕ και οχι μονο Ελλαδος. Αυτο εκμεταλευονται ακομη οι Τουρκοι την ανικανοτητα μας να διαχειριστουμε διπλωματικα τις υποθεσεις. Μπορει και να κανω λαθος αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι λιγοτερο απο 6 μιλια απο το ξενο εδαφος το ριχνεις και με τον νομο και δεν μπορει κανεις να σου την πει

Δεν ήταν μέσα. Αλλά για μισό λεπτό. Εσύ δεν είσαι που έλεγες προηγουμένως ότι "δε σε χαλάει" ένας πόλεμος για λόγους προπόνησης;; Τι κάθομαι και απαντάω....:rolleyes:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

1. To αεροπλάνο ήταν στο FIR Αθηνών

2.Δεν εγινε αερομαχια.Απλή αναγνωριση έκανε.

Ένας άνθρωπος χάθηκε τζαμπα απο φταιξιμο του Τουρκου, ο οποίος ,εαν αληθεύει, τραβηξε πιστόλι και απείλησε τους διασωστες.

Φυσικά εμείς δεν κάναμε τίποτα, ΟΛΑ ΚΑΛΑ................

 

1. Αυτό είπα και εγώ, ήταν στο FIR Αθηνών, όχι εντός ελληνικού εναέριου χώρου.

2. Απλή αναγνώριση γίνεται και χωρίς να πετάξεις δίπλα-δίπλα όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση - πιστεύεις ότι δεν ήξερε να αναγνωρίσει ένα F-16 από πιο μακρινή απόσταση; Αυτό που έκανε ήταν επικίνδυνος ελιγμός (έχεις δίκιο, λάθος το έθεσα πριν με τη λέξη αερομαχία) και δυστυχώς για αυτόν πλήρωσε τις συνέπειες ενός λάθους.

Όσο για το αν τράβηξε πιστόλι ο Τούρκος δεν θα μάθουμε αν όντως έγινε έτσι, όχι πως έχω καμιά διάθεση να τον υπερασπιστώ κιόλας. Απλώς από τη στιγμή που ήταν σε διεθνή ύδατα προτίμησε να τον περισυλλέξει τούρκικο πλοίο ώστε να γλιτώσει περεταίρω πιθανά προβλήματα που θα εμφανίζονταν αν τον μάζευαν έλληνες διασώστες.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μέσα. Αλλά για μισό λεπτό. Εσύ δεν είσαι που έλεγες προηγουμένως ότι "δε σε χαλάει" ένας πόλεμος για λόγους προπόνησης;; Τι κάθομαι και απαντάω....:rolleyes:

ειπα προετοιμασια και οχι προπονηση και εδωσα παραδειγμα πριν το πω αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό είπα και εγώ, ήταν στο FIR Αθηνών, όχι εντός ελληνικού εναέριου χώρου.

2. Απλή αναγνώριση γίνεται και χωρίς να πετάξεις δίπλα-δίπλα όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση - πιστεύεις ότι δεν ήξερε να αναγνωρίσει ένα F-16 από πιο μακρινή απόσταση; Αυτό που έκανε ήταν επικίνδυνος ελιγμός (έχεις δίκιο, λάθος το έθεσα πριν με τη λέξη αερομαχία) και δυστυχώς για αυτόν πλήρωσε τις συνέπειες ενός λάθους.

Όσο για το αν τράβηξε πιστόλι ο Τούρκος δεν θα μάθουμε αν όντως έγινε έτσι, όχι πως έχω καμιά διάθεση να τον υπερασπιστώ κιόλας. Απλώς από τη στιγμή που ήταν σε διεθνή ύδατα προτίμησε να τον περισυλλέξει τούρκικο πλοίο ώστε να γλιτώσει περεταίρω πιθανά προβλήματα που θα εμφανίζονταν αν τον μάζευαν έλληνες διασώστες.

ξερεις για αναγνωριση δεν πας μονο να δεις απο που ειναι αλλα και τα νουμερα του καθε αεροσκαφους και αυτο απαιτει να εισαι κοντα παρα πολυ κοντα

για φαντασου να μην ειδε ο τουρκος που ηταν ο ελληνας αλλα να εβλεπε στο ρανταρ οτι ηταν κοντα και να εκανε εναν αποτομο ελιγμο ωστε να ειναι δυσκολη η αναγνωριση του αεροσκαφους? λογικο ειναι αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ όμως την υποκρισία. Θυμάμαι το 1996 μόνο εμφύλιος δεν έγινε που οπισθοχωρήσαμε και δεν θέλαμε φασαρία τότε στα Ίμια. Οι τότε κύριοι και νυν υπουργοί σήμερα τι λένε; ΣΥΜΒΑΝ είπε ο Αντώναρος, με τα χείλη να εκφράζουν ότι εντάξει ρε παιδιά σιγά το πράμα...

 

Τότε ήταν οπισθοχώρηση, σήμερα (χθες) τι ήταν; Τσαμπουκάς; :confused: Δεν περιμένω απάντηση. Κρίμα για το παλικάρι μας που χάθηκε. Αυτό μετράει.

 

 

Μισό, για να καταλάβω, το 1996 είχαμε απόβαση σε ελληνικό έδαφος (2 βράχια έστω, ελληνικά όμως) και τώρα σύγκρουση 2 αεροπλάνων στο FIR Αθηνών μεν, σε διεθνή εναέριο χώρο δε. Τι ακριβώς συγκρίνουμε??

 

Για το Χoρα έγραψε ο Οβελίξ γιατί είναι άτοπη η σύγκριση!

 

edit: Επίσης μη προσπαθούμε να το κομματικοποιήσουμε άδικα, στην περίπτωση των Ιμίων (καλώς η κακώς) υπήρχε ένα αίσθημα ήττας και/η προδοσίας σε μεγάλο μέρος του ελληνικού λαου, ανεξαρτήτως κομματικής τοποθέτησης. Δεν επρόκειτο απλώς για αντιπολιτευτικές φωνές!

Link to comment
Share on other sites

Μισό, για να καταλάβω, το 1996 είχαμε απόβαση σε ελληνικό έδαφος (2 βράχια έστω, ελληνικά όμως) και τώρα σύγκρουση 2 αεροπλάνων στο FIR Αθηνών μεν, σε διεθνή εναέριο χώρο δε. Τι ακριβώς συγκρίνουμε??

 

Για το Χoρα έγραψε ο Οβελίξ γιατί είναι άτοπη η σύγκριση!

 

edit: Επίσης μη προσπαθούμε να το κομματικοποιήσουμε άδικα, στην περίπτωση των Ιμίων (καλώς η κακώς) υπήρχε ένα αίσθημα ήττας και/η προδοσίας σε μεγάλο μέρος του ελληνικού λαου, ανεξαρτήτως κομματικής τοποθέτησης. Δεν επρόκειτο απλώς για αντιπολιτευτικές φωνές!

σε διεθνη χωρικα υδατα οχι εναεριο χωρο

αλλο παραβαση ενος κανονα και αλλο η παραβιαση του κανονα

Link to comment
Share on other sites

....και τώρα σύγκρουση 2 αεροπλάνων στο FIR Αθηνών μεν, σε διεθνή εναέριο χώρο δε. Τι ακριβώς συγκρίνουμε??

Εσύ το λες σύγκρουση, εγώ το λέω κατάρριψη. Αφήστε τις σαχλαμάρες ότι ήταν ατύχημα. Επίτηδες το έκανε ο Τούρκος, ήταν όλα προσχεδιασμένα. Όπως και προσχεδιασμένο να πέσει σε διεθνή ύδατα. Από πότε η απώλεια δικού μας πιλότου δεν είναι αιτία - δε θα το πω πολέμου - θερμού επεισοδίου;

 

Και οι μεν και οι δε (για τους δικούς μας λέω) ΔΕΝ θέλουν θερμό επεισόδιο. Ύφεση θέλουν με οποιοδήποτε τίμημα. Τότε ήταν η σημαία, τώρα είναι ο νεκρός πιλότος μας...

Link to comment
Share on other sites

.

2. Απλή αναγνώριση γίνεται και χωρίς να πετάξεις δίπλα-δίπλα όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση

Στην αναγνώριση πλησιαζουν πολυ κοντα, γιατι θελουν να δουν τον αριθμο του αεροσκαφους και τον οπλισμό του.

Προφανώς αυτό γινεται συνεχεια και γι'αυτό στην ΠΑ έλεγαν ότι περιμεναν κάτι τετοιο εδω και καιρό. Βρέθηκε ένας θερμοκεφαλος έκανε εναν ανεξηγητο ελιγμο, και αυτό ηταν....

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εσύ το λες σύγκρουση, εγώ το λέω κατάρριψη. Αφήστε τις σαχλαμάρες ότι ήταν ατύχημα. [highlight]Επίτηδες[/highlight] το έκανε ο Τούρκος, ήταν όλα προσχεδιασμένα. Όπως και προσχεδιασμένο να πέσει σε διεθνή ύδατα. Από πότε η απώλεια δικού μας πιλότου δεν είναι αιτία - δε θα το πω πολέμου - θερμού επεισοδίου;

 

Και οι μεν και οι δε (για τους δικούς μας λέω) ΔΕΝ θέλουν θερμό επεισόδιο. Ύφεση θέλουν με οποιοδήποτε τίμημα. Τότε ήταν η σημαία, τώρα είναι ο νεκρός πιλότος μας...

Αφού κανένας δεν θέλει θερμό επεισόδιο, γιατί να το κάνει αυτό ο τούρκος; :wacko: Ακόμα, νομίζω ότι υπάρχουν πιο απλοί και σίγουρα φτηνότεροι τρόποι να καταρίψεις «εχθρικό» αεροπλάνο από το να πέσεις πάνω του! :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αφού κανένας δεν θέλει θερμό επεισόδιο, γιατί να το κάνει αυτό ο τούρκος; :wacko: Ακόμα, νομίζω ότι υπάρχουν πιο απλοί και σίγουρα φτηνότεροι τρόποι να καταρίψεις «εχθρικό» αεροπλάνο από το να πέσεις πάνω του! :worry:

στο ρανταρ δεν σου λεει ακριβως με ακριβεια μετρου το ποσο απεχει ο αλλος και λογικο απο την μια αμα εβλεπε οτι ερχοταν απο πισω να εκανε ελιγμο να τον αποφυγει και αποτελεμσα η ουρα του να χτυπησει την καλυπτρα απο κει και περα το πως εγινει η εκρηξη δεν ξερω και δεν μου παει το μυαλο

Link to comment
Share on other sites

στο ρανταρ δεν σου λεει ακριβως με ακριβεια μετρου το ποσο απεχει ο αλλος και λογικο απο την μια αμα εβλεπε οτι ερχοταν απο πισω να εκανε ελιγμο να τον αποφυγει και αποτελεμσα η ουρα του να χτυπησει την καλυπτρα απο κει και περα το πως εγινει η εκρηξη δεν ξερω και δεν μου παει το μυαλο
Βρε δεν διαφωνώ (από την άλλη δεν ξέρω κιόλας) για το πως έγινε. Για το «επίτηδες» του minovg έχω ένσταση...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αφού κανένας δεν θέλει θερμό επεισόδιο, γιατί να το κάνει αυτό ο τούρκος; :wacko: Ακόμα, νομίζω ότι υπάρχουν πιο απλοί και σίγουρα φτηνότεροι τρόποι να καταρίψεις «εχθρικό» αεροπλάνο από το να πέσεις πάνω του! :worry:

Οι πολιτικοί εκατέρωθεν όντως δεν θέλουν θερμό επεισόδιο. Τα «γεράκια» της Τουρκίας που αποτελούν και κατεστημένο στη γείτονα τους ρωτήσαμε όμως αν θέλουν μια ευρωπαϊκή Τουρκία; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αφού κανένας δεν θέλει θερμό επεισόδιο, γιατί να το κάνει αυτό ο τούρκος; :wacko: Ακόμα, νομίζω ότι υπάρχουν πιο απλοί και σίγουρα φτηνότεροι τρόποι να καταρίψεις «εχθρικό» αεροπλάνο από το να πέσεις πάνω του! :worry:

Ακριβώς. Εκτός αν έχουμε να κάνουμε με ψυχοπαθή επίδοξο σαμουράϊ.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το λες σύγκρουση, εγώ το λέω κατάρριψη. Αφήστε τις σαχλαμάρες ότι ήταν ατύχημα. Επίτηδες το έκανε ο Τούρκος, ήταν όλα προσχεδιασμένα. Όπως και προσχεδιασμένο να πέσει σε διεθνή ύδατα. Από πότε η απώλεια δικού μας πιλότου δεν είναι αιτία - δε θα το πω πολέμου - θερμού επεισοδίου;

 

Και οι μεν και οι δε (για τους δικούς μας λέω) ΔΕΝ θέλουν θερμό επεισόδιο. Ύφεση θέλουν με οποιοδήποτε τίμημα. Τότε ήταν η σημαία, τώρα είναι ο νεκρός πιλότος μας...

 

Αυτή η θεωρία ότι δεν ήταν ατύχημα επιβεβαιώνεται από κάπου;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η θεωρία ότι δεν ήταν ατύχημα επιβεβαιώνεται από κάπου;

Δεν επιβεβαιώνεται, αλλά δεν μπορεί και να διαψευσθεί από πουθενά. Το μυστικό είναι καλά κρυμένο στον δεύτερο πιλότο μας και στους Τούρκους συναδέλφους του, του οποίου δικού μας το όνομα ακούσατε να το δώσαν στη δημοσιότητα μήπως; Όχι φυσικά... Όπως επίσης και το βίντεο της αερομαχίας. Γιατί δε το δίνουν στη δημοσιότητα να διαλευκανθούν πλήρως οι συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιβεβαιώνεται, αλλά δεν μπορεί και να διαψευσθεί από πουθενά. Το μυστικό είναι καλά κρυμένο στον δεύτερο πιλότο μας και στους Τούρκους συναδέλφους του, του οποίου δικού μας το όνομα ακούσατε να το δώσαν στη δημοσιότητα μήπως; Όχι φυσικά... Όπως επίσης και το βίντεο της αερομαχίας. Γιατί δε το δίνουν στη δημοσιότητα να διαλευκανθούν πλήρως οι συνθήκες;

Συνωμοσίες πάλι;

 

Κωνσταντίνος Ηλιάκης

Το όνομα του άτυχου πιλότου.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=708819

Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε ρε συ minovg. Από που προέρχεται αυτή η θεωρία ότι το αεροπλάνο μας το έριξαν επίτηδες? Δηλαδή "χτύπησε" ο Τούρκος το δικό μας με το δικό του γνωρίζοντας ότι θα πέσουν και τα δύο αλλά αυτός θα προλάβει να τη γλυτώσει;

 

Συγνώμη, αλλά αν αυτό το σενάριο δεν είναι τρελό, τότε δεν ξέρω κι εγώ τι είναι.

 

Δεν επιβεβαιώνεται, αλλά δεν μπορεί και να διαψευσθεί από πουθενά.

 

Αυτό δε λέει κάτι. Είναι κι αυτό ένα σενάριο, μάλλον απίθανο. Από τη σιγουριά του "επίτηδες το έκανε ο πιλότος και ήταν όλα προσχεδιασμένα" μέχρι το "δε μπορεί να διαψευσθεί" υπάρχει μεγάλη απόσταση.

 

Το μυστικό είναι καλά κρυμένο στον δεύτερο πιλότο μας και στους Τούρκους συναδέλφους του, του οποίου δικού μας το όνομα ακούσατε να το δώσαν στη δημοσιότητα μήπως;

 

Δες παραπάνω 2-3 ποστ.

 

Όχι φυσικά... Όπως επίσης και το βίντεο της αερομαχίας. Γιατί δε το δίνουν στη δημοσιότητα να διαλευκανθούν πλήρως οι συνθήκες;

 

Με τις ταχύτητες που πετούν τα αεροπλάνα και τους ελιγμούς που (φαντάζομαι) κάνουν υπό τέτοιες συνθήκες η πιθανότητα η κάμερα του 2ου F-16 μας να έχει καταγράψει το όλο σκηνικό μου φαίνεται εξαιρετικά μικρή.

 

Από πότε η απώλεια δικού μας πιλότου δεν είναι αιτία - δε θα το πω πολέμου - θερμού επεισοδίου;

 

Από τότε που ΔΕΝ γίνεται στα στενά πλαίσια του εθνικού μας εναέριου χώρου* και ΚΥΡΙΩΣ που δεν υπάρχουν καν ενδείξεις (πέρα από σενάρια) ότι δεν πρόκειται παρά και μόνο για ατύχημα.

 

Η κατάσταση ΔΕΝ είναι 100% υπέρ μας ώστε να δικαιολογούμαστε να προκαλέσουμε "θερμό επεισόδιο" (ή να συναινέσουμε στην πρόκληση θερμού επεισοδίου αν θες) και μετά να χρειάζεται να παρακαλάμε την Αμερική να έρθει να μας σώσει και να αποκλιμακώσει την κατάσταση και μετά να χρωστάμε ευχαριστίες.

 

*Η Ελευθεροτυπία γράφει:

 

Στο FIR Αθηνών η χώρα μας ασκεί αρμοδιότητες εναέριας κυκλοφορίας που μας έχουν ανατεθεί από τον ICAO και που καμιά απολύτως σχέση έχουν με "κυριαρχικά δικαιώματα".

 

- Σε κανένα απολύτως κείμενο του ICAO δεν προβλέπεται ρητά η υποχρέωση υποβολής σχεδίου πτήσεως από τα στρατιωτικά αεροσκάφη για πτήσεις στον διεθνή εναέριο χώρο. Αντίθετα γίνεται ρητή αναφορά στο βασικό κείμενο της συνθήκης του ICAO του 1947 περί μη ισχύος της συνθήκης αυτής, για τα στρατιωτικά αεροσκάφη.

 

Σε μεταγενέστερες αποφάσεις του ICAO εκφράζεται η παρότρυνση-επιθυμία όπως τα στρατιωτικά αεροσκάφη καταθέτουν σχέδια πτήσεως για λόγους ασφαλείας πτήσεων. Η καλύτερη για τις θέσεις μας έκφραση που έχει γραφεί είναι "Το the maximum extent practicable...".

 

- Ουδεμία από τις μεγάλες χώρες τόσο στο παρελθόν όσο και σήμερα αποδέχεται τη θέση μας. Το ίδιο και το ΝΑΤΟ. Οι μεγάλες δυνάμεις, όπως η Αμερική και η Γαλλία, απαιτούν υποβολή σχεδίου πτήσεως από στρατιωτικά αεροσκάφη για πτήσεις εντός των αντίστοιχων FIR, επικαλούμενες όχι τους κανόνες του ICAO, αλλά σκοπούς αεράμυνας.[/b]

 

Ολόκληρο το άρθρο

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=79694636

 

σε διεθνη χωρικα υδατα οχι εναεριο χωρο

 

Hydro δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ήταν σε διεθνή εναέριο χώρο ναι ή όχι; Ρωτάω για να καταλάβω.

 

αλλο παραβαση ενος κανονα και αλλο η παραβιαση του κανονα

 

??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...