Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάστε εδώ (αναρωτιέμαι αν έχει μπει κανείς στον κόπο) τις επίσημες θέσεις της Τουρκίας σε ότι αφορά στις σχέσεις της με την Ελλάδα. Αναλύονται FIR, χωρικά ύδατα, εναέριος χώρος κλπ.

 

By no surprise at all, και εκείνοι μιλούν για τα "δίκαιά" τους με βάση τις διεθνείς συνθήκες, με άρθρα και παραγράφους. Ρίξτε μια ματιά, καλό είναι να ξέρουμε τι λένε και οι απέναντι.

 

 

Επειδη τα λιγα τουρκικα που γνωριζω (κεφτες λ.χ.) δεν μου επιτρεπουν να διαβασω ολα αυτα , υπαρχουν μηπως στα αγγλικα? :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H τουρκική θέση για το FIR

Διαβάζουμε

...However, Article 3/a of the ICAO Convention says “This Convention shall be applicable only to civil aircraft and shall not be applicable to state aircraft”. Therefore, military aircraft flying in international airspace is under no obligation to submit flight plans according to international law.

 

Στο Αρθρο 3c όμως γράφει

 

No state aircraft of a contracting State shall fly over the territory of another State or land thereon without authorization by special agreement or otherwise,and in accordance with the terms thereof

 

Στο 3b αναφέρει πως state aircrafts είναι αυτά που χρησιμοποιεί ο Στρατός,το τελωνείο και η αστυνομία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Aνάβει «φωτιές» το πόρισμα

Σε αστοχία υλικού οφείλεται η πυρκαγιά στη γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου, λένε εμπειρογνώμονες

 

ή αλλιώς πως καταλαβαίνουμε ότι η μεγαλύτερη (?) καλωδιωτή γέφυρα είναι στην Ελλάδα :mad:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aνάβει «φωτιές» το πόρισμα

Σε αστοχία υλικού οφείλεται η πυρκαγιά στη γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου, λένε εμπειρογνώμονες

 

ή αλλιώς πως καταλαβαίνουμε ότι η μεγαλύτερη (?) καλωδιωτή γέφυρα είναι στην Ελλάδα :mad:

φαντασου να μας πεσει και να γελαμε με το επιτευγμα που κανονικα επρεπε να φτιαχτει μετα απο εναν χρονο..

Link to comment
Share on other sites

φαντασου να μας πεσει και να γελαμε με το επιτευγμα που κανονικα επρεπε να φτιαχτει μετα απο εναν χρονο..

 

Πόσα Ρίχτερ είπαν Αλέκο ότι αντέχει;;;; :lol: :p

 

 

Επίσης, κατά τον καθορισμό των προδιαγραφών της γέφυρας, το Ελληνικό Δημόσιο επέβαλε αυστηρότατα σεισμικά φορτία μελέτης: μέγιστη επιτάχυνση εδάφους ίση προς 0,48 g και μέγιστη επιτάχυνση φάσματος ίση προς 1,20 g μεταξύ 0,2 και 1,0 δευτερολέπτων. Για σύγκριση επισημαίνεται ότι οι εν λόγω προδιαγραφές αντιστοιχούν σε δυσμενέστερες περιπτώσεις από αυτήν του σεισμού της 17 Αυγούστου 1999 στο Iσμίτ της Τουρκίας, ο οποίος ήταν μεγέθους 7,4 της κλίμακας Ρίχτερ.

 

http://www.gefyra.gr/framesetbig.htm (Επιλέξτε κατηγορία "Τεχνικά" για να δείτε το παραπάνω!)

Link to comment
Share on other sites

στα χαρτι και το σπιτι μου αντεχει 8 ριχτερ δεν εχει να λεει το θεμα ειναι να τα αντεχει και αν πιανει φωτια απο την τριβη κτλ δεν την βλεπω και πολυ καλα..
Link to comment
Share on other sites

Κραυγή αγωνίας από τους εμπόρους της Αθήνας για τις ζημιές κατά τις διαδηλώσεις

 

Συνάντηση με τον γενικό γραμματέα του υπουργείου Δημόσιας Τάξης, Κωνσταντίνο Αιλιανό, είχαν την Τετάρτη οι εκπρόσωποι του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών (ΕΣΑ), ζητώντας λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα καταστήματα του κέντρου της Αθήνας από τις πορείες, τις απεργίες και άλλες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας.

 

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του ΕΣΑ και μεταφέρθηκε στην ηγεσία του υπουργείου η «κραυγή αγωνίας» των εμπόρων που δραστηριοποιούνται στο κέντρο της Αθήνας και υφίστανται κάθε φορά τις πολλαπλές επιπτώσεις (πτώση αγοραστικής κίνησης, καταστροφές των καταστημάτων τους) από τις πορείες και τις διαδηλώσεις.

 

Όπως επισήμανε ο ΕΣΑ, έντονα προβλήματα από κινητοποιήσεις δημιουργούνται ακόμα και από ολιγομελείς ομάδες πολιτών, επί καθημερινής βάσεως, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται οι πολίτες της Αθήνας, αφού το κέντρο γίνεται απρόσιτο και για τους εργαζομένους, αλλά για τους ξένους επισκέπτες, από τις πάσης φύσεως εκδηλώσεις διαμαρτυρίας.

 

Στη συνάντηση συζητήθηκε το αίτημα για καλύτερη αστυνόμευση και ενεργοποίηση των μηχανισμών προστασίας των επιχειρήσεων από τους διαδηλωτές, αφού, όπως σημείωσε ο ΕΣΑ, το μέτρο του κλεισίματος των δρόμων δύο ώρες πριν και δύο ώρες μετά, δεν συμβάλλει στη λύση του προβλήματος.

 

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

 

 

Επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει με όλους αυτούς που κλείνουν για πλάκα τους δρόμους τους οποίους τους ακολουθούν κάποια κωλόπαιδα που σπανέ, καινέ και λεηλατούν καταστήματα:mad: :angry:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης μου φαίνεται κουλό να κινητοποιείται η μισή ΠΑ για μια παράβαση FIR (που είναι μια απλή παράβαση κανονισμών) λες και πρόκειται για παραβίαση συνόρων. Από τη στιγμή που τα πολεμικά αεροσκάφη δεν έχουν ρητή υποχρέωση να δηλώσουν πορεία, γιατί να το κάνουν?

 

 

Παιδία τα αεροσκάφη τις Τουρκίας κάνους και παραβάσεις (κανονων εναεριας κυκλοφορίας) αλλα και παραβιάσεις (εθνικου εναέριου χώρου)!

το δευτερο ειναι πιο σοβαρό και ειναι cassus belli.

 

οταν πετάνε πανω απο την ροδο και την κάρπαθο τι νομιζετε οτι κάνουν?

ο εθνικος εναέριος χώρος θεωρείται ο χώρος που βρισκεται πανω απο ελληνικό έδαφος καθως και 10νμ ακτινα γυρω απο το εδαφος.

 

ειμαστε η πρώτη χώρα που δεν συμβαδιζει ο εθνικος εναεριος χώρος (10νμ) με τα εθνικα χωρικα υδατα(6νμ)

 

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ 12ΝΜ αλλα λογω cassus belli υπαρχουν τα παραπάνω νουμερα.

 

Επισης το FIR περιλαμβάνει και ΕΘΝΙΚΟ εναέριο χώρο αλλα και ΔΙΕΘΝΗ εναέριο χώρο που και στα δυο ομως είμαστε υπευθυνη για τους κανόνες εναέριας κυκλοφορίας.

 

ελπιζω να βοήθησα λιγο :)

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεις οτι σε μια αποσταση μικροτερη απο το fox3 μπορει να ριξει εστω με τα πυροβολα και να μην τον παρει η μπαλα? κουνια που σε κουναγε ενα κομματι να πεσει στην καλυπτρα τελειωσε ο πιλοτος.....

δεν εγινει αερομαχια απλως ειπαν οτι μαλλον ο τουρκος η ειδε αργα το ρανταρ και εκανε αδεξιο χειρισμο η πηγε να τον αποφυγει η να τον παρενοχλησει ωστε να μην δει τους κωδικους παντως το να επεσε απο πυραυλο η απο πυροβολο ειναι απιθανο

 

 

Τα ραντάρ δεν βλέπουν πισω...κοιτανε μπροστα +-70 μοιρες .

επισης σε αερομαχιες μεσα απο τα 10nm πρωτευοντα ρολο εχουν τα ματια και οχι το ρανταρ...

 

Η απόσταση fox3 γνωρίζεις ποια ειναι φίλε μου?

να ξέρεις οτι πυροβόλα ρίχνεις και στα 1000 ποδια(300 μέτρα):)

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτημα: Τα ελληνικά μαχητικά που απογειώνονται για αναχαίτιση καταθέτουν άραγε σχέδιο πτήσης??? Όχι βέβαια.

 

 

ολες οι στρατιωτικες πτησεις στην ελλαδα καταθέτουν σχέδιο πτήσεως.

ακομη και τα αεροπλάνα επιφυλακης καταθέτουν . απλα ειναι καπως προκατ :ninja:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρων να ψάξουμε και να βρούμε σε πια σημεία έχει δίκιο η Ελλάδα και σε ποια η Τουρκία με βάση πάντα το διεθνές δίκαιο, συνθήκες κ.τ.λ.

 

 

Σε ολα εκτός απο την υφαλοκριπιδα...εκει υπάρχει λίγο μπέρδεμα :)

θα το αναλυσω αυριο περισσοτερο γιατι τωρα :yawn:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τις ειδήσεις που πραγματικά σε αφήνουν άφωνο.. :(

Σε 15ετή κάθειρξη καταδικάστηκε η Γερμανίδα που σκότωσε οκτώ από τα παιδιά της

 

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/711173_b.jpg

 

Σε 15ετή κάθειρξη καταδικάστηκε από το δικαστήριο της Φρανκφούρτης στον Όντερ η Ζαμπίνε Χίλσιντς, η οποία κρίθηκε ένοχη για τη δολοφονία οκτώ παιδιών της, αμέσως μετά τη γέννησή τους.

 

Σύμφωνα με το δικαστήριο, η 40χρονη Ζαμπίνε Χίλσεντζ, η οποία έφερε στον κόσμο τα παιδιά της μόνη της, χωρίς ιατρική βοήθεια, τα σκότωσε αμέσως μετά τη γέννησή τους, όντας η ίδια υπό την επήρεια οινοπνευματωδών ποτών, και στη συνέχεια τα έθαψε σε ζαρντινιέρες.

 

Ο φόνος ενός ένατου μωρού, το οποίο επίσης θανατώθηκε αμέσως μετά τη γέννησή του το 1988, έχει παραγραφεί.

 

Η ομοσπονδιακή εισαγγελία της Γερμανίας είχε ζητήσει την Τρίτη την επιβολή ισόβιας κάθειρξης στην κατηγορούμενη για 8 φόνους.

 

και

 

Σοκαρισμένη η κοινή γνώμη της Γερμανίας παρακολουθεί την έναρξη της δίκης 40χρονης η οποία κατηγορείται για τη δολοφονία οκτώ νεογέννητων παιδιών της σε διάστημα δεκαετίας. Στην κατοικία της άνεργης βοηθού οδοντιάτρου στο κρατίδιο του Βραδεμβούργου εκτυλισσόταν για χρόνια η ίδια τραγωδία...

 

Τα οστά των νεογέννητων βρεφών εντοπίστηκαν από γείτονα της 40χρονης μέσα σε ένα ενυδρείο και σε γλάστρες λουλουδιών το καλοκάιρι του 2005. Η 40χρονη Σαμπίνε αντιμετωπίζει οκτώ κατηγορίες ανθρωποκτονίας· στον κήπο της πατρικής της κατοικίας εντοπίστηκαν τα οστά και ένατου βρέφους, ωστόσο δεν θα διωχθεί γι' αυτή την ανθρωποκτονία λόγω παραγραφής.

 

Εκτιμάται ότι τα βρέφη πέθαναν την περίοδο μεταξύ 1988 και 1998 στην κατοικία της Σαμπίνε στο Μπρίσκοβ Φίνκενχερντ, ένα χωριό κοντά στα σύνορα με την Πολωνία. Εφόσον η 40χρονη καταδικαστεί ενδέχεται να της επιβληθεί έως και 15ετής ποινή κάθειρξης, επισημαίνει το BBC.

 

Κατά την ακροαματική διαδικασία της Πέμπτης ο συνήγορος της Σαμπίνε δήλωσε ότι η κατηγορούμενη δεν θα καταθέσει στοιχεία στη δίκη. Κατά το παρελθόν είχε δηλώσει στην αστυνομία ότι δεν έκανε κακό στα νεογέννητα, αλλά τα άφησε να πεθάνουν αφότου γέννησε μόνη στο σπίτι της.

 

Ανέφερε, μάλιστα, ότι μπορούσε να θυμηθεί μόνο δύο από τους τοκετούς διότι όταν έφερνε στον κόσμο τα υπόλοιπα παιδιά της βρισκόταν σε κατάσταση μέθης. «Είχαμε ήδη τρία παιδιά και ο σύζυγός μου δεν ήθελε άλλα» είχε δηλώσει η Σαμπίνε σύμφωνα με έγγραφο που διαβάστηκε στο δικαστήριο.

 

Στο δικαστήριο αναμένεται να καταθέσει ο πρώην σύζυγός της, ο οποίος εκτιμάται ότι εργαζόταν για τη Στάζι, τη μυστική αστυνομία της πρώην ανατολικής Γερμανίας. Εξετάσεις DNA κατέδειξαν ότι είναι ο πατέρας και των εννέα νεογέννητων. Μαζί με τη Σαμπίνε έχουν τρία εν ζωή ενήλικα παιδιά, ενώ η 40χρονη είναι μητέρα μίας ακόμη νεότερης κόρης από άλλον άνδρα.

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

15ετή;:blink: Σκότωσε 8 μωρά:X και το μόνο που βρήκαν να της κάνουν ήταν 15ετής κάθειρξη;:wacko::!:
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

το ακουσατε αυτο με το μικρο αλεξ? απλα αισχος το λιγοτερο που μπορω να πω για να μη πω κατι χειροτερο για τους γονεις τους :wacko:
Link to comment
Share on other sites

μονο αυτο μας έλειπε για να συμπληρώσουμε την εγκληματικότητα στη χώρα μας ,

 

ναι τώρα ποιά είμαι σίγουρος γίναμε Αμερική που εισβάλουν οι πιτσιρικάδες με τα όπλα μέσα στα σχολεία.

 

Μαζεύτε λίγο τα παιδία σας η πολύ ελευθερία και ανοχή κανει κακό.

Λυπάμε για το παιδάκι ,ας ελπίσουμε να είναι αυτό μια παιδική ιστορία και να μην έχουν κάνει το εγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου το ειπε η μαμα μου...επαθε σοκ..απορουσε πως εγινε κατι τετοιο σε εναν 11χρονο..

 

δυστηχως..επειδη κ εγω ειμαι ακομα μικρος κ ξερω περιπου πως ειναι τα πραγματα...ολοι εχουν τις <<παρεες>> τους σε περιπτωση που γινει κατι εκεινοι <καθαριζουν>...

χοντρο ξυλο ακομα και φονος..

 

πριν καμια βδομαδα πχ.

ηταν ενας πρωην συμμαθητης μου κ ενας απο την γειτονια μου,μαλωσανε επειδη καποιος τριτος εβαλε λογια στον πρωην συμμαθητη μου..

ελεγε οτι θα τον δειρει κ τετοια..τεσπα,δωσανε <ραντεβου> σε ενα σχολειο το βραδυ,με την προυποθεση οτι θα μπουν μονο αυτοι μεσα..ε λοιπον..

ερχεται η ωρα..μπαινουν αυτοι οι 2 μεσα..ο γειτονας τον βαζει κατω και τον αρχιζει στα μπουνιδια,και εκει επειδη εβλεπαν(καποιοι ρωσοι φιλοι του απ'εξω) οτι δεν μπορουσε ο δικος τους να τα βγαλει περα..μπηκαν καμια 20αρια ρωσοι μεσα..και τον εσκισαν,πηγε να ανεβει την πορτα για να ξεφυγει..και τον τραβηξαν απο το παντελονι και επεσε κατω,και τον αρχισαν..τον τσακισαν..ευτυχως με τον πρωην συμμαθητη μου δεν ειχα ποτε καλες σχεσεις..μονο παρεα εχει..φοβασε να του πουλησεις τρελα..(σκευτεσε την παρεα του,οχι αυτον)..καλα,ας μην μιλουσουμε για τι κλοπες εχει κανει..:whistle:

 

δεν το ειδα με τα ματια μου,αλλα μου το παν αλλοι..συμμαθητες του γειτονα μου..τον γειτονα μου,απο τοτε εχω να τον δω..

Link to comment
Share on other sites

12 χρονων ρε παιδια...εγω επαιζα μηλα κατω απο το σπιτι μου

Πλακα μας κανουν...ΑΙΣΧΟΣ...

Τι να πει αυτη η μανα?Την ειδατε πως εκλεγε?

Παιδια επαθα ΣΟΚ...Να δουμε τωρα θα τον βρουνε?

Οποιος ειναι σπιτι και ξερει εξεληξεις να μας πει...

http://www.bravo.ru/images/crazy-frog-wallpaper-1280x1024-1-small.jpg
Link to comment
Share on other sites

To πρωι το ειδα στη τηλεοραση και σοκαριστηκα!!!!!!

Αν ειναι δυνατον να φοβομαστε πλεον και τα 12 χρονα!!!!!!

Τι τους εφταιγε το καημενο το παιδακι... Θελω να ξερω ποια ποινη μπορει να δωθει σε αυτα τα παιδια.... Μακαρι να βρεθει τουλαχιστον το κορμακι του παιδιου... Τι να πω μετα απο αυτο...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Tι εγινε ρε παιδια;;;;;;:worry: :confused:

Πειτε και σε μας που δεν ειχαμε την δυνατοτητα ν' ακουσουμε το περιστατικο....

Link to comment
Share on other sites

Tι εγινε ρε παιδια;;;;;;:worry: :confused:

Πειτε και σε μας που δεν ειχαμε την δυνατοτητα ν' ακουσουμε το περιστατικο....

Προσπαθησε να θυμηθεις πριν τεσσερις μηνες δεν χαθηκε ενα αγορακι

απο τη Βεροια?Τοσο καιρο τον εψαχναν και χθες το βραδυ στη Νικολουλη ομολογησε ενα παιδακι οτι τον σκοτωσαν και τον εθαψαν δυο 14χρονα και δυο 12χρονα...πηγαν εκει που τον εθαψαν αστυνομικοι,κοσμος,χαμος...

Αλλα επρεπε να ξημερωσει για να ψαξουν και τωρα περιμενουμε νεα....

http://www.bravo.ru/images/crazy-frog-wallpaper-1280x1024-1-small.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πραγματικό σοκ. Τι να πεις τώρα εδώ. Για τους γονείς του άτυχου παιδιού; για τα παιδιά που το κάναν αυτό; ή για τους γονείς των παιδιών αυτών τώρα που το μάθαν;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...