Jump to content

Macintosh ή Windows?


jeamca
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις καηκε ο φορητος μου και παιρνω καινουριο.Λοιπον, σκεφτομουν κατι σε Windows XP pro με P4 στα 2 GHz.Αλλα επισης ξερω οτι τα καλυτερα σχεδιαστικα προγραμματα ειναι για macintosh, δηλαδη τα χρειαζομαι για τη σχολη που ευελπιστω να μπω του χρονου. Αξιζει να παρω τωρα windows και μετα απο ενα χρονο να το πουλησω και να παρω macintosh?

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

Jeamca

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια βόλτα από το http://www.helmug.gr

Δεν αξίζει να το αλλάξεις σε ένα χρόνο. Αν θέλεις mac, πάρε κατ' ευθείαν κάποιο από τα νεα ibooks ή powerbooks.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jeamca (30 Απρ. 2004 , 14:11)

 

Μολις καηκε ο φορητος μου και παιρνω καινουριο.Λοιπον, σκεφτομουν κατι σε Windows XP pro με P4 στα 2 GHz.Αλλα επισης ξερω οτι τα καλυτερα σχεδιαστικα προγραμματα ειναι για macintosh, δηλαδη τα χρειαζομαι για τη σχολη που ευελπιστω να μπω του χρονου. Αξιζει να παρω τωρα windows και μετα απο ενα χρονο να το πουλησω και να παρω macintosh?

 

Τι εννοείς "σχεδιαστικά προγράμματα"; Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι σε Mac που δεν υπάρχει σε PC.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό η Apple έχει αρχίσει και στέκεται στα πόδια της αλλα πιστεύω πως μεγαλύτερη υποστήριξη έχουν τα PC... Ζύγισε τις ανάγκες σου,ψάξε τα πράγματα και για τις 2 πλατφόρμες και πάρε την τελική απόφασή σου! ;)

Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να έχεις φίλους που έχουν και τα 2 μηχανήματα πράγμα που θα σε διευκόλυνε περισσότερο :)

Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα ποτέ Macintosh... Το έχω αγαπήσει το PC κι ας του έχω χώσει πολλά λεφτά! Και να φανταστείς ήμουν(και θα είμαι πάντα!) πορωμένος Amigoβιος... :D

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε jeamca,

 

Πιστευω πως το εναλλακτικο λειτουργικο εχει αναγκη απο βοηθεια. Ετσι πιστυευω πως θα ηταν πρεπον να το υποστιριξουμε αφοσον δεν εχουμε και καποια ιδιαιτερη απαιτηση εκτος απο internet. Μαλιστα, δεδομενω οτι τα σχεδιαστικα προγραμματα πανε πακετο με mac os λογω αρχιτεκτονικης, θα ηταν πολυ καλη αγορα. Ισως θα μπορουσες να βαλεις και 2ο λειτουργικο σε αυτο το laptop ειδικη εκδοση linux. Βεβαια θα υπαρχουν ασυμβατοτητες. Π.χ. Δεν ξερω τι παιζει με δικτυωσεις και wifi για το Ελ. Βενιζελος για παραδειγμα... Αυτα απο μενα....

 

Η τελικη επιλογη σε σενα.. Παντως εγω που θελω κατι για internet, msn, office, mp3 και video πιστευω οτι ενα μικρο mac με 12" που κοστιζει περι τα 1000 € ενω αντιθετα κατι σε Windows π.χ. Toshiba Portege παλι με 12" κανει πανω απο 2000....

 

Φιλικα,

okapi

Link to comment
Share on other sites

ta mac den exoun tis trypes asfaleias twn win kai den theloun update kathe mera,einai pio stathera kai einai mia pol kalh epilogh gia sxediastikes efarmoges.. Apo thn allh den exeis epiloges gia gaming, pou kapoia stigmh tha to paikseis to paixnidi sou ston ypologisth...epishs exoun 1 agkathi, den einai simvata me ta win...An de se noiazoun ta parapanw, pare mac me kleista matia...
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από jeamca

Μολις καηκε ο φορητος μου και παιρνω καινουριο.Λοιπον, σκεφτομουν κατι σε Windows XP pro με P4 στα 2 GHz.Αλλα επισης ξερω οτι τα καλυτερα σχεδιαστικα προγραμματα ειναι για macintosh, δηλαδη τα χρειαζομαι για τη σχολη που ευελπιστω να μπω του χρονου. Αξιζει να παρω τωρα windows και μετα απο ενα χρονο να το πουλησω και να παρω macintosh?

 

Sugnwmh pou den apantaw sto erwthma sou alla...Pws kahke o forhtos sou?Rwtaw giati k egw exthes phra to acer 1513 k twra me ekanes na fovamai!

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς,

 

με τον μάκιντος θα πρέπει να ξεχάσεις τις αναβαθμίσεις γιατι ουσιαστικά δε χρειάζονται. Και δε χρειάζεται να μας βομβαρδίζουν με δελεαστικούς τρόπους τα νέα τεχνολογικά θαύματα κάθε εβδομάδα.

 

"Hands on experience" έχω ελάχιστη πάνω σε Μακ ενώ αντίθετα ασχολούμαι με τα PC τα τελευταία 16 χρόνια.

 

Σε λίγο καιρό, θα προβώ στην αγορά ενός iBook ή Powerbook γιατί πολύ απλά βαρέθηκα τα Windows και τα bugs τους. Οχι πως με την apple θα γλιτώσω απο αυτά, αλλά πίστεψέ με... μια πρώτη επαφή στον Macintosh θα σε πείσει...

Link to comment
Share on other sites

Eτοιμο θέμα με πολλες απαντησεις θα βρεις πατωντας στο παρακατω. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=5326

Πιστευω πως υπαρχουν απαντησεις σε ενα σωρο ερωτηματα με γνωμες εκατερωθεν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KennyDopeGr (18 Μάι. 2004 , 15:57)

 

Κοίταξε να δείς,

 

με τον μάκιντος θα πρέπει να ξεχάσεις τις αναβαθμίσεις γιατι ουσιαστικά δε χρειάζονται. Και δε χρειάζεται να μας βομβαρδίζουν με δελεαστικούς τρόπους τα νέα τεχνολογικά θαύματα κάθε εβδομάδα.

!!! Δεν χρειάζονται αναβαθμίσεις; Δηλαδή, αν όταν τον αγόρασες είχε δίσκο 60GB, τώρα δεν θέλεις πιο μεγάλο; Αν είχε DVD-R 2X, δεν χρειάζεσαι DVD+/-R 8X; Απλά η αναβάθμιση στα Mac δεν είναι τόσο εύκολη και φτηνή όσο στα PC, γι' αυτό δεν μπαίνεις πολύ στον πειρασμό :) (Έχει πχ προσπαθήσει κανένας να αλλάξε ΜΒ ή επεξεργαστή σε Mac).

Τελικά τα Mac όλοι τα θέλουν και όλοι pc έχουν... :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις unforgiven,

 

αν ήθελα να γράψω DVD σήμερα, φυσικά και θα έπερνα ένα PC. ΑΛλα απο τη στιγμή που θα βγεί 8χ DVDR στους apple γιατι να θέλω να το κάνω αναβάθμιση? To να βάλεις xtra RAM και xtra HDD σε έναν apple κοστίζει ακριβώς το ίδιο όσο και σε ένα PC. Αρκεί να μη πάρεις αυτό που θα σου πουλήσουν. Εκτός και αν θεωρείς σημαντική διαφορά τιμής τα 10-20 ευρώ για έναν σκληρό δίσκο.

 

Κατα τ'άλλα πιστεύω πιο εύκολα θα πάρει ο πατέρας μου ένα PC παρά ένα macintosh. Οι λόγοι είναι ευνόητοι... και έτσι, αν ήθελε πολύ έναν Μακ, θα έπρεπε να πάει αντίθετα στο ρεύμα των σημερινών δεδομένων. Γι'αυτό και οι περισσότεροι έχουν PC ενώ ονειρεύονται έναν Apple.

 

Τελικά, (ξεφεύγωντας απο το θέμα μας) έχω να πω οτι δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά στο "office" (και λοιπών εφαρμογών) του Mac απο αυτές του PC. Όλα δουλευουν (οπτικά) βάσει των δεδομένων που έχει καθορίσει σήμερα η Microsoft, ενώ απο πίσω, σαν αρχιτεκτονική... η Microsoft πάντα θα προσπαθεί να φτάσει την Apple.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το είπες φάνηκε σαν να είναι οι Mac τόσο πλήρεις που δεν θα χρειαστούν αναβάθμιση. Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για κανένα είδος υπολογιστή, εκτός από τα εντελώς dedicated μηχανήματα. Έχουμε πχ Avid με PII/350 (αν θυμάμαι καλά) και 256 ram και κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά, όπως την κάνει και ένα, εξ' ίσου αρχαίο Mac.

Τέλως πάντων, η επιλογή είναι δύσκολη και η αλλαγή στρατοπέδων καθόλου εύκολη.

Πχ, βρήκαμε (σχετικά καλή) υποστήριξη για Apple, μεγάλη άκρη για hardware (πχ εξτρά cpu, mb κτλ) και σκεφτήκαμε προς στιγμή να (ξανά) αλλάξουμε στρατόπεδο. Διαφορά τιμής στο hardware δεν υπήρχε. Αλλά έπρεπε να αγοράσουμε όλα τα προγράμματα και τις γραμματοσειρές πάλι για Mac. Άσε που υπάρχει πιθανό πρόβλημα συνεργασίας με video servers. Οπότε ΓΙΑ ΕΜΑΣ δεν τίθεται θέμα, ακόμη και αν τα Mac μας τα δίνανε τσάμπα.

Όπως δεν υπάρχει θέμα και για όσους έχουν πχ ατελιέ με μεγάλα εκτυπωτικά στημένο σε Mac.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...