Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μή το μειώσεις. 5GB έχουν πια όλοι. Και αν δεν έχουν ας κάνουν κανα rip να βρούνε.

 

Μου τη δίνει να ακούω τους φίλους μου να λένε: "πως μπορώ να μη δίνω τα δικά μου τραγούδια;" στο kAzaa..

 

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (31 Μάρ. 2004 , 15:49)

 

Μου τη δίνει να ακούω τους φίλους μου να λένε: "πως μπορώ να μη δίνω τα δικά μου τραγούδια;" στο kAzaa..

 

Ο ορισμός της lamerιας... Sto soulseek να δεις πόσους έχω κάνει ban γιατί δεν έχω ούτε ένα αρχείο shared :angry:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος x8052 (31 Μάρ. 2004 , 15:56)

 

Gys, το EMULE περιέχει spy software οπως το απλό Kazza? Αν ναι, υπάρχει lite εκδοση?

 

Το emule δεν έχει spyware.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (31 Μάρ. 2004 , 18:07)

 

Ο ορισμός της lamerιας... Sto soulseek να δεις πόσους έχω κάνει ban γιατί δεν έχω ούτε ένα αρχείο shared :angry:

Το emule δεν έχει spyware.

 

Δεν πάει έτσι ακριβώς... Αν είσαι με 56άρι τα 3kb που θα κατεβάζεις από έναν με DSL δεν είναι τίποτα, αν όμως κάποιος με DSL σου πάρει τα 3kb σου μετά εσύ δεν μπορείς ούτε να σερφάρεις. Είναι εύκολο να πεις "άμα έχεις 56άρι μην κατεβάζεις τραγούδια" αλλά ελάτε και στου άλλου τη θέση. Δεν έχουν όλοι τα φράγκα για DSL. Και εγώ θα σας πω ότι άμα έχεις τα φράγκα για DSL τότε δώστα να πάρεις ένα γνήσιο CD.

Link to comment
Share on other sites

osona fora to dc 8a brw poly perissotero kosmo na 8elei na epwfelh8ei to oti afhnw 0 gb minimum share apo tous allh8hnous 56rhdes......

edw sto 5 to exw kai blepeis allous na roufane apeira gb thn hmera na exoun 100arhdes sklhrous kai na mpainoun me 5gb gia share.....

an to project auto apotyxei 8a apotyxei gia auto to "leeching" kai tote mhn perimene na emfanistei allo programma me toses epiloges k eukolies...h ellhnikh skhnh 8a meinei gia arketo kairo xwris spiti

auto paei genika kai oxi pros tosu 56arhdes.... kai an to exw afhsie 5 kai oxi 10 h 20 to exw kanei gia esas.....

 

website updated http://angelos0.no-ip.info

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (31 Μάρ. 2004 , 18:52)

 

Δεν πάει έτσι ακριβώς... Αν είσαι με 56άρι τα 3kb που θα κατεβάζεις από έναν με DSL δεν είναι τίποτα, αν όμως κάποιος με DSL σου πάρει τα 3kb σου μετά εσύ δεν μπορείς ούτε να σερφάρεις. Είναι εύκολο να πεις "άμα έχεις 56άρι μην κατεβάζεις τραγούδια" αλλά ελάτε και στου άλλου τη θέση. Δεν έχουν όλοι τα φράγκα για DSL. Και εγώ θα σας πω ότι άμα έχεις τα φράγκα για DSL τότε δώστα να πάρεις ένα γνήσιο CD.

 

Δεν κατάλαβες. Ελέγχω μόνο όσους κατεβάζουν από εμένα με 15-20ΚΒ/s και πάνω και σε αυτούς αναφέρομαι. Αυτοί δεν έχουν PSTN.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Angelos0 (31 Μάρ. 2004 , 18:59)

 

osona fora to dc 8a brw poly perissotero kosmo na 8elei na epwfelh8ei to oti afhnw 0 gb minimum share apo tous allh8hnous 56rhdes......

edw sto 5 to exw kai blepeis allous na roufane apeira gb thn hmera na exoun 100arhdes sklhrous kai na mpainoun me 5gb gia share.....

an to project auto apotyxei 8a apotyxei gia auto to "leeching" kai tote mhn perimene na emfanistei allo programma me toses epiloges k eukolies...h ellhnikh skhnh 8a meinei gia arketo kairo xwris spiti

auto paei genika kai oxi pros tosu 56arhdes.... kai an to exw afhsie 5 kai oxi 10 h 20 to exw kanei gia esas.....

 

website updated http://angelos0.no-ip.info

 

 

Κατάφερα κουτσά στραβά να μαζέψω 5 GB (ίσα που χωράνε στο δίσκο).... :wacko:

Πάντως με το 33,6 Modem που έχω μόλις δοκίμασα την εμπειρία του να σε ξεζουμίζουν...! :p

 

Α! Και μια ερώτηση! Αν δεν κάνω full download ενός τραγουδιού, έχω τη δυνατότητα resume?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seventh_heaven (31 Μάρ. 2004 , 22:21)

 

Κατάφερα κουτσά στραβά να μαζέψω 5 GB (ίσα που χωράνε στο δίσκο).... :wacko:

Πάντως με το 33,6 Modem που έχω μόλις δοκίμασα την εμπειρία του να σε ξεζουμίζουν...! :p

 

Α! Και μια ερώτηση! Αν δεν κάνω full download ενός τραγουδιού, έχω τη δυνατότητα resume?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

 

Nai mporeis! (kai den einai prwtapliliatiko :P )

arkei na yparxoun eleu8era slots

33.6 modem? yparxoun akoma auta?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Angelos0 ( 1 Απρ. 2004 , 03:51)

 

Nai mporeis! (kai den einai prwtapliliatiko :P )

arkei na yparxoun eleu8era slots

33.6 modem? yparxoun akoma auta?

 

 

Όταν αγόρασα τον υπολογιστή μου, υπήρχαν.... Από τότε δε χρειάστηκε να το αλλάξω, οπότε καταλαβαίνεις.... :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

pedia exei kanenas kamia sledia me links gia edonkey giati meta to klismo tou sjarereactor liga pragmata brikos apo selides

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν ο άλλος μπάινει με 56Κ μπορεί ανετα να αφήσει ένα μονο slot για upload και οριο 2kb/sec. Και στο κατω κάτω όταν θα είναι στο DC δεν πιστεύω να θέλει να σερφάρει κιόλας. Είπαμε.

 

Όσο για τα 33,6.... Καλά εδώ μιλάμε για εξαίρεση! :)

 

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

swsto kai auto prospa8w na programmatisw pollous mhnes twra sto dc alal dne geinete

efoson to dc++ pairnei gia syndesh oti dhlwseis alla sthn ellada 3eroume to rhto...oti dhlwseis eisai....enas tropos na elen3w thn syndesh pou mpaineis einaina perasw ips mesa alla den prokeite na to aknw gia 1000+ users pou xrhsimopoioun to dc

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tranquillity ( 1 Απρ. 2004 , 13:26)

 

pedia exei kanenas kamia sledia me links gia edonkey giati meta to klismo tou sjarereactor liga pragmata brikos apo selides

 

Δες αυτό που είναι πολύ καλό:

h**p://www.shareconnector.com/

Link to comment
Share on other sites

to ksero !!alla apot eneies den ta paei toso kala oso to sharereactor:(

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμο το file sharing στον Καναδά

 

Η ανταλλαγή προστατευμένων με copyright αρχείων μέσω του Internet είναι νόμιμη στον Καναδά. Σε αυτήν την απόφαση κατέληξε δικαστήριο του Καναδά, όπως δημοσίευσε πρόσφατα το ειδησεογραφικό site του Cnet. To δικαστήριο έγινε κατόπιν αίτησης της καναδικής ένωσης δισκογραφικών εταιρειών CRIA, η οποία ζητούσε την αποκάλυψη των στοιχείων 29 χρηστών που αντάλλασσαν αρχεία μέσω του Internet.

 

Ο δικαστής Konrad von Finckenstein, που εξέτασε την υπόθεση, απέρριψε το αίτημα της CRIA για διαφόρους λόγους. Καταρχήν, σύμφωνα με τη νομοθεσία που ισχύει στον Καναδά, επιτρέπεται η αντιγραφή μουσικής για προσωπική χρήση. Γι’ αυτό, άλλωστε, οι Καναδοί πληρώνουν έναν ειδικό φόρο κατά την αγορά κενών κασετών, CDs και music players, που πηγαίνει στις ενώσεις που αντιπροσωπεύουν τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιών. Νόμιμη, σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση, δεν είναι μόνο η αντιγραφή των τραγουδιών, αλλά και το download τους από το Internet.

 

Επιπλέον ο δικαστής Finckenstein σύγκρινε το κατέβασμα τραγουδιών από το Internet με τη δημιουργία αντιγράφων στο φωτοτυπικό μηχάνημα μιας βιβλιοθήκης. Οι υπηρεσίες ανταλλαγής αρχείων του Internet παίζουν το ρόλο, σύμφωνα με το δικαστή, του φωτοτυπικού μηχανήματος (αντίστοιχο με αυτό που υπάρχει σε μια βιβλιοθήκη) και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθούν ότι αποτελούν παράνομους μηχανισμούς εμπορικής διακίνησης τραγουδιών.

 

Σύμφωνα με την απόφαση επιτρέπεται σε Καναδούς χρήστες να κατεβάσουν και να διανέμουν αρχεία μουσικής για προσωπική τους χρήση. Αυτή η απόφαση, ακόμα και αν αφορά μόνο τον Καναδά, αποτελεί μια ισχυρή απάντηση στον αγώνα που κάνουν τελευταία οι δισκογραφικές εταιρείες ανά τον κόσμο για την ποινικοποίηση της ανταλλαγής αρχείων. Η CRIA διαφωνεί με την απόφαση του δικαστηρίου και σκοπεύει να ασκήσει έφεση.

 

Και οι πωλήσεις αυξάνονται

 

Η ανάκαμψη στις πωλήσεις μουσικής, που ξεκίνησε το Σεπτέμβριο του 2003, φαίνεται να είναι συνεχής. Αυτό φαίνεται από τα στοιχεία που δημοσίευσε πρόσφατα η Nielsen SoundScan, σύμφωνα με τα οποία οι πωλήσεις άλμπουμ μουσικής στην αμερικανική αγορά το πρώτο τρίμηνο του έτους αυξήθηκαν κατά 9,2% σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο (από τα 144,7 στα 158 εκατομμύρια τεμάχια).

 

Ένας παράγοντας που συνέβαλε σε αυτή την αύξηση στις πωλήσεις είναι, εκτός από τους καλούς νέους τίτλους, οι πωλήσεις παλιότερων άλμπουμ (σύμφωνα με τα στοιχεία της SoundScan, αυτή η αύξηση ανήλθε στο 8% σε σχέση με πέρσι). Επιπλέον, στη βελτίωση της κατάστασης βοήθησαν και οι μουσικές βιομηχανίες που πειραματίζονται με στρατηγικές χαμηλότερων τιμών (τόσο για τα νέα όσο και για τα παλιά άλμπουμ).

 

Από pcmag...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tranquillity ( 3 Απρ. 2004 , 13:31)

 

to ksero !!alla apot eneies den ta paei toso kala oso to sharereactor:(

 

Γιατί δεν χρησιμοποιείς Bittorent που είναι και πιο γρήγορο;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες των προγραμμάτων ανταλλαγής αρχείων δεν έχουν μπει μόνο στο στόχαστρο των δισκογραφικών εταιρειών, αλλά και κακόβουλων χρηστών. Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για τους χρήστες του προγράμματος eMule, καθώς ανακαλύφθηκε πρόσφατα ένα σημαντικό κενό ασφάλειας, το οποίο ανοίγει ''κερκόπορτα'' στο PC. Το πρόβλημα αφορά όλους τους χρήστες της έκδοσης 0.42d (σύμφωνα με τον Kostya Kortchinsky, που το ανακάλυψε, είναι πιθανό να αφορά και προηγούμενες εκδόσεις του προγράμματος).

Σύμφωνα με τον Kortchinsky, το κενό ασφάλειας οφείλεται στην ελαττωματική λειτουργία DecodeBase16 (...), μέσω της οποίας αποκρυπτογραφούνται δεκαεξαδικές αλυσίδες χαρακτήρων. Αυτή η λειτουργία χρησιμοποιείται, για παράδειγμα, στον κώδικα των ενσωματωμένων Web server και IRC client. Έτσι, αν σταλεί ένας κατάλληλα διαμορφωμένος κώδικας -για παράδειγμα, μέσω της εντολής Sendlink του IRC client- στον υπολογιστή του θύματος, μπορεί να προκαλέσει buffer overflow, επιτρέποντας στη συνέχεια την εκτέλεση κώδικα τρίτων.

 

Με αυτόν τον τρόπο μπορούν να εγκατασταθούν στους υπολογιστές των θυμάτων ιοί, worms και Trojan Horses. Οι προγραμματιστές του eMule διαθέτουν ήδη για download μια νέα έκδοση, την 0.42e, η οποία δεν παρουσιάζει αυτό το κενό ασφάλειας.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

pedia 8a mporousate na mou protinete ena programa gia na katebazo mp3 giati edo kai enan xrono katebazo me to kazaa lite k++ kai exo apibdisi :angry: psaxno kapio kalitero apo to kazaa

gia na katalabete katebazo ena mp3 kai kani diaforous 8oribous san na ine katestrameno kai to kani sta pio pola mp3

 

efxaristo kai kallo pasxa

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα p2p σου λεω οτι για mp3,movies το καλυτερο ειναι το καζαα λιτε,για μεγαλα αρχεια(πχ παιχνιδια και μεγαλα προγραμματα)το ed2k network!τωρα οσον αφορα το dc++ ποτε δεν καταφερα να πιασω καλη ταχυτητα το max που εχω δει ειναι 7κβ/ς!

 

@Angelos0

καλυτερα παντως να αυξησεις το share limit sta 10gigas!και να εφαρμοζονται καποιο νομοι που ισχυον σε ολα τα hub του κοσμου!(πχ να γινονται banned οσοι αναφερουν ψευτικη ταχυτητα συνδεσης με το νετ!δεν μπορει ο αλλος να λεει οτι στο ελλαντα εχει τ3 και να κατεβαζω με 1κβ/ς και να εχει 2/2 σλοτς!)

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Sorry ean exei xanaerwtithei, alla ti mporw na kanw wste to kazaa na MHN trexei apo mono tou kathe fora pou anoigw to pc? na trexei mono otan kanw egw click!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer ( 7 Απρ. 2004 , 19:27)

 

Sorry ean exei xanaerwtithei, alla ti mporw na kanw wste to kazaa na MHN trexei apo mono tou kathe fora pou anoigw to pc? na trexei mono otan kanw egw click!

 

 

Στις ρυθμίσεις υπάρχει η επιλογή load at start up.

Το ξετσεκάρεις και είσαι έτοιμος. :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διεθνής εκστρατεία κατά των mp3

Αγωγές και κατά Ευρωπαίων που διακινούσαν πειρατικά τραγούδια στο Διαδίκτυο

_________________________________________________

 

Πάνω από 240 Ευρωπαίοι και Καναδοί παραπέμπονται στη Δικαιοσύνη από τη δισκογραφική βιομηχανία με την κατηγορία ότι διέθεταν μέσω του Διαδικτύου παράνομα αρχεία μουσικής. Μέχρι σήμερα αγωγές κατά «πειρατών» του Διαδικτύου είχαν κατατεθεί μόνο στις ΗΠΑ.

 

Η Διεθνής Ομοσπονδία Φωνογραφικής Βιομηχανίας (IFPI) ανακοίνωσε την Τρίτη από το Λονδίνο ότι κατέθεσε αγωγές κατά 247 χρηστών στον Καναδά, την Ιταλία, τη Δανία και τη Γερμανία.

 

«Πρόκειται για το πρώτο κύμα αγωγών σε διεθνές επίπεδο, έπειτα από ένα χρόνο προειδοποιήσεων προς τους ανθρώπους αυτούς» σχολίασε ο γραμματέας της IFPI Αλεν Ντίξον.

 

Η ομοσπονδία, στην οποία ανήκουν 1.400 παραγωγοί και διανομείς από 76 χώρες, προειδοποίησε ότι η εκστρατεία κατά της ηλεκτρονικής πειρατείας θα επεκταθεί και σε άλλες χώρες. Η δισκογραφική βιομηχανία αποδίδει στη διακίνηση παράνομων αρχείων mp3 την πτώση στις πωλήσεις των CD, η οποία ανήλθε στο 20% την τελευταία τριετία.

 

Οι παραβάτες θα πρέπει να αποζημιώσουν τις εταιρίες και να καταβάλουν το νόμιμο κέρδος, αλλά και να πληρώσουν πρόστιμα που είναι πιθανό να φτάνουν τα «πολλά εκατομμύρια δολάρια ή ευρώ» επισήμανε ο Ντίξον.

 

Πάντως οι αγωγές που κατατέθηκαν αφορούν χρήστες που ανέβαζαν σε διακομιστές εκατοντάδες χιλιάδες τραγούδια και όχι άτομα που κατέβαζαν μικρό αριθμό αρχείων, τόνισε ο γραμματέας της IFPI.

 

Από το in.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 ( 7 Απρ. 2004 , 23:11)

 

Διεθνής εκστρατεία κατά των mp3

Αγωγές και κατά Ευρωπαίων που διακινούσαν πειρατικά τραγούδια στο Διαδίκτυο

___________________________________________________

 

Πάνω από 240 Ευρωπαίοι και Καναδοί παραπέμπονται στη Δικαιοσύνη από τη δισκογραφική βιομηχανία με την κατηγορία ότι διέθεταν μέσω του Διαδικτύου παράνομα αρχεία μουσικής. Μέχρι σήμερα αγωγές κατά «πειρατών» του Διαδικτύου είχαν κατατεθεί μόνο στις ΗΠΑ.

 

Η Διεθνής Ομοσπονδία Φωνογραφικής Βιομηχανίας (IFPI) ανακοίνωσε την Τρίτη από το Λονδίνο ότι κατέθεσε αγωγές κατά 247 χρηστών στον Καναδά, την Ιταλία, τη Δανία και τη Γερμανία.

 

«Πρόκειται για το πρώτο κύμα αγωγών σε διεθνές επίπεδο, έπειτα από ένα χρόνο προειδοποιήσεων προς τους ανθρώπους αυτούς» σχολίασε ο γραμματέας της IFPI Αλεν Ντίξον.

 

Η ομοσπονδία, στην οποία ανήκουν 1.400 παραγωγοί και διανομείς από 76 χώρες, προειδοποίησε ότι η εκστρατεία κατά της ηλεκτρονικής πειρατείας θα επεκταθεί και σε άλλες χώρες. Η δισκογραφική βιομηχανία αποδίδει στη διακίνηση παράνομων αρχείων mp3 την πτώση στις πωλήσεις των CD, η οποία ανήλθε στο 20% την τελευταία τριετία.

 

Οι παραβάτες θα πρέπει να αποζημιώσουν τις εταιρίες και να καταβάλουν το νόμιμο κέρδος, αλλά και να πληρώσουν πρόστιμα που είναι πιθανό να φτάνουν τα «πολλά εκατομμύρια δολάρια ή ευρώ» επισήμανε ο Ντίξον.

 

Πάντως οι αγωγές που κατατέθηκαν αφορούν χρήστες που ανέβαζαν σε διακομιστές εκατοντάδες χιλιάδες τραγούδια και όχι άτομα που κατέβαζαν μικρό αριθμό αρχείων, τόνισε ο γραμματέας της IFPI.

 

Από το in.gr

 

δηλαδη για μισο λεπτο....δεν μας είπαν όμως πόσο μικρό αριθμό αρχείων, δηλαδή πόσο κλέφτης επιτρέπεται να είμαι κύριοι? για να το ρυθμίσω.

εχω 10000 mp3 στο δίσκο μου, επιτρέπεται ή οχι ???ΤΙ ΛΕΝΕ ΡΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ??

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...