Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς γραφτεί στο Anamo.gr; Θέλω να πάρω ένα συμπλήρωμα διατροφής και έχει καλές τιμές αλλά δεν ξέρω τί παίζει... Έχει αγοράσει ποτέ κανείς;

Κάνα άλλο κατάστημα με συμπληρώματα που να είναι όμως πιο φθηνά από έξω ξέρει κανείς;:(

[sIGPIC][/sIGPIC]OH LORD THY SEA IS SO GREAT AND MY SHIP IS SO SMALL!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς γραφτεί στο Anamo.gr; Θέλω να πάρω ένα συμπλήρωμα διατροφής και έχει καλές τιμές αλλά δεν ξέρω τί παίζει... Έχει αγοράσει ποτέ κανείς;

Κάνα άλλο κατάστημα με συμπληρώματα που να είναι όμως πιο φθηνά από έξω ξέρει κανείς;:(

 

Από ότι κατάλαβα εγώ οι τιμές που αναφέρουν είναι χωρίς Φ.Π.Α. Ήθελα κι εγώ να αγοράσω κάποιο pc game και στο ταμείο μου πρόσθετε Φ.Π.Α., οπότε η τιμή κατέβαινε περίπου στην τιμή που το βρίσκεις και στα μαγαζιά+έξοδα αποστολής:blink: . Καλύτερα όμως να επικοινωνήσεις μαζί τους ;)

Link to comment
Share on other sites

@everydaypanos μονο με χονδρικη μπορεις να καταφερεις κατι..γιατι αν παρεις ενα πραγμα ..με τα τελωνεια μεταφορικα κ ιστοριες..βγαινουν σχεδον τα ιδια!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο αξιόπιστο για αγορές είναι το

http://shop.brando.com.hk/index.php;

Θέλω να αγοράσω Screen Protector και γενικά δε μου "γεμίζει" το μάτι από σοβαρότητα και επαγγελματισμό...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο αξιόπιστο για αγορές είναι το

http://shop.brando.com.hk/index.php;

Θέλω να αγοράσω Screen Protector και γενικά δε μου "γεμίζει" το μάτι από σοβαρότητα και επαγγελματισμό...

πολυ αξιοπιστο, εχουν αγορασει πολλα παιδια απο εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα εγώ οι τιμές που αναφέρουν είναι χωρίς Φ.Π.Α. Ήθελα κι εγώ να αγοράσω κάποιο pc game και στο ταμείο μου πρόσθετε Φ.Π.Α., οπότε η τιμή κατέβαινε περίπου στην τιμή που το βρίσκεις και στα μαγαζιά+έξοδα αποστολής:blink: . Καλύτερα όμως να επικοινωνήσεις μαζί τους ;)

 

Miso lepto. Ego thelo na paro tin 100% Whey Protein (Myopro) 900γρ EAS kai tin Creatine (Προηγούμενα Phosphagen) 500γρ EAS.

 

Apo afta ta dio to ena exi 31% ekptosi kai to allo 18%. O foros(+9%) beni stin miomeni timi, pou simeni oti h "teliki timi agoras apo to Anamo.gr"+foros < "timi pou iparxi ekso". Diladi iparxi kerdos. Etsi den ine, h kano lathos?:worry:

(nomizo pos kai akoma ean iparxi +19% foros, epidi beni se timi kata 19% peripou miomeni tis kanonikis, pali iparxi kerdos)

Ego vlepo tin mikri EAS stin agora toulaxiston 40 euro. Eki tin exi 27 euro + 2,5 euro foro + 5,5 euro metaforika. Nomizo pos simferi. Apla thelo na matho ean agorase kanas allos gia na mou pi ti pezi. Ap oti katalava den exei pari kapios sibliroma apo eki...:(

[sIGPIC][/sIGPIC]OH LORD THY SEA IS SO GREAT AND MY SHIP IS SO SMALL!
Link to comment
Share on other sites

to you.gr exei isos tis megalyteres times pou exo dei.

I second that!

Είχα δει την διαφήμιση στην τηλεόραση, λέω, κάτσε να μπω να δω τί παίζει, είδα τις τιμές και τον πούλον έλαβον! :D

Έτσι, έτσι, με τέτοιες τιμές θα κάνουν τρελέεες πωλήσεις..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
epidi endiaferome na grafto sto play.com mpori kapios pou exi grafti na mou pei tis entiposis you?

Την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα μια παραγγελία, Τρίτη απεστάλη το πακέτο και Παρασκευή το είχα στα χέρια μου.

 

Όπως καταλαβαίνεις, άψογοι! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ebay:

 

- Γίνεται να αγοράσει κάποιος χωρίς πιστωτική κάρτα; Η αντικαταβολή ισχύει;

- Κατά την εγγραφή μας, είναι ασφαλές να βάλουμε τα κανονικά μας στοιχεία; (διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ) Ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά;

- Τα μεταφορικά για Ελλάδα από χώρα της Ευρώπης, πόσο είναι κατά προσέγγιση;

 

Αυτά για αρχή... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ebay:

 

- Γίνεται να αγοράσει κάποιος χωρίς πιστωτική κάρτα; Η αντικαταβολή ισχύει;

 

Οχι. Εαν δεν έχεις πιστωτική κάρτα μπορείς να βγάλεις μια προπληρωμένη κάρτα (π.χ. της Eurobank ή την Attica Gift Card Visa) ή μια χρεωστική Visa Electron (π.χ. της Alpha ή της Πειραιώς).

 

- Κατά την εγγραφή μας, είναι ασφαλές να βάλουμε τα κανονικά μας στοιχεία; (διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ) Ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά;

 

Μόνο το e-bay έχει πρόσβαση σε αυτά.

Είσαι υποχρεωμένος να βάλεις τα κανονικά σου στοιχεία, αφού:

> χρησιμοποιούνται για την αποστολή των αντικειμένων

> είναι ενάντια στους όρους χρήσης να δηλώσεις ψεύτικα στοιχεία και μπορεί να σε κάνουν ban για αυτό

 

- Τα μεταφορικά για Ελλάδα από χώρα της Ευρώπης, πόσο είναι κατά προσέγγιση;

 

Εξαρτάται από τον όγκο και το βάρος του αντικειμένου, το αν είναι συστημένο, αν έρχεται με ΕΛΤΑ ή courier και πόσο θέλει να σε χρεώσει ο πωλητής. Υπάρχει επιλογή σε ορισμένες αγοραπωλησίες να δηλώσεις τη χώρα και να σου υπολογίσει τα έξοδα. Επίσης για το ebay.co.uk μπορείς να υπολογίσεις τα έξοδα κατά προσέγγιση από το Royal Mail.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

Μερικές ακόμα ερωτήσεις...

- Στην εγγραφή βάζουμε λατινικούς χαρακτήρες;

- Στο πεδίο Street address τι μορφή πρέπει να έχει η διεύθυνση;

- Στο πεδίο Primary telephone έχει τέσσερα κουτάκια, πως το συμπληρώνουμε;

- Αν ας πούμε κάποιος μετακομίσει, υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει τα στοιχεία του;

- Με τις κάρτες που μου είπες, μπορώ να χρησιμοποιήσω το paypal; Συστήνεται το paypal ως τρόπος συναλλαγής;

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με ebay και είμαι αρκετά επιφυλακτικός... :O

Link to comment
Share on other sites

- Στην εγγραφή βάζουμε λατινικούς χαρακτήρες;

 

Πάντα

 

- Στο πεδίο Street address τι μορφή πρέπει να έχει η διεύθυνση;

 

Τη μορφή που βολεύει τον ταχυδρόμο σου.

Π.χ. Akadimias 12

 

- Στο πεδίο Primary telephone έχει τέσσερα κουτάκια, πως το συμπληρώνουμε;

 

Συμπλήρωσε μόνο το τελευταίο με το δεκαψήφιο αριθμό σου, αν μπορείς, αλλιώς συμπλήρωσε τα 2 τελευταία (π.χ. 210 στο 3ο και 1234567 στο 4ο)

 

- Αν ας πούμε κάποιος μετακομίσει, υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει τα στοιχεία του;

 

Θα το έχουν προβλέψει, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τέτοια θέματα.

Έχουν εκατομμύρια μέλη παγκοσμίως, όλο και κάποιος θα έχει μετακομίσει.

 

- Με τις κάρτες που μου είπες, μπορώ να χρησιμοποιήσω το paypal;

 

Ναι, εξ'άλλου για το paypal σου τις είπα.

Με μια επιφύλαξη για την προπληρωμένη της Eurobank που θυμάμαι να είχα διαβάσει κάποια σχόλια ότι είναι "δύστροπη" στις ιντερνετικές συναλλαγές (ακυρώνονται αναίτια). Μπορεί αυτό να έχει αλλάξει. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Συστήνεται το paypal ως τρόπος συναλλαγής;

 

Βεβαίως, σου παρέχει ασφάλεια, τη δυνατότητα να αρνηθείς προβληματικές συναλλαγές, μηδενική προμήθεια για τον αγοραστή κ.α.

 

Διάβασε τους οδηγούς για νέους χρήστες, θα σου φανούν χρήσιμοι.

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι από χώρες εκτός ΕΕ υπάρχει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχε υπόψη σου ότι από χώρες εκτός ΕΕ υπάρχει τελωνείο.
Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Τι τάξεως είναι η επιπλέον χρέωση; Από τι εξαρτάται; Μπορώ να ενημερώνομαι πριν την παραγγελία για την ακριβή χρέωση αποστολής;

Σήμερα παρέλαβα την visa electron από την Πειραιώς... :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Τι τάξεως είναι η επιπλέον χρέωση; Από τι εξαρτάται;

 

Εξαρτάται από τη μέθοδο αποστολής (συστημένο ταχυδρομείο/courier), την αξία του αντικειμένου, το αν τελικά θα περάσει από το τελωνείο, τον εκτελωνιστή κ.α.

Διάβασε το thread "eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις" και ψάξε και στο Internet αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες (τις οποίες δε γνωρίζω).

 

Η τελική τιμή ενός προϊόντος που αγοράζεται από αμερικανικό ηλεκτρονικό κατάστημα ( ή οποιαδήποτε άλλη χώρα εκτός της Ε.Ε.) προκύπτει από το άθροισμα:

Εκτός Ε.Ε. : Τιμή + ΦΠΑ + Μεταφορικά + Δασμοί & Τέλη + Έξοδα εκτελωνισμού + Φύλακτρα

 

Επίσης δες στο thread "Θέματα που αφορούν το τελωνείο" στο dpgr.

 

 

Μπορώ να ενημερώνομαι πριν την παραγγελία για την ακριβή χρέωση αποστολής;

 

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay, κάποιος που έχει δημοπρασία, έχει το δικαίωμα να την αποσύρει αν μείνει σε χαμηλά επίπεδα; Η είναι υποχρεωμένος να πουλήσει σε αυτόν που έκανε τη μεγαλύτερη προσφορά;

Επίσης, μπορεί κάποιος αγοραστής να κάνει πάνω από ένα bid στο ίδιο προϊόν;

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν έχει πιάσει την επιθυμητή τιμή του που έχει ορίσει από πριν δεν είναι υποχρεωμένος να το πουλήσει...όπως γίνεται σε όλα τα sites δημοπρασιών νομίζω.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν έχει πιάσει την επιθυμητή τιμή του που έχει ορίσει από πριν δεν είναι υποχρεωμένος να το πουλήσει...όπως γίνεται σε όλα τα sites δημοπρασιών νομίζω.
Πώς μπορεί κάποιος που κάνει bid να γνωρίζει την επιθυμητή τιμή που έχει ορίσει ο πωλητής;

Για το δεύτερο ερώτημα μου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...