Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αγόρασα από ένα κινέζικο site ένα πληκτρολόγιο μέσω paypal. μου είπαν ότι το έστειλαν στις 8/10 και θα έφτανε εδώ μέσα σε 7 με 13 εργ. μέρες. μέχρι τώρα δεν εχει έρθει κάτι. να ζητήσω πίσω τα χρήματα ή να περιμένω και άλλο?

 

Έχεις 45 ημέρες δικαίωμα να διεκδικήσεις τα χρήματα σου από το paypal.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξα σήμερα από το paypal την διαδικασία επιστροφής χρημάτων.

η ιστοσελίδα που αγόρασα το προϊόν μου λίγο μετά το άνοιγμα μου έστειλε email οτι θα μου στείλει νέο προϊόν και όταν το παραλάβω να κλείσω την διαδικασία του paypal. να το δεχτώ ή όχι ? ισχυρίζονται ότι το πρώτο προϊόν το έστειλαν, δεν έχουν όμως id tranfer λόγο ότι το πακέτο ζυγίζει 300 gr. εντο μεταξύ είτε έρθει είτε όχι το νέο πακέτο η διαδικασία του paypal θα κλήση από μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς σας τίποτα για το moneybookers? είναι σαν το paypal η κάτι εντελώς άσχετο;

 

παρόμοιο, πολύ καλό είναι!

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται ι εγγραφη γιατι εγς κολλισα?

ναι αξιόπιστο είναι.

https://www.moneybookers.com/onboard/gr/register.pl

δεν εχει κάτι, απλά τα βήματα ακολουθείς, δεν είναι απαραίτητο να προσθέσεις κάποια

κάρτα η τρ. λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν αυτο εχει απαντηθει ηδη αλλα κοιταζωντας καποιες σελιδες δεν το βρηκα καπου μαζεμενο. Ψαχνω να βρω sites σαν το http://www.Skroutz.gr τα οποια ουσιαστικα ψαχνουν Ελληνικα E-Shops και σου βγαζουν συγκριτικα τις τιμες για ενα προιον.

Ευχαριστω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν αυτο εχει απαντηθει ηδη αλλα κοιταζωντας καποιες σελιδες δεν το βρηκα καπου μαζεμενο. Ψαχνω να βρω sites σαν το http://www.Skroutz.gr τα οποια ουσιαστικα ψαχνουν Ελληνικα E-Shops και σου βγαζουν συγκριτικα τις τιμες για ενα προιον.

Ευχαριστω.

δες και το pathfinder shopping μέσα από το pathfinder, αν ο σκρουτζ είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κάποιος αν τα νοκια που φέρνει η ηλεκτρονική είναι της ελληνικής αντιπροσωπείας ή παραεισαγωγή;

πριν το παρεις βλεπεις το κουτι απο πισω αν γραφει gr.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη φορα π θα προσπαθησω να παραγγειλω απο εξωτερικο.

θελω κατι βιβλια(μεταχειρισμενα) απο το amazon.co.uk .

θα χρησιμοποιησω χρεωστικη (της Πειραιως).

 

θελω να μου πειτε/συμβουλευσετε οσοι εχετε περισσοτερη εμπειρια για οτι κρινετε εσεις πχ ποια μεθοδο μετατροπης συναλλαγματος κ αλλα κολπακια.

 

ποια ειναι τα προσθετα εξοδα εκτος της τιμης αγορας απτο σαιτ??

 

 

 

επισης για παραγγελια ηλεκτρονικων ειδων,ρουχων ισχυει τπτ διαφορετικο με τα βιβλια??

ειναι φθηνοτερα απο το com η to uk??

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα εγώ προτιμώ το .co.uk καθώς

1) έρχονται πιο γρήγορα

2) δεν κινδυνεύεις να σταματήσεις τελωνείο

3) πάνω απο 25 στερλίνες δεν πληρώνεις μεταφορικά

 

Το τελικό ποσό με ΦΠΑ και μεταφορικά το βλέπεις στο τελευταιο βήμα του checkout, πριν πατήσεις το οριστικό confirm, οπότε κάνε ένα δοκιμαστικό checkout πορκειμένου να δεις όλες τις χρεώσεις της εκάστοτε παραγγελίας.

Προσωπικά προτιμώ να αναθέτω τη μετατροπή συναλλάγματος στην κάρτα μου και όχι στο amazon, αλλά κάποιος άλλος χρήστης με περισσότερη εμπειρία μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη, οπότε θα ήθελα και εγώ να την ακούσω.

Τέλος, το co.uk παίζει να στέλνει περισσότερα είδη προϊόντων στην Ελλάδα απ' ότι το .com

Link to comment
Share on other sites

Thanks :lol:

Αν και απο οτι καταλαβα δεν εχει μεγαλη διαφορα πως θα γινει η μετατροπη,δλδ για το πολυ 1-2 ευρω (χωρις να ξερω με σιγουρια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Και εγω για το amazon.co.uk ενδιαφέρομαι να πάρω κάτι!Αλλά είδα οτι δεν δέχονται paypal και εχω σκαλώσει λίγο με τον τρόπο πληρωμής..χμ είναι ασφαλές το amazon?Δεν χρησιμοποιώ πιστωτική βέβαια αλλά και η χρεωστική μου δεν θα θελα να υποκλαπεί!Εχετε μεγάλη εμπειρία απ το συγκεκριμένο site?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Και εγω για το amazon.co.uk ενδιαφέρομαι να πάρω κάτι!Αλλά είδα οτι δεν δέχονται paypal και εχω σκαλώσει λίγο με τον τρόπο πληρωμής..χμ είναι ασφαλές το amazon?Δεν χρησιμοποιώ πιστωτική βέβαια αλλά και η χρεωστική μου δεν θα θελα να υποκλαπεί!Εχετε μεγάλη εμπειρία απ το συγκεκριμένο site?

 

Να το θέσω απλά: εάν υπάρχει φόβος υποκλοπής από το Amazon, τίποτα δεν είναι ασφαλές στον κόσμο. :p

 

Έχω ψωνίσει από εκεί καμιά 300αριά DVD, βιβλία, παιχνίδια κλπ., έχοντας πληρώσει με πιστωτικές, χρεωστικές, Electron, prepaid κλπ.

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω απλά: εάν υπάρχει φόβος υποκλοπής από το Amazon, τίποτα δεν είναι ασφαλές στον κόσμο. :p

 

Έχω ψωνίσει από εκεί καμιά 300αριά DVD, βιβλία, παιχνίδια κλπ., έχοντας πληρώσει με πιστωτικές, χρεωστικές, Electron, prepaid κλπ.

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα. :)

 

Ok Αδερφέ σε ευχαριστώ!Καλά οτι τίποτα δεν είναι ασφαλές σ αυτόν τον κόσμο είναι το μόνο σίγουρο :P:P Όσων αφορά την μεταροπή τι προτείνεις να την κάνει το Amazon ή η τράπεζα?Βασικά έχει καμιά διαφορά απ την τράπεζα ή η διαφορά είναι 1,2Ε?

Link to comment
Share on other sites

Ok Αδερφέ σε ευχαριστώ!Καλά οτι τίποτα δεν είναι ασφαλές σ αυτόν τον κόσμο είναι το μόνο σίγουρο :P:P Όσων αφορά την μεταροπή τι προτείνεις να την κάνει το Amazon ή η τράπεζα?Βασικά έχει καμιά διαφορά απ την τράπεζα ή η διαφορά είναι 1,2Ε?

 

Δεν ξέρω. :p

 

Σίγουρα η διαφορά θα είναι μικρή. Λ.χ. μπορεί για £10 να σε χρεώσουν από 11,8 εώς 13 ευρώ. Προσωπικά από τότε που η Amazon εισήγαγε τη δυνατότητα του να πληρώνεις σε ευρώ, πληρώνω σε ευρώ.

 

Υ.Γ.

Για DVD, βιβλία κλπ., τσεκάρετε και το Play.com, το οποίο έχει συνήθως τις ίδιες τιμές, στις οποίες όμως συμπεριλαμβάνει τα μεταφορικά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. :p

 

Σίγουρα η διαφορά θα είναι μικρή. Λ.χ. μπορεί για £10 να σε χρεώσουν από 11,8 εώς 13 ευρώ. Προσωπικά από τότε που η Amazon εισήγαγε τη δυνατότητα του να πληρώνεις σε ευρώ, πληρώνω σε ευρώ.

 

Υ.Γ.

Για DVD, βιβλία κλπ., τσεκάρετε και το Play.com, το οποίο έχει συνήθως τις ίδιες τιμές, στις οποίες όμως συμπεριλαμβάνει τα μεταφορικά.

 

Μάλιστα!'Εκανα την παραγγελία αλλά αντι για 91 λίρες μου χρέωσε 95 ακόμα και αν πάτησα FREE SUPER DELIVERY ξέρεις γιατί?Καλά 5Ε είναι απλά για να ξέρω τι παίζετε επειδή δεν έχω ξαναπαραγγείλει!Οσο για την μετατροπή την έκανα απ το amazon μου φαγε 3-4Ε αλλά ας έχει άλλωστε και απ το να πάρει την προμήθεια η τράπεζα καλύτερα το amazon.

Oσο για το άλλο site ευχαριστώ το είχα ακούσει θα το χω στα υπόψιν μου αν και κάπου το χα ακούσει!Βέβαια δεν είμαι και πολύ φίλος των βιβλίων :p αλλά εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!'Εκανα την παραγγελία αλλά αντι για 91 λίρες μου χρέωσε 95 ακόμα και αν πάτησα FREE SUPER DELIVERY ξέρεις γιατί?Καλά 5Ε είναι απλά για να ξέρω τι παίζετε επειδή δεν έχω ξαναπαραγγείλει!Οσο για την μετατροπή την έκανα απ το amazon μου φαγε 3-4Ε αλλά ας έχει άλλωστε και απ το να πάρει την προμήθεια η τράπεζα καλύτερα το amazon.

Oσο για το άλλο site ευχαριστώ το είχα ακούσει θα το χω στα υπόψιν μου αν και κάπου το χα ακούσει!Βέβαια δεν είμαι και πολύ φίλος των βιβλίων :p αλλά εντάξει!

 

Έχει και άλλα πράγματα. :)

 

Όσο ανεβαίνει το ποσό της παραγγελίας τόσο θα μεγαλώνει η πιθανή διαφορά στην μετατροπή.

 

Το Free Delivery ισχύει και για Ελλάδα; Δεν είμαι σίγουρος...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το Free Delivery ισχύει και για Ελλάδα; Δεν είμαι σίγουρος...

 

Ναι, ισχύει για ποσά άνω των £25.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει για ποσά άνω των £25.

 

Τότε στην περίπτωση του φίλου γιατί χρεώθηκε περισσότερα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τότε στην περίπτωση του φίλου γιατί χρεώθηκε περισσότερα;

 

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες: Το πιο πιθανό είναι να αγόρασε προϊόν που να μην ήταν στο Super Saver Delivery (αν και είναι λίγα).

 

SuPeRsAyIaN, μήπως στην παραγγελία σου είχες κάποιο προϊόν που ναι μεν το αγόρασες από το amazon.co.uk αλλά στην ουσία ήταν από κάποιον άλλο seller; όπως π.χ. αυτό Γιατί αυτά δεν έχουν δωρεάν αποστολή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...