Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα απο το pixmania και μετά μου ήρθε e-mail κ μου ζητούσε να τους στείλω φωτοτυπία ταυτότητας κ αντίγραφο από ένα λογαριασμό δεη/οτε για την επιβεβαίωση της διεύθυνσης μου.Δεν τα έστειλα όμως γιατί είναι πολύ προσωπικά στοιχεία κ δεν ήθελα να τα δώσω.Γιατί όμως άλλα e-shops δε μου έχουν ζητησει κ ζητησε αυτό?Οταν πηρατε απο το pixmania στειλατε κ εσεις αυτα τα στοιχεια που ζητησε κ εμενα?

 

Eιναι νομιζω γενικοτερη πολιτικη της pixmania...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα απο το pixmania και μετά μου ήρθε e-mail κ μου ζητούσε να τους στείλω φωτοτυπία ταυτότητας κ αντίγραφο από ένα λογαριασμό δεη/οτε για την επιβεβαίωση της διεύθυνσης μου.Δεν τα έστειλα όμως γιατί είναι πολύ προσωπικά στοιχεία κ δεν ήθελα να τα δώσω.Γιατί όμως άλλα e-shops δε μου έχουν ζητησει κ ζητησε αυτό?Οταν πηρατε απο το pixmania στειλατε κ εσεις αυτα τα στοιχεια που ζητησε κ εμενα?

Όχι, αλλά έχω πάνω από χρόνο να κάνω αγορά στην πιξμάνια, οπότε κάτι μπορεί να έχει αλλάξει...Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί κάτι τέτοιο δεν συνηθίζεται στα e-shops (πρώτη φορά το ακούω!) Δες πάντως αν κάτι τέτοιο αναφέρεται στους όρους αγοράς ή είναι "ερμηνεία" συγκεκριμένης υπαλλήλου.....

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια :)

θελω να μου πειτε το πιο αξιοπιστο και με καλες τιμες μαγαζι με παπουτσια ανδρικα και ενα αλλο με γυαλια ηλιου

Link to comment
Share on other sites

οταν δινω τα στοιχια της πιστωτικης καρτας μου ζηταει Issue number και CV2

τι βαζω?:confused:

Όταν βλέπεις την κάρτα σου απο την πίσω πλευρά , θα δεις 2 αριθμούς έναν τετραψήφιο και έναν 3ψήφιο ακριβώς δίπλα. Ο 3ψήφιος είναι το CV2

 

για το issue number νομίζω είναι το ίδιο όπως το CV2 αλλά δεν είμαι σίγουρος οπότε ας απαντήσει κάποιος που είναι ποιο σίγουρος :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα προϊον απο την ipmart.com είναι αξιοπιστη ;

Θα μου προτεινατε καποια αλλη;(για αγορα κινητου)(οσο πιο φθηνου γινετε)(Κ850ι)

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ- ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ "goshopex.com" ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΚΙΝΑΣ; ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΑ ΦΤΗΝΑ ΠΟΥΛΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο σάιτ αλλά εχω δει κάποια αλλά σάιτ που αγόραζε ένας γνωστός μου από κίνα και ήταν πολύ φθηνά..είχε πάρει ένα λάπτοπ και ένα κινητό και ήταν αυθεντικά..τώρα τι παίζει με αυτό δεν ξέρω

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

καποια ποστς πριν διαβασα καποια σχόλια για το megamarket.gr

Παιδιά από κει πια αγοράζω, πηγα και είδα κ από κοντά τα γραφεία, είναι μια αποθήκη με τις παραγγελίες να φτάνουν σωρηδόν. Μέχρι στιγμης έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, αμεση ενημέρωση, καμία παραεισαγωγή, καμία κρυφή χρέωση και είναι κ δίπλα στο σπιτι μου (lol)...και κάτω από την αγορά σε τιμές από 2-15/20%

Αφοβα από κει (όχι δεν μου κόβουν μισθό χαχα)

για το you απλα απατοι θα πάνε..

εγώ πάντως απορώ που υπάρχει κόσμος που αγοράζει από πλαίσιο ακόμα, ότι βρήκα στο πλαίσιο στο eshop κ cosmodata το βρήκα πολύ φτηνότερο...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ- ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ "goshopex.com" ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΚΙΝΑΣ; ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΑ ΦΤΗΝΑ ΠΟΥΛΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ

Απατεωνες ειναι μην το ψαχνεις,καλυτερα να μεινεις μακρια.

1ον δινουν διευθυνση email απο hotmail,ποια σοβαρη εταιρια θα ειχε τετοια καταληξη στα mail της.Συνηθως εχουν κατι σε goshopex@goshopex.com για παραδειγμα

2ον το εικονιδιο του paypal δεν σε παει στο paypal απο το ιδιο παραθυρο αλλα ανοιγει καινουριο.Ετσι δεν στελνει πληροφοριες στο paypal για να μπορει να βρεθει αυτο το καταστημα απο το paypal.

Αν το ψαξεις θα βρεις και αλλα περιεργα...αλλοι πιο εμπειροι σε αγορες χρηστες θα σε βοηθησουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως απορώ που υπάρχει κόσμος που αγοράζει από πλαίσιο ακόμα, ότι βρήκα στο πλαίσιο στο eshop κ cosmodata το βρήκα πολύ φτηνότερο...

όταν κάτι σου χαλάσει και θα το πάς πίσω για να στο αλλάξουν τότε θα καταλάβεις για ποιό λόγο αγοράζει ο κόσμος από το Πλαίσιο.Για να μην σου πώ για την πολιτική αυτών των μαγαζιών που ανέφερες που ζητάς κάτι να το δεις και σου λένε δεν γίνεται

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

'Εχω παραγγείλει από pixmania ένα blu-ray player από 21/7...Μέχρι και σήμερα δεν το είχουν καν στείλει στην ACS για μεταφορά....Τους έστειλα e-mail με το οποίο τους κοινοποιώ ότι ακυρώνω την παραγγελία αν δεν το αποστείλουν άμεσα. Τους υποδεικνύω δε να μου το στείλουν άμεσα με την UPS με την οποία έχουν σύμβαση για αποστολή σε 1-2 μέρες σε σχέση με την ΑCS που το στέλνει σε 8-9 εργάσιμες μέρες με έξοδα που θα βαρύνουν την ίδια. Είναι απίστευτο δε, να παραλαμβάνουμε σε 10 μέρες παραγγελίες από την Κίνα και να χρειαζόμαστε 20 και βάλε μέρες (το κόλπο με τις εργάσιμες) για παραλαβή από Γαλλία...:blink::confused:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

όταν κάτι σου χαλάσει και θα το πάς πίσω για να στο αλλάξουν τότε θα καταλάβεις για ποιό λόγο αγοράζει ο κόσμος από το Πλαίσιο.Για να μην σου πώ για την πολιτική αυτών των μαγαζιών που ανέφερες που ζητάς κάτι να το δεις και σου λένε δεν γίνεται

έχω πάει πράγματα πίσω κ για επιδιώρθωση κ για αλλαγή λόγω εγγύησης και στους μεν κ στους δε... ε πιστεψε με όταν πηγα το pcακι μου για αλλαγή case, τροφοδοτικου και αναβάθμιση σκληρού κ μνημης, οι αρχικές συσκευασίες κ τα καλώδια λείπαν...

 

όσο για κάτι να το δεις κ δεν γίνεται, μην ξεχνάς ότι είναι e-shops αυτά αποκλειστικά. Αλλωστε να δεις ΤΙ??? έναν σκληρο κλεισμένο στην συσκευασία του? να διαπιστώσεις τι?αν δουλευει εκεινη τη στιγμη?ΠΩΣ? Το ίδιο service παρέχουν κ η μια κ αλλή κ όλες οι εταιρίες, (απο αποψη διαδικασίας). κ επιτέλους καιρός είναι ο έλληνας να ξεπεράσει τα κομπλεξικα σύνδρομα, να το δω στην βιτρινα να το πάρω...λες και θα το πουλήσει ο αλλος αυτό που είναι στην βιτρίνα.

 

Εγώ που είμαι καταναλωτής θα κοιτάξω τιμές. όταν κατι το βρίσκω 20-30 ευρώ φτηνότερα θα πάω εκεί. Κ αν το after sales με ικανοποιει θα μείνω εκεί. Στην τελική στα προϊόντα αντιπροσωπειας θα τα πάω στην αντιπροσωπεία

 

Και αν κοιτάξεις τα μεγέθη του πλαισίου, οι περισσοτερες πωλήσεις είναι οι εταιρικές (B2B) και μεγάλο μερίδιο έχουν τα turbo-x τα οποία σου λένε μέσα , σου εχς βάλει τον ταδε σκληρο 250 γιγα (αλλά χωρίς κανενα άλλο χαρακτηριστικό)

 

Η αλήθεια είναι ότι το πλαίσιο ΑΝΟΙΞΕ το δρομο και τα ΜΑΤΙΑ σε πολύ κόσμο για το πως είναι μια σύγχρονη εταιρία πωλήσεων ειδών πληροφορικής, αυτό ναι το παραδέχομαι. Και το after sales του σε εταιρικούς πελάτες ναι είναι πολύ καλό!!!!

Αλλά εγώ δεν είμαι εταιρικός πελάτης κ όταν πηγαίνω στο πλαίσιο κ απέναντι στην κοσμοdata το βρισκω τον ίδιο σκληρό 25 ευρώ φτηνότερα απ το πλαίσιο και 5 απ το eshop εεε θα πάω εκεί.

 

όσον αφορά τώρα αλλα είδη, θέλω 2 πράγματα...καθαρές χρεώσεις κ εγγυηση αντιπροσωπειας όλα τα άλλα τα βρισκω μονος μου

 

δεν συζητάω για multirama γιατι θα βάλω τα γέλια (πηγαινε στον ειδικο)

και όχι ουτε δουλεύω ούτε πληρώνομαι από τα παραπάνω μαγαζια!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

http://www.goshopex.com

Τι παιζει με αυτο το καταστημα και εχει τοσο φθηνα προϊοντα??

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

http://www.goshopex.com

Τι παιζει με αυτο το καταστημα και εχει τοσο φθηνα προϊοντα??

Μου στείλανε κι εμένα ένα παρόμοιο κατάστημα απο Κίνα και είναι τόσο φθηνό. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν οτι αν θέλω, πρώτα παραλαμβάνω το προιόν, και πληρώνω με αντικαταβολή. Ψάχνω να βρώ που κρύβεται η κομπίνα. Γιατί δεν μπορεί να πουλάνε και αυτοκίνητα σε τέτοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω jackets σαν αυτό στις φωτογραφίες;είναι στυλ college jackets αλλά το ύφασμα είναι σατέν απ'ότι καταλαβαίνω...ξέρετε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα ή και κατάστημα στην Ελλάδα;

 

http://img95.imageshack.us/img95/1141/91715805yz8.jpghttp://img95.imageshack.us/img95/590/1327279559lmn1.jpg

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

luisaviaroma.com ειδα μερικα αλλα απο τιμες δεν ειναι και το καλυτερο...

 

:/ που το είδες και εγώ δεν το βρίσκω;αλλά εγώ ψάχνω ακριβώς αυτό το στυλ...αν είναι και ακριβώς το ίδιο δε με χαλάει καθόλου :p

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

επίσης ξέρει κανείς που μπορώ να βρω t-shirts και διάφορα μικροπράγματα με το όνομα και φωτογραφίες τραγουδιστών;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την 24/6/08 αγόρασα από το e-shop ένα Jabra BT5020. Μετά από ελάχιστη χρήση, την 1/8/08 (περίπου 1 μήνα), το καπάκι του ακουστικού ξεκόλλησε από το κύριο σώμα της συσκευής (βλέπε φωτο). Είναι κλασική περίπτωση αστοχίας υλικού καθώς μία μικρή εγκοπή που κρατούσε το ακουστικό στη θέση του έσπασε. Το e-shop με μια ξύλινη γλώσσα λέει ότι "Η ΒΛΑΒΗ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ"... Ετσι μου φάγανε τα 62 Ευρώπουλα μέσα σ' ένα μήνα... Εχω σκοπό να το τραβήξω μέχρι την κατασκευάστρια εταιρεία. Τι να σας πώ! ΜΗΝ ΑΓΟΡΆΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ E-SHOP!!! ΣΤΟ SERVICE ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΗΔΕΝ!!!
PIN:
Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ τα ηχεία BOSE 151 SE εναγωνίως. Στην Ελλάδα οι "επιτήδειοι" τα πουλάνε 560 Ευρώ, στο Αmazon και e-bay γύρω στα 160...Όμως δεν τα στέλνουν Ελλάδα (μάλλον κάποιος "δάχτυλος" έβαλε για ευνόητους λόγους το χεράκι του εδώ...):mad:

 

Παράκληση για τους εμπειρότερους του e-shopping, αν μπορούν να μου το βρουν σε καλή τιμή σε κάποιο ξένο e-shop, που να το στέλνει στην Ελλάδα όμως....

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια....:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

επίσης ξέρει κανείς που μπορώ να βρω t-shirts και διάφορα μικροπράγματα με το όνομα και φωτογραφίες τραγουδιστών;

 

Στο eBay θα βρείς πράγματα για τους τραγουδιστές.

Για το jacket ψάξε πάλι στο ebay, βάλε στην αναζήτηση "satin jacket".

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

ετυχε εχθες να πεσω στο ''bigmarket'' kai moy fanhke kalo. pia h gnwmh sas gia thn sygekrimenh selida??? vevaia den einai online store alla kati san hlektronikh ''platforma'' adallaghs plhroforiwn kai aggeliw.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...