Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν πληρωνεις τελωνειο ειναι ΕΕ.

 

σε ευχαριστώ θα ήθελα την βοήθεια σου απότι φαίνεται γνωρίζεις θέλω να αγοράσω αυτό εδώ από τον δεύτερο πολιτη

http://www.amazon.fr/gp/offer-listing/B009RRW8LG/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

πως θα ξέρω αν είναι σφραγισμένο μεταχειρισμένο??και πως θα ξέρω με ποιον τρόπο θα μου έρθει? και μου γραφει 3 με 7 μέρες δηλαδή τόσο θα κάνει??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ θα ήθελα την βοήθεια σου απότι φαίνεται γνωρίζεις θέλω να αγοράσω αυτό εδώ από τον δεύτερο πολιτη

http://www.amazon.fr/gp/offer-listing/B009RRW8LG/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

πως θα ξέρω αν είναι σφραγισμένο μεταχειρισμένο??και πως θα ξέρω με ποιον τρόπο θα μου έρθει? και μου γραφει 3 με 7 μέρες δηλαδή τόσο θα κάνει??

 

Συγγνώμη, αλλά εδώ είναι η μισή τιμή...

http://www.skroutz.gr/s/1898140/Nokia-WH-930-Purity-HD-by-Monster.html

Τόσο πολύ θες το κίτρινο; Πάντως, απο οτι είδα είναι καινούριο. Συνήθως πέφτουν μέσα στο χρόνο που λένε.

edit:τώρα είδα πως θες τα ασύρματα

Edited by Takis_dm
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγγνώμη παιδιά έκανα λάθος δεν είναι αυτό το προϊόν αλλα αυτό http://www.amazon.de/Nokia-02733T9-Bluetooth-Stereo-Headset-Monster/dp/B009RRW8LG/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1395318057&sr=8-2&keywords=monster+purity+pro

για πείτε μου γιατί είναι η πρώτη φορα που προσπαθώ να αγοράσω αυτά είναι καινούρια σφραγισμένα γιατι? βλέπω να λέει πακέτο περιλαμβάνει ακουστικά δηλαδή μονο τα ακουστικά έχει μέσα τα υπόλοιπα εξαρτήματα??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα χτες το βράδυ την πρώτη μου παραγγελία μέσω amazon uk. Όλα πήγαν καλά, δεσμεύθηκαν τα χρήματα απο την πιστωτική και το έστειλαν σήμερα. (είναι fullfiled by amazon, αν παίζει ρόλο).

Στο mail επιβεβαίωσης, πριν απο λίγο έλαβα αυτό:

 

 

 

Να ανησυχήσω;

Επίσης, όπως καταλαβαίνω, το πακέτο δεν είναι συστημένο, άρα να έχω το νου μου γιατί θα το αφήσουν στην πόρτα μου. Ισχύει αυτό; Τέλος το delivery estimate είναι ακριβές; Σύμφωνα με αυτό, το περιμένω τη Δευτέρα...

Ευχαριστώ.

 

Τζάμπα το άγχος. Μου ήρθε σήμερα, τρεις μέρες νωρίτερα, με ειδοποιητήριο κανονικά.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση προς τους ειδικούς

 

Έκανα στις 11 Απριλίου μια αγορά από ebay uk μιας μπαταρίας για laptop. έπρεπε να έχει έρθει από τις 28 απριλίου το αργότερο. Μέσω του ebay έστειλα ερώτημα στον πωλητή για το ζήτημα και το ebay με ενημέρωσε πως πρέπει να περιμένω μέχρι τις 17 μαίου να αποκριθεί ο πωλητής. Αλλιώς αναλαμβάνει το resolution center του ebay. Το ερώτημα μου είναι πως δεδομένου ότι η αγορά έγινε μέσω paypal πότε και αν πρέπει να εμπλέξω το paypal ανοίγοντας και εκεί case? κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να επικοινωνούμε με τον πωλητή πρώτα και σαν τελευταία επιλογή να έχουμε το ανοιγμα case στο paypal.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Eκει, κατα τις 20 Μαϊου ειναι ημερα που κανεις dispute στο paypal. Aν θες να πιεσεις κιαλλο, κανεις dispute σε καμια βδομαδα και claim στις 20.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους ειδικούς

 

Έκανα στις 11 Απριλίου μια αγορά από ebay uk μιας μπαταρίας για laptop. έπρεπε να έχει έρθει από τις 28 απριλίου το αργότερο. Μέσω του ebay έστειλα ερώτημα στον πωλητή για το ζήτημα και το ebay με ενημέρωσε πως πρέπει να περιμένω μέχρι τις 17 μαίου να αποκριθεί ο πωλητής. Αλλιώς αναλαμβάνει το resolution center του ebay. Το ερώτημα μου είναι πως δεδομένου ότι η αγορά έγινε μέσω paypal πότε και αν πρέπει να εμπλέξω το paypal ανοίγοντας και εκεί case? κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να επικοινωνούμε με τον πωλητή πρώτα και σαν τελευταία επιλογή να έχουμε το ανοιγμα case στο paypal.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Το paypal ανήκει στο ebay.

Οπότε κάνοντας 1 claim στο ένα, αρκεί και για τα 2.

Από την στιγμή που έβγαλε το ebay, ότι πρέπει να περιμένεις, θα κάνεις ό,τι σου λέει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους ειδικούς

 

Έκανα στις 11 Απριλίου μια αγορά από ebay uk μιας μπαταρίας για laptop. έπρεπε να έχει έρθει από τις 28 απριλίου το αργότερο. Μέσω του ebay έστειλα ερώτημα στον πωλητή για το ζήτημα και το ebay με ενημέρωσε πως πρέπει να περιμένω μέχρι τις 17 μαίου να αποκριθεί ο πωλητής. Αλλιώς αναλαμβάνει το resolution center του ebay. Το ερώτημα μου είναι πως δεδομένου ότι η αγορά έγινε μέσω paypal πότε και αν πρέπει να εμπλέξω το paypal ανοίγοντας και εκεί case? κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να επικοινωνούμε με τον πωλητή πρώτα και σαν τελευταία επιλογή να έχουμε το ανοιγμα case στο paypal.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας...

 

Λοιπόν 11/4 πλήρωσες μέχρι 24/5 μπορείς να κανεις dispute στο paypal (45 ημερες δηλαδη), και μετα εχεις προθεσμία αλλες 20 μέρες για να το γυρίσεις σε claim

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Ειχα παραγγειλει μια μπαταρια για το κινητο μου απο το http://www.mpjbattery.com στις 3/4. την επομενη μερα μου ηρθε το μηνυμα "Thank you for your order .your goods ship out already .by Malaysia Post from China.eta:11-25 working days".

Μου δωσανε και tracking number και οταν το βαζω στο site μου λεει οτι το αντικειμενο εφτασε Ελλαδα στις 24/4 αλλα ακομα δεν εχω λαβει χαρτακι απο το ταχυδρομιο για να παω να το παραλαβω.Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Ειχα παραγγειλει μια μπαταρια για το κινητο μου απο το http://www.mpjbattery.com στις 3/4. την επομενη μερα μου ηρθε το μηνυμα "Thank you for your order .your goods ship out already .by Malaysia Post from China.eta:11-25 working days".

Μου δωσανε και tracking number και οταν το βαζω στο site μου λεει οτι το αντικειμενο εφτασε Ελλαδα στις 24/4 αλλα ακομα δεν εχω λαβει χαρτακι απο το ταχυδρομιο για να παω να το παραλαβω.Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

Παιρνεις τηλ στα ΕΛΤΑ και τους ρωτάς που είναι

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οσο κανει να ερθει απο κινα ελλαδα αλλο τοσο θελουν τα ελτα να το στειλουν σπιτι σου, αστα να πανε
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Ειχα παραγγειλει μια μπαταρια για το κινητο μου απο το http://www.mpjbattery.com στις 3/4. την επομενη μερα μου ηρθε το μηνυμα "Thank you for your order .your goods ship out already .by Malaysia Post from China.eta:11-25 working days".

Μου δωσανε και tracking number και οταν το βαζω στο site μου λεει οτι το αντικειμενο εφτασε Ελλαδα στις 24/4 αλλα ακομα δεν εχω λαβει χαρτακι απο το ταχυδρομιο για να παω να το παραλαβω.Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

Γράψε αν θες αναλυτικά τα στοιχεία που σου βγάζει το tracking site.

 

Οσο κανει να ερθει απο κινα ελλαδα αλλο τοσο θελουν τα ελτα να το στειλουν σπιτι σου, αστα να πανε

Τουλάχιστον στην δική μου περιοχή, από όταν φτάσει πακέτο από Κίνα στο αεροδρόμιο, το έχω στα χέρια μου σε 2 μέρες.

Οπότε είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τουλάχιστον στην δική μου περιοχή, από όταν φτάσει πακέτο από Κίνα στο αεροδρόμιο, το έχω στα χέρια μου σε 2 μέρες.

Οπότε είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω.

ναι τωρα τελευταια ερχονται αρκετα γρηγορα στο τοπικο ταχυδρομειο....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις τηλ στα ΕΛΤΑ και τους ρωτάς που είναι

Τους λεω μονο ονοματεπωνυμο και οτι περιμενω ενα δεμα ή χρειαζεται να τους πω και τιποτα αλλο?

 

Γράψε αν θες αναλυτικά τα στοιχεία που σου βγάζει το tracking site.

 

 

-Date -Time -Process -Office

-24 Apr 2014 -1503 -Item arrived -GREECE

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

Τους λεω μονο ονοματεπωνυμο και οτι περιμενω ενα δεμα ή χρειαζεται να τους πω και τιποτα αλλο?

 

 

 

 

-Date -Time -Process -Office

-24 Apr 2014 -1503 -Item arrived -GREECE

 

Δεν θέλουν ονοματεπώνυμο.

Το tracking number χρειάζονται.

 

Και αν μπορείς βάλε όλο το ιστορικό αναζήτησης με τα στοιχεία από όταν έφυγε το δέμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν ονοματεπώνυμο.

Το tracking number χρειάζονται.

 

Και αν μπορείς βάλε όλο το ιστορικό αναζήτησης με τα στοιχεία από όταν έφυγε το δέμα.

 

Date Time Process Office

24-Apr-2014 1503 Item arrived GREECE GREECE

14-Apr-2014 1510 Item sent to ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU) MPC PMIH (KLIA)

11-Apr-2014 2117 Item posted over the counter MPC PMIH (KLIA)

08-Apr-2014 1640 Dispatch Pre-Alert 08/04/2014 MPC PMIH (KLIA)

Link to comment
Share on other sites

Date Time Process Office

24-Apr-2014 1503 Item arrived GREECE GREECE

14-Apr-2014 1510 Item sent to ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU) MPC PMIH (KLIA)

11-Apr-2014 2117 Item posted over the counter MPC PMIH (KLIA)

08-Apr-2014 1640 Dispatch Pre-Alert 08/04/2014 MPC PMIH (KLIA)

χμμ όντως είναι περίεργο που από τις 24.4 δεν υπάρχει νεώτερο.

Για δοκίμασε και στην σελίδα των ΕΛΤΑ να δεις τι βγάζει με το tracking αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

χμμ όντως είναι περίεργο που από τις 24.4 δεν υπάρχει νεώτερο.

Για δοκίμασε και στην σελίδα των ΕΛΤΑ να δεις τι βγάζει με το tracking αυτό.

 

Να σαι καλα φιλε μου,δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Μου εμφανιζει οτι εχει φτασει στο ταχυδρομιο "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 25-04-2014 13:49 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ"

Θα το εκτυπωσω και θα παω να δω τι θα μου πουν.ελπιζω να το εχουν ακομη εκει.

 

Update: Τελικα το βρηκαν.ολα καλα.ο φακελος ειχε μια σφραγιδα που ελεγε 25/4 αλλα ειχε και σφραγιδα που ελεγε "β' ειδοποιηση 6/5".

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και από μένα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το LG G2 είτε από amazon είτε από ebay.com.uk. Γνωρίζει κανένας να μου πει αν θα πληρώσω εγώ τον εκτελωνισμό του ή όχι;
Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το LG G2 είτε από amazon είτε από ebay.com.uk. Γνωρίζει κανένας να μου πει αν θα πληρώσω εγώ τον εκτελωνισμό του ή όχι;

 

Αν είναι από το Αμερικάνικο Αμαζον, στο τέλος της παραγγελίας θα χρεωθείς αυτόματα έξοδα τελωνείου.

Εκεί μετά δεν έχει κάτι άλλο.

 

Από Ebay εξαρτάται από ποια χώρα θα το αγοράσεις. Αν είναι από Ευρώπη, τότε δεν έχεις τελωνείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από Ebay εξαρτάται από ποια χώρα θα το αγοράσεις. Αν είναι από Ευρώπη, τότε δεν έχεις τελωνείο.

 

Δεν παίζει ρόλο αν το στείλουν με courier ή ταχυδρομείο;

Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Amazon και ebay το πιο φθηνό που μπορείς να βρεις (το 32αρι) με έξοδα αποστολής και τελωνείο είναι γύρο στα 380-400 ευρώ. Βρήκα με 369€ στο Mobileshop με δωρεάν μεταφορικά και χωρίς έξοδα τελωνείου γιατί είναι μέσα στην Ε.Ε (Σλοβακία). Γνωρίζει κανένας αυτό το Site, κατά πόσο είναι αξιόπιστο και τα σχετικά;
Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Amazon και ebay το πιο φθηνό που μπορείς να βρεις (το 32αρι) με έξοδα αποστολής και τελωνείο είναι γύρο στα 380-400 ευρώ. Βρήκα με 369€ στο Mobileshop με δωρεάν μεταφορικά και χωρίς έξοδα τελωνείου γιατί είναι μέσα στην Ε.Ε (Σλοβακία). Γνωρίζει κανένας αυτό το Site, κατά πόσο είναι αξιόπιστο και τα σχετικά;

 

High Trust Rating. This Site Looks Safe To use.

 

http://www.scamadviser.com/check-website/www.mobileshop.eu

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...