Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οντως φανταστικο νημα.

 

Κριμα φιλε για την οθονη. Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αγορα οθονης. Αυτο που ξερω ειναι οτι υπαρχει διαφορα στα πινάκια μεταξυ του digitizer του απλου μοντελου και αυτου του pro.

Καλημέρα, με μία πρόχειρη έρευνα οι οθονες lcd που βρήκα είναι για το απλό και κανένας δεν πουλάει για pro.

Θα κοιτάξω λίγο και για την αμερικανική έκδοση impulse μήπως και βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, με μία πρόχειρη έρευνα οι οθονες lcd που βρήκα είναι για το απλό και κανένας δεν πουλάει για pro.

Θα κοιτάξω λίγο και για την αμερικανική έκδοση impulse μήπως και βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ πάντως!!

 

χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι ειχα παρει πριν 2 χρονια..νομιζω οτι κανουν του απλου.Απλα παιζουν 2 τυποι,synaptics και atmel.Που κανουν και οι 2 αλλα η μια νομιζω η synaptics εχει καλυτερη αποκριση.Τα ειχαμε συζητησει εδω μεσα,κανε ενα search

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο aliexpress με 10 δολάρια αλλά λόγω capital control δεν μπορείς να παραγγειλεις ουτε με το κόλπο του paypal. Απο το απλό δεν ξέρω αν δουλεύει. Αυτό που λέει ο φίλος azuli είναι για το digitizer το οποίο δεν έχει πρόβλημα απ' οτι λέει το παιδι.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο aliexpress με 10 δολάρια αλλά λόγω capital control δεν μπορείς να παραγγειλεις ουτε με το κόλπο του paypal. Απο το απλό δεν ξέρω αν δουλεύει. Αυτό που λέει ο φίλος azuli είναι για το digitizer το οποίο δεν έχει πρόβλημα απ' οτι λέει το παιδι.

Εχω βρει τον αγοραστή που αναφέρεις και λέει οτι ταιριάζουν σε ολα τα μοντελα.

Θελω πρώτα να το ανοίξω για να δω που βρίσκεται η θέση της καλωδιοταινιας.

Σε αυτον στο ali την δείχνει περίπου στο κεντρο. Με προβληματίζει ομως γιατί ενω αναφερει οτι ταιριάζει σε ολα τα μοντέλα του u8800, στο eBay που κοιταξα εχω βρει μόνο για το απλο, και η θεση της καλωδιοταινιας βρίσκετε κατω δεξια.

Ετσι λοιπόν πρέπει να το ανοιξω και μετα να πραξω.

Οπως και να εχει πάντως ειτε από ali, είτε απο ebay, καποιο θα παραγγείλω.

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

 

Ευχαρισρω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω τωρα πανω την miui του gkalen αλλα παει καπως αργα και θελω να του φλασαρω καποια αλλη ρομ. Το θεμα ειναι οτι εχει χαλασει το power button ,οποτε τι λετε να κανω? γιατι αν μπορω σε διαδικασια φλασαρισματος δεν παιζει να κανω λαθος πρεπει να γινει μια και εξω γιατι πως θα μπαινω σε recovery?
Link to comment
Share on other sites

εχω τωρα πανω την miui του gkalen αλλα παει καπως αργα και θελω να του φλασαρω καποια αλλη ρομ. Το θεμα ειναι οτι εχει χαλασει το power button ,οποτε τι λετε να κανω? γιατι αν μπορω σε διαδικασια φλασαρισματος δεν παιζει να κανω λαθος πρεπει να γινει μια και εξω γιατι πως θα μπαινω σε recovery?

Αν κατι παει στραβα τοτε μπορεις να ανοιξεις τη συσκευη και να πατησεις το πινακι με το χερι. Δεν ειναι δυσκολο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το ζητημα ειναι οτι δεν εχει ουτε καλωδιακι απο μεσα,εχει κοπει και το ανοιγω βαζοντας στο ρευμα χωρις μπαταρια........

Μπορεις να παραγειλεις το καλωδιακι και να ειναι σαν καινουργιο.

 

Πχ κατι που βρηκα στα γρηγορα ειναι αυτο:

(Δεν ξερω αν ειναι για το pro ή οχι ή αν εχου το ιδιο. Ειναι και ακριβο. Εσυ θα ψαξεις καλυτερα)

http://m.ebay.com/itm/Power-Flash-Flex-Cable-Ribbon-Repair-For-Huawei-U8800-IDEOS-X5-/251494812236?nav=SEARCH

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το ζητημα ειναι οτι δεν εχει ουτε καλωδιακι απο μεσα,εχει κοπει και το ανοιγω βαζοντας στο ρευμα χωρις μπαταρια........

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5294752#post5294752

 

στειλε ενα pm, ισως να εχει ακομα κανενα κομματι

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5294752#post5294752

 

στειλε ενα pm, ισως να εχει ακομα κανενα κομματι

Γεια σου Sofokla.

Kι εγω αυτο το link που εχει ποσταρει ο φιλος ddesigne του εδωσα. Νομιζω ομως οτι δεν ειναι 5 κομματια οπως ισχυριζεται ο φιλος. Απο που προκυπτει αυτο;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω τωρα πανω την miui του gkalen αλλα παει καπως αργα και θελω να του φλασαρω καποια αλλη ρομ. Το θεμα ειναι οτι εχει χαλασει το power button ,οποτε τι λετε να κανω? γιατι αν μπορω σε διαδικασια φλασαρισματος δεν παιζει να κανω λαθος πρεπει να γινει μια και εξω γιατι πως θα μπαινω σε recovery?

 

παντως αν καταφερεις να βαλεις ρομ μπορεις να βαλεις το power σε καποιο αλλο κουμπι οπως το vol up η το search κανωντας edit το αρχειο μεσα στον system/usr/keylayout

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Sofokla.

Kι εγω αυτο το link που εχει ποσταρει ο φιλος ddesigne του εδωσα. Νομιζω ομως οτι δεν ειναι 5 κομματια οπως ισχυριζεται ο φιλος. Απο που προκυπτει αυτο;

 

Δεν υπάρχει πλέον η αγγελία στο ebay, απλά πατώντας στο link σου βγάζει το πιο παρεμφερές αποτέλεσμα.

Η αγγελία ήταν όντως για 5 κομμάτια και με χαμηλότερη τιμή από την σημερινή.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το remaper και δουλευει αλλα αν αλλαξω ρομ φανταζομαι θα σβηστει οποτε πωσ μετα θα μπω σε recovery? ποια ρομ λετε να βαλω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομορφη ομαδα.

Οπως ειχα αναφερει παλαιοτερα, μου εσπασε η LCD.

Τελικα χθες ηρθε απο Ιταλια η καινουργια (αγορα μεσω eBay) .

Η LCD εγραφε οτι ηταν για το απλο. Την τοποθετησα σημερα και επιτελους η κινηταρα ζωντανεψε.

Αρα οποιος αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα να γνωριζει οτι κανει και η LCD για το απλο.

Αφηνω να περασει λιγος καιρος και θα επανελθω με λεπτομερειες για χρωματα και φωτηνοτητα.

 

Ευχαριστω ολο το νημα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομορφη ομαδα.

Οπως ειχα αναφερει παλαιοτερα, μου εσπασε η LCD.

Τελικα χθες ηρθε απο Ιταλια η καινουργια (αγορα μεσω eBay) .

Η LCD εγραφε οτι ηταν για το απλο. Την τοποθετησα σημερα και επιτελους η κινηταρα ζωντανεψε.

Αρα οποιος αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα να γνωριζει οτι κανει και η LCD για το απλο.

Αφηνω να περασει λιγος καιρος και θα επανελθω με λεπτομερειες για χρωματα και φωτηνοτητα.

 

Ευχαριστω ολο το νημα!!

Μπραβο φιλε. Με γεια!

Περιμενουμε συγκρηση παλιας με νεας οθονης.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε. Με γεια!

Περιμενουμε συγκρηση παλιας με νεας οθονης.

 

Τελικα μονο με μερικες ωρες χρησης βγηκαν τα οριστικα αποτελεσματα.

Απο θεμα φωτινοτητας ειμαι κατα 90% σιγουρος οτι ειναι ενα κλικ καλυτερη απο την παλια.

Τωρα αναφορικα με τα χρωματα, λογο καλυτερης φωτεινοτητας, ειναι πιο ζωντανα.

Το μονο μειον που βρισκω και το παρατηρησα απο την πρωτη στιγμη, ειναι οτι το λευκο δεν ειναι το λεγομενο "κρυο λευκο" , αλλα το "ζεστο λευκο".Κιτρινιζει λιγο σε χαμηλη φωτεινοτητα, αλλα σε φουλ ισα που διακρινετε.

Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!

(Θα μπορουσε και να ειναι τελεια!!)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο με μερικες ωρες χρησης βγηκαν τα οριστικα αποτελεσματα.

Απο θεμα φωτινοτητας ειμαι κατα 90% σιγουρος οτι ειναι ενα κλικ καλυτερη απο την παλια.

Τωρα αναφορικα με τα χρωματα, λογο καλυτερης φωτεινοτητας, ειναι πιο ζωντανα.

Το μονο μειον που βρισκω και το παρατηρησα απο την πρωτη στιγμη, ειναι οτι το λευκο δεν ειναι το λεγομενο "κρυο λευκο" , αλλα το "ζεστο λευκο".Κιτρινιζει λιγο σε χαμηλη φωτεινοτητα, αλλα σε φουλ ισα που διακρινετε.

Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!

(Θα μπορουσε και να ειναι τελεια!!)

Ωραια. Απο γωνια θεασης πως παει;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια προσφατα καταλαθος μεσο μιας εφαρμογης εσβησα τα αρχεια που ειχα κανει root με horsemagedon και πλεον δεν ανοιγει και επειδη δεν θυμαμε πως γινοταν μπορει καποιος να βοηθησει..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια προσφατα καταλαθος μεσο μιας εφαρμογης εσβησα τα αρχεια που ειχα κανει root με horsemagedon και πλεον δεν ανοιγει και επειδη δεν θυμαμε πως γινοταν μπορει καποιος να βοηθησει..

Η horsemagedon είναι rooted.

Ξαναφλασαρε το ρομ και θα'σαι οκ , θα επανέλθει το ροοτ.

Θα φλασαρεις μονο κανοντας wipe cache και wipe dalvik cache για να μη χάσεις τιποτα.

Αν κανεις wipe data factory reset θα σβήσουν όλα και θα το ξαναστησεις το τηλ... απ'την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανω παλι τα step 123..?Γιατι δεν μπορω να μπω στην recovery να τα κανω αυτα μονο στην ροζ οθονη..

Πρεπει να μπεις σε recovery δεν γίνεται μέσω ροζ οθόνης.

Πατα καλά τα κουμπιά για να μπεις σε recovery , αν δε μπαίνει τοτε μπες σε ροζ οθόνη , τσεκαρε τ'αρχεια και ξαναβαλε το cwm recovery .

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ gkalen που σε πριζω αλλα μπορεις να δωσεις τα λινκς για να κατεβασω τα αρχεια που πρεπει..A και δεν μου διαβαζει την sd γινεται και με την μνημη του κινητου..? Edited by Aouua
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ gkalen που σε πριζω αλλα μπορεις να δωσεις τα λινκς για να κατεβασω τα αρχεια που πρεπει..A και δεν μου διαβαζει την sd γινεται και με την μνημη του κινητου..?

Μπορείς να μπεις σε recovery ??

Αν μπαινεις σε recovery , κάνουμε , advanced/reboot recovery , για να διαβάσει την sd.

Το Ρομ θα το βρεις στο xda , Γράψε Horsemageddon και θα το βρεις.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες ( μπαινεις σε recovery ??? η ροζ οθόνη σου τι αρχεία έχει μέσα ?? ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...