Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δευτερον καποιες στιγμες μεσα στη μερα ενω προσπαθουσα να καλεσω καποιες επαφες με πετουσε μηνυμα οτι δεν μπορουσα να καλεσω αν δεν απενεργοποιησω το συστημα πτησης ενω δεν το ειχα ενεργοποιησει εγω και ακομα και αν το απενεργοποιουσα παλι δεν με αφηνε να καλεσω μεχρι να κανω επανεκιννηση

απο τις πολλες παραμετροποιησεις για ομορφιες η miui ξεχναει πως παιρνουν τηλ.

τα γνωστα δηλ της χαζογκομενας:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

απο τις πολλες παραμετροποιησεις για ομορφιες η miui ξεχναει πως παιρνουν τηλ.

τα γνωστα δηλ της χαζογκομενας:p

Μπα, δεν νομιζω .... απο αυτο που εβαλε με τα widgets για κλησεις θα του το'κανε.

Εκτος απ'αυτα που εχω ηδη αναφερει, δεν εχει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε gkalen, έχουμε κάνει τα backups μας και περιμένουμε εναγωνίως την νέα cm! Έχουμε κι ένα απόγευμα Κυριακής να "σκοτώσουμε " :sly:
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

μπα...τα ιδια εκανε και σε μενα,αλλες roms miui,δεν ειναι μονο στην δικια σου

δεν εχει σχεση με το widget το airplane mod που μπαινει στα καλα καθουμενα

αλλοιως θα ημουν μονο με miui εδω και καιρο,συν προβληματα αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε gkalen, έχουμε κάνει τα backups μας και περιμένουμε εναγωνίως την νέα cm! Έχουμε κι ένα απόγευμα Κυριακής να "σκοτώσουμε " :sly:

Θα τ'ανεβαζα χθες, αλλα δυστυχως κολλησαμε μ'ενα φιλο απο το φορουμ στην αναβαθμιση και τελικα δεν καταφεραμε να τ'αναβαθμισουμε και ουτε ανεβασα και το ρομ.

Σημερα το βραδυ θα το'χετε ...

 

@ akalos

Περιεργο, γιατι δεν το'χω παθει αυτο, αλλα δεν εχω ακουσει και αλλο παρομοιο θεμα.

Θα δουμε κι απο αλλους αν αναφερθει στην πορεια.

Παντως οι ηχοι που σ'αρεσουν, σκοτωνουν και σε cm7 και σε miui

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@ akalos

Περιεργο, γιατι δεν το'χω παθει αυτο, αλλα δεν εχω ακουσει και αλλο παρομοιο θεμα.

Θα δουμε κι απο αλλους αν αναφερθει στην πορεια.

πως να το παθεις αφου ησουν με 2.2?

ειναι γνωστα προβληματα για αυτο και δεν κρατησα καμια απο αυτες

την δικια σου,δεν την εχω δοκιμασει αλλα απο οτι βλεπω δεν αλλαζει κατι

ξερεις ποσες φορες κοντεψα να το σπασω εξαιτιας των miui???

Link to comment
Share on other sites

@tzivas

@ mazanostra

δοκιμασε αυτο το gps.conf ...... [ATTACH]33237[/ATTACH]

θα σβησεις την καταληξη ( .txt ) , θα γινει "gps.conf", και θα το βαλεις στο , system/etc , θα το αλλαξεις με το ηδη υπαρχον και θα δωσεις permissions και reboot .

αν δεν κανει τιποτα , βαλε παλι αυτο που ειχες ...

 

Δούλεψε! Με βρίσκει άνετα μέσα στο σπίτι μου, μέσα σε 3 δευτερόλεπτα! :D

Ευχαριστώ!

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Θα τ'ανεβαζα χθες, αλλα δυστυχως κολλησαμε μ'ενα φιλο απο το φορουμ στην αναβαθμιση και τελικα δεν καταφεραμε να τ'αναβαθμισουμε και ουτε ανεβασα και το ρομ.

Σημερα το βραδυ θα το'χετε ...

 

Ανεβασετο το μαμημενο δε μπορω δε μπορω να περιμενω :X

Link to comment
Share on other sites

πως να το παθεις αφου ησουν με 2.2?

ειναι γνωστα προβληματα για αυτο και δεν κρατησα καμια απο αυτες

την δικια σου,δεν την εχω δοκιμασει αλλα απο οτι βλεπω δεν αλλαζει κατι

ξερεις ποσες φορες κοντεψα να το σπασω εξαιτιας των miui???

Ποια 2.2 .....

Για τη δικια μου miui λεω, οτι δεν εχει ακομα παρατηρηθει κατι τετοιο .

ο tzivas ειναι ο μονος που εχει αναφερει κατι τετοιο, αλλα πιθανον το'παθε απο την εφαρμογη ...

θα δουμε αν το πει και κανας αλλος ...

Δούλεψε! Με βρίσκει άνετα μέσα στο σπίτι μου, μέσα σε 3 δευτερόλεπτα! :D

Ευχαριστώ!

Ετσι μπραβο ....

Ανεβασετο το μαμημενο δε μπορω δε μπορω να περιμενω :X

Παπαπα, πιπερι ..... :p

Link to comment
Share on other sites

Ποια 2.2 .....

πριν παρεις το αλλο τηλ. ειχαμε δοκιμασει ενα καρο miui με τα ιδια προβληματα,

αυτο λεω

πολλοι ελεγαν οτι ειναι θεμα kernel,RIL.κτλ

edit:The Android Open Source Project provides a Radio Interface Layer (RIL) between Android telephony services (android.telephony) and the radio hardware.

 

It consists of a stack of two components: a RIL Daemon and a Vendor RIL. The RIL Daemon talks to the telephony services and dispatches "solicited commands" to the Vendor RIL. The Vendor RIL is specific to a particular radio implementation, and dispatches "unsolicited commands" up to the RIL Daemon.[1]

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς γνωστες απο miui. Σαν νεος σε miui εχω ενα θεμα εχω διαφορα εικονιδια εφαρμογων που δεν χρησιμοποιω ή ειναι τα εικονιδια καποιων widgets όχι τα widgets τα ίδια απλα το app τους σαν εικονιδιο που δεν θελω να πιανουν χωρο σε επιφανεια εργασιας σε προηγουμενες ρομ ήταν απλα στο συρταρι εφαρμογων ή στα αγγλικα app drawer γινεται με καποιο τροπο να μπαινουν στο συρταρι εφαρμογων? Γιατι δεν βλεπω ο launcher της miui να εχει συρταρι εφαρμογων? Αν μπορει κανεις να βοηθησει για να αποφυγω εγκαταστασης καποιου άλλου launcher μπας και εξοικονομησω ραμ για οτιδηποτε αλλο. Ευχαριστώ Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς γνωστες απο miui. Σαν νεος σε miui εχω ενα θεμα εχω διαφορα εικονιδια εφαρμογων που δεν χρησιμοποιω ή ειναι τα εικονιδια καποιων widgets όχι τα widgets τα ίδια απλα το app τους σαν εικονιδιο που δεν θελω να πιανουν χωρο σε επιφανεια εργασιας σε προηγουμενες ρομ ήταν απλα στο συρταρι εφαρμογων ή στα αγγλικα app drawer γινεται με καποιο τροπο να μπαινουν στο συρταρι εφαρμογων? Γιατι δεν βλεπω ο launcher της miui να εχει συρταρι εφαρμογων? Αν μπορει κανεις να βοηθησει για να αποφυγω εγκαταστασης καποιου άλλου launcher μπας και εξοικονομησω ραμ για οτιδηποτε αλλο. Ευχαριστώ

Γιατι δεν τα βαζεις σε ενα φακελο;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τα βαζεις σε ενα φακελο;

Σωστο και αυτο που λες. Απλως ελεγα μήπως υπάρχει και δεν το εχω βρει εγω ακομα καποιος τροπος να δημιουργηθει συρταρι εφαρμογων. Λογω συνηθειας απο ολους τους υπολοιπους launchers.

Παντως αυτο με την πτηση δεν με το εκανε ξανα αλλα στεναχωρηθηκα που εσβησα εκεινο το widget ήταν πολυ βολικο και ομορφο. Απλα πατουσα τη φωτογραφια και καλουσε κατευθειαν και με τα ειχε μεσα σε πινακακι με σειρα ποσο συχνα καλουσα και ειχα τις 6 σταθερες επαφες που μιλαω σε καθημερινη βαση. Τα εβαλα σαν επαφες widgets της miui αλλα εκτος που τα εχει ξεχωριστο εικονιδιο την καθε επαφη καθε φορα πρεπει να πατησω και την φωτο και μετα να επιλεξω αν θελω κληση ή μηνυμα το αλλο ηταν πολυ πιο αμεσο γιατι ειχε επιλογη τι θες να κανει με το που θα πατησεις πανω στη φωτο και ειχα προεπιλεγμενο αμεση κληση και στο συγκεκριμενο αριθμο της επαφης που ηθελα αν η επαφη ειχε πανω απο 2 νουμερα και με βολευε. Δοκιμασα και το αλλο widget της miui για πάνω από μια επαφη αλλά παιρνει μονο 4 επαφες.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο που λες. Απλως ελεγα μήπως υπάρχει και δεν το εχω βρει εγω ακομα καποιος τροπος να δημιουργηθει συρταρι εφαρμογων. Λογω συνηθειας απο ολους τους υπολοιπους launchers.

Παντως αυτο με την πτηση δεν με το εκανε ξανα αλλα στεναχωρηθηκα που εσβησα εκεινο το widget ήταν πολυ βολικο και ομορφο. Απλα πατουσα τη φωτογραφια και καλουσε κατευθειαν και με τα ειχε μεσα σε πινακακι με σειρα ποσο συχνα καλουσα και ειχα τις 6 σταθερες επαφες που μιλαω σε καθημερινη βαση. Τα εβαλα σαν επαφες widgets της miui αλλα εκτος που τα εχει ξεχωριστο εικονιδιο την καθε επαφη καθε φορα πρεπει να πατησω και την φωτο και μετα να επιλεξω αν θελω κληση ή μηνυμα το αλλο ηταν πολυ πιο αμεσο γιατι ειχε επιλογη τι θες να κανει με το που θα πατησεις πανω στη φωτο και ειχα προεπιλεγμενο αμεση κληση και στο συγκεκριμενο αριθμο της επαφης που ηθελα αν η επαφη ειχε πανω απο 2 νουμερα και με βολευε. Δοκιμασα και το αλλο widget της miui για πάνω από μια επαφη αλλά παιρνει μονο 4 επαφες.

 

Εμενα με βολευει το δευτερο widget της MIUI και μ'αρεσει η επιλογη για κληση ή sms. Επισης εχει επιλογη για να δειχνει παραπανω επαφες που θες και τις εμφανιζει με τη συχνοτητα χρησης.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βολευει το δευτερο widget της MIUI και μ'αρεσει η επιλογη για κληση ή sms. Επισης εχει επιλογη για να δειχνει παραπανω επαφες που θες και τις εμφανιζει με τη συχνοτητα χρησης.

 

Που πρεπει να παω σε αυτο το widget που λες για να κανω τις αναλογες ρυθμίσεις για περισσοτερες επαφες και τροπο εμφανισης? Γιατι πανω του δεν εχει καποιο κουμπι για ρυθμισεις αν το συρω στην επιφανεια εργασιας απλως με βγαζει τις 4 επαφες ουτε στις ρυθμισεις launcher βρισκω κατι. Οποτε μπορεις σημερα αυριο please πες μου θα με σωσεις ειναι απο τα πιο σημαντικα widget που χρησιμοποιω.

 

Gkalen εσβησα την camera ics+ την εβρισκα περιττη μιας και η καμερα της miui με φαινεται πιο απλη με λιγοτερες ρυθμισεις και βγαζει εξισου καλα μη σε πω και καλυτερα φωτογραφιες. Νομιζω με αυτη τη ρομ δαγκωσα τη λαμαρινα νιωθω οπως οταν πρωτοδοκιμασα την horse absolute.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΗ MIUI

@ tzivas , ειδες το κολλημα της miui ...... :p

 

τα προβληματα αυτης της miui εχουν να κανουν με το οτι εχει να κανει με κλησεις και μυνηματα ( αν βαλουμε αλλη εφαρμογη που χειριζεται μηνυματα οι κλησεις , τραβαει reboot ) ... οποτε κραταμε τα default και ειμαστε οκ . μονο το whatsapp σηκωνει απο αυτου του ειδους εφαρμογες ( θα υπαρχει ισως και κανα αλλο , αλλα δεν το ξερω).

και αυτο με τις γλωσσες ( μετα απο αλλαγη γλωσσας , τελος , bootloop) , τουλαχιστον εμει;ς την εχουμε με τα ελληνικα και στο xda με αγγλικα ( γι αυτο θα βαλω το νεο που θα εχει μονο μια φορα επιλογη της επιθυμητης γλωσσας , στο πρωτο boot , γι αυτους που το θελουν σε αλλες γλωσσες ).

 

τεςπα , οποιος την δουλευει οπως ειπαμε θα ειναι gg , και ελπιζω να βρεθει τιποτα και για τα προηγουμενα ..... ηδωμεν

 

ΠΑΜΕ ΓΙΑ Τ'ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ... :D

 

TO ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΡΟΜ ΓΙΑ ΤΟ U8800PRO

 

CM7.2 MOD V1gr

ολα τελεια

ηχος , καμερα , βιντεο , ταχυτητα , ram management , κ.λ.π , δεν περιγραφεται .. :p

τα εχουμε ηδη πει , για τα μηνυματα με 160 χαρακτηρες και στα Ελληνικα ,αλλαγες σε ηχο , καμερα , default Ελληνικα , patched systemui για διαφανεια , νεο θεματακι , graphics , tweaks και μπλαμπλα ...

δεν παιζεται ... :D:D

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , CM7.2 MOD V1gr

http://www.mediafire.com/download/9gf42jjcxxb7tq8/CM7.2_MOD_V1gr.zip

 

screenshot

[ATTACH]33284[/ATTACH] ...... αυτο , δεν εχω αλλαξει και πολλα πολλα .

 

ευχαριστηθητε τα παντα ολα στα καλυτερα τους .

Link to comment
Share on other sites

Που πρεπει να παω σε αυτο το widget που λες για να κανω τις αναλογες ρυθμίσεις για περισσοτερες επαφες και τροπο εμφανισης? Γιατι πανω του δεν εχει καποιο κουμπι για ρυθμισεις αν το συρω στην επιφανεια εργασιας απλως με βγαζει τις 4 επαφες ουτε στις ρυθμισεις launcher βρισκω κατι. Οποτε μπορεις σημερα αυριο please πες μου θα με σωσεις ειναι απο τα πιο σημαντικα widget που χρησιμοποιω.

Εκει που ειναι το widget κανε swipe προς τα πανω και θα σε παει στην απο κατω καρτελα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειναι το widget κανε swipe προς τα πανω και θα σε παει στην απο κατω καρτελα.

Ωραιος το εκανα χιλλια ευχαριστω με εσωσες!!! Τώρα πως βγαζω τις ρυθμισεις πάνω απο το widget με τι gesture ή swype? Εννοω να φαινονται οι επαφες αλλα να φυγουν τα γραμματα που λενε επεξεργασια και μεγεθος εφαρμογης. Πάντως ειλικρινα ευχαριστώ ειναι πολυ σημαντικο και χρησιμο για μενα αυτο το widget αν ειχε βεβαια και επιλογη για direct dial θα ήταν τελεια αφου sms δεν τα χρησιμοποιω καθολου μονο απο what's up messenger

 

Gkalen να σε πω επειδη την cm7 την εχω κρατησει σε backup με ολες τις ρυθμισεις μου και τα σχετικα για τη καινουρια version παιζει κανενα αρχειακι update για μην περναω απο την αρχη ολη την ρομ και να την φτιαχνω με ολες τις δικες μου ρυθμισεις. Ρωταω αν ειναι ευκολο και παιζει τετοια πιθανοτητα. Ξερω οτι τρεχεις να στρωσεις πολλες ρομ ταυτοχρονα και μπραβο σου και μαμω τις δουλειες οσες εχω δοκιμασει προσωπικα ως τωρα. Αν δεν γινεται ενταξει δεν τρεχει καστανο την περναω καποια στιγμη απο την αρχη. Τελικα αυτο που εχω καταλαβει στις ρομ σου στο θεμα ήχος δεν βλεπεις την διαφορα στον ήχο κλησης απο αποψη εντασης αλλα οταν βάλεις handsfree και μιλησεις και ακουσεις μουσικη εκει ναι λες wow χαλαρα δοκιμασα με ενα απλο handsfree απο το κινητο της κοπελας μου συγκεκριμενα το alcatel ot990 και ενω με παλιοτερες official ρομ και horse ακουγοταν παρα πολυ βαθια με τις τελευταιες σου ρομ και συγκεκριμενα με stallion,cm7 και miui γουσταρεις να βάζεις τα handsfree και να μην τα βγαζεις

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος το εκανα χιλλια ευχαριστω με εσωσες!!! Τώρα πως βγαζω τις ρυθμισεις πάνω απο το widget με τι gesture ή swype? Εννοω να φαινονται οι επαφες αλλα να φυγουν τα γραμματα που λενε επεξεργασια και μεγεθος εφαρμογης. Πάντως ειλικρινα ευχαριστώ ειναι πολυ σημαντικο και χρησιμο για μενα αυτο το widget αν ειχε βεβαια και επιλογη για direct dial θα ήταν τελεια αφου sms δεν τα χρησιμοποιω καθολου μονο απο what's up messenger

Να 'σαι καλα ρε Τζιβα! Οι ρυθμισεις ομως δε φευγουνε απο το widget που θες. Θα ειναι παντα στο κατω μερος της τελευταιας σελιδας. Καταλαβες πιστευω οτι ειναι με καρτελες και εναλλασεσαι με swipe up και swipe down.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε βεβαια και επιλογη για direct dial θα ήταν τελεια αφου sms δεν τα χρησιμοποιω καθολου μονο απο what's up messenger

 

 

κανεις απλα τις 6 επαφες που θελεις απο 1 shortcut ''direct dial'' ειτε απο το μενου actions (δεν θυμαμαι πως το λεει στην miui αλλα ειναι standard λειτουργια του android) των shortcuts ειτε με την εφαρμογη anycut που απο κει μπορεις να κανεις shortcut για οποιαδηποτε επιλογη υπαρχει στο τηλεφωνο.Γλυτωνεις και την μνημη που καιει το widget

Link to comment
Share on other sites

κανεις απλα τις 6 επαφες που θελεις απο 1 shortcut ''direct dial'' ειτε απο το μενου actions (δεν θυμαμαι πως το λεει στην miui αλλα ειναι standard λειτουργια του android) των shortcuts ειτε με την εφαρμογη anycut που απο κει μπορεις να κανεις shortcut για οποιαδηποτε επιλογη υπαρχει στο τηλεφωνο.Γλυτωνεις και την μνημη που καιει το widget

 

Στην miui δεν βρισκω αυτο που λες, ούτε στο play store την εφαρμογη anycut.

Link to comment
Share on other sites

Κι οπως υποσχεθηκα, ενα review της MIUI του gkalen:

Καταρχην εχω κανει διπλα wipes και την περασα πανω απο την MIUI by FCS και μετα απο μια μερα την ξαναπερασα. Ειμαι με ελαχιστη συχνοτητα λειτουργιας επεξεργαστη 245ΜΗz και μεγιστη 1GHz. Governor SmartassV2 και I/O Scheduler bfq αλλα εχω δοκιμασει και deadline. Οι εφαρμογες περαστικαν χειροκινητα και σε καποιες επαναφορα δεδομενων με Titanium. Συνολικα 52 εφαρμογες. Τη φοραω απο 4/6/13.

Εχουμε και λεμε, δε θα αναλωθω στα καλουδια της MIUI καθως αυτα ειναι γνωστα.(battery chart, θεματα, ομορφια, δυναμη σε παιχνιδια, προσβασιμη task bar απο παντου,...).

•Γρηγορη και αρκετα smooth ROM.

•Kαλη διαχειριση μνημης RAM.

•Δυνατο σημα wifi.

•Γρηγορο κλειδωμα gps.

•Καταναλωση μπαταριας παρα πολλη καλη.

•Ο ηχος δυνατος και με πολλα σκαλοπατια.

Αλλα.....

•Οπως ξερουμε υπαρχει προβλημα με την αλλαγη της γλωσσας και τρωει bootloop στην splash screen της HUAWEI.

•Οταν το τηλεφωνο ειναι σε αδρανεια και το ξυπναω και παω να το ξεκλειδωσω κολλαει λιγακι και καμια φορα δεν καταλαβαινει το swipe αν γινει γρηγορα. Εχω δοκιμασει διαφορετικες lockscreen.

•Σε καθε reboot πεταγονται 2 ιδια pop up μηνυματα ρωτωντας με αν θελω να περαστουν φωτος και screenshots απο την εσωτερικη μνημη στην SD για εξοικονομηση χωρου ενω ειναι αδειος.

•O ηχος κατα τη διαρκεια κλησης ειναι ικανοποιητικος αλλα οχι δυνατος.

•Το πρωτο σκαλοπατι στον ηχο πολυμεσων, δηλαδη στο πιο χαμηλο, η ενταση ειναι μεγαλη. Δηλαδη απο το αθορυβο στο ενα ''κλικ'' υπαρχει μεγαλη διαφορα η οποια ειναι πιο εμφανης τη νυχτα, σε αθορυβο περιβαλλον δηλαδη.

•Επισης στο backround υπαρχει το γνωστο βουητο σε καθε ηχο πολυμεσων(παιχνιδια, εφαρμογες,...) αλλα και μετα, για 2 δευτερολεπτα περιπου.

•Ενα αλλο κουλό που το ειχα ξαναπαρατηρησει αλλα δε θυμαμαι σε ποια ROM ειναι οτι σε καποιο τυχαιο επιπεδο εντασης του ηχου πολυμεσων σταδιακα, αλλα πολυ αργα, η ενταση αυξανεται κι ας μην το εχουμε πηραξει κι ας η μπαρα εντασης ειναι στο ιδιο επιπεδο. Για να το διαπιστωσετε βαλτε τερμα την ενταση ηχου πολυμεσων(media vol) και μετα πχ στο 1/3 ή στο 5ο σκαλοπατι της μπαρας και προσπαθηστε να συγκρατησετε στη μνημη σας την ενταση που αντιλαμβανεστε. Μετα απο κανα 20λεπτο θα ειναι πολυ μεγαλυτερη. Και για να σιγουρευτητε ξανατερματιστε την ενταση και μετα φερτε την ξανα στο επιπεδο που ηταν ακριβως πριν λιγο και θα δειτε οτι τωρα ακουγεται πολυ πιο σιγα.

•Λοιπει η ερωτηση της επιλογης για εγκατασταση εφαρμογων στην εσωτερικη μνημη ή στην SD.

Τελος η ROM δεν εχει πυξιδα και το host file δεν ειναι ενημερωμενο με αποτελεσμα να εχουμε διαφημισεις σε καποιες εφαρμογες.

Γενικα σε συγκριση με την MIUI by FCS που την ειχα 2 μηνες με 68 εφαρμογες μου φαινεται ελαχιστα πιο αργη και πιο κομπιαστικη. Και για να ειμαι δικαιος η συγκριση εγινε με τις ιδιες εφαρμογες περασμενες και με ακριβως τα ιδια θεματα.

Οπως και να'χει η ROM ειναι πολυ καλη και δινω συγχαριτηρια στον Μέγα gkalen για ολη την προσπαθεια και το μερακι του που αυτα τα χρονια μας το δειχνει καθημερινα.

 

edit: Πιστευω οτι ο πιο γρηγορος browser για το κινητο μας ειναι η προηγουμενη εκδοση(12.1.4 :http://db.tt/6Y2GY7Py) του Opera Mobile. Αξιζει να το δοκιμασετε, ειμαι περιεργος αν συμφωνειτε.

κανεις απλα τις 6 επαφες που θελεις απο 1 shortcut ''direct dial'' ειτε απο το μενου actions (δεν θυμαμαι πως το λεει στην miui αλλα ειναι standard λειτουργια του android) των shortcuts ειτε με την εφαρμογη anycut που απο κει μπορεις να κανεις shortcut για οποιαδηποτε επιλογη υπαρχει στο τηλεφωνο.Γλυτωνεις και την μνημη που καιει το widget

 

Στην miui δεν βρισκω αυτο που λες, ούτε στο play store την εφαρμογη anycut.

Δεν υπαρχει στην MIUI.

Για AnyCut το εχω εδω.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι οπως υποσχεθηκα, ενα review της MIUI του gkalen:

Καταρχην εχω κανει διπλα wipes και την περασα πανω απο την MIUI by FCS και μετα απο μια μερα την ξαναπερασα. Ειμαι με ελαχιστη συχνοτητα λειτουργιας επεξεργαστη 245ΜΗz και μεγιστη 1GHz. Governor SmartassV2 και I/O Scheduler bfq αλλα εχω δοκιμασει και deadline. Οι εφαρμογες περαστικαν χειροκινητα και σε καποιες επαναφορα δεδομενων με Titanium. Συνολικα 52 εφαρμογες. Τη φοραω απο 4/6/13.

Εχουμε και λεμε, δε θα αναλωθω στα καλουδια της MIUI καθως αυτα ειναι γνωστα.(battery chart, θεματα, ομορφια, δυναμη σε παιχνιδια,...).

Γρηγορη και αρκετα smooth ROM.

Δυνατο σημα wifi.

Γρηγορο κλειδωμα gps.

Καταναλωση μπαταριας παρα πολλη καλη.

Ο ηχος δυνατος και με πολλα σκαλοπατια.

Αλλα.....

Οπως ξερουμε υπαρχει προβλημα με την αλλαγη της γλωσσας και τρωει bootloop στην splash screen της HUAWEI.

Οταν το τηλεφωνο ειναι σε αδρανεια και το ξυπναω και παω να το ξεκλειδωσω κολλαει λιγακι και καμια φορα δεν καταλαβαινει το swipe αν γινει γρηγορα. Εχω δοκιμασει διαφορετικες lockscreen.

Σε καθε reboot πεταγονται 2 ιδια pop up μηνυματα ρωτωντας με αν θελω να περαστουν φωτος και screenshots απο την εσωτερικη μνημη στην SD για εξοικονομηση χωρου ενω ειναι αδειος.

O ηχος κατα τη διαρκεια κλησης ειναι ικανοποιητικος αλλα οχι δυνατος.

Το πρωτο σκαλοπατι στον ηχο πολυμεσων, δηλαδη στο πιο χαμηλο, η ενταση ειναι μεγαλη. Δηλαδη απο το αθορυβο στο ενα ''κλικ'' υπαρχει μεγαλη διαφορα η οποια ειναι πιο εμφανης τη νυχτα, σε αθορυβο περιβαλλον δηλαδη.

Επισης στο backround υπαρχει το γνωστο βουητο σε καθε ηχο πολυμεσων(παιχνιδια, εφαρμογες,...) αλλα και μετα, για 2 δευτερολεπτα περιπου.

Ενα αλλο κουλό που το ειχα ξαναπαρατηρησει αλλα δε θυμαμαι σε ποια ROM ειναι οτι σε καποιο τυχαιο επιπεδο εντασης του ηχου πολυμεσων σταδιακα, αλλα πολυ αργα, η ενταση αυξανεται κι ας μην το εχουμε πηραξει κι ας η μπαρα εντασης ειναι στο ιδιο επιπεδο. Για να το διαπιστωσετε βαλτε τερμα την ενταση ηχου πολυμεσων(media vol) και μετα πχ στο 1/3 ή στο 5ο σκαλοπατι της μπαρας και προσπαθηστε να συγκρατησετε στη μνημη σας την ενταση που αντιλαμβανεστε. Μετα απο κανα 20λεπτο θα ειναι πολυ μεγαλυτερη. Και για να σιγουρευτητε ξανατερματιστε την ενταση και μετα φερτε την ξανα στο επιπεδο που ηταν ακριβως πριν λιγο και θα δειτε οτι τωρα ακουγεται πολυ πιο σιγα.

Τελος η ROM δεν εχει πυξιδα και το host file δεν ειναι ενημερωμενο με αποτελεσμα να εχουμε διαφημισεις σε καποιες εφαρμογες.

Γενικα σε συγκριση με την MIUI by FCS που την ειχα 2 μηνες με 68 εφαρμογες μου φαινεται ελαχιστα πιο αργη και πιο κομπιαστικη.

Οπως και να'χει η ROM ειναι πολυ καλη και δινω συγχαριτηρια στον Μέγα gkalen για ολη την προσπαθεια και το μερακι του που αυτα τα χρονια μας το δειχνει καθημερινα.

 

Eνταξει για το θεμα με γλωσσα ολοι πλεον ξερουν το κολπο και γλιτωνουν το bootloop δηλαδη και εγω την περασα την ρομ και την εχω αφησει στα ελληνικα δεν υπαρχει νοημα να την βάλω σε άλλη γλωσσα απο τη μητρικη μου και οσοι θελουν με αγγλικα κατεβαζουν την αντιστοιχη απο xda. Tώρα για host εντάξει ειναι ουτε 3 λεπτα διαδικασια να το αλλαξεις κατεβαζοντας το mother of all adblock και βάζοντας στο στη θεση του άλλου και πυξιδες απειρες απο playstore και free.

 

Eγώ εχω άλλο θεμα πηγα να περασω ενα simulator συγκεκριμενα αυτον τον ειδα τον προτειναν τα παιδια στο myphone στο thread για παιχνιδια. Με τον που τον εγκατεστησα λοιπον με πεταει αυτο το μηνυμα συνεχως '' Η εφαρμογή Πρόγραμμα εκκίνησης (διεργασία com.android.launcher) σταματησε απροσδόκητα. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.'' και εχει απο κατω επιλογες Τερματισμος ή Αναφορά οποια επιλογη και αν παταω μαυριζει για κατι δευτερολεπτα και την ξαναπεταει και δεν με αφηνει να κανω απολυτως τίποτα. Το εκανα 3 φορες επανεκινηση μπας και στρωσει αλλα τα ίδια εκτος απο wipes και restore καποια πιο ευκολη λύση παίζει?

 

Ακυρο παιδια βρηκα την λυση

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο εγραψα στο τελος για το host και την πυξιδα, λυνονται μεσα σε 1 λεπτο. Απλως σαν review οφειλω να το πω.

 

Πρεπει να φταιει ο simulator εχεις fc στον launcher οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Απεγκαταστησε τον simulator και δοκιμασε ξανα ή δοκιμασε καποιον αλλο.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...