Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμμ, λες να βρω εικονιδια για ν'αλλαξω τα power widgets , δεν θελω να βαλω του kalo , ψαχνομαι να βρω αλλα ...

Γιατι θα τη πεσω στο theming απο αυριο και θ'αρχισω να κατεβαζω ρομ η θεματα για να βρω κανα ωραιο ...

 

εμενα μου φυγαν τα σαγονια παντως..!Απ'οτι ειδα μεγαλο μερος του theming το κανουν με apks οποτε με κανα decompile ολο και κατι θα τσεπωσεις απο τα links..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Απο τα εικονίδιο του kalo ωραίο είναι αυτό με τον κύκλο της μπαταρίας, γιατί η ένδειξη με το νούμερο είναι πολύ ευαναγνωστο.
Link to comment
Share on other sites

Απο τα εικονίδιο του kalo ωραίο είναι αυτό με τον κύκλο της μπαταρίας, γιατί η ένδειξη με το νούμερο είναι πολύ ευαναγνωστο.

 

Καλα αυτο ειναι αστειο , βαζουμε οτι μπαταρια θελετε , για κατι ωραιο ψαχνω ...

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν παει καλα στην V4

δεν ειναι smooth,κατι σαν πηδηματακια εχω στην επιφανεια εργασιας οταν παω για παραδειγμα να ανοιξω τις επαφες μου η οταν τις κλεινω

εχω κανει τα απαραιτητα format βεβαια αλλαξα και launcher,δεν ειδα διαφορα

δηλ.παταω το app να ανοιξει και ειναι σαν να πηδαει η οθονη,οταν γινεται η μεταβαση

το εχει καποιο αλλος;

ισχυει σε ολα,σε re manager απο τον ενα φακελο στον αλλο,στα μηνυματα,κτλ

δεν μου αρεσε καθολου σε αυτον το τομεα

επισης ο ηχος ειδοποιησης κλησης δεν ειναι δυνατος οπως του kalo χωρις να ειναι κακος αλλα δεν εχει την ενταση που ηθελα εγω.

το πληκτρολογιο κατα την γνωμη μου εαν ειναι να αλλαξει σε κατι πιο light

κοντα 20 mb σε μνημη θεωρω οτι ειναι πολλα,ενταξει αυτο αλλαζει ευκολα.

τα υπολοιπα αργοτερα.....

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αναμένω και εγώ να δοκιμάσω την νέα rom του Gkalen (πρέπει από βδομάδα να το πάω πάλι arvato για το θέμα της σκόνης στήν οθόνη). Στα πλαίσια των προτάσεων θα ήθελα να αναφέρω ότι ενα πολύ καλό πληκτρολόγιο με ελληνικά, ελληνικό λεξικό και μικρή κατανάλωση μνήμης είναι το multiling keyboard μπορείτε να το δοκιμάσετε.

@Gkalen: Η νέα rom έχει τη δυνατότητα αναζήτησης ονομάτων, προγραμματων κλπ μέσω του capacitive πλήκτρου search? Επίσης υπάρχει η επιλογή ειδοποίησης με μία σύντομη δόνηση όταν καλούμε κάποιον και αυτός απαντήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και keep Huaweing :D:):beer:

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.περασα την horse mageddon του Gkalen και δεν μπορω να βρω τους χαρτες gps.μπορει καποιος να μου πει πως τους βρισκω?η αν χρειαζεται να τους κατεβασω απο που?

ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.περασα την horse mageddon του Gkalen και δεν μπορω να βρω τους χαρτες gps.μπορει καποιος να μου πει πως τους βρισκω?η αν χρειαζεται να τους κατεβασω απο που?

ευχαριστω εκ των προτερων....

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.maps&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5hcHBzLm1hcHMiXQ..

Link to comment
Share on other sites

@akalos

Δοκιμασε ν'αλλαξεις το , libsqlite.so , απο το system/lib ...

Μαλλον αυτο σου κανει τα πηδηματακια που λες , παρε απο το ρομ του kalo και αλλαξε το ..

Ξερεις , βαλε permissions πριν τ'αλλαξεις

Δεν θα'χει προβλημα δουλευει κανονικα , το ειχα στη V1 και V2 , μετα το αλλαξα και μαλλον θα το επαναφερω μεσω update.zip , εσυ ομως μπορεις να το κανεις και μονος σου.

 

@petros

Εχω το sygic gps navigator , στη Horsemageddon

Ανοιξε το , βρες την επιλογη για να κατεβασεις χαρτες , μετα κλεισε το ιντερνετ και εχεις gps κομπλε .

 

@radioactive

Την επιλογη στο search την εχει , το αλλο με τη δονηση δεν το'χω υποψη μου

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@akalos

Δοκιμασε ν'αλλαξεις το , libsqlite.so , απο το system/lib ...

Μαλλον αυτο σου κανει τα πηδηματακια που λες , παρε απο το ρομ του kalo και αλλαξε το ..

Ξερεις , βαλε permissions πριν τ'αλλαξεις

Δεν θα'χει προβλημα δουλευει κανονικα , το ειχα στη V1 και V2 , μετα το αλλαξα και μαλλον θα το επαναφερω μεσω update.zip , εσυ ομως μπορεις να το κανεις και μονος σου.

θα το αλλαξω να δω

απορω πως δεν το αναφερει καποιος μεχρι τωρα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Gkalen συγγνωμη που σε ξαναρωταω(επειδη ειμαι και λιγο μπουφος) αλλα σε οσα εικονιδια και να εψαξα

αυτη την επιλογη που μου εγραψες δεν τη βρηκα.μηπως μπορεις να μου πεις σε ποιο εικονιδιο βρισκεται για να μπορεσω να το βρω?

 

Υ.Γ.συγγνωμη που σε ρωταω συνεχεια αλλα μολις τωρα αρχιζω να ασχολουμαι με το σπορ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αναμένω και εγώ να δοκιμάσω την νέα rom του Gkalen (πρέπει από βδομάδα να το πάω πάλι arvato για το θέμα της σκόνης στήν οθόνη). Στα πλαίσια των προτάσεων θα ήθελα να αναφέρω ότι ενα πολύ καλό πληκτρολόγιο με ελληνικά, ελληνικό λεξικό και μικρή κατανάλωση μνήμης είναι το multiling keyboard μπορείτε να το δοκιμάσετε.

@Gkalen: Η νέα rom έχει τη δυνατότητα αναζήτησης ονομάτων, προγραμματων κλπ μέσω του capacitive πλήκτρου search? Επίσης υπάρχει η επιλογή ειδοποίησης με μία σύντομη δόνηση όταν καλούμε κάποιον και αυτός απαντήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και keep Huaweing :D:):beer:

 

Για μένα ο καλύτερος dialer με ελληνικά και μπάρα με ελληνικό αλφάβητο και με όλες τις δονήσεις που αναφέρεις είναι ο ex dialer

Link to comment
Share on other sites

θα το αλλαξω να δω

απορω πως δεν το αναφερει καποιος μεχρι τωρα

 

Και του kalo όταν φορτωσει κανείς καμία 90 app και μετά απο λίγο καιρό χρησης αρχίζει αυτά τα πηδηματάκια την νευρικότητα που λέω εγώ στην εναλλαγή των οθονων και όχι μόνο. Αυτό είναι έντονο και σε όλες τις official και κυρίως στην ics

Link to comment
Share on other sites

Gkalen συγγνωμη που σε ξαναρωταω(επειδη ειμαι και λιγο μπουφος) αλλα σε οσα εικονιδια και να εψαξα

αυτη την επιλογη που μου εγραψες δεν τη βρηκα.μηπως μπορεις να μου πεις σε ποιο εικονιδιο βρισκεται για να μπορεσω να το βρω?

 

Υ.Γ.συγγνωμη που σε ρωταω συνεχεια αλλα μολις τωρα αρχιζω να ασχολουμαι με το σπορ....

Αν δεν εχει μεσα το sygik , μαλλον κατεβασες τη version του xda που δεν το'χω μεσα.

Αν θες κατεβασε και ακολουθησε οδηγιες απο'δω ... http://www.mobilephonetalk.com/showthread.php?118329-Sygic-GPS-Navigation-v12-1-3-Maps-Full

Αν δεν καταλαβαινεις θα το ανεβασω το βραδυ και θα το στειλω

Link to comment
Share on other sites

Gkalen μολις ανοιξα το link που μου εδωσες αλλα επειδη δεν καταλαβαινω αν δεν σου κανει κοπο στειλτο οποτε μπορεις ετοιμο για να το κατεβασω....

και παλι χιλια ευχαριστω για το χρονο σου......

Link to comment
Share on other sites

Gkalen μολις ανοιξα το link που μου εδωσες αλλα επειδη δεν καταλαβαινω αν δεν σου κανει κοπο στειλτο οποτε μπορεις ετοιμο για να το κατεβασω....

και παλι χιλια ευχαριστω για το χρονο σου......

 

Κατεβασε αυτο ... http://www.mediafire.com/?o1brjct8czz1yep

 

Εχω μεσα πολλες εφαρμογες , θα δεις μεσα και το sygic ( com.sygic...apk )

Bαλτη στο τηλ.. και κανε εγκατασταση με root explorer ..

Mετα ανοιξε το ιντερνετ και ανοιξε την εφαρμογη , θα σε παει στον downloader για να κατεβασεις χαρτες .

Δεν θα κανεις register αν στο ζητησει στην αρχη ( πατα το later ).

Οταν τελειωσεις με τους χαρτες , μετα μπορεις να κλεισεις το ιντερνετ , ν'ανοιξεις το gps και ανοιξε την εφαρμογη και περιμενε μεχρι να σε κλειδωσει.

Πρεπει να ψαξεις μετα και το προγραμμα για να δεις πως δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει να βαλει το κλεισιμο της οθονης (απλο πατημα στο power button) και το power menu (παρατεταμενο πατημα στο power button για reboot,shut down κλπ) στο search button του τηλεφωνου (που για μενα ειναι αχρηστο):

 

Με root explorer παμε στον φακελο /system/usr/keylayout και ανοιγουμε το qwerty.kl με open in text editor,παμε στο ''key 217'' και απο SEARCH το μετανομαζουμε σε POWER.

Φροντιζουμε διπλα να γραφει μονο ''WAKE'' και παταμε save changes στον root explorer.Κανουμε reboot και ετοιμοι.

 

Πολυ απλο mod αλλα για μενα πολυ χρησιμο γιατι το δαχτυλο ειναι παντα διπλα στο search button για οταν θελουμε να σβησουμε την οθονη (που ειναι το κουμπι που παταμε πιο πολυ απ'ολα) η να κανουμε reboot (παρατεταμενο πατημα).

 

Το κανονικο power button συνεχιζει να λειτουργει οπως πριν.Επισης με τον ιδιο τροπο μπορουμε να αλλαξουμε ολα τα soft buttons να κανουν διαφορα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Θ'αλλαχτει το libsqlite.so , τελικα ..

Παει καλυτερα με το αρχικο του kalo ..

Θ'ανεβασω ενα ζιπακι , αργα το βραδυ για οσους δεν ξερουν πως να τ'αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να συνδεθω στο λογαριασμο μου με 3G για να συγχρονισω τις επαφες/mail η να μπω στο market. Καμια ιδεα?

Αλλαξα το hosts με αλλο που μου δουλευε στη miui και τιποτα. Την περασα δυο φορες την stalion, την πρωτη απλα κανοντας τα wipes και την δευτερη σβηνοντας ολα τα partition εμεινα με μπλε οθονη και φλασαρα την official B521 και μετα απο πανω την stalion αλλα παλι τιποτα.

Ειναι σημαντικο για μενα γιατι δεν μπορω να παιρνω τα mail μου. Ουτε το whatsapp και το line δουλευουν.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Θ'αλλαχτει το libsqlite.so , τελικα ..

Παει καλυτερα με το αρχικο του kalo ..

πολυ καλυτερα αλλα δεν ειναι ακριβως το ιδιο smooth,ενα κλικ χειροτερο, ειδικα στα pop-up παραθυρακια

επισης το καθυστερει πολυ το power off

αυτα!θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

το libsqlite του kalo παιζει να δουλευει στην miui,θα κανει αραγε τιποτα καλυτερο?Επισης ειναι καλο να το αντικαταστησεις ενω εχεις περασμενες τις εφαρμογες σου? Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Θ'αλλαχτει το libsqlite.so , τελικα ..

Παει καλυτερα με το αρχικο του kalo ..

Θ'ανεβασω ενα ζιπακι , αργα το βραδυ για οσους δεν ξερουν πως να τ'αλλαξουν.

Για μας που δεν ξέρουμε, θα μας βάλεις και τις οδηγίες για μην έχουμε στεναχώριες???:lol:

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι με το που μιλαω στην αρχη ειναι καλη η ενταση στο ακουστικο του αλλου και μετα πεφτει σιγα σιγα

 

Ολου μου λενε οτι δεν με ακουνε

 

Το δοκιμασα και συμβαινει με ολες τις rom (gbstallion, MIUI, Kalo)

 

αυτη την στιγμη εχω την gbstallion και απο κατω εχω 572) οταν φορουσα 2.2 δεν ειχα καποιο προβλημα

 

Εκανα και εγω test με το σταθερο μου τηλ και πραγματι αυτο συμβαινει, στην αρχη ακουγομαι δυνατα και μετα λες και μιλαω απο το υπερπεραν

Υπαρχει καμια εφαρμογη στο market να τσεκαρω το speaker μου ?

καμια ιδεα ?????

Link to comment
Share on other sites

UPDATE STALLION

 

αλλαγη σε build.prop και σε libsqlite.so

 

Kατεβασμα update stallion

http://www.mediafire.com/download.php?qdbt85aslk8kn73

 

Εγκατασταση

βαλτε το "update_stallion.zip" , στη καρτα σας

σβηστε τηλ.. , μπειτε στο recovery

επιλεξτε , install zip from sd card/choose zip from sd card

τελειωνει γρηγορα και μετα , reboot system now

 

@ sofo , δοκιμασε αυτο το host .. http://www.mediafire.com/download.php?kr0f1v5s74d75rh

 

@da77 , ισως κατι επαθε το ηχειο σου και θελει service

Link to comment
Share on other sites

UPDATE STALLION

 

αλλαγη σε build.prop και σε libsqlite.so

 

Kατεβασμα update stallion

http://www.mediafire.com/download.php?qdbt85aslk8kn73

 

Εγκατασταση

βαλτε το "update_stallion.zip" , στη καρτα σας

σβηστε τηλ.. , μπειτε στο recovery

επιλεξτε , install zip from sd card/choose zip from sd card

τελειωνει γρηγορα και μετα , reboot system now

@gkalen eyxaristoyme.;)

να ρωτησω κατι αλλο.

οταν μπηκα σε ρεκοβερυ,ενω ειχα περασει το update στην εξωτερικη καρτα,δεν την εβλεπε καθολου.

χρειαστηκε να κανω reboot recovery απο το μενου για να την δει.

ειναι φυσιολογικο αυτο,το εχει παρατηρησει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

@gkalen eyxaristoyme.;)

να ρωτησω κατι αλλο.

οταν μπηκα σε ρεκοβερυ,ενω ειχα περασει το update στην εξωτερικη καρτα,δεν την εβλεπε καθολου.

χρειαστηκε να κανω reboot recovery απο το μενου για να την δει.

ειναι φυσιολογικο αυτο,το εχει παρατηρησει κανενας?

 

Ετσι λενε οτι γινεται στη 2.3

Στην αρχη μου το'κανε και μενα , αλλα εκανα partition απο recovery την καρτα μου και δεν το'χει ξανακανει ποτε .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...