Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω χάσει την μπάλα. :confused: Έβαλα την B572 από το θέμα του tzivas31, αυτή είναι επίσημη έκδοση ή καμιά custom-ιά; Οι roms που βγάζει ο φίλος gkalen σε τι βασίζονται; Τι έκδοση Android, κτλ. είναι; Μου φαίνεται πρέπει να γίνει ένα sticky θέμα με όλες αυτές τις εκδόσεις που βγαίνουν από συμφορουμίτες εδώ.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

πως μπορω να περασω ενα τραγουδι απο την καρτα μνημης στο κινητο σαν ηχος κλησης?

 

Εύκολα, όπως είσαι στο πρόγραμμα που ακούς τα τραγούδια (το music) πατάς παρατεταμένα πάνω στο τραγούδι που θέλεις και θα εμφανίσει ενα menu με επιλογές. Επιλέγεις το "set as ringtone" και είσαι έτοιμος ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα καλα.απλα στο recovery δεν το ξεζιπαραμε (ακολουθησαμε πιστα τις οδηγιες) και ολα καλα τελικα.απλα να ρωτησω....πως μπορω να περασω ενα τραγουδι απο την καρτα μνημης στο κινητο σαν ηχος κλησης?

ευχαριστω gkalen για την βοηθεια σου.....

Ανοιξε τον player pro ( music player ) , βρες το τραγουδι που θες , κρατα το δαχτυλο σου πατημενο πανω στο τραγουδι και επιλεγεις , χρηση σαν ηχος κλησης .

Πιστευω οτι περασες και το Ηοrsemageddon , ετσι ??

 

Έχω χάσει την μπάλα. :confused: Έβαλα την B572 από το θέμα του tzivas31, αυτή είναι επίσημη έκδοση ή καμιά custom-ιά; Οι roms που βγάζει ο φίλος gkalen σε τι βασίζονται; Τι έκδοση Android, κτλ. είναι; Μου φαίνεται πρέπει να γίνει ένα sticky θέμα με όλες αυτές τις εκδόσεις που βγαίνουν από συμφορουμίτες εδώ.

Αυτη που εβαλες ειναι official rom , δεν ειναι custom rom ..

Εισαι σε 2.3 baseband τωρα και μπορεις να φλασαρεις οποια custom rom υπαρχει και ειναι based σε 2.3 ..

 

 

©moihack

Το δοκιμασα χειροκινητα , εκανα και wipe cache και dalvik , αλλα δεν τ'ακουει .

Τωρα παω σπιτι και θα δοκιμασω να το βαλω στη ρομ και να δουμε αν θα πετυχει ..

Αλλιως δεν τη γλυτωνεις , θα σε βαλω να το φτιαξεις το cust ..:p ( περα απ'τη πλακα , το ρομ θα'ναι αλανθαστο αν φτιαχτει το cust , ολα δουλευουν τζιτζι ετσι , ουτε +30 , ουτε προβλημα στα widgets , ουτε τιποτα , πρεπει να το φτιαξουμε για να τη πεσω και στο theming μετα και να το κανουμε υπεροχο).

Επισης το framework δεν αλλαξε τιποτα , χωρια που δε μ'αρεσει αυτο το σβησιμο οθονης..

 

@tzivas

Θα το δω , αλλα δεν εχουμε πολλες ελπιδες ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εβαλες ειναι official rom , δεν ειναι custom rom ..

Εισαι σε 2.3 baseband τωρα και μπορεις να φλασαρεις οποια custom rom υπαρχει και ειναι based σε 2.3 ..

Μπορώ να flash-άρω το GB V3 stallion που έχεις στο xda forum;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να flash-άρω το GB V3 stallion που έχεις στο xda forum;

 

Βεβαιως , βαλε πρωτα recovery.img , μεσω ροζ οθονης και μετα προχωρας σε φλασαρισμα ..

Link to comment
Share on other sites

gkalen τελικα οκ και το horsemagrddon.βρηκα και πως μπαινει και ως ηχος κλησης απο καρτα.αυτο που με ταλαιπωρησε λιγο ειναι οτι το ρομ το εβαλα στην αρχη σε 1gb καρτα και δεν το επαιρνε.μολις το εβαλα σε 2 ετρεξε κατευθειαν.απλα δεν ξερω αν με αυτη την αλλαγη ειναι ολα οκ.δεν ξερω πως μπορω να το τσεκαρω.....
Link to comment
Share on other sites

gkalen τελικα οκ και το horsemagrddon.βρηκα και πως μπαινει και ως ηχος κλησης απο καρτα.αυτο που με ταλαιπωρησε λιγο ειναι οτι το ρομ το εβαλα στην αρχη σε 1gb καρτα και δεν το επαιρνε.μολις το εβαλα σε 2 ετρεξε κατευθειαν.απλα δεν ξερω αν με αυτη την αλλαγη ειναι ολα οκ.δεν ξερω πως μπορω να το τσεκαρω.....

 

Ειναι ολα οκ ...

Θα το καταλαβεις οπως δουλευει οτι ειναι οκ ...

Αρχισε να μαθαινεις το νεο σου τηλ.. σιγα σιγα , οτι αποριες εχεις εδω θα'μαστε να βοηθησουμε .

 

Ξερεις απο root explorer ?? Kαι γενικοτερα απο ροοτ ??

Aν ξερεις , πηγαινε στο 2ο λινκ της υπογραφης μου , για να ενεργοποιησεις και το Τvout

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους , χαρη στον MOIHACK , λυθηκαν ολα τα προβληματα , χαχα

 

............................... :thanks: MOIHACK :thanks:

 

Ετοιμαζω την V4 λοιπον , κομπλεδουρα .,.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεσα στη ρομ στο φακελο data κανεις 1 φακελο cust και μεσα σε αυτον 1 φακελο xml

μεσα εκει βαζεις το xml αρχειο(hw_defaults.xml) που ειναι μεσα στο .zip

αυτο θα σου ενεργοποιησει το "κουρτινακι"

θα υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις οθονης να το καταργησεις επισης

επιπλεον θα υπαρχει και η επιλογη wps στις ρυθμισεις του wi-fi

γεια σου φιλε μου.:)

θα ηθελα να σε ρωτησω,σε πια ακριβως διαδρομη μπαινει ο φακελος και με τι premissions?

εγω το εβαλα στη διαδρομη /data/data με δικαιωματα rwxr-x--x.

εχω πλεον την επιλογη wps,αλλα οχι το "κουρτινακι":(

edit: μολις ειδα το προηγουμενο ποστ του gkalen(ετοιμαζει την V4),οποτε καλυτερα να περιμενω το moding απο τον ιδιο ,μην κανω καμια "πατατα"

Edited by gp_r5gt
Link to comment
Share on other sites

Πατατα δεν θα κανεις , αλλα για να δουλεψει πρεπει να φλασαριστει μαζι με το ρομ , αλλιως δεν δουλευουν τα power widgets .

Το δοκιμασα στην αρχη στο φακελο , data/cust/xml/ , εκανα και wipes και δεν δουλεψε ...

Μολις το'βαλα στο ρομ , και wipes και format system και ολα perfect ...

Αυριο το ανεβαζω , φρεσκο φρεσκο ..

Link to comment
Share on other sites

Πατατα δεν θα κανεις , αλλα για να δουλεψει πρεπει να φλασαριστει μαζι με το ρομ , αλλιως δεν δουλευουν τα power widgets .

Το δοκιμασα στην αρχη στο φακελο , data/cust/xml/ , εκανα και wipes και δεν δουλεψε ...

Μολις το'βαλα στο ρομ , και wipes και format system και ολα perfect ...

Αυριο το ανεβαζω , φρεσκο φρεσκο ..

 

ok file thanks,καλο βραδυ:)

σε αναμονη λοιπον

Link to comment
Share on other sites

GB STALLION V4 ( μονο για 2.3 baseband )

 

Changelog

Τελος στα προβληματα , ολα δουλευουν , αναγνωριση των κλησεων χωρις το +30 , βαλτε οσες εφαρμογες και widget θελετε , wps ενεργο .

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ MOIHACK ... :thanks:

Updated RPengine2

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , GB STALLION V4

http://www.mediafire.com/download.php?waupf3pve54bf53

 

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣH

μπαινουμε recovery

wipe data , wipe cache , wipe dalvik cache , format system

install zip from sd card και ready to goooo ....

ENJOY

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

GB STALLION V4

μια ερωτηση Γιωργο μου

ο ηχος ειδοποιησης κλησης πως ειναι;

ηχειου η μικροφωνου επισης;

echo εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση Γιωργο μου

ο ηχος ειδοποιησης κλησης πως ειναι;

ηχειου η μικροφωνου επισης;

echo εχουμε;

 

Ολα μια χαρα δουλευουν σε'μενα , ουτε echo ουτε τιποτα..

Αυτη πιστευω θα'ναι οκ , βαλτη να μας πεις σχολια ...

Updates σε θεματα , θα γινουν με zip απο δω και περα .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πέρασα, δεν άντεξα!! Το theming είναι καλύτερο, η γραμματοσειρά επίσης, το wps που επανήλθε μια χαρά και τα widgets στη θέση τους, to player pro κλάσεις ανώτερο του στόκ, ο ήχος μια χαρά, τα βήματα στην ένταση των ήχων νομίζω είναι καλύτερα απο την 2...αυτά για την ώρα. Αν δεν αλλάξει κάτι απο performance όπως λέει ο gkalen, θα την κρατήσω ώς έχει. Ευχαριστώ πολύ gkalen!!

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Gkalen να κανω μια ερωτηση θελω. Στο Rom του Kalo δεν εχω ads και banners απο εφαρμογες και στον Dolphin επισης. μηπως εχει καποιο ειδος ad block ενσωματομενο το οποιο δεν εχω παρει χαμπαρι γιατι στο δικο σου εχθες που δοκιμασα να μπω λιγο να σερφαρω ο dolphin ηταν γεματος ads και οταν λεω ads εννοω τις κλασικες διαφημισεις που εχουν ολα τα sites. Δεν γνωριζω για αυτο και ρωταω :) Edited by Gerodaskalos
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ξαναπει δεν με αρεσει μονο να παιρνω αλλα και να δινω λοιπον ανεβασα δυο φακελους με launcher,widgets,προγραμματα αλλα και παιχνιδια που χρησιμοποιω πολυ στο κινητο μου και με εχουν βοηθησει ετσι θελω να τα μοιραστω μαζι σας ελπιζω να σας φανουν οσο χρησιμα φανηκαν και σε μενα

 

http://www.mediafire.com/?hdn6mpojjzvq3j7

http://www.mediafire.com/?las4oss3unvw86b

Link to comment
Share on other sites

@gkalen, πολύ ωραία, θα πάρω backup και θα βάλω τη δική σου νέα rom. Πες μου όμως κάτι: Γιατί να προτιμήσω τη δική σου που είναι βασισμένη στην B521, αντί της stock B572 που έχω εγώ; Τι παραπάνω έχει, μπορείς να τα συνοψίσεις; Πχ. ταχύτητα, σταθερότητα, χαρακτηριστικά, καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας, τι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να προτιμήσω τη δική σου που είναι βασισμένη στην B521, αντί της stock B572 που έχω εγώ;

στην B552 ειναι η V

 

η μπαταρια πως τα παει;

ετοιμαζομαι να την φλασαρω καποια στιγμη και εγω

Link to comment
Share on other sites

@gkalen, πολύ ωραία, θα πάρω backup και θα βάλω τη δική σου νέα rom. Πες μου όμως κάτι: Γιατί να προτιμήσω τη δική σου που είναι βασισμένη στην B521, αντί της stock B572 που έχω εγώ; Τι παραπάνω έχει, μπορείς να τα συνοψίσεις; Πχ. ταχύτητα, σταθερότητα, χαρακτηριστικά, καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας, τι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Φαντασου οτι τωρα εχεις μια χελωνα κι αυτη κουτση , και μετα θα'χεις λαγο με 8 ποδια ..

Επισης dsp manager με beats και εκτοξευση του ηχου .

Τεςπα , αυτη τη στιγμη δεν εχεις τιποτα , μετα θα εχεις .

 

 

στην B552 ειναι η V

 

η μπαταρια πως τα παει;

ετοιμαζομαι να την φλασαρω καποια στιγμη και εγω

Εχω τις ιδιες μοντες μπαταριας οπως στο Horse , παει μια χαρα και ανετα ..

 

@zontovolo

Παρε το hosts απο kalo και αλλαξε το , στο system/etc ..

Δεν βγαζω διαφημισεις εγω , θελω να τα βλεπω ολα ...

Λογικα θα δουλεψει ανετα , αμα δεν δουλεψει θα φτιαξω ενα αλλο hosts ..

Link to comment
Share on other sites

Backup contacts, call log, μηνύματα, κτλ. πώς να πάρω; Έχω μια εφαρμογή, το Phone Backup (από το play store), κάνει;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Backup contacts, call log, μηνύματα, κτλ. πώς να πάρω; Έχω μια εφαρμογή, το Phone Backup (από το play store), κάνει;

Αν δεν εχεις τις επαφες σου στη σιμ , τοτε σωσε τις η στη σιμ η στην sd ..

Οι επαφες σου η τα νουμερα που δεν εχεις σωμενα στη σιμ η στη καρτα θα χαθουν , αν τα'χεις σωμενα δεν θα'χεις θεμα ...

Μηνυματα θα χαθουν , αν θες να τα σωσεις δεν ξερω αν σωζονται με το app που λες , δοκιμασε το ..

Αν ειχες κανει root θα σου'λεγα με titanium να κανεις οτι backup θελεις , αλλα τωρα πρεπει να δοκιμασεις αλλο τροπο , εγω δεν ημουνα ποτε χωρις ουτε καν ροοτ και δεν ειμαι σιγουρος για αλλες εφαρμογες , εκτος του titanium ...

Link to comment
Share on other sites

Backup contacts, call log, μηνύματα, κτλ. πώς να πάρω; Έχω μια εφαρμογή, το Phone Backup (από το play store), κάνει;

 

Εγώ χρησιμοποίησα γι'αυτο το hisuite που αποθηκεύει στο pc το backup και σου επαναφέρει το τηλέφωνο όπως ήταν μέσα σε 5 λεπτά-το έχω κάνει 3-4 φορές τις τελευταίες μέρες που βάζω τις διάφορες stallion και δουλεύει μια χαρα.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...