Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει ποιά rom είναι καλύτερη για καθημερινή χρήση ?

Είχα βάλει το καλοκαίρι την 2.2 HorseICS, αφού έκανα downgrade από 2.3, αλλά μου τραβάει κάτι κωλύματα τώρα τελευταία...

Δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω τώρα, για αυτό ζητάω την βοήθεια από σας που ασχολείστε!

 

*Όταν λέω καθημερινή χρήση εννοώ κλήσεις μηνύματα και internet.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει ποιά rom είναι καλύτερη για καθημερινή χρήση ?

Είχα βάλει το καλοκαίρι την 2.2 HorseICS, αφού έκανα downgrade από 2.3, αλλά μου τραβάει κάτι κωλύματα τώρα τελευταία...

Δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω τώρα, για αυτό ζητάω την βοήθεια από σας που ασχολείστε!

 

*Όταν λέω καθημερινή χρήση εννοώ κλήσεις μηνύματα και internet.

 

Σελιδα 469 , ποστ 7032 , το πιο καινουριο ρομ.Αλλιως πας σε 2.3 και kalo rom .

 

Για θεματα κωλυματων , προς ολους ...

Μια φορα το μηνα να μπαινετε recovery και να κανετε , wipe cache και advanced και wipe dalvik cache , και ετσι καθαριζετε το τηλ.. σας και ρολαρει ομορφα ξανα .

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε κανεις την καινουργια Kalo? http://code.google.com/p/kalo/downloads/list

Ο τυπος την αφησε εκει αθορυβα 35Mb πιο παχια

Μεσα στο zip παντως βλεπω οτι εχει κανει πολλες αλλαγες,framework,build.prop,boot.img ολα αλλο μεγεθος

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Για θεματα κωλυματων , προς ολους ...

Μια φορα το μηνα να μπαινετε recovery και να κανετε , wipe cache και advanced και wipe dalvik cache , και ετσι καθαριζετε το τηλ.. σας και ρολαρει ομορφα ξανα .

 

Αυτά τα wipes επιρρεάζουν τα δεδομένα κ τη ρομ την ίδια; Δηλαδη μετά υπάρχει περίπτωση να πρέπει να ξαναφλασαριστεί η ρομ; Λογικά, με backup δε θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα, βέβαια, απλά για να μη χρειάζεται να ξαναπεραστούν οι εφαρμογές απο την αρχή :D

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα wipes επιρρεάζουν τα δεδομένα κ τη ρομ την ίδια; Δηλαδη μετά υπάρχει περίπτωση να πρέπει να ξαναφλασαριστεί η ρομ; Λογικά, με backup δε θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα, βέβαια, απλά για να μη χρειάζεται να ξαναπεραστούν οι εφαρμογές απο την αρχή :D

 

αυτα τα wipes δεν επηρεαζουν απολυτως τιποτα , ισα-ισα που καθαριζουν το τηλ...

απλα θα περιμενετε 2-3 λεπτα να ξανανοιξει το τηλ.. μετα τα wipes και ολα θα ειναι οπως ηταν , και καθαρισμενα.

 

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΔΗΣΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ

 

[ATTACH]28680[/ATTACH] [ATTACH]28681[/ATTACH]

 

Θα ενημερωσω , μολις τα τσεκαρω ολα πρωτα

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.μια ερωτησουλα...ακουσα οτι το τηλ μας εχει 512mb ram.γιατι ειναι μεχρι 300κ?μπορουμε να κανουμε κατι?

 

τα υπολοιπα τα κραταει το λειτουργικο δεν πανε χαμενα..!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα , πρεπει να εισαι απο τους λιγους η ο μοναδικος που του'τυχε κατι τετοιο.

δεν θυμαμαι εαν ηταν σε 2.2 η στην πρωτη 2.3 του 11/11

ποτε ξανα ομως

 

κολησαμε στην αχρηστη 4.0.3 και ουτε λεξη για αναβαθμιση απο την εταιρια

δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω προιον της HUAWEI.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι εαν ηταν σε 2.2 η στην πρωτη 2.3 του 11/11

ποτε ξανα ομως

 

κολησαμε στην αχρηστη 4.0.3 και ουτε λεξη για αναβαθμιση απο την εταιρια

δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω προιον της HUAWEI.

 

Αλλοι δεν εχουν δωσει ics σε συσκευες των 400-500 ευρω και εσυ παραπονιεσαι για το x5? Απλα σκεψου οι αντιστοιχες συσκευες της εποχης που ειναι τωρα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παραπονο απο την συσκευη

 

εχεις δικιο,δεν το ειπα καλα

ξεχασα να γραψω την λεξη nexus,αμα δω ομως huawei nexus ....θα το σκεφτω!

 

και που την εδωσε;αχρηστη ειναι,ποια η διαφορα;

τοσο καιρο περιμενω μια official release που να δουλευει.

ας μας δωσει την jelly εαν οι 4.0 ειναι αχρηστη

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γιατι κολλατε στη "μοδα" του ics και jelly οταν με custom rom και σε 2.2 το κινητο κανει παππάδες και οχι αστεια ειτε και σε 2.3 και δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα σε λειτουργικοτητα και ταχυτητες και αποδοση με καμια ics ειτε jelly αλλων κινητων.Eιλικρινα δηλαδη εχετε δοκιμασει και ics και κατι πειρατικες jelly και απο μονοι σας βλεπετε bugs και κολληματα και πολλοι οπως εγω διαβαζετε σας λενε για custom rom σε 2.2 απο gkalen και σε 2.3 απο kalo.

Το να βγει μια καλη ics ή jelly και να το μοιραστουμε ολοι το καταλαβαινω.

Ή να βγει μια προβληματικη και να το μοιραστειτε και αυτο το καταλαβαινω.

Την "κλαψα" για τη huawei και δεν ξαναπαιρνω προιον της στο 45% των 475 σελίδων που τις έχω διαβάσει ολες ειλικρινα δεν την αντεχω εχει καταντησει κουραστικη.Τα λεω όλα αυτα χωρις να επικρινω κανεναν και να παρεξηγηθει μαζι μου απλα ρε παιδια το φορουμ νομιζω εχει δημιουργηθει για να ανταλλαζουμε πληροφοριες μεταξυ μας για το καλυτερο του κινητου μας και οχι για να κραζουμε εταιρειες.Και για να προλαβω οποιονδηποτε οχι δεν ειμαι μελος καμμιας εταιρειας ενας απλος ανεργος ειμαι και μαλιστα με τη βοηθεια πολλων απο εδω μεσα εχω γραψει εναν οδηγο για ξεκλειδωμα και custom roms για το κινητο μας να βοηθήσω μονο θελω.

Αυτα από εμενα εντελως φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες tzivas , αλλα καλα τα λενε και τα παιδια.

Κι εγω εχω προβλημα με την huawei γιατι φανηκαν ερασιτεχνες με ολα τα καραγκιοζιλικια που κανανε με τις αναβαθμισεις τους , και στο τελος δεν εκαναν και τιποτα.

Παλι καλα που εχουμε και αυτα τα ρομ .

Για ics και jb θελει δουλεια σε πολλα κινητα , οχι μονο στο δικο μας , αλλα τουλαχιστον οι αλλοι εχουν developers , εμεις τιποτα.

Παντως περασα μια jb σε ενα galaxy ενος φιλου , που ηταν η καλυτερη στο xda και σε συγκριση με το δικο μου , ακομα γελαω με την jb ( ακομα τριβουν στη βιλαριμπα ).

Link to comment
Share on other sites

@ tzivas

μια ρομ τρεχω που ειναι απο αλλο κινητο και που ειναι μονταρισμενη απο τον kalo για το κινητο μας

η επισημη υποστηριξη ειναι χαλια,απορω πως εβγαλαν και την B572,κατα τυχη τους εκατσε πιστευω.

 

δεν εχω κανενα προβλημα με την συσκευη,με την υποστηριξη εχω.

γνωστα πραγματα δηλ.

δυο συσκευες εχω και οι δυο ειναι Huawei....ουτε στην μια ουτε στην αλλη ειδα κατι επισημα.

για αυτο ολοι τρεχουν samsung και ειδικα στα nexus

Link to comment
Share on other sites

HORSE THEMED SERIES (Μονο για froyo baseband , 2.2.2)

 

Black Blue Horse

Changelog

Εκδοση με θεμα μαυρο μπλε και μαυρο background στο μενου

 

Κατεβασμα Black Blue Horse

http://www.mediafire.com/?wsei5pd5zfzzpa2

 

screenshots

[ATTACH]28838[/ATTACH] [ATTACH]28839[/ATTACH] [ATTACH]28840[/ATTACH]

 

[ATTACH]28841[/ATTACH] [ATTACH]28842[/ATTACH]

 

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ !!

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

HORSE THEMED SERIES (Μονο για froyo baseband , 2.2.2)

 

Black Blue Horse

Changelog

Εκδοση με θεμα μαυρο μπλε και μαυρο background στο μενου

 

Κατεβασμα Black Blue Horse

http://www.mediafire.com/?wsei5pd5zfzzpa2

 

Εγκατασταση με το γνωστο τροπο , screenshots στο xda μεχρι να βαλω κι εδω μερικα.

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ !!

 

Καλα χριστούγεννα και σε σενα μεγαλε dev ωραιο το εκανες το μαυρο πισω αντι για το απλο μαυρο το εκανες μαυρο αλλα σαν να ειναι κατι αναμεσα σε μαυρο πλακακι και μαυρο ξυλο πολυ γουστοζικο με γειες σου αυτα ειναι μωσαικο που δεν θελει και σφουγγαρισμα :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα χριστούγεννα και σε σενα μεγαλε dev ωραιο το εκανες το μαυρο πισω αντι για το απλο μαυρο το εκανες μαυρο αλλα σαν να ειναι κατι αναμεσα σε μαυρο πλακακι και μαυρο ξυλο πολυ γουστοζικο με γειες σου αυτα ειναι μωσαικο που δεν θελει και σφουγγαρισμα :p

lol :lol:

Καλές γιορτές σε όλους παιδιά

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλα χριστούγεννα και σε σενα μεγαλε dev ωραιο το εκανες το μαυρο πισω αντι για το απλο μαυρο το εκανες μαυρο αλλα σαν να ειναι κατι αναμεσα σε μαυρο πλακακι και μαυρο ξυλο πολυ γουστοζικο με γειες σου αυτα ειναι μωσαικο που δεν θελει και σφουγγαρισμα :p

Το προσεξες οτι δεν ειναι το κλασικο μαυρο , ετσι , χαχα ??

Βαζουμε οτι background θελουμε απο δω και περα , αρκει να βρουμε μια εικονα 480x800 .

 

lol :lol:

Καλές γιορτές σε όλους παιδιά

Επισης , οτι καλυτερο για ολους .......

 

Edit

Την εκανα τη λαλακια και ξεχασα να βαλω την στοκ καμερα για τα παιδια με atmel , μολις το εγραψε καποιος στο xda .

Θα ξαναβαλω το σωστο ζιπ αργοτερα .

Οσοι ξερουν ομως μπορουν να παρουν την καμερα απο το προηγουμενο ρομ και να τη βαλουν στο , system/app , δινουμε permissions (Γ) ( rw-r--r--) , και ειναι οκ.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ

BLACK BLUE HORSE V1

Kανονικο μαυρο μενου και μπηκε και η καμερα στη θεση της

http://www.mediafire.com/?70izo5da1rque13

 

screenshots

[ATTACH]28835[/ATTACH] [ATTACH]28836[/ATTACH] [ATTACH]28837[/ATTACH]

 

πιο πολυ για οσους εχουν atmel

οσοι εχουν synaptic , μπορουν να βαλουν οποιο θελουν , η διαφορα τους θα ειναι στο background

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιον launcher να βαλω? αυτον τον νεξτ λονσερ που τον βρισκω? εσυ gkalen ποιον χρησιμοποιεις?

Next launcher , τελευταια version , εδω ... http://www8.zippyshare.com/v/62315468/file.html

Eγω τωρα εχω ΑDW ex launcher , αλλα ανα διαστηματα τον αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγκατέστησα την official 4.0 και το κινητό πλέον δεν ανοίγει.

Ούτε σε recovery μπαίνει.

Τί πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγκατέστησα την official 4.0 και το κινητό πλέον δεν ανοίγει.

Ούτε σε recovery μπαίνει.

Τί πρέπει να κάνω;

Τι ρομ ειχες πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω CM7.

Προσπαθούσα να εγκαταστήσω την 4.1 αλλά δεν είχα προσέξει πως ήθελε official 4.0

Και προσπάθησα να περάσω την 4.0 αλλά επειδή δεν μπορούσα να την κατεβάω από το site της huaweii

την κατέβασα από εδώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1793014&highlight=official+ics

Κατέβασα μόνο το πρώτο.

Και το πέρασα νομίζω πάνω στην CM7

Νομίζω πάνω από αυτήν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738141&highlight=official+ics

 

Πατώντας volume up + volume down + power χωρίς μπαταρία και συνδέοντας το καλώδιο pc μου εμφανίζει ροζ οθόνη.

και δεν κάνει τπτ... αν βγάλω το καλώδιο κλείνει.

με μπαταρία πατώντας το power ανοίγει, δείχνει το logo huaweii και κλείνει πάλι

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω CM7.

Προσπαθούσα να εγκαταστήσω την 4.1 αλλά δεν είχα προσέξει πως ήθελε official 4.0

Και προσπάθησα να περάσω την 4.0 αλλά επειδή δεν μπορούσα να την κατεβάω από το site της huaweii

την κατέβασα από εδώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1793014&highlight=official+ics

Κατέβασα μόνο το πρώτο.

Και το πέρασα νομίζω πάνω στην CM7

Νομίζω πάνω από αυτήν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738141&highlight=official+ics

Δεν το κανουμε ετσι , αφου ειχε οδηγιες ....

Tωρα καλυτερα να δοκιμασεις να ξαναπερασεις official gb ,μετα περνας official ics και ξεκλειδωνεις ροζ οθονη ( ισως υπαρχει καποια με ξεκλειδωμενη ροζ οθονη ) , και μετα βαζεις οποιο ics custom rom θες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...