Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σοου γουατ;

 

δεν τρεχω τιποτα απο αυτα ομως και ειδικα antutu αλλα αμα εχεις προβλημα να το τρεξω

 

Τιποτα. Απλως η kalo 1.9 μου εδεινε 355 μεσο ορο και τωρα με την kalo extreme εχω 110 μεσο ορο. Υποτειθεται οσο μεγαλητερο το database IO τοσο πιο γρηγορα εκτελουντε οι εντολες καθε εφαρμογης, ετσι δεν ειναι? Δεν εχω ομως καποια διαφορετικη αισθηση τωρα και αυτο μετραει. Οχι οτι δινω σημασια στα benchmarks αλλα απο περιεργια.

(Πρεπει να εχω σκοτωσει αρκετες λεξεις. Σορρυ. Δεν τα πηγαινα ποτε καλα με την ορθογραφια, φυσικη σπουδαζω)

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Δεν εχω ομως καποια διαφορετικη αισθηση τωρα και αυτο μετραει.

ετσι ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Pikachukaki, ποιά θεωρείς την πιό σταθερή(απο άποψη λιγότερων προβλημάτων) απο τις τρέχουσες 4.0+, αλλά και μεταξύ αυτών που συνεχίζουν να "συντηρούνται" γιατί απο ότι διάβασα άλλαξες στρατόπεδο. Προδότη.:p

 

P.S: Ευχαριστούμε για τον χρόνο που αφιέρωσες αλλά προπάντων για το μεράκι σου να μάθεις τα ενδότερα των android rom.:) Καλή συνέχεια με το επόμενο κινητό σου.;)

 

B930...δεν εφυγα ακομα αν και εχω ξενερωσει ασχημα και οταν ερθει το nexus παλι θα φτιαχνω για το ideos τη να φτιαξω στο nexus? :P

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

B930...δεν εφυγα ακομα αν και εχω ξενερωσει ασχημα και οταν ερθει το nexus παλι θα φτιαχνω για το ideos τη να φτιαξω στο nexus? :P

 

Pika αστους να λενε και να κλεβουνε. Αυτος που αξιζει και προσπαθει φαινεται.

Και μια ερωτηση: Για ξεκλειδωμα οθονης εχω το PotterUnlock.apk (ειναι ο κυκλος που σερνοντας το μικρο κυκλακι μεσα του σε ενα απο τα τεσσερα ακρα του ανοιγει η εκαστοτε εφαρμογη ή ξεκλειδωνει. Το επισυναψα σαν pdf για να με αφησει). Το θεμα ειναι οτι αλλαζοντας την αναλυση (ro.sf.lcd_density=200) ειναι η μονη εφαρμογη που δεν δουλευει σωστα. Δηλαδη σερνοντας το εσωτερικο κυκλακι για πολυ λιγο (2~3 pixels) ειναι σαν να φτανει κιολας στον μεγαλο εξωτερικο κυκλο. Ποια αρχεια της εφαρμογης λετε να πειραξω? Γουσταρω πολυ αυτο το Lockscreen.

Παντως κριμα που με αλλη αναλυση υπαρχουν προβληματακια οπως και το οτι εμφανιζοντε λιγες εφαρμογες στο Play Store.

Thank you παίδες!

[ATTACH]28482[/ATTACH]

--------------------------------------------------------------------------------

[ATTACH]28481[/ATTACH]

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@Pika

Γραφτους στ'@@ια σου τους γελοιους που μιλανε κι απο πανω χωρις να εχουν κανει τιποτα.

 

@tupac

Αν αλλαξεις το density , τοτε θα'χεις προβλημα με το μαρκετ .

πρεπει να βρεις καποιο hack για lcd density , που δεν θα το καταλαβαινει το μαρκετ.

Πολλες εφαρμογες θα στις βγαζει μη συμβατες .

Κανε αναζητηση στο google , για "lcd density market hack" ( κατι τετοιο )

 

@Horse riders

Ισως αυριο να εχω ετοιμο το ... Βlack & Blue Horsemageddon .

Εχω βαλει καποια screenshots στο xda , αλλαξα ομως λιγο ακομα το popup window.

Θα βαλω καποια ss οταν παω σπιτι...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Gkalen να σε πω μπορουμε καπως να πειραξουμε τον ήχο για τα ηχεία ή τον ήχο μεσω handsfree.

Οχι τοσο για τις κλησεις εκει καλα ειναι αλλα αν μπορουσαμε να το ανεβαζαμε λιγο πιο παραπανω θα ηταν ακομα καλυτερα.

Αλλα αυτο που κυριως με απασχολει ειναι ο ηχος για οταν ακουω μουσικη μεσω handsfree ειτε απο ραδιο ειτε mp3 τον εχω στο τερμα και ειναι αρκετα χαμηλος οχι πολυ χαμηλος αλλα οχι και πραγματικα δυνατος αν εχεις ακουσει μουσικη απο sony ericson walkman και καποια αλλα καταλαβαινεις την διαφορα που εννοω. Ειναι πολυ πιο δυνατος και εχουν και πολυ καλο μπασο μπορουμε κατι να κανουμε εμεις με το δικο μας? Ξερω δεν θα ειναι σαν εκεινα γιατι εκεινα κατασκευαζονται για εκεινη τη λειτουργια αλλα ελεγα μηπως αν μπορουμε να κανουμε κατι εστω να ανεβασουμε την ενταση καποια επιπεδα.

 

Και μια ερωτηση προς ολους αν εχει κανεις να προτεινει καποια καλη εφαρμογη ή widget για ραδιοφωνο αλλα για ραδιοφωνο fm οχι για ιντερνετικους σταθμους απλα να πιανω τα ραδιοφωνικα καναλια της περιοχης που βρισκομαι χωρις internet για οταν ειμαι στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω καποια πραγματακια και θα σου πω ...

Νομιζω οτι ο ηχος ειναι πολυ καλος παντως , θα το δω ομως .....

Link to comment
Share on other sites

@tupac

Αν αλλαξεις το density , τοτε θα'χεις προβλημα με το μαρκετ .

πρεπει να βρεις καποιο hack για lcd density , που δεν θα το καταλαβαινει το μαρκετ.

Πολλες εφαρμογες θα στις βγαζει μη συμβατες .

Κανε αναζητηση στο google , για "lcd density market hack" ( κατι τετοιο )

 

Στο μαρκετ δεν μου εμφανιζει καν περιπου το 80% των εφαρμογων. Σπαστικο να αλλαζεις καθε φορα τιμη και μετα reboot. Θα κοιταξω για κανα hack που λες.

Παντως για την εφαρμογη του ξεκλειδωματος, που την πεταω στο system/app μεσα χωρις εγκατασταση, λες να θελει πειραγμα κανα xml? Μου φαινεται περιεργο που μονο αυτη δεν δουλευει στο 200 density. Ή αν εχετε να μου προτινετε καποια παρομια.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω καποια πραγματακια και θα σου πω ...

Νομιζω οτι ο ηχος ειναι πολυ καλος παντως , θα το δω ομως .....

 

απο αποψη ποιοτητας και καθαρου ηχου χωρις παραμορφωσεις ειναι αψογος δεν εχω θεμα με αυτο αλλα κυριως οταν βάλω handsfree βαθαινει αρκετα πιστευω, μιλαω παντα για ηχο ραδιοφωνου και mp3, σε κλησεις ειναι καλος πεφτει και εκει λιγο αλλα λιγο οχι ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στο μαρκετ δεν μου εμφανιζει καν περιπου το 80% των εφαρμογων. Σπαστικο να αλλαζεις καθε φορα τιμη και μετα reboot. Θα κοιταξω για κανα hack που λες.

Παντως για την εφαρμογη του ξεκλειδωματος, που την πεταω στο system/app μεσα χωρις εγκατασταση, λες να θελει πειραγμα κανα xml? Μου φαινεται περιεργο που μονο αυτη δεν δουλευει στο 200 density. Ή αν εχετε να μου προτινετε καποια παρομια.

Δοκιμασε να κανεις εγκατασταση την εφαρμογη κανονικα και μετα να την μετακινησεις απο το data/app στο system/app ..... μερικες εφαρμογες δεν δουλευουν σωστα με την ονομασια που εχουν , στο system/app .

και ετσι πρεπει να την εγκαταστησεις κανονικα και μετα πηγαινε στο data/app και θα την δεις με αλλη ονομασια ( com. blabla.apk , η org... , η me... ).

Μετα παρτη και βαλτη στο system/app .

 

απο αποψη ποιοτητας και καθαρου ηχου χωρις παραμορφωσεις ειναι αψογος δεν εχω θεμα με αυτο αλλα κυριως οταν βάλω handsfree βαθαινει αρκετα πιστευω, μιλαω παντα για ηχο ραδιοφωνου και mp3, σε κλησεις ειναι καλος πεφτει και εκει λιγο αλλα λιγο οχι ιδιαιτερα.

 

κατεβασε αυτο το framework.jar ... http://www.mediafire.com/download.php?vecgkoydh3jag91

βαλτο στο , system/framework , [( δωσε permissions ( Γ ) ( rw-r--r-- ) στο "system" , και μετα μετακινηση στο "framework" και αντικατασταση ( το ξερεις το κολπο )].

μετα το reboot θ'αργησει ν'ανοιξει το τηλ.. περιπου οσο οταν βαζεις νεο ρομ.

βαλε αυτο και πες μου , δεν χρησιμοποιω και πολυ τ'ακουστικα .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ξενερωσει ασχημαP

απο την συσκευη παντως που τοσα εχει υποφερει μαζι σου;:what::p

 

το μερακι σου δεν το εχει κανεις αλλος μαζι με τον gkalen

προχωρα,αλλωτε μονος σου και αλλωτε με παρεα

ετσι ειναι αυτα τα πραγματα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε αυτο το framework.jar ... http://www.mediafire.com/download.php?vecgkoydh3jag91

βαλτο στο , system/framework , [( δωσε permissions ( Γ ) ( rw-r--r-- ) στο "system" , και μετα μετακινηση στο "framework" και αντικατασταση ( το ξερεις το κολπο )].

μετα το reboot θ'αργησει ν'ανοιξει το τηλ.. περιπου οσο οταν βαζεις νεο ρομ.

βαλε αυτο και πες μου , δεν χρησιμοποιω και πολυ τ'ακουστικα .

 

Εισαι ωραιος εισαι τρελος εισαι ο developer μας αμπαλαεα οε οε.

Ολα κομπλε και με τον ήχο thanks για την γρηγορη ανταποκριση και σε προτεινω να ενσωματωσεις τη ρυθμιση αυτη στη τελικη horsemageddon.

Και επειδη δεν ειμαι αχαριστος ενα δωρακι που σε ειχα υποσχεθει για σενα κυριως αλλα και τους υπολοιπους καλο καψιμο εγω ξερω εχω καει με αυτο http://www.mediafire.com/?btb2vsln238n11w

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα , θα το βαλω στην Βlack & Blue ....

Θα παρατηρησεις επισης οτι πλεον τα volume steps εχουν γινει 30 , απο 15 που ηταν ( αν δυναμωσεις τη φωνη στον mx player , θα δεις οτι το τερμα ειναι το 30 ,και οχι το 15 που ηταν πριν ).

Με αυτη τη μοντα εχει παρατηρηθει οτι φτιαχνεται ο ηχος σε οσες συσκευες εχουν χαμηλη ενταση στ'ακουστικα ( hands free και Bluetooth κυριως ) .

Τελευταια εχω κολλησει με το backstab , θα το στειλω ....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον ηχο κανει για ολες τις rom?

 

Οχι , ειναι μονο για Horsemageddon.

Αμα μου στειλεις το δικο σου , framework.jar , μπορω να στο φτιαξω....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις εγκατασταση την εφαρμογη κανονικα και μετα να την μετακινησεις απο το data/app στο system/app ..... μερικες εφαρμογες δεν δουλευουν σωστα με την ονομασια που εχουν , στο system/app .

και ετσι πρεπει να την εγκαταστησεις κανονικα και μετα πηγαινε στο data/app και θα την δεις με αλλη ονομασια ( com. blabla.apk , η org... , η me... ).

Μετα παρτη και βαλτη στο system/app .

 

Ναι, τα ξερω αυτα. Αυτη η εφαρμογη ομως δεν παει στο data/app ουτε με την εγκατασταση της. Οταν πας να την εγκαταστησεις σου λεει οτι αυτη ειναι εφαρμογη συστηματος και αν παρολα αυτα επιθυμω να την εγκαταστησω. Τελος παντων ευχαριστω που ασχοληθηκες.

Το Backstab το περασα την Κυριακη. Αλλα τωρα παιζω το Modern Combat 3. Μια χαρα τα παιζει το κινητακι μας χωρις καν O/C.

Επισης το Virtua Tennis Challenge της Sega τα σπαει για οσους τους αρεσει το τεννις. Πολυ αληθινο!

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ειναι συμβατη για μικροτερη αναλυση οθονης και μολις αλλαζεις το density τα χανει.
Link to comment
Share on other sites

απο την συσκευη παντως που τοσα εχει υποφερει μαζι σου;:what::p

 

το μερακι σου δεν το εχει κανεις αλλος μαζι με τον gkalen

προχωρα,αλλωτε μονος σου και αλλωτε με παρεα

ετσι ειναι αυτα τα πραγματα

 

Thx akalos πραγματικα τετεια σχολια απο ατομα σαν εσενα δινουν κουραγιο....το κακο ειναι οτι πλεον εχω πεσει σε ενα τοιχο οσο αναφορα το dev των ρομ ειδικα της 4.1.2 οποτε προσπαθω να εισχωρήσω παραπανω πανο στο dev της ρομ...κι'αν δεν ειχα τα τρολλ βλεπε maurofonio θα ηταν καλυτερα!

 

Το κακο ειναι οτι δεν εχουμε γενικα καποιον που να ξερει πανω απο android κατι παραπανω εστω σαν βασικες γνωσεις θα βοηθουσε παρα πολυ!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ειναι συμβατη για μικροτερη αναλυση οθονης και μολις αλλαζεις το density τα χανει.

Μαλλον ετσι ειναι.

Πως μπορω να παρω οποιο lockscreen θελω απο τα zips των αλλων ROMs και να το εγκαταστησω στη ROM που φοραω? Ξερεις ποια ειναι τα paths?

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ετσι ειναι.

Πως μπορω να παρω οποιο lockscreen θελω απο τα zips των αλλων ROMs και να το εγκαταστησω στη ROM που φοραω? Ξερεις ποια ειναι τα paths?

 

Απο αλλα ρομ μπορεις να βαλεις μονο τα εικονιδια ( στο framework-res.apk /res/drawable hdpi/ jog_dialer...... )

Για ν'αλλαξει ολο το locscreen θελουν φτιαξιμο αρκετα xml , για να γινει πορτ ολοκληρο το lockscreen ( δεν ειναι τοσο απλο , θελει μελετη για να πετυχει σωστα , εψαξα καποιος οδηγους και βρηκα καποια πραγματακια αλλα πρεπει να το κατεχεις λιγο )

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Απο αλλα ρομ μπορεις να βαλεις μονο τα εικονιδια ( στο framework-res.apk /res/drawable hdpi/ jog_dialer...... )

Για ν'αλλαξει ολο το locscreen θελουν φτιαξιμο αρκετα xml , για να γινει πορτ ολοκληρο το lockscreen ( δεν ειναι τοσο απλο , θελει μελετη για να πετυχει σωστα , εψαξα καποιος οδηγους και βρηκα καποια πραγματακια αλλα πρεπει να το κατεχεις λιγο )

Ααα μαλιστα. Ηλπιζα να ηταν κατι ευκολο του στυλ αλλαγη των .png. Με xml δεν εχω ασχοληθει και δεν το κατεχω. Thnx παντως.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θέμα

έχω περάσει το HORSEMAGEDDON FINAL ( 22/10/2012 ) και έχω ένα θεματάκι από το Go Weather EX

όταν επιλέγω από το settings follow my location αντί να δείχνει πχ ότι είμαι Κόρινθο μου δείχνει ότι είμαι milesion χωρίς να έχω πάει ποτέ μου). κάλο εε

ακόμα και τώρα αν ει μαι ταύρος αυτό δείχνει ότι είμαι ακόμα milesion (πριν από 2 μέρες μου δούλευε κανονικά τώρα τι έπαθε :( του έκανα ένα uninstall και re install αλλά αυτό επιμένει. καμία ιδέα? (ίντερνετ μέσο wifi και gps ανοικτά)

Edited by glamor
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θέμα

έχω περάσει το HORSEMAGEDDON FINAL ( 22/10/2012 ) και έχω ένα θεματάκι από το Go Weather EX

όταν επιλέγω από το settings follow my location αντί να δείχνει πχ ότι είμαι Κόρινθο μου δείχνει ότι είμαι milesion χωρίς να έχω πάει ποτέ μου). κάλο εε

ακόμα και τώρα αν ει μαι ταύρος αυτό δείχνει ότι είμαι ακόμα milesion (πριν από 2 μέρες μου δούλευε κανονικά τώρα τι έπαθε :( του έκανα ένα uninstall και re install αλλά αυτό επιμένει. καμία ιδέα? (ίντερνετ μέσο wifi και gps ανοικτά)

 

Μηπως εγινε καμμια αναβαθμιση της εφαρμογης και εχει προβλημα ?

Δεν εχω widget καιρου ,αλλα θα το δω για να δω τι κανει και στο δικο μου..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θέμα

έχω περάσει το HORSEMAGEDDON FINAL ( 22/10/2012 ) και έχω ένα θεματάκι από το Go Weather EX

όταν επιλέγω από το settings follow my location αντί να δείχνει πχ ότι είμαι Κόρινθο μου δείχνει ότι είμαι milesion χωρίς να έχω πάει ποτέ μου). κάλο εε

ακόμα και τώρα αν ει μαι ταύρος αυτό δείχνει ότι είμαι ακόμα milesion (πριν από 2 μέρες μου δούλευε κανονικά τώρα τι έπαθε :( του έκανα ένα uninstall και re install αλλά αυτό επιμένει. καμία ιδέα? (ίντερνετ μέσο wifi και gps ανοικτά)

 

ΚΑμιά φορά κ γώ το έχω αυτό το θέμα με widgets καιρού μόνο. Όταν ανοίγω εφαρμογή για gps (είτε το sygic είτε κάποιο άλλο που έχω για να μετράω τις αποστάσεις που διανύω), πάντα κλειδώνει σωστά τη θέση μου. Το widget καιρού όμως (εκτός του Built in του SPB) θα δείχνει κάποια άλλη κοντινή μου τοποθεσία (συνήθως Milesion = Μελίσσια;). Δεν είναι κάτι που με ενοχλεί πάντως στη ρομ, γιατί 1-2 φορές το είχα παρατηρήσει κ πριν βάλω τη horse.

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα δεν ξερω αν φταει η rom η αν εχει προβλημα γενικα το κινητο μου !εχω περασει την official ics και μετα περασα την ρομ frozenpikaB930_V1.0.6 και παρουσιαζω ενα προβλημα ενω στελνω μυνηματα κανονικα και ο αλλος τα παιρνει κανονικα, οταν μου στελνει παιρνω τα μυνηματα αλλα κατα τη διαρκεια τησ συνομιλιασ καποιες φορεσ μου λενε οτι μ στελνουν και εγω δεν τα εχω παρει!ξερει κανεις γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...