Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοιτα δεν βιαζομαι ακομα να την βαλω περιμενω πρωτα ειτε απο εδω μεσα ειτε απο το xda να ακουσω κριτικές να δω πως τα παει και μετα απο καμια βδομαδα αν δεν εχει βγει και κατι καλυτερο τοτε μπορει και να τη βαλω απλως με κεντρισαν το ενδιαφερον 2 πραγματα οτι λεει εχει καλυτερη εξικονομηση μπαταριας και οτι ειναι βασισμενη πανω στην τελευταια official ρομ παντως οι οδηγιες σου δεν πανε χαμενες ακομα και να μην τησ χρησιμοποιησω τωρα σιγουρα στο μελλον θα αξιοποιοιηθουν και απο μενα και απο οποιονδηποτε αλλο θελει να μαθει

 

και παλι καλα τελικα που δεν την αλλαξα μετα το τελευταιο ποστ του καλο που ανεβασε :)

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ΝΕΟ MEDIA PROFILES.XML ΓIA 2.2.2 ( ΗORSE ROM )

To αλλαξα επιτελους ολοκληρο οπως εκανε και ο kalo στο δικο του ..

Το αλλαξα καμμια 10αρια φορες μεχρι να το πετυχω να δουλευει και η βιντεοκαμερα κανονικα , γιατι ολο FC ετρωγα απο τη βιντεοκαμερα και επιτελους το εγραψα ολο σωστα και δουλευει κανονικα , πλεον ακομα καλυτερη καμερα ...

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ( MEDIA PROFILES.XML )

[ATTACH]25541[/ATTACH]

 

Το βαζουμε στο , system/etc , αντικαθιστουμε με το υπαρχον και δινουμε permissions ( rw-r--r-- ) , reboot και ετοιμοι

 

Ειχα πει οτι αυτο ηταν το τελευταιο ρομ , αλλα μολις πηρα απαντηση απο τον Zeppelinrox και μου επιτρεπει να συμπεριλαβω στο Horse Rom , το kickasskernel script , και ετσι θα κανω αλλη μια version , που θα εχει μεσα και το νεο media profiles.xml και kickasskernel (χωρις τη βοηθεια script manager πλεον) , ακομα καποιες αλλαγες στο build.prop .

Σε δυο μερουλες λοιπον θα το χω ετοιμο ....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Λοιπον εχω ενα huawei x5 pro. με το που το πηρα το εκανα update στην 4.ICS (κανοντας πρωτα root.recovery και ολα αυτα) ΑΛΛΑ ειχα μεγαλα προβληματα οπως το οτι δεν λειτουργουσε το wifi bluetooth...και αυτο ειχε γινει επειδη πρωτα ειχα περασει την 2.3.5 που δν ηταν για το pro. μετα απο μεγαλη προσπαθεια επεστρεψα στην 2.3.5 του pro και ολα ειναι μια χαρα. τωρα ομως που θελησα να βαλω την καινουργια ICS δεν μου γινεται το root (ειχε φυγει πριν) και ουτε η ICS μπαινει μεσς της recovery βγαζει aborted.τα εχω ολα οσα χρειαζοντουσαν (wipe dαta cache κλπ) και βγαζει aborted. Αν γνωριζει καποιος κατι θα το εκτιμουσα πολυ ιατι θα την ηθελα πολυ την ICS! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Λοιπον εχω ενα huawei x5 pro. με το που το πηρα το εκανα update στην 4.ICS (κανοντας πρωτα root.recovery και ολα αυτα) ΑΛΛΑ ειχα μεγαλα προβληματα οπως το οτι δεν λειτουργουσε το wifi bluetooth...και αυτο ειχε γινει επειδη πρωτα ειχα περασει την 2.3.5 που δν ηταν για το pro. μετα απο μεγαλη προσπαθεια επεστρεψα στην 2.3.5 του pro και ολα ειναι μια χαρα. τωρα ομως που θελησα να βαλω την καινουργια ICS δεν μου γινεται το root (ειχε φυγει πριν) και ουτε η ICS μπαινει μεσς της recovery βγαζει aborted.τα εχω ολα οσα χρειαζοντουσαν (wipe dαta cache κλπ) και βγαζει aborted. Αν γνωριζει καποιος κατι θα το εκτιμουσα πολυ ιατι θα την ηθελα πολυ την ICS! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Εχεις βαλει , recovery.img ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βαλει!

 

Τοτε δεν εχεις προβλημα , φλασαρε οποιο ρομ θες απο recovery , και εισαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν εχεις προβλημα , φλασαρε οποιο ρομ θες απο recovery , και εισαι οκ .

 

βαζω κανονικα την ics στη recovery και παταω αυτα που πρεπει (wipe data κλπ)αλλα μου λεει aborded και δεν γινετε..:(

Link to comment
Share on other sites

Λεω εγω τωρα χωρις να ειμαι και ειδημων μηπως κατεβασες ics demo και περασες?και μηπως στις demo δεν δουλευουν ολα γιατι για official ics ή και custom για το δικο μας δεν εχω ακούσει να εχει βγαλει κανεις περα απο του πικα που δεν ειναι ics αλλά εχει ics theme.εκτος και αν εχω μεινει πισω εγω στις εξελιξεις.

 

Για το θεμα μπαταρια που σας ελεγα την τελευταια φορα μαμα μπαταρια και παλι μαμα.3 μερες τώρα με 4 ωρες wifi αλλες τοσες με παιχνιδια και το λιγοτερο κανα 6 ώρες κλησεις και κανα 5ωρο περιπου gps και ειναι στο 25%.Μην ακουσω κανενας να κανει την ιδια βλακεία με μενα και παρει μπαταρια 1700mAh ή 2000mAh δεν αξίζει και τζαμπα θα πεταξετε τα λεφτά σας!!!!!!δεν βρηκα ακομα το πολυμετρό μου για να μετρησω και να σας πω την αληθινη τιμη της και καλα 1700mAh μπαταρίας που πηρα ο λαλάκας

Link to comment
Share on other sites

Λεω εγω τωρα χωρις να ειμαι και ειδημων μηπως κατεβασες ics demo και περασες?και μηπως στις demo δεν δουλευουν ολα γιατι για official ics ή και custom για το δικο μας δεν εχω ακούσει να εχει βγαλει κανεις περα απο του πικα που δεν ειναι ics αλλά εχει ics theme.εκτος και αν εχω μεινει πισω εγω στις εξελιξεις.

 

εγω εχω βρει την aurora 3.1 ρομ και ειδα σε βιντεακι οτι δουλευε κανονικα ...σαν κανονικη ics.!

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα ρεσταρτ ξανα σε recovery και ξαναδοκιμασε να κανεις install τη rom..αλλιως το zip σου ειναι χαλασμενο
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λεω εγω τωρα χωρις να ειμαι και ειδημων μηπως κατεβασες ics demo και περασες?και μηπως στις demo δεν δουλευουν ολα γιατι για official ics ή και custom για το δικο μας δεν εχω ακούσει να εχει βγαλει κανεις περα απο του πικα που δεν ειναι ics αλλά εχει ics theme.εκτος και αν εχω μεινει πισω εγω στις εξελιξεις.

 

εγω εχω βρει την aurora 3.1 ρομ και ειδα σε βιντεακι οτι δουλευε κανονικα ...σαν κανονικη ics.!

 

Για τσέκαρέ το μήπως αυτή η ρομ είναι για το απλό και όχι για το pro??

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

 

Για τσέκαρέ το μήπως αυτή η ρομ είναι για το απλό και όχι για το pro??

 

αυτο πως θα το δω?πρεπει να παω απο κει που την κατεβασα?η υπαρχει καμια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο πως θα το δω?πρεπει να παω απο κει που την κατεβασα?η υπαρχει καμια ρυθμιση?

Ανοιξε το zip , ανοιξε το φακελο system και ανοιξε το build.prop με notepad, να δεις τι γραφει για U8800 pro η για U8800 .....(σε καποια γραμμη θα το δεις)

Αλλα καλυτερα βαλε μια αλλη ρομ να καθαρισεις , δεν υπαρχει λειτουργικη ics για το τηλ... μας , αν υπηρχε θα το ξεραμε

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το zip , ανοιξε το φακελο system και ανοιξε το build.prop με notepad, να δεις τι γραφει για U8800 pro η για U8800 .....(σε καποια γραμμη θα το δεις)

Αλλα καλυτερα βαλε μια αλλη ρομ να καθαρισεις , δεν υπαρχει λειτουργικη ics για το τηλ... μας , αν υπηρχε θα το ξεραμε

 

ακου τα παιδια εδω μεσα κατι παραπανω ξερουν.Και εγω νεος ειμαι στα κολπα, τωρα αρχισα να ψαχνομαι και τα παιδια εδω μεσα με βοηθησαν παρα πολυ.Κατσε διαβασε σελιδες προς τα πισω και θα δεις για πολλες ρομ σταθερες που υπαρχουν για ολα τα γουστα, καποια θα σε βολεψει και εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..θα το δοκιμασω.

 

Οκ.Πετυχε

 

Παιδια και εγω εχω προβλημα με το ροοτ..εκανα αυτο με την boot.img κ οταν ανοιξει το κινητο μου βγαζει κατι για το system και μετα λεει αναγκαστικο κλεισιμο! τι γινεται εδω?

Link to comment
Share on other sites

=======================Root!!!!!======================

Root file Download :http://www.mediafire.com/?274ht9tm6a4hznm

 

Warning:delete update(dload folder) from the sdcard!!!

PowerOff(you have to pull out your battery for a little and then you have to put it back, Thanks post #69 iliaskone)

Press and hold “Power” and “Volume +” and "Volume -"

Wait the "pink" screen

usb Connected to PC ,Wait for “U disk” to be recognized

copy boot.img to U disk/images/boot.img(Replace it)

Disconnect the battery to Reboot your cell phone

have fun

 

Παιδια και εγω εχω προβλημα με το ροοτ..εκανα αυτο με την boot.img κ οταν ανοιξει το κινητο μου βγαζει κατι για το system και μετα λεει αναγκαστικο κλεισιμο κ μετα δν κανει τιποτα μενει κολλημενο στ ξεκλειδωμα! τι γινεται εδω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω εχω προβλημα με το ροοτ..εκανα αυτο με την boot.img κ οταν ανοιξει το κινητο μου βγαζει κατι για το system και μετα λεει αναγκαστικο κλεισιμο! τι γινεται εδω?

 

Φλασαρε ενα ρομ με ετοιμο ροοτ , γιατι θες να μπλεξεις , εχεις 3 επιλογες απο ρομ , kalo ,pika , termagazis ...

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε ενα ρομ με ετοιμο ροοτ , γιατι θες να μπλεξεις , εχεις 3 επιλογες απο ρομ , kalo ,pika , termagazis ...

 

τωρα εχω τν 2.3.5 την official.. θελω να βαλω τν ics..δηλ ποια rom να κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω τν 2.3.5 την official.. θελω να βαλω τν ics..δηλ ποια rom να κατεβασω?

 

Δες ενα ποστ του pikachukaki , και κατω κατω λεει , my 1st rom και my 2nd rom , πατα σ'αυτα τα λινκ και διαλεξε ποιο θες να περασεις ...

Link to comment
Share on other sites

Δες ενα ποστ του pikachukaki , και κατω κατω λεει , my 1st rom και my 2nd rom , πατα σ'αυτα τα λινκ και διαλεξε ποιο θες να περασεις ...

 

ελεγα να περασω την aurora. ποια ειναι καλυτερη? απλα επειδη το μονο που εχω κανει ειναι η recovery καθε φορα που παω να βαλω την aurora και γενικα οποιαδιποτε αλλη rom μου βγαζει aborted.κ λεω μαλλον επειδη δν ειμαι Rooted..αλλα δν ξερω

Link to comment
Share on other sites

ελεγα να περασω την aurora. ποια ειναι καλυτερη? απλα επειδη το μονο που εχω κανει ειναι η recovery καθε φορα που παω να βαλω την aurora και γενικα οποιαδιποτε αλλη rom μου βγαζει aborted.κ λεω μαλλον επειδη δν ειμαι Rooted..αλλα δν ξερω

Δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ για να περασεις αλλη ρομ .....

Αλλα μαλλον το προβλημα σου ειναι διαφορετικο, εισαι σιγουρος οτι εχεις βαλει το σωστο recovery.img ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ για να περασεις αλλη ρομ .....

Αλλα μαλλον το προβλημα σου ειναι διαφορετικο, εισαι σιγουρος οτι εχεις βαλει το σωστο recovery.img ???

 

εχω βαλει την CWM 5.0.2.7...εσυ ποια προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την CWM 5.0.2.7...εσυ ποια προτινεις?

 

Βαλε αυτη ... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download

μετονομασε το σε , recovery.img , και αλλαξε το μ'αυτο που εχεις , και ξαναδοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτη ... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download

μετονομασε το σε , recovery.img , και αλλαξε το μ'αυτο που εχεις , και ξαναδοκιμασε

 

το εκανα. κατεβασα μετα την τελευταια aurora ics και παλι μου εβγαλε aborted!τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

το εκανα. κατεβασα μετα την τελευταια aurora ics και παλι μου εβγαλε aborted!τι να κανω?

 

εγω παλι.λοιπον εβαλα την ρομ του TermaRomGR και ειμαι και rooted οπως μου ειπες! μετα πηγα να κανω τηv aurora τωρα που ειναι rooted αλλα παλι δν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...