Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

καμια rom δεν εχω φορτωσει αλλα στην KK ειναι στανταρ,αφου δεν εχουμε μνημη αρκετη

αλλωστε ειναι στα Recommendations:3. Keep apps to a minimum. The less apps you'll have - the more free RAM and less CPU usage you'll get.

 

edit:περασα την 2014-08-04 by CrysisLTU

προς το παρον δεν βλεπω κατι αλλα μολις την περασα!

 

Απο ηχο κλησης,πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Απο ηχο κλησης,πως παει?

σχετικα καλος,in call sound χαλια μου φαινεται ομως

δεν ειναι για 4.4 το κινητο παιδες ομως....νταξ.. λογικοτατο

Link to comment
Share on other sites

Μπαα, μια χαρα την παλευει το κιν για kitkat(σαν hardware τουλαχιστον) απλα εμεις δεν εχουμε blefish ή cristopher83 (galaxy s plus) που να μας δωσουν εναν κερνελ της προκοπης με ION.

Νταξει δεν λεω οτι θα τρεχουμε ολο το playstore και δεν θα μπουκωνει ποτε αλλα τα προβληματα που υπαρχουν τωρα δεν θα υπηρχαν ουτε για αστειο και θα τρεχαμε και καμια 10αρια apps παραπανω.

Υποψην τα παιδια με ιδιας γενιας MSM SoC με μας εχουν πλεον 400-420mb ram που νταξει κανει διαφορα. Και επισης χαρη στο ION χρησιμοποιουν και τα latest HAL απο CAF ενω εμεις εχουμε σκαλωσει με legacy αηδιες που ειναι πατσαρισμενες οπως να ναι για να bootαρει απλα το κινητο.

 

Αν τρεξεις cm11 compiled με τα HAL του blefish και τον kernel του θα δεις τεραστια διαφορα στο display τουλαχιστον(γιατι δυστυχως δεν δουλευει τπτ αλλο σε μας - ουτε wifi/bt/cam).

 

Οσο για τις updated εκδοσεις μην περιμενετε θαυματα. Στο device tree δεν αλλαζει τιποτα (ή αλλαζουν ασημαντα μικροπραγματα), οποτε το μονο που αλλαζει ειναι η CM side της ρομ (interface etc).

 

Δυστυχως εγω με ION ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα σημαντικο και ουτε νομιζω οτι θα καταφερω στο τελος.

Σορρυ για την ξυνιλλα απλα δεν θελω να κατηγορουμε το hardware τη στιγμη που κινητα με ολοιδιο hardware αποδεικνυουν οτι το καλογραμμενο software μπορει να κανει θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαα, μια χαρα την παλευει το κιν για kitkat(σαν hardware τουλαχιστον) απλα εμεις δεν εχουμε blefish ή cristopher83 (galaxy s plus) που να μας δωσουν εναν κερνελ της προκοπης με ION.

Νταξει δεν λεω οτι θα τρεχουμε ολο το playstore και δεν θα μπουκωνει ποτε αλλα τα προβληματα που υπαρχουν τωρα δεν θα υπηρχαν ουτε για αστειο και θα τρεχαμε και καμια 10αρια apps παραπανω.

.

εστω το μισο play:p

δεν ξερω απο αυτα αλλα ετσι οπως ειναι δεν παλευεται,απλα χτυπαει σε κληση και λες οτι εισαι σε kitkat,τωρα με ION μπορει να την παλευει καλυτερα αλλα και παλι θα την παλευει (μακαρι δηλ)μια χαρα και οχι να την τρεχει οπως πρεπει

καλα το σερφινγκ ειναι μονο για ωρα αναγκης

επιασα στα χερια μου ενα g2 ..χμ...αστο αφησω καλυτερα ...χιχι!

να ευλογουμαι τωρα τα γενια μας?δεν υπαρχει λογος πλεον

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαγκες.

Ημουν με ICS baseband, κατεβηκα με step 2 της 572 σε GB αλλα οποτε προσπαθω να κανω restore ενα παλιο backup της MIUI του gkalen μου bootαρει παντα στο recovery. Χρησιμοποιω το κλασικο CWM 5.0....(δε θυμαμαι ακριβως) με το οποιο ειχα παρει το backup.

 

Τεσπα, επειδή δεν την παλεύει με τα ακουστικά του πλέον ( 2,5 χρόνια το έχω..) θέλω να το αλλάξω.. αλλά με 200 ευρώ περίπου και λιγότερα, τι να πάρω που να μην είναι χειρότερο του?

Με 200€ παιρνεις πολλα που ειναι καλυτερα του εννοειται. Με 157€ εχω ενα ThL T11 το οποιο ειναι πολυ καλο και γρηγορο και το εδωσα και τωρα παραγγηλα αλλο ενα. Καλη επιλογη στα 148€ ειναι και το Huawei honor 3c οπως επισης και το Xiaomi hongmi 1s στα 110€ αλλα με 1GB ROM.

 

 

 

 

 

επιασα στα χερια μου ενα g2 ..χμ...αστο αφησω καλυτερα ...χιχι!

να ευλογουμαι τωρα τα γενια μας?δεν υπαρχει λογος πλεον

Τι εννοεις akale; Σε απογοητευσε κατι στο G2;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις akale; Σε απογοητευσε κατι στο G2;

ωωωω για!!!!δεν μου αρεσε σαν συχρονη συσκευη,δεν το παω συγκριτικα βεβαια με το δικο μας αλλα ρε αδελφε κατι αλλο περιμενα απο κινητο των 500€ ενω ενα νοκια 930 με εντυπωσιασε,ισως γιατι δεν το περιμενα τοσο καλο,πολυ premium συσκευη

τεσπα,παραγγειλα το nexus να ζησω βρε αδελφε το pure :p android και εγω:) και την υποστηριξη που εχει απο την κοινοτητα

 

επισης το ειχα παθει και εγω με την miui

 

αμα θελετε βαλτε android L theme στην cm11 .....ουαου!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tung91.lconcept&hl=el

 

@ mormegil δες και το Motorola Moto G (8GB) εαν σε καλυπτει

http://www.notebookcheck.net/Review-Motorola-Moto-G-Smartphone.108358.0.html

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέρασα την miuilast και χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα περαιτέρω, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Με το που συνδέομαι στο ιντερνετ, μου βγαίνει μήνυμα αποτυχίας σύνδεσης του "google talk". Μετά, με το που συνδέομαι στο playstore αφού επιλέξω να κατεβάσω μια εφαρμογή μου βγαίνει μήνυμα αποτυχίας(σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών από το διακομιστή). Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;

 

http://s2.postimg.org/58prfel51/20140809_235108.jpg

EDIΤ: Τελικά το διόρθωσα με επανεγκατάσταση.

Edited by echelon2011
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας,

έχω το τηλέφωνο 3+ χρόνια και ήταν πια η ώρα του να αλλαχθεί γιατί έβγαζε προβλήματα. Προσπάθησε κάποιος φίλος, όχι πολύ σχετικός κι εκείνος, να κάνει root-αναβαθμίσεις, και το αποτέλεσμα είναι το κινητό αφού ανοίξει σε 5-10 sec να κάνει επανεκκίνηση.

Το έχετε ξανακούσει; Επειδή μάλλον θα θέλει δουλειά και δεν νομίζω να έχω την υπομονή,το χρόνο ή και να μπορώ να ασχοληθώ, μπορώ να το δώσω κάπου για να το φτιάξουν;

Μου αρέσει το κινητάκι μου και παρόλο που θα το αντικαταστήσω θα ήθελα να επισκευαστεί.

Γνωρίζετε αν στην αντιπροσωπεια της Huawei θα κοστίσει πολύ η επιδιόρθωση (αν παίρνει);

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας βαλω να παιξετε λιγο με το κινητο για ξεσκουριασμα

Ένα θέμα που είχα φτιάξει για miui με τις οδηγιες του gkalen. Με βαση την ταινια ''300'', αρχαιοι Ελληνες κτλ .

Έχει πειραχτεί η οθονη κλειδωματος, το κουρτινακι,status bar, dialer και τα εικονιδια στα μενου. Δεν εχω πειραξει καθολου τα εικονιδια των εφαρμογων.

το θεμα εδω:

https://www.sendspace.com/file/odqth2

 

http://s29.postimg.org/730uwua4z/20140611_232443.jpg

 

http://s29.postimg.org/rbstwaytv/20140611_232457.jpg

 

Δινω ξεχωριστα σε θεμα τις αρχαιοελληνικές γραμματοσειρές να τις περάσετε με επεξεργασια θεματος

https://www.sendspace.com/file/lzrazp

 

 

@joan23

Μπορεις να το σώσεις αν διαβάσεις τους οδηγούς στην πρωτη σελίδα αλλιως η εταιρεια Αρβατο τα φτιάχνει:

arvato services S.A.

Telcommunications Services & Equipment

38-38A Kifisou Avenue

PO 10442 Peristeri - Athens

Fon: +30 210 5197-500

Fax: +30 210 5197-529

Email: info-athens@teleservice.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σήμερα το u8800 pro κλείνει τα 3 χρόνια με πολλές αλλαγές σε room και διάφορα και έτσι το κρατήσαμε μέχρι τώρα χάρη στους φίλους εδώ στο forum που ασχολήθηκαν και το κανανε turbo . έφτασε ο καιρός για κάποια αλλαγή και θα ήθελα πολύ την γνώμη των ειδικών εδώ .

Μετά από πολύ ερευνά κατέληξα σε δυο μοντέλα το huawei ascend p6 και το samsung galaxy grand neo που είναι στα 199 ευρώ . οποιαδήποτε κριτική είναι ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σήμερα το u8800 pro κλείνει τα 3 χρόνια με πολλές αλλαγές σε room και διάφορα και έτσι το κρατήσαμε μέχρι τώρα χάρη στους φίλους εδώ στο forum που ασχολήθηκαν και το κανανε turbo . έφτασε ο καιρός για κάποια αλλαγή και θα ήθελα πολύ την γνώμη των ειδικών εδώ .

Μετά από πολύ ερευνά κατέληξα σε δυο μοντέλα το huawei ascend p6 και το samsung galaxy grand neo που είναι στα 199 ευρώ . οποιαδήποτε κριτική είναι ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ

 

για μενα το μονο που χρειαζεται να κοιταξεις ειναι να εχει το κινητο πανω απο 1gb ram,επισημη rom προσφατη και υποστηριξη στο xda

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σήμερα το u8800 pro κλείνει τα 3 χρόνια με πολλές αλλαγές σε room και διάφορα και έτσι το κρατήσαμε μέχρι τώρα χάρη στους φίλους εδώ στο forum που ασχολήθηκαν και το κανανε turbo . έφτασε ο καιρός για κάποια αλλαγή και θα ήθελα πολύ την γνώμη των ειδικών εδώ .

Μετά από πολύ ερευνά κατέληξα σε δυο μοντέλα το huawei ascend p6 και το samsung galaxy grand neo που είναι στα 199 ευρώ . οποιαδήποτε κριτική είναι ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ

Τί εννοεις πολυ ερευνα;! Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ αυτων των δυο. Αλλη τελειως κατηγορια και κλασεις ανωτερο το p6 το οποιο μου αρεσει πολυ αλλα στα 256€.

Εγω θα σου προτεινα αγορα απο Κινα.

π.χ.

thl T11 (155€)

Huawei honor 3c (145€)

Xiaomi hongmi 1s (110€)

 

Συμαντικα και αυτα που παραθετει ο φιλος azuli.

 

Αν θες παραπανω πληροφοριες στειλε μου πμ.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σήμερα το u8800 pro κλείνει τα 3 χρόνια με πολλές αλλαγές σε room και διάφορα και έτσι το κρατήσαμε μέχρι τώρα χάρη στους φίλους εδώ στο forum που ασχολήθηκαν και το κανανε turbo . έφτασε ο καιρός για κάποια αλλαγή και θα ήθελα πολύ την γνώμη των ειδικών εδώ .

Μετά από πολύ ερευνά κατέληξα σε δυο μοντέλα το huawei ascend p6 και το samsung galaxy grand neo που είναι στα 199 ευρώ . οποιαδήποτε κριτική είναι ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ

 

Συμφωνώ και εγω με τους παραπάνω και προτείνω να δεις και το: (εγώ είμαι λίγο πριν την παραγγελία)

Coolpad F1 8297W, οκταπύρηνο, 2 γιγα μνημη στα 127€ και με μεγάλη υποστήριξη στο δικό μας φόρουμ και έξω:

http://www.aliexpress.com/item/In-stock-Coolpad-Great-God-F18297-Smartphone-MTK6592-Octa-Core-5-0-Inch-Gorilla-Glass-OGS/1645701442.html

http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλη την παρέα για τη γρήγορη ανταπόκριση και τις συμβουλές .

Έχω κάνει αγορά στο παρελθόν κινητό από κινά και δεεεεν απογοήτευση .

Θα προτιμούσα από κάποιο κατάστημα εδώ και τώρα

Όσο για το huawei p6 είναι στα 199 ευρώ ακόμα για λίγο .

Αν το έχει κάποιος θα ήθελα λεπτομέρειες διότι άκουσα ότι η μπαταρία δεν κρατεί καθόλου και οι 4 πύρινες δεν δουλέψουν σαν 4 αλλά λιγότερο .

Για το Samsung galaxy grand neo δεν είπατε τίποτα άρα καταλαβαίνω δεεεεεεν

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σήμερα το u8800 pro κλείνει τα 3 χρόνια και το κανανε turbo

μονο σου απαντησες νομιζω αλλα και ο azuli σου δειχνει τον δρομο πως να κινηθεις

edit:εγω ακομα περιμενω το nexus black

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

sorry για το offtopic,μηπως ξερει κανεις πως μπορουμε να κανουμε ενα app disconnect απο το play store?Δηλαδη οποτε ενημερωνει το Playstore για τα updates Που υπαρχουν να μην το συμπεριλαμβανει.

 

Εχω βαλει μια παλια version του shazam που ειναι πολυ πιο γρηγορη απο τις τελευταιες εκδοσεις και μου βγαζει συνεχεια να κανω update στην τελευταια.Κατι ειδα οτι εχει το titanium σαν επιλογη αλλα δεν τα καταφερα να το κανω

 

edit : ok το κανα,γινεται με το zipsigner και resign του app

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

sorry για το offtopic,μηπως ξερει κανεις πως μπορουμε να κανουμε ενα app disconnect απο το play store?Δηλαδη οποτε ενημερωνει το Playstore για τα updates Που υπαρχουν να μην το συμπεριλαμβανει.

 

Εχω βαλει μια παλια version του shazam που ειναι πολυ πιο γρηγορη απο τις τελευταιες εκδοσεις και μου βγαζει συνεχεια να κανω update στην τελευταια.Κατι ειδα οτι εχει το titanium σαν επιλογη αλλα δεν τα καταφερα να το κανω

Κι εγω εχω παλιοτερη εκδοση Shazam αλλα δε μου βγαζει να ενημερωσω γιατι ετσι κι αλλιως εχω βγαλει τις αυτοματες ενημερωσεις και ειδοποιησεις απο το Play Store και ελεγχω και επιλεγω χειροκινητα ποιες εφαρμογες θα ενημερωσω.

Μεσα απο την εφαρμογη δεν εχω καποια ειδοποιηση για ενημερωση.

Αν συνεχισει μπορεις να κατεβασεις το apk εκτος Play Store κι ετσι δεν θα το αναγνωριζει σαν δικο του.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω παλιοτερη εκδοση Shazam αλλα δε μου βγαζει να ενημερωσω γιατι ετσι κι αλλιως εχω βγαλει τις αυτοματες ενημερωσεις και ειδοποιησεις απο το Play Store και ελεγχω και επιλεγω χειροκινητα ποιες εφαρμογες θα ενημερωσω.

Μεσα απο την εφαρμογη δεν εχω καποια ειδοποιηση για ενημερωση.

Αν συνεχισει μπορεις να κατεβασεις το apk εκτος Play Store κι ετσι δεν θα το αναγνωριζει σαν δικο του.

 

το μονταρα με πολυ απλο τροπο με το zipsigner.Το θεμα ηταν οτι οταν παταγα my apps και μου εβγαζε ποιες apps εχουν update,με ενα κουμπι τις εκανα ολες μαζι αλλα με το shazam επρεπε να τις κανω μια μια αν και ηταν side loaded και οχι κατεβασμενο,ηταν παρολαυτα ακομα συνδεδεμενο με το store.Υποψη οτι το titanium δεν δουλεψε στο να το κανει detach from market.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,λιγο offtopic αλλα σας εμπιστευομαι.

Ο αδερφος μου εχει ενα honor που εχει προβλημα με την φορτιση.

Ηδη απο την wind του αλλαξανε μια φορα το κινητο λογω σοβαρου προβληματος.

Η ερωτηση μου ειναι η εγγυηση για το καινουργιο κινητο συνεχιζει εκει που σταματησε η παλια 'Η ισχυει καινουργια δυο χρονων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,λιγο offtopic αλλα σας εμπιστευομαι.

Ο αδερφος μου εχει ενα honor που εχει προβλημα με την φορτιση.

Ηδη απο την wind του αλλαξανε μια φορα το κινητο λογω σοβαρου προβληματος.

Η ερωτηση μου ειναι η εγγυηση για το καινουργιο κινητο συνεχιζει εκει που σταματησε η παλια 'Η ισχυει καινουργια δυο χρονων?

 

εκει που σταματησε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,λιγο offtopic αλλα σας εμπιστευομαι.

Ο αδερφος μου εχει ενα honor που εχει προβλημα με την φορτιση.

Ηδη απο την wind του αλλαξανε μια φορα το κινητο λογω σοβαρου προβληματος.

Η ερωτηση μου ειναι η εγγυηση για το καινουργιο κινητο συνεχιζει εκει που σταματησε η παλια 'Η ισχυει καινουργια δυο χρονων?

δεν εχεις εγγυηση φιλε μου αλλα ενα καλο παιδι:) που λεει και το τραγουδι,ανεφερε

καποτε οτι το εφτιαξαν και εκτος εγγυησης,δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις εγγυηση φιλε μου αλλα ενα καλο παιδι:) που λεει και το τραγουδι,ανεφερε

καποτε οτι το εφτιαξαν και εκτος εγγυησης,δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις

 

Ευχαριστω πολυ,για τη βοηθεια

Αυριο μαλλον θα παει το κινητο στη WIND.

Θα περιμενω να δω τι θα πουν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...