Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη εισαι λιγο απειρος ακομα θα ηθελα πρωτα να πας στη σελ.. 347 και να διαβασεις καλα τα ποστ που εχω κανει στη σελιδα .

Το λινκ για το recovery.img ( 5.0.2.7), θα το βρεις εδω ... http://www.mediafire.com/?1ppwv0zavy09a04

Το πρωτο πραγμα λοιπον που πρεπει να κανεις ειναι αυτο , μολις τελειωσεις μ'αυτο , τοτε συνεχιζουμε.

 

 

Ετσι μπραβο , πιο ευκολο ειναι αυτο και αμα αποφασισεις να την κρατησεις τοτε συζηταμε για το downgrade.

 

Λοιπον κατεβασα αυτο το αρχειο και θα κανω το νουμερο ενα σκελος και μετα το νουμερο 2.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το αρχειο που θα βαλω στην sd πρεπει να ειναι zip και να ειναι στο βασικο κορμο της sd ετσι οχι μεσα σε φακελο.Και ακομα πρεπει η sd να ειναι αδεια η δεν παιζει ρολο?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Λοιπον κατεβασα αυτο το αρχειο και θα κανω το νουμερο ενα σκελος και μετα το νουμερο 2.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το αρχειο που θα βαλω στην sd πρεπει να ειναι zip και να ειναι στο βασικο κορμο της sd ετσι οχι μεσα σε φακελο.Και ακομα πρεπει η sd να ειναι αδεια η δεν παιζει ρολο?

 

κατευθειαν στην sd οχι σε φακελο.Προτεινω σε αδεια sd για να εισαι σιγουρος..

edit:νομιζα οτι ενοουσες το φλασαρισμα οχι το recovery..!akyro

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και μια τελευταια ερωτηση (ξερω οτι σας εχω σπασει τα νευρα αλλα ειμαι νεος οπως σας ειπα).Αυτη η Ρομ φανταζομαι ειναι πολυ καλητερη και γρηγορη σε σχεση με την 2.2.2.?Δεν εχει καποιο προβλημα με wifi - foto - video?Και μια τελευταια ερωτηση πανω σε ποια εκδοση android ειναι βασισμενη?

 

Σας ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατεβασα αυτο το αρχειο και θα κανω το νουμερο ενα σκελος και μετα το νουμερο 2.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το αρχειο που θα βαλω στην sd πρεπει να ειναι zip και να ειναι στο βασικο κορμο της sd ετσι οχι μεσα σε φακελο.Και ακομα πρεπει η sd να ειναι αδεια η δεν παιζει ρολο?

Το πρωτο σκελος , δεν εχει να κανει με την sd .

Ξεζιπαρε(extract) το 5.0.2.7recovery.zip στο pc σου ( επιφανεια εργασιας ) , θα δεις ενα αρχειο ( recovery.img) .

Σβησε το τηλ.. σου , και μετα πατα συγχρονως τα 3 κουμπια ( οπως λεω στον οδηγο) ,

Μπηκες σε ροζ οθονη , συνδεεις usb , ανοιγεις τον νεο δισκο στο pc σου και βλεπεις τον φακελο image .

Αφου αντιγραψεις τον φακελο image στο pc σου ,μετα αντικατεστησε το υπαρχον recovery.img με αυτο που κατεβασες και εισαι ετοιμος .

Αποσυνδεσε το τηλ.. ( ασφαλη καταργηση) , απο το pc , βγαλε μπαταρια και βαλτην παλι .

Πατα και κρατα πατημενα τα πληκτρα ( vol+ και power on ) μεχρι να μπεις στο περιβοητο cwm recovery 5.0.2.7

Ακολουθησε τις οδηγιες και μολις τελειωσεις μ'αυτο , πες μου να συνεχισουμε , θα ειμαι online , απο δω και περα .

 

Το λεει ο οδηγος , για 2.2.2 μαμα ρομ ειναι .

Προβληματα δεν θα'χεις , και να μη σ'αρεσει , μπορεις να γυρισεις οπως ησουνα.

 

Μολις τελειωσεις με το πρωτο σκελος , πες μου , η αν ζοριζεσαι καπου παλι πες το μου.

 

 

@adams25

Αν εχεις κατεβασμενο το horse absolute 4 , ανοιξε το ζιπ , και πηγαινε στο data/app , και παρε απο μεσα τις εφαρμογες που εχω .

Μεσα σ'αυτες θα βρεις μια εφαρμογη που λεγεται , me.fadaho-1.apk .

Βαλε αυτη και κατεβασε οτι θες απο you tube και σε οτι μορφη θες ( βιντεο , mp3 ) σε τρελες ταχυτητες.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

oK Ξεκιναω λοιπον και οτι γινει.....αν θελω κατι θα γραψω...

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

oK Ξεκιναω λοιπον και οτι γινει.....αν θελω κατι θα γραψω...

 

Δεν θα γινει τιποτα , κανε αυτα που σου'πα , να τελειωσεις με το πρωτο σκελος και προχωραμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφού δοκίμασα κ την Horse Superfast ICS θα ήθελα να επιστρεψω σε μια custom gingerbread. Αρα πρέπει να κατεβάσω μια official την B752 και να την περάσω με την γνωστή διαδικασία των update.app και μετα custom recovery σωστά?

 

....EDIT: αααα την B572 δεν την εχει στο site της HUAWEI....κανένα λινκ?

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφού δοκίμασα κ την Horse Superfast ICS θα ήθελα να επιστρεψω σε μια custom gingerbread. Αρα πρέπει να κατεβάσω μια official την B752 και να την περάσω με την γνωστή διαδικασία των update.app και μετα custom recovery σωστά?

 

....EDIT: αααα την B572 δεν την εχει στο site της HUAWEI....κανένα λινκ?

 

Πηγαινε στο thread του tzivas31 και βαλε την b512 , την ιδια δουλεια κανει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση από ένα νέο κάτοχο του εν λόγω κινητού. Μιας και δεν έχω πολύ χρόνο για δοκιμές, βάλε βγάλε κτλ, αν έπρεπε να προτείνατε μία rom, ποιά θα ήταν αυτή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφού δοκίμασα κ την Horse Superfast ICS θα ήθελα να επιστρεψω σε μια custom gingerbread. Αρα πρέπει να κατεβάσω μια official την B752 και να την περάσω με την γνωστή διαδικασία των update.app και μετα custom recovery σωστά?

 

....EDIT: αααα την B572 δεν την εχει στο site της HUAWEI....κανένα λινκ?

 

τη β572 την εχω αλλα για καποιο λογο δεν ξερω δεν φορτωνει upload να την ανεβασω και δεν μπορω πουθενα να βρω link για αυτην

Link to comment
Share on other sites

τη β572 την εχω αλλα για καποιο λογο δεν ξερω δεν φορτωνει upload να την ανεβασω και δεν μπορω πουθενα να βρω link για αυτην

 

http://www.huaweidevice.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=cn&flay=software&downloadID=NDEyNTc=

 

Το μπελα σας μεσα... :p

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

τη β572 την εχω αλλα για καποιο λογο δεν ξερω δεν φορτωνει upload να την ανεβασω και δεν μπορω πουθενα να βρω link για αυτην

 

http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDEyNTc=

 

To λινκ της B572. Το βρήκα από ένα ποστ του akalos (#1556 στο επίσημο).

 

Εκανα μια ανακάλυψη που δεν την έχω αναπαράξει ακόμα...

Είχα Horse και πάω να κάνω update στη Β572. Αυτή έχει 3 steps. Περνάω το πρώτο κανονικά αφού έλεγα τι ωραία νεράκι θα πάει.

Μετά στο step 2 το κανω overwrite στην sd σαν update.app ....πάω να το βάλω τίποτα. Μισή ώρα ροζ οθόνες κλπ.

Μετά έφαγα φλασιά και το εκανα renaime σε update_g.app και το πήρε. Αρα μάλλον στο step 2 τουλάχιστο της B572 θέλει άλλη ονομασία δηλαδή update_g.app Αυτό το γραφω γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιον.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα καλα....ολα πηγαν μια χαρα..Τα εκανα και τα 2 σταδια και τελεια..

Ερωτησεις

 

Μπορω να σβησω ολη την sd καρτα?(τα δεδομενα) η εχει περασει και εκει πραγματα?

Μεχρι που μπορω να ανεβασω την τιμη της cpu στο setcpu για να ειναι γρηγορο μεν αλλα με ασφαλεια δε??????

 

Αυτα για την ωρα και οτι αλλο θα επανελθω..

 

Συγνωμη για τα caps ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ..Δεν θα εκανα τιποτα αν δεν εισουνα εσυ...

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα καλα....ολα πηγαν μια χαρα..Τα εκανα και τα 2 σταδια και τελεια..

Ερωτησεις

 

Μπορω να σβησω ολη την sd καρτα?(τα δεδομενα) η εχει περασει και εκει πραγματα?

Μεχρι που μπορω να ανεβασω την τιμη της cpu στο setcpu για να ειναι γρηγορο μεν αλλα με ασφαλεια δε??????

 

Αυτα για την ωρα και οτι αλλο θα επανελθω..

 

Συγνωμη για τα caps ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ..Δεν θα εκανα τιποτα αν δεν εισουνα εσυ..

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Να'σαι καλα φιλε .

Τωρα δεν ειναι οτι καλυτερο να σβησεις την καρτα σου , επρεπε να το ειχες κανει πριν φλασαρεις τη ρομ .

Μπορεις ομως να τα σβησεις ολα απο την καρτα σου και μετα βαλε τη ρομ στη καρτα σου και φλασαρε τη απ'την αρχη και θα εισαι οκ .

Overclock μεχρι 1600 θα εισαι μια χαρα , αλλα καλυτερα προτεινω , ( max 1400, min 544)

Αν θες κατι αλλο εδω θα'μαστε

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ερώτηση παιδιά.

Ο fiadonas σε άλλο thread ανακάλυψε κάτι καινούργιο από το site της Huawei: http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDY3NTU=

Καινούργια rom δεν είναι. Είναι kernel από ότι βλέπω. Είναι κάτι χρήσιμο για εμάς;

Και συγκεκριμένα εγώ που έχω την Β928 πρέπει να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Για γρηγορα κατεβασματα απο you tube σε μορφη βιντεο η mp3 , αναβαθμιστηκε το tube god (tubex) , κατεβασμα εδω ...http://www.tubex.me/download.html
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα πεδια...μετα απο πολι προσπαθια τα καταφερα και εγω να βαλω σοστα ROM χαρις τα πεδια απο εδω κ τα ευχαριστω πολι...θα ιθεκλα να κανω αλλι μια εροτισι...πια ROM Θα μου προτινατε? να ειναι ελαφρι κ γριγορο για αυτο το κινιτο...ευχαριστω και παλι :)
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ερώτηση παιδιά.

Ο fiadonas σε άλλο thread ανακάλυψε κάτι καινούργιο από το site της Huawei: http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDY3NTU=

Καινούργια rom δεν είναι. Είναι kernel από ότι βλέπω. Είναι κάτι χρήσιμο για εμάς;

Και συγκεκριμένα εγώ που έχω την Β928 πρέπει να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ πολύ !

 

Ειναι το source για τον κερνελ της Ics εχουμε βγαλει ηδη custom kernel στο xda με Overclock και αλλα καλουδια το συγκεκριμενο zip για τον απλο χρηστη ειναι αχρηστο!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες έχουμε να δούμε Jelly Bean στο Χ5 pro; Μιας και προσπεράστηκε η ICS και η 4.1 είναι σύμφωνα με όλους καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες έχουμε να δούμε Jelly Bean στο Χ5 pro; Μιας και προσπεράστηκε η ICS και η 4.1 είναι σύμφωνα με όλους καλύτερη.

 

όταν λες 4.1 ποια συγκεκριμένα εννοεις;

 

Sofoklas

να'σαι καλα με την Β572 νομίζω εχω εναν ολοκληρωμενο οδηγο αν και οι supervisors με την μεταφεραν απο το φορουμ της huawei και το πήγανε στο forum οδηγοί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

Link to comment
Share on other sites

όταν λες 4.1 ποια συγκεκριμένα εννοεις;

 

Sofoklas

να'σαι καλα με την Β572 νομίζω εχω εναν ολοκληρωμενο οδηγο αν και οι supervisors με την μεταφεραν απο το φορουμ της huawei και το πήγανε στο forum οδηγοί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

 

Android Jelly Bean εννοώ. Βλέπω κίνηση για ICS αλλά ίσως πρέπει να την αφήσουν και να πάνε στην επόμενη. Εκτός αν δεν γίνεται λόγω kernel κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Android Jelly Bean εννοώ. Βλέπω κίνηση για ICS αλλά ίσως πρέπει να την αφήσουν και να πάνε στην επόμενη. Εκτός αν δεν γίνεται λόγω kernel κτλ.

 

τι να σε πω ποιο σταθερη απο τη superfast ics σε 2.2 του γκαλεν που μας δινει και tv out και ροοτ δεν εχω δει και εχω δοκιμασει πολλες και για jelly bean λιγο χλωμο το κόβω να βγαινει. και h ics που βγηκε πολλα κολληματα την βλεπω. εγω εχω μεινει σε 2.2 με του γκαλεν και εχω μεινει υπερευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως ξαναγύρισα στη kiss4droid του moihack. Μετά αυτής του kalo που ειναι η καλυτερη σε Gingerbread αλλά απείρως κιτσάτη, νομίζω ότι είναι η πιο γρήγορη, όμορφη και πολύ σταθερή επίσης.

H horse του gkalen πολυ καλή στον ήχο όμως δεν αντεξα την ασπρίλα των μενού του froyo. Δείχνει παλιό

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως ξαναγύρισα στη kiss4droid του moihack. Μετά αυτής του kalo που ειναι η καλυτερη σε Gingerbread αλλά απείρως κιτσάτη, νομίζω ότι είναι η πιο γρήγορη, όμορφη και πολύ σταθερή επίσης.

H horse του gkalen πολυ καλή στον ήχο όμως δεν αντεξα την ασπρίλα των μενού του froyo. Δείχνει παλιό

 

την ασπριλα με ενα launcher οπως ο adw ex με ρυθμισεις νομιζω μπορεις να το αλλαξεις αν αυτο ήταν το μονο που σε χαλουσε

 

Και ενα bonus για να εχετε οτι νεοτερο κυκλοφορει.

Μπαινετε thepiratebay γραφετε bobiras2009 και πατηστε στο ονομα μου θα βρειτε πανω απο 1500 torrents ανεβασμενα και τσεκαρισμενα απο μενα που δουλευουν αψογα σε android.Τα μεγαλα games τα εχω μαζι με τα sd data τους για να μην παιδευεστε ετοιμα με αναλυτικες οδηγιες.

 

βλεπω εχεις πολλα καλουδια αλλα επειδη ακριβώς ειναι πολλα πως και δεν τα μαζεψες σε ενα τορρεντ για ποιο ευκολια(ξερω θα με πεις με εδωσαν γαιδαρο και το κοιτουσα και στα δοντια) πολυ ωραιος δεν λεω αλλα....και μια τελευταια ερωτηση εχεις πολλα ανεβασμενα asphalt 7 πιο από ολα να κατεβασω?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα τη horse 3 και έβαλα τη superfastics . Πως μπορώ να κρατήσω τις εφαρμογές που είχα εκτός από να τις εγκαταστήσω ξανά . Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...