Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μεσα απο recovery το κανω αλλα τιποτα.Συγκεκριμενα το εκανα με 2 τροπους.

1)wipe cache/davlik cache/install/reboot αλλα και αναποδα τιποτα

2)install απ ευθειας/reboot παλι τιποτα

 

Έβαλες αυτά τα gapps που πρότεινε o moihack

gapps-gb-20110828-signed.zip

ή άλλα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Έβαλες αυτά τα gapps που πρότεινε o moihack

gapps-gb-20110828-signed.zip

ή άλλα;

Δεν θυμαμαι ημερομηνια,αλλα ειναι αυτα που εχει το λινκ που εβαλε πιο πανω ο Moihack για την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ημερομηνια,αλλα ειναι αυτα που εχει το λινκ που εβαλε πιο πανω ο Moihack για την ρομ

 

Δες και τι λέει εδώ που έχει τα καινουργια για gb (δοκίμασέ τα)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1536724

 

If you do not find Playstore in the app drawer, login to your google account from Settings-> Accounts & sync settings -> Add Account and Playstore will instantly appear in the app drawer.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Στην αρχή είχα βάλει MIUI 2.3.7 by FCS και επειδή πρόσφατα άρχισε να σέρνεται απελπιστικά σκέφτηκα να ξαναπεράσω ROM. Αυτή τη φορά προτίμησα την MIUI-Forever του @gkalen.

 

Παρόλο που πλέον το τηλέφωνο επανήλθε σε αξιοπρεπή απόκριση , δυστυχώς η μπαταρία δεν κρατάει ούτε 1 μέρα ενώ με την προηγούμενη φτάναμε σχεδόν τις 3 μέρες.

 

Αλλάζοντας theme παρατήρησα ότι "κάτι" προσπαθεί συνέχεια να κάνει sync (εμφανίζονται τα κυκλικά βελάκια του sync) χωρίς ομως να υπάρχει ουτε 3G ούτε Wi-Fi. Αφού κράτησα το "νεο" theme 1 μέρα, το κατηγόρησα οτι αυτό μου αδειάζει τη μπαταρία και επανήλθα στο default της ROM. Μάταια όμως, εξακολουθεί να μου ξελιγώνει τη μπαταρία.

Edited by chrissdegrece
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Στην αρχή είχα βάλει MIUI 2.3.7 by FCS και επειδή πρόσφατα άρχισε να σέρνεται απελπιστικά σκέφτηκα να ξαναπεράσω ROM. Αυτή τη φορά προτίμησα την MIUI-Forever του @gkalen.

 

Παρόλο που πλέον το τηλέφωνο επανήλθε σε αξιοπρεπή απόκριση , δυστυχώς η μπαταρία δεν κρατάει ούτε 1 μέρα ενώ με την προηγούμενη φτάναμε σχεδόν τις 3 μέρες.

 

Αλλάζοντας theme παρατήρησα ότι "κάτι" προσπαθεί συνέχεια να κάνει sync (εμφανίζονται τα κυκλικά βελάκια του sync) χωρίς ομως να υπάρχει ουτε 3G ούτε Wi-Fi. Αφού κράτησα το "νεο" theme 1 μέρα, το κατηγόρησα οτι αυτό μου αδειάζει τη μπαταρία και επανήλθα στο default της ROM. Μάταια όμως, εξακολουθεί να μου ξελιγώνει τη μπαταρία.

Βαλε το wakelock detector να δουμε αν στην καρτελα cpu wakelocks εχεις καποιοα διεργασια που τρεχει απο πισω και σου τρωει μπαταρια για να την απενεργοποιησουμε με το disable services.

 

Αμα θες ξαναπερνας την FCS και θα σου κυλαει ομαλα παλι. Απλως ολες οι ROMs μετα απο καιρο μπουκωνουν. Αυτη ειναι η ROM που κρατησα παραπανω καιρο απο οποιαδηποτε αλλη που δοκιμασα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το wakelock detector να δουμε αν στην καρτελα cpu wakelocks εχεις καποιοα διεργασια που τρεχει απο πισω και σου τρωει μπαταρια για να την απενεργοποιησουμε με το disable services.

 

Αμα θες ξαναπερνας την FCS και θα σου κυλαει ομαλα παλι. Απλως ολες οι ROMs μετα απο καιρο μπουκωνουν. Αυτη ειναι η ROM που κρατησα παραπανω καιρο απο οποιαδηποτε αλλη που δοκιμασα.

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω κι αυτό. Δυστυχώς ο ανόητος δεν κράτησα ουτε link για την παλιά ROM και δεν μπορώ να την βρώ. Εχεις κανένα link?

Από το battery monitor της ROM βλέπω ότι σε μια μέρα (μέρα στην κυριολεξία, το έβγαλα από τον φορτιστή το πρωί και βραδάκι ήταν ξελιγωμένο με 7%) 56% κατανάλωσε σε stand-by και Phone Idle 17% :blink: , σύνολο 73% για να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου ολημερίς, και 22% κλήσεις.

Edited by chrissdegrece
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ψάξε ψάξε, κατάφερα τελικά να βρω την FCS και να την ξαναβάλω. Από το βράδυ μέχρι τώρα το πρωί είχε φάει μόλις 3% μπαταρία.

 

Δυστυχώς η ROM του gkalen έχει κάποιο κουσουράκι :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω την 2.2.2 Horsemageddon και μετα απο πολλα προβληματα θελω να το ξαναγυρισω οπως ηταν εργοστασιακα πως γινεται?

Ξαναπερνα τη Horsemageddon γιατι με την εργοστασιακη θα εχεις πιο πολλα προβληματα.

Αν θες ντε και καλα να γυρισεις stock τοτε κατεβαζεις την επισημη ROM (δεν εχω ετοιμο link, XDA it) και δημιουργεις ενα φακελο με ονομα dload στην sd ΧΥΜΑ!

Θα βαλεις μεσα το αρχειο της ROM απο το φακελο step1 μετονομασμενο σε update.app

Κλεινεις το κινητο και πατας ταυτοχρονα το power button, το vol+ και το vol- (μπορει να ειναι και μονο το power με το vol+, δε θυμαμαι πλεον). Θα αρχισει αυτοματα μια διαδικασια ενημερωσης του firmware περιμενε να τελειωσει και βγαλε την μπαταρια και επανελαβε αλλα τωρα με το αρχειο απο το step2 μετονομασμενο κι αυτο σε update.app (σβησε το προηγουμενο).

Απλως να εχεις μπαταρια πανω απο 30%.

 

Αν καποιος παλιοφιλος παρατηρει κατι λαθος ή ελειπες ας το διευκρινισει καθως τη συσκευη την εχω δωσει εδω και 10 μηνες σε φιλο μου και δεν τα θυμαμαι ολα 100%.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
για σας παιδιά μάλλον έφτασε το τέλος του ideos έχω περασμένη miui και όχι πολλές εφαρμογές αλλά εδώ και καιρό κολλάει πολύ ακομα και στο scrolling στο μενού όταν με παίρνουν τηλ κολλάει δεν μπορώ να το σηκώσω οποιαδήποτε εφαρμογή και να ανοίξω από τις 5 φορές τις 3 θα μου βγάλει τερματισμό καμιά συμβουλή να το σώσουμε λίγο καιρό ακόμα γιατί δεν είμαι σε φάση να πάρω άλλη συσκευή ακόμα οπουδήποτε ρομ σε 2.3
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά μάλλον έφτασε το τέλος του ideos έχω περασμένη miui και όχι πολλές εφαρμογές αλλά εδώ και καιρό κολλάει πολύ ακομα και στο scrolling στο μενού όταν με παίρνουν τηλ κολλάει δεν μπορώ να το σηκώσω οποιαδήποτε εφαρμογή και να ανοίξω από τις 5 φορές τις 3 θα μου βγάλει τερματισμό καμιά συμβουλή να το σώσουμε λίγο καιρό ακόμα γιατί δεν είμαι σε φάση να πάρω άλλη συσκευή ακόμα οπουδήποτε ρομ σε 2.3

Κανε μια καθαρη εγκατασταση της ROM ξανα.

Θυμασαι πιστευω, ε;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά μάλλον έφτασε το τέλος του ideos έχω περασμένη miui και όχι πολλές εφαρμογές αλλά εδώ και καιρό κολλάει πολύ ακομα και στο scrolling στο μενού όταν με παίρνουν τηλ κολλάει δεν μπορώ να το σηκώσω οποιαδήποτε εφαρμογή και να ανοίξω από τις 5 φορές τις 3 θα μου βγάλει τερματισμό καμιά συμβουλή να το σώσουμε λίγο καιρό ακόμα γιατί δεν είμαι σε φάση να πάρω άλλη συσκευή ακόμα οπουδήποτε ρομ σε 2.3

 

ειναι αληθεια οτι η miui αυτη μετα απο καιρο κολλαει σε τραγικο βαθμο.Βαλε την cm του moihack

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι η miui αυτη μετα απο καιρο κολλαει σε τραγικο βαθμο.Βαλε την cm του moihack

 

έχεις κάποιο λινκ να την κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

έχεις κάποιο λινκ να την κατεβάσω?

Ψαξε στο xda developers. Εγω εκει τις ευρισκα παλια ολες τις custom roms οταν ειχα αυτο το κινητακι.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

χμ έχω περάσει το zip στην κάρτα γιατί δεν το βλέπει το κινητό όταν πάω να κάνω install zip

Για κανε ενα reboot to recover

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Για κανε ενα reboot to recover

 

όλα καλά όταν ανοίγω το κινητό λέει υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου διαδικασία com.android.providers.calender προσπαθήστε ξανά γιατί ??

Edited by adams25
Link to comment
Share on other sites

Για τη rom ή τη recovery λες?

Γιατί η 2η είναι στα αγγλικά

 

όλα καλά όταν ανοίγω το κινητό λέει υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου διαδικασία com.android.providers.calender προσπαθήστε ξανά γιατί ??

αυτό το μήνυμα με βγάζει και επίσης δεν βλέπω πουθενά το Playstore

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά όταν ανοίγω το κινητό λέει υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου διαδικασία com.android.providers.calender προσπαθήστε ξανά γιατί ??

αυτό το μήνυμα με βγάζει και επίσης δεν βλέπω πουθενά το Playstore

 

Τα wipes τα έκανες κανονικά πριν φλασαρεις την καινούργια ρομ?

 

H rom του moihack δεν έχει gapps μέσα.

Θα τα κατεβάσεις και θα τα κάνεις Install από recovery

gapps-gb-20110828-signed

Link to comment
Share on other sites

ναι τα έκανα όλα κανονικά αν κατεβάσω και το άλλο το λινκ και να μπω recovery και να το κάνω install? δεν θα κάνω τίποτα αλλο
Link to comment
Share on other sites

οκ περάστηκε το store το μήνυμα που είπα πριν ακομα το πετάει γιατί δεν ξέρω είναι πρόβλημα αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...