Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον μιας και προσφατα ολοκληρωσα το CM7 device & vendor tree (που μπορειτε να βρειτε στο github μου), αποφασισα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στον εαυτο μου και να προσπαθησω ξανα να κανω build την CyanMobile για το κινητο μας. Για οποιον δεν ξερει πως μοιαζει η CyanMobile ας το κοιταξει λιγο στο google :)

 

Kαι επειδη θελω να σας κρατησω σε αγωνια μεχρι το πρωτο release απλα θα δωσω δυο screenshots!

 

Ελπιζω να με στηριξετε συντομα στο αντιστοιχο thread στο xda! :)

 

Ετσι μπραβο, moihack ..

Αφου εχεις κερνελ, περιμενω να τη βγαλεις και μετα να την αλλαξω λιγο ... :p

Ηθελα να δοκιμασω να φτιαξω αυτην που εχει παρατησει καποιος στο xda για το u8800 το απλο, αλλα δεν ηξερα αν κανει το κερνελ .

Βεβαια βλεπω οτι εχεις κερνελ geno 3 , αλλα μαλλον εχεις αλλαξει το init.rc για να παιζει η cyanmobile.

Τεςπα, προσωπικα αναμενω τη ρομ για δοκιμη, και αν θες στειλε μου λινκ οπως την εχεις μεχρι τωρα ( ετσι κι αλλιως θα την αλλαξω δεν τη γλυτωνεις .. :p , γι'αυτο δωσε λινκ ..:p ).

Βεβαια δυσκολο να ξεφυγω απο τη Miui, αλλα θελω να δοκιμασω και τιποτ'αλλο , και η cyanmobile ειναι καλη περιπτωση.

Δωσε λινκ, και πες μου αν εχεις πουθενα προβλημα μεχρι τωρα για να το κοιταξω κι εγω ( εχω δυο τρεις cyanmobile rom στο pc μου και μπορω να δοκιμασω πολλα πραγματα ).

Για στηριξη στο xda μη το συζητας, εννοειτε θα το κανουμε ... εγω ψιλοβαρεθηκα με το xda και οπως βλεπεις μονο εδω οτι θα δινω απο δω και περα, εκτος αν υπαρχει καμμια συνταρακτικη αλλαγη, που δεν νομιζω.

Οπως βλεπεις στο xda δεν ασχολουνται με gb roms πλεον ακομα κι αν το τηλ... τους αναβοσβηνει οποτε θελει ..:p

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Kι εγω μέσα για δοκιμή της ρομ και support στο xda!

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και προσφατα ολοκληρωσα το CM7 device & vendor tree (που μπορειτε να βρειτε στο github μου), αποφασισα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στον εαυτο μου και να προσπαθησω ξανα να κανω build την CyanMobile για το κινητο μας. Για οποιον δεν ξερει πως μοιαζει η CyanMobile ας το κοιταξει λιγο στο google :)

 

Kαι επειδη θελω να σας κρατησω σε αγωνια μεχρι το πρωτο release απλα θα δωσω δυο screenshots!

 

Ελπιζω να με στηριξετε συντομα στο αντιστοιχο thread στο xda! :)

 

Εννοειται πως αν ετοιμασεις κατι και στα τεστ θα βοηθησουμε και στο xda στειλε μας το λινκ να σε στηριξουμε!

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά έχει βρει κάνεις από το net την καλοδιοταινία που είναι το flash και το power bottom μαζί, βρίσκω διάφορα αλλά είναι για το απλό όχι το pro. άλλαξα πρόσφατα την lcd οθόνη από πτώση αλλά κατά το άνοιγμα του κινητού ψηλό έκοψα το καλοδιοταινία και ο μόνος τρόπος να ανοίξω την συσκευή είναι να κουμπώσω το usb, τουλάχιστον ο φακός δουλεύει!!!

παρόλο αυτά πήρα από περιέργεια την καλοδιοταινία από το απλό αλλά τελικά δεν δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

gkalen σε μενα λες για αλλαγες σε ρομ ? ακομα και δικιες σου οταν φλασαρω παντα αλλαζω αρκετα πραγματακια ... μην κοιτας που δεν τα βγαζω στη φορα :P

 

απο hardware νομιζω πλεον δουλευουνε ολα αλλα θα ανεβασω τις καινουριες cm7 & cyanmobile οταν ειναι πανετοιμες και δουλευουν ολα σιγουρα. θελω να κανω ενα και καλο release :)

 

κερνελ κρατησα geno#3 γιατι ειναι ο μονος με 358 mb userspace για gb. μπορω να κανω compile απο source του geno, αλλα ειδα πως δεν ειχε νοημα γιατι ειχε μονο 345mb για userspace και πραγματικα δεν μπορω να μπω στην διαδικασια να αλλαζω τα pmem values για να φτασω τα 358 mb σε userspace (μπορεσα να παω μεχρι 351mb και μετα το κινητο δεν bootαρε xD )

 

ευχαριστω ολα τα παιδια που ειναι ετοιμα για δοκιμη ανα πασα στιγμη παντως ! :D

--------------------------------------------------------------

λοιπον υπαρχουνε ομως 2 προβληματακια που θα με καθυστερησουν να κυκλοφορησω τις ρομς.

 

το 1ο και σημαντικοτερο ειναι οτι ο geno δεν εχει κανει release το huawei custom ril (HWRIL.java) που ειχε γραψει. αποτελεσμα? ειτε να μην εχουμε working data connection, ειτε να μην δουλευει το μικροφωνο στην διαρκεια της κλησης ειτε να λεει το κινητο να του βαλουμε sim card οσο ειμαστε στην lockscreen (αν και δουλευουνε κανονικα οι κλησεις κτλ)

 

δοκιμασα με το ril του dazzozo για gb αλλα τζιφος. δεν δουλευνα τα data παλι.

 

πρεπει λοιπον να δοκιμασω 3-4 πραγματα ακομα ελπιζωντας να διορθωθει το προβλημα.

 

Το 2ο προβλημα ειναι οτι τη δευτερα δινω προοδο στη σχολη και δεν εχω βγαλει ακομα ολη την υλη :P το u8800pro μου τρωει ολη τη σκεψη xD

Link to comment
Share on other sites

gkalen σε μενα λες για αλλαγες σε ρομ ? ακομα και δικιες σου οταν φλασαρω παντα αλλαζω αρκετα πραγματακια ... μην κοιτας που δεν τα βγαζω στη φορα .

 

Ημουν σιγουρος ... :p

Οποιος ξερει απο ρομ ,οπως κι εσυ ετσι κι εγω παντα κανουμε αλλαγες στα ρομ για να τα κανουμε οπως θελουμε, οποτε μαζι σου ειμαι και σ'αυτο.

 

Για τ'αλλα που λες, προχωρα με τις εξετασεις σου και τ'αλλα θα τα βρεις και αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και προσφατα ολοκληρωσα το CM7 device & vendor tree (που μπορειτε να βρειτε στο github μου), αποφασισα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στον εαυτο μου και να προσπαθησω ξανα να κανω build την CyanMobile για το κινητο μας. Για οποιον δεν ξερει πως μοιαζει η CyanMobile ας το κοιταξει λιγο στο google :)

 

Kαι επειδη θελω να σας κρατησω σε αγωνια μεχρι το πρωτο release απλα θα δωσω δυο screenshots!

 

Ελπιζω να με στηριξετε συντομα στο αντιστοιχο thread στο xda! :)

 

full support!

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον δεν ξερει πως μοιαζει η CyanMobile ας το κοιταξει λιγο στο google

 

Έψαξα και διαβασα και ειδα και βιντεακια και απο μια πρωτη εκτιμηση απο οτι καταλαβα ειναι ενα ονειρο που ειχα παντα μια ρομ παντρεμα cyanogen με miui. Αν καταλαβα λαθος διορθωσέ με. Μακάρι πάντως το πειραμα σου να πετυχει και να βγει μια ακομη μαματη ρομ για το κινητο μας....

 

Gkalen φοραω το τελευταιο θεμα που με ειχες στειλει και εχω κρατησει και τα icons που είχες βάλει γιατι τα σπανε!!! Αυτες τις μερες ειδα και μια ακομα προσθηκη σε αυτο το θεμα που δεν την ειχα προσεξει πριν, οταν σκρολαρω και ανεβοκατεβαινω μεσα στο titanium backup αλλα και σε αλλα apps με λιστες εμφανιζεται μια νεκροκεφαλη και με το που θα σταματησω το σκρολαρισμα εξαφανιζεται @αματο εφφε δεν το συζηταω... Λεω εγω τώρα μήπως αυτο το εφφε θα μπορουσες να το προσθέσεις και στο σκρολάρισμα των επαφών?

Link to comment
Share on other sites

Gkalen φοραω το τελευταιο θεμα που με ειχες στειλει και εχω κρατησει και τα icons που είχες βάλει γιατι τα σπανε!!! Αυτες τις μερες ειδα και μια ακομα προσθηκη σε αυτο το θεμα που δεν την ειχα προσεξει πριν, οταν σκρολαρω και ανεβοκατεβαινω μεσα στο titanium backup αλλα και σε αλλα apps με λιστες εμφανιζεται μια νεκροκεφαλη και με το που θα σταματησω το σκρολαρισμα εξαφανιζεται @αματο εφφε δεν το συζηταω... Λεω εγω τώρα μήπως αυτο το εφφε θα μπορουσες να το προσθέσεις και στο σκρολάρισμα των επαφών?

 

Δεν ειναι εφε αυτο ...

Ειναι αυτο που θα'βγαινε στο σκρολαρισμα και το πιανεις και πας κατευθειαν κατω η πανω.

Τωρα πιανεις τη νεκροκεφαλη και πας πανω κατω η σε γραμματα στις λιστες.

Στις επαφες εχει ενα μικρο μπλε κουτακι αντι αυτου κι ετσι δεν εμφανιζεται ... δεν μπορω να το βαλω εκει, ειναι αλλιως στη λιστα των επαφων , το αλλο υπηρχε και το αλλαξα σε νεκροκεφαλη.

Φτιαχνω τον miui music player τωρα, μολις ετοιμαστει κι αυτος θα στο στειλω.

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά έχει βρει κάνεις από το net την καλοδιοταινία που είναι το flash και το power bottom μαζί, βρίσκω διάφορα αλλά είναι για το απλό όχι το pro. άλλαξα πρόσφατα την lcd οθόνη από πτώση αλλά κατά το άνοιγμα του κινητού ψηλό έκοψα το καλοδιοταινία και ο μόνος τρόπος να ανοίξω την συσκευή είναι να κουμπώσω το usb, τουλάχιστον ο φακός δουλεύει!!!

παρόλο αυτά πήρα από περιέργεια την καλοδιοταινία από το απλό αλλά τελικά δεν δούλεψε...

φιλε μου καπως ετσι την πατησα ,και κοπηκε "στεγνα"!

πηρα κολλητηρι ανα χειρας με πολυ λεπτη μυτη,χαλασα ενα μετασχηματιστη απο ενα pack-ακι και χρησιμοποιησα το μονωμενο συρματακι απο το πρωτευον του για να "μουφαρω" την καλωδιοταινια.

Για να γινουν ολα αυτα χρειαζεται να πιανουν λιγο τα χερια σου αρκετη υπομονη ,και φυσικα τυχη.

Σε εσενα που λες οτι δεν εχει κοπει ολοκληρη,εχεις πολλες πιθανοτητες να την σωσεις.

Εμενα παντως δουλευει τζαμι.

Απο το απλο U8800,η ταινια δεν κανει το ειχα δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καπως ετσι την πατησα ,και κοπηκε "στεγνα"!

πηρα κολλητηρι ανα χειρας με πολυ λεπτη μυτη,χαλασα ενα μετασχηματιστη απο ενα pack-ακι και χρησιμοποιησα το μονωμενο συρματακι απο το πρωτευον του για να "μουφαρω" την καλωδιοταινια.

Για να γινουν ολα αυτα χρειαζεται να πιανουν λιγο τα χερια σου αρκετη υπομονη ,και φυσικα τυχη.

Σε εσενα που λες οτι δεν εχει κοπει ολοκληρη,εχεις πολλες πιθανοτητες να την σωσεις.

Εμενα παντως δουλευει τζαμι.

Απο το απλο U8800,η ταινια δεν κανει το ειχα δοκιμασει.

 

μεγάλη κουβέντα και δεν εχω καθόλου όρεξη για τέτοια πειράματα.. παρόλο που σκέφτηκα αυτό

όταν το άνοιξα παρατήρησα ότι το power botton είναι στην αριστερή πλευρά (το φλας προς τα επάνω) ενώ του απλού είναι προς δεξιά, βέβαια αυτό δεν με εμπόδισε να δοκιμάσω μια και δεν έχανα τίποτα αλλά το αποτέλεσμα δεν άνοιγε αλλά ούτε το φλας άναβε οποτε το ξανά έβγαλα και παρατήρησα την καλοδιοταινία και εκεί είδα ότι είναι τελείως ανάποδα τα pin out και δεν προκύπτει να δουλέψει ποτέ οποτε ξανά έβαλα το κομμένο μια και δουλεύει ακομα το φλας

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι θα τις εχω ετοιμες μεχρι το ΣΚ ...

Δεν προκειται να μπρικαρει το τηλ.. ουτε με cm7 ουτε με miui.

O κινδυνος για μπρικαρισμα ειναι μονο αν φλασαρεις official απο froyo σε ics κατευθειαν η καποιες φορες απο φλασαρισμα ρομ για αλλο τηλ..

Τετοιο κινδυνο εσυ δεν εχεις, μπορεις να φλασαρεις οποιοδηποτε gingerbread based rom απο δω και περα χωρις φοβο για μπρικαρισμα.

Τα δοκιμαζεις ανετα και μετα αποφασιζεις ποιο σου κανει ...

 

Τελικά έβαλα και τις δύο και έμεινα με τη MIUIrebornGR.

MIUI rocks μπράβο gkalen !!!!!!!:clap:

Μέχρι στιγμής έκτασε καλά ... ευτυχώς...

Το sygic εμένα δεν μου δούλεψε ... μετά την εγκατάσταση και μόλις πάει να κατεβάσει αρχεία βγαίνει μήνυμα ότι έχει πρόβλημα η έκδοση....

και έβαλα ένα igo primo που είχα.

Gkalen το αρχείο gps.conf που έχω δει σε κάποια ποστ το χρειαζόμαστε στη MIUI?

Link to comment
Share on other sites

@Moihack - έχουμε τίποτα νεότερο για την καινούρια ROM που ετοιμάζεις;

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και τις δύο και έμεινα με τη MIUIrebornGR.

MIUI rocks μπράβο gkalen !!!!!!!:clap:

Μέχρι στιγμής έκτασε καλά ... ευτυχώς...

Το sygic εμένα δεν μου δούλεψε ... μετά την εγκατάσταση και μόλις πάει να κατεβάσει αρχεία βγαίνει μήνυμα ότι έχει πρόβλημα η έκδοση....

και έβαλα ένα igo primo που είχα.

Gkalen το αρχείο gps.conf που έχω δει σε κάποια ποστ το χρειαζόμαστε στη MIUI?

 

Χαχα, δυσκολο να φυγεις απο miui αν σου κατσει.

Δεν εκανα τιποτα το ΣΚ με τα καινουρια ρομ που σου ειπα, γιατι εκανα δοκιμες σε καποια πραγματα και θα τ'ανεβασω σε κανα δυο μερες και τα δυο final rom ( cm7.2 και miui ) .

Επιτελους εφτιαξα τα video freezes για οσους ειχαν χαμηλης ταχυτητας sd card ( class4 ) και εδωσα και καλυτερο ram management.

Οποτε τα Final cm7.2 και Μiui θα βγουν σε λιγες μερες ....

Για το sygic, θα σου στειλω το τελευταιο γιατι η version στη Horse ειναι πολυ παλιοτερη.

Το gps.conf στη miui ειναι οκ, δεν χρειαζεται να βαλεις αλλο, εκτος αν θες να δοκιμασεις και με αλλο gps.conf

Link to comment
Share on other sites

@Moihack - έχουμε τίποτα νεότερο για την καινούρια ROM που ετοιμάζεις;

 

Ολο το σ/κ δεν ειχα χρονο να δοκιμασω καποια πραγματα που ηθελα γιατι διαβαζα.

 

Πλεον μου εχουνε μεινει μονο 2 πραγματα να δοκιμασω. Δυστυχως αν δεν πετυχουνε ουτε αυτα η ρομ θα ειναι παντελως αχρηστη γιατι οταν μιλατε στο τηλεφωνο δεν θα μεταφερετε η φωνη σας στον συνομιλητη (εσεις τον ακουτε κανονικα ομως).

 

Ελπιζω να καταφερω να το φτιαξω. Αν παλι δεν μπορεσω θα αφησω το .zip εδω περα μηπως εχει ορεξη καποιος να ασχοληθει. Κατι απο το φακελο του framework ειναι αυτο που προκαλει το προβλημα. Δεν ειναι δηλαδη θεμα καποιου library ή κερνελ.

 

Anyway.... θα ενημερωσω συντομα πιστευω :)

.

Link to comment
Share on other sites

Ολο το σ/κ δεν ειχα χρονο να δοκιμασω καποια πραγματα που ηθελα γιατι διαβαζα.

 

Πλεον μου εχουνε μεινει μονο 2 πραγματα να δοκιμασω. Δυστυχως αν δεν πετυχουνε ουτε αυτα η ρομ θα ειναι παντελως αχρηστη γιατι οταν μιλατε στο τηλεφωνο δεν θα μεταφερετε η φωνη σας στον συνομιλητη (εσεις τον ακουτε κανονικα ομως).

 

Ελπιζω να καταφερω να το φτιαξω. Αν παλι δεν μπορεσω θα αφησω το .zip εδω περα μηπως εχει ορεξη καποιος να ασχοληθει. Κατι απο το φακελο του framework ειναι αυτο που προκαλει το προβλημα. Δεν ειναι δηλαδη θεμα καποιου library ή κερνελ.

 

Anyway.... θα ενημερωσω συντομα πιστευω :)

.

 

Το phone.apk ειναι το προβλημα ...

Ποιο phone.apk χρησιμοποιεις??

Εχω ενα η δυο phone.apk που μπορω να σου στειλω να δοκιμασεις.

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι το phone.apk, το'χω παθει οταν εφτιαχνα τη miui, ολα δουλευαν , μονο η φωνη μου δεν ακουγοταν ενω εγω ακουγα κανονικα, μετα αλλαξα phone.apk και δουλεψε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Το phone.apk ειναι το προβλημα ...

Ποιο phone.apk χρησιμοποιεις??

Εχω ενα η δυο phone.apk που μπορω να σου στειλω να δοκιμασεις.

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι το phone.apk, το'χω παθει οταν εφτιαχνα τη miui, ολα δουλευαν , μονο η φωνη μου δεν ακουγοταν ενω εγω ακουγα κανονικα, μετα αλλαξα phone.apk και δουλεψε κανονικα.

 

μπα....ειχα δοκιμασει με το phone.apk της τελευταιας του geno και δεν δουλεψε. τωρα τι να σου πω. καλου κακου ανεβασε τα phone.apk που λες. 2 adb push ειναι. μακαρι να ναι κατι τοσο απλο τλκ γιατι αρχιζω και χανω τις ελπιδες μου.

Link to comment
Share on other sites

μπα....ειχα δοκιμασει με το phone.apk της τελευταιας του geno και δεν δουλεψε. τωρα τι να σου πω. καλου κακου ανεβασε τα phone.apk που λες. 2 adb push ειναι. μακαρι να ναι κατι τοσο απλο τλκ γιατι αρχιζω και χανω τις ελπιδες μου.

 

Δεν νομιζω να κανει το phone apk της cm7, καλυτερα να δοκιμασεις καποιο απο cyanmobile rom ..

Κατεβασε το cyanmobile rom για το u8800 το απλο απο το xda και δοκιμασε το phone apk απο αυτο το ρομ ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35372534

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που δεν το ανεφερα τοση ωρα αλλα το προβλημα υπαρχει στην cm7. Στην CyanMobile δεν δοκιμασα να παρω τηλεφωνο ακομα. Προσπαθω να βρω τι φταιει στη CM7 μιας και τα device sources ειναι τα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω βαλει την miui reborn 2.3.7 και μολις μπαινω στο play store αργαει πολυ να φορτωσει. Το εχω δει αυτο το προβλημα και σε αλλες εφαρμογες που εχω κατεβασει οπως το shazam kai to youtube. Γιατι συμβαινει αυτο? υπαρχει αραγε λυση? .Επισης θελω να με πειτε απο που κατεβαζουμε το spirit FM και πως το εγκαταστουμε εκτος αμα υπαρχει ηδη καπου στο κινητο και δεν το πιρα χαμπαρι! Κατα τα αλλα ειναι μια πανεμορφη ρομ αλλα δυστυχως η μπαταρια τελειωνει γρηγορα.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Κανε εκαθαριση δεδομενων των εφαρμογων. Οσο για το spirit γκουγκλαρε η βρες το απευθειας στους xda
Link to comment
Share on other sites

Θα'ρθουν καινουρια ρομ σε λιγες μερες , cm7.2 και miui ...

Αργοτερα θα δωσω και λινκ για spiritfm ...

 

@ toumpanos

σ'εμενα φορτωνει μια χαρα το μαρκετ και το youtube , δοκιμασε και σε αλλο ροοτερ

 

 

edit

spiritfm , κατεβασμα της τελευταιας version που δουλευει στο τηλ.. μας ,εδω... http://www.mediafire.com/download/0mtqz3r37xtajas/Spirit_FM_Radio_Unlocked_Mar5.apk

για σεταρισμα , στο πρωτο ποστ της miui στο xda , στο'γραψε κι ο ακαλος στο προηγουμενο ποστ , εχει και screenshots.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Θα'ρθουν καινουρια ρομ σε λιγες μερες , cm7.2 και miui ...

 

Περιμένουμε πως και πως την καινούρια cm7.2 φίλε gkalen!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε πως και πως την καινούρια cm7.2 φίλε gkalen!

 

Και την καινουρια miui απο εδώ :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...