Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπραβο ρε μαστορα! Περιμενουμε να ανεβασεις τα αρχεια.

Το sqlite3 στο xbin δε μπαινει;

Nαι,ναι ...

Κα για τα θεματα που λεγατ οτι ειχατε με ταμπελακι για αποθηκευση εφαρμογων , οχι σωστος φωτισμος πληκτρων , fc στα μηνυματα η δεν ακουει το ανθρωπακι στο setup wizzard, ειναι προβληματα εγκαταστασης που φαινονται κατευθειαν στο πρωτο boot, δεν υπαρχει τιποτα απ'αυτα οταν πετυχει η εγκατασταση.

Μπορει να πετυχει με την πρωτη, με τη δευτερη η καμμια φορα και με την τριτη φορα , αλλα θα πετυχει.

Εννοειτε οτι εχω παθει ολες τις περιπτωσεις που αναφερω και ειπατε κι εσεις, ουτε μια δεν γλυτωσα , και μεχρι να το πει ο akalos για τα διπλα wipes, δεν ηξερα απο τι γινοταν.

 

Εξαιρετικός ο gkalen μας ανεβάζει τη διάθεση. Νοιώθω περήφανος πάντως που ο καλύτερός(μακράν του δεύτερου) ποιητής rom είναι Έλληνας

Ευχαριστω , φιλε μου .

Την ηθελα πολυ τη ρουφιανα . κι'εκατσε :happy:

 

Παμε λοιπον , ενα μικρο update . και δεν νομιζω να υπαρχει κατι αλλο μετα απ'αυτο.

Αλλα ποτε δεν ξερεις ... :p

 

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , MIUI UPDATE

http://www.mediafire.com/download/3527sc0o085j322/systemUpdate_miuiV1.zip

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ zip ΓΙΑ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ ( Aν το φλασαρετε δεν θα γινει τιποτα).

 

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ EXTRACT TO "systemUpdate_Miui.zip" , και θα βαλουμε τα πραγματα οπως τα βλεπουμε στους φακελους.

 

ΣΤΟ , system/app/ , το , mms.apk , και δινουμε permissions (rw-r--r--) , ( Γ )

 

ΣΤΟ , system/etc/init.d/ , το , sqlite_optimize , και δινουμε permissions (rwxrwxrwx) , τα 9 κουτακια τσεκαρισμενα .. ΚΑΙ ΣΒΗΝΟΥΜΕ TO "08lagfixer".

 

ΣΤΟ , system/xbin/ , το sqlite3 , και δινουμε permissions (rwxr-xr-x) , ( Π )

 

ΣΤΟ , system/ , το , build.prop . και δινουμε permissions (rw-r--r--) , ( Γ )

 

ΓΙΑ ΤΟ , mms.apk , θα δωσετε πρωτα permissions στο system/ , και μετα θα το πατε στο app , και θα το αλλαξετε.

ΣΤΑ αλλα , δεν χρειαζεται να δωσετε απο πριν permissions , αλλα και να δωσετε δεν τρεχει τιποτα.

 

REBOOT , DONE , ετοιμα τα sms (160 χαρακτηρες) , και μετα απο λιγες ωρες , και κανα reboot ακομα , θα καταλαβετε οτι το ρομ θα συμπεριφερεται ακομα καλυτερα.

 

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ , ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΛΑΣΑΡΟΥΝ TO UPDATE MAZI ME TO ΡΟΜ.

Aπλα βαζουμε τα παραπανω αρχεια μεσα στο ζιπ του , MIUI multi 2.3.7 V1 , και το φλασαρουμε απο την αρχη το ρομ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Ωραιος ο παιχτης!

.. ΚΑΙ ΣΒΗΝΟΥΜΕ TO "08lagfixer".

Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο παιχτης!

 

Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει.

Δεν υπαρχει σε οσους την κατεβασαν την δευτερη μερα, γιατι αλλαξα το λινκ.

Οσοι την κατεβασαν τη πρωτη μερα, υπαρχει.

Αμα δεν υπαρχει, ακομα καλυτερα.

Διαβασε και το προηγουμενο ποστ ξανα, εγραψα κατι για τα προβληματα που αναφερατε.

Αυτο με το ταμπελακι για αποθηκευση των εφαρμογων, μου το'βγαζε διπλο , εδιωχνα το ενα και ειχε κι αλλο ενα απο κατω κι εδιωχνα δυο ταμπελακια μετα απο reboot, χαχα , γι'αυτο λεω οτι ειναι προβληματα που βγαινουν στην εγκατασταση.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει σε οσους την κατεβασαν την δευτερη μερα, γιατι αλλαξα το λινκ.

Οσοι την κατεβασαν τη πρωτη μερα, υπαρχει.

Αμα δεν υπαρχει, ακομα καλυτερα.

Διαβασε και το προηγουμενο ποστ ξανα, εγραψα κατι για τα προβληματα που αναφερατε.

Αυτο με το ταμπελακι για αποθηκευση των εφαρμογων, μου το'βγαζε διπλο , εδιωχνα το ενα και ειχε κι αλλο ενα απο κατω κι εδιωχνα δυο ταμπελακια μετα απο reboot, χαχα , γι'αυτο λεω οτι ειναι προβληματα που βγαινουν στην εγκατασταση.

Εμενα το διπλο ταμπελακι μου λεει για μεταφορα foto και screenshots απο την εσωτερικη στην SD. Οσα wipes και φλασαρισματα κι αν εκανα παντα εμφανιζοτανε. Δεν πειραζει, θα ζησω με αυτο.

Αυτο με το φωτισμο, καταλαβες τι εννοω,τρεις σελιδες πισω; Δε γινεται σε 'σενα;

 

edit: Προτινω να αντικαταστησεις στο zip της ROM σου το PackageInstaller.apk με του FCS το οποιο σου δινει την επιλογη να εγκαταστησεις την εκαστοτε εφαρμογη στην εσωτερικη μνημη ή στην SD.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μολις εκανα καθαρη εγκατασταση gb και κατευθειαν miui

και περνω το εξης μηνυμα με αντικατασταση αρχειων οπως ποιο πανω

 

The application Messaging (process com.android.mms)has stopped unexpectedly.Please try again.

 

εχω κανει κ δευτερη εγκατασταση παλι διπλα wipes οπως λετε αλλα τιποτα ολο προβλημα ειμαι ρε ****το :wacko:

Εdit:διορθωθηκε με wipe παλι μετα την εγκατασταση.

καλημερα σας κ παλι...

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μολις εκανα καθαρη εγκατασταση gb και κατευθειαν miui

και περνω το εξης μηνυμα με αντικατασταση αρχειων οπως ποιο πανω

 

The application Messaging (process com.android.mms)has stopped unexpectedly.Please try again.

 

εχω κανει κ δευτερη εγκατασταση παλι διπλα wipes οπως λετε αλλα τιποτα ολο προβλημα ειμαι ρε ****το :wacko:

 

ΓΙΑ ΤΟ , mms.apk , θα δωσετε πρωτα permissions στο system/ , και μετα θα το πατε στο app , και θα το αλλαξετε.

 

To έκανες έτσι?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος λεει οτι ειχε fc στο mms.apk μετα απο περασμα της ROM απο το πρωτο boot.

Κι εμενα μου συμβαινει παντα μετα απο περασμα MIUI του gkalen και διορθωνεται παντα με δευτερη εγκατασταση. Οσα wipes και να κανω απο πριν, το κανει παντα αυτο. Εφτασα να κανω 3 φορες τα wipes, μετα reboot recovery, αλλες 3 φορες τα wipes, ξανα reboot recovery, ξανα τριπλα wipes και μετα εκανα το install.

 

Η MIUI ειναι μια ομορφη και λεπτεπιλεπτη κυρια που ειναι τελειωμανης. Στην εγκατασταση ειναι απαιτητικη και δε θελει να παει το παραμικρο στραβα.

Ισως γι'αυτο να θελει τη διπλη της εγκατασταση :)

Ο gkalen εβαλε το χερακι του(ντροπη σου!) σε αυτην την κυρια και την εκανε προσιτη στα μετρα μας ετσι ωστε να μπορεσουμε να την ερωτευτουμε αφου πλεον μας ''καθεται'' καλα...

Thnx gkalen.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@ tupac rip

Ειμαι σιγουρος οτι, αν φλασαρεις την cm7 η μια αλλη ρομ τεςπα , και μετα κανεις εγκατασταση miui, δεν θα σου βγαζει τιποτα.

Το'χω παθει και αυτο ( να μου βγαινουν ταμπελακια, οσες φορες και να φλασαρω) , μολις φλασαρα κατι αλλο και μετα τη miui, επαιζε το ρομ κανονικα, ουτε ταμπελακια ουτε φωτισμοι ουτε τιποτα.

Εσυ ειδικα , πρεπει να το δοκιμασεις που ησουν παρα πολυ καιρο με miui και κανεις φλασαρισματα μονο απο miui σε miui.

 

 

@ ddesign

Μαλλον δεν εκανες, αυτο που λεει ο σοφο πιο πισω.

Link to comment
Share on other sites

@ tupac rip

Ειμαι σιγουρος οτι, αν φλασαρεις την cm7 η μια αλλη ρομ τεςπα , και μετα κανεις εγκατασταση miui, δεν θα σου βγαζει τιποτα.

Το'χω παθει και αυτο ( να μου βγαινουν ταμπελακια, οσες φορες και να φλασαρω) , μολις φλασαρα κατι αλλο και μετα τη miui, επαιζε το ρομ κανονικα, ουτε ταμπελακια ουτε φωτισμοι ουτε τιποτα.

Εσυ ειδικα , πρεπει να το δοκιμασεις που ησουν παρα πολυ καιρο με miui και κανεις φλασαρισματα μονο απο miui σε miui.

Θα το κανω και ετσι.

 

@ ddesign

Μαλλον δεν εκανες, αυτο που λεει ο σοφο πιο πισω.

Οπως ειπα και πιο πανω, το παιδι δεν ειχε την ευκαιρια να αλλαξει τα permissions. Του κανει fc απο την πρωτη πρωτη στιγμη στο boot οπως κι εμενα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω και ετσι.

 

 

Οπως ειπα και πιο πανω, το παιδι δεν ειχε την ευκαιρια να αλλαξει τα permissions. Του κανει fc απο την πρωτη πρωτη στιγμη στο boot οπως κι εμενα.

Ναι δοκιμααε το κι ετσι , και φτιαξε και το ρομ με τις αλλαγες μεσα στο ζιπ να ειναι κομπλε.

 

Καταλαβα, οτι λεει "μετα την αντικατασταση" , αμα δεις πιο πισω στη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Να επιμεινω σε κατι; Πιο πολυ απο περιεργια.

Πεντε δευτερολεπτα πριν απενεργοποιηθει η οθονη, δηλαδη αμα την εχω 30sec οταν περασουν 25sec ή αμα την εχω 1min οταν περασουν 55sec χωρις αγγιγμα εννοειται, σταματαει ο φωτισμος των capasitive buttons κι αν σε αυτα τα 5 δευτερολεπτα αγγιξω την οθονη και συνεχισω κανονικα να λειτουργω το κινητο τοτε μενει απενεργοποιημενος ο φωτισμος και επανερχεται μετα απο το επομενο ξεκλειδωμα.

Δοκιμασε το. Βαλε την οθονη να σβηνει σε 30sec, για να μην περιμενεις πολυ, και παρατηρησε αν θα σου σβησουν τα κουμπια. Αν ναι συνεχισε να παιζεις με τη συσκευη, πριν περασουν τα εναπομειναντα 5sec που χρειαζοντε για να κλεισει η οθονη, και δες αν υπαρχει ή οχι φωτισμος.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To έκανες έτσι?

 

οχι ετσι ----->

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ , ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΛΑΣΑΡΟΥΝ TO UPDATE MAZI ME TO ΡΟΜ.

Aπλα βαζουμε τα παραπανω αρχεια μεσα στο ζιπ του , MIUI multi 2.3.7 V1 , και το φλασαρουμε απο την αρχη το ρομ.

 

Θα το κανω και ετσι.

 

 

Οπως ειπα και πιο πανω, το παιδι δεν ειχε την ευκαιρια να αλλαξει τα permissions. Του κανει fc απο την πρωτη πρωτη στιγμη στο boot οπως κι εμενα.

 

οντως στο πρωτο boot το εκανε, με δευτερη εγκατασταση εστρωσε ομως κ διπλα wipes :D

ευχαριστουμε gkalen για την ομορφη κυρια :happy: :rolleyes:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

@ tupac rip

Ειμαι σιγουρος οτι, αν φλασαρεις την cm7 η μια αλλη ρομ τεςπα , και μετα κανεις εγκατασταση miui, δεν θα σου βγαζει τιποτα.

Το'χω παθει και αυτο ( να μου βγαινουν ταμπελακια, οσες φορες και να φλασαρω) , μολις φλασαρα κατι αλλο και μετα τη miui, επαιζε το ρομ κανονικα, ουτε ταμπελακια ουτε φωτισμοι ουτε τιποτα.

Εσυ ειδικα , πρεπει να το δοκιμασεις που ησουν παρα πολυ καιρο με miui και κανεις φλασαρισματα μονο απο miui σε miui.

 

Τupac ειχα και εγω θεματα με ταμπελακια και με μετακινηση των photo και με messaging και πραγματι με το που περασα την cm7 και μετα ξανα miui δεν ξαναεμφανιστηκε κανενα ταμπελακι με το πρωτο boot. Bρηκα και 2 εφαρμογες μου το android pro widgets το calculator mem και ενα παιχνιδι που πλεον ειδα δεν υπαρχει καν στο google play το hawx της gameloft τα οποια με δημιουργουσαν προβληματα με τα μηνυματα και μαλλον και τις κλησεις γιατι αφου τα εσβησα δεν ειχα θεμα ουτε με μηνυματα ουτε με κλησεις. Πλεον ολα δουλευουν ρολοι και wifi και gps και bluetooth και spirit fm καλα ο ήχος απαιχτα δυνατος στο ραδιο. Το μονο που βλεπω θελει λιγο ρυθμισεις ειναι η καμερα αλλιως οι φωτογραφιες μπλεδιζουν λιγο. Με τα τελευταια αρχειακια που ανεβασε ο γκαλεν τα περασα συμφωνα με τις οδηγιες του και πραγματι πλεον εχω 160 ελληνικους χαρακτηρες στα μηνυματα. Τα αλλα δεν ξερω τι κανουν τα περασα παντως. Εννοειται ολες τις εφαρμογες,παιχνιδια και widget που ειχα περα του spirit fm τις εκανα απλη εγκατασταση με τα apk. αρχεια τους και σε μερικες μονο που χρειαζοταν περασα μόνο τα δεδομενα απο titanium.Οσο μπορουσε σε εγκατασταση εφαρμογων για τη miui αποφευγουμε το titanium σας το λεω εγω που ειμουν παθών. 2μιση μερες τωρα δεν ειχα κανενα bug φτου φτου.

 

Gkalen φανταζομαι θα βγαλεις μια τελευταια εκδοση της miui με τα τελευταια αρχειακια ενσωματωμενα ετσι ωστε να ειναι μια πανετοιμη ολοκληρωμενη ρομ για τους νεους που δεν την εχουν περασει ακόμα και το spirit fm ενσωματωμενο. Ισως αργοτερα ψαχτουμε λιγο για κανενα spirit fm που να σωζει σταθμους θα ηταν ακομα καλυτερα. Ήδη το κοιταω και εγω μπας και βρεθει καμια λυση αν βρω θα σας ενημερωσω αμεσα. Γκαλεν μετα απο αυτη τη ρομ οτι και να πουμε για τη δουλεια σου ειναι λιγο παρα πολυ λιγο. Ευγε και respect

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

παιδια η μιουι σας ρουφαει λιγο παραπανω μπαταρια η μονο σε μενα γινεται? παλια σε αλλες ρομ κρατουσε κ 3 , 4 μερες , τωρα σε 1,5 μερα εχει πεθανει. ποια ειναι η πιο καλη ρομ για μπαταρια φαση?
Link to comment
Share on other sites

παιδια η μιουι σας ρουφαει λιγο παραπανω μπαταρια η μονο σε μενα γινεται? παλια σε αλλες ρομ κρατουσε κ 3 , 4 μερες , τωρα σε 1,5 μερα εχει πεθανει. ποια ειναι η πιο καλη ρομ για μπαταρια φαση?

 

.....Αυτη!

 

Μην ξεχνας πως η cpu ειναι απο default στα 0.2GHz min και 1.2GHz max.

 

Σκεψου το βραδυ που κοιμαμαι(8 ωρες περιπου) αντε να πεσει 1% η μπαταρια.

Εγω ειμαι με 0.1GHz min και 1.0GHz max.

 

Μην ξεχνας επισης οτι καθως περναει ο καιρος η χωρητηκοτητα ελλατωνεται ειδικα αμα της ανεβαζεις τη θερμοκρασια.

 

@τζιβα

Ωραια! Επιτελους!

Μπορεις σε παρακαλω να δοκιμασεις αυτο που λεω με το φωτισμο;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οχι ετσι ----->

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ , ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΛΑΣΑΡΟΥΝ TO UPDATE MAZI ME TO ΡΟΜ.

Aπλα βαζουμε τα παραπανω αρχεια μεσα στο ζιπ του , MIUI multi 2.3.7 V1 , και το φλασαρουμε απο την αρχη το ρομ.

οντως στο πρωτο boot το εκανε, με δευτερη εγκατασταση εστρωσε ομως κ διπλα wipes :D

ευχαριστουμε gkalen για την ομορφη κυρια :happy: :rolleyes:

 

Τωρα καταλαβα ..

Ειπαμε οτι αυτο μπορει να συμβει , και θελει παλι φλασαρισμα.

Το'κανες και τελειωσες ...

 

Να επιμεινω σε κατι; Πιο πολυ απο περιεργιαγω το κινητο τοτε μενει απενεργοποιημενος ο φωτισμος και επανερχεται μετα απο το επομενο ξεκλειδωμα.

Δοκιμασε το. Βαλε την οθονη να σβηνει σε 30sec, για να μην περιμενεις πολυ, και παρατηρησε αν θα σου σβησουν τα κουμπια.

Αυτο μου συμβαινει στην cm7, ειναι απο το κερνελ, και χρησιμοποιω το ιδιο κερνελ και στη miui, βεβαια δεν ειναι κατι που επηρεαζει, αλλα στη miui μου το παει λιγο διαφορετικα, δηλαδη στα 25 sec δεν σβηνουν τελειως, αλλα χαμηλωνουν πολυ (ισα που φαινονται) , και σβηνουν οταν κλεισει η οθονη.

Αυτο δεν ειναι τιποτα ομως, το βασικο σε σενα ειναι να φυγουν τα ταμπελακια.

Οπως ειδες, κανεις δεν εχει ταμπελακια οταν πετυχει η εγκατασταση.

Βεβαια, τα συγκεκριμενα ταμπελακια που σου βγαζει εσενα, δεν ειναι κατι που εππηρεαζει την λειτουργια της ρομ (γιατι το'χω παθει και το τσεκαρα, οπως σου ειπα, αλλα ειναι σπαστικο, σε καθε reboot να τα κλεινεις, ισως το αποφυγεις με τον τροπο που ειπαμε προηγουμενως).

 

@ skoulikios

Αστη λιγο να στρωσει και να την αφησεις ν'αδειασει μια φορα και φορτισε το μετα ολη νυχτα .

θα στρωσει η μπαταρια και θα ειναι αρκετα καλη για miui.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

.....Αυτη!

 

Μην ξεχνας πως η cpu ειναι απο default στα 0.2GHz min και 1.2GHz max.

 

Σκεψου το βραδυ που κοιμαμαι(8 ωρες περιπου) αντε να πεσει 1% η μπαταρια.

Εγω ειμαι με 0.1GHz min και 1.0GHz max.

 

Μην ξεχνας επισης οτι καθως περναει ο καιρος η χωρητηκοτητα ελλατωνεται ειδικα αμα της ανεβαζεις τη θερμοκρασια.

 

@τζιβα

Ωραια! Επιτελους!

Μπορεις σε παρακαλω να δοκιμασεις αυτο που λεω με το φωτισμο;

 

Έλα tupac το δοκιμασα αυτο που λες με τον φωτισμο πραγματι στα 55 δευτερολεπτα απο το 1 λεπτο που σβηνει η οθονη απενεργοποιειται ο φωτισμος στα capacitive buttons και δεν επανερχεται ακομα και αν πατησω στην οθονη για να μην σβησει και επανερχεται με το επομενο ξεκλειδωμα τωρα γιατι αυτο το τεστ? αφου ετσι και αλλιως με κλειστα ματια ξερουμε που ειναι τα κουμπια και δεν κοιταμε καν φωτισμο και σε απολυτο σκοταδι να ειμαστε.

Λοιπον τωρα θελω εγω να σε ρωτησω για την καλυτερη αντοχη μπαταριας αλλα και για παιχνιδια ποιον governor προτεινεις? και ποιον i/o scheduler? Για min και max frequency πιστεύω είτε 1000 ειτε με 1200 max δεν νομιζω θα δω διαφορα στην ανταποκριση του κινητου ετσι τουλαχιστον νομιζω κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμο ρωταω καθαρα απο περιεργεια. Ετσι κι αλλιως στη MIUI του FCS τον ειχα απενεργοποιησει.

 

Για την μπαταρια ξερουμε οτι εχει καποια ημερομηνια ληξης και η αποδοση της πεφτει οσο περναει ο καιρος αφου η χωρητικοτητα της μειωνεται. Οσο παραπανω φορτισεις της κανουμε τοσο χειροτερα. Ο κυριος εχθρος της ζωης της ειναι η υψηλη θερμοκρασια. Αν παιζεις βαρια παιχνιδια ή πολυ 3G η θερμοκρασια χτυπαει σαρανταρια. Επισης δεν ειναι καλο να παιζουμε τετοια παιχνιδια ενω φορτιζει, οχι για τιποτα αλλο, αλλα γιατι υπαρχει και η θερμοτητα απο τη φορτιση και ανεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια. Γενικα εγω δεν προσεχω και πολυ και εχω δει και 43 βαθμους Κελσιου.

 

Για τον governor νομιζω οτι ο καλυτερος ειναι ο smartassV2 αν και αυτο εξαρταται απο το πως τη λειτουργει τη συσκευη ο καθε χρηστης και τι θελει να κανει. Το ιδιο ισχυει και για τον scheduler. Τωρα ειμαι σε μια περιοδο δοκιμων για να καταληξω καπου. Ειμαι μεταξυ deadline και bfq.

 

Για τη συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη εγω το εχω παντα στο 0.1GHz min και 1.0GHz max. Σε καθημερινη χρηση δεν εννοιωσα ποτε την αναγκη για παραπανω. Οταν ομως παιζω απαιτητικα παιχνιδια θα το παω και 1.4GHz οπως τωρα με το RR3.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις εδω μεσα που να θελει να προσπαθησει να διορθωσουμε μαζι την cm9 που ανεβασα σημερα ;

 

επισης εχει κανεις το .zip της cm10.1 (android 4.2) απο ivan/qiwu ; το χρειαζομαι για να κανω build απο source την cm10.1 αλλα δεν υπαρχει πουθενα working-link

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να φλασαρω παλι μετα απο πολυ καιρο βαριεμαρας και υποψηφιες ειναι η cm7 και η miui του gkalen,τι προτεινετε?!Να υποθεσω οτι η cm7 εχει καλυτερο performance στα games ως πιο ελαφρια?Εννοειτε οτι θα προτιμουσα miui αλλα θυμαμαι παντα οι cm7 μου βγαζαν λιγο καλυτερο performance και αυτο με ενδιαφερει βασικα,να δουλευει το multitasking σωστα χωρις να κλεινει τις εφαρμογες με το που τις κανει minimize και να σηκωνει βαρια games.Oχι τοσο για τα games αλλα γιατι μια rom που σηκωνει χωρις lag βαρια games συνηθως δεν κωλωνει πουθενα μετα..! Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να φλασαρω παλι μετα απο πολυ καιρο βαριεμαρας και υποψηφιες ειναι η cm7 και η miui του gkalen,τι προτεινετε?!Να υποθεσω οτι η cm7 εχει καλυτερο performance στα games ως πιο ελαφρια?Εννοειτε οτι θα προτιμουσα miui αλλα θυμαμαι παντα οι cm7 μου βγαζαν λιγο καλυτερο performance

 

Kοιτα η miui του γκαλεν κατα την αποψη μου ειναι οτι πιο απαιχτο εχει βγει για το κινητο μας (αυτην φοραω εγω τωρα και με βλεπω να αραζω για καιρο εδω) αλλα θα σε προτεινα περνα πρωτα cm7 να κρινεις απο μονος πως σε καλυπτει γιατι με τη miui ίσως χρειαστεις πανω απο ενα φλασαρισματα για να στρωσει καλα στο κινητο σου σε ολους τις λειτουργιες της και στο τελος να προτιμησεις την cm7 και να βριζεις αφου αυτη σε αρεσει πιο καλα τι καθοσουν και παιδευοσουν με την miui. Eγω παντα κατα προσωπικη αποψη μπορει να παιδευτηκα αρκετα με τη miui αλλα αφου τα καταφεραμε παρεα με gkalen και tupac και τη στρωσαμε η cm7 μπροστα της με φαινεται λιγη. Βεβαια αυτα ειναι και προσωπικα γουστα του καθενος και μπορεις να ξερεις τι σε αρεσει παρα μονο αν δοκιμασεις απο μονος σου γιατι οσα screenshots και να δεις δεν θα σε καλυψουν. Σαν λειτουργιες και οι 2 ολα δουλευουν ρολοι και wifi και gps,bluetooth,camera και ραδιο ναι ακομα και στη miui εχω φορεσει και τις 2 και τα εχω τεσταρει ολα αυτα. Aπο εκει και περα η cm7 ειναι πιο φιλικη προς την μπαταρια η miui όμως ειναι σαν εμφανιση ειναι ασυναγωνιστη και εχει και αλλες ευκολιες πολυ πιο ανωτερες, η επιλογη ειναι δικη σου. Sorry αν σε μπερδεψα περισσοτερο παρα να σε βοηθησω. Περνα οποια πιστευεις και εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε οπως μπορουμε

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα η miui του γκαλεν κατα την αποψη μου ειναι οτι πιο απαιχτο εχει βγει για το κινητο μας (αυτην φοραω εγω τωρα και με βλεπω να αραζω για καιρο εδω) αλλα θα σε προτεινα περνα πρωτα cm7 να κρινεις απο μονος πως σε καλυπτει γιατι με τη miui ίσως χρειαστεις πανω απο ενα φλασαρισματα για να στρωσει καλα στο κινητο σου σε ολους τις λειτουργιες της και στο τελος να προτιμησεις την cm7 και να βριζεις αφου αυτη σε αρεσει πιο καλα τι καθοσουν και παιδευοσουν με την miui. Eγω παντα κατα προσωπικη αποψη μπορει να παιδευτηκα αρκετα με τη miui αλλα αφου τα καταφεραμε παρεα με gkalen και tupac και τη στρωσαμε η cm7 μπροστα της με φαινεται λιγη. Βεβαια αυτα ειναι και προσωπικα γουστα του καθενος και μπορεις να ξερεις τι σε αρεσει παρα μονο αν δοκιμασεις απο μονος σου γιατι οσα screenshots και να δεις δεν θα σε καλυψουν. Σαν λειτουργιες και οι 2 ολα δουλευουν ρολοι και wifi και gps,bluetooth,camera και ραδιο ναι ακομα και στη miui εχω φορεσει και τις 2 και τα εχω τεσταρει ολα αυτα. Aπο εκει και περα η cm7 ειναι πιο φιλικη προς την μπαταρια η miui όμως ειναι σαν εμφανιση ειναι ασυναγωνιστη και εχει και αλλες ευκολιες πολυ πιο ανωτερες, η επιλογη ειναι δικη σου. Sorry αν σε μπερδεψα περισσοτερο παρα να σε βοηθησω. Περνα οποια πιστευεις και εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε οπως μπορουμε

 

δεν εχω προβλημα με τα φλασαρισματα,ετσι κι αλλιως πολλες φορες τα εκανα διπλα για σιγουρια.Αυτο που θελω να μου πεις ειναι ποια απο τις 2 σου δινει καλυτερο performance δοκιμαζοντας το ιδιο παιχνιδι και στις 2,αφου εισαι πχ 3 μερες με την καθε rom και με τον ιδιο αριθμο εφαρμογων και στις 2

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα με τα φλασαρισματα,ετσι κι αλλιως πολλες φορες τα εκανα διπλα για σιγουρια.Αυτο που θελω να μου πεις ειναι ποια απο τις 2 σου δινει καλυτερο performance δοκιμαζοντας το ιδιο παιχνιδι και στις 2,αφου εισαι πχ 3 μερες με την καθε rom και με τον ιδιο αριθμο εφαρμογων και στις 2

 

κοιτα εγω παιχνιδι με πολυ γραφικα κινουμενα που παιζω ειναι το extreme roadtrip 2 τα αλλα ειναι πολυ απλά αλλα και με τα 2 αυτα και στις 2 ρομ που τις ειχα τεσταρει με το roadtrip καμμια δεν με εφανισε lag εχοντας το συγχρονισμο παντα στο 1ghz όπως ειναι το φυσιολογικο. Αλλα αν παιζεις πολλα παιχνιδια θα σε συνιστουσα την cm7 γιατι η miui απο μονη της εχει προτιμησεις και μπορει να περασεις καποιο παιχνιδι και να σε σκαλωνει καποια αλλη ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

αφου miui θελεις ... :p , γιατι παιδευεσαι ... :p

εννοειτε οτι θα βαλεις και του update miui τα αρχεια και το sms , μεσα στο zip του ρομ , και μετα το φλασαρεις οπως εχουμε πει.

προτεινω να σβησεις και το x5 settings apk , απο το system/app ( καλα ελεγε ο tupacrip και o sofoklas , οτι ειναι μαπα , καλυτερα το setcpu , το x5settings , αλλαζεις scheduler η ταχυτητα και δημιουργει καθε φορα , απο ενα αρχειο στον init.d φακελο , τι λαλακια κι αυτη δηλαδη)

και η cm7 θα σ'αρεσει και ειναι πολυ καλη.

ομως και η miui δεν εχει καμμια σχεση με οτι ηξερες μεχρι τωρα σε miui και σε ram management , και σε multitasking και σε games ( αλλωστε εχω βαλει το κερνελ της CM7 σ'αυτη τη miui , οπως εχω πει ).

 

KAI AΛΛΟ ENA NEO ΓΙΑ MIUI

Μολις εβαλα το spiritfm unlocked (version feb 12a)

το σεταρα οπως ηταν το free , και ..... ΔΟΥΛΕΥΕΙ ...:happy:

Κατι δεν καταλαβαινω ομως με τους σταθμους , ναι μεν παιζει ελληνικα τραγουδια και ξενα σε διαφορους σταθμους , αλλα δεν μπορω να καταλαβω , πως παω στους γνωστους σταθμους . μηπως ειμαι σε αλλες συχνοτητες ??? το ιδιο γινοταν και στη free εκδοση.

σημειωνω οτι το δουλευω χωρις ακουστικα για κεραια , απο τα ηχεια μονο.

 

και μαλλον πρεπει να κανω αυτο που λεει ο tzivas ( να τα βαλω ολα και να φτιαξω ενα κομπλε ρομ και γι αυτους που δεν το πολυκατεχουν το θεμα ) , αλλα σε λιγο μαλλον γιατι παιζω λιγο ακομα με την καμερα τωρα , ισως αλλαχτει λιγο το media profiles.xml η και η miuicamera .

 

edit , για MIUI multi 2.3.7 V1

Κατεβασμα , spiritFM UL version feb12a

http://www.mediafire.com/download/6g4ihm3e3k9ldel/SpiritFMRadio.apk

 

οποιος θελει το δοκιμαζει , κανουμε τις ιδιες ρυθμισεις που εχει το free , και δουλευει

εκει που λεει ινδια , εγω εβαλα , ελλαδα

ελπιζω οτι δεν θα χρειαστειται titanium backup για να το κανετε.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...