Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το θεμα ειναι.....τωρα που εχω πανω custom ρομ κανω κανονικα το update? ή πρεπει να κανω κατι αλλο πρωτα?

 

Ποιο custom rom εχεις????

 

Εδω το λινκ, απο tzivas31... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

του kalo.Παιζει ρολο?

Ξανακανε factory reset, να πας σε ics παλι ..

Αν θες ρομ σε ics και να δουλευει, βαλε ice droid.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο custom rom εχεις????

 

Εδω το λινκ, απο tzivas31... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

 

Λοιπον καταρχας απο τα λινκ που εχω στον οδηγο θα σε προτεινα τη β572 ή την β512. Η β521 μερικες φορες τρωει σκαλωματα τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει εδω μεσα απο κοσμο εγω προσωπικα δεν την εχω δοκιμασει καν εγω πάντως παντα με β572 εκανα δουλεια.

Στον οδηγο μου βασικα δεν θα βρει απο ics σε gb να παει γιατι δεν το εχω δοκιμασει και ο ιδιος ακομη για να γραψω και σιγουρα πραγματα. Αλλα ολοι οσοι εχω διαβασει λενε κανουν τον dload φακελο και τον πετανε στην sdcard και βαζουν μεσα το 2ο στεπ που ειναι και το μεγαλυτερο της official και ξεκινανε τη διαδικασια κατα προτιμηση 8 στις 10φορες παει καλυτερα χωρις μπαταρια με το usb μονο συνδεμενο.

 

Κατα τα άλλα παιδια μπορει να εχετε βαρεθει να το διαβαζετε αλλα θα το ξαναπω ξανα ΔΙΑΒΑΖΕΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τις οδηγιες που γραφω στον οδηγο!!!!!

Δεν ειναι δικα μου λογια και δεν εχω να κερδισω κατι ειναι η εμπειρια πολλων παιδιων που ασχολουνται με το κινητο μας πολυ καιρο τωρα ειχαν βοηθησει και μενα ωστε να γραφτει αυτος ο οδηγος με οσο πιο απλα λογια αλλα και οσο πιο αναλυτικα γίνεται μπορει να σας φαινονται βουνο την πρωτη φορα οπως ολους μας αλλα μετα απο μια με δυο φορες θα τα θυμαστε και θα τα κανετε με κλειστα ματια.Αλλά ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και μην βιαστειτε, αν δεν ειστε απολυτως σιγουροι ρωτηστε οτιδηποτε για να σας δωσει βοηθεια καποιος αλλα μην τα θελετε και ολα στο χερι χωρις καν να διαβασετε!!!!

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιστε καποιος αλλος, εχω δουλεια τωρα ...

Εμπρος , μαρς , tzivas δωσε τα φωτα σου ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρατηρησει κατι τις τελευταιες μερες ειτε με boat browser ειτε με dolphin οταν μπαινω στο site του οασθ μεσα σε

ενα λεπτο το πολυ με πεταει εξω απο το browser τελειως. Aλλα μου συμβαινει αυτο μονο με το site του οασθ. Συμβαινει μονο

σε εμενα ή το εχει παρατηρησει και κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα χωρις αποτελεσμα.

με τις οδηγιες του tzivas31 απλα λεει update failed με οποιονδηποτε συνδιασμο.με factory reset ξεκιναει κανονικα στη ρομ του kalo και δεν αναγνωριζει τη σιμ και απο λιγο που αχοληθηκα δεν πρεπει να εχει και ηχο.κατα τα αλλα το wifi δουλευει κανονικα οποτε θα το εχω σαν ενα μικρο tablet(εστω και αργο).

Παντως ειστε αξιοι θαυμασμου που ακομα ασχοληστε με το κινητο και με τον καθε ενα που του κανει οτι βλακει του κατεβει(για μενα λεω)

ευτυχως προλαβα και πηρα ενα διπυρηνο με 1gb μνημη και ενα μινι pc android και δε θα μου λειψει το 8800pro μου.

Αιωνια του η μνημη:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε frapedia αφου στο ειπα το μεσημερι.

Πρωτα step 2 απο official GB με dload φακελο και μετα δοκιμαζεις custom GB ROMs.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρατηρησει κατι τις τελευταιες μερες ειτε με boat browser ειτε με dolphin οταν μπαινω στο site του οασθ μεσα σε

ενα λεπτο το πολυ με πεταει εξω απο το browser τελειως. Aλλα μου συμβαινει αυτο μονο με το site του οασθ. Συμβαινει μονο

σε εμενα ή το εχει παρατηρησει και κανεις αλλος?

Εμένα μου συμβαίνει αρκετές φορές με dolphin σε διάφορα sites, πιστεύω αυτά είναι υπεύθυνα για αυτό και όχι πρόβλημα του dolphin, αφού crashάρει o browser.

 

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα με dolphin, boat, σε όποιο site μπαίνω δεν μου εμφανίζει τον διάλογο αποθήκευσης κωδικών αφού πληκτρολογήσω τα στοιχεία.. και στην kalo και στην τελευταία stallion το ίδιο μου κάνει, σε horsemageddon δεν είχα κάτι τέτοιο. Η επιλογή remember password είναι τσεκαρισμένη και στους δυο browsers. Κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

Edited by MobbDeep
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει αρκετές φορές με dolphin σε διάφορα sites, πιστεύω αυτά είναι υπεύθυνα για αυτό και όχι πρόβλημα του dolphin, αφού crashάρει o browser.

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα με dolphin, σε όποιο site μπαίνω δεν μου εμφανίζει τον διάλογο αποθήκευσης κωδικών αφού πληκτρολογήσω τα στοιχεία.. και στην kalo και στην τελευταία stallion το ίδιο μου κάνει. Σε horsemageddon δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Παιδια εχω παρατηρησει κατι τις τελευταιες μερες ειτε με boat browser ειτε με dolphin οταν μπαινω στο site του οασθ μεσα σε

ενα λεπτο το πολυ με πεταει εξω απο το browser τελειως. Aλλα μου συμβαινει αυτο μονο με το site του οασθ. Συμβαινει μονο

σε εμενα ή το εχει παρατηρησει και κανεις αλλος?

 

 

το σωστο φορουμ για γενικες ερωτησεις software ειναι ενα κλικ αποσταση --> http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα χωρις αποτελεσμα.

με τις οδηγιες του tzivas31 απλα λεει update failed με οποιονδηποτε συνδιασμο.με factory reset ξεκιναει κανονικα στη ρομ του kalo και δεν αναγνωριζει τη σιμ και απο λιγο που αχοληθηκα δεν πρεπει να εχει και ηχο.κατα τα αλλα το wifi δουλευει κανονικα οποτε θα το εχω σαν ενα μικρο tablet(εστω και αργο).

Παντως ειστε αξιοι θαυμασμου που ακομα ασχοληστε με το κινητο και με τον καθε ενα που του κανει οτι βλακει του κατεβει(για μενα λεω)

ευτυχως προλαβα και πηρα ενα διπυρηνο με 1gb μνημη και ενα μινι pc android και δε θα μου λειψει το 8800pro μου.

Αιωνια του η μνημη:cry:

Μα τι λες, θα το "θαψεις" το τηλ.. χωρις λογο...

Λοιπον, πηγαινε εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=37953739

Εχω λινκ για τους image φακελους σ'αυτο το thread.

Θα κατεβασεις, και θα βαλεις τον στοκ image φακελο της GB , μεσω ροζ οθονης.

Μετα θα περασεις ενα-ενα, τα τρια στεπ ΤΗΣ OFFICIAL ICS .

Θα ανοιξει το τηλ.. στην official ICS.

Μετα κατευθειαν, θα κλεισεις το τηλ.. και θα ετοιμασεις την καρτα σου με το στεπ 2 απο OFFICIAL GB .

Θα περασεις το στεπ 2 και το τηλ.. θ'ανοιξει στην official GB.

Βαλε recovery.img και προχωρα για custom rom.

Κανε τη διαδικασια και καθαρισες, ειναι κριμα να μεινει το τηλ.. ετσι χωρις λογο.

Απλα θελει το σωστο δρομολογιο.

Για να ξεκολλησει το τηλ.. σου, πρεπει πρωτα να το πας σε official ICS , και με τα τρια στεπ, και μετα να κατεβεις σε GB με το στεπ 2.

Δεν προκειται να πας σε GB, ετσι οπως το'χεις κανει τωρα , ΑΝ δεν πας πρωτα σε ICS για να βρει το δρομο του το τηλ..

Επισης, παρε ενα backup το imei σου πριν ξεκινησεις τη διαδικασια.

Backup το imei , εχει ο πικα thread, εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24668935

 

EDIT

ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ

Δοκιμασε να φλασαρεις αυτο το ρομ ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=40448640

Ισως να το σωσεις , χωρις να χρειαστει ολη η διαδικασια.

Επισης, αν θες, πες μου ποια αρχεια εχεις μεσα στον image φακελο που εχεις τωρα, και ποσα mb ειναι το καθενα ( αν ξερω αυτα, θα μπορω να σου πω, ακριβως ποια διαδικασια ν'ακολουθησεις).

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

amss.mbn 26692 kb

boot.img 4056kb

cust.img 40960kb

emmcboot.mbn 191kb

recovery.bak 6420kb

recovery.img 6420kb

 

εχω ηδη αντιγραψει το stock image απο τα link του tzivas εβαλα και σε φακελο dload τα update αλλα τιποτα.

update:IT S ALLIVE!!

gkalen χιλια ευχαριστω!εβαλα την ice droid και ολα καλα.

Edited by frapedia
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα εκανα το data/app , αντιγραφη στο pc ..

Μετα, με drag and drop θα εβαζα τις εφαρμογες στο data/app του ρομ και θα το φλασαρα κομπλε, με τις εφαρμογες ετοιμες και περνα μονο τα δεδομενα με titanium.

Θα δουλεψει ανετα και θα'χεις βαλει μονος σου οτι εφαρμογη θες.

Πρεπει να το βαλεις, αφου εχεις και θεματα , εκτος του ηχου και φωτο εχω επαναφερει και αρκετα αρχεια στο system/bin και lib και ισως απο αυτα να εβγαζε προβληματα.

Νομιζω οτι θα νιωσεις οτι ειναι διαφορετικο ρομ ..

 

αυτο θα κανω.Να σου πω αν αφησω τον .android_secure στην καρτα και φλασαρω τη νεα rom θα τις δει το android τις εφαρμογες σαν σεταρισμενες στην sd?

Bασικα νομιζω δεν θα πιασει γιατι αν δεν κανω λαθος καποια πραγματα μενουν στο τηλεφωνο ακομα και αφου μεταφερεις την εφαρμογη στην sd.Aπλα δεν ξερω τι μενει στο τηλ.Αν τις βλεπει τις εφαρμογες σαν εγκατεστημενες (με τις default ρυθμισεις τους βεβαια) η αν λοιπουν αρχεια και δεν τις βλεπει καν

 

Τα zip τα παλια για το ρολοι και το μαυρο notification panel ισχυουν για την καινουργια rom η εχεις κανει αλλαγες στο framework-res και θα επαναφερουν το παλιο?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω.Να σου πω αν αφησω τον .android_secure στην καρτα και φλασαρω τη νεα rom θα τις δει το android τις εφαρμογες σαν σεταρισμενες στην sd?

Bασικα νομιζω δεν θα πιασει γιατι αν δεν κανω λαθος καποια πραγματα μενουν στο τηλεφωνο ακομα και αφου μεταφερεις την εφαρμογη στην sd.Aπλα δεν ξερω τι μενει στο τηλ.Αν τις βλεπει τις εφαρμογες σαν εγκατεστημενες (με τις default ρυθμισεις τους βεβαια) η αν λοιπουν αρχεια και δεν τις βλεπει καν

 

Τα zip τα παλια για το ρολοι και το μαυρο notification panel ισχυουν για την καινουργια rom η εχεις κανει αλλαγες στο framework-res και θα επαναφερουν το παλιο?

 

Δεν παιζει ρολο το android secure, σβηνεται με τα wipes.

Οσες εφαρμογες και να βαλεις στο data/app η και στο system/app δεν θα'χεις προβλημα και θα εγκατασταθουν κανονικα ολες ( δοκιμασμενο 100%).

Με τους φακελους εφαρμογων που υπαρχουν στην sd και να τους αφησεις εκει δεν θα γινει τιποτα και δεν θα'ναι σεταρισμενες (θα τις σεταρεις απ'την αρχη, κι ας υπαρχει ηδη φακελος της εφαρμογης στην sd) .

Τα ζιπ μη τα χρησιμοποιησεις, θ'ανεβασω αλλα ζιπ με τα θεματακια.

Βεβαια τωρα το ρομ θα εχει το ρολοι δεξια στη θεση του με διαφανο κουρτινακι και μεγαλυτερα τα νουμερα στο ρολοι και της ημερομηνιας.

Αργοτερα θ'ανεβασω ολα τα ζιπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο το android secure, σβηνεται με τα wipes.

Οσες εφαρμογες και να βαλεις στο data/app η και στο system/app δεν θα'χεις προβλημα και θα εγκατασταθουν κανονικα ολες ( δοκιμασμενο 100%).

Με τους φακελους εφαρμογων που υπαρχουν στην sd και να τους αφησεις εκει δεν θα γινει τιποτα και δεν θα'ναι σεταρισμενες (θα τις σεταρεις απ'την αρχη, κι ας υπαρχει ηδη φακελος της εφαρμογης στην sd) .

Τα ζιπ μη τα χρησιμοποιησεις, θ'ανεβασω αλλα ζιπ με τα θεματακια.

Βεβαια τωρα το ρομ θα εχει το ρολοι δεξια στη θεση του με διαφανο κουρτινακι και μεγαλυτερα τα νουμερα στο ρολοι και της ημερομηνιας.

Αργοτερα θ'ανεβασω ολα τα ζιπ.

 

ναι τωρα τα ειδα,βασικα αυτα τα 2 zip εβαζα,το ρολοι δεξια και την μπαταρια οποτε εγω ειμαι κομπλε απο zip.H βλακεια ειναι οτι ξεχασα να αντιγραψω τον data/app πριν τα wipes..!Παααλι απο την αρχη!Ε ναι να περασει μηνας και να μην τα περασω ολα απο την αρχη δε λεει..!Λες να μην τα κανω restore με το titanium?και κατι αλλο,αν απενεργοποιησω το usb debugging θα εχει προβλήμα το titanium,γιατι βασικα μονο αυτο το ζηταει.Αν και παλια τα εκανα ολα εκει μεσα με κλειστο το debugging

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ναι τωρα τα ειδα,βασικα αυτα τα 2 zip εβαζα,το ρολοι δεξια και την μπαταρια οποτε εγω ειμαι κομπλε απο zip.H βλακεια ειναι οτι ξεχασα να αντιγραψω τον data/app πριν τα wipes..!Παααλι απο την αρχη!Ε ναι να περασει μηνας και να μην τα περασω ολα απο την αρχη δε λεει..!Λες να μην τα κανω restore με το titanium?και κατι αλλο,αν απενεργοποιησω το usb debugging θα εχει προβλήμα το titanium,γιατι βασικα μονο αυτο το ζηταει.Αν και παλια τα εκανα ολα εκει μεσα με κλειστο το debugging

Αν εχεις backup απο recovery, τα βρισκεις ολα, οτι ειχες στο data/app.

Με το titanium, παντα με usb debug ενεργο.

Δεν ξερω βεβαια αν εχεις καποιο θεμα, λογω titanium, αλλα προτεινω να μην το χρησιμοποιησεις για να το σιγουρεψουμε, αν και το ρομ εχει αλλαξει τελειως, σε σχεση με τα προηγουμενα, ισως και να μην εχει προβλημα πλεον και το titanium, αλλα καλου κακου, δοκιμασε το πρωτα χωρις να κανεις restore απο titanium.

Το θεμα το εφτιαξα ετσι (δεξια ρολοι και διαφανο) , γιατι οι πιο πολλοι αυτο ηθελαν.

Προτεινω για αρχη, μη βαλεις ουτε ram manager ουτε εφαρμογες του στυλ sd maid για καθαρισμους κ.λ.π. , δουλεψε το πρωτα οπως ειναι και αμα δεις οτι χρειαζεσαι ram manager το βαζεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις backup απο recovery, τα βρισκεις ολα, οτι ειχες στο data/app.

Με το titanium, παντα με usb debug ενεργο.

Δεν ξερω βεβαια αν εχεις καποιο θεμα, λογω titanium, αλλα προτεινω να μην το χρησιμοποιησεις για να το σιγουρεψουμε, αν και το ρομ εχει αλλαξει τελειως, σε σχεση με τα προηγουμενα, ισως και να μην εχει προβλημα πλεον και το titanium, αλλα καλου κακου, δοκιμασε το πρωτα χωρις να κανεις restore απο titanium.

Το θεμα το εφτιαξα ετσι (δεξια ρολοι και διαφανο) , γιατι οι πιο πολλοι αυτο ηθελαν.

Προτεινω για αρχη, μη βαλεις ουτε ram manager ουτε εφαρμογες του στυλ sd maid για καθαρισμους κ.λ.π. , δουλεψε το πρωτα οπως ειναι και αμα δεις οτι χρειαζεσαι ram manager το βαζεις αργοτερα.

 

ok κανω restore μονο τα data,σε μερικες μερες θα εχω και εντυπωσεις..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι αν η εγγυηση πλεον εχει τελειωσει το imei αποσκοπει καπου αλλου να μας ειναι χρησιμο?
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση.Φανταζομαι οτι το software δε παιζει μεγαλο ρολο εν συγκρισει με τo hardware,αλλα πια εφαρμογη καμερας πιστευετε οτι εχει τα καλυτερα αποτελεσματα για το κινητο μας?(ειμαι με τη new stallion του gkalen και συνηθως καταργω την camera ics+ και κρατω το απλο camera.apk που εχει μεσα το ρομ λογω κυριως ευκολιας στη χρηση)
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση.Φανταζομαι οτι το software δε παιζει μεγαλο ρολο εν συγκρισει με τo hardware,αλλα πια εφαρμογη καμερας πιστευετε οτι εχει τα καλυτερα αποτελεσματα για το κινητο μας?(ειμαι με τη new stallion του gkalen και συνηθως καταργω την camera ics+ και κρατω το απλο camera.apk που εχει μεσα το ρομ λογω κυριως ευκολιας στη χρηση)

 

camera pro και lg camera εκτος αν εχει βγει κατι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Thanx man.Kια κατι αλλο μιας και σε πετυχα ευκαιρο.Καλυτερος τροπος για καλιμπραρισμα της μπαταριας?(δεν ξερω αν οντως κανει κατι ουσιαστικο βεβαια..).Μου κανει κατι κολπα τωρα τελευταια,δειχνει φορτιση στο 87%,μολις βγαλω το φορτιστη παει 92,γενικως χαζομαρουλες.
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα ics+ , εχει και πανοραμικη φωτο.

Την μπαταρια θα την αφηνεις μεχρι να φουλαρει αν δεν πρεπει να το παρεις το τηλ..

Στο ρευμα, απο το 86 μεχρι το 100 , θελει αρκετη ωρα να φορτωσει και θα παει κατευθειαν 100 , μολις γεμισει ( αυτο γιατι αν προσεξεις, φορτιζει πολυ γρηγορα στην αρχη και μετα παει σιγα.).

Αν φορτιζεις απο pc, τοτε η διαβαθμιση ειναι κανονικη και μετα το 86 %

 

@frapedia

Ειναι λιγο μανταρα ο image folder σου, αλλα τουλαχιστον εισαι σε ics baseband.

Για να πετυχει το downgrade σε GB, πρεπει να βαλεις τον στοκ image φακελο της ics.

Τουλαχιστον τωρα ομως, εχεις τηλ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα ics+ , εχει και πανοραμικη φωτο.

Την μπαταρια θα την αφηνεις μεχρι να φουλαρει αν δεν πρεπει να το παρεις το τηλ..

Στο ρευμα, απο το 86 μεχρι το 100 , θελει αρκετη ωρα να φορτωσει και θα παει κατευθειαν 100 , μολις γεμισει ( αυτο γιατι αν προσεξεις, φορτιζει πολυ γρηγορα στην αρχη και μετα παει σιγα.).

Αν φορτιζεις απο pc, τοτε η διαβαθμιση ειναι κανονικη και μετα το 86 %

 

οκ george, thanx :happy::up:

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

 

@frapedia

Ειναι λιγο μανταρα ο image folder σου, αλλα τουλαχιστον εισαι σε ics baseband.

Για να πετυχει το downgrade σε GB, πρεπει να βαλεις τον στοκ image φακελο της ics.

Τουλαχιστον τωρα ομως, εχεις τηλ...

 

Τωρα δεν πειραζω τιποτα:O

μια χαρα παει και διορθωθηκαν και κατι θεματα με χαμενες κλησεις που ειχα με την official.

Τα σεβη μου.:respect:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν πειραζω τιποτα:O

μια χαρα παει και διορθωθηκαν και κατι θεματα με χαμενες κλησεις που ειχα με την official.

Τα σεβη μου.:respect:

Χαχα, τρομαξες ετσι?

Δεν πειραζει, αφου το'χεις για τη γυναικα σου, ειναι οτι πρεπει για γυναικα, ουτε θα το ζοριζει ουτε τιποτα, κι ετσι δεν θα'χει και προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...