Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσυ ξερεις καλυτερα,

εχω την εντυπωση οτι στην return εισαι μονος σου

δεν νομιζω οτι την εχει καποιος για every day use

τα widget που εξαφανιζονται μπορει να ειναι θεμα launcher

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Aν ειναι να στο κανει στο κανει και με τον zeam που εχει default launcher!Εγω αυτο που ειχα βρει ηταν οτι γινοταν reset ενα αρχειο που εκανε register τα widgets και εχανε τις εγγραφες.Οταν αρχιζα να βγαζω εφαρμογες σιγα σιγα τα εχανε ολο και πιο λιγες φορες μεχρι που δεν τα εχανε,αλλα μετα απο απειρες ωρες freeze και unfreeze με το titanium δεν βρηκα ακρη αν ηταν οντως απο καποια εφαρμογη συγκεκριμενη (η πανω απο μια) η καποιο θεμα που παθαινε οταν φορτωνε πολυ η μνημη του τηλεφωνου με εφαρμογες.Και γω εχω πανω απο 100 εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το πιθανότερο έχει να κάνει με τον αριθμό των εφαρμογών. Γιατί προχθές που είχα εγκαταστήσει τις μισές δεν είχε πρόβλημα. Οι οθόνες που χρησιμοποιώ είναι 3 (με συνολικά 4 widget) και φακέλους ανά ομάδα εφαρμογών. Σχεδόν όσες έχω εγκαταστήσει τις βάζω στους φακέλους. Θα δοκιμάσω αυτήν την οργάνωση και στο default zeam launcher και υπάρχει πρόβλημα ξανά, τότε θα είναι το πρόβλημα που λες με το αρχείο που γίνονται register οι εφαρμογές. Δεν έρω και το πρόβλημα με την ενεργοποίηση του τηλεφώνου όταν το φορτίζω έχει σχέση με τον αριθμό των εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

Έχω κι εγώ το συγκεκριμένο τηλέφωνο και μου κολλάει η αρχική οθόνη "HUAWEI" η οποία αναβοσβήνει.Δεν το έχω αναβαθμίσει ποτέ εδω και ενα χρόνο τωρα, ειναι οπως το πηρα απο την wind. Πως μπορω να το φτιάξω?

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται για Kalo βρηκα μια ''καινουργια'' αλλα δεν ξερω τι παιζει.Το μονο που μπορω να δω στα γρηγορα χωρις να την βαλω ειναι οτι ειναι η Returns (συμφωνα με το λινκ) αλλα ειναι 77mb ενω αυτη που ειναι στο xda ειναι 114. http://u8800-51grupodedesarrollovenezuela.blogspot.gr/2013/01/rom-kalo-v323.html .Στο link γραφει οτι δεν την εχει ανεβασει στο xda.H rom γραφει B876_KALO_v3.2.3 και η ημερομηνια που εμφανιζεται στο modified στο 7zip ειναι 14-6-12 ενω στο xda 8-12-12.Δεν ξερω τι παιζει,ισως ειναι παλιοτερη version και εχουν κανει λαθος Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

Έχω κι εγώ το συγκεκριμένο τηλέφωνο και μου κολλάει η αρχική οθόνη "HUAWEI" η οποία αναβοσβήνει.Δεν το έχω αναβαθμίσει ποτέ εδω και ενα χρόνο τωρα, ειναι οπως το πηρα απο την wind. Πως μπορω να το φτιάξω?

 

Δεν σου ανοιγει καθολου δηλαδη ??

Εχεις υποψη σου απο custom rom ??

Θες να κανεις αναβαθμιση η να το κανεις αεροπλανο ?? ... :D

Τσεκαρε το λινκ στην υπογραφη μου .....

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται για Kalo βρηκα μια ''καινουργια'' αλλα δεν ξερω τι παιζει.Το μονο που μπορω να δω στα γρηγορα χωρις να την βαλω ειναι οτι ειναι η Returns (συμφωνα με το λινκ) αλλα ειναι 77mb ενω αυτη που ειναι στο xda ειναι 114. http://u8800-51grupodedesarrollovenezuela.blogspot.gr/2013/01/rom-kalo-v323.html .Στο link γραφει οτι δεν την εχει ανεβασει στο xda.H rom γραφει B876_KALO_v3.2.3 και η ημερομηνια που εμφανιζεται στο modified στο 7zip ειναι 14-6-12 ενω στο xda 8-12-12.Δεν ξερω τι παιζει,ισως ειναι παλιοτερη version και εχουν κανει λαθος

https://code.google.com/p/my-super-roms/downloads/list

https://code.google.com/u/110506350648195199429/

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι να στο κανει στο κανει και με τον zeam που εχει default launcher!Εγω αυτο που ειχα βρει ηταν οτι γινοταν reset ενα αρχειο που εκανε register τα widgets και εχανε τις εγγραφες.Οταν αρχιζα να βγαζω εφαρμογες σιγα σιγα τα εχανε ολο και πιο λιγες φορες μεχρι που δεν τα εχανε,αλλα μετα απο απειρες ωρες freeze και unfreeze με το titanium δεν βρηκα ακρη αν ηταν οντως απο καποια εφαρμογη συγκεκριμενη (η πανω απο μια) η καποιο θεμα που παθαινε οταν φορτωνε πολυ η μνημη του τηλεφωνου με εφαρμογες.Και γω εχω πανω απο 100 εφαρμογες

 

Το πρόβλημα με τα widget το κάνει και στον default zeam launcher. Απεγκατέστησα περί τις 30 εφαρμογές (τώρα ~80), και τα widget πλέον παραμένουν στο 90% των boot. Επίσης κάποιες φορές η φόρτιση λειτουργεί χωρίς να κάνει power on το κινητό.

Συμπέρασμα δεν κάνει καλή διαχείριση των resources και κάνει τα δικά του.

Πάντως η εργοστασιακή froyo σήκωνε πάνω από 100 εφαρμογές και το σύμπτωμα ήταν να πετά τυχαία κάποιες εφαρμογές μετά από boot εφαρμογές. Σε επόμενο boot μπορεί αυτή που είχε πριν πετάξει να την βλέπει και να έχει βγάλει εκτός άλλη.

Το project του φίλου μας gkalen το έχει δοκιμάσει κανείς με πολλές εφαρμογές και εάν ναι πως τα πάει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πηγα απο Β512 σε Kalo και ειχα κι εγω το προβλημα των εξαφανιζομενων widgets.

Επισης οταν βαζεις το απενεργοποιημενο κινητο στην φορτηση, σε πολλους ενεργοποιηται και δεν υπαρχει τροπος να αλλαξει αυτο. Το ειχε πει κι ο Kalo.

Τελος για μενα η καλυτερη ROM ειναι η B876_KALO_v1.9. Ειναι πολυ λιγο πιο ασχημη απο την Extreme αλλα πολυ καλυτερη σε καταναλωση μπαταριας και για μενα αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο. Απο προχειρες μετρησεις και εμπειρια μπορω να πω οτι μου εβγαζε πανω απο μιση μερα παραπανω απο την Exteme. Σαν να λεμε δηλαδη 40% καλυτερη καταναλωση. Καλα, δε μιλαμε για ICS και JB που δε σου φτανει μια μερα. (Προσωπικα το φωρτιζω καθε 20 ωρες ενω με Κalo 1.9 καθε 38 ωρες με ιδιες εφαρμογες και ιδια χρηση ακριβως.)

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@akalos Ποσες εφαρμογες εχεις εσυ περιπου γιατι εσενα δεν στο κανει.Μηπως βρουμε καμια ακρη,ειναι ο μονος λογος που ειμαι με miui τωρα.Οχι πως ειναι μεγαλο προβλημα ειδικα αν εχεις 1-2 widget και κανεις reboot μια φορα την εβδομαδα.Αλλα χαλασα τοσο χρονο να βρω τι παιζει και ξενερωσα που δεν το βρηκα.Παντως η Miui θεα
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα widget το κάνει και στον default zeam launcher. Απεγκατέστησα περί τις 30 εφαρμογές (τώρα ~80), και τα widget πλέον παραμένουν στο 90% των boot. Επίσης κάποιες φορές η φόρτιση λειτουργεί χωρίς να κάνει power on το κινητό.

Συμπέρασμα δεν κάνει καλή διαχείριση των resources και κάνει τα δικά του.

Πάντως η εργοστασιακή froyo σήκωνε πάνω από 100 εφαρμογές και το σύμπτωμα ήταν να πετά τυχαία κάποιες εφαρμογές μετά από boot εφαρμογές. Σε επόμενο boot μπορεί αυτή που είχε πριν πετάξει να την βλέπει και να έχει βγάλει εκτός άλλη.

Το project του φίλου μας gkalen το έχει δοκιμάσει κανείς με πολλές εφαρμογές και εάν ναι πως τα πάει;

 

Αν διαβασεις και παλιοτερα ποστ , θα δεις οτι το'χουν αρκετα παιδια αυτο με τα widgets στην kalo. Δεν χρειαζεται να σβησεις εφαρμογες.

Στη Horse , δεν υπαρχουν προβληματα , φαντασου την εργοστασιακη froyo δεκα φορες γρηγοροτερη και τελειως αλλαγμενη , συν tvout ενεργο.

Το προβλημα της ειναι οτι ειναι froyo και δεν υπαρχει κατι αλλο να φλασαρεις (πρεπει να ξανακανεις update σε 2.3 για να φλασαρεις αλλο ρομ.

Επισης δεν εχει προσβαση σε καποιες εφαρμογες και παιχνιδια που ειναι για 2.3 και πανω

 

Edit

Xαχαχαχαχα , τα χω μπερδεψει .... ακυροοοοοοοοοο

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Η miui ειναι θεα πραγματικα και γι'αυτο πηρα αυτο το τηλ.. αλλα εφαγα σφαλιαρα και ετσι επελεξα froyo.

Θα δεις κι εσυ σε κανα δυο μερες.

 

Κοιτα την εχω μια βδομαδα (2.3.9 multilang) και ειναι μαλλον η καλυτερη που εχει βγει για το κινητο μας.Δουλευουν ολα και απο performance ειναι πολυ καλη.Βεβαια εκανα μερικες αλλαγες σε files οπως hosts,gps και λοιπα (τα περισσοτερα τα πηρα η τα εκανα edit με βαση του kalo τα αντιστοιχα) και τωρα ειναι μια χαρα.Plus τα looks της που θα τα φτασει το κανονικο interface του android σε 5 χρονια..!Μετα απο kalo δεν μπορεις να πας σε οτι κι οτι!

Link to comment
Share on other sites

Τελος για μενα η καλυτερη ROM ειναι η B876_KALO_v1.9........ιδια χρηση ακριβως.)

συμφωνω αλλα ειχα προβλημα με το σημα 2g/3g

τοτε μου κρατουσε πανω 4-5 ημερες ανετα,τωρα 3 και κατι για την χρηση που του κανω

@ azuri

δεν εχω βαλει πολλες,συνολικα μαζι με του συστηματος ειναι καμια εξηνταρια

δεν παιζω και παιχνιδια

εσεις ποσες εχετε συνολικα;

Κοιτα την εχω μια βδομαδα (2.3.9 multilang) και ειναι μαλλον η καλυτερη που εχει βγει για το κινητο μας.

η ομορφοτερη,αμα κρατουσε και τουλαχιστον τρεις ημερες για την χρηση που του κανω,θα ηταν τελεια

πρεπει να την παρει καποιος και και να δει γιατι εχει τοσο πολυ battery drain αμα μπορεσει

Κοιτα την εχω μια βδομαδα (2.3.9 multilang) και ειναι μαλλον η καλυτερη που εχει βγει για το κινητο μας.Δουλευουν ολα και απο performance ειναι πολυ καλη.Βεβαια εκανα μερικες αλλαγες σε files οπως hosts,gps και λοιπα (τα περισσοτερα τα πηρα η τα εκανα edit με βαση του kalo τα αντιστοιχα) και τωρα ειναι μια χαρα.Plus τα looks της που θα τα φτασει το κανονικο interface του android σε 5 χρονια..!Μετα απο kalo δεν μπορεις να πας σε οτι κι οτι!

αφου την τελειωσεις ανεβασε την καπου

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Gkalen είχες πει στην Horse new ότι κάτι τρέχει με τον ήχο. Έβαλα την ΝΕW και το radio καθώς και τα mp3 ακουγονται αρκετά flat. Εχω ενα LG P500 που φοράει μια custom ROM με εκπληκτικό ήχο. Δεν μπορούμε (πληθυντικός ευγενίας) να κάνουμε κάτι να ακούγεται και το PRO λίγο μπάσα?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα ειχα προβλημα με το σημα 2g/3g

τοτε μου κρατουσε πανω 4-5 ημερες ανετα,τωρα 3 και κατι για την χρηση που του κανω

@ azuri

δεν εχω βαλει πολλες,συνολικα μαζι με του συστηματος ειναι καμια εξηνταρια

δεν παιζω και παιχνιδια

εσεις ποσες εχετε συνολικα;

 

η ομορφοτερη,αμα κρατουσε και τουλαχιστον τρεις ημερες για την χρηση που του κανω,θα ηταν τελεια

πρεπει να την παρει καποιος και και να δει γιατι εχει τοσο πολυ battery drain αμα μπορεσει

 

αφου την τελειωσεις ανεβασε την καπου

 

εγω εχω καμια 100,οπως και το αλλο το παιδι που ειχε θεμα με τα widgets.Μαλλον καπου εκει οφειλεται..

Φανταζομαι το battery drain οφειλεται κατα ενα βαθμο στα απειρα animations που εχει παντου η rom.Αλλα μπορω να ζησω με λιγοτερη μπαταρια προς το παρον γιατι το ιnterface ειναι κουκλα και την αξιζει!Δεν την ανεβαζω γιατι υπαρχει ηδη στο xda απο τον sofokla,απλα καποια στιγμη θα μαζεψω ολα τα edits που εχω κανει και θα τα αφησω εδω σε ενα post να τα αντικαταστησει οποιος θελει..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

,απλα καποια στιγμη θα μαζεψω ολα τα edits που εχω κανει και θα τα αφησω εδω σε ενα post να τα αντικαταστησει οποιος θελει..!

ακομα καλυτερα,του sofokla ειναι του Ry09iu

εβαλες seeder?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Gkalen είχες πει στην Horse new ότι κάτι τρέχει με τον ήχο. Έβαλα την ΝΕW και το radio καθώς και τα mp3 ακουγονται αρκετά flat. Εχω ενα LG P500 που φοράει μια custom ROM με εκπληκτικό ήχο. Δεν μπορούμε (πληθυντικός ευγενίας) να κάνουμε κάτι να ακούγεται και το PRO λίγο μπάσα?

Δεν τρεχει τιποτα , απλα ηθελα να δω αν δουλευει το beatsaudio .

Κι εγω ειχα το lg p500 optimus one ( πανω σ'αυτο αρχισα να μαθαινω το android, φοβερο τηλ.. , το'χω δωσει σ'ενα φιλο μου στη δουλεια και του φτιαχνω ενα ρομ based στην cm7 του mik'os).

Στο xda η NEW δεν εχει το beatsaudio , μονο στη ρομ που ανεβασα εδω το'χω βαλει.

Παντως το δοκιμασα αρκετα και μονο με το mixzing player στο μαρκετ εκανα δουλεια με το equalizer , αλλα παραμορφωνοταν ο ηχος , δοκιμασε τον mixzing .

Παντως ειναι αρκετα καθαρος ο ηχος και δυνατος στη Horse , ισως θα γινοταν κατι ακομα , αλλα ψαχνω να βρω πως θα κανω edit το libaudioflinger.so , μηπως και δουλεψουν καλυτερα τα μπασα.

Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερα,του sofokla ειναι του Ry09iu

εβαλες seeder?

 

του sofokla ειναι αλλη 2.3.9?Το χω βαλει το seeder ναι,νομιζω οτι δουλευει αλλα η προυποθεση ειναι απ'οτι καταλαβα να μην κλεινεις τις εφαρμογες με το back αλλα να κανεις minimize με το home.Τοτε ανοιγουν αμεσως

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,δεν αναφερει!απλα λεει

Based in chinese rom

στο about phone τι λεει;

edit:του Ry09iu λεει Kernel version: 2.6.35.7-perf ry09iu @ ry09iu-android # 1

που με την σειρα της :ROM version: Genokolar the MIUI final version was released on December 16, 2011

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,δεν αναφερει!απλα λεει

Based in chinese rom

στο about phone τι λεει;

edit:του Ry09iu λεει Kernel version: 2.6.35.7-perf ry09iu @ ry09iu-android # 1

που με την σειρα της :ROM version: Genokolar the MIUI final version was released on December 16, 2011

 

Kernel version: 2.6.35.7-perf geno @ Geno #7

Wed Mar 7 21:27:20 CST 2012

 

οποτε τι παιζει δεν ειναι η ιδια?Την δικια μου την ειχα κατεβασει νομιζω απο link που ειχες δωσει εδω μεσα,οχι απο το xda

Link to comment
Share on other sites

του Σοφοκλα ηταν αυτη που εδωσα για κατεβασμα,αρα ειναι του geno που την πηρε ο ry09iu με την σειρα του και την εφτιαξε

που ειναι και αυτος ο ερμος να μας πει;

του ry09iu ειναι η

http://bbs.anzhi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4986836&extra=page%3D1%26filter%3Dtypeid%26typeid%3D4886%26typeid%3D4886

edit

τι τα θελουμε ολα αυτα

το θεμα ειναι να δουλευει καλα....

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

του Σοφοκλα ηταν αυτη που εδωσα για κατεβασμα,αρα ειναι του geno που την πηρε ο ry09iu με την σειρα του και την εφτιαξε

που ειναι και αυτος ο ερμος να μας πει;

του ry09iu ειναι η

http://bbs.anzhi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4986836&extra=page%3D1%26filter%3Dtypeid%26typeid%3D4886%26typeid%3D4886

edit

τι τα θελουμε ολα αυτα

το θεμα ειναι να δουλευει καλα....

 

μς βαζεις σε πειρασμους..το changelog παντως ειναι εντυπωσιακο..!Εχουμε κανα link γιατι θελει registration.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

 

thanks,λες να ειναι κομπλε αν παρω backup ολες τις user apps με titanium και τις κανω restore στην καινουργια?Συνηθως δεν το κανω αλλα αφου ειναι ιδια rom σχεδον λεω να το κανω ετσι αμα ειναι γιατι μολις τελειωσα σεταρισμα 100+ apps..!Aλλα ψηνομαι να την τσεκαρω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...