Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια θα το ξαναδω , παντως καλυτερο ειναι τωρα .

η διαφανεια παιζει να μην γινεται παραπανω αλλα θα το ξαναδω γιατι νομιζω εβαλα την ιδια με το προηγουμενο.

για τις μπλε γραμμες θα το ξαναδω ( μαλλον θα βαλω τις δικες μου , γιατι σου'βαλα απο ενα samsung theme που ειχα , γι'αυτο βγηκανε ετσι , αλλα και παλι μου φαινονται καλυτερες απο το ασπρο που ηταν στην αρχη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ωραια θα το ξαναδω , παντως καλυτερο ειναι τωρα .

η διαφανεια παιζει να μην γινεται παραπανω αλλα θα το ξαναδω γιατι νομιζω εβαλα την ιδια με το προηγουμενο.

για τις μπλε γραμμες θα το ξαναδω ( μαλλον θα βαλω τις δικες μου , γιατι σου'βαλα απο ενα samsung theme που ειχα , γι'αυτο βγηκανε ετσι , αλλα και παλι μου φαινονται καλυτερες απο το ασπρο που ηταν στην αρχη)

 

Ναι αν δεν εχεις το ιδιο μπλε με αυτο που ειναι τα γραμματα ειναι καλυτερα οπως ειναι ετσι,νομιζω του δικου σου ειναι αλλο μπλε

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο με freeze και unfreeze εχω βρει καποια apps που οταν τα ενεργοποιω παλι τα widgets σταματανε να εμφανιζονται στα reboots.Aλλα ακομα και οταν τα εχω απενεργοποιημενα αμα κανω 15 reboot συνεχομενα παιζει σε ενα να μην βγουν παλι τα widgets.Σκεφτομαι οτι κατι παιζει με το timing που κανει register τα widgets η gingerbread..Δηλαδη σαν να μην τα κανει register οτι ειναι ανοιχτα μερικες φορες αμεσως η δεν τα διαβαζει εγκαιρα στο reboot.H αν γινονται register στο appwidgets.xml (και οχι καπου αλλου) τοτε με καποιο τροπο και οχι παντα σβηνει τα entries στο appwidgets.

 

Στο μεταξυ επειδη βλεπω οτι σε μερικους δεν το κανει καθολου (οπως και σε μενα παλιοτερα) πιστευω ολο και περισσοτερο οτι καποιο app εχει γ*****ει κατι απο το install του και σκεφτομαι οτι απλα θα χασω χρονο αν ξαναφλασαρω γιατι ετσι κι αλλιως τα ιδια app θα βαλω.Εκτος απο αυτα που εχω βρει οτι επιδεινωνουν το προβλημα που και γι αυτα δεν ειμαι 100% σιγουρος ακομα γιατι ειναι και λιγο random το προβλημα..!Εχουμε τα συμπτωματα,πρεπει να βρουμε την αιτια μονο!

 

Μήπως επειδή υπάρχει ο κανόνας ότι στην κάρτα μνήμης δεν μπαίνουν widgets καθόσο αυτά δεν δουλεύουν σωστά, συμβαίνει κάτι ανάλογο με την internal storage και για κάποιο λόγο στο bootαρισμα υπάρχει λάθος σε ρύθμιση?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή υπάρχει ο κανόνας ότι στην κάρτα μνήμης δεν μπαίνουν widgets καθόσο αυτά δεν δουλεύουν σωστά, συμβαίνει κάτι ανάλογο με την internal storage και για κάποιο λόγο στο bootαρισμα υπάρχει λάθος σε ρύθμιση?

 

Aπ'οσο ξερω οι χωροι μας ειναι 3,internal του λειτουργικου για apps,system κλπ,Internal για storage (το 1,56 gb) και external.Eγω τα εχω ολα στην internal του system,στην αλλη internal δεν σωζεται τιποτα απο system κλπ ετσι κι αλλιως απ οσο ξερω (και βλεπω,γιατι ειναι παντα αδεια).Ισως καποιο app σωζει κατι σχετικο με το συστημα στον φακελο του στην external sd και αναγκαζει το συστημα να διαβαζει κατι απο εκει στο boot..Αλλα το γεγονος οτι γινεται random ειναι το προβλημα,αλλιως θα το ειχα βρει με τοσο ψαξιμο..Τωρα αυτο μενει να κανω ειναι backup ολα τα apps με titanium και μετα flashαρισμα/restore,αφου πρωτα δοκιμασω factory/reset και restore.Mε το freeze unfreeze ξενερωσα γιατι τα αποτελεσματα ειναι random,εντελως χαοτικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε την official ics 928?? Στο επίσημο site πάντως δε καταβαινει...
www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε την official ics 928?? Στο επίσημο site πάντως δε καταβαινει...

 

Άκυρο..μάλον ήτνα στιγμιαίο το πρόβλημα

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Pika καλησπέρα, αν θες δώσε μου ένα short review για τη FrozenPika_B928_V1.0.1 . Να τη βάλω? τι δεν δουλεύει? Ευχαριστώ πολύ Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα δεν προλαβαινω να παρω το κινητο στα χερια μου να περασω τη superfast ics το βλεπω κατευθειαν θα παω για HORSEMAGEDON

 

αν δεν το προλαβεις και το ΗORSEMAGEDDON , μαλλον θα πας για κατι τετοιο ...

 

[ATTACH]27442[/ATTACH] [ATTACH]27443[/ATTACH]

 

[ATTACH]27444[/ATTACH] [ATTACH]27445[/ATTACH]

 

ακομα δοκιμαζω συνδυασμους βεβαια , αλλα μαλλον πρεπει για να ειναι πιο hellατο , να αλλαξει οπου υπαρχει μπλε , σε κατι πιο μπορντοροδοκοκκινο ισως ... :D

Link to comment
Share on other sites

Pika καλησπέρα, αν θες δώσε μου ένα short review για τη FrozenPika_B928_V1.0.1 . Να τη βάλω? τι δεν δουλεύει? Ευχαριστώ πολύ

 

Μια απο τις καλυτερες που εχω βγαλει!το αρομα δουλευει τελεια και χαιρομαι πολυ γιαυτο γιατι ειναι απο τις λιγες αν οχι η μονη για τετειο κινητο με αρομα!ολαστη ρομ τωρα που εβγαλα το hardware acceleration πανε σφαιρα επιτελους καταφερα να περασω το vellamo γιατι με τις προηγουμενες κολλαγε και μου εδινε ακυρο δυο φυσιολογικα lag μονο οταν bootarei μεχρι να τελιωσουν τα ροοτ αργει λιγο λογικο και οταν κανει εγκατασταση απο το μαρκετ ενα προγραμμα κολλαει λιγο λογικο και αυτο αφου παει στην sd!κατα τα αλλα στα 1400 που ειμαι τωρα πιστευω οτι δεν εχω δει καλυτερο ρομ!αν την περασεις παντος πανω απο αλλη ics κανει ολα τα wipe και format system!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις καλυτερες που εχω βγαλει!το αρομα δουλευει τελεια και χαιρομαι πολυ γιαυτο γιατι ειναι απο τις λιγες αν οχι η μονη για τετειο κινητο με αρομα!ολαστη ρομ τωρα που εβγαλα το hardware acceleration πανε σφαιρα επιτελους καταφερα να περασω το vellamo γιατι με τις προηγουμενες κολλαγε και μου εδινε ακυρο δυο φυσιολογικα lag μονο οταν bootarei μεχρι να τελιωσουν τα ροοτ αργει λιγο λογικο και οταν κανει εγκατασταση απο το μαρκετ ενα προγραμμα κολλαει λιγο λογικο και αυτο αφου παει στην sd!κατα τα αλλα στα 1400 που ειμαι τωρα πιστευω οτι δεν εχω δει καλυτερο ρομ!αν την περασεις παντος πανω απο αλλη ics κανει ολα τα wipe και format system!

 

Θα την δοκιμάσω γιατί ξενέρωσα με το θέμα με τα widgets που εξαφανίζονται. Μέχρι τώρα είχα ξενερώσει με τον ήχο που έχει η ROM του Κάλο. Η δικιά σου τί λέει από ήχο (εννοώ ακρόαση mp3 με ακουστικά) επίσης έχει τα google services και apps? (με ενδιαφέρουν το sync, calendar, gmail, map, search).

Θα την περάσω πάνω από την 928 γιατί είμαι με GB.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Θα την δοκιμάσω γιατί ξενέρωσα με το θέμα με τα widgets που εξαφανίζονται. Μέχρι τώρα είχα ξενερώσει με τον ήχο που έχει η ROM του Κάλο. Η δικιά σου τί λέει από ήχο (εννοώ ακρόαση mp3 με ακουστικά) επίσης έχει τα google services και apps? (με ενδιαφέρουν το sync, calendar, gmail, map, search).

Θα την περάσω πάνω από την 928 γιατί είμαι με GB.

 

Κοιτα εγω παντα εχω το volume+ που boostarei τον ηχο πολυ με αποτελεσμα λιγη παραμορφοση στα μπασα οταν ακουω ροκ αλλα το βαζω και +15 boost!με τα ΒΤ ακουστικα που εχω τα SE ακουω και μιλαω κυριλε και μουσικουλα και κλησεις!widgets δεν χανει αλλα το θυμαμαι το προβλημα στου καλο δεν ειχα βρει λυση ουτε και εγω!gapps εχω αλλα τα λιτε μαρκετ συνκ χαρτη και τα υπολοιπα απο το μαρκετ!app εχω απο μονο του μονο το quickpic αλλα απο το αρομα θα σου βγαλει κιαλλα βασικα launcher tools media θα δεις ;) βαλτην και βλεπεις!εγω ξετρελαθηκα παντως εδω σταματησα ψηλο παντα μα ψαχνω tweaks αν βρω και λυση στο λαγκ του rotation θα ειναι τελεια αν και δεν το δουλευω!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Pika, θα σου πώ σχόλια.

 

Οκ θα περιμενω να ακουσω σχολια και προτασεις!κανε φορματ συστεμ για να εισαι πληρως οκ οτι θα δουλεψει οπως πρεπει

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το προλαβεις και το ΗORSEMAGEDDON , μαλλον θα πας για κατι τετοιο ...

 

[ATTACH]27442[/ATTACH] [ATTACH]27443[/ATTACH]

 

[ATTACH]27444[/ATTACH] [ATTACH]27445[/ATTACH]

 

ακομα δοκιμαζω συνδυασμους βεβαια , αλλα μαλλον πρεπει για να ειναι πιο hellατο , να αλλαξει οπου υπαρχει μπλε , σε κατι πιο μπορντοροδοκοκκινο ισως ... :D

 

απο τις φωτογραφιες οσες ειδα το κοβω μαμει και δερνει.να σε ρωτησω απο ήχο για mp3 και ήχο κλησης και φωνης το εχεις πειραξει καθολου να το δυναμώσεις?γιατι με τα ακουστικα μας κοβει τον ήχο αρκετα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

απο τις φωτογραφιες οσες ειδα το κοβω μαμει και δερνει.να σε ρωτησω απο ήχο για mp3 και ήχο κλησης και φωνης το εχεις πειραξει καθολου να το δυναμώσεις?γιατι με τα ακουστικα μας κοβει τον ήχο αρκετα νομίζω

Παρε πρωτα το τηλ.. και δοκιμασε το και μετα μου λες για ακουστικα .

Απο θανασακηδες παντως , δεν ξερω ποιον να πρωτοβαλω ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pika, όλα καλά χθες με την FrozenPika_B928_V1.0.1 super θα έλεγα. Την έβαλα επάνω από την 928 (και με τα 3 steps) με 5.0.2.7 custom recovery. Μετά το πρώτο boot είχα δύο FC στα CPU Master και Benchmark της AnTutu, αλλά μετά από update στο μαρκετ δουλεύουν κανονικά. Επίσης έχω FC στα settings της γλώσσας αλλά δεν με ενοχλεί αφού πάιρνει τη ρύθμιση που δηλώνω.

Η ROM μπορώ να πω είναι πάρα πολύ καλή, γρήγορη και ομαλή. Αισθητικά είναι πολύ όμορφη (lock screen, dialer, theme, icons) και η κατανάλωση μπατάριας (τη δουλεύω στα 1,4GHz) ελάχιστα μεγαλύτερη από αυτή της GB του KALO. Δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να ακούσω με ακουστικά αλλά το μεγάφωνο παίζει μια χαρά. Το AROMA είναι μοναδικό και καλό θα ήταν να καθιερωθεί γενικότερα, αφού πάντοτε υπάρχουν στοιχεία σε μια ROM που δεν είναι απαραίτητα σε όλους.

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία, ευχαριστώ πολύ και πάλι. Αντε και σε JB με το καλό!!!!!! :)

 

p.s.: Δεν κατάλαβα για πιο λόγο έβαλες και Camera και Camera JB+ ταυτόχρονα, υπάρχει κάτι που να μη δουλεύει σωστά σε κάποιο από αυτά? Από ότι είδα κ τα δύο δουλεύουν εντάξει...

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Παρε πρωτα το τηλ.. και δοκιμασε το και μετα μου λες για ακουστικα .

Απο θανασακηδες παντως , δεν ξερω ποιον να πρωτοβαλω ... :lol:

 

Εισαι μεγαλος οτι και να λεμε ειναι λιγο! Περιμενω λογικα Δευτέρα που τελειωνουν οι 15 μερες να παρω το κινητο και θα δοκιμασω τη γαματη ρομ που βλέπω με εχεις ετοιμασει. Βάλε οσους θανασακηδες θες :p εμπιστευομαι το γουστο σου(αυτο για το χρωμα με το κοκκινο συμφωνω γιατι μαυρο με κοκκινο κανουν αρκετα hell συνδυασμο και για φορτωμα ελπιζω να αφησεις εκεινη τη πριονοκορδελα που γυρναει τη λατρεψα απο τα πρωτα Horse που την ειχες βαλει αντι για το κυκλο με τις κουκίδες) και δεν με εχεις απογοητευσει ποτε με ολες τις Horse Series

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Pika, όλα καλά χθες με την FrozenPika_B928_V1.0.1 super θα έλεγα. Την έβαλα επάνω από την 928 (και με τα 3 steps) με 5.0.2.7 custom recovery. Μετά το πρώτο boot είχα δύο FC στα CPU Master και Benchmark της AnTutu, αλλά μετά από update στο μαρκετ δουλεύουν κανονικά. Επίσης έχω FC στα settings της γλώσσας αλλά δεν με ενοχλεί αφού πάιρνει τη ρύθμιση που δηλώνω.

Η ROM μπορώ να πω είναι πάρα πολύ καλή, γρήγορη και ομαλή. Αισθητικά είναι πολύ όμορφη (lock screen, dialer, theme, icons) και η κατανάλωση μπατάριας (τη δουλεύω στα 1,4GHz) ελάχιστα μεγαλύτερη από αυτή της GB του KALO. Δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να ακούσω με ακουστικά αλλά το μεγάφωνο παίζει μια χαρά. Το AROMA είναι μοναδικό και καλό θα ήταν να καθιερωθεί γενικότερα, αφού πάντοτε υπάρχουν στοιχεία σε μια ROM που δεν είναι απαραίτητα σε όλους.

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία, ευχαριστώ πολύ και πάλι. Αντε και σε JB με το καλό!!!!!! :)

 

p.s.: Δεν κατάλαβα για πιο λόγο έβαλες και Camera και Camera JB+ ταυτόχρονα, υπάρχει κάτι που να μη δουλεύει σωστά σε κάποιο από αυτά? Από ότι είδα κ τα δύο δουλεύουν εντάξει...

 

Thanks!!Η Camera ειναι η stock ics εβγαλα την ασχημη camera της Huawei...αλλα φορτωσα και την jb στον aroma γιατι την γουσταραν μερικοι απο τα προηγουμενα ρομ απλα χωρις την stock δεν δουλευε το video rec...οπως πχ αν σβησεις το toolbox.apk που ειναι τα widgets τρωει FC το systemui ασχετα αν δεν το δουλευει λογο τον widget Που εχει μεσα....βιτσια!!Το Aroma ειναι καταπληκτικο το ξερω ηθελα καιρο να το εβαζα αλλα νομιζα οτι ηταν αλλο recovery οχι addon στο cwm αφου το ειδα στης αδερφης μου το sgs2 ειπα δεν παιζει θα το βαλω...προσπαθω τωρα να του βαλω κιαλλα stuff μεσα οπως bootanimation και τα δυο kernel αλλα καπου τα παιζει οπότε το αφησα για την ωρα γιατι θελω να δω κατι στην ρομ οπως ειναι!!JB υπομονη...θα δουμε η απο το γκαρνταση τον staca η απο κανενα κινεζο!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θυμαστε καθολου πως λεγεται η εφαρμογη που εχει βαλει ο gkalen στην 2.2 για να κατεβαινει κουρτινακι με τις συντομευσεις? wifi και τετοια?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θυμαστε καθολου πως λεγεται η εφαρμογη που εχει βαλει ο gkalen στην 2.2 για να κατεβαινει κουρτινακι με τις συντομευσεις? wifi και τετοια?

 

Notification toggle , απο playstore .

Link to comment
Share on other sites

Thanks!!Η Camera ειναι η stock ics εβγαλα την ασχημη camera της Huawei...αλλα φορτωσα και την jb στον aroma γιατι την γουσταραν μερικοι απο τα προηγουμενα ρομ απλα χωρις την stock δεν δουλευε το video rec...οπως πχ αν σβησεις το toolbox.apk που ειναι τα widgets τρωει FC το systemui ασχετα αν δεν το δουλευει λογο τον widget Που εχει μεσα....βιτσια!!Το Aroma ειναι καταπληκτικο το ξερω ηθελα καιρο να το εβαζα αλλα νομιζα οτι ηταν αλλο recovery οχι addon στο cwm αφου το ειδα στης αδερφης μου το sgs2 ειπα δεν παιζει θα το βαλω...προσπαθω τωρα να του βαλω κιαλλα stuff μεσα οπως bootanimation και τα δυο kernel αλλα καπου τα παιζει οπότε το αφησα για την ωρα γιατι θελω να δω κατι στην ρομ οπως ειναι!!JB υπομονη...θα δουμε η απο το γκαρνταση τον staca η απο κανενα κινεζο!!

 

Pika δεν μου παίζουν mass effect και shadowgun. Γιατι λογω μνημης;

 

Edit: Δεν παίζουν στο 1,4GHz, αλλά το shadowgun παίζει στο 1,6GHz!!!!

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Pika δεν μου παίζουν mass effect και shadowgun. Γιατι λογω μνημης;

 

Edit: Δεν παίζουν στο 1,4GHz, αλλά το shadowgun παίζει στο 1,6GHz!!!!

 

Δεν παιζω παιχνιδια και ειδικα fps στο κιν οπωτε δεν ξερω να σε βοηθησω σιγουρα...τι σου κανουν ακριβως?laggaroun?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζω παιχνιδια και ειδικα fps στο κιν οπωτε δεν ξερω να σε βοηθησω σιγουρα...τι σου κανουν ακριβως?laggaroun?

 

Φορτώνουν μέχρι το μενού και μετά κλείνει. Θα το ψάξω. Ευχαριστωωωώ :)

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Φορτώνουν μέχρι το μενού και μετά κλείνει. Θα το ψάξω. Ευχαριστωωωώ :)

 

Μπορει να ειναι η ραμ μπορει να φταιει οτι θελουν Hardware acceleration....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1932268 4.1.1 απο staca..WIP Ομως μην αρχιζεται και το βαζεται οσοι δεν εχετε γνωσεις!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια , μπορουμε να το κανουμε οπως θελουμε , no problem .

Τωρα που το βλεπω καλυτερα , μαλλον πρεπει να αλλαξω και τα πρασινα γραμματα (ειδοποιησεις ) , σε μπλε .

θα το φτιαξω το βραδυ που θα σχολασω ( στην uot kitchen) , γιατι τωρα ηταν πιτα η κουζινα και δεν μπορουσα να περιμενω.

Αμα μπορεις βαλε ενα screenshot με λευκο φοντο απο πισω , να φαινεται η διαφανεια καλυτερα.

 

Εγινε κατι περιεργο..!Πλεον ολες οι διαχωριστικες γραμμες του συστηματος (settings,menu κλπ) καθως και των εφαρμογων που χρησιμοποιουν αυτες τις γραμμες οπως contacts,root explorer,τα μενου των εφαρμογων εγιναν ολες μπλε!Ολες εκτος απο την γραμμη των ειδοποιησεων που θελαμε να αλλαξουμε..!Μπορουμε να το επαναφερουμε και να κανουμε των ειδοποιησεων μονο μπλε? (και το πανελ των ειδοποιησεων λιγο πιο διαφανο σαν την κουρτινα..?!)Ζηταω πολλα αλλα οταν βαλεις donate στο xda θα το εγκαινιασω..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...