Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κακο ειναι πως με το notepad++ το xml μου βγαινει σαν κατεστραμμενο(οπως και σε web browser μου βγαζει error) και δεν μπορω να παρω αυτα που θελω για να τα περασω στο display_settings.xml του gb.

Καμια ιδεα για το πως θα δω σωστα το αρχειο? Γιατι το ανοιγει και βλεπω μονο λιγες λεξεις και ολα τα υπολοιπα ειναι NUL, SOH κτλ

 

HxD Hex editor , μ'αυτο λογικα θα το ανοιξει

http://download.cnet.com/HxD-Hex-Editor/3000-2352_4-10891068.html

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

HxD Hex editor , μ'αυτο λογικα θα το ανοιξει

http://download.cnet.com/HxD-Hex-Editor/3000-2352_4-10891068.html

 

Τα καταφερα τελικα με το apk multi tool ! :D

Το 7zip ειναι καλο μονο για να κανεις replace ta png's τελικα

Link to comment
Share on other sites

gkalen εκανα upgrade σε b572 και μετα downgrade σε b025 συμφωνα με τις οδηγίες του dingila και τις δικιες σου στις πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο βλεπω με λεει οτι εχω τη β025 αλλα οταν αναβω το κινητο βλεπω τη splash screen τις β572 με τα πυροτεχνηματα και οχι το android να αναβοσβήνουν τα γραμματα εκανα κατι λάθος καπου και διορθωνεται αυτο?εχω κανει ολα τα απαραιτητα wipes και format/system

 

ok γραψε λαθος ολα οκ κομπλέ τελικα εγινα και εγω σαν τον dingila κανω upgrade downgrade χαλλλλαρα βαζω και το κινητο βαραει και ενα φραπε :P

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπορειτε να βοηθησετε.μετα απο πετυχημενη αναβαθμιση στην b926 αρχισα να εχω προβλημα με το touch σε ολη την αριστερη ακρη τησ οθονησ μου οταν εβγαζα το οποιοδηποτε πληκτρολογιο για να γραψω ενα μηνυμα(τα γραματα που ειναι ακρη ακρη δεν πατιονται.εχω synaptics και εχω κανει και το update που ειχε βγει πριν καιρο.μετα εκανα downgrade σε 572 μηπωσ διορθωνοτανε αλλα τιποτα.ετοιμος ειμαι για να το παω στη wind αλλα ειπα να ρωτησω μηπως καποιος εχει καποια λυση.ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος φιλος αν εχει λυθει το προβλημα με τα πληκτρα στο κατω μερος της οθονης που δημιουργειται αν περασεις την 4.0 ?
Link to comment
Share on other sites

Υποχρέωση μου να ευχαριστήσω και από εδώ το Γιώργο(gkalen) που κάθησε σαν δάσκαλος πάνω σε πρωτάρη μαθητή και με βοήθησε να περάσω τη horse_absolute,αν και πραγματικά με τον οδηγό του δεν ήταν τίποτα.Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια και πάνω από όλα για το "καινούριο'' κινητό που φτιάξαμε!
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν πάω σε κάποια custom και μετά θέλω να γυρίσω στην official 2.3.5 (για την εγγύηση π.χ)

ποιος είναι ο ποιο εύκολος (και σωστός) τρόπος?

πρέπει πριν πάω στην custom να κρατήσω κάποιο backup της official?

και αν ναι, με ποιο πρόγραμμα γίνεται αυτό??

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν πάω σε κάποια custom και μετά θέλω να γυρίσω στην official 2.3.5 (για την εγγύηση π.χ)

ποιος είναι ο ποιο εύκολος (και σωστός) τρόπος?

πρέπει πριν πάω στην custom να κρατήσω κάποιο backup της official?

και αν ναι, με ποιο πρόγραμμα γίνεται αυτό??

 

ευχαριστώ!

 

ξανακανεις την διαδικασια του upgrading για την 2.3.5 και θα γυρισεις πισω σε 1 unrooted 2.3 ετοιμη για εγγυηση ;)

αν απλα κανεις restore θα σαι rooted + με το custom recovery.img και δεν ξερω αν θα το δεχτουν στην εγγυηση αυτο

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να βάλεις πάλι το official recovery, τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα. Έχω κρατήσει το recovery από wind 2.2 και huawei official 2.3 για παν ενδεχόμενο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο μενα λοιπον που αποφασισα να μπω στην παρεα των Ανδροειδων! Εχω πονοκεφαλιασει με τις ωρες να διαβαζω αυτο το τεραστιο thread με τα πολλα εκανα μια αναβαθμιση σε 2.3.5 αλλα λογω ενος προβληματος με την αυτοματη περιστροφη οθονης εκανα επαναφορα. Το προβλημα λυθηκε αλλα εχω θεμα με την εσωτερικη μνημη π εχει γεμισει απο προγραμματα κτλ π ειχα κατεβασει πριν την αναβαθμιση αλλα δεν σβηστηκαν. Δεν εχω βρει κατι π να κανει φορματ τον εσωτερικο χωρο (οπως τον ονομαζει η συσκευη) και παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει εχω απελπιστει!!! Δεν με ενδιαφερει τι θα χαθει δεν εχω τιποτα περασμενο μεσα ακομα. Αρκει να λειτουργει σωστα και γρηγορα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Edited by MrMaster88

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο μενα λοιπον που αποφασισα να μπω στην παρεα των Ανδροειδων! Εχω πονοκεφαλιασει με τις ωρες να διαβαζω αυτο το τεραστιο thread με τα πολλα εκανα μια αναβαθμιση σε 2.3.5 αλλα λογω ενος προβληματος με την αυτοματη περιστροφη οθονης εκανα επαναφορα. Το προβλημα λυθηκε αλλα εχω θεμα με την εσωτερικη μνημη π εχει γεμισει απο προγραμματα κτλ π ειχα κατεβασει πριν την αναβαθμιση αλλα δεν σβηστηκαν. Δεν εχω βρει κατι π να κανει φορματ τον εσωτερικο χωρο (οπως τον ονομαζει η συσκευη) και παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει εχω απελπιστει!!! Δεν με ενδιαφερει τι θα χαθει δεν εχω τιποτα περασμενο μεσα ακομα. Αρκει να λειτουργει σωστα και γρηγορα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Mε vol+ και power μπαινεις στο recovery mode και κανεις wipe data/factory reset.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Mε vol+ και power μπαινεις στο recovery mode και κανεις wipe data/factory reset.

 

Ουτε αυτο κανει κατι... Εχω κατεβασει και ενα root explorer μπας και βγαλω ακρη να τα διαγραψω με το χερι αλλα δεν μ δειχνει τι χωρο καταλαμβανει το καθε τι. (εμφανιστηκε και το κινεζικο root explorer ξαφνικα απ το πουθενα! αλλα δεν ξερω κινεζικα :-Ρ ) μ εχουν απομεινει κατι kb ελευθερα πλεον...

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτο κανει κατι... Εχω κατεβασει και ενα root explorer μπας και βγαλω ακρη να τα διαγραψω με το χερι αλλα δεν μ δειχνει τι χωρο καταλαμβανει το καθε τι. (εμφανιστηκε και το κινεζικο root explorer ξαφνικα απ το πουθενα! αλλα δεν ξερω κινεζικα :-Ρ ) μ εχουν απομεινει κατι kb ελευθερα πλεον...

 

Περνα custom recovery με τις οδηγιες παρακατω και δοκιμασε μεσα απο την επιλογη mount and storage/format data να κανεις format

 

Για οσους θελουν να περασουν CWM Recovery 5.0.2.7 με 2.3.5 (με η χωρις την αναβαθμιση του firmware)το κινητο rooted.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1).Κατεβαστε απο δω το αρχειο του "recovery image":http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/downloadκαι αποσυμπιεστε το

στην επιφανεια εργασιας του Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Κλειστε το κινητο και αφαιρεστε την SD.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Αφαιρεστε την μπαταρια για λιγο και ξανατοποθετηστε την(15-20 δευτ.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Πατηστε συγχρονως το πλαινο κουμπι του ηχου πανω και κατω(Volume up +Volume down)μαζι με το πανω κουμπι(Power on-off).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5).Κρατηστε πατημενα μεχρι να ανοιξει μια ροζ(pink)οθονη.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6).Συνδεστε το κινητο(εχετε αφησει τα κουμπια) με usb στο Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7).Στην οθονη του Pc θα σας ανοιξει ενα παραθυρο με ενα φακελλο ονοματι "image"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8).Ανοιξτε το φακελλο "image" και μεσα θα δειτε ενα image αρχειο ονοματι recovery

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9).Μετονομαστε αυτο το image αρχειο ονοματι recovery σε recovery_Backup παραδειγμα και σωστε το καπου στον υπολογιστη σας(για να υπαρχει καλου-κακου).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10).Τωρα το recovery image που κατεβασατε και το αποσυμπιεσατε στην επιφανεια εργασιας,μετονομαστε το αφηνοντας το να λεει

μονο recovery.Επισης ξαναμετονομαστε μεσα στο φακελλο "image" το recovery και αφηστε το σκετο recovery.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11).Παρτε το recovery που κατεβασατε και καντε το αντιγραφη-επικολληση μεσα στο φακελλο "image" θα σας ρωτησει για αντικατασταση και επιλεξτε ναι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12).Πατε κατω στην toolbar στα δεξια της επιφανειας εργασιας του Pc και πατηστε "Ασφαλη καταργηση υλικου η οπως αλλοιως το γραφει για να αποσυνδεσετε με ασφαλεια το usb απο το κινητο και βγαλτε μπαταρια και usb απο το κινητο.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13).Περιμενετε λιγο και ξανατοποθετηστε την μπαταρια στο κινητο.Κρατηστε πατημενα συγχρονως την επανω πλευρα στο πλαινο κουμπι ηχου(Volume up)και το "Power on-off"...τα κρατατε πατημενα μεχρι να ανοιξει το κινητο και να φυγει και απο την "Boot Animation Screen"και να μπει στην οθονη του CWM Recovery 5.0.2.7.(Πρωτη Επιλογη "Reboot System")

Ειστε ετοιμοι!!!

 

Σημ:Την καρτα Sd να την ξαναπερασετε με το κινητο κλειστο.

 

[/url]

 

Αν δεν καταφερεις τιποτα και ετσι, μετα ξανα κανε firmware update στην 2.3.5 με τον φακελο dload στην καρτα μνημης και τα δυο αρχεια, update.app και update_g.app απο τα step1 και step2.

 

Αυτο το προβλημα που αναφερεις ειχε εμφανιστει καπου στις πρωτες σελιδες του θεματος αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως ειχε αντιμετωπιστει.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Περνα custom recovery με τις οδηγιες παρακατω και δοκιμασε μεσα απο την επιλογη mount and storage/format data να κανεις format

 

 

 

Αν δεν καταφερεις τιποτα και ετσι, μετα ξανα κανε firmware update στην 2.3.5 με τον φακελο dload στην καρτα μνημης και τα δυο αρχεια, update.app και update_g.app απο τα step1 και step2.

 

Αυτο το προβλημα που αναφερεις ειχε εμφανιστει καπου στις πρωτες σελιδες του θεματος αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως ειχε αντιμετωπιστει.

 

Ευχαριστω πολυ αυτη ηταν η λυση. Επιτελους! Γνωριζεις τι χρειαζεται για να μπορω να περναω τις "σπασμενες" εκδοσεις; Ειναι αυτο το root π εχουν αναφερει επανειλημμενα; Επισης πως ξερω αν εχει γινει αυτο το root; Εχω κανει μια διαδικασια π εχει αναφερθει σε προηγουμενο post αλλα δεν ξερω αν εγινε κατι... Και τελος αν μπορεις να μ πεις επιγραμματικα τι αλλο προτεινεις να περασω εκτος απο την 2.3.5 π εχω ηδη βαλει το root π ισως εχω ηδη κανει και το recovery π μ εδωσες πριν λιγο. Ευχαριστω και παλι για την λυση παντως και καληνυχτα!

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομη! Παρατηρησα οτι μετα απο καποιες ωρες π μενει ανοιχτη η συσκευη σταματαει να λειτουργει η αυτοματη περιστροφη οθονης. Λυνεται με ενα restart βεβαια αλλα ειναι φυσιολογικο;

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω,σε 2.3.5 μπορει να γινει κατι για να δυναμωσει η ενταση της μουσικης ή της κλησης στα ακουστικα?

 

Για την μουσικη να ξες οτι παιζουν και τα ακουστικα ρολο.Ακομα ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις και αν εχεις equalizer σωστα ρυθμισμενο.Ειναι πραγματα που επιρρεαζουν την ενταση στη μουσικη. Στην κληση παιζει ρολο τι κινητο εχει ο αλλος(μπορει πχ να μην παιρνει δυνατα και καθαρα το σημα του,οποτε εσυ να ακους τη φωνη του συνομιλητη πιο αδυναμη) καθως και η ρομ/κερνελ νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους Χ5 PRO!!! 3 ερωτησεις θελω να κανω σε οσους εχετε βαλει την μαμα ΙCS 4.03, 1)τα αφης κουμπακια κατω απο την οθονη αναβουν καθολου γιατι σ εμενα οχι κι αν μπορω να κανω κατι γι αυτο. 2) Αν θελετε τσεκαρετε τη RAM σας και πειτε μου ποσο κατ. και ποσο ελ. γιατι σ εμενα μολις τωρα εκανα μια επανακινηση και μου δειχνει 250.κατ και 95 ελ χωρις να εχω βαλει μεσα τιποτα το ιδιαιτερο οταν το ανοιξω καμια εφαρογη το ελ πεφτει στο 25........ 3) H ICS εχει γρηγορη εκινηση? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχθες εβαλα την rom Β876_KALO_Perfection και ειδα πως στα μνμτ οταν στελνω λεει κανονικα την ωρα αποστολης και οταν μου απαντανε ερχεται πανω απο το δικο μου μνμ δηλαδη πιο νωρις απ'οτι εστιλα εγω... μιπως ξερετε τι παιζει και να μπορω να κανω κατι????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχθες εβαλα την rom Β876_KALO_Perfection και ειδα πως στα μνμτ οταν στελνω λεει κανονικα την ωρα αποστολης και οταν μου απαντανε ερχεται πανω απο το δικο μου μνμ δηλαδη πιο νωρις απ'οτι εστιλα εγω... μιπως ξερετε τι παιζει και να μπορω να κανω κατι????

 

δοκιμασε στις ρυθμισεις μυνηματων να αλλαξεις αυτην με το gmt η την απο πανω

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε στις ρυθμισεις μυνηματων να αλλαξεις αυτην με το gmt η την απο πανω

 

παλι το ιδιο εβαλα gtm +3 αθηνα και παλι το ιδιο :cry:

Link to comment
Share on other sites

παλι το ιδιο εβαλα gtm +3 αθηνα και παλι το ιδιο :cry:

 

απ οτι θυμαμαι ειναι καποια ρυθμιση,εγω δεν το ειχα ποτε θεμα αλλα χρησιμοποιω go sms,δοκιμασε αν το κανει και με αλλο προγραμμα

 

Εγω εχω τις default ρυθμισεις του Kalo στα sms παντως,δεν εχω αλλαξει τιποτα και την βγαζει κανονικα την ωρα.Ειμαι wind

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...