Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gkalen είσαι άπαιχτος και πολύ υπομονετικός με εμάς τους άσχετους.

ΟΚ μέχρι εδώ. Αν πότε χρειαστεί να κάνω restore τη μανίσια έκδοση ποιο φάκλεο χρησιμοποιώ, τον image (τον αρχικό που πήρα backup) ή τον cloclwordmod που έφτιαξε το backup? Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Αν πότε χρειαστεί να κάνεις restore τη μανίσια έκδοση τοτε ...

βαζουμε τον φακελο "clockworkmod" στην καρτα μας

μπαινουμε cwm recovery (5.0.2.7 ) με vol+ , power on

επιλεγουμε , backup and restore

μετα επιλεγουμε , restore

κανουμε το restore , περιμενουμε 5 λεπτα να τελειωσει και

reboot system now , και ειμαστε στη μαμα ρομ

μετα πρεπει να ξαναμπουμε σε ροζ οθονη και να αλλαξουμε τον image φακελο με τον μανισιο image φακελο ( που εχουμε φυλαξει επισης ) και το τηλ.. ειναι ετοιμο , μαμα wind 2.2.2

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

τελικα χθες βραδυ μεχρι το πρωι το καταφερα περασα β026 και μετα τη horse ξεχασα βεβαια το βημα αφου εβαλα τη β026 να κανω αναβαθμιση απο sd με το update.app και περασα την absolute.χαρτης ολα οκ κομπλε το θεμα με τα μηνυματα παλι τα ιδια οποτε handcent αλλα ενταξει αφου δουλευει το κινητο ολα καλα,μια ερωτηση στην τελευταια εκδοση της absolute εχεις βαλει call screen αυτη που με ειχες στειλει που ελεγες στους περισσοτερους δεν αρέσει?ή εμενα εχει μεινει σαν καταλοιπα απο πριν που ειχα την absolute?αν εχει μεινει δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφου εκανα ολα ta wipes kai mount storage/system/format.Πάντως βλεπω αν και βγηκε ics ο λαος ακομα και οι νεοι δεν κοιτανε για αναβάθμιση αλλα για ABSOLUTE!!!εισαι μεγάλος gkalen!!!Προς ολους τους νεους βάλτε absolute και θα ειναι σαν να πηρατε καινουριο κινητο με ανώτερες δυνατοτητες!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν πότε χρειαστεί να κάνεις restore τη μανίσια έκδοση τοτε ...

βαζουμε τον φακελο "clockworkmod" στην καρτα μας

μπαινουμε cwm recovery (5.0.2.7 ) με vol+ , vol- , power on

επιλεγουμε , backup and restore

μετα επιλεγουμε , restore

κανουμε το restore , περιμενουμε 5 λεπτα να τελειωσει και

reboot system now , και ειμαστε στη μαμα ρομ

μετα πρεπει να ξαναμπουμε σε ροζ οθονη και να αλλαξουμε τον image φακελο με τον μανισιο image φακελο ( που εχουμε φυλαξει επισης ) και το τηλ.. ειναι ετοιμο , μαμα wind 2.2.2

 

Δεν έχω λόγια gkalen. A Great Respect to the guru and a servant of knowledge sharing

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ Sofoklas kai gkalen οι βοηθειας ηταν παρα πολυ σημαντικη. Αυτη τη στιγμη η διαδικασια εχει τελειωσει, η εγχειρηση πετυχε και ο ασθενης δειχνει ολοζωντανος.

 

Αν υπαρξει κανενα προβλημα θα σας ενημερωσω. Εκτος αν εχετε εσεις κατι να μου προτείνετε και ειναι απραιτητο να κανω.

 

Και παλι ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Εισαι κομπλε

Τον dialer τον εχω αλλαξει εγω στη τελευταια εκδοση

το μονο καταλοιπο ειναι αυτο με τα sms οπως φαινεται , αλλα δεν ειναι και τιποτα σοβαρο

 

@jkalaitsopoulos και gtgreat

Εφοσον εχετε περασει την Horse Absolute , μπορειτε να αρχισετε να παιζετε με την καινουρια σας ρομ και οτι θελησετε εδω θα'μαστε να τα πουμε

Το ποιο πιθανο ειναι να θελησετε να αλλαξετε το build.prop για να παιζετε παιχνιδια της gameloft

Και να μου πειτε αν ειστε οκ , με το ΤV out στις ρυθμισεις/προβολη

Οπως βλεπετε για τα παιδια που δεν ειναι και τοσο εμπειροι , ειναι πολυ ευκολο να βαλουν Horse Absolute και να αλλαξουν το τηλ.. τους

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω βάλει το CWM v5.0.2.7 πήγα στο backup and restore πάτησα το backup για να κρατήσω backup την rom μου και εδώ και αρκετή ώρα δεν κάνει τίποτα

απλά λέει

SD Card space Free: 1863MB

Backing up boot...

 

και μετά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω βάλει το CWM v5.0.2.7 πήγα στο backup and restore πάτησα το backup για να κρατήσω backup την rom μου και εδώ και αρκετή ώρα δεν κάνει τίποτα

απλά λέει

SD Card space Free: 1863MB

Backing up boot...

 

και μετά τίποτα

 

Δωσε πληροφοριες , με ποια ρομ εισαι ?

Εβαλες το σωστο recovery( για το προ ) , η για το u8800 το απλο ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2.3.5 official και εχει πανω το σωστο recovery γιατι στην internal μου κανει κανονικα backup...

πριν απο λιγο εβαλα την rom του kalo

ηθελα να κρατισω backup την rom για να μεγαλυτερη ευκολια...

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2.3.5 official και εχει πανω το σωστο recovery γιατι στην internal μου κανει κανονικα backup...

πριν απο λιγο εβαλα την rom του kalo

ηθελα να κρατισω backup την rom για να μεγαλυτερη ευκολια...

 

Τοτε καλο ειναι να ρωτησεις στο xda στο thread του kalo ,μηπως βρεις τη λυση ..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους

@gkalen

εβαλα ολο τον φακελο tv-out και εκανα smali το classes.dex του settings.apk της B572 αλλα τζιφος....Δεν υπαρχει η επιλογη tv-out(ειναι και "ενεργοποιημενη στο local.prop).Ηταν καλο σαν ιδεα ομως.Τι να πω.Μπορει να χρειαζεται κατι παραπανω απο αποψη αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους

@gkalen

εβαλα ολο τον φακελο tv-out και εκανα smali το classes.dex του settings.apk της B572 αλλα τζιφος....Δεν υπαρχει η επιλογη tv-out(ειναι και "ενεργοποιημενη στο local.prop).Ηταν καλο σαν ιδεα ομως.Τι να πω.Μπορει να χρειαζεται κατι παραπανω απο αποψη αρχειων.

 

Κριμα ρε γ@@ωτο , νομιζα οτι θα δουλευε ετσι

Φαινοταν σωστο γιατι εφοσον εσυ φλασαρες το horse πανω απο ρομ με αλλο baseband και το tvout δουλεψε κανονικα , νομιζα οτι θα καθαριζαμε αν καναμε recompile το apk με το φακελο tvout , αλλα καπου εκει ειναι η λυση

επισης αμα θες μπορω να κανω κατι αλλαγες στα ρομ που εφτιαξες για να δοκιμασεις αν πηγαινουν ακομα καλυτερα ...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε γ@@ωτο , νομιζα οτι θα δουλευε ετσι

Φαινοταν σωστο γιατι εφοσον εσυ φλασαρες το horse πανω απο ρομ με αλλο baseband και το tvout δουλεψε κανονικα , νομιζα οτι θα καθαριζαμε αν καναμε recompile το apk με το φακελο tvout , αλλα καπου εκει ειναι η λυση

επισης αμα θες μπορω να κανω κατι αλλαγες στα ρομ που εφτιαξες για να δοκιμασεις αν πηγαινουν ακομα καλυτερα ...

 

Νταξει δεν παιζει να το πιστεψεις αλλα ΠΕΤΥΧΕ!!!! Δεν εχω βεβαια καλωδιο να δοκιμασω αν δειχνει σε tv εικονα,ομως η ρυθμιση υπαρχει κανονικοτατα και ενεργοποιειται(την ξεγελασα απλα βαζωντας ακουστικα :P )

Παω να στρωθω στη δουλεια για να σου κανω παρουσιαση το βραδυ :D

 

Edit: Οτι εχεις να προτεινεις για τις ρομ θα χαρω πολυ να το ακουσω και να το συμπεριλαβω σε αυτες,δινοντας παντα τα απαραιτητα credits ;)

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

Νταξει δεν παιζει να το πιστεψεις αλλα ΠΕΤΥΧΕ!!!! Δεν εχω βεβαια καλωδιο να δοκιμασω αν δειχνει σε tv εικονα,ομως η ρυθμιση υπαρχει κανονικοτατα και ενεργοποιειται(την ξεγελασα απλα βαζωντας ακουστικα :P )

Παω να στρωθω στη δουλεια για να σου κανω παρουσιαση το βραδυ :D

 

Edit: Οτι εχεις να προτεινεις για τις ρομ θα χαρω πολυ να το ακουσω και να το συμπεριλαβω σε αυτες,δινοντας παντα τα απαραιτητα credits ;)

 

Αυτα ειναι , ομορφιες ... :)

Τι αλλο να κανω τωρα ρε παιδια , μηπως θελετε στ'αληθεια ελικα για να σας κανει καφε στην παραλια ..... :lol:

Αφου σου ειπα οτι εχω βασιμες ελπιδες οτι θα δουλεψει ... :cool:

και θα δουλεψει στα σιγουρα , βαλε καλωδιο και δες tvout στη 2.3

και τωρα πρεπει να αυτοπαινευτω .... ΘΕΟΣ ρεεεεεεεε ....:lol:

 

Μπραβο και σε σενα που με ακουσες και ασχοληθηκες , γιατι εγω εχω ενα pc 5αετιας και δεν μπορουσα να κανω decompile και recompile , αφου με το ζορι δουλευει και η cygwin kitchen στο pc μου , αλλα τουλαχιστον μου κανε τη χαρη να μαγειρεψει ρομ

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παιδια χιλια μπραβο για τον κοπο σας, μακαρι να δουλεψει.

Τελικα πολυ καλη δουλεια γινεται στο δικο μας φορουμ, εχετε βαλει τα γυαλια και στους κινεζους. :up:

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι , ομορφιες ... :)

Τι αλλο να κανω τωρα ρε παιδια , μηπως θελετε στ'αληθεια ελικα για να σας κανει καφε στην παραλια ..... :lol:

Αφου σου ειπα οτι εχω βασιμες ελπιδες οτι θα δουλεψει ... :cool:

και θα δουλεψει στα σιγουρα , βαλε καλωδιο και δες tvout στη 2.3

και τωρα πρεπει να αυτοπαινευτω .... ΘΕΟΣ ρεεεεεεεε ....:lol:

 

Μπραβο και σε σενα που με ακουσες και ασχοληθηκες , γιατι εγω εχω ενα pc 5αετιας και δεν μπορουσα να κανω decompile και recompile , αφου με το ζορι δουλευει και η cygwin kitchen στο pc μου , αλλα τουλαχιστον μου κανε τη χαρη να μαγειρεψει ρομ

 

Χαχααχαχαχαχ.Σαν να το βλεπω σε thread στο xda το πρωτο "horse rom final - tv out works - coffee grinder works " xD

Λοιπον θεε,ετοιμασου για μερικες ξενερουλες απο τις δοκιμες μου...

 

1) Δεν δουλεψε απλα και μονο βαζοντας τον φακελο tvout στο classes.dex....Για την ακριβεια δεν δουλεψε ακομα και οταν εβαλα και τα extra smali files που χε το classes.dex του froyo στο classes.dex του gb ή ακομα και οταν αντικατεστησα πληρως τα classes.dex του froyo με αυτα στο apk του gb.

2) Ειχα τολμω να πω την λιγο παραξενη ιδεα επηρεαζομενος απο την σκεψη σου περι του settings.apk και ετσι πηρα το settings.apk απο την absolute και το πεταξα στην gb. Οσο απιστευτο και αν ακουγεται τοτε δουλεψε! :D

3) Επειδη το settings.apk ειναι απο froyo υπαρχουν μερικα issues. Τι συναντησα εγω ως τωρα? i) οτι δεν μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις φωτεινοτητας (το settings.apk crashαρει) και ii) οταν πατας το battery use παλι crashαρει το settings.apk

 

Τωρα,τι πιστευω εγω οτι μπορει να γινει; Επειδη ειδα διαφορα smali files απο τα classes.dex της gb που αφορουν την μπαταρια και την φωτεινοτητα νομιζω οτι με λιγα copy-paste και φυσικα δοκιμες αυτα τα προβληματακια μπορουν να λυθουν :)

Φυσικα καλωδιο για να δω αν οντως το tv-out στελνει εικονα(αν και λογικα θα στελνει) δεν εχω,αλλα ισως να μπορει καποιος απο δω μεσα (πχ ο φιλος tzivas31) να κανει 1 upgrade και να δοκιμασει με το settings.apk του froyo αν δουλευει κανονικα το tv-out του.

 

@Sofoklas Ευχαριστουμε :)

Link to comment
Share on other sites

@sofo , thanks

 

@moihack

Ετσι ειναι αυτα , χωρις δοκιμες δεν πας πουθενα

Τωρα να σκεφτουμε πως θα κανουμε το apk , να δουλεψει χωρις προβληματα

Παντως ειναι σοβαρο βημα αυτο που εγινε ως τωρα

 

Και εννοειτε οπως λεει και ο σοφο , το φορουμ μας εχει κανει φοβερη δουλεια για το τηλ... μας

Συνεχιζουμε λοιπον να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε και αν ξεραμε ν'ασχοληθουμε και με κερνελ θα καναμε κι αλλα πραγματα , ακομα πιο καλα

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι αν περασω και το SettingsProvider.apk του froyo τα force closes και crashαρισματα του settings.apk χανονται, αλλα επιλεγοντας ξανα τις προβληματικες επιλογες πλεον απλα επιστρεφει στο μενου ρυθμισεων....κτ ειναι και αυτο βεβαια :P
Link to comment
Share on other sites

moihack ακομα δεν εχει ερθει απο ebay που παρηγγειλα το καλώδιο για να δω αν δουλευει το συγκεκριμενο που παρηγγειλα στη froyo μολις ερθει το δοκιμασω σας ξαναανεβαζω και το λινκ για να ξερουν και οι νεοι να το παραγγειλουν 1,5 ευρω ρε παιδια και εδω σε οσα καταστηματα πήγα δεν με ειπε κανεις κατω απο 10 ευρω ντροπή τους σε τετοιους καιρους που ζουμε.

:p

gkalen και οσοι νεοι με διαβάζουν χθες βραδυ μπήκα στο τρυπάκι να ξαναπερασω την β026 για να κανω και το ενα ακομα στεπ που είχα παραλειψει την τελευταια φορα μετα το update με το δευτερο μεγάλο αρχειο να ξανακανω update μέσα από τη ρυθμιση αποθηκευτικος χωρος-update μεσω sd.Στην αρχη λοιπον δοκιμασα κανοντας τον γνωστο dload φακελο και μεσα τα 2 αρχεια update.app και update_g.app ειτε της b026 ή β025 ή β512 ή β572 για να κανω upgrade και μετα downgrade σε ολες αυτες τις εκδοσεις παντα το ίδιο προβλημα ειτε με μπαταρια ειτε χωρις μπαταρια και συνδεμενο με το usb στο pc οπως προτεινε ο dingila το προβλημα που κολλουσα ήταν να κανει firmware update 1/2 αλλα μολις έφτανε στο 2/2 update failed με πετουσε και κολλουσε και τραβουσα τα βυζια που δεν εχω :p

παιδευομουνα και είχα ξενυχτησει μεχρι τις εφτα οταν σκεφτηκα κατι που ειχα διαβάσει απο συζητησεις σου για downgrade με τον dingila,

Λοιπον παιδιά αν εχετε τετοιο κόλλημα δωστε βάση βαζετε στο φακελο dload πρώτα το αρχειο update που ειναι πιο μικρής χωρητικοτας απο τα 2 και ξεκινατε με τους γνωστους τροπους power on και volume+ και volume- μολις σας γραψει firmware update complete και απο κατω restarting πριν κανει restart το κινητο βγαζετε μπαταρια ή καλωδιο usb αν το κανετε χωρις την μπαταρια,βγαζετε την sdcard την βαζετε στο pc σβήνετε το αρχειακι το μικρο και περνατε το μεγαλο τωρα ξαναβάζετε την sdcard στο κινητό και ξανακανετε τα ίδια βήματα τώρα ομως οταν κανει restart το αφήνετε και θα φορτώσει κανονικα το κινητο σας και αν θελετε κανετε και το trito βήμα update μεσω κινητου update τωρα να ξερετε θα κολλήσει πολλη ωρα στο logo του huawei μην τρομαζετε θα ξεκινησει και είστε ετοιμοι.ελπίζω να βοήθησα κάποιους για να βάλω και εγω το λιθαράκι στην προσπαθεια που κανουν τα παιδια εδω μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τελικα και αλλα issues χρησιμοποιωντας τα settings απο το froyo.

Πατωντας το power button πλεον υπαρχει μονο επιλογη για απενεργοποιηση(δηλαδη flight mode και ενταση ηχου εξαφανιστηκαν απο εκεινο το μενου).Ακομα δεν δουλευει το home button. Ισως τελικα θελει να προσπαθησουμε να βγαλουμε το tv-out option στο settings.apk απο gb γιατι με το αλλο χρειαζεται λυση για 10 πραγματα :P

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

απορια ισως και χαζη μην αρχιζετε να βαρατε τουλαχιστον ενας ενας οσοι περασανε την ics επιλογη ετοιμη για tv out είδανε ή στη huawei ακομα τρίβουνε?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τελικα και αλλα issues χρησιμοποιωντας τα settings απο το froyo.

Πατωντας το power button πλεον υπαρχει μονο επιλογη για απενεργοποιηση(δηλαδη flight mode και ενταση ηχου εξαφανιστηκαν απο εκεινο το μενου).Ακομα δεν δουλευει το home button. Ισως τελικα θελει να προσπαθησουμε να βγαλουμε το tv-out option στο settings.apk απο gb γιατι με το αλλο χρειαζεται λυση για 10 πραγματα :P

 

Το σωστο ειναι να βγει το tvout για το gb settings.apk , και οχι απο το froyo , αλλα εγινε ενα βημα που μας δειχνει οτι μπορει να δουλεψει

 

@tzivas

Η ics ,ακομα σερνεται και εννοειται οτι δεν εχει tvout

Αλλα συντομα βλεπω θα γινει καλυτερη , απλα θελει το χρονο της ( να βγαλει ο geno κανα o/c kernel και κανα recovery και μετα θα ειναι οκ )

τωρα που βγηκε ομως θα γινουν καλυτερα τα custom roms και σε λιγο καιρο βλεπω να σκανε τα ics custom roms το ενα πισω απ'τ'αλλο

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μήπως κανεις ειχε θεμα στο κινητο οχι για τα upgrade και downgrade ρωταω για τα μετεπειτα με 8gb sdcard ή ειμαι ο μόνος?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω πως βρηκα καθε αρχειο οπου υπαρχουν οι σχετικες με το tv-out γραμμες κωδικα στο settings.apk του froyo.

Ειναι ολος ο φακελος tvout φυσικα(μεσα απο το classes.dex).

Το DisplaySettings.smali (παλι μεσα απο το classes.dex) και τελος το Display_Settings.xml απο τον φακελο res/xml του settings.apk

 

Το κακο ειναι πως με το notepad++ το xml μου βγαινει σαν κατεστραμμενο(οπως και σε web browser μου βγαζει error) και δεν μπορω να παρω αυτα που θελω για να τα περασω στο display_settings.xml του gb.

Καμια ιδεα για το πως θα δω σωστα το αρχειο? Γιατι το ανοιγει και βλεπω μονο λιγες λεξεις και ολα τα υπολοιπα ειναι NUL, SOH κτλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...