Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλανη gkalen ευχαριστω..Το κινητο απογειωθηκε...56,4 fps με neocore..Το busybox εβαλα και επανεκινηση!Set cpu και ram manager επισης..Δεν αλλαξα τιποτα απλα εκανα μια επανεκινηση..! Problem solved..

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

καλη;;

δηλ;

εγω την βολευτηκα παντως απο την πρωτη ημερα που βγηκε

 

Τα σπαει η miui και ειδικα το meeui theme ειναι τελειο, αλλα μπορεις να στειλεις 160 χαρακτηρες sms? To handcent και το go sms μου κρασαρουν.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Miui, Muiu αλλα χωρις να λειτουργεί το ραδιο ειναι μεγάλο μείον η αλήθεια να λέγεται!

 

Σαφως, για οποιον το χρειαζεται. Εγω εχω για δευτερο κινητο ενα νοκια που παιζει δυο μερες ραδιοφωνο με μια φορτιση, οποτε και να λειτουργουσε το ραδιο με την miui δεν θα το χρησιμοποιουσα.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Καλη, εννοω πληρως λειτουργικη,,πολυ απλο...

Εχεις ραδιοφωνο,tv out ,καλο video ,καλη φωτο,καλο ηχο,,FC's,,ολα λειτουργουν οπως πρεπει..????

Δεν διαβαζω κατι τετοιο,,,τι να σου πω ,εγω εχω προβλημα και θελω να δουλευουν ολα οσα αγορασα,,,εσυ που βολευτηκες μπορει να εισαι ενταξει με αυτα που εχεις,,,εγω ομως σαν προβληματικος βολευτηκα τη μαμα προς το παρον,,,τι να κανουμε..

δεν εισαι προβληματικος, το αντιθετο θα ελεγα,απλα το κοματι photo και video με ενδιαφερουν σαν... ας ταβηξω και καμια φωτογραφια τωρα

ο ηχος ειναι οκ για μενα οσο αφορα το θεμα κλησεων.

FC δεν ειχα ποτε μεχρι τωρα.

με ενδιαφερει παρα πολυ το θεμα του gps,αλλωστε θαρρω πως ειναι και για το μονο που γκρινιαξα μεχρι τωρα για official rom που στην miui κλειδωνει αμεσα .

επισης με ενδιαφερει πολυ η ομορφια της rom που για χαρης της αφησα το ραδιο,οντως,μεγαλο μειον ολων των custom roms μεχρι τωρα,ειδικα το lockscreen οταν φορτιζει το τηλεφωνο με iphone theme,με τρελαινει,ερωτας ειναι αυτος.

εαν μπορεις λοιπον να βοηθησεις να τα εχουμε ολα αυτα με official rom,ευχαριστως θα την δοκιμασω.

χρειαζομαστε παιδια οπως εσυ που βοηθουν :):)

To handcent μου κρασαρουν.

θα δοκιμασω και θα σου πω.

edit:μια χαρα δουλευει.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι έχετε mac υπολογιστη πως βλεπετε την εσωτερικη μνήμη του τηλεφώνου ?

 

Υπαρχει καποια εφαρμογη ?

 

γιατι αλλιως δεν ξερω πως θα κανω την αναβαθμιση σε 2.3.5 χωρις να μπορώ να δω τους εσωτερικους φακελους....

Link to comment
Share on other sites

 

γιατι αλλιως δεν ξερω πως θα κανω την αναβαθμιση σε 2.3.5 χωρις να μπορώ να δω τους εσωτερικους φακελους....

την εσωτερικη sd προφανως θελεις να δεις,εκει θα φτιαξεις το φακελο dload, βρες ενα pc και συνδεσε το κινητο σου εκει,εαν δεν την βλεπεις με mac.

Link to comment
Share on other sites

την εσωτερικη sd προφανως θελεις να δεις,εκει θα φτιαξεις το φακελο dload, βρες ενα pc και συνδεσε το κινητο σου εκει,εαν δεν την βλεπεις με mac.

 

δεν εχω pc με mac τιποτα δεν γινεται δηλαδη ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια..το εχω δηλωσει οτι ειμαι οπαδος της ΜΙUΙ

εχω φτιαξει μεχρι τωρα σε φιλους και σε συγγενεις,,3 zte blade,,2 lg p500 optimus one,,1 motorola xt5 ,,2 ideos u8800 x5,,1 ideos u8510 x3 και τωρα το u8800 pro,το οποιο το πηρα γιατι 2 παιδια στη δουλεια ειχαν παρει το u8800 και ετσι γνωρισα τη MIUI,,αλλα αφου βγηκε το ΠΡΟ ειπα να το παρω ,,δεν το περιμενα οτι θα κολαγε ετσι το developing στο προ,,αλλα πιστευω στα παιδια στο xda καποιος θα βγει και θα μας κανει να παραμιλαμε........

φευγω για λιγο τωρα,,και επιστρεφω με περισσοτερα σε λιγο

 

εσυ φιλε με το mac κοιτα να βρεις κανα laptop η καποιος φιλος σου με laptop η windows pc ,,η αλλιως σε ιντερνετ καφε..

 

για theming παμε εδω http://uot.dakra.lt/kitchen/

ειναι ευκολο και οδηγιες εχει εδω http://uot.dakra.lt/how_to/

εχω ανεβασει καποια bootanimation (ειναι και αυτο με το πουλι μεσα),αλλα μπορειτε να googlaρεται ,,,ψαξτε για bootanimation 480x800 hdpi και θα βρειτε για ολα τα γουστα...

τοποθετουμε το zip στο φακελο system/media,τον μετονομαζουμε σε bootanimation.zip και δινουμε permissions rw-r--r--

κατεβαστε απο δω http://www.mediafire.com/?6y668za57x3xkb8

κατεβαστε και αυτες τις εφαρμογες (ειναι οι ιδιες με τις προηγουμενες αλλα πιο τακτοποιημενες) http://www.mediafire.com/?3wc1i4rb4tpekir

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σοφοκλα,,,,,δοκιμασες να κανεις και restore το backup που λεγανε οτι σε γυριζει στο ρομ της wind ??? Γιατι μετα το downgrade λογικα θα δουλευε και αυτο το clockwork restore που εχει αναφερθει παλιοτερα....

Το δουλεψες καθολου να δεις αν δουλευουν ολα καλα???

Η απλως το ειδες δεκα λεπτα και τερμα??

Και στο φακελο dload δεν εβαλες το special update που λεει στην 512,,,,,,εβαλες το αλλο μικρο update app που ηταν στο φακελο της 512??? Γιατι με μπερδεψες λιγο στις οδηγιες που εδωσες (εβαλες αυτο που λεει special update για downgrade σε 2.2, ετσι???)

 

Λοιπον μολις εκανα restore το backup της wind και πηρα το κινητο στο χερι, αναβοσβηνει μονο του. Δεν ξερω αν φταιει το backup η αν δεν ειναι συμβατο με το firmware του mateo. Πριν περασω το backup το κινητο δουλευε μια χαρα, wifi, κλησεις, μηνυματα, ραδιοφωνο ολα μια χαρα.

 

EDIT: Αλλαξα το boot.img και ανοιξε αλλα δεν ειναι λειτουργικη η ρομ, κολλαει συνεχεια. Το θεμα ειναι οτι αυτη δεν ειναι η ρομ που φορουσε το κινητο μου οταν το αγορασα, καταρχας δεν εχει ελληνικο πληκρολογιο και προεπιλεγμενη γλωσσα εχει τα γερμανικα. Ασε που σε καποια στιγμη μου εβγαλε on screen πληκτρα ala ics.

Αν θελεις κανε wipe τα παντα, παρε ενα καθαρο backup της rom σου και ανεβασε την καπου να την περασω και να σου πω αν δουλευει σωστα.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

ideos u8510 x3 ]

 

Σίγουρα σε Χ3?? Τη κοπέλας μου αυτήν την στιγμη τη δεύτερη φοράει (απο supertoast v2 στη rom του benru89) αλλα για Miui δεν άκουσα ποτε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις εκανα restore το backup της wind και πηρα το κινητο στο χερι, αναβοσβηνει μονο του. Δεν ξερω αν φταιει το backup η αν δεν ειναι συμβατο με το firmware του mateo. Πριν περασω το backup το κινητο δουλευε μια χαρα, wifi, κλησεις, μηνυματα, ραδιοφωνο ολα μια χαρα.

 

EDIT: Αλλαξα το boot.img και ανοιξε αλλα δεν ειναι λειτουργικη η ρομ, κολλαει συνεχεια. Το θεμα ειναι οτι αυτη δεν ειναι η ρομ που φορουσε το κινητο μου οταν το αγορασα, καταρχας δεν εχει ελληνικο πληκρολογιο και προεπιλεγμενη γλωσσα εχει τα γερμανικα. Ασε που σε καποια στιγμη μου εβγαλε on screen πληκτρα ala ics.

Αν θελεις κανε wipe τα παντα, παρε ενα καθαρο backup της rom σου και ανεβασε την καπου να την περασω και να σου πω αν δουλευει σωστα.

 

αυτο θα κανουμε για να δουμε αν γινεται ,,,θα το σβησω ,θα αλλαξω ,boot.img ,init.d και τα σχετικα και θα το ανεβασω,, αφου εχεις ορεξη για δοκιμες,,,φυγαμε

θελω λιγο χρονο ομως,,,,αρχιζω σε λιγο

 

Σίγουρα σε Χ3?? Τη κοπέλας μου αυτήν την στιγμη τη δεύτερη φοράει (απο supertoast v2 στη rom του benru89) αλλα για Miui δεν άκουσα ποτε κατι?

 

οχι miui σε αυτες τις συσκευες ,,,μονο ροοτ,recovery, αλλο ρομ και tweaks,,εννοουσα οτι εχω ασχοληθει με αυτα τα τηλ....δεν τους εβαλα miui,,,,,αμα εκανα κατι τετοιο τοτε θα τα ειχαμε λυσει ολα

 

 

ΣΟΦΟΚΛΑ ETOIMO TO backup

εκανα μονο επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ,απο τις ρυθμισεις ,,και μετα το backup

για να δουμε ,,τι θα δουμε

σε λιγο το ανεβαζω

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Λοιπον εχω ενα προβλημα. Εδω και πολυ καιρο προσπαθω να παω στα 55 fps. Ειμαι με μαμα ρομ στη 2.2 και rootαρισμενο. Παω λοιπον στον root explorer να δημιουργισω τον φακελο init.d τον γραφω παταω οκ μου λεει οτι ο φακελος δημιουργηθικε ομως πουθενα ο φακελος. Πως θα βρω αυτον τον φακελο ρε παιδια ???βοηθεια.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Λοιπον εχω ενα προβλημα. Εδω και πολυ καιρο προσπαθω να παω στα 55 fps. Ειμαι με μαμα ρομ στη 2.2 και rootαρισμενο. Παω λοιπον στον root explorer να δημιουργισω τον φακελο init.d τον γραφω παταω οκ μου λεει οτι ο φακελος δημιουργηθικε ομως πουθενα ο φακελος. Πως θα βρω αυτον τον φακελο ρε παιδια ???βοηθεια.......!!!

 

πηγαινε σελ. 73 ,ποστ #1095,,,κατεβασε το ετοιμο init.d,,ξεζιπαρε το και βαλτον στο system/etc/...........για να δουμε,,,λιγο περιεργο μου ακουγεται που δημιουργεις φακελο, και δεν τον βλεπεις??????????

ανοιγεις root explorer,,,πας μετα στο φακελο system,τον ανοιγεις ,,,,,μετα πας στο φακελο etc ,τον ανοιγεις και εκει μεσα δημιουργεις τον φακελο init.d.......

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Λοιπον εχω ενα προβλημα. Εδω και πολυ καιρο προσπαθω να παω στα 55 fps. Ειμαι με μαμα ρομ στη 2.2 και rootαρισμενο. Παω λοιπον στον root explorer να δημιουργισω τον φακελο init.d τον γραφω παταω οκ μου λεει οτι ο φακελος δημιουργηθικε ομως πουθενα ο φακελος. Πως θα βρω αυτον τον φακελο ρε παιδια ???βοηθεια.......!!!

 

Έκανες Mount R/W τον φάκελο SYSTEM πρώτα ;

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σελ. 73 ,ποστ #1095,,,κατεβασε το ετοιμο init.d,,ξεζιπαρε το και βαλτον στο system/etc/...........για να δουμε,,,λιγο περιεργο μου ακουγεται που δημιουργεις φακελο, και δεν τον βλεπεις??????????

ανοιγεις root explorer,,,πας μετα στο φακελο system,τον ανοιγεις ,,,,,μετα πας στο φακελο etc ,τον ανοιγεις και εκει μεσα δημιουργεις τον φακελο init.d.......

 

Να αναφερω πως δεν χρησιμοποιω καποια εξωτερικη sd.... Δεν ξερω αν αυτο εινια προβλημα.... Επισης οταν εννοεις ολα τα κουτακια τσεκαρισμα εννοεις και τα 3 τελευταια η μονο τα 9 που ειναι μαζι?

 

Έκανες Mount R/W τον φάκελο SYSTEM πρώτα ;

 

Μα αν ειμαι σε R/W δεν με αφηνει να γραψω πανω του.....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω πως δεν χρησιμοποιω καποια εξωτερικη sd.... Δεν ξερω αν αυτο εινια προβλημα.... Επισης οταν εννοεις ολα τα κουτακια τσεκαρισμα εννοεις και τα 3 τελευταια η μονο τα 9 που ειναι μαζι?

 

δεν εχει σημασια η καρτα ,,κι εγω χωρις καρτα τα εκανα,,μετα απο μια εβδομαδα εβαλα καρτα και τα μετακινησα

μονο τα 9 κουτακια ,,,οχι τα 3 απο κατω (special permissions)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα δεν λεει να το εμφανισει τι ειναι αυτη το πραγμα? ΕΛΕΟΣ!!!!!! Τι να κανω????????

 

κατεβασε τις εφαρμογες απο δω

http://www.mediafire.com/?3wc1i4rb4tpekir

απεγκατεστησε αυτον τον root explorer που εχεις και εγκατεστησε αυτον που εχει μεσα στο φακελο apps ,,,θα τον βρεις στο φακελο com.speedsoftware......

δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν μπορει να φτιαχτει φακελος,,δεν γινονται αυτα

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχη περιπτωση να μου το δωσεις ξεχωριστα γτ σημερα το net μου ειναι πολυ γρηγορο......... Χρειαζεται μια ωρα γ να κατεβει......

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχη περιπτωση να μου το δωσεις ξεχωριστα γτ σημερα το net μου ειναι πολυ γρηγορο......... Χρειαζεται μια ωρα γ να κατεβει......

 

παρτο

http://www.mediafire.com/?ky6y72pmcb2rzc7

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΟΚΛΑ το χωρισα στα δυο γιατι δεν μου επιτρεπει το mediafire να ανεβασω αρχειο πανω απο 200mb δωρεαν κι ετσι εβαλα 3 αρχεια σε ενα φακελο clockworck.continue ,,

και πρεπει να τα βαλεις και αυτα μεσα στο clockworkmod/backup/2012-02-08....... για να κομπλαρει

το πρωτο εδω

http://www.mediafire.com/?quofd5vqk0jo6e0

και η συνεχεια εδω

http://www.mediafire.com/?vu08pkk3aa14us0

 

αντε να δουμε αλλα δεν δινω και πολλες πιθανοτητες ,,ισως εχει σημασια και η εκδοση ,,,αυτο ειναι Β025 εμεις εχουμε Β041,,,αλλα για να δουμε ,,

προτεινω να το κανεις το restore κανοντας wipe data,,wipe cache ,,advanced και wipe dalvik cache ,,mounts and storage Και format/system ....και μετα κανε το restore.........πιθανως να χρειαστει 4-5 λεπτα για να μπουταρει το τηλ... μετα το restore....

 

 

 

Ενταξει απλα δεν τον γραφει....Δεν ξερω τι αλλο να κανω...........................

 

 

θα τρελαθω δεν το εχω ξανακουσει αυτο το πραγμα...

ΚΑΤΕΒΑΣΕ το busybox installer απο το μαρκετ ,ανοιξε το και εγκατεστησε την version 1.19.3

επανεκινηση και ξαναδοκιμασε

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

σοφοκλα το χωρισα στα δυο γιατι δεν μου επιτρεπει το mediafire να ανεβασω αρχειο πανω απο 200mb δωρεαν κι ετσι εβαλα 3 αρχεια σε ενα φακελο clockworck.continue ,,

και πρεπει να τα βαλεις και αυτα μεσα στο clockworkmod/backup/2012-02-08....... για να κομπλαρει

το πρωτο εδω

http://www.mediafire.com/?quofd5vqk0jo6e0

και η συνεχεια εδω

http://www.mediafire.com/?vu08pkk3aa14us0

 

αντε να δουμε αλλα δεν δινω και πολλες πιθανοτητες ,,ισως εχει σημασια και η εκδοση ,,,αυτο ειναι Β025 εμεις εχουμε Β041,,,αλλα για να δουμε ,,

προτεινω να το κανεις το restore κανοντας wipe data,,wipe cache ,,advanced και wipe dalvik cache ,,mounts and storage Και format/system ....και μετα κανε το restore.........πιθανως να χρειαστει 4-5 λεπτα για να μπουταρει το τηλ... μετα το restore....

 

 

 

Ενταξει απλα δεν τον γραφει....Δεν ξερω τι αλλο να κανω...........................

 

θα τρελαθω δεν το εχω ξανακουσει αυτο το πραγμα...

ΚΑΤΕΒΑΣΕ το busybox installer απο το μαρκετ ,ανοιξε το και εγκατεστησε την version 1.19.3

επανεκινηση και ξαναδοκιμασε

 

Ναι βασικα ειμαι ΤΟΣΟ ατυχος που ουτε το ΒΒ μπορει να εγκατασταθει. Μου λεει πως απετυχε να αντιγραψει του φακελους σε μια διαδρομη.....

Link to comment
Share on other sites

οχι miui σε αυτες τις συσκευες ,,,μονο ροοτ,recovery, αλλο ρομ και tweaks,,εννοουσα οτι εχω ασχοληθει με αυτα τα τηλ....δεν τους εβαλα miui,,,,,αμα εκανα κατι τετοιο τοτε θα τα ειχαμε λυσει ολα

 

AA λαθος καταλαβα!!! Το μικρο αδερφάκι με τη rom που φοράει τωρα πετάει πάντως, 59fps avg βγάζει με το fps2d λιγο καλύτερα απο το δικο μου με τη genov4 540 (55fps avg)!! Για 110€ μια χαρα!!! Αν και για μενα δεν θα το επερνα!!! PRO και παλη PRO!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...