Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μπαινει σε pink screen κατι θα ειναι λαθος στο φακελο dload και δεν ξεκινάει την εγκατάσταση!

 

 

Στα δικα μου προσπάθησα να παω απο την 2.3.5 512 χωρις root στην geno v4 540 rooted αλλα τελικα το cwm με εβγαλε:

 

finding update package...

opening update package...

verifying update package...

E:signature verification failed

installation aborted.

 

μαλλον θελει root πρώτα!

 

 

Οχι,,απλα διαλεξε ,install zip from sd card,, και μετα signature verification ,να ειναι disabled και μετα φλασαρε,,,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Tο μυριστικά googl-αροντας το θέμα! Δε μου λες gkalen κανω και wipe dalvik οταν παω απο απλή 512 στη 540 geno v4?? Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Tο μυριστικά googl-αροντας το θέμα! Δε μου λες gkalen κανω και wipe dalvik οταν παω απο απλή 512 στη 540 geno v4??

 

Εγω πιστευω ,οτι οταν φλασαρεις ρομ,,τα βηματα ειναι..

Wipe data/factory reset...

Wipe cache...

Advanced και wipe dalvik cache..

Mounts and storage και format/system...

Και μετα φλασαρισμα το ρομ

Link to comment
Share on other sites

Ολα τελεια, την εβαλα τη v4!!

 

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια αυτες τις μερες!!

Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες ο ηχος απ την εγγραφη video δεν ειναι αθλιος ή μου φαινεται??

 

Απιστευτα αθλιος. Προηγουμενως ειχα το N95 και συνηθησα, απιστευτος ηχος και η καλυτερη καμερα για 5MP (Carl Zeiss). Νομιζω αυτο ειναι το μονο μειωνεκτημα του κινητου μας.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

 

Περιεργο αυτο ,,οποιος το εκανε,δεν ειχε κανενα προβλημα, με αυτον τον τροπο,,,,,τον εβαλες σιγουρα τον φακελο dload στην sd ??

Δεν δοκιμαζεις και με αδεια καρτα που να εχει μονο το dload μεσα,και τιποτα αλλο,,,

Αλλιως κοιτα και τα προηγουμενα ποστ,,,,εχουν δωσει ολα τα παιδια λινκ

Παντως εισαι ο πρωτος που ακουω οτι δεν πετυχε...

 

οκ έγινε το update thanks!!!

 

Κάποιο άλλο link από το #131 για το boot.img?

Edited by anotis
Link to comment
Share on other sites

 

οκ έγινε το update thanks!!!

 

Κάποιο άλλο link από το #131 για το boot.img?

 

 

ψαχνεις boot.img για overclock???

Root εχεις κανει??

Recovery.img αλλαξες??

Τι ακριβως θες να κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όποιον έχει τη μαμά ρομ (2.2.2) προτείνω τις βελτιώσεις που έχει ποστάρει ο gkalen στη σελ. 56, post 834. Το κινητό πραγματικά μεταμορφώνεται!!!!

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον gkalen για την πολύτιμη βοήθειά του και το χρόνο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όποιον έχει τη μαμά ρομ (2.2.2) προτείνω τις βελτιώσεις που έχει ποστάρει ο gkalen στη σελ. 56, post 834. Το κινητό πραγματικά μεταμορφώνεται!!!!

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον gkalen για την πολύτιμη βοήθειά του και το χρόνο του!!!

 

 

Ευχαριστω νικο(ndlns),,,για τα καλα σου λογια,,,,,

πρασπαθουνε ολα τα παιδια να βοηθησουνε ,στο φορουμ,,κι αυτο ειναι το καλο

Σου ειπα απο την ωρα που κλεισαμε το τηλ...το μεσημερι να ξεχασεις τα προβληματα που ειχες,,,,,,,,ολα θα δουλευουν ρολοι,,,,,,,οσο για αυτο που με ρωταγες ,,,πως βαζουμε bootanimation και πως κανουμε theming,,,θα ποσταρω οταν σχολασω,,,

 

Και για τον george1970,,,,,,θα του πω οτι αν η wind το πουλαγε με 2.3,,,,δεν θα μιλαγαμε τωρα για τις κινεζικες αναβαθμισεις,,,,οποτε θα το παρεις με 2.2

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

 

 

ψαχνεις boot.img για overclock???

Root εχεις κανει??

Recovery.img αλλαξες??

Τι ακριβως θες να κανεις???

 

Για root το ήθελα αλλά εντάξει το βρήκα.

Να ρωτήσω κάτι άλλο , με το wifi νομίζω οτι έχω πρόβλημα γιατι σε κάποια δίκτυα δε μπαίνει ενώ άλλα κινητά είναι οκ!

Μήπως τώρα που είμαι root μπορει να γίνει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς gkalen...Απο τον οδηγο σου στο ποστ 834 σελ 56 μπορω να κανω ρουτ και να περασω μονο το σκριπτ για 55 fps χωρις να κανω τα λοιπα?..Μονο ρουτ και 55 fps.Οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι αυτο κανω τωρα..!

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς gkalen...Απο τον οδηγο σου στο ποστ 834 σελ 56 μπορω να κανω ρουτ και να περασω μονο το σκριπτ για 55 fps χωρις να κανω τα λοιπα?..Μονο ρουτ και 55 fps.Οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι αυτο κανω τωρα..!

 

Απο τη στιγμη που εισαι ροοτ ,,διαλεγεις και κανεις οτι θες,,,,αλλα γιατι μονο το fps??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω νικο(ndlns),,,για τα καλα σου λογια,,,,,

πρασπαθουνε ολα τα παιδια να βοηθησουνε ,στο φορουμ,,κι αυτο ειναι το καλο

Σου ειπα απο την ωρα που κλεισαμε το τηλ...το μεσημερι να ξεχασεις τα προβληματα που ειχες,,,,,,,,ολα θα δουλευουν ρολοι,,,,,,,οσο για αυτο που με ρωταγες ,,,πως βαζουμε bootanimation και πως κανουμε theming,,,θα ποσταρω οταν σχολασω,,,

 

Και για τον george1970,,,,,,θα του πω οτι αν η wind το πουλαγε με 2.3,,,,δεν θα μιλαγαμε τωρα για τις κινεζικες αναβαθμισεις,,,,οποτε θα το παρεις με 2.2

 

Πραγματικά δεν κολλάει πουθενά!!! Τέλειο! Όσο για τα υπόλοιπα... περιμένω. Μου άνοιξες την όρεξη βλέπεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα ρουτ περασα το σκριπτ για τα fps..Νιωθω την οθονη μου ποιο γρηγορη σαν αφης αλλα με το fps2d μενει στα 30 οταν κανω το τεστ..Μηπως ειναι ιδεα μου οτι η οθονη ειναι βελτιωμενη ή εχω κανει κατι λαθος και επρεπε να δειχνει 55 fps με το τεστ? permissions checked και special permissions checked με root explorer 2.15..

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Boot into recovery by pressing power and volume up and keeping them pressed until the recovery menu appears

Select "install zip from sdcard" by pressing volume up/down and then pressing power.

Select "choose zip from dcard"

Select the file you downloaded

 

αλλα στο select file you downloaded δεν το βρισκω...

τι γινετε?

εκανα και wipe data και wipe cache

πώς το είδε το αρχείο? γιατι κ μένα δε το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Να ρωτήσω λίγο αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ρομ MIUI η οποία να είχε ραδιόφωνο! Πιστεύω πως στο θέμα "εμφάνιση" είναι μακράν η καλύτερη ρομ. Αλλά το ραδιόφωνο είναι βασική έλλειψη και εμένα προσωπικά μου είναι αναγκαίο!
Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Να ρωτήσω λίγο αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ρομ MIUI η οποία να είχε ραδιόφωνο! Πιστεύω πως στο θέμα "εμφάνιση" είναι μακράν η καλύτερη ρομ. Αλλά το ραδιόφωνο είναι βασική έλλειψη και εμένα προσωπικά μου είναι αναγκαίο!

 

Δεν υπαρχει.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα ρουτ περασα το σκριπτ για τα fps..Νιωθω την οθονη μου ποιο γρηγορη σαν αφης αλλα με το fps2d μενει στα 30 οταν κανω το τεστ..Μηπως ειναι ιδεα μου οτι η οθονη ειναι βελτιωμενη ή εχω κανει κατι λαθος και επρεπε να δειχνει 55 fps με το τεστ? permissions checked και special permissions checked με root explorer 2.15..

 

 

εχεις φακελο init.d ,,,δλδ ,ανοιγεις root explorer και πηγαινεις στο system/etc/init.d και μεσα ειναι ενα αρχειο z89uncapfps ????

πηγες μετα στο system/build.prop ,,και εγραψες στο τελος..... debug.gr.swapinterval=0 ???

αλλιως στη σελ. 73 ,ποστ 1095,,εχω ετοιμο φακελο init.d που κανει για ολα τα ρομ,,κατεβασε το

 

μολις εχω χρονο ,θα κανω ενα βιντεο ,,για το πως χρησιμοποιουμε τον root explorer για να κανουμε ολες τις αλλαγες (recovery.img,,,boot.img,,,55 fps και tweaks,,,και αλλα πολλα)

η πρωτη εφαρμογη που εγκαθιστω σε οποιο τηλ. εχω φτιαξει μεχρι τωρα ειναι ο root explorer

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατεβασα τον δικο σου φακελο και τον περασα.Στο build.prop εγραψα την εντολη αλλα και παλι με fps2d τζιφος..Απο την στιγμη που εχω superuser ειμαι ρουτ ετσι?Μπροστα απο την εντολη δεν εχω βαλει κατι απλα στην τελευταια κενη γραμμη εγραψα debug.gr.swapinterval=0 κατω απο το G που ειχε σαν τελευταιο γραμμα..Πληροφοριακα εχω κανει ρουτ μονο δεν εχω περασει καποιο kernel κλπ οπως αναφερεις στον οδηγο..Μηπως δουλευει μαζι με custom recovery κ kernel ?

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας εξηγησει τη ακριβώς ειναι το fps55 τι προσφέρει και αν μπαίνει στην 2.3.5geno??

 

xmm ακυρο...με neocore περνω 55fps αρα το εχει ηδη!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Kαταφερα επιτυχως να επιστρεψω στην 2.2.2 με το update.app του mateo.

Η διαδικασια ειναι η γνωστη με τον φακελο dload στην sd, μετονομαζουμε το αρχειο σε UPDATE_g.APP και αντιγραφουμε το update.app απο το step1 της Β512 στον ιδιο φακελο.

Παταμε volume +- και power. Εμφανιζεται ενα πρωτο firmware update που διαρκει λιγα δευτερολεπτα και η συσκευη σβηνει. Ενεργοποιουμε μονο με το πληκτρο power και συνεχιζεται το firmware update.

Αφου ολοκληρωθει η συσκευη θα κανει μερικα restart ακομη, δεν την πειραζουμε. Οταν τελειωσει μπουταρει μονη της στην εκδοση 2.2.2.

Προσοχη, γινεται format στην εσωτερικη sd οποτε απαραιτητα παιρνουμε backup.

H rom εχει προεπιλεγμενη γλωσσα τα γερμανικα αλλα εχει ελληνικα οχι ομως και πληκτρολογιο.

 

Ξαναγυριζω στην CM7 μου, πως την παλευετε με αυτη την ασπριλα??? :p

 

edit: Ας επιβεβαιωσει καποιος με 2.2.2 οτι ο αριθμος εκδοσης ειναι ο Β025

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτα αθλιος. Προηγουμενως ειχα το N95 και συνηθησα, απιστευτος ηχος και η καλυτερη καμερα για 5MP (Carl Zeiss). Νομιζω αυτο ειναι το μονο μειωνεκτημα του κινητου μας.

 

Πρωην κατοχος Ν95 κι εγώ, το κινητό απλα τα έσπαγε σε ποιότητα εγγραφης ηχουν στο βιντεο, συγκρινοταν ανετα με της βιντεοκαμερας μου. Και το βιντεο ελεγε πολυ (vga νομιζω ηταν) με πολυ καλη ροη και χωρις σπασιματα. Το Χ5 ειναι πολυ πισω σε αυτο το θεμα δυστυχως, αλλα να πουμε βεβαια οτι το Νοκια εκανε καπου 400€ (διπλασια λεφτα από το Χ5).

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το εγραψες το build.prop ,,ξεκιναμε να γραφουμε κατω απο το G....

Εγω με neocore μετρησα,,,,το αλλο που λες δεν το ξερω...

Το φακελο init.d τον εβαλες ολο η μονο το z89uncapfps???

Εγω σου λεω να τον βσλεις ολο το φακελο οπως ειναι,,,,και σε ολα τα αρχεια που εχει μεσα ,δινουμε permissions ,,,(και τα 9 κουτακια τσεκαρισμενα),,,,,,αυτον το φακελο προτεινω σε ολους να τον χρησιμοποιησουν(μεγαλη διαφορα),,, ,ανεξαρτητως ρομ...

Επισης κατεβαστε ολοι το πακετο με τις εφαρμογες και θα βρειτε μεσα κι εναν αλλο φακελο (downloads),,, ,θα ψαξετε να βρειτε ενα φακελο που λεγεται (com.smartproject.RAMoptimization) και ανοιξτε τον και εγκαταστηστε την εφαρμογη,,,,επιλεξτε την δευτερη η την τριτη επιλογη ,τσεκαρετε το κουτακι που λεει για τον launcher και apply και ειστε ok..

 

Ξαναγυριζω στην CM7 μου, πως την παλευετ την ασπριλα???

edit: Ας επιβεβαιωσει καποιος με 2.2.2 οτι ο εκδοσης ειναι ο Β025

 

Μπραβο ρε σοφοκλα,,,αυτα ειναι καλα νεα,,οποτε θα ετοιμασω το φακελο dload,με τα αρχεια μεσα να ειναι κομπλε,,και ετσι κανουμε οτι γουσταρουμε....

Οσο για την εκδοση ,,,εμενα τελειωνει σε B041,,αλλα αυτο δεν λεει τιποτα,,,αρα ειναι το γερμανικο update αφου λες οτι ειχε γερμανικα.....

Οσο για την ασπριλα,,αυτα ειναι γουστα,εγω ας πουμε πρωτη φορα εχω ασπρο menu και γουσταρω.....χωρια που αμα ξερεις το κανεις οτι χρωμα θες το backround ,,,αν ξερεις βεβαια

Μπραβο που ειχες τα αντερα να το δοκιμασεις παντως,,,κι ετσι εισαι ο πρωτος που γυρισε σε 2.2 και ανοιγεις δρομο

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...