Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιο τροπος να φτιαξουμε το ποσο ευαισθητη ειναι η οθονη??παιζω fruit ninja και ολο φευγει το δαχτυλο και παει στο home και με πεταει!!ασε που τα γραμματα πατιούνται πριν καν ακουμπήσω το δαχτυλο στο touch!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

έχω βάλει σ' έναν φίλο μου την επίσημη 2.3.5 (overseas) όλα καλά ως εδώ. Μου είπε όμως ότι έχει πρόβλημα ότι όταν τον καλούν ενώ έχει επαφές, δεν αναγνωρίζει ποιος τον παίρνει και φαίνεται μόνο ο αριθμός.

Υπάρχει λύση γι αυτό;

υ.γ. μόνο την επίσημη rom του έβαλα χωρίς να το κάνω root ή να βάλω cwm.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω βάλει σ' έναν φίλο μου την επίσημη 2.3.5 (overseas) όλα καλά ως εδώ. Μου είπε όμως ότι έχει πρόβλημα ότι όταν τον καλούν ενώ έχει επαφές, δεν αναγνωρίζει ποιος τον παίρνει και φαίνεται μόνο ο αριθμός.

Υπάρχει λύση γι αυτό;

υ.γ. μόνο την επίσημη rom του έβαλα χωρίς να το κάνω root ή να βάλω cwm.

 

Κατι παρόμοιο έχω κ γώ , ενώ τις έχω τις επαφές χωρίς το +30 μπροστά στα μνμ μου έρχονται με το +30 και δεν τις αναγνωρίζει βγάζοντας μόνο νούμερο. Ισως κάποιος να μπορεί να μας πει τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ αλλα και ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ,,,,,

Σας εχω πει οτι παιδευομαι,, να φτιαξω ενα ρομ για 2.2,,,εχω κανει 2 αποπειρες και τιποτα,,,,,το βραδυ,εκανα αλλη μια,,,αυτη τη φορα ομως στραβωσαν τα πραγματα,,,και στο τηλεφωνο ανοιξε μια μπλε οθονη,,παταγα power on και μπλε οθονη,τιποτα,,,η ροζ οθονη δουλευε,αλλα,ο image folder αδειος,,ανοιγα τον φακελο και ηταν αδειος,,σκεφτομουν να κανω upgrade καθως εχω τις official,,,αλλα ειχα ομως και τον φακελο image αντεγραμενο στον υπολογιστη μου,,ειχα διλλημα για το τι απο τα 2 να κανω γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω αν το συστημα του τηλεφωνου υπηρχε εσωτερικα η ειχαν διαγραφει τα παντα,,,τελικα απλα,μπηκα ροζ οθονη, αντεγραψα το φακελο image απο το pc ,,παταω volume+ kai power on και ανοιγει ξανα το recovery, κανω restore ,,και ολα τζαμι ξανα,,,,

ΟΜΩΣ,,,καθομουνα και σκεφτομουνα ,λετε να μπορουμε μεσω image φακελου να μετακινουμαστε απο 2.2 σε 2.3 ,,,ετσι απλα ,σβηνοντας δηλαδη τα αρχεια του φακελου image που εχω στο τηλεφωνο μου,μεσω ροζ οθονης ,και να αντεγραφα ας πουμε τα αρχεια απο τον φακελο image απο το τηλεφωνο καποιου απο σας που εχετε την official 2.3 ροοταρισμενη,,,να εβγαζα μπαταρια,,να εμπαινα recovery ,,,wipping data,cache,dalvik cache,format system,,,και μετα με reboot η με καποιο clockwork backup να γινεται εναλλαγη απο 2.2 σε 2.3 και αντιστροφα???????

δεν ξερω τι να σκεφτω, τι να πω,,,μπορει και να ξεσκεπαστηκα το βραδυ και λογω κρυου να σκεφτομαι σεναρια επιστημονικης φαντασιας,να τα βλεπω ολα στον κασμο τελεια,,,ομορφα ,,κι ωραια ,,,,,,,αλλα δεν θελω και να δοκιμασω να το κανω........

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να σβησω το κινεζικο root explorer και να βαλω μετα το αγγλικο??ειμαι με το custom 2.3.5 απο genov4!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος αν ξανα ανεβάσει το boot.ini, δεν κατεβαίνει ουτε απο το Mediafire και θελω να ρουταρω!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να σβησω το κινεζικο root explorer και να βαλω μετα το αγγλικο??ειμαι με το custom 2.3.5 απο genov4!!

 

Κατεβασε απο μαρκετ ,root browser lite,και μετα πρεπει να ειναι στο φακελο system/app/ ,το διαγραφεις ,επανεκκινηση και ok,, βαλε τον κανονικο,,,,,αλλιως με το titanium

Link to comment
Share on other sites

SOS

 

Παιδια εβαλα αρχικα cwm με την αλλαγη του recovery, εκανα wipe data cache κ αναβαθμηση με τον φακελα dload στην 2,3,5 αλλα αν και αρχικα ολα καλα στο δευτερο σταδιο ξεκινησε η διαδικασια κ κολλησε σε boot loop!!!

 

Τωρα δεν μπαινει ουτε cwm ουτε ξεκιναει, μονο pink screen μπαινει

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος αν ξανα ανεβάσει το boot.ini, δεν κατεβαίνει ουτε απο το Mediafire και θελω να ρουταρω!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Κατεβαινει απο mediafire κανονικα σε μενα,,και απο το τηλεφωνο κατευθειαν,,γιατι γινεται αυτο??

δοκιμασε κι απο δω.......http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326525...... αλλα mediafire ειναι,το ιδιο,εγω που το δοκιμασα για να δω,, κατεβηκε κανονικα απο το τηλ....

Link to comment
Share on other sites

SOS

 

Παιδια εβαλα αρχικα cwm με την αλλαγη του recovery, εκανα wipe data cache κ αναβαθμηση με τον φακελα dload στην 2,3,5 αλλα αν και αρχικα ολα καλα στο δευτερο σταδιο ξεκινησε η διαδικασια κ κολλησε σε boot loop!!!

 

Τωρα δεν μπαινει ουτε cwm ουτε ξεκιναει, μονο pink screen μπαινει

 

Πιο recovery εχεις???

Ο φακελος image απο ροζ οθονη εχει ολα τα αρχεια μεσα κανονικα???

καποιο backup δεν εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

ειμαι κατοχος του ideos x5 pro και μερικες φορες, ενω το κινητο εχει σημα,

οταν με καλουν λεει οτι ειναι απενεργοποιημενο και χανει τις κλησεις.

επισης σε σταθερο σημειο καποιες φορες χανει εντελως το σημα κ μετα το ξαναβρισκει.

εχει κανεις ιδεα του τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Πιο recovery εχεις???

Ο φακελος image απο ροζ οθονη εχει ολα τα αρχεια μεσα κανονικα???

καποιο backup δεν εχεις???

 

Eβαλα την 5.0.2.7

 

Κρατησα βεβαια πρωτα το γνησιο recovery backup να βρισκεται! Μετα μπηκα Cwm κ κρατησα ενα backup και την ρομ ας υπαρχει και αυτη! Το image το βλεπω κομπλε, εχει δηλαδη ammss.mbn boot.img cust.img emmcboot.mbn recovery.img και το Backup του σαν recovery_backup.img

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα την 5.0.2.7

 

Κρατησα βεβαια πρωτα το γνησιο recovery backup να βρισκεται! Μετα μπηκα Cwm κ κρατησα ενα backup και την ρομ ας υπαρχει και αυτη! Το image το βλεπω κομπλε, εχει δηλαδη ammss.mbn boot.img cust.img emmcboot.mbn recovery.img και το Backup του σαν recovery_backup.img

 

Δοκιμασες restore ???

Tο restore δουλευει μονο με το recovery.img που εκανες το backup,,,αν αλλαξεις recovery.img τοτε το restore δεν δουλευει....πιστευω οτι το ξερεις αυτο

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

SOS

 

Παιδια εβαλα αρχικα cwm με την αλλαγη του recovery, εκανα wipe data cache κ αναβαθμηση με τον φακελα dload στην 2,3,5 αλλα αν και αρχικα ολα καλα στο δευτερο σταδιο ξεκινησε η διαδικασια κ κολλησε σε boot loop!!!

 

Τωρα δεν μπαινει ουτε cwm ουτε ξεκιναει, μονο pink screen μπαινει

 

Βγαλε την sd και βαλτη με ενα ανταπτορα στον υπολογιστη και ξαναπερνα μεσα τον φακελο dload.

Ξαναβαλτη στο κινητο και κρατωντας πατημενα τα πληκτρα εντασης πατησε το πληκτρο ενεργοποιησης.

θα αναψει και θα σβησει

το ξανα ανοιγεις μονο με το πληκτρο ενεργοποιησης, φορτωνει για 2-3 λεπτα κ ετοιμος

Κανε ενα φορματ την καρτα πριν για να εισαι σιγουρος.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Αν έμπαινε cwm το πρωτο που θα εκανα θα ηταν αλλα δε μπαινει, μονο Pink screen! Το γκαρτασι τα κατάφερε παντως καπως:

 

 

Τα καταφερα αφου κατεβασα οτι βρηκα απο boot.img και recovery.img εβαλα ξανα απο το step2 τα αρχεια εκανε παλι install και μπηκε κανονικα...αφου μου εκοψε τα ποδια...οποτε τα φωτα σας..τελικα αυτα τα 100Kb του step3 γιατι με καναν τοσο ζημεια?

 

δηλαδη βαζω τα πρωτα αρχεια στη καρτα μαζι με γνησιο Recovery και μετα volume +- power button θα κανει επανεγκατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

Αν έμπαινε cwm το πρωτο που θα εκανα θα ηταν αλλα δε μπαινει, μονο Pink screen! Το γκαρτασι τα κατάφερε παντως καπως:

 

 

 

 

δηλαδη βαζω τα πρωτα αρχεια στη καρτα μαζι με γνησιο Recovery και μετα volume +- power button θα κανει επανεγκατάσταση??

 

δεν θελει recovery, μονο τα δυο πρωτα αρχεια και volume +- power

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Θενκς παιδιά, τελικα το step 3 τη κανει ολη τη δουλεια, το επανέφερα βάζοντας οπως είπατε το πρώτο ddload και μετα volume + - power!!!

 

Τωρα πάμε για root και μετα την countatch του Mateos!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Θενκς παιδιά, τελικα το step 3 τη κανει ολη τη δουλεια, το επανέφερα βάζοντας οπως είπατε το πρώτο ddload και μετα volume + - power!!!

 

Τωρα πάμε για root και μετα την countatch του Mateos!!! :lol::lol:

 

Αυτο το Step3 Μου πηρε 3 χρονια απο τη ζωη μου 2 μερες κινητο!! :Ρ Θα πας για custom??Το σκεφτομουν και εγω αλλα δεν παιζει το ραδιο οποτε δεν το κανω το βημα!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ασε Ασε!!!

 

Αυτη του Matheos λειτουργεί το ραδιο και εχει ξεκλειδωμένα τα fps! Απλα πήρε τη 540 και την έφτιαξε απο οτι κατάλαβα αλλα οι ειδικοι του φόρουμ ξερουν καλύτερα!

 

ΠΑΟΚΑΡΑ ΛΕΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασε Ασε!!!

 

Αυτη του Matheos λειτουργεί το ραδιο και εχει ξεκλειδωμένα τα fps! Απλα πήρε τη 540 και την έφτιαξε απο οτι κατάλαβα αλλα οι ειδικοι του φόρουμ ξερουν καλύτερα!

 

ΠΑΟΚΑΡΑ ΛΕΜΕ!!!!

 

Πανω απο ολα!!Βαλτην και περιμενω σχολια αν αξιζει να την βαλουμε αν και απο την 540geno4v ειμαι πολυ ικανοποιημένος μεχρι στιγμης ουτε lag ουτε τπτ και εβγαλα και 15ωρες μπαταρια χτες σοκ!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ μπρικαρε για τα καλά τελικά!!! Μπηκα να αλλάξω το boot.ini στη Pink screen εκανα unmount και εβγαλα τη μπαταρια αλλα τωρα δεν κάνει κιχ!! Ουτε καν να ανοίξει λιγο θελει!!! Σαν να μην εχει μπαταρία!

 

Παει για σερβις πιθανότατα και εχει και το recovery του cwm μεσα οποτε κλαφτα Χαράλαμπε!!!!

 

Δε με θελει τελικα!!:wacko:

 

Αιντε τωρα να δω πως θα το στείλω για σέρβις!!! Το παω Wind?? Στο καταστημα που το πηρα η γινεται και σε αλλο?? Αν οχι θελει να το στειλω Αθηνα!!

Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Εβαλε κανεις το tweak που ειναι στη προηγούμενη σελιδα για τον ηχο...εκατσα ασχολήθηκα χτες και ενω το lag μειωθηκε σχετικα σε apps style fb στον ηχο δεν μπορω να πω οτι ειδα και την τρελη διαφορα!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ μπρικαρε για τα καλά τελικά!!! Μπηκα να αλλάξω το boot.ini στη Pink screen εκανα unmount και εβγαλα τη μπαταρια αλλα τωρα δεν κάνει κιχ!! Ουτε καν να ανοίξει λιγο θελει!!! Σαν να μην εχει μπαταρία!

 

Παει για σερβις πιθανότατα και εχει και το recovery του cwm μεσα οποτε κλαφτα Χαράλαμπε!!!!

 

Δε με θελει τελικα!!:wacko:

 

Αιντε τωρα να δω πως θα το στείλω για σέρβις!!! Το παω Wind?? Στο καταστημα που το πηρα η γινεται και σε αλλο?? Αν οχι θελει να το στειλω Αθηνα!!

 

 

Ξεζιπαρε αυτο εδω,,,, ,http://www.multiupload.com/NIIJC5BK83

βαλε το φακελο dload στην sd,,,,κρατα πατημενα vol+,vol- και power on,,,,,αν εισαι τυχερος,αλλιως αν δεν αναβει τιποτα στελε το στο service και δεν θα καταλαβουν τιποτα,,,πες οτι το εκλεισες το βραδυ και το πρωι πηγες να το ανοιξεις και ηταν νεκρο..

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ μπρικαρε για τα καλά τελικά!!! Μπηκα να αλλάξω το boot.ini στη Pink screen εκανα unmount και εβγαλα τη μπαταρια αλλα τωρα δεν κάνει κιχ!! Ουτε καν να ανοίξει λιγο θελει!!! Σαν να μην εχει μπαταρία!

 

Παει για σερβις πιθανότατα και εχει και το recovery του cwm μεσα οποτε κλαφτα Χαράλαμπε!!!!

 

Δε με θελει τελικα!!:wacko:

 

Αιντε τωρα να δω πως θα το στείλω για σέρβις!!! Το παω Wind?? Στο καταστημα που το πηρα η γινεται και σε αλλο?? Αν οχι θελει να το στειλω Αθηνα!!

 

πφφφ πως τα καταφερες? boot.img εννοεις, οχι boot.ini

Δεν αναβει καθολου, ουτε pink screen?

 

Η COUNTACH θελει δουλιτσα ακομη, δεν με εντυπωσιασε σε ταχυτητα ενω ειχα προβλημα να μπω στο market μεσω 3g. Η 540 του Genokolar ειναι η καλυτερη και σταθεροτερη για οποιον θελει και ραδιοφωνο.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

πφφφ πως τα καταφερες? boot.img εννοεις, οχι boot.ini

Δεν αναβει καθολου, ουτε pink screen?

 

Η COUNTACH θελει δουλιτσα ακομη, δεν με εντυπωσιασε σε ταχυτητα ενω ειχα προβλημα να μπω στο market μεσω 3g. Η 540 του Genokolar ειναι η καλυτερη και σταθεροτερη για οποιον θελει και ραδιοφωνο.

 

Συμφωνώ με τον σοφοκλα η 540 του geno απλα τα σπαει...πολυ γρηγορη δεν εχει το Lag στο golauncher που ειχε η Official ακομα και η μαμα της wind οπως επίσης και ραδιο και προσεξα εχει και εξτρα επιλογες στη μαμα καμερα!!Και μιας που το θυμηθηκα ξερει κανεις γτ μου βγαζουν προβλημα τα widget μετα απο restart??ειδα καπου οτι δεν πρεπει να ειναι τα app στην sd αλλα εγω δεν εχω app στην sd!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...