Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

CWM Recovery ειδα αυτο και νομιζα ελεγε το cyanogen πως λεγεται..ευχαριστω αδερφε..αυτο ειναι για το Pro x5 ε?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

αχαχαχ!!!σορρυ νομιζα πιανει οτι πιανει και το απλο...καποιο προγραμμα για backup γιατι βλεπω οτι τραβαει wipe...σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα σημερα ειναι η πρωτη μερα μου με android!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχ!!!σορρυ νομιζα πιανει οτι πιανει και το απλο...καποιο προγραμμα για backup γιατι βλεπω οτι τραβαει wipe...σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα σημερα ειναι η πρωτη μερα μου με android!!

 

Τι θελεις να κανεις backup? Η rom εχει προγραμμα για backup των εφαρμογων κλπ. Αν θελεις να παρεις backup ολη την rom θα το κανεις με το cwm recovery.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη λεει για wipe δεν ξερω τη ακριβος θα σβησει επαφες και τετεια τα κραταει απ'οσο ξερω στο gmail τωρα τα apps που εβαλα δεν ξερω αν τα κραταει backup (στυλ icloud) δεν ξερω κιολλας σιγουρα!κατι ασχετο root μπορουμε να κανουμε και με το superuser η αλλο ειναι αυτο..οπως επισης το root χαλαει την εγγύηση
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ΄όλα να σας ευχαριστήσω για την απάντηση, έχω όμως ένα θεματάκι. Elteo το link για το recovery image είναι ανενεργό, όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!
Link to comment
Share on other sites

http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/ Ελα αδερφε για το restore αν εννοουσες αυτο...αν το κανεις πες μας και εμας αν ειναι ευκολο μην το καταστρεψουμε το κινητο! :Ρ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι αυτό; Γιατί ποιο πριν στο φόρουμ είχα διαβάσει για το 20111222-cm-7.1.0-u8800-Geno-en.zip ενώ εσύ δίνει το 20120107-cm-7.1.0-u8800-Geno-en.zip. Απ΄ότι βλέπω είναι νεότερη έκδοση. Έχει κάποιος δοκιμάσει τη συγκεκριμένη που δίνει ο Pikachukaki;
Link to comment
Share on other sites

Μην σε παρω στο λαιμο μου απλα βρηκα απο το link που δινει παραπανω το παιδι...σορρυ αν σε μπερδεψα!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε. Εγώ το κατέβασα πάντως θα περιμένω την επιβεβαίωση από elteo ή όποιον άλλον το χει κάνει και αύριο θα το προσπαθήσω. Σ' ευχαριστώ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...και εγω απαντησεις περιμενω απο τα παιδια εδω να δουμε αν ειναι safe η ολη φαση!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη λεει για wipe δεν ξερω τη ακριβος θα σβησει επαφες και τετεια τα κραταει απ'οσο ξερω στο gmail τωρα τα apps που εβαλα δεν ξερω αν τα κραταει backup (στυλ icloud) δεν ξερω κιολλας σιγουρα!κατι ασχετο root μπορουμε να κανουμε και με το superuser η αλλο ειναι αυτο..οπως επισης το root χαλαει την εγγύηση

 

Οι εφαρμογες και τα δεδομενα σου θα σβηστουν απο την αναβαθμιση. Απο την εφαρμογη my backup (δεν ειμαι σιγουρος αν λεγεται ετσι γιατι δεν εχω την stock rom) μπορεις να κρατησεις backup των εφαρμογων σου και να τις επαναφερεις μετα την αναβαθμιση. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις την εφαρμογη titanium backup.

Οδηγιες για root. Το superuser ειναι εφαρμογη με την οποια διαχειριζεσαι τα δικαιωματα των εφαρμογων που ζητανε root access. Αν κανεις root την συσκευη θεωρητικα χανεις την εγγυηση αλλα μπορεις ευκολα να αναστρεψεις την διαδικασια και να εισαι εντος εγγυησης.

 

Πρώτα απ΄όλα να σας ευχαριστήσω για την απάντηση, έχω όμως ένα θεματάκι. Elteo το link για το recovery image είναι ανενεργό, όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!

 

http://ignum.dl.sourceforge.net/project/genoandroid/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img

Για να αναβαθμιστεις σε 2.3.5 δεν ειναι απαραιτητα να περασεις custom recovery, παρολα αυτα εγω ειναι το πρωτο που εκανα στην συσκευη μου γιατι σου δινει την δυνατοτητα να παρεις πληρες backup ολης της rom η να εγκαταστησεις καποια custom rom.

 

Σίγουρα είναι αυτό; Γιατί ποιο πριν στο φόρουμ είχα διαβάσει για το 20111222-cm-7.1.0-u8800-Geno-en.zip ενώ εσύ δίνει το 20120107-cm-7.1.0-u8800-Geno-en.zip. Απ΄ότι βλέπω είναι νεότερη έκδοση. Έχει κάποιος δοκιμάσει τη συγκεκριμένη που δίνει ο Pikachukaki;

 

αυτες ειναι custom rom, αν καποια στιγμη θελετε να τις δοκιμασετε μπορειτε μεσω cmw recovery. Η 20120107 ειναι προτιμοτερη γιατι με την προηγουμενη σε καποιους δεν δουλευε η εγγραφη βιντεο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Και για να αναβαθμίσουμε στην 2.3.5 την official πρεπει να κανουμε ολοι αυτη τη διαδικασια με την ροζ οθονη και την αλλαγη του recovery.img και ολα αυτα τα νταραβερια?κιαν κατι παθει το κινητο μετα και πρεπει να το γυρισουμε για service μπορουμε να κανουμε κατι σαν restore για να το δει η wind οτι ειναι απείραχτο και να μην μας ακυρωσει την εγγυηση?Και κατι ασχετο καπου ειδα οτι η 2.3.5 δεν δουλευει το ραδιο ισχύει?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και για να αναβαθμίσουμε στην 2.3.5 την official πρεπει να κανουμε ολοι αυτη τη διαδικασια με την ροζ οθονη και την αλλαγη του recovery.img και ολα αυτα τα νταραβερια?

 

Οχι, μονο το δευτερο σκελος του ποστ του elteo αρκει.

 

κιαν κατι παθει το κινητο μετα και πρεπει να το γυρισουμε για service μπορουμε να κανουμε κατι σαν restore για να το δει η wind οτι ειναι απείραχτο και να μην μας ακυρωσει την εγγυηση?Και κατι ασχετο καπου ειδα οτι η 2.3.5 δεν δουλευει το ραδιο ισχύει?

 

Οτι και να κανεις επανερχεται. Αν παθει ζημια στην πλακετα η συσκευη και δεν επαναφερεται, ουτε στο σερβις θα μπορουν να το δουν.

Το ραδιο δουλευει κανονικα στην 2.3.5, μονο στις custom roms δεν λειτουργει.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Και σορρυ αν επιμενω και γινομαι κουραστικος περνω το δευτερο μερος οπως ειπες και βαζω στα update στην sd..αξιζει να μπω στη διαδικασια η θα ειναι προτιμότερο να περιμενω την official μεσα απο τη wind αν και βλεπω περιμένετε πολυ καιρο να βγει...και οσο αναφορα το πρωτο σκελος ετσι ακαδημαϊκά για τι προσφέρεται?μονο για install custom fw?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και σορρυ αν επιμενω και γινομαι κουραστικος περνω το δευτερο μερος οπως ειπες και βαζω στα update στην sd..αξιζει να μπω στη διαδικασια η θα ειναι προτιμότερο να περιμενω την official μεσα απο τη wind αν και βλεπω περιμένετε πολυ καιρο να βγει...

 

Επι της ουσιας δεν κερδιζεις ουτε χανεις κατι. Προσωπικα βρισκω την 2.3.5 πολυ ομορφοτερη αφου αυτο το λευκο φοντο στα μενου της 2.2.2 δεν μου αρεσε καθολου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο. Απλα πρεπει να ξερεις οτι μεχρι στιγμης δεν υπαρχει τροπος να γυρισεις στην 2.2.2.

Η official της wind δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα απο αυτη που θελεις να βαλεις εκτος απο το ελληνικο πληκτρολογιο.

 

και οσο αναφορα το πρωτο σκελος ετσι ακαδημαϊκά για τι προσφέρεται?μονο για install custom fw?

 

Και για πληρες backup/restore της rom σου.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι με go launcher οποτε ειμαι με θεμα ICS οποτε αυτο με το φοντο που λες δεν το βλεπω αλλα αν δεν εχει καποια διαφορα στη χρηση η αν δεν ειναι ποιο γρηγορη δεν νομιζω πως μεσα σε μια μερα να μπω σε μια τετεια διαδικασια...παντως μηπως ξερεις πως μπορω να βγαλω το πληκτρολογιο που εχει touchpal?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Με το update, ραδιοφωνο τελος και κανενα κερδος .......

Για τους ενδιαφερομενους.....προσπααθω να φτιαξω ενα ρομ για .32 kernel,δηλαδη θα δουλευει μονο για οσους εχουν 2.2,,,,πρωτη αποπειρα χθες,ομως το zip δεν λειτουργησε ,,,,,,,παω να το κανω με καποιο απο τα clockwork backup,,,αν ειχα τα original αρχεια,θα το ειχα ετοιμο,,αλλα νομιζω οτι θα γινει και με τον τροπο που δουλευω,,,,,,

Επισης εχω ετοιμασει καποια μονταρισματα στο build.prop και στο init.d που θα ανεβασω τα λινκ,,,και λειτουργουν για ολα τα ρομ ,,,,,,θα δειτε απιστευτες διαφορες σε performance,scrolling,ηχο,video ,,,κτλ...............συνεχιζεται...............

Link to comment
Share on other sites

Αρα περιμενουμε σε κανα χρονο την ICS?? :Ρ υπαρχει καποια καλη custom που να δουλευουν ολα ομως και το ραδιο γτ ηταν και ενας λογος που πηρα το ideos?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Με το update, ραδιοφωνο τελος και κανενα κερδος .......

 

Στις επισημες 2.3.5 δουλευει κανονικα το ραδιο. Υπαρχει μια custom B540 prerooted και με overclock την οποια θα δοκιμασω και θα σας πω αργοτερα αν λειτουργει.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Με το update, ραδιοφωνο τελος και κανενα κερδος .......

Για τους ενδιαφερομενους.....προσπααθω να φτιαξω ενα ρομ για .32 kernel,δηλαδη θα δουλευει μονο για οσους εχουν 2.2,,,,πρωτη αποπειρα χθες,ομως το zip δεν λειτουργησε ,,,,,,,παω να το κανω με καποιο απο τα clockwork backup,,,αν ειχα τα original αρχεια,θα το ειχα ετοιμο,,αλλα νομιζω οτι θα γινει και με τον τροπο που δουλευω,,,,,,

Επισης εχω ετοιμασει καποια μονταρισματα στο build.prop και στο init.d που θα ανεβασω τα λινκ,,,και λειτουργουν για ολα τα ρομ ,,,,,,θα δειτε απιστευτες διαφορες σε performance,scrolling,ηχο,video ,,,κτλ...............συνεχιζεται...............

 

παιδες ο gkalen ειναι πραγματικα απιστευτος. το τηλεφωνο θα εκτοξευθει. Γιωργο πιασανε το κινητο στα χερια ανθρωποι με HTC EVO 3D και μεινανε με ανοιχτο το στoμα. και με μαμα rom.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ο gkalen ειναι πραγματικα απιστευτος. το τηλεφωνο θα εκτοξευθει. Γιωργο πιασανε το κινητο στα χερια ανθρωποι με HTC EVO 3D και μεινανε με ανοιχτο το στoμα. και με μαμα rom.

 

Κωστα (cocous),ευχαριστω για τα καλα σου λογια,,καναμε καλη με το τηλεφωνο,και θα σου στειλω καποιες εφαρμογες που σου ειπα και ακομα θα σου στειλω ενα build.prop που εφτιαξα χθες ,,και θα βγαζεις και φωτο και video τωρα με 20-25% καλυτερη αναλυση....

 

Σοφοκλα,ευχαριστω για την πληροφορια (οτι το ραδιο δουλευει και με τις κινεζικες αναβαθμισεις,,, ,γιατι με μπερδεψαν τα ποστ και νομιζα οτι δεν ειχε ραδιο,,,οποτε αυτο ειναι καλο γιατι ετσι μπορω τοτε να βοηθησω ακομα και αυτους που εχουν αναβαθμισει και θελουν το τηλεφωνο τους να τρεχει σαν να εχουν περασει custom rom,,,,,,αρκει να το εχουν κανει root και να περασουν recovery......)

Θα ετοιμασω καποια λινκ και θα τα ποσταρω μεχρι αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα...Εκανα ακριβος οτι λεει ο οδηγος εδω μεσα για να βαλω την Official 2.3.5 εβαλα και το CWM μεχρι το step2 ολα καλα αλλαξε και το λειτουργικο...τη το ηθελα και εβαλα το step3 εκανε update και τωρα κολαει στο boot..και με volume+ και power δεν μπορω να μπω στο CWM για να τα κανω παλι ολα απο την αρχη...κανεις καμια βοηθεια??
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα...Εκανα ακριβος οτι λεει ο οδηγος εδω μεσα για να βαλω την Official 2.3.5 εβαλα και το CWM μεχρι το step2 ολα καλα αλλαξε και το λειτουργικο...τη το ηθελα και εβαλα το step3 εκανε update και τωρα κολαει στο boot..και με volume+ και power δεν μπορω να μπω στο CWM για να τα κανω παλι ολα απο την αρχη...κανεις καμια βοηθεια??

 

Τα καταφερα αφου κατεβασα οτι βρηκα απο boot.img και recovery.img εβαλα ξανα απο το step2 τα αρχεια εκανε παλι install και μπηκε κανονικα...αφου μου εκοψε τα ποδια...οποτε τα φωτα σας..τελικα αυτα τα 100Kb του step3 γιατι με καναν τοσο ζημεια?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...