Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μην βαρατε αλλα πως κανουμε overclock?ειμαι με cm7.

 

Θα πας στις ρυθμίσεις και μετά στο Canyogen Mod.Έπειτα στο επιδόσεις.Θα σε βγάλει προσοχή Δράκοι.Θα πάς CPU και θα βάλεις στο max frequency ότι συχνότητα θέλεις.Στο 1.8 δουλεύει απροβλημάτιστα και πάει σφαίρα σε ότι παιχνίδι και αν παίξω(asphalt 6,shadowgun,modern combat 6,9mm,gta3.)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

μην βαρατε αλλα πως κανουμε overclock?ειμαι με cm7.

 

κατεβασε το setcpu η καποια αλλη εφαρμογη απο το market

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις ρυθμίσεις και μετά στο Canyogen Mod.Έπειτα στο επιδόσεις.Θα σε βγάλει προσοχή Δράκοι.Θα πάς CPU και θα βάλεις στο max frequency ότι συχνότητα θέλεις.Στο 1.8 δουλεύει απροβλημάτιστα και πάει σφαίρα σε ότι παιχνίδι και αν παίξω(asphalt 6,shadowgun,modern combat 6,9mm,gta3.)...

 

ευχαριστω :happy: ηδη το εκανα.αν καταλαβα ολη η φασαρια(overclocking) ειναι μονο για παιχνιδια η οχι?

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :happy: ηδη το εκανα.αν καταλαβα ολη η φασαρια(overclocking) ειναι μονο για παιχνιδια η οχι?

 

Ανάλογα.Και στο multitasking πάει σφαίρα στα 1.8.Επίσης αν δεν θέλεις να καις πολυ μπαταρία ρυθμίζεις τη μέγιστη συχνότητα πολύ χαμηλά και κρατάει περισσότερο η μπαταρία.Εννοείται δεν θα παίζεις παιχνίδια η βαρύ multitasking όταν έχεις τη συχνότητα κάτω απο τα 1ghz.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ότι γράφει εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3936096#post3936096

 

ο φίλος scoupegt_13 θα μπορείς να κάνεις overclock σε λίγα δευτερόλεπτα μέχρι 1.9.Στα 1.8ghz είναι σταθερό.

 

 

Μιας που ειπες μεχρι 1,9.

 

Το βαζω στα 1,9 και παω να κανω τεστ στο Antutu και μου κανει επανεκκινηση.

 

Το κανει και σε σας?

 

Και κατι αλλο που θυμηθηκα.

Με τον ηχο εχετε θεμα?

Ο ηχος γενικα απ τα βιντεο , απ τα ηχεια του κινητου δεν ειναι καλος, κανει κατι σκρατσαρισματα...

Εχει βρει κανεις τι καταλληλες ρυθμισεις για τον ηχο?

Edited by scoupegt_13
Link to comment
Share on other sites

Μιας που ειπες μεχρι 1,9.

 

Το βαζω στα 1,9 και παω να κανω τεστ στο Antutu και μου κανει επανεκκινηση.

 

Το κανει και σε σας?

 

Και κατι αλλο που θυμηθηκα.

Με τον ηχο εχετε θεμα?

Ο ηχος γενικα απ τα βιντεο , απ τα ηχεια του κινητου δεν ειναι καλος, κανει κατι σκρατσαρισματα...

 

Στα 1.9 δεν το έχω βάλει ακόμα.Στα 1.8 το έχω απο όταν έβαλα τη rom και λειτουργεί παρα πολύ καλά παντού χωρίς κολλήματα η reboots.Είδα στο antutu όμως ότι ένας με x5 pro είχε τρέξει κανονικά το bench και είχε σκορ πάνω απο 4500(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο) οπότε κάπου αλλού οφείλονται τα reboots.Ο ήχος μέχρι τι μέση δεν παρατηρώ κάτι.Πιο πάνω κατι ελάχιστα αλλά το γράφει και ο genokolar στο xda ότι είναι bug της rom.Θα το διορθώσει λογικά σε επόμενη έκδοση.Επίσης και το accelometer σε μερικά παιχνίδια(asphalt 6) δεν δουλεύει και κουνάς το αμάξι με τα δάχτυλα.Είναι 2-3 μικροπροβλήματα σε αυτή τη rom αλλα μικρό το κακό δεν τα θεωρώ σοβαρά.

 

 

 

Αυτό το πρόβλημα γράφει στο xda

 

Issue: play music with speaker the sound is lots of hums and noises

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Στα 1.9 δεν το έχω βάλει ακόμα.Στα 1.8 το έχω απο όταν έβαλα τη rom και λειτουργεί παρα πολύ καλά παντού χωρίς κολλήματα η reboots.Είδα στο antutu όμως ότι ένας με x5 pro είχε τρέξει κανονικά το bench και είχε σκορ πάνω απο 4500(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο) οπότε κάπου αλλού οφείλονται τα reboots.Ο ήχος μέχρι τι μέση δεν παρατηρώ κάτι.Πιο πάνω κατι ελάχιστα αλλά το γράφει και ο genokolar στο xda ότι είναι bug της rom.Θα το διορθώσει λογικά σε επόμενη έκδοση.Επίσης και το accelometer σε μερικά παιχνίδια(asphalt 6) δεν δουλεύει και κουνάς το αμάξι με τα δάχτυλα.Είναι 2-3 μικροπροβλήματα σε αυτή τη rom αλλα μικρό το κακό δεν τα θεωρώ σοβαρά.

 

 

 

Αυτό το πρόβλημα γράφει στο xda

 

Issue: play music with speaker the sound is lots of hums and noises

 

Ναι το χω δει και εγω αυτο με το bench που εχει 1,9 και εχει σκορ 4800.

Το υψηλοτερο που εχει μεχρι στιγμης το u8800 pro.

 

Γι αυτο ρωτησα και παραξενευομαι.

Στο 1,8 μου κανει το τεστ κανονικα.

 

Στο 1,9 ΜΟΝΟ μου κανει επανεκκινηση την ωρα που παω να κανω το τεστ.

ΑΝ δεν κανω τεστ δεν κανει επανεκκινηση!

 

Δοκιμασε μια στο 1,9 να μου πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το χω δει και εγω αυτο με το bench που εχει 1,9 και εχει σκορ 4800.

Το υψηλοτερο που εχει μεχρι στιγμης το u8800 pro.

 

Γι αυτο ρωτησα και παραξενευομαι.

Στο 1,8 μου κανει το τεστ κανονικα.

 

Στο 1,9 ΜΟΝΟ μου κανει επανεκκινηση την ωρα που παω να κανω το τεστ.

ΑΝ δεν κανω τεστ δεν κανει επανεκκινηση!

 

Δοκιμασε μια στο 1,9 να μου πεις.

 

 

Eνώ ειναι smooth στα πάντα πάει σφαίρα παντού στα 1.9 στο antutu παει να κάνει το test και restart όπως είπες.Τώρα αυτός που έχει στα 1.9 με 4800 λογικά θα έχει πρόγραμμα(set cpu) και έτρεξε το bench και όχι με canyogen.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ για οποιον ειναι ακομα με μαμα ρομ 2.2.2 και θελει root,custom recovery,overcklocking,55.5 fps και ΟΛΕΣ τις λειτουργιες του τηλεφωνου του μεχρι να βγει η σταθερη αναβαθμιση για 2.3

 

ROOT

Kατεβαζουμε πρωτα τους drivers απο δω...

http://www.mediafire.com/?5z6i5cv8l6br292

αλλιως μολις συνδεσουμε το κινητο στον υπολογιστη, το πρωτο παραθυρο που ανοιγει ,εχει 5-6 φακελους και ενας απο αυτους ειναι και ο φακελος drivers

συνδεουμε το τηλεφωνο στον υπολογιστη και παμε ρυθμισεις/εφαρμογες/αναπτυξη και επιλεγουμε , εντοπισμος σφαλματων..... και μολις ενεργοποιησουμε τον εντοπισμο σφαλματων τοτε θα ανοιξει ενα παραθυρο στον υπολογιστη (Hardware Update Wizard),,και ακολουθουμε τις οδηγιες απο δω....http://developer.android.com/sdk/win-usb.html#Win7...[αναλογα με ποια windows (vista,7,xp) τρεχει ο υπολογιστης μας]

οταν τελειωσουμε με την εγκατασταση των drivers ,,κατεβαζουμε το SuperOneClick v2.2 απο δω....ftp://shortfuse.org/SuperOneClick/Pa...-ShortFuse.zip..... η το εχουμε κατεβασει πριν την εναρξη της διαδικασιας(καλυτερα)

το αρχειο το εκανα Extract σε φακελο στην επιφανεια εργασιας μου και ενω το κινητο παραμενει συνδεδεμενο στον υπολογιστη με τον εντοπισμο σφαλματων ανοιχτο,,ανοιγουμε τον φακελο στην επιφανεια εργασιας μας και παταμε δεξι κλικ στο εικονιδιο superoneclick και το τρεχουμε σαν διαχειριστες(run as administrator)

ανοιγει το παραθυρο του προγραμματος και επιλεγουμε ROOT..........σε δυο λεπτα θα εχει τελειωσει,,αποσυνδεουμε το κινητο, το σβηνουμε ,το ανοιγουμε ,παμε στις εφαρμογες μας και βλεπουμε το εικονιδιο superuser(διαχειριστης).....

μετα μπορουμε να κανουμε τα παντα απο το τηλεφωνο χωρις την βοηθεια του υπολογιστη....

και πληροφοριακα, το ροοτ το εκανα με laptop sony vaio πενταετιας που ετρεχε windows vista 32

 

CUSTOM RECOVERY

Kατεβαζουμε από δω…

recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img

μετα ψαχνουμε στο google να βρουμε να κατεβασουμε τον root explorer(v1.6)……

υπαρχουν και αλλοι file manager που να μπορουν να κανουν αυτή τη δουλεια αλλα εγω

μονο root explorer χρησιμοποιω

ανοιγουμε τον root explorer λοιπον και ανοιγουμε τον φακελο....cust backup/image, κανουμε αντιγραφη(copy) το αρχειο recovery.img και επικολληση (paste)σε φακελο στην καρτα μνημης,,.βρισκουμε μετα το αρχειο που κατεβασαμε και το αποσυμπιεζουμε (extract),παμε στο φακελο extracted και το μετονομαζουμε (rename)σε recovery.img….το κανουμε copy και παμε στο φακελο .cust backup/image μετονομαζουμε το υπαρχον recovery .img σε recovery.bak και παταμε paste …μετα κοιταμε στο permissions να εινςι όλα τα κουτακια τσεκαρισμενα και τελος…

σβηνουμε το τηλεφωνο και κρατωντας το vol up + power συνεχως μεχρι να ανοιξει στο

recovery…

 

 

O/C kernel

Κατεβαζουμε από δω…http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354645

Μονο τα πρωτα που λεει…only for froyo

To download που είναι το αρχειο boot.img και το enhanced.conf

Για το αρχειο boot.img ακολουθουμε ακριβως τα βηματα που καναμε για το recovery.img, καμμια αλλαγη εκτος του ότι μετονομαζουμε το υπαρχον boot.img σε boot_backup.img

Για το αρχειο enhanced.zip ,το κανουμε extract ,παμε στο φακελο extracted ,βρισκουμε το αρχειο και το κανουμε copy ,παμε στο system/etc και κανουμε paste..

 

FPS 55.5

Κατεβαζουμε από δω….http://www.ctdisk.com/file/2173677

Μεταφραστε τη σελιδα για να μπορειτε να καταλαβετε πως κατεβαινει δωρεαν

Ανοιγουμε root explorer παμε στο φακελο system/etc. τον ανοιγουμε και παταμε το μενου,επιλεγουμε new folder ,ονομαζουμε τον νέο φακελο init.d ,παμε τωρα και κανουμε extract στο αρχειο enhanced.zip ,παμε στο φακελο extracted βρισκουμε το αρχειο z89uncapfps ,το κανουμε copy και paste μεσα στον φακελο system/etc/init.d (που φτιαξαμε προηγουμενως ,τσεκαρουμε παλι όλα τα κουτακια στο permissions και ετοιμο,παμε τωρα στο αρχειο system/build.prop ,κανουμε open in text editor και στο τελος γραφουμε το εξης….debug.gr.swapinterval=0 ,παμε πισω ,αποθηκευονται οι αλλαγες και κανουμε επανεκινηση το τηλεφωνο και ειμαστε ετοιμοι.

 

ΗD GAMES

Για να παιζεται hd games ,ακολουθηστε οδηγιες από δω…http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1391250

 

οποιος θελει, μπορει να δει ενα video ,δια του λογου το αληθες,εδω...

http://www.youtube.com/watch?v=Rnv67...eature=mh_lolz

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Όταν εχετε εγκαταστησει το recovery.img το πρωτο πραγμα που κανουμε είναι ένα backup,,,..και μετα ξεκιναμε να κανουμε ότι αλλαγες θελουμε….

Χωρις να εχετε κανει backup μην κανετε καμμια αλλαγη

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Η πιο τελευταια official ειναι αυτη ? U8800pro Gingerbread official update 2011.12.31

Εχει δοκιμαστει απο κανεναν ? Τωρα ειμαι στην 26/11.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εδω και μερες εχω ενα θεμα με το τηλεφωνο.

Δεν μου αναγνωριζει πλεον την εξωτερικη SD που του εχω βαλει με αποτελεσμα να μη βλεπει ενα σωρο εφαρμογες καθως και τα widget τους.

Εχω την 3.2.5 και η καρτα ειναι η Emtec 8gb class 4.

Ειναι προβλημα της 3.2.5 ή η καρτα λογω του οτι ειναι class 4 δεν ειναι αρκετα γρηγορη με αποτελεσμα να τα φτυνει?

σε υπολογιστη την διαβαζει παντως...

Ειχε αλλος θεμα με τις εξωτερικες SD?

Να κανω την κινηση να βαλω αλλη ρομ? Η cm7 αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο σε pro 2.3.5 oficial δουλευει?

Rooting the U8800 with SuperOneClick v2.3.3

 

1) Dial: *#*#2846579#*#*

2) Go to projectmenu > background settings > log settings > log switch > set Log on

3) Reboot Phone

4) Switch USB Debugging ON

5) Download SuperOneClick v2.3.3

6) Plug your U8800 into your computer but DO NOT mount SD Card.

7) Run SuperOneClick and press the ROOT Button, and let it do its thing (say yes to install drivers if asked).

8) Your phone should now be Rooted.

9) You can now go back and turn logging off if you want.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ο kernel,δεν ειναι η rom

 

εδω ειναι η κινεζικη B540

http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDEwNTY=

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο σε pro 2.3.5 oficial δουλευει?

Rooting the U8800 with SuperOneClick v2.3.3

 

1) Dial: *#*#2846579#*#*

2) Go to projectmenu > background settings > log settings > log switch > set Log on

3) Reboot Phone

4) Switch USB Debugging ON

5) Download SuperOneClick v2.3.3

6) Plug your U8800 into your computer but DO NOT mount SD Card.

7) Run SuperOneClick and press the ROOT Button, and let it do its thing (say yes to install drivers if asked).

8) Your phone should now be Rooted.

9) You can now go back and turn logging off if you want.

αν θυμαμαι καλα το δοκιμασα και δεν εγινε σε 2.3.5.

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν υπαρχει επισημως η ρομ στο site τους.:rolleyes:

στο Αγγλικο,στο κινεζικο επισημο υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το δοκιμασα και δεν εγινε σε 2.3.5.

 

Και τώρα εγώ πως γίνεται να rootαρω το κινητο μου που έχω την 2,3,5?

ακυρο, τωρα ειδα το πρωτο ποστ:p

Edited by FalloutGR
Link to comment
Share on other sites

στο Αγγλικο,στο κινεζικο επισημο υπαρχει.

 

link? αυτήν έχετε βάλει όλοι?

EDIT: στο κινέζικο έχει μια U8800+ , δεν έχει άλλην. Θα μου δώσεις λινκ;;

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

εγω τον καυμο μου.....εχει γυρισει κανεις σε 2.2.2 να μας πει ακριβως πως το εκανε?εγω 3 φορες προσπαθησα αλλα τζιφος,και φτου απ την αρχη

elteo εδω την ειχε δωσει ο akalos πιο παλια http://www.megaupload.com/?d=55XORRPE

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

ΗD GAMES

Για να παιζεται hd games ,ακολουθηστε οδηγιες από δω…http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1391250

 

οποιος θελει, μπορει να δει ενα video ,δια του λογου το αληθες,εδω...

http://www.youtube.com/watch?v=Rnv67...eature=mh_lolz

 

το δοκιμασες αυτο και ειναι κομπλε?

θελω να το κανω γιατι εχω κ εγω τελικα προβλημα με καποια hd παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασες αυτο και ειναι κομπλε?

θελω να το κανω γιατι εχω κ εγω τελικα προβλημα με καποια hd παιχνιδια.

 

 

Φίλε μου διάβασε 1-2 σελίδες πιο πίσω έγραψα πιο ήταν το πρόβλημα και δεν μου έπαιζαν τα HD games με CM7.Θέλει ένα edit το build.prop αρχείο στο system με το root explorer.Έπειτα θα το βλέπει το κινητό ως desire HD και θα κατεβάζει κανονικά τα αρχεία στο x5pro.Παίζουν τα πάντα με αυτό με κορυφαία τα shadow guardian/modern combat 3.

 

Το λινκ απο πανω αν κάνεις τροποποίηση αυτά που λέει θα σου βγάζει μαύρη οθόνη στο restart και θέλει φλασάρισμα απο την αρχή.Θέλει 2 πράγματα να αλλάξεις μόνο και έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

εγω τον καυμο μου.....εχει γυρισει κανεις σε 2.2.2 να μας πει ακριβως πως το εκανε?εγω 3 φορες προσπαθησα αλλα τζιφος,και φτου απ την αρχη

elteo εδω την ειχε δωσει ο akalos πιο παλια http://www.megaupload.com/?d=55XORRPE

 

Α! αυτή είναι; Γιατί κάποιοι έλεγαν για την 522 που ξανανέβασαν οι κινέζοι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Α! αυτή είναι; Γιατί κάποιοι έλεγαν για την 522 που ξανανέβασαν οι κινέζοι.

ποια 522;;;;;

για το απλο ειναι

οποιος θελει γενικων καθηκοντων βαζει Β512

=======για παιχνιδια CM7

=======για ομορφιες και οχι μονο Miui.

Link to comment
Share on other sites

ποια 522;;;;;

για το απλο ειναι

οποιος θελει γενικων καθηκοντων βαζει Β512

=======για παιχνιδια CM7

=======για ομορφιες και οχι μονο Miui.

 

Με spb shell 3d η cm7 γίνετε απίστευτη.Η Miui τι παραπάνω έχει να προσφέρει σε αυτό τον τομέα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...