Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απλά γενική χρήση αυτό το θηρίο, δε θα το λεγα. καλύπτει και βαριά χρήση

 

 

Onda V711s, Pipo S1pro

 

Για 10αρι τι προτείνεται?

 

Αγόρασα ενα Turbo-x και μου έχει σπάσει τα νεύρα.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπαίνω και εγώ σιγά σιγά στο ψάξιμο ενός tablet!!

Οι ερωτήσεις αρκετές και θα ήθελα την βοήθεια σας (λόγω εμπειρίας)

1. Θέλω ένα οικονομικό tabletaki για χρήση περισσότερο Internet και ποιο λίγο παιχνίδια

2.Κινέζικο ή Ελληνικό;

3.Κόστος μικρό (γιατί δεν το είχα στο πρόγραμμα)

4.Ένα value for Money ........

Αναμένω προτάσεις ...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπαίνω και εγώ σιγά σιγά στο ψάξιμο ενός tablet!!

Οι ερωτήσεις αρκετές και θα ήθελα την βοήθεια σας (λόγω εμπειρίας)

1. Θέλω ένα οικονομικό tabletaki για χρήση περισσότερο Internet και ποιο λίγο παιχνίδια

2.Κινέζικο ή Ελληνικό;

3.Κόστος μικρό (γιατί δεν το είχα στο πρόγραμμα)

4.Ένα value for Money ........

Αναμένω προτάσεις ...Ευχαριστώ

 

 

Best value for money αυτη τη στιγμη θεωρω αυτο.

 

http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=249-94-VRTAG8I

http://www.skroutz.gr/s/4288745/Vero-G8i-16GB.html

 

Δες κι εδω για λεπτομερειες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=380620

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την παρακάτω αγορά tablet: χρειάζομαι χρήση internet,games,youtube. Μπορώ να ξοδεψω έως 300€. Σκέφτομαι να αγοράσω το lg pad 8,3. Τι γνώμη έχετε? Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου ειναι πολλα εγω λεω αυτο εδω (https://www.skroutz.gr/s/4247338/Asus-MeMO-Pad-ME302KL-10-16GB.html)

 

εδω ειναι ολα μαζι http://www.asus.com/Tablets_Mobile/Memo_Pad_Products/

 

Αυτό που ποστάρεις έχει σαν βασική διαφορά με αυτό που σου πόσταρα εγώ την υποστήριξη για 3G/4G δίκτυα, έχεις ανάγκη στο τάμπλετ σου για κάτι τέτοιο? Αν όχι μήπως να πας στο φθηνότερο? (εντάξει το δικό σου είναι και τετραπύρηνο, αλλά δεν νομίζω να δεις τόση διαφορά από το άλλο.

Πολλές φορές μας πιάνει η καταναλωτική μας μανία και ψωνίζουμε πράγματα τα οποία δεν χρειαζόμαστε απαραίτητα (εγώ πρώτος από όλους, δεν με βγάζω απέξω), γιαυτό το λέω. Αν πάλι χρειάζεσαι το δίκτυο κινητής... τότε το χέρι θα πρέπει να μπει και βαθύτερα στην τσέπη, εκτός αν κοιτάξεις και σε κίνα μεριά.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Best value for money αυτη τη στιγμη θεωρω αυτο.

 

http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=249-94-VRTAG8I

http://www.skroutz.gr/s/4288745/Vero-G8i-16GB.html

 

Δες κι εδω για λεπτομερειες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=380620

 

μου άρεσε αρκετά και το σκέφτομαι σοβαρά.....το θέμα είναι αγορά από Ελλάδα με 180 ή από έξω στα 135; και αν είναι από έξω από που; παίζει κάπου κάτι σε προφορά ;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ για τάμπλετ και μετά από διάβασμα και από ώρες θέασης βίντεο με παρουσιάσεις στον εγωσωλήνα, κατέληξα για μια ακόμα φορά στο Pipo max m6.

Το βρήκα εδώ και εδώ στις δυο πιο καλές τιμές.

Από αξιοπιστία τι λένε τα δύο συγκεκριμένα καταστήματα?

Ποιο από τα δύο να προτιμήσω?

Και τα δύο από ότι βλέπω το έχουν με δωρεάν αποστολή και η διαφορά τους βέβαια είναι αμελητέα.

Το τάμπλετ το θέλω βασικά για αναπαραγωγή υλικού στην τηλεόραση, (από το youtube ως επί το πλείστον, γιατί media player έχω αυτόνομο) και για σερφάρισμα στο ίντερνετ.

Επικουρικά θα χρησιμοποιείται για διάβασμα ηλεκτρονικών βιβλίων και για κανένα παιχνιδάκι, όχι τίποτα βαρύ και ιδιαίτερο, mind test ως επί το πλείστον.

Οπότε θεωρώ βασική την ύπαρξη θύρας HDMI και μέγεθος από 9 κα πάνω για άνετο σερφάρισμα, αφού αυτή θα είναι και η πιο βασική του χρήση.

Κατά καιρούς είχα στο στόχο διάφορα μηχανάκια όπως τα :

Hyundai T10 (αυτό ήταν από την αρχή ο στόχος μου, αλλά το βρίσκω αρκετά ακριβότερα και είπα να το αφήσω)

Hyundai T7s (αυτό δεν το παρήγγειλα στο τσακ λόγω της 7άρας οθόνης του)

Cube u30gt2

Αλλά και άλλα όπως το Onda V972, Ployer momo 19HD, Ramos W30HD τα οποία απέρριψα είτε για έλλειψη θύρας HDMI, είτε για μικρότερες ελλείψεις π.χ. Bluetooth. OTG, για μνήμη 1GB αντί για 2 κ.λ.π.

 

Αν παρόλα αυτά κάποιος πιστεύει ότι κάποιο άλλο μηχανάκι θα μου κάνει καλύτερα, ας το προτείνει.

Εκείνο που με προβληματίζει είναι μήπως επειδή δεν το βλέπω να κυκλοφορεί ευρέως το pipo max m6, τα καταστήματα αυτά πουλάνε όχι απολύτως καινούρια μηχανήματα, αλλά επισκευασμένα τα οποία τα πουλάνε πλέον σαν καινούρια. Μια βοήθεια ρε παιδιά μπας και το αποφασίσω τελικά και το πάρω…

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

2gb ram,4core,3g,otg υπαρχει κατι απο 150 μεχρι 200 ευρω?

PIPO,η ONDA η κατι αλλο?CUBE?AINOL ?Ποια ειναι η πιο αξιοπιστη?

 

κατεληξε η γυναικα μου σε αυτο! ειναι καλο να περιμενω το presell?

http://www.geekbuying.com/item/Pipo-U8T-RK3188-1-6GHz-7-85-inch-Tablet-PC-3G-Phone-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-2GB-16GB-323949.html ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? Η ΑΝΑΛΥΣΗ μηπως ειναι χαμηλη?παιχνιδια,σερφαρισμα και ιντερνετ και ταινιες απλες θα βλεπει

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

2gb ram,4core,3g,otg υπαρχει κατι απο 150 μεχρι 200 ευρω?

PIPO,η ONDA η κατι αλλο?CUBE?AINOL ?Ποια ειναι η πιο αξιοπιστη?

 

κατεληξε η γυναικα μου σε αυτο! ειναι καλο να περιμενω το presell?

http://www.geekbuying.com/item/Pipo-U8T-RK3188-1-6GHz-7-85-inch-Tablet-PC-3G-Phone-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-2GB-16GB-323949.html ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? Η ΑΝΑΛΥΣΗ μηπως ειναι χαμηλη?παιχνιδια,σερφαρισμα και ιντερνετ και ταινιες απλες θα βλεπει

 

Η αναλυση είναι λίγο χαμηλή και ίσως δεν ξετρελαθεί η γυναίκα σου. Είναι τουλάχιστον IPS η οθόνη, θα έχει καλή απεικόνιση χρωμάτων για τις ταινίες. ;) Για σερφαρισμα μια χαρά θα είσαι από την άλλη.

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση είναι λίγο χαμηλή και ίσως δεν ξετρελαθεί η γυναίκα σου. Είναι τουλάχιστον IPS η οθόνη, θα έχει καλή απεικόνιση χρωμάτων για τις ταινίες. ;) Για σερφαρισμα μια χαρά θα είσαι από την άλλη.

Μια χαρα ειναι η ανάλυση για 8 ίντσες, εκτός αν διαβαζεις μεγάλα κείμενα με μικρά γράμματα..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η ανάλυση για 8 ίντσες, εκτός αν διαβαζεις μεγάλα κείμενα με μικρά γράμματα..
facebook,twitter και οτι λινκ ανοιγει απο αυτες τις εφαρμογες θα το χρησιμοποιει μεσω καποιου browser.μουσικη,καμια φωτο αυτα,.μου φαινεται πολυ καλη επιλογη.ενταξει για εμενα αργοτερα θα προτιμουσα hd οθονη αλλα επι της ουσιας κι εγω βασικα σερφαρισμα κανω.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω tablet για φίλο 9"-10.1" κατά προτίμηση Pipo

Θα χρησιμοποιηθεί για σερφάρισμα,προβολή ταινιών,κάποια παιχνίδια(όχι ιδιαιτέρων απαιτήσεων)και ίσως για διάβασμα βιβλίων.

Ποιό πιστεύεται ανταποκρίνεται σε αυτές τις απαιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

παιδια το 3g ειναι απαραιτητο?το εχω ξαναρωτησει και μου ειχε πει καποιος αντι να εχω 3g ενσωματωμενο να κανω wifi tethering μεσω του κινητου?ειναι καλυτερο αυτο?εξωτερικο δεκτη 3g δεν θελω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το 3g ειναι απαραιτητο?το εχω ξαναρωτησει και μου ειχε πει καποιος αντι να εχω 3g ενσωματωμενο να κανω wifi tethering μεσω του κινητου?ειναι καλυτερο αυτο?εξωτερικο δεκτη 3g δεν θελω.

 

Τι εννοείς απαραίτητο; Αν ΘΕΣ να έχεις Internet παντού και έξω στο χωράφι, στον δρόμο κλπ τότε θες είτε 3G tablet είτε να κάνεις αυτό που σου λέει ο φίλος σου. Αν έχεις δεδομένα στο κινητό σου (και είναι Android, Apple, WP) κλπ τότε μπορείς να «συνδέσεις» το tablet σου στο κινητό ασύρματα και να του δίνεις Internet. Νομίζω οτι είναι καλύτερο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς απαραίτητο; Αν ΘΕΣ να έχεις Internet παντού και έξω στο χωράφι, στον δρόμο κλπ τότε θες είτε 3G tablet είτε να κάνεις αυτό που σου λέει ο φίλος σου. Αν έχεις δεδομένα στο κινητό σου (και είναι Android, Apple, WP) κλπ τότε μπορείς να «συνδέσεις» το tablet σου στο κινητό ασύρματα και να του δίνεις Internet. Νομίζω οτι είναι καλύτερο αυτό.
ειναι καλυτερο ποιο ?να παιρνει data απο το κινητο που ειναι ηδη ετοιμο 3g?για να μην τελειωνει και η μπαταρια του ταμπλετ γρηγορα?
Link to comment
Share on other sites

ειναι καλυτερο ποιο ?να παιρνει data απο το κινητο που ειναι ηδη ετοιμο 3g?για να μην τελειωνει και η μπαταρια του ταμπλετ γρηγορα?

 

Ναι είναι καλύτερο να παίρνεις από το κινητό όποτε θες. Άσε που το 3G στο tablet σε υποχρεώνει να αγοράσεις μία ακόμα κάρτα και να της βάζεις λεφτά για δεδομένα μέσα. Ενώ με το κινητό όποτε θες παίρνεις δεδομένα και μετά σταματάς. Πρόσεχε όμως γιατί θα τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία του κινητού όση ώρα το κάνεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλύτερο να παίρνεις από το κινητό όποτε θες. Άσε που το 3G στο tablet σε υποχρεώνει να αγοράσεις μία ακόμα κάρτα και να της βάζεις λεφτά για δεδομένα μέσα. Ενώ με το κινητό όποτε θες παίρνεις δεδομένα και μετά σταματάς. Πρόσεχε όμως γιατί θα τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία του κινητού όση ώρα το κάνεις αυτό.

καταλαβα.βεβαια στην βοντα που ειμαστε εχει μια υπηρεσια 4sharing καπως ετσι που με 5 ευρω εφαπαξ εχεις μια σιμ που μοιραζεται τα δεδομενα απο την αλλη σιμ του κινητου!οποτε και ετσι βολευει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φίλος μου θέλει ένα 10άρι τάμπλετ για το μικρό του για να παίζει παιχνίδια (κυρίως) και το βασικό που είναι το μπάτζετ, είναι μέχρι 130€, άντε το πολύ 150€ (αν και θα προτιμούσε να παραμείνει στα 130€).

Εγώ του είπα να πάρει το Aino; Novo 10 Hero. Υπάρχει τιποτα καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ? Κάτι από Ελλάδα στις 10" ?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Το Onda 975M το εχει κανεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω tablet για φίλο 9"-10.1" κατά προτίμηση Pipo

Θα χρησιμοποιηθεί για σερφάρισμα,προβολή ταινιών,κάποια παιχνίδια(όχι ιδιαιτέρων απαιτήσεων)και ίσως για διάβασμα βιβλίων.

Ποιό πιστεύεται ανταποκρίνεται σε αυτές τις απαιτήσεις;

Κάποια γνώμη;
Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω ενα ταμπλετ φθηνο 10".

ξερει κανεις καποια σελιδα απο εξωτερικο να μου προτεινει?

δεν θελω κατι ιδιαιτερο απλα να ειναι 10" και να παιζει βιντεο απο usb

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτινει κάποιο tablet με τιμή κάτω απο 50 ευρώ μαζί με μεταφορικά? Η χρήση του θα είναι videακια youtube για το ανηψακι, και κλήσεις skype (για να επικοινωνώ με τους δικους μου). Στο 99% των περιπτώσεων δεν θα κάνει τπτ αλλο. Αντε και κανα παιχνιδάκι οπου θα βάζει τα σχήματα και τα ζωακια στη σωστή τους θέση. Μιλαμε για 3 χρονων και αν είμαστε τυχεροι θα το κρατησει 1-2χρονια. Επειδή δεν νιώθουμε και ιδαιτερα άνετα όταν του δινουμε το samsung galaxy 3 παρ'όλο που του έχουμε μάθει να προσέχει.

 

Προσανατολίζομαι σε διάφορα ανωνυμα που βρίσκω στα κινεζομαγαζα, αλλα το καλύτερα που βρίσκω έχουν διπυρηνο με 512ram και χαμηλή αναλυση οθόνης. Πιστεύω ότι με καλύπτουν για αυτά που θέλω, αλλα έλεγα αν είχε κανεις να προτίνει τπτ με λίγη περισσότερη ραμ (κυριως αυτή με χαλαει παρα η αναλυση της οθόνης).

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον προκειται για μωρο παιδι, παρε καποιο με καλη αναλυση. Αν κ σε αυτα τα χρηματα δε θα βρεις κατι
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον προκειται για μωρο παιδι, παρε καποιο με καλη αναλυση. Αν κ σε αυτα τα χρηματα δε θα βρεις κατι

 

 

Για ποιο λόγο? Πού θα καταλάβει τη διαφορά στην αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το κάζο που έπαθα με το CHUWI V88HD (επιστράφηκε σήμερα το πρωί)

είμαι σε φάση αναζήτησης tablet για τον μικρό μου γιό

Το λίγο που το δούλεψε σαν διάσταση (7,9 inch) τον βόλεψε

οπότε προσανατολίζομαι να αναζητήσω κάτι αντίστοιχο

Απαιτήσεις : παιχνίδια, internet, ταινίες

Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...