Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα την επιλογη tablet.

μετα απο ψαξιμο κ μιας κ τo 3g ειναι απαραιτητο, εχω καταληξει σε 2 μοντελα

 

Sony Xperia S

Samsung Galaxy Note N8000

 

το συν στο sony ειναι φυσικα η τιμη του κ η καμερα του. χαρακτηριστικα ομως, το samsung δειχνει πιο δυνατο με ελαφρος καλυτερο επεξεργαστη, περισσοτερη ram και δυνατοτερη μπαταρια.

δεδομενου οτι το αρχικο μου μπατζετ ηταν στα 400 ευρω κ επειδη το 3g ειναι απαραιτητο, αξιζει να αναιβω στα 500 ή το sony θα καλυψει τις αναγκες μου (αναγκες οι οποιες ειναι χρηση office, pdf κ powerpoint εργασιες, κανα παιχνιδακι, καμια ταινια και μουσικη, χρηση internet)?

 

ευχαριστω για το χρονο σας.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα την επιλογη tablet.

μετα απο ψαξιμο κ μιας κ τo 3g ειναι απαραιτητο, εχω καταληξει σε 2 μοντελα

 

Sony Xperia S

Samsung Galaxy Note N8000

 

το συν στο sony ειναι φυσικα η τιμη του κ η καμερα του. χαρακτηριστικα ομως, το samsung δειχνει πιο δυνατο με ελαφρος καλυτερο επεξεργαστη, περισσοτερη ram και δυνατοτερη μπαταρια.

δεδομενου οτι το αρχικο μου μπατζετ ηταν στα 400 ευρω κ επειδη το 3g ειναι απαραιτητο, αξιζει να αναιβω στα 500 ή το sony θα καλυψει τις αναγκες μου (αναγκες οι οποιες ειναι χρηση office, pdf κ powerpoint εργασιες, κανα παιχνιδακι, καμια ταινια και μουσικη, χρηση internet)?

 

ευχαριστω για το χρονο σας.

Το S to έχει η κόρη μου.Το Νοτε το έχω δουλέψει απλά σε φίλους.

Το S έχει καλή κατασκευή και με την τελευταία αναβάθμιση πάει πολύ καλά.

Ωστόσο η κάμερα των 8 Μ δεν τραβά ποιοτικές φωτογραφίες .Μην τσιμπάς λοιπον με τα ονομαστικά MP .

Η απογοήτευση για το SONY είναι όμως η αντιπροσωπεία.Τραγικό σερβις ,αν χρειστείς κάτι -όπως χρειάστηκα- αγένεια και προχειρότητα.

Το ΝΟΤΕ σε οποιαδήποτε έκδοσ'η του ,είναι εξαιρετικό και σαν τάμπλετ νομίζω πιο πλήρες αν και τα 10.1 μου φαίνονται μεγάλη διάσταση.

Θα σου πρότεινα το ΝΟΤΕ ,ιδίως αν το αγόραζες από κάποιο αξιόπιστο σκρουτζομάγαζο οπότε θα σου ερχόταν και πολύ φθηνότερο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

με το οποίο διαφωνείς?

 

Δεν εχω κανενα λογο μιας και δεν το εχω. Παρ' οτι φαινεται αρκετα αντικειμενικος και τεκμηριωνει αυτα που γραφει καλο θα ηταν να μην ξεχναμε οτι ειναι ταυτοχρονα και πωλητης.:rolleyes:

Κατα την ταπεινη μου αποψη παντως δυσκολα θα εβρισκε κανεις απροβληματιστη συσκευη (με ολα αυτα που διαβαζω εντος-εκτος Ελλαδος),καλυτερα θα ηταν να εχει τουλαχιστον προβληματα που να λυνονται ευκολα και σιγουρα αυτο που ειπε ο Frontier,να υπαρχει δηλαδη οσο το δυνατον καλυτερη και μακροπροθεσμη υποστηριξη απο τον κινεζο κατασκευαστη.

Παντως (και παλι απο τις παρα πολες αναφορες) αν το Hyundai T10 ειχε καλη υποστηριξη θα ηταν πραγματικα το καλυτερο στα χρηματα του:D

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτων των 3 ταμπελτ ποιο θα επιλέγατε και γιατί?

1)Vero A8826 (8GB)

2)Coby Kyros MID8065 8" (8GB)

3)Yarvik TAB07-200 Xenta 7" (8GB)

Μόνο Vero .

Link to comment
Share on other sites

Το S to έχει η κόρη μου.Το Νοτε το έχω δουλέψει απλά σε φίλους.

Το S έχει καλή κατασκευή και με την τελευταία αναβάθμιση πάει πολύ καλά.

Ωστόσο η κάμερα των 8 Μ δεν τραβά ποιοτικές φωτογραφίες .Μην τσιμπάς λοιπον με τα ονομαστικά MP .

Η απογοήτευση για το SONY είναι όμως η αντιπροσωπεία.Τραγικό σερβις ,αν χρειστείς κάτι -όπως χρειάστηκα- αγένεια και προχειρότητα.

Το ΝΟΤΕ σε οποιαδήποτε έκδοσ'η του ,είναι εξαιρετικό και σαν τάμπλετ νομίζω πιο πλήρες αν και τα 10.1 μου φαίνονται μεγάλη διάσταση.

Θα σου πρότεινα το ΝΟΤΕ ,ιδίως αν το αγόραζες από κάποιο αξιόπιστο σκρουτζομάγαζο οπότε θα σου ερχόταν και πολύ φθηνότερο.

 

το θεμα ειναι πως, βασει σχολιων παντα, στο σκουτζ που ειδα τα περισσοτερα φθηνα ειναι παραεισαγωγες κ δεν θελω να μπλεξω σε περιπτωση προβληματος.

η λυση να κανω το κινητο μου hοt spot κ να τραβαει το tablet απο εκει internet ειναι αξιποπιστη? απο ταχυτητα, μηπως θα ειναι πολυ αργο?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διάσταση οθόνης; κόστος; φαντάζομαι θες κάτι μεγάλο και με καλή ανάλυση μιας κι αντικαθιστάς laptop, άρα δες το Cube U30GT2

Οντως θελω μεγαλη και καλη οθονη (Αν με δουν οι μαθητες μου να γραφω σε ατονικο, τηνεβαψα Γραφω απ το w100και ειναι πολυ αβολοι οι τονοι)

 

Τα ΡΙΡΟ Μ9-Μ8 είναι αντάξια με το Cube U30GT2[/quote

Γεια σου Σπυρο. Εσύ κατεληξες καπου?

 

Αν θέλεις Retina οθόνη, το Pipo M6 είναι μακράν καλύτερο όλων αυτών.

Σε τι υπερεχει και ποσο αντιληπτη ειναι δια γυμνου σ αυτες τις ιντσες η διαφορα?

 

O τύπος είναι 100% 'μέσα'.

Το μέγεθος και η ποιότητα κατασκευής παίζουν μεγάλο ρόλο, ίσως και μεγαλύτερο από τα 'σκέτα' specs.

Και τα Exynos 4412 είναι ό,τι πιο 'snappy' υπάρχει, αλλά παίζουν μόνο με ICS.

Μηπως με αρκετα λιγοτερα λεψτα που ε ουν τα RK κανω εξξσου καλα τη δουλεια μου

 

 

Δεν εχω κανενα λογο μιας και δεν το εχω. Παρ' οτι φαινεται αρκετα αντικειμενικος και τεκμηριωνει αυτα που γραφει καλο θα ηταν να μην ξεχναμε οτι ειναι ταυτοχρονα και πωλητης.

Κατα την ταπεινη μου αποψη παντως δυσκολα θα εβρισκε κανεις απροβληματιστη συσκευη (με ολα αυτα που διαβαζω εντος-εκτος Ελλαδος),καλυτερα θα ηταν να εχει τουλαχιστον προβληματα που να λυνονται ευκολα και σιγουρα αυτο που ειπε ο Frontier,να υπαρχει δηλαδη οσο το δυνατον καλυτερη και μακροπροθεσμη υποστηριξη απο τον κινεζο κατασκευαστη.

Παντως (και παλι απο τις παρα πολες αναφορες) αν το Hyundai T10 ειχε καλη υποστηριξη θα ηταν πραγματικα το καλυτερο στα χρηματα του:D

 

Μπερδεψε με κι αλλο ! (με την καλη εννοια ... :rolleyes:Δε μου φταναν τα ΠΙΠΟ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΟΙ, πετας κι εσυ τωρα το ΧΙΟΥΝΤΑΙ (που παρεΜπιπτοντως το χαζευα λιγο πριν στειλεις το ποστ σου) κι αντε να βγαλω ακρη εγω ο απλος φιλολογισκος

 

Στο δια ταυτα λοιπον, (δεξι κλικ και highlighting gia copy paste πως κανουμε ?)

Απ την Κικη κι απ την Κοκω ποια να διαλεξω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταύρο!Θα μπορούσες όμως να μου αιτιολογήσεις λίγο την επιλογή?

 

Εγγύηση από Ελληνική αντιπροσωπεία (Oktabit).

 

 

 

 

 

Μηπως με αρκετα λιγοτερα λεψτα που ε ουν τα RK κανω εξξσου καλα τη δουλεια μου

 

Μπερδεψε με κι αλλο ! (με την καλη εννοια ... :rolleyes:Δε μου φταναν τα ΠΙΠΟ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΟΙ, πετας κι εσυ τωρα το ΧΙΟΥΝΤΑΙ (που παρεΜπιπτοντως το χαζευα λιγο πριν στειλεις το ποστ σου) κι αντε να βγαλω ακρη εγω ο απλος φιλολογισκος

 

Στο δια ταυτα λοιπον, (δεξι κλικ και highlighting gia copy paste πως κανουμε ?)

Απ την Κικη κι απ την Κοκω ποια να διαλεξω?

 

O RK3188 άνετα θα σε καλύψει.

Cube & PIPO είναι καλές μάρκες και έχουν υποστήριξη (RK3188).

Η Hyundai έχει καλές προτάσεις σε Exynos 4412, αλλά μη περιμένεις πολλά σε θέματα ROMs εξαιτίας της Samsung.

 

Αν πάντως θέλεις Retina, περίπου στα λεφτά που έχει το Cube U30Gt2 pea (+20 Euro), παίρνεις το Μ6 3G και καλύπτεις ανάγκες συνδεσιμότητας αν κινείσαι έξω (υποστηρίζει 2G & 3G δίκτυα - το χρησιμοποιώ με καρτοκινητή Frog).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

O RK3188 άνετα θα σε καλύψει.

Cube & PIPO είναι καλές μάρκες και έχουν υποστήριξη (RK3188).

Η Hyundai έχει καλές προτάσεις σε Exynos 4412, αλλά μη περιμένεις πολλά σε θέματα ROMs εξαιτίας της Samsung.

 

Αν πάντως θέλεις Retina, περίπου στα λεφτά που έχει το Cube U30Gt2 pea (+20 Euro), παίρνεις το Μ6 3G και καλύπτεις ανάγκες συνδεσιμότητας αν κινείσαι έξω (υποστηρίζει 2G & 3G δίκτυα - το χρησιμοποιώ με καρτοκινητή Frog).

Αν μου εξηγησεις τη διαφορα της Retina κι α ν οντως αξιζει σε τοσο μικρη οθονη ΚΑΙ ποιο απ τα 2 υπερεχει Μ6 3G or M8 max pro θα αγαλλιασω ! :O

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

Αν μου εξηγησεις τη διαφορα της Retina κι α ν οντως αξιζει σε τοσο μικρη οθονη ΚΑΙ ποιο απ τα 2 υπερεχει Μ6 3G or M8 max pro θα αγαλλιασω ! :O

 

Καταρχάς, δε μιλάμε για μικρές οθόνες: 9.7" το Μ6, 10.1" το U30GT2 :)

 

Η διαφορά της Retina με την FullHD οθόνη είναι στην ανάλυση: η πρώτη είναι 2048x1536 pixels, η δεύτερη 1920x1080 pixels, με αποτέλεσμα η Retina να έχει λίγο πιο "φυσική" απεικόνιση των διάφορων εικονοστοιχείων στην οθόνη, διαφορά αρκετά εμφανής - κατά την ταπεινή μου άποψη - κατά την ανάγνωση κειμένων (PDFs) και ιστοσελίδων. Για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις (π.χ παιχνίδια), η ύπαρξη της Retina δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα, αντιθέτως μπορεί να κάνει κάποια παιχνίδια να μη λειτουργούν σωστά, κάτι που βέβαια ισχύει και για την FullHD οθόνη αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

Για το σκοπό αυτό οι κατασκευαστές ενσωματώνουν και λειτουργία "κανονικής" ανάλυσης στις ROMs: αλλάζει η ανάλυση της οθόνης σε 1600x1200 pixels (M6) και 1280x800 αντίστοιχα (U30GT2), ώστε να επιτυγχάνεται καλύτερη συμβατότητα με τα παιχνίδια που απαιτούν υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης, μιας που όσο υψηλότερη η ανάλυση τόσο περισσότερα δεδομένα απεικόνισης πρέπει να μετακινήσει στη μνήμη το υποσύστημα γραφικών.

 

Στο ερώτημά σου, σε θέματα οθόνης υπερέχει το Μ6 του M8 pro (το ένα είναι Retina, το άλλο έχει ανάλυση 1280x800 σε 9.4" οθόνη).

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να μπερδευεσαι αγαπητε.

Hyundai T 10 υποστηριξη γιοκ = το ξεχνας= πας παρ' κατω.

Ο φιλος frontier -με μεγαλη εμπειρια- εχει ηδη δοκιμασει το Pipo m6 και ειναι πολυ ευχαριστημενος, εαν δεν παρουσιαζει lag (πραγμα πολυ συνηθισμενο στα retina displays λογω καρτας γραφικων)τοτε σιγουρα εχεις ισως την καλυτερη λυση σε αυτα τα χρηματα, σε σχεση παντα με Apple, Google,samsung κ.τ.λ.π κ.τ.λ.π.:)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως, βασει σχολιων παντα, στο σκουτζ που ειδα τα περισσοτερα φθηνα ειναι παραεισαγωγες κ δεν θελω να μπλεξω σε περιπτωση προβληματος.

η λυση να κανω το κινητο μου hοt spot κ να τραβαει το tablet απο εκει internet ειναι αξιποπιστη? απο ταχυτητα, μηπως θα ειναι πολυ αργο?

 

Αν είναι ευρωπαϊκό το ταμπλετ έχει κανονικά εγγύηση χωρίς κανένα πρόβλημα στην Ελλάδα.

Η λύση να κάνεις το κινητό Hot spot είναι αξιόπιστη αρκεί το κινητό να έχει καλό 3G δέκτη.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταύρο!Θα μπορούσες όμως να μου αιτιολογήσεις λίγο την επιλογή?

 

Οι άλλες δεν υποστηρίζονται από Ελληνική αντιπροσωπεία?Και επιπλέον εναν χρόνο εγγύηση βλέπω..δεν ειναι υποχρεωμένη όλοι από Ε.Ε για 2 χρόνια?Και επιπλέον επειδή δεν μπορώ να το βρώ κάπου ξέρουμε αν υποστηρίζουν τα vero java και word + powerpoint?Και επίσης βρίσκω με 20 ευρώ παραπάνω ενα μοντέλο της εταιρείας με ips?Ειναι απαραίτητο αυτο και αξίζει να δωσω 20 ευρώ παραπάνω να το χω?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις Retina οθόνη, το Pipo M6 είναι μακράν καλύτερο όλων αυτών.

Είναι όντως και μάλλον για εκεί πάω κι εγώ.

Τα U30 είχαν απίστευτα προβλήματα - τα νήματα εδώ τα περιγράφουν - χώρια που η Cube αλλάζει τα specs για πλάκα (προς το χειρότερο) εξαπατώντας τον πελάτη (ξέχασες τα κουλά με τα ηχεία και τις οθόνες; ). Παραγγέλνεις IPS και το ίδιο μοντέλο έρχεται και MVA, χωρίς - αρκετές φορές - οι πωλητές να μπορούν να τα ξεχωρίσουν. Τα hardware mods για fixes στα Cube είναι περισσότερα όλων, κάτι που υποδηλώνει σχεδιαστικές ατέλειες.

 

Το δε U30Gt2 Pea/RK3188 based - η ναυαρχίδα της - έχει άθλιο Wifi σε σχέση με μοντέλα της ίδιας κατηγορίας, με πάρα πολλές αναφορές προβλημάτων και παράπονα σε ξένα Forums (στο slatedroid γίνεται χαμός). Ακόμα και εδώ υπάρχουν παράπονα και οι τελευταίες ROMs μειώνουν το ρυθμό διαμεταγωγής για να είναι σταθερότερο.

 

H Pipo έχει εξελιχθεί πάρα πολύ και είναι από τις λίγες Κινέζικες - αν όχι η μοναδική - που κυκλοφορεί εργοστασιακές Αγγλικές ROMs, χώρια που βγάζει νέες και βελτιωμένες διαρκώς. Για εμένα παίζει μεγάλο ρόλο να υποστηρίζει ο κατασκευαστής το tablet με εργοστασιακές ROMs, για όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνεται (καλές οι third-party αλλά πρόσβαση σε Platform SDKs έχουν μόνο οι κατασκευαστές).

 

My 2 cents :)

Πιστεύω έχεις δίκιο γιατί διαβάζω σχόλια από forum εξωτερικού και λένε ότι η Pipo υποστηρίζει <<τώρα πια >> τις ROMs αλλά και τις βελτιώνει.

 

Ο Όλυμπος κι ο Κίσαβος,

τα δυο βουνά μαλώνουν,

το ποιο να ρίξει την βροχή,

το ποιο να ρίξει χιόνι

 

πολύ μ' αρέσει που δυο πρωτοκλασάτα (sic !), ιστορικά (sic !), στελέχη του MyPhone ερίζουσι περί των ταμπλετών (sic !)

Όσον αφορά το μέγεθος της οθόνης, ερχόμενος από τις 15,6'' του notebook νομίζω (διορθώστε με, αν κάνω λάθος) θα χρειαστώ το μέγιστο δυνατό (ή όχι ?)

 

Συμφωνείτε με τις παρακάτω κριτικές ? Ειδικά για το PiPo Max M8 Pro

http://www.topnotchtablets.com/cube-u30GT2-review

Καλύτερα διάβαζε από forum κριτικές(από χρήστες που το έχουν). Αν και πιστεύω ότι αυτός έπεσε μέσα.

Δεν εχω κανενα λογο μιας και δεν το εχω. Παρ' οτι φαινεται αρκετα αντικειμενικος και τεκμηριωνει αυτα που γραφει καλο θα ηταν να μην ξεχναμε οτι ειναι ταυτοχρονα και πωλητης.:rolleyes:

Κατα την ταπεινη μου αποψη παντως δυσκολα θα εβρισκε κανεις απροβληματιστη συσκευη (με ολα αυτα που διαβαζω εντος-εκτος Ελλαδος),καλυτερα θα ηταν να εχει τουλαχιστον προβληματα που να λυνονται ευκολα και σιγουρα αυτο που ειπε ο Frontier,να υπαρχει δηλαδη οσο το δυνατον καλυτερη και μακροπροθεσμη υποστηριξη απο τον κινεζο κατασκευαστη.

Παντως (και παλι απο τις παρα πολες αναφορες) αν το Hyundai T10 ειχε καλη υποστηριξη θα ηταν πραγματικα το καλυτερο στα χρηματα του:D

Συμφωνώ.

Οντως θελω μεγαλη και καλη οθονη (Αν με δουν οι μαθητες μου να γραφω σε ατονικο, τηνεβαψα Γραφω απ το w100και ειναι πολυ αβολοι οι τονοι)

 

Τα ΡΙΡΟ Μ9-Μ8 είναι αντάξια με το Cube U30GT2[/quote

Γεια σου Σπυρο. Εσύ κατεληξες καπου?

 

 

Σε τι υπερεχει και ποσο αντιληπτη ειναι δια γυμνου σ αυτες τις ιντσες η διαφορα?

 

 

Μηπως με αρκετα λιγοτερα λεψτα που ε ουν τα RK κανω εξξσου καλα τη δουλεια μου

 

 

 

 

Μπερδεψε με κι αλλο ! (με την καλη εννοια ... :rolleyes:Δε μου φταναν τα ΠΙΠΟ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΟΙ, πετας κι εσυ τωρα το ΧΙΟΥΝΤΑΙ (που παρεΜπιπτοντως το χαζευα λιγο πριν στειλεις το ποστ σου) κι αντε να βγαλω ακρη εγω ο απλος φιλολογισκος

 

Στο δια ταυτα λοιπον, (δεξι κλικ και highlighting gia copy paste πως κανουμε ?)

Απ την Κικη κι απ την Κοκω ποια να διαλεξω?

 

Να σου πω την αλήθεια μου αρέσει το PIPO M6 αρκετά λόγω της RETINA οθόνης αλλά και αυτό http://www.geekbuying.com/item/Vido-8inch-N80RK-Android-4-1-Quad-Core-Tablet-PC-RK3188-1024-768-IPS-HDMI-2G-16G-314702.html που μου είπε ο Σταύρος

σαν πρόχειρη λύση και φτηνή.(Καμία σχέση βέβαια με το PIPO M6)

Τα CUBE λόγω χαμηλής εντάσης στο Wifi θα τα απορρίψω μάλλον.

Ίσως αγοράσω και τα 2 παραπάνω που σου αναφέρω.:D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω Android Tablet γύρω στα €350. Είμαι μεταξύ του Sony Experia Tablet S και του Asus TF300T. Εσείς ποιό προτείνετε; Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε; Θέλω JellyBean.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

είμαι στα κλασσικά διλήματα ανάμεσα στα 8άρια,

 

Cube U35GT2

Chuwi V88

Pipo U8

και είδα πρόσφατα στο geekbuying ότι έχει βγεί το Vido (Yuandao) 8 inch N80

 

αλλά το πρόβλημα είναι ότι άλλα λέει στα specs και άλλα στις φωτογραφίες για τα χαρακτηριστικά του, είμαι λίγο πιο ψημένος για το U35GT2, δεν θέλω κάτι μεγαλύτερο γιατί υπάρχει iPad,

 

8" για ευκολία και να μην είναι βαρύ, μέχρι 360-370gr βάρος, το τάμπλετ θα είναι για την κοπέλα μου, για να ίντερνετσ, βιβλία, χαζοπαίχνιδα και social media.

 

Επίσης μέχρι τώρα ότι έχω πάρει το έχω πάρει από minideal αλλά τα 3 από τα 4 δεν τα έχει, οπότε θα πρέπει να κοιτάξω και από που αλλά δεν έχω ιδέα, οπότε τα ρίχνω όλα στο τραπέζι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να φορτίζει από το usb αλλά δεν θα τρελαθώ αν δεν, και φυσικά αν γνωρίζετε να μην έχει θέμα με το wifi, επίσης θα ήθελα να έρθει με κανονική συσκευασία κτλ και όχι με bubble wrap.

 

εαν όμως έχετε να προτείνετε και κάτι στις 8" ή και 7" (πχ T7s) που είναι πολύ καλύτερο από αυτά, είμαι στη διάθεση σας ή αλλιώς θα καταλήξω με το Samsung Galaxy Tab 3 8", που δεν με τρελαίνει κιόλας και θα μου πιάσουν και τον πισινό.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στα κλασσικά διλήματα ανάμεσα στα 8άρια,

 

Cube U35GT2

Chuwi V88

Pipo U8

και είδα πρόσφατα στο geekbuying ότι έχει βγεί το Vido (Yuandao) 8 inch N80

 

αλλά το πρόβλημα είναι ότι άλλα λέει στα specs και άλλα στις φωτογραφίες για τα χαρακτηριστικά του, είμαι λίγο πιο ψημένος για το U35GT2, δεν θέλω κάτι μεγαλύτερο γιατί υπάρχει iPad,

 

8" για ευκολία και να μην είναι βαρύ, μέχρι 360-370gr βάρος, το τάμπλετ θα είναι για την κοπέλα μου, για να ίντερνετσ, βιβλία, χαζοπαίχνιδα και social media.

 

Επίσης μέχρι τώρα ότι έχω πάρει το έχω πάρει από minideal αλλά τα 3 από τα 4 δεν τα έχει, οπότε θα πρέπει να κοιτάξω και από που αλλά δεν έχω ιδέα, οπότε τα ρίχνω όλα στο τραπέζι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να φορτίζει από το usb αλλά δεν θα τρελαθώ αν δεν, και φυσικά αν γνωρίζετε να μην έχει θέμα με το wifi, επίσης θα ήθελα να έρθει με κανονική συσκευασία κτλ και όχι με bubble wrap.

 

εαν όμως έχετε να προτείνετε και κάτι στις 8" ή και 7" (πχ T7s) που είναι πολύ καλύτερο από αυτά, είμαι στη διάθεση σας ή αλλιώς θα καταλήξω με το Samsung Galaxy Tab 3 8", που δεν με τρελαίνει κιόλας και θα μου πιάσουν και τον πισινό.

Εγώ να σου πω την αλήθεια προτιμώ αυτό...Vido (Yuandao) 8 inch N80 και μετά το Pipo U8(αν και απ΄ότι διαβάζω έχει θέμα με το wi-fi δεν είναι δυνατό μάλλον λόγω που το πίσω μέρος είναι από αλουμίνιο ενώ στο Vido είναι πλαστικό).

Για το CUBE από τα σχόλια που διαβάζω δεν στο προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στα κλασσικά διλήματα ανάμεσα στα 8άρια,

 

Cube U35GT2

Chuwi V88

Pipo U8

και είδα πρόσφατα στο geekbuying ότι έχει βγεί το Vido (Yuandao) 8 inch N80

 

αλλά το πρόβλημα είναι ότι άλλα λέει στα specs και άλλα στις φωτογραφίες για τα χαρακτηριστικά του, είμαι λίγο πιο ψημένος για το U35GT2, δεν θέλω κάτι μεγαλύτερο γιατί υπάρχει iPad,

 

8" για ευκολία και να μην είναι βαρύ, μέχρι 360-370gr βάρος, το τάμπλετ θα είναι για την κοπέλα μου, για να ίντερνετσ, βιβλία, χαζοπαίχνιδα και social media.

 

Επίσης μέχρι τώρα ότι έχω πάρει το έχω πάρει από minideal αλλά τα 3 από τα 4 δεν τα έχει, οπότε θα πρέπει να κοιτάξω και από που αλλά δεν έχω ιδέα, οπότε τα ρίχνω όλα στο τραπέζι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να φορτίζει από το usb αλλά δεν θα τρελαθώ αν δεν, και φυσικά αν γνωρίζετε να μην έχει θέμα με το wifi, επίσης θα ήθελα να έρθει με κανονική συσκευασία κτλ και όχι με bubble wrap.

 

εαν όμως έχετε να προτείνετε και κάτι στις 8" ή και 7" (πχ T7s) που είναι πολύ καλύτερο από αυτά, είμαι στη διάθεση σας ή αλλιώς θα καταλήξω με το Samsung Galaxy Tab 3 8", που δεν με τρελαίνει κιόλας και θα μου πιάσουν και τον πισινό.

 

αρχικά το cube δεν είναι και ότι καλύτερο, το vido N80RK που είναι πλαστικό λογικά θα έχει καλό wi-fi αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν φορτίζει με usb , το pipo u8 φορτίζει με usb έχει και μεγάλη μπαταρία, το γλυκοκοιτάω και εγώ να πω την αλήθεια (και η pipo έχει ανέβει πολύ τώρα τελευταία ) και μετά κοίτα και το chuwi v88s με μεγάλη μπαταρία (λένε οτι έχει αυτή του v88 ) που έχει καινούργιο σχεδιασμό και μεγάλη κοινότητα να το υποστηρίζει (δεν φορτίζει με usb )

και μιλάμε πάντα για tablet που στοιχίζουν 140-180$ , 130 ευρώ πες το πιο ακριβό με 4πυρινο και 17Κ στο antutu . ενώ το samsung tab 3 8" 290 ευρώ με 2-πυρινο και 9Κ στο antutu ....

 

p.s. νομίζω οτι τώρα βγαίνει και το νέο nexus 7 ... βέβαια δεν γνωρίζουμε ούτε τιμή ούτε τπτ ....

Edited by iobelika
Link to comment
Share on other sites

αρχικά το cube δεν είναι και ότι καλύτερο, το vido N80RK που είναι πλαστικό λογικά θα έχει καλό wi-fi αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν φορτίζει με usb , το pipo u8 φορτίζει με usb έχει και μεγάλη μπαταρία, το γλυκοκοιτάω και εγώ να πω την αλήθεια (και η pipo έχει ανέβει πολύ τώρα τελευταία ) και μετά κοίτα και το chuwi v88s με μεγάλη μπαταρία (λένε οτι έχει αυτή του v88 ) που έχει καινούργιο σχεδιασμό και μεγάλη κοινότητα να το υποστηρίζει (δεν φορτίζει με usb )

και μιλάμε πάντα για tablet που στοιχίζουν 140-180$ , 130 ευρώ πες το πιο ακριβό με 4πυρινο και 17Κ στο antutu . ενώ το samsung tab 3 8" 290 ευρώ με 2-πυρινο και 9Κ στο antutu ....

 

p.s. νομίζω οτι τώρα βγαίνει και το νέο nexus 7 ... βέβαια δεν γνωρίζουμε ούτε τιμή ούτε τπτ ....

 

Προς το Chuwi V88 με βλέπω γιατί το v88S έχει 1gb ram, για νέξους δεν το συζητω γιατί φαντάζομαι πάλι δεν θα παίρνει SD, τώρα μένει από πιο κατάστημα εμπιστευόμαστε το να πάρουμε το Chuwi, μόνη εσωτερική πάλη πλέον αν πάρω το Hyundai T7s λόγω GPS, αλλά δεν νομίζω.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Προς το Chuwi V88 με βλέπω γιατί το v88S έχει 1gb ram, για νέξους δεν το συζητω γιατί φαντάζομαι πάλι δεν θα παίρνει SD, τώρα μένει από πιο κατάστημα εμπιστευόμαστε το να πάρουμε το Chuwi, μόνη εσωτερική πάλη πλέον αν πάρω το Hyundai T7s λόγω GPS, αλλά δεν νομίζω.

 

το chuwi έχει πάρα πολλά προβλήματα , οπότε απο όπου και αν το πάρεις πές τους να το τσεκάρουν πριν το στείλουν (απο aliexpress το "eternal technology" έχω διαβάσει ότι προσέχει γενικά τι στέλνει ) κάνε όμως και καμια ερώτηση στο ανάλογο θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ταμπλετ κυρίως για ανάγνωση pdf και web browsing και λιγότερο για καμιά ταινία.

Πρώτα απ όλα δεν ξέρω τι μέγεθος να προτιμήσω, να κοιτάξω για 7ιντσες ή 9.7-10.1; Με ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία και η καλή οθόνη.

Κοιτάζω τα PIPO αλλά δεν ξέρω από ποιότητα κατασκευής και τι προβλήματα που βγάζουν. Είμαι μεταξύ του Μ6 και του Μ9 pro.

Κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά??

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ταμπλετ κυρίως για ανάγνωση pdf και web browsing και λιγότερο για καμιά ταινία.

Πρώτα απ όλα δεν ξέρω τι μέγεθος να προτιμήσω, να κοιτάξω για 7ιντσες ή 9.7-10.1; Με ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία και η καλή οθόνη.

Κοιτάζω τα PIPO αλλά δεν ξέρω από ποιότητα κατασκευής και τι προβλήματα που βγάζουν. Είμαι μεταξύ του Μ6 και του Μ9 pro.

Κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά??

 

Dealsprime.com

To M6 είναι εξαιρετικό και με εκπληκτική αυτονομία.

 

 

Το έχω, όπως και το T7s.

 

 

Προς το Chuwi V88 με βλέπω γιατί το v88S έχει 1gb ram, για νέξους δεν το συζητω γιατί φαντάζομαι πάλι δεν θα παίρνει SD, τώρα μένει από πιο κατάστημα εμπιστευόμαστε το να πάρουμε το Chuwi, μόνη εσωτερική πάλη πλέον αν πάρω το Hyundai T7s λόγω GPS, αλλά δεν νομίζω.

 

To dealsprime.com έχει το T7s σε stock.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες μέρες έρχεται από την ημέρα της παραγγελίας από dealsprime?

 

Από τη στιγμή που δώσουν κωδικό tracking (Singapore post), 10-12 ημέρες.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είχες κάποιο θέμα με το ταμπλετ? Διαβάζω για θέματα με το wifi σε μερικά άλλα ταμπλετ. Υποστήριξη υπάρχει? Και κάτι τελευταίο αν πχ χαλάσει θα το επιστρέψω στο dealsprime?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...