Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 710


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 345
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Παντως το 710 ειναι πολυ πιο συμφερων απο το 800 του οποιου η μονη διαφορα ειναι η AMOLED οθονη και η μεγαλυτερη καμερα.

 

Sent from my LG-E900 using Board Express

Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το μαύρο μπλέ!! Πανέμορφος σχεδιασμός!!Είναι σούπερ το κινητό και σε ποιότητα κατασκευής και σε οθόνη αν και tft. Πολύ καλη κάμερα για 5mp και ότι έχει λειτουργούν άψογα.. το μόνο θέμα μου ειναι που θα βρω θήκη σιλικόνης και screen protector.
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Παντως το 710 ειναι πολυ πιο συμφερων απο το 800 του οποιου η μονη διαφορα ειναι η AMOLED οθονη και η μεγαλυτερη καμερα.

 

Sent from my LG-E900 using Board Express

 

Ξεχνάς την μεγαλύτερη μπαταρία, 1450mAh το lumia 800 & 1300mAh το lumia 710.

Tην unibody κατασκευή και το πολυκαρβονικό σασί, σίγουρα έχει μεγαλύτερο κόστος από αυτή του 710.

Και την σιλικονούχο θήκη που δίνεται στη συσκευασία του 800.

Συμφέρον θα ήταν το 710, αν κόστιζε 200 ευρώ. Με την τωρινή διαφορά χρημάτων, απλά ότι παραπάνω λαμβάνεις, το πληρώνεις. Όπως σχεδόν σε όλα τα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

επισης το 800 εχει 16 gb μνημης εναντι 8gb του 710.

κοινως δεν εχουν καμια σχεση

 

Επειδή έχω πιάσει και τα 2 στα χέρια μου όντως το 710 συμφέρει έναντι του 800...παρά την μεγαλύτερη μπαταρία το 800 το 710 κρατάει περίπου το ίδιο. Επίσης η οθόνη του 710 αν και WVGA TFT έχει φοβερά αντίθεση και χρώματα. Η ποιότητα των πλαστικών και του πίσω καλύμματος είναι επίσης κορυφαία. Η διαφορά των χρημάτων είναι λόγω κάμερας και αποθηκευτικού χώρου που πιστεύω ότι με 8gb μπορείς να βάλεις ότι app θέλεις (που να το χρησιμοποιείς δηλαδή καλύμματος όχι απλά για να το έχεις) και μουσική με το τσουβάλι. Οι κάμερα του 710 με του 800 στο pc που τις είδαμε εκτός από την ανάλυση έχουν και οι 2 την ίδια ποιότητα. Λειτουργικά και τα 2 κινητά είναι το ίδιο με το ίδιο hardware οπότε πιστεύω αυτή η διαφορά των 150 ευρώ που έχουν είναι λίγο τραβηγμένη. Επίσης μπορώ να πω ότι στα λεφτά του το Lumia 710 είναι ότι πιο πολύ συμφέρει.

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι το lumia 710 ειναι τρομερο value for money κινητο.

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πιάσει και τα 2 στα χέρια μου όντως το 710 συμφέρει έναντι του 800...παρά την μεγαλύτερη μπαταρία το 800 το 710 κρατάει περίπου το ίδιο. Επίσης η οθόνη του 710 αν και WVGA TFT έχει φοβερά αντίθεση και χρώματα. Η ποιότητα των πλαστικών και του πίσω καλύμματος είναι επίσης κορυφαία. Η διαφορά των χρημάτων είναι λόγω κάμερας και αποθηκευτικού χώρου που πιστεύω ότι με 8gb μπορείς να βάλεις ότι app θέλεις (που να το χρησιμοποιείς δηλαδή καλύμματος όχι απλά για να το έχεις) και μουσική με το τσουβάλι. Οι κάμερα του 710 με του 800 στο pc που τις είδαμε εκτός από την ανάλυση έχουν και οι 2 την ίδια ποιότητα. Λειτουργικά και τα 2 κινητά είναι το ίδιο με το ίδιο hardware οπότε πιστεύω αυτή η διαφορά των 150 ευρώ που έχουν είναι λίγο τραβηγμένη. Επίσης μπορώ να πω ότι στα λεφτά του το Lumia 710 είναι ότι πιο πολύ συμφέρει.

 

Αυτό που αναφέρεις για την μνήμη είναι μόνο εν μέρη σωστό. Αν θέλεις να βάλεις και καμιά ταινία τότε τα 8 είναι πολύ λίγα...

Για μένα και τα 16 είναι λίγα, από την στιγμή που δεν υποστηρίζει (ακόμα?) USB OTG.

Στο τηλέφωνό μου έχω 8(εσωτερική) και είχα 16 εξωτερική, αλλά δεν μου έφτανε και την άλλαξα με 32.

Νομίζω ότι το 710 είναι για πιο ελαφριά χρήση. Όποιος δεν το χρησιμοποιεί για να βλέπει ταινίες και να έχει όλη την συλλογή της μουσικής του, θα τον καλύψουν τα 8. Για τους άλλους δύσκολα θα φτάσουν και τα 16 του 800. Εκεί το 900 είναι άφταστο!

Αλήθεια, η λειτουργία on line music που είχε υποσχεθεί η nokia δουλεύει?

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις για την μνήμη είναι μόνο εν μέρη σωστό. Αν θέλεις να βάλεις και καμιά ταινία τότε τα 8 είναι πολύ λίγα...

Για μένα και τα 16 είναι λίγα, από την στιγμή που δεν υποστηρίζει (ακόμα?) USB OTG.

Στο τηλέφωνό μου έχω 8(εσωτερική) και είχα 16 εξωτερική, αλλά δεν μου έφτανε και την άλλαξα με 32.

Νομίζω ότι το 710 είναι για πιο ελαφριά χρήση. Όποιος δεν το χρησιμοποιεί για να βλέπει ταινίες και να έχει όλη την συλλογή της μουσικής του, θα τον καλύψουν τα 8. Για τους άλλους δύσκολα θα φτάσουν και τα 16 του 800. Εκεί το 900 είναι άφταστο!

Αλήθεια, η λειτουργία on line music που είχε υποσχεθεί η nokia δουλεύει?

 

Σωστά είναι όπως λες τι χρήση κάνει ο καθένας, πχ εγώ δεν έχω δει ποτέ ταινία σε κινητό ούτε νομίζω πρόκειται, το έχω για λίγη μουσικούλα που ακούω (που και αυτή ότι δεν ακούς ή το χεις βαρεθεί το αλλάζεις ) και χρησιμοποιώ τα βασικά apps λειτουργίες που μπορώ να κάνω χωρίς το pc οπότε μου φαίνεται υπεραρκετό!!

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα τηλέφωνο 2 καταστήματα και ρώτησα αν έχουν φέρει θήκη σιλικόνης για το 710 αλλά ακόμα τίποτα μου είπαν μέσα φεβρουαρίου που θα βγεί και το κινητό...
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει τρελά με το 710 μου αρέσει πολύ. Αν δεν είχα το 800 μάλλον αυτό θα έπαιρνα και όχι το 800.
:p
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το 800 το ερωτευτηκα και αν ημουνα στο target group του θα το επαιρνα σιγουρα (δυστυχως και λογω λεφτων και λογω στρατου δεν ειμαι) βλεπω το 710 και στις διαφορες που λετε με ξενιζει κατι.

Δεν πολυαναφερετε την εμφανηση/ποιοτητα κατασκευης. Σαν ατομο που γενικα προσεχει τις συσκευες του ωστοσο μια φθορα ειναι αναποφευκτη και θελω το κινητο μου και μετα απο 1 χρονο να ειναι σαν καινουριο εξωτερικα, εκτιμησα παρα πολυ την στιβαροτητα του 800 και την (θεωριτικη τουλαχιστον) ποιοτητα/σκληροτητα του εξωτερικου polycarbonate υλικου.

Το 710 διαβαζω οτι ειναι πλαστικο...και νομιζω θα εχει αισθητη διαφορα αν και δε το εχω πιασει στα χερια μου...

 

Αποκει και περα σαν καμερα @@ ειναι και τα 2 με το συμπαθειο οποτε δε με νοιαζει το 8 ή 5

Τα 8vs16gb παιζουν το ρολο τους δυστυχως σε κινητο που δεν παιρνει MicroSD αλλιως θα τα αγνοουσα επισης.

Και το Amoled ενταξει δε χαθηκε ο κοσμος...

 

Αλλα σε εμφανηση και ποιοτητα κατασκευης θεωρω οτι ειναι πολυ μπροστα το 800 (επιφυλασομαι για την ποιοτητα να πιασω και το 710 βεβαια, αλλα στην εμφανηση ειμαι καθετος), αυτος ο παραγοντας κυριος και τα 16gb close second θα ηταν οι λογοι που θα προτιμουσα να δωσω 100 ευρω παραπανω για το 800...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμένα παλι ούτε σαν κατασκευη με εντυπωσιάζει το 710 αλλα ούτε και η οθονη του,καλυτερα το radar.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα!! Με τις εφαρμογες των wp τι παιζει?? Υπαρχει ποικιλια για τον μεσο χρηστη?? Απο λειτουργικοτητα τι λεει ειναι ευκολο στον χειρισμο?? Σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω και ειμαι αναμεσα σε αυτο και το htc desire s..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα!! Με τις εφαρμογες των wp τι παιζει?? Υπαρχει ποικιλια για τον μεσο χρηστη?? Απο λειτουργικοτητα τι λεει ειναι ευκολο στον χειρισμο?? Σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω και ειμαι αναμεσα σε αυτο και το htc desire s..

Έχει εφαρμογές αλλά όχι τόσες πολλές σε αριθμό όσες έχει το android market ή το appstore. Σαν λειτουργικό είναι πάρα πολύ απλό, πιστεύω ότι πιο απλό δεν γίνεται.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 36 χρονών και απο τα 20 που είχα κινητό εχω μόνο nokia.Είχα σκοπο ,λόγω symbian πολύ πίσω πλέον, να μην ξαναπάρω αλλα τώρα βλέποντας το 710 το ξανασκέφτομαι.Μια ερώτηση μόνο γιατί δεν γνωρίζω.Παίρνοντας ένα κινητο με windows έχεις τα ίδια θέματα με ιούς όπως στο pc ή καμία σχέση?Γιατί αν είναι να κολλάει και το κινητό ιούς "ευχαριστώ δεν θα πάρω"
Link to comment
Share on other sites

To κινητο δεν κολλαει ιους (τουλαχιστον οχι αυτα που εχω δει εγω, wp, s^3, maemo)

 

επισης το οτι ειναι windows phone το λειτουργικο του τηλεφωνου δεν σημαινει πως εχει σχεση με τα Windows στον υπολογιστη.

 

*με βαση αυτα που λες, φανταζομαι εχεις καποιο πολυ παλιο Symbian μοντελο. αλλα πολυ παλιο.

*η πιο προσφατη εκδοση του Symbian δεν ειναι καθολου "πισω" .. μη σου πω "μπροστα" σε σχεση με το windows phone.

 

προταση μου, ο,τι και να παρεις σε Νοκια (ειτε windows phone ειτε Symbian) θα εισαι κερδισμενος.

 

βεβαια υπαρχει παντα και το Android, το IOS, το Bada και το Meego.

πολλα ωραια λειτουργικα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα το να συγκρίνω το Χ6 με ένα android ή με ένα iphone είναι λίγο ντροπή.Απλα η πληθώρα εφαρμογών σε android με έκανε να σκεφτώ να αλλάξω εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα το να συγκρίνω το Χ6 με ένα android ή με ένα iphone είναι λίγο ντροπή.Απλα η πληθώρα εφαρμογών σε android με έκανε να σκεφτώ να αλλάξω εταιρεία.

 

και καλα εκανες!

παντως ναι, εχει κυλησει νερο στο αυλακι απο την S60 v5 που φοραει το Χ6 ...έως την Symbian ^3 Belle που φορανε τα τωρινα.

 

Μιλαμε για μεγαλη διαφορα σε ολους του τομεις του software και φυσικα πολυ πιο δυνατα hardware τα οποια το φορανε.

 

anyway, νομιζω πως πρεπει να ανοιξεις θεμα στους διαξιφισμους μιας και εδω ειμαστε off.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...