Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια ερωτηση τις εφαρμογες "play music" και "play movies" που μπορω να τις βρω για να τις περασω στη συσκευη; μετα την εγκατασταση της epsilon τις εχασα!
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεις να μου πεις την εκδοση του λογισμικου σου μετα το ΟΤΑ update;

Δυστυχώς δεν το έχω το κινητό αλλά ίσως σε βοηθήσει ένα παλαιότερο post μου ΕΔΩ

3>4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου απάντησε ο SpArchon. Δεν έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Αυτό που σου είπα εγώ είναι άλλο. Κατ'αρχήν θέλει root. Αν δοκιμάζεις custom rom, το root είναι βασικό(βλ titanium backup).

 

Μετά από αλλαγή rom ,είναι πάντα καλό, να κάνεις wipe battery stats. Πως γίνετε αυτό;

 

Υπάρχουν 2 τρόποι που ξέρω(υπάρχει και ένας manual με root explorer αλλά οι άλλοι 2 είναι πιο εύκολοι). Πάντα με root.

 

1. Από recovery βρίσκεις την επιλογή wipe battery stats και απλά το επιλέγεις.

2. Κατεβάζεις από το market αυτή την εφαρμογή(διάβασε την περιγραφή της θα βοηθήσει) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5uZW1hLmJhdHRlcnljYWxpYnJhdGlvbiJd ,έχει και videακι.

 

Η διαδικασία λοιπόν είναι:Φορτίζεις την συσκευή 100%(κάποιοι λένε να γίνετε το wipe με 0-1% μπαταρία αλλά εμένα και πολλούς άλλους μας καθότανε καλύτερα με 100%). Και μετά ή κάνεις reboot σε recovery και κάνεις το wipe ή το κάνεις με το battery calibration.

Μετά από αυτό αφήνεις την συσκευή -χωρίς φόρτιση- να πέσει στο 15-20% και φορτίζεις μέχρι το 100%, χωρίς διακοπή. Αν μπορείς ,καλό είναι να το κάνεις 2-3 φορές αυτό(το φόρτιση αποφόρτιση, δεν ξανακάνεις wipe). Μετά φορτίζεις όποτε θέλεις.

 

Εναλλακτικά(δεν ξέρω αν γίνετε στο razr σίγουρα, αλλά μάλλον ναι), μπορείς να κάνεις και overcharging(θα ζορίσει την μπαταρία σου και θα της μειώσει λίγο τον χρόνο ζωής της, σε κάποιους αυτό δεν πειράζει). Μόλις φορτίσεις 100% ,κλείνεις το κινητό , και φορτίζεις για 30 λεπτά ακόμα. Μετά από αυτό κάνεις το wipe. Αν δουλεύει και στο razr θα δεις βελτίωση στον χρόνο της μπαταρίας. Όχι τρελά πράγματα πάντως.

 

 

οκ αδερφε ευχαριστω και εσενα και τον SpArchon αρα μπαινω boot menu>wipe&clean>wipe battery data?

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω το κινητό αλλά ίσως σε βοηθήσει ένα παλαιότερο post μου ΕΔΩ

Αυτη που εχεις βαλει εσυ την εχω βαλει και εγω με τη μονη διαφορα οτι εμενα ειναι η 672.180.33.xt910.retail.en με αριθμο εκδοσης 6.72-180_spu-19-ta-11.2.. Εσυ δηλαδη εχεις ακομη πιο καινουργια. Και η 2 θεωρουνται οfficial...Πως ισχυριστηκαν στη μοτορολα οτι εισαι ροοτ; Δεν τους ειπες οτι αν ησουν ροοτ θα ειχες και το προγραμμα superuser στο μενου σου; Απο που και ως που ζητανε τοσα λεφτα..Δεν φτανει που μας εχεουν στο περιμενε τοσο καιρο...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχεις βαλει εσυ την εχω βαλει και εγω με τη μονη διαφορα οτι εμενα ειναι η 672.180.33.xt910.retail.en με αριθμο εκδοσης 6.72-180_spu-19-ta-11.2.. Εσυ δηλαδη εχεις ακομη πιο καινουργια. Και η 2 θεωρουνται οfficial...Πως ισχυριστηκαν στη μοτορολα οτι εισαι ροοτ; Δεν τους ειπες οτι αν ησουν ροοτ θα ειχες και το προγραμμα superuser στο μενου σου; Απο που και ως που ζητανε τοσα λεφτα..Δεν φτανει που μας εχεουν στο περιμενε τοσο καιρο...!!!!

@panos10k: τι να σου πω ρε φίλε δεν τα γνωρίζω αυτά τα πράγματα!

3>4
Link to comment
Share on other sites

@panos10k: τι να σου πω ρε φίλε δεν τα γνωρίζω αυτά τα πράγματα!

 

Αν μπορει και καποιος αλλος απο εδω να μας διαφωτισει στο θεμα της εγγυησης θα ηταν ευπροσδεκτος....:D

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία. Το κινητό είναι από expansys. Μου ήρθε με την nonEFIGS. Φλάσαρα έκδοση retail.eu και το πήγα στο σερβις γιατί είχα ένα θέμα με το καπάκι της μπαταρίας. Ενώ έλενξαν το software δεν υπήρξε πρόβλημα γιατί δεν είχε γίνει root.

Αν μπορει και καποιος αλλος απο εδω να μας διαφωτισει στο θεμα της εγγυησης θα ηταν ευπροσδεκτος....:D

 

Ο φίλος πιο πάνω παράδειγμα δεν είχε πρόβλημα. Όπως τους καπνίσει .....οΟ;

 

οκ αδερφε ευχαριστω και εσενα και τον SpArchon αρα μπαινω boot menu>wipe&clean>wipe battery data?

 

Αυτό αλλά όπως σου έγραψα....full μπαταρία, φορτιση/αποφόρτιση χωρίς διακοπές κτλ.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αλλά όπως σου έγραψα....full μπαταρία, φορτιση/αποφόρτιση χωρίς διακοπές κτλ.

 

να ρωτησω ομως κατι την περασμενη φορα που το ειχα βαλει να φορτισει και ηταν ανοιχτο στο 96% μου εγραψε πως εχει γινει πληρης φορτιση!θα πρεπει να το αφησω ακομα περισσοτερο να φορτησει; θα φτασει δηλαδη στο 100% εαν το αφησω παραπανω?το ρωταω αυτο γιατι εφοσον γραφει πληρης φορτιση στο 96%πχ πως θα φτασει να φορτισει μεχρι το 100%?

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ομως κατι την περασμενη φορα που το ειχα βαλει να φορτισει και ηταν ανοιχτο στο 96% μου εγραψε πως εχει γινει πληρης φορτιση!θα πρεπει να το αφησω ακομα περισσοτερο να φορτησει; θα φτασει δηλαδη στο 100% εαν το αφησω παραπανω?το ρωταω αυτο γιατι εφοσον γραφει πληρης φορτιση στο 96%πχ πως θα φτασει να φορτισει μεχρι το 100%?

 

Άστο και μισή ωρίτσα παραπάνω να φορτίσει full. Δεν έχεις κάτι να σου δείχνει %;. Batterry circle πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.blinkenlights.battery&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNoLmJsaW5rZW5saWdodHMuYmF0dGVyeSJd

 

Στην rom που έχεις δεν έχει % battery mod;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την epsilon και μου διχνει ακριβως το ποσοστο % (ανα 1%) της μπαταριας αλλα σου λεω οτι τις προαλλες μου εδιχνε 96% και μου εβγαλε κειμενακι οτι φορτισε πληρης! και ηταν στο 96% οταν το εμφανησε!και γι αυτο σε ρωταω εαν πχ μου ξαναγραψει στο 96% οτι εγινε πληρης φορτιση εαν το αφησω οπως ειπες κανενα μισαωρο παραπανω θα μου γραψει 100%? Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την epsilon και μου διχνει ακριβως το ποσοστο % της μπαταριας αλλα σου λεω οτι τις προαλλες μου εδιχνε 96% και μου εβγαλε κειμενακι οτι φορτισε πληρης! και ηταν στο 96% οταν το εμφανησε!και γι αυτο σε ρωταω εαν πχ μου ξαναγραψει στο 96% οτι εγινε πληρης φορτιση εαν το αφησω οπως ειπες κανενα μισαωρο παραπανω θα μου γραψει 100%?

 

Δεν ξέρω αν το γράψει. Αν δεν το γράψει, αστο να φορτίσει για 30+ λεπτά επιπλεον(να είσαι σίγουρος) και μετά το κάνεις. Να περιμένεις τις πρώτες 2-3 φορτίσεις/αποφορτίσεις για να βγάλεις συμπεράσματα για την μπαταρία σου. Δεν θα στην βελτιώσει αλλά θα σου δείχνει πιο ρεαλιστικά stats.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την epsilon και μου διχνει ακριβως το ποσοστο % (ανα 1%) της μπαταριας αλλα σου λεω οτι τις προαλλες μου εδιχνε 96% και μου εβγαλε κειμενακι οτι φορτισε πληρης! και ηταν στο 96% οταν το εμφανησε!και γι αυτο σε ρωταω εαν πχ μου ξαναγραψει στο 96% οτι εγινε πληρης φορτιση εαν το αφησω οπως ειπες κανενα μισαωρο παραπανω θα μου γραψει 100%?

 

Κοίταξε φίλε το ποσοστό της μπαταρίας είναι υποκειμενικό , δηλαδή μπορεί να έχει μια απόκλιση , πάλι όμως σε όλα τα αντρόιντ δεν τα αφήνει να φτάσουν στο τέρμα της φόρτισης για λόγους ασφαλείας και διάρκειας ζωής της μπαταρίας , οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου , πάλι αν θέλεις άφηνέ το καμιά μισή με μια ώρα παραπάνω και θα δείξει 100.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το γράψει. Αν δεν το γράψει, αστο να φορτίσει για 30+ λεπτά επιπλεον(να είσαι σίγουρος) και μετά το κάνεις. Να περιμένεις τις πρώτες 2-3 φορτίσεις/αποφορτίσεις για να βγάλεις συμπεράσματα για την μπαταρία σου. Δεν θα στην βελτιώσει αλλά θα σου δείχνει πιο ρεαλιστικά stats.

 

 

ενταξει!αλλα η epsilon δεν βελτιωνει καθολου την αποδοση της μπαταριας?και επισης χρεαζετε να περασω αυτο το update στη συσκευη τωρα που εχω την epsilon? http://http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1688241

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

ενταξει!αλλα η epsilon δεν βελτιωνει καθολου την αποδοση της μπαταριας?και επισης χρεαζετε να περασω αυτο το update στη συσκευη τωρα που εχω την epsilon? http://http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1688241

 

 

Δεν ξέρω κατα πόσο βελτιώνει η epsilon την μπαταρία. Μην φλασάρεις τίποτε άλλο πάνω από την epsilon(σίγουρα όχι αυτό που λινκαρες). Αν υπάρχουν αρχεία που μπορείς να φλασάρεις για την epsilon, ή θα τα βρείς στο θέμα της epsilon ή θα αναφέρουν πως είναι ειδικά για την epsilon.Πολλές φορές έχει σημασία και το realease της κάθε rom. Παράδειγμα, κάποια flashables μπορεί να τρέχουν σε rls3 και να μην είναι συμβατά με rls4. Να διαβάζεις τακτικά το θέμα της rom σου και καλύτερα να ρωτάς και εκέι.

 

Με το καλιμπράρισμα μετά από custom rom, βλέπεις πιο σωστά στατιστικά της μπαταρίας σου. Μπορεί να είσαι στα 80% πχ και το android να σου δείχνει 70%. Googlαρε battery calibration android για να μάθεις περισσότερα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο βελτιώνει η epsilon την μπαταρία. Μην φλασάρεις τίποτε άλλο πάνω από την epsilon(σίγουρα όχι αυτό που λινκαρες). Αν υπάρχουν αρχεία που μπορείς να φλασάρεις για την epsilon, ή θα τα βρείς στο θέμα της epsilon ή θα αναφέρουν πως είναι ειδικά για την epsilon.Πολλές φορές έχει σημασία και το realease της κάθε rom. Παράδειγμα, κάποια flashables μπορεί να τρέχουν σε rls3 και να μην είναι συμβατά με rls4. Να διαβάζεις τακτικά το θέμα της rom σου και καλύτερα να ρωτάς και εκέι.

 

Με το καλιμπράρισμα μετά από custom rom, βλέπεις πιο σωστά στατιστικά της μπαταρίας σου. Μπορεί να είσαι στα 80% πχ και το android να σου δείχνει 70%. Googlαρε battery calibration android για να μάθεις περισσότερα.

 

αρα να κανω οταν ολοκληρωσω την φορτιση και το battery calibration;εκτος απο το την διαδικασια αυτη?

(boot menu>wipe&clean>wipe battery data)? η ειναι το ιδιο?

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

αρα να κανω οταν ολοκληρωσω την φορτιση και το battery calibration;εκτος απο το την διαδικασια αυτη?

(boot menu>wipe&clean>wipe battery data)? η ειναι το ιδιο?

 

Το ίδιο είναι.

 

Μια φιλική συμβουλή πάντως, πρόσεχε λίγο με τα φλασαρίσματα στο razr αν δεν ξέρεις καλά τι κάνεις. Δεν είναι η καλύτερη συσκευή για πειραματισμούς.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι να βγαλω την epsilon τελικα εαν την αλλαξω στην μαμα ics θα εχω καποιο προβλημα μετα?

 

Το ίδιο είναι.

 

Μια φιλική συμβουλή πάντως, πρόσεχε λίγο με τα φλασαρίσματα στο razr αν δεν ξέρεις καλά τι κάνεις. Δεν είναι η καλύτερη συσκευή για πειραματισμούς.

 

 

σε ευχαριστω παντως για τη συμβουλη περασα τελικα την μαμα 4.0.4 ics δεν εχω την epsilon πλεον!ομως θα ηθελα να ρωτησω πρεπει τωρα που περασα την 4.0.4 να κανω calibrate battery η την διαδικασια "boot menu>wipe&clean>wipe battery data";; η δεν χρειαζεται?επισης να περασω ενα script για την βελτιωση της μπαταριας που ειχε αναρτησει ο φιλος housas08;;και τελος να κανω το update αυτο;http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1755764%3Cbr%20/%3E%3Cbr%20/%3E676.226.3.en.EU%20(For%20Retail%20EU)%20ICS%20Leak%20[uPDATE] οποιος μπορει ας μου απαντησει!

 

υγ: το παραπανω update βελτιωνει την διαρκεια της μπαταριας; αν ναι χρειαζετε να κανω και το script και το update; η ενα απο τα δυο;;

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , γεια σας , ξέρεται που μπορώ να βρω την επίσημη τελική - τελική έκδοση 4.04 για το κινητό μας , γιατί από ότι έμαθα από την Motorola επίσημα είναι ότι η αργοπορία της νέας έκδοσης οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα που βρέθηκε στην ευρωπαϊκή διάθεση της έκδοσης και ότι θα το διορθώσουνε και το πολύ μέχρι τις αρχές του Αυγούστου θα την διαθέσουν στο κοινό .

 

Εάν γνωρίζει κάτι κάποιος υπεύθυνα , θα ήθελα να μας το πεί για να μπορούμε και εμείς να την εγκαταστήσουμε .

 

Ευχαριστώ . :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το κινητό και έχω ενα θέμα δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi εχω 2 δίκτυα και κανένα δεν λέει να δουλέψει ενώ το Ν97 στο τσακ κάνει σύνδεση..

 

Και που μπορώ να κάνω την sim microSim στην Θεσσαλονίκη ?? Πηγα Wind Λαγκαδά σήμερα και με κοιτουσαν με μισο μάτι

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το κινητό και έχω ενα θέμα δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi εχω 2 δίκτυα και κανένα δεν λέει να δουλέψει ενώ το Ν97 στο τσακ κάνει σύνδεση..

 

Και που μπορώ να κάνω την sim microSim στην Θεσσαλονίκη ?? Πηγα Wind Λαγκαδά σήμερα και με κοιτουσαν με μισο μάτι

 

στη wind lagada πηγα και γω και μου την κοψανε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...