Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση γιατι βαρεθηκα να περιμενω την μοτορολα και αποφασισα να την βαλω μονος μου την ics. Για να περασω λοιπον την ics Πρεπει να κανω root το κινητο πρωτα? η δε χρειαζεται? και επισης τρεχω την NONEFIGSRetail.en.EU , πρεπει να βρω την αντιστοιχη για ics η και η Retail kanei? και κατι τελευταιο... θα δεχεται μετα ενημερωσεις το κινητο μου απο μοτορολα κλπ ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μια ερωτηση διαβασα στη συσκευη μου πως εχει εκδοση android 2.3.6 επειδη ειμαι νεος στο χωρο του android και δεν γνωριζω καλα τι παιζει μπορω να κανω καποια αναβαθμιση?η μαλλον εχει βγει καποια αναβαθμιση android για τη συσκευη μας? επισης υπαρχει καπου στη συσκευη καποια επιλογη που να κανει update του τηλεφωνου μεσω της motorola?
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνω root, εκτός απ'το οτι θα μπορω να αφαιρέσω αλλα και να εγκαταστήσω από τρίτο κατασκευαστή εφαρμογές άλλες , τι άλλο θα κερδίσω ?π .χ. Θα μπορω νΑ έχω πιο φωτεινή οθόνη όπως γίνετε στο neo v ? Πείτε μου τι κερδίζω ? Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνω root, εκτός απ'το οτι θα μπορω να αφαιρέσω αλλα και να εγκαταστήσω από τρίτο κατασκευαστή εφαρμογές άλλες , τι άλλο θα κερδίσω ?π .χ. Θα μπορω νΑ έχω πιο φωτεινή οθόνη όπως γίνετε στο neo v ? Πείτε μου τι κερδίζω ?

TΟ μόνο που κερδίζεις είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες εφαρμογές που απαιτούν ρούτ.

Μεταξύ αυτών βέβαια είναι και εφαρμογές για overclocking , backup όλου του συστήματος κλπ. Χρήσιμα πράγματα δηλαδή. (άλλο που εγώ δεν έχω κάνει ρούτ:p )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές ώρες πέρασα στο RAZR την τελική ευρωπαική ICS και αποφάσισα να γράψω έναν οδηγό.

Είναι πραγματικά παιχνιδάκι αφού και εγώ μέχρι πριν λίγες ώρες δεν ήξερα πώς να το κάνω.

Ήμουν στην NonEFIGSRetail.en.EU οπότε δουλεύει σίγουρα για αυτήν την έκδοση.

 

Τι θα χρειαστούμε

 

1) το RAZR μας φυσικά

2) PC, laptop με windows

3)καλώδιο σύνδεσης

4)Motorola Drivers αν δεν τους έχετε ήδη θα τους βρείτε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1539192

5)το RSD Lite που θα το βρείτε στο παραπάνω link επίσης

6) Την ICS από εδώ http://www.eternityproject.eu/topic/117-rom-gsm-xt910europeaustraliaemea-final-eu-ics-fastboot-official-fastboot-package-for-motorola-razr/ θα χρειαστεί εγγραφή (2 λεπτά υπόθεση)

 

Εφόσον τελειώσουμε με τα παραπάνω η διαδικασία έχει ως εξής:

 

1) Εγκαθιστούμε το RSD Lite στον υπολογιστή μας

2) Κάνουμε extract το zip αρχείο με την ICS σε κάποιον φάκελο που θα δημιουργήσουμε (πχ στην επιφάνεια εργασίας)

3)Ανοίγουμε το RSD Lite και πατόντας το πλήκτρο με τις τελίτσες θα πάμε στον φάκελο που δημιουργήσαμε με την ICS και θα επιλέξουμε το αρχείο που θα βρούμε μέσα σε αυτόν.

4)Βάζουμε την συσκευή μας σε AP Fastboot mode ( απενεργοποιούμε την συσκευή μας και μετά Vol+, Vol- και power button μέχρι να εμφανιστεί το μενού με τις επιλογές, κατεβαίνοντας προς τα κάτω με Vol- επιλέγουμε AP Fastboot με το Vol+)

5) Συνδέουμε την συσκευή μας στον υπολογιστή

6) Πατάμε Start στο RSD Lite και περιμένουμε 10-12 λεπτά περίπου

 

Η συσκευή θα κάνει reboot και θα εμφανιστεί μήνυμα στο RSD Lite ότι η διαδικασία τελείωσε, μπορούμε πλέον να αποσυνδέσουμε την συσκευή μας και να την χαρούμε

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ 1: Nα κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την διαδικασία (προσωπικά έκανα format και την sd card και στήνω το τηλέφωνο από την αρχή)

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ 2: Σιγουρευτείτε ότι η συσκευή δεν είναι στα πρόθυρα να κλείσει από μπαταρία

 

Να αναφέρω κλασικά πως δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά με την διαδικασία ότι κάνετε το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

Είναι ο πρώτος οδηγός που κάνω για android οπότε αν κάποιος δει κάτι λάθος ας με διορθώσει. :)

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο ότι μετά την αναβάθμιση σε ICS σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να επιχειρηθεί επιστροφή σε GB, αν τυχόν το θελήσετε: Θα brickαρει το τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ταυγετε!, βαριομουν να τα γραφω....:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...που τελικά (μάλλον) δεν είναι τελική! :(

 

Και εγω αυτο υποψιαζομαι, αλλα εσυ γιατι το λες?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...που τελικά δεν είναι (μάλλον) τελική! :(

 

Τι είδες και μας αναστατώνεις βραδιάτικα;

 

edit:ok

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

απο που το συμπεραινουμε αυτο?

Καταρχην , αν ηταν η τελικη, θα δουλευε το quickoffice.:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει το Quickoffice!

 

Δεν μου δουλευει σωστα. Δεν μπορρω να διαβασω ενα κειμερνο που.ανοιγω. δειχνει απλα γραμμες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

χαχα καλο! :p

απλα απο οτι διαβαζω ο τυπος εφαγε Χ για το soak test. Τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το αν ειναι η δεν ειναι official το τελευταιο ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες επειδη κουραστηκα να διαβαζω διαφορα ακουστε .... Εγω το τηλεφωνακι το εχω αγορασει μεταχειρισμενο 200 ε , πριν βγει η προσφορα. Το τηλεφωνο ειναι περιπου 1 ετους,διαπιστωση: Δεν μου εχει παρουσιαση κανενα απολυτος προβλημα,σαν κατασκευη ειναι γαμ...το ,απλα λογο δουλειας του φοραω μονο εν ωρα εργασιας μια θηκη σιλικονης.

Τωρα για την μπαταρια: Εχω κατεβασει το GO Master και εχει διαφορες επιλογες οπως,οταν ειναι screen off κλεινει μετα απο λιγο τα data ετσι παιζει και οικονομια απο το ledακι που πιθανων μερικων τους την σπαει να αναβοσβηνει, η αλλιως εχω φτιαξει ενα mode δικο μου να τα κλεινει ολα και να χαμηλωνει η φωτεινοτητα και με απενεργοποιημενο το 3g η μπαταρια κραταει παραπανω.

Οσο για το WIFI μην περιμενετε να πιασετε την ΝΑΣΑ ,σιγα το προβλημα και επισης τη τρωγεστε με την αναβαθμιση ; Οταν ερθει καλως να ορισει ουτως η αλλως καλο ειναι προς το παρον και με τη μαμα.

 

Υ.Γ Απο αυτα που καταλαβα ,σιγουρα δεν θα ρουταρω το κινητο (αν και εβαλα ερωτηση πιο πανω) Ουτε θα βαλω καποια αλλη εκδοση πριν βγει η επισημη .... Γνωμη μου:cool::thanks:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Απο αυτα που καταλαβα ,σιγουρα δεν θα ρουταρω το κινητο (αν και εβαλα ερωτηση πιο πανω) Ουτε θα βαλω καποια αλλη εκδοση πριν βγει η επισημη .... Γνωμη μου:cool::thanks:

Συμφωνώ στο ότι καλύτερα να περιμένουμε την τελική official που σίγουρα θα έχει βγει μέχρι τέλος του μήνα, γιατί δεν έχω δει fastboot για noefigs που είμαστε και είναι δύσκολος ο δρόμος της επιστροφής απο ότι εχω καταλάβει.

 

Εγω έβαλα το root για το nebtop για να να δω πως είναι το webtop με hdmi μόνο, πριν το update :-P

Επειδή μου έγιναν κάτι κουλά, με το 2.3.6 που είμαι έγινε σωστά μόνο το root που λέει στα stickies του xda την συγκεκριμένη έκδοση και μπροστά root+recovery. Recovery δεν καταλαβα να μου έβαλε όμως (ούτε ήθελα).

 

 

Πάντως στο κινητό έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και σε software επίπεδο. Ο launcher έχει λειτουργίες που θα μπουν στο 4.1, έχει εφέ περιστροφής που κανονικά μπήκαν στο 4, το πρόγραμμα με "έξυπνες λειτουργίες" απλά τα σπάει (και βγήκε πριν της Microsoft το αντίστοιχο), η φωνητικές εντολές είναι από τις καλύτερες που έχω δει (εκτός βέβαια της υλοποίησης με το 4.1), έχει το motocast...

...και ολα αυτά στην 2.3.6

Πραγματικά θα περιμένω να δω την τελική υλοποίηση της 4 σε επίσημο release γιατί δεν θέλω να χαλάσω αυτή την εικόνα. Μόνο το 10% βήμα στην μπαταρία και η ελειψη κάποιων ρυθμίσεων στα sms με χαλάνε στο κινητό, και βέβαια και το wifi του.

Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες οποτε του τη βαρεσει, ενω ειναι στην αναμονη αναβει η οθονη χωρις λογο και ξανασβηνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Μπορει να γινει και 5 φορες στη σειρα και να σταματησει.

Εχει τυχει σε αλλον ?

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αλλά εγώ το αποδίδω στην εφαρμογή Droid Blocker που έχω για να κόβει τις αναπάντητες από απόκρυψη (μη ρωτάτε, πονεμένη ιστορία).

Αυτό που είδα σε μένα και δεν μου άρεσε είναι ότι κατεβάζω κάποια widgets και δεν εμφανίζονται στην λίστα των widgets παρά μόνο αν κάνω επανεκίνηση το κινητό. Ιδιαίτερα κατέβαζα κάτι battery indicators και άλλα φαινόταν και άλλα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες οποτε του τη βαρεσει, ενω ειναι στην αναμονη αναβει η οθονη χωρις λογο και ξανασβηνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Μπορει να γινει και 5 φορες στη σειρα και να σταματησει.

Εχει τυχει σε αλλον ?

 

Κάποια εφαρμογή στην κάνει την δουλειά. Να ανοίξει χωρις λόγο δεν μου το χει κάνει.

 

Στο έκανε από την 1η μέρα που το πήρες; Όταν το πρωτοέκανε, θυμάσε τι εγκατέστησες πριν;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή στην κάνει την δουλειά. Να ανοίξει χωρις λόγο δεν μου το χει κάνει.

 

Στο έκανε από την 1η μέρα που το πήρες; Όταν το πρωτοέκανε, θυμάσε τι εγκατέστησες πριν;

 

Και εμενα το εκανε στην 2.3.6 . Αναβει η οθονη για λιγα δευτερολεπτα, δεν ξεκλειδωνει. Σιγα το πραγμα ρε παιδια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι μερικές φορές το μεγάφωνο κάνει κατι διακεκομμένα κλικ όταν παίζει ήχο. Συγκεκριμένα μου είχε συμβεί με Skype κλήση (ακουστικά κομπλέ) και μετα από restart όλα ΟΚ. Είπα φταίει το Skype, αλλά μου συνέβη και με το Dead Trigger (η πειραγμένη έκδοση με γραφικά Tegra 3). Έχει παρατηρηθεί τίποτα αντίστοιχο από κανέναν άλλο?

 

ΥΓ: Το κινητό τρεχει άψογα το παιχνίδι με τέρμα τα γραφικά (με τα Tegra 3 αποκλειστικά εφε), χωρίς κανένα πείραγμα σε επεξεργαστή και γραφικά με ρουτ. Κανα freeze του ενός δευτερόλεπτου έχω αλλά σπάνια (μια φορά ανα 2-3 πίστες νομίζω)

Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι μερικές φορές το μεγάφωνο κάνει κατι διακεκομμένα κλικ όταν παίζει ήχο. Συγκεκριμένα μου είχε συμβεί με Skype κλήση (ακουστικά κομπλέ) και μετα από restart όλα ΟΚ. Είπα φταίει το Skype, αλλά μου συνέβη και με το Dead Trigger (η πειραγμένη έκδοση με γραφικά Tegra 3). Έχει παρατηρηθεί τίποτα αντίστοιχο από κανέναν άλλο?

 

ΥΓ: Το κινητό τρεχει άψογα το παιχνίδι με τέρμα τα γραφικά (με τα Tegra 3 αποκλειστικά εφε), χωρίς κανένα πείραγμα σε επεξεργαστή και γραφικά με ρουτ. Κανα freeze του ενός δευτερόλεπτου έχω αλλά σπάνια (μια φορά ανα 2-3 πίστες νομίζω)

 

Κοιταξε το αυτο γιατι εγω που ακουω μουσικη απο το ακουστικο, δεν εχω ακουσει ποτε κλικ που λες. Μηπως ειναι κατι αλλο?

 

Αν και μαλλον φταιει το skype...

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άλλο, το οποίο το θεωρώ ίσως το πιο σοβαρό απ' όλα.

Έχω βάλει μια external SD 32GB την οποία το τηλέφωνο την βλέπει κανονικά (παίζω βιντεάκια, μουσική από εκεί, όλα οκ).

Όταν όμως θέλω να μετακινήσω μια εφαρμογή, χρησιμοποιώντας είτε τον τρόπο που σου δίνει το ίδιο το android, είτε χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή και μάλιστα με ROOT , η external SD δεν φαίνεται πουθενά σαν επιλογή μετακίνησης των αρχείων. Σαν να μην υπάρχει.

Μπορώ να μεταφέρω μόνο στα 8GB της εσωτερικής SD.

Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα προχθές το κινητό από MM. Ολά άψογα, αλλά παρατήρησα το εξής περίεργο:

 

Χθες εγκατέστησα την εφαρμογή Google Sky, η οποία έχει σχετικά σκοτεινό φόντο και παρατήρησα μία κατάμαυρη γραμμή στην οθόνη μήκους 3-4 cm. Τα διπλανά από την μαύρη λεπτή γραμή pixels είναι σχεδόν μαύρα (είναι κάπως ποιο φωτισμένα από το εντελώς μαύρο). Σε εφαρμογές που είναι φωτεινή η οθόνη ή κατάμαυρη παντού, δεν φαίνεται τίποτα. Όταν θα πρέπει να είναι όλη η οθόνη σχεδόν μαύρη τότε το παρατηρώ. Είναι βέβαια ανεπαίσθητο και φαίνεται κυρίως το βράδυ.

 

Μου τη σπάει λίγο γιατί είναι ολοκαίνουργιο και από την άλλη θα δυσκολευτώ να τους δείξω την μαύρη αυτή γραμμί στο μαγαζί αμα τους το πάω.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άλλο, το οποίο το θεωρώ ίσως το πιο σοβαρό απ' όλα.

Έχω βάλει μια external SD 32GB την οποία το τηλέφωνο την βλέπει κανονικά (παίζω βιντεάκια, μουσική από εκεί, όλα οκ).

Όταν όμως θέλω να μετακινήσω μια εφαρμογή, χρησιμοποιώντας είτε τον τρόπο που σου δίνει το ίδιο το android, είτε χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή και μάλιστα με ROOT , η external SD δεν φαίνεται πουθενά σαν επιλογή μετακίνησης των αρχείων. Σαν να μην υπάρχει.

Μπορώ να μεταφέρω μόνο στα 8GB της εσωτερικής SD.

Γιατί?

 

Για να μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα μνημης πρεπει να εχεις κανει κατι πιο πριν (δεν ξερω ακριβως, να διαμορφωσεις ενα partition, κατι τετοιο, ουτε ξερω πως να το κανεις). Γι αυτο τωρα δεν εχεις αυτη την επιλογη. Ομως γιατι να μεταφερεις στην καρτα? Δεν σου φτανει ο χωρος του τηλεφωνου?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...