Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες υπαρχει καποιο καλό backup που οταν κανω hard reset στο τηλ η περναω καποια καινουργια ρομ να μου φερνει ολες τις εφαρμογες , τις ρυθμίσεις κτλπ κλπτ οπως ηταν ? χωρις να ειμαι ροοτ ομως..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμείς που περάσαμε την leak έκδοση έχουμε 6.7.2-180_SPU-19-TA-11.2. Αυτή εδώ είναι 6.7.2-180_SPU-19-TA-11.6.

 

Επομένως είναι νεότερη έκδοση και προφανώς περνάει από ''πάνω''. Αυτό είναι θετικό...!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Επομένως είναι νεότερη έκδοση και προφανώς περνάει από ''πάνω''. Αυτό είναι θετικό...!!!

 

Αν είναι nonEFIGSRetail το update δεν θα μπορούμε, όσοι έχουμε ICS περάσαμε την retail EU.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι nonEFIGSRetail το update δεν θα μπορούμε, όσοι έχουμε ICS περάσαμε την retail EU.

 

Ναι δίκιο έχεις άλλα δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Εννοούσα ότι με fastboot αρχείο της nonEFIGSRetail (το οποίο θα ανέβει άμεσα πιστεύω στα γνωστά φορουμ) θα μπορούμε να φλασάρουμε από ''πάνω'' χωρίς πρόβλημα, για να επανέλθει η συσκευή στο μαμα software. Με ΟΤΑ προφανώς θα πάρουμε το update της retail.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα χανεται η εγγυηση..το πηγα για να μου ελεγξουν το wifi (με περασμενη την official ics απο τους xda), και ο τεχνικος δεν ανοιξε καν για να δει την πλακετα γιατι του εβγαλε ο υπολογιστης του οτι το κινητο εχει γινει κατα καποιον τροπο ρουτ!!!!Το ιδιο μου ειπαν επειτα και απο αντιστοιχο ελεγχο (μεσω ΙΜΕΙ αυτη τη φορα) απο το τμημα εξυπηρετησης. Παραλογο τελειως αν σκεφτουμε οτι ειναι οfficial η ρομ και επισης αν σκεφτουμε και την κοροιδεια της μοτο τοσους μηνες!!!! Ξερετε τι απαντηση πηρα οταν ρωτησα ποσο θα κοστισει μια πιθανη επιδιορθωση ; 276 ευρω!!!Γιατι αλλαζει λεει ολη η πλακετα και οχι η κεραια του wifi!!!!!!! (Να θυμισω οτι με 276 ευρω αγαραζεις καινουρια συσκευη) Απιστευτο;;;

Και κατι αλλο: Η συμπεριφορα της γραμματεως του Service ηταν η πιο απαραδεκτη που εχω συναντησει ποτε σε μαγαζι. Μετα τα σημερινα και γενικα μετα και απο ολη την κοροιδεια της μοτο (updates κτλ) δεν προκειται ποτε να ξανααγορασω συσκευη της . Εχω αγορασει συσκευες απο ολες σχεδον τις εταιρειες, αλλα τοσο αναξιοπιστη εταιρεια δεν εχω συναντησει.

Προσοχη λοιπον σε οσους θελουν να περασουν ρομς με δικα τους μεσα.

 

P.s. Ο τεχνικος ηταν πολυ σωστος και εξυπηρετικος. Ο ανθρωπος οτι του λενε κανει. Η πολιτικη της εταιρειας ειναι απαραδεκτη.....

 

Αρα αμα έχεις πρόβλημα με wifi και έχεις περάσει άλλη ROM ξεγράφεις αυτόματος το wifi , Χάλια....

 

Αν κανεις κατι εγω ειμαι μαζι σου...Κ το πιο απλο: Δεν ξανααγοραζει κανεις μοτορολα....:D

 

Και που θα πας..

 

Και να σκεφθειτε οτι στον stoupi (ενα αλλο παιδι απο εδω) του ηρθε ΟΤΑ η αναβαθμιση και οταν πηγε σερβις του ειπαν ακριβως τα ιδια με εμενα..Δηλαδη οτι εινι ρουτ!!!!!!!!!!!!!! Αν πατε στις πιο πισω σελιδες θα το δειτε..Εξωφρενικο......

 

Εγώ έχω εξής απορία , αφού το κινητό καταγράφει κάθε ROM που έχεις περάσει τότε γιατί δεν δείχνει οτι είναι offical update OTA ...

 

 

______________________________________________

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω μετά και τις τελευταίες εξελίξεις είναι ότι, όπως σε πολλά άλλα πράγματα στην Ελλάδα μας, το τοπίο είναι θολό και εξαρτάται απο την διάθεση των ανθρωπων του service αν θα σου βγάλουν την συσκευή εκτός εγγύησης, αν θα σου πουν ότι η συσκευή σου είναι rooted όταν εσύ την μόνη ρίζα που ξέρεις είναι τα τσιγαρόχαρτα γλυκόριζας που καπνίζεις.

 

Βοήθειά μας!

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά μιλάς φίλε haki!

 

Μάλλον έπρεπε να έβαζα το razr σε γυάλα και να το κοίταγα μόνο...αλλά όχι πάνω απο 10 λεπτά συνεχόμενα αλλιώς χάνεται η εγγύηση!

 

Σκέφτομαι να το στείλω ότι και καλά έχω κάποιο πρόβλημα να δω τι θα μου πουν...

 

Edit: ακόμα καλύτερα να την πήγαινα εγώ την συσκευή.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το στείλω ότι και καλά έχω κάποιο πρόβλημα να δω τι θα μου πουν...

 

Edit: ακόμα καλύτερα να την πήγαινα εγώ την συσκευή.

 

Ελπίζω να μην το ενοείς αυτο. Μην φας κανένα άκυρο στην εγγύηση και μετά βρεθεί τρόπος επαναφοράς.Υπομονή θέλει.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ και παρακολουθώ το θέμα, έχω κάνει κάποια ποστς όταν έχω χρόνο και μάλιστα έχω απαντήσει και άμεσα στον lovis συγκεκριμένα για τα leaks. Ναι το τελευταίο ics leak είναι μακράν καλύτερο από το τελευταίο επίσημο 2.3 και μετά από αρκετή χρήση μπορώ να πω ότι δεν έχει κανένα αξιοσημείωτο bug. Από εκεί κ πέρα δε θυμάμαι κάποιος να λέει με σιγουριά ότι δε χάνεται η εγγύηση εάν κάποιος βάλει οποιοδήποτε ics leak. Συγγνώμη εάν κάνω λάθος διορθώστε με. (Ελπίζω να μην έχω πει εγώ κάτι τέτοιο λολ). Από εκεί και πέρα όταν βγει η επίσημη για την Ελλάδα, θα υπάρχει νομίζω τρόπος κάποιος να φύγει από την απλή retail και χωρίς fastboot files. Απλά είναι λίγο περίπλοκο. Όταν βγει το αρχείο σαν ota το ξανά συζητάμε. Προφανώς και εάν κάποιος πάει στη μοτορολα φορώντας leak ρισκάρει αφού αυτή δεν έχει το έχει κυκλοφορήσει επίσημα. Πάντως θέλω να πιστεύω ότι οποίος βάλει μετά από leak την επίσημη ελληνική δεν θα έχει πρόβλημα στο σέρβις. Νόμιζα ότι είναι αυτονόητο ότι για οτιδήποτε κάποιος κάνει στο τηλέφωνο του, δε φέρει κάποιος άλλος καμία ευθύνη. Διαβάζεις, ξανά διαβάζεις, ξανά διαβάζεις και ξανά διαβάζεις και μετά αποφασίζεις αφού λίγο πριν ξανά διαβάσεις. Και εγώ πάντως φιλικά τα λέω...

 

Edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι λάθος κάνω. Για να πας από απλό Europe retail se non EFGIS ή όπως λέγεται τέλος πάντων, χρειάζονται φαστμπουτ αρχεία. Για την ώρα αντί να χαλιέστε περάστε μια aokp και μια cm9 μαζί σε dual boot και απολαύστε το.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην το ενοείς αυτο. Μην φας κανένα άκυρο στην εγγύηση και μετά βρεθεί τρόπος επαναφοράς.Υπομονή θέλει.

 

Δέν το εννοούσα!

Αντέχω χωρίς το razr μου;;; :p

 

 

@spArchon μακάρι να σε είχαμε πιό συχνά στο topic.

 

Είναι κρίμα που κάποιοι επιλέγουν να βρίζουν και να φέρονται όπως ο παραπάνω κύριος. Ευτυχώς είναι μειοψηφία εδώ μέσα.

 

Όπως μπορεί και ξέρει ο καθένας....

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 2 ερωτησούλες όποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

1) Είμαι root πως μπορώ να κάνω back up όλες τις εφαρμογές μου επαφές μηνύματα κτλ ; Έχω το Titanium Back up πως είναι η διαδικασία ακριβώς ;

 

2) Με reset των εργ/κων ρυθμίσεων γίνεται unroot και μπορώ να έχω πάλι εγγύηση ;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην stock 4.0.4. Δεν έχω περάσει το update 34mb γιατί ήθελα να μείνω σε offιcial καταστάσεις. Mε τα νέα δεδομένα θα μπορέσω να βάλω την ελληνική ή τζάμπα δεν περνάω το update;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 2 ερωτησούλες όποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

1) Είμαι root πως μπορώ να κάνω back up όλες τις εφαρμογές μου επαφές μηνύματα κτλ ; Έχω το Titanium Back up πως είναι η διαδικασία ακριβώς ;

 

2) Με reset των εργ/κων ρυθμίσεων γίνεται unroot και μπορώ να έχω πάλι εγγύηση ;

 

Ευχαριστώ!!

 

1)Στο market εκεί που το κατέβασες έχει βίντεο αλλά και στο YouTube πως να χρησιμοποιείς το Titanium Backup. Είναι ο πιο ευκολος τρόπος να το μάθεις

 

2) αυτό με την εγγύηση για πλάκα το ρωτάς έτσι;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην stock 4.0.4. Δεν έχω περάσει το update 34mb γιατί ήθελα να μείνω σε offιcial καταστάσεις. Mε τα νέα δεδομένα θα μπορέσω να βάλω την ελληνική ή τζάμπα δεν περνάω το update;

 

Προφανώς τζάμπα δεν το περνάς διότι έχεις περάσει retail stock και όχι nonEFGIS που είναι η Ελληνική, δηλαδή ήδη έγινε ότι έγινε, εξάλλου το update απ' ότι λέγεται και το ρώτησα ο ίδιος σε ξένα φορουμ είναι stock update της retail. Η απόφαση δική σου, πάντα...!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω κάποιο ξυπνητήρι που να λειτουργεί και όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό?Είναι μια δυνατότητα που είχα σε symbian κινητό και μου λείπει ήδη:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω κάποιο ξυπνητήρι που να λειτουργεί και όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό?Είναι μια δυνατότητα που είχα σε symbian κινητό και μου λείπει ήδη:rolleyes:

 

από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει σε Android άλλα και στα τελευταία symbian δεν υπήρχε αν θυμάμαι καλά. Μπορείς αντί για κλειστό να έχεις το κινητό σε κατάσταση πτήσης (το ίδιο πράγμα είναι).

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τζάμπα δεν το περνάς διότι έχεις περάσει retail stock και όχι nonEFGIS που είναι η Ελληνική, δηλαδή ήδη έγινε ότι έγινε, εξάλλου το update απ' ότι λέγεται και το ρώτησα ο ίδιος σε ξένα φορουμ είναι stock update της retail. Η απόφαση δική σου, πάντα...!!!!!

 

Είμαστε σίγουροι ότι θα δώσει nonEFGIS icecream και όχι retail;

 

 

 

 

υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω κάποιο ξυπνητήρι που να λειτουργεί και όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό?Είναι μια δυνατότητα που είχα σε symbian κινητό και μου λείπει ήδη:rolleyes:

 

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα android. Η λύση είναι να το βάζεις σε λειτουργία πτήσης.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ και παρακολουθώ το θέμα, έχω κάνει κάποια ποστς όταν έχω χρόνο και μάλιστα έχω απαντήσει και άμεσα στον lovis συγκεκριμένα για τα leaks. Ναι το τελευταίο ics leak είναι μακράν καλύτερο από το τελευταίο επίσημο 2.3 και μετά από αρκετή χρήση μπορώ να πω ότι δεν έχει κανένα αξιοσημείωτο bug. Από εκεί κ πέρα δε θυμάμαι κάποιος να λέει με σιγουριά ότι δε χάνεται η εγγύηση εάν κάποιος βάλει οποιοδήποτε ics leak. Συγγνώμη εάν κάνω λάθος διορθώστε με. (Ελπίζω να μην έχω πει εγώ κάτι τέτοιο λολ). Από εκεί και πέρα όταν βγει η επίσημη για την Ελλάδα, θα υπάρχει νομίζω τρόπος κάποιος να φύγει από την απλή retail και χωρίς fastboot files. Απλά είναι λίγο περίπλοκο. Όταν βγει το αρχείο σαν ota το ξανά συζητάμε. Προφανώς και εάν κάποιος πάει στη μοτορολα φορώντας leak ρισκάρει αφού αυτή δεν έχει το έχει κυκλοφορήσει επίσημα. Πάντως θέλω να πιστεύω ότι οποίος βάλει μετά από leak την επίσημη ελληνική δεν θα έχει πρόβλημα στο σέρβις. Νόμιζα ότι είναι αυτονόητο ότι για οτιδήποτε κάποιος κάνει στο τηλέφωνο του, δε φέρει κάποιος άλλος καμία ευθύνη. Διαβάζεις, ξανά διαβάζεις, ξανά διαβάζεις και ξανά διαβάζεις και μετά αποφασίζεις αφού λίγο πριν ξανά διαβάσεις. Και εγώ πάντως φιλικά τα λέω...

 

Edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι λάθος κάνω. Για να πας από απλό Europe retail se non EFGIS ή όπως λέγεται τέλος πάντων, χρειάζονται φαστμπουτ αρχεία. Για την ώρα αντί να χαλιέστε περάστε μια aokp και μια cm9 μαζί σε dual boot και απολαύστε το.

παίδες μην αγχώνεστε, την nonEFGIS δεν την χρησιμοποιεί μόνο η Ελλάδα άλλα τόσες άλλες χώρες. Σίγουρα το fastboot αρχείο θα γίνει link μόλις βγει επίσημα η αναβάθμιση και τότε θα έχουμε την ευκαιρία να το περάσουμε στα κινητά μας.:)

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Η διαγνωση που λεγαμε.. Ελπιζω να την βλεπετε γιατι δεν εχω σκανερ!

Να ρωτησω κατι ; Τι σημαινει wifi scan fail;

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σίγουροι ότι θα δώσει nonEFGIS icecream και όχι retail;.

Αν γίνει αυτό ακόμα καλύτερα τότε, σίγουρα θα κάνουμε αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ στα κινητά μας. Αυτό νομίζω δεν έχει να κάνει με το update που ήδη έχει κυκλοφορήσει το οποίο είναι stock update. Αν μπεις στο XDA έχω κάνει εγώ την ερώτηση και μου έχουν απαντήσει. Το ψευδώνυμο μου είναι το ίδιο με το φορουμ εδώ.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

1)Στο market εκεί που το κατέβασες έχει βίντεο αλλά και στο YouTube πως να χρησιμοποιείς το Titanium Backup. Είναι ο πιο ευκολος τρόπος να το μάθεις

 

2) αυτό με την εγγύηση για πλάκα το ρωτάς έτσι;

 

 

Νομίζω ότι κάπου το είχα διαβάσει δεν κάνω πλάκα.Γενικά δεν μπορώ να κάνω unroot???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...