Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Trobocop: Τα έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά και ειλικρινά δε θέλω να μου τα επαναλάβεις ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος. Aπλά ρώτησα (μάλλον ρητορικά) τι σημασία έχει αυτός ο βαθμός. Γιατί δε μου φαίνεται να κάνει κάποια ουσιαστική διαφορα το τι βαθμό θα έχει κάποιος όταν απολυθεί.

 

Και επειδή αναφέρθηκε σαν επιχείρημα ότι παίρνεις και βαθμό, είπα να το επισημάνω. Μπορεί και να έχει ξανά-επισημανθεί ΚΑΙ το συγκεκριμένο σημείο δε λέω, in which case I apologise. :)

 

Αν ρώτησες ρητορικά, κακώς ρώτησες. Ρητορική είναι η ερώτηση εκείνη η οποία περιέχει και την απάντηση.

 

Στο θέμα, η αξία του να απολυθείς ως αξιωματικός είναι η προφανής: Παίρνεις μόρια για διαγωνισμούς του δημοσίου, σε σώματα ασφαλείας κτλ. Για αυτόν τον λόγο άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία, αν όχι όλοι, πάνε κυρίως/και για αυτό.

 

Επίσης προφανές, είναι ότι αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν τα μόρια, δεν πάει για ΔΕΑ.

 

Chris καταρχάς η ερώτηση ήταν ρητορική, γιατί θεωρώ ότι δε μαθαίνεις και τίποτα σπουδαίο και ότι ο βαθμός δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Έχεις δίκιο όμως, δεν έχω πάει φαντάρος. :)

 

Μαθαίνεις πάρα πολλά πράγματα, οπωσδήποτε πολύ περισσότερα από ό,τι θα μάθεις σαν στρατιώτης, με την προϋπόθεση όμως ότι το θέλεις και ο ίδιος, θέλω να πω, οι σχολές είναι χημεία, δεν πιέζουν κανέναν. Ούτε φυσικά σε κόβουν αν δεν βγάλεις καλή βαθμολογία. Το αν είναι σπουδαία ή χρήσιμα, δεν μπορώ να το πω, το κρίνει ο καθένας μόνος του.

 

Προφανώς, προφανέστατα θα έλεγα, τον καιρό της ειρήνης δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα να ξέρεις τακτικές για το πώς να οδηγήσεις μια διμοιρία στη μάχη. Όπως επίσης και όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα που διδάσκονται.

 

Στανταρ!:shifty:

Φαντάρος δεν είμαι?ραδιοαρβύλα:p

 

Είσαι φαντάρος, αν αισθάνεσαι φαντάρος ;) Για αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα, είναι δικό σου θέμα.

 

Ρε συ, δεν παραπληροφορώ, απλά λέω τι έβλεπα από την δική μου μονάδα.Είχα βαρεθεί να μοιράζω εγκαλιόχαρτα!!!

Οι περισσότεροι δοκιμάδες φύγανε με 30-40 μέρες φυλακή(που δυστυχώς είναι υπηρετήσιμες από την πρώτη μέρα).

Τεσπα, το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές....

 

Το θέμα είναι ότι παρουσιάζεις την άποψή ΣΟΥ, με βάση την εικόνα που είχες ΕΣΥ και την παρουσιάζεις σαν την πραγματικότητα. Αυτό είναι παραπληροφόρηση, απλά.

 

Λες ότι η φυλακή στους ΔΕΑ είναι υπηρετήσιμη από την πρώτη μέρα. Ερώτηση: Στρατιώτης με 80 μέρες φυλακή, πόσες θα υπηρετήσει;;

 

Η απάντηση δεν είναι η προφανής που νομίζεις.

 

Η απάντηση είναι «στον Ελληνικό Στρατό καμία.» Πληροφοριακά όσους συνάδελφους («διαμάντια») ξέρω που έφαγαν φυλακή, δεν τις υπηρέτησε κανείς. Πώς γίνεται αυτό; (δεν ρωτάω για να πάρω απάντηση, ξέρω πώς γίνεται)

 

Για αυτό σου λέω, δεν είναι κακό να έχεις την γνώμη σου, ακόμα και για ένα θέμα για το οποίο προφανέστατα (φαίνεται από αυτά που γράφεις) δεν έχεις ιδέα. Κακό είναι να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και να το περνάς και στα μηνύματά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης προφανές, είναι ότι αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν τα μόρια, δεν πάει για ΔΕΑ.

 

Καθόλου προφανές. Πολλοί πάνε ΔΕΑ χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα μόρια, επειδή τους αρέσει/βολεύει το να είναι μέσα μέχρι το μεσημέρι και μετά να την κάνουν.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κι εσύ ο ίδιος έχεις πει παλιότερα ότι πηγες για αυτό το λόγο. Aρα δε βλέπω το προφανές.

Link to comment
Share on other sites

off topic.ΑΣΧΕΤΟ.. μ αρεσουν οι διαξιφισμοι αναμεσα σε 2 ατομα με επιχειρηματα {gmac-trobocop®}

οff topic :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φαντάρος, αν αισθάνεσαι φαντάρος ;) Για αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα, είναι δικό σου θέμα.

 

Φοβερή ατάκα.Αυτό εξηγεί γιατί έγινες δόκιμος και το υποστηρίζεις τόσο πολύ.

 

 

Λες ότι η φυλακή στους ΔΕΑ είναι υπηρετήσιμη από την πρώτη μέρα. Ερώτηση: Στρατιώτης με 80 μέρες φυλακή, πόσες θα υπηρετήσει;;

 

Ένας στρατιώτης με 19 μέρες φυλακή πόσες υπηρετεί?

Με 21?

 

Η απάντηση δεν είναι η προφανής που νομίζεις.

 

Η απάντηση είναι «στον Ελληνικό Στρατό καμία.» Πληροφοριακά όσους συνάδελφους («διαμάντια») ξέρω που έφαγαν φυλακή, δεν τις υπηρέτησε κανείς. Πώς γίνεται αυτό; (δεν ρωτάω για να πάρω απάντηση, ξέρω πώς γίνεται)

Μπράβο!Ανακάλυψες την Αμερική!!

Ούτε αυτή είναι η σωστή απάντηση.

η σωστή απάντηση είναι ότι κανονικά υπηρετεί τα προβλεπόμενα , αλλά μπορεί και όχι, ανάλογα με το πόσο διατεθιμένος είναι να χάσει την αξιοπρέπειά του.

Πάντως κανονικά ένας δόκιμος με 20 μέρες φυλακή υπηρετεί 20 μέρες ενώ ένας στρ καμία.

 

Δλδ αν σε ρωτήσουν "πόση άδεια δικαιούται ένας κληρωτός?" εσύ τι θα πρέπει να απαντήσεις??καμιά 80αριά μαζί με τις τιμητικές??ενώ αν απαντήσεις αυτό που προβλέπει ο κανονισμός θα είναι παραπληροφόρηση??

 

Η σωστή απάντηση είναι αυτή που αναφέρεται στον 20-1, το τι θα γίνει στην πράξη είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να προβλέψει.

 

Για αυτό σου λέω, δεν είναι κακό να έχεις την γνώμη σου, ακόμα και για ένα θέμα για το οποίο προφανέστατα (φαίνεται από αυτά που γράφεις) δεν έχεις ιδέα. Κακό είναι να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και να το περνάς και στα μηνύματά σου.

 

Το να προσπαθείς να απαξιώσεις τον συνομιλητή σου με αυτόν τον τρόπο ούτε την συζήτηση οφελεί αλλά ούτε και είναι ευγενικό, ειδικά από κάποιον που αντιπροσωπεύει το myphone.

Συγχαρητήρια!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στείλε και νέα να δούμε τι έγινε. ;)

Θα πάω από Τρίτη - Τετάρτη πια, καθώς το χαρτί το βρήκα στην Αστυνομία σήμερα (επιτέλους!), παρουσιάζομαι στο "ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ" ως ΥΕΑ την 14/05.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, καλό, κακό δεν έχω ιδέα (μάλλον τα Τεθωρακισμένα "κακό είναι..") - - - θα προσπαθήσω να αποφύγω το ΥΕΑ καθώς είναι περισσότεροι μήνες πάντως.

 

Γενικά, πάω ουδέτερος - δίχως να χαίρομαι (έχω δει περιπτώσεις τέτοιες!) - ούτε να απογοητεύομαι, ότι κάτσει -- θα δείξει που λέμε.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω από Τρίτη - Τετάρτη πια, καθώς το χαρτί το βρήκα στην Αστυνομία σήμερα (επιτέλους!), παρουσιάζομαι στο "ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ" ως ΥΕΑ την 14/05.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, καλό, κακό δεν έχω ιδέα (μάλλον τα Τεθωρακισμένα "κακό είναι..") - - - θα προσπαθήσω να αποφύγω το ΥΕΑ καθώς είναι περισσότεροι μήνες πάντως.

 

Γενικά, πάω ουδέτερος - δίχως να χαίρομαι (έχω δει περιπτώσεις τέτοιες!) - ούτε να απογοητεύομαι, ότι κάτσει -- θα δείξει που λέμε.

 

 

ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ ειχα παρουσιαστει πριν 2 χρονια

τεραστιο στρατοπεδο , το πιο μεγαλο στα βαλκανια

θα λιωσεις στο περπατημα . το πεδιο βολης για τις βολες που θα ριξεις ειναι 4κμ πορεια ανηφορα ... πικρα

εχει τρεξιμο πολυ - γκαβακες ανθυπες 21 ετων που το πεζουν μαγκια και ιστορια...

εχει ΠΟΛΥ κοσμο

 

γενικα μια μαυριλα....

 

αν εχεις βυσμα παρτο τηλ......

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! -- αν είχα βύσμα δεν θα με πήγαιναν εκεί, οπότε απλά θα κάνω υπομονή.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ ειχα παρουσιαστει πριν 2 χρονια

τεραστιο στρατοπεδο , το πιο μεγαλο στα βαλκανια

θα λιωσεις στο περπατημα . το πεδιο βολης για τις βολες που θα ριξεις ειναι 4κμ πορεια ανηφορα ... πικρα

εχει τρεξιμο πολυ - γκαβακες ανθυπες 21 ετων που το πεζουν μαγκια και ιστορια...

εχει ΠΟΛΥ κοσμο

 

γενικα μια μαυριλα....

 

αν εχεις βυσμα παρτο τηλ......

Toυ άνοιξες την καρδιά του ανθρώπου... Πέστου και τίποτα ευχάριστο. :p

 

Αλήθεια με το ξεβράκωμα πώς πάει; Έχω ακούσει ότι διαφέρει από μονάδα σε μονάδα.

 

Στην Τρίπολη σε μας απλά μείναμε με το κάτω εσώρουχο και περνούσαμε σε σειρά ο ένας πίσω από τον άλλο και δείχναμε στον γιατρό αν έχουμε όντως 2 όρχεις. :lol:

 

Κορυφαία ατάκα του γιατρού σε στυλ πλάκας: «Πού είν' το άλλο;;;» :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, πολυ εξευτελιστικο αυτο το κομμάτι βρε παιδια...αυτο με την εξεταση στα γεννητικα οργανα....

Κορυφαια απάντηση στην ατακα του γιατρου:"Το πηρε ο Τσιπ κι ο Ντέηλ στην φωλια τους".

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Toυ άνοιξες την καρδιά του ανθρώπου... Πέστου και τίποτα ευχάριστο. :p

 

Αλήθεια με το ξεβράκωμα πώς πάει; Έχω ακούσει ότι διαφέρει από μονάδα σε μονάδα.

 

Στην Τρίπολη σε μας απλά μείναμε με το κάτω εσώρουχο και περνούσαμε σε σειρά ο ένας πίσω από τον άλλο και δείχναμε στον γιατρό αν έχουμε όντως 2 όρχεις. :lol:

 

Κορυφαία ατάκα του γιατρού σε στυλ πλάκας: «Πού είν' το άλλο;;;» :lol: :lol:

 

 

 

an to 15 mesa 15 ekso isxiei tha ntrepomouna na lew pws exw ipiretisi sti thesi sou :ninja:

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, πολυ εξευτελιστικο αυτο το κομμάτι βρε παιδια...αυτο με την εξεταση στα γεννητικα οργανα....

Κορυφαια απάντηση στην ατακα του γιατρου:"Το πηρε ο Τσιπ κι ο Ντέηλ στην φωλια τους".

 

 

και σκεψου οτι την εξεταση την κανουν μαζικα με καμια 20αρια με 30 ατομα μαζι...

αντε τωρα να ειναι και κανενας κουνιστος μεσα και να σε κοιταει και περιεργα...του σπας τα μουτρα μετα η οχι...:lol::lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντε Aris_21 μια χαρα θα περασεις,συμβουλη μου,παιξτο παλαβη 25 μερες στην τριπολη,θα ναι δυσκολα τετοιο καιρο με το στραβοκλιμα που υπαρχει εκει κατω.ενημερωνε μας για την ορκομωσια και ποση αδεια θα παρετε.

και φυσικα....μη μετρας καθολου μερες! ο καιρος θα περασει ειδικα αν εισαι και 3η μοιρα. ;)

οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

an to 15 mesa 15 ekso isxiei tha ntrepomouna na lew pws exw ipiretisi sti thesi sou :ninja:

 

Ναι, έπρεπε στη 10η μέρα να γυρίσει πίσω για να ξεπλύνει την ντροπή:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

an to 15 mesa 15 ekso isxiei tha ntrepomouna na lew pws exw ipiretisi sti thesi sou :ninja:

Ναι ισχύει... :ninja:

και σκεψου οτι την εξεταση την κανουν μαζικα με καμια 20αρια με 30 ατομα μαζι...

αντε τωρα να ειναι και κανενας κουνιστος μεσα και να σε κοιταει και περιεργα...του σπας τα μουτρα μετα η οχι...:lol::lol::p

50 άτομα είναι στην αίθουσα. Οι γνωστές αρχικές 50άδες ανάλογα με την αρχική ώρα προσέλευσης.

 

Εντάξει δεν είναι εξευτελιστικό το γεγονός. Αν σκεφτείτε ότι παλαιότερα μένανε όλοι αυτοί οι 50 εντελώς τσίτσιδοι και ότι τους γινόταν και έλεγχος πρωκτών... Το να δείχνεις απλά τους όρχεις σου βάζοντας το δάχτυλο ανάμεσα δεν είναι δα και εξευτελιστικό. Άλλωστε μόνο ένας σε βλέπει εκείνη την ώρα και το όλο αυτό σκηνικό διαρκεί 2 δευτερόλεπτα. Αφού όλοι πίσω από ένα παραβάν σε μια σειρά είναι και τρέχουν.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν κάτι δεν πηγαίνει καλά με κάποιον, πώς θα του το πουν και κατά πόσο θα σταματήσει αυτό το τροχάδην. :worry:

 

Αντε Aris_21 μια χαρα θα περασεις,συμβουλη μου,παιξτο παλαβη 25 μερες στην τριπολη,θα ναι δυσκολα τετοιο καιρο με το στραβοκλιμα που υπαρχει εκει κατω.ενημερωνε μας για την ορκομωσια και ποση αδεια θα παρετε.

και φυσικα....μη μετρας καθολου μερες! ο καιρος θα περασει ειδικα αν εισαι και 3η μοιρα. ;)

οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Πάλι έξω (και) εσύ; :p:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, πολυ εξευτελιστικο αυτο το κομμάτι βρε παιδια...αυτο με την εξεταση στα γεννητικα οργανα....

Κορυφαια απάντηση στην ατακα του γιατρου:"Το πηρε ο Τσιπ κι ο Ντέηλ στην φωλια τους".

 

Όποιος το θεωρεί εξευτελιστικό μπορεί να ζητήσει προσωπική εξέταση.

Θα του κλείσει ένα ραντεβού ο γιατρός να περάσει το απόγευμα από το ιατρείο του.:lol::lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει... :ninja:

 

50 άτομα είναι στην αίθουσα. Οι γνωστές αρχικές 50άδες ανάλογα με την αρχική ώρα προσέλευσης.

 

Εντάξει δεν είναι εξευτελιστικό το γεγονός. Αν σκεφτείτε ότι παλαιότερα μένανε όλοι αυτοί οι 50 εντελώς τσίτσιδοι και ότι τους γινόταν και έλεγχος πρωκτών... Το να δείχνεις απλά τους όρχεις σου βάζοντας το δάχτυλο ανάμεσα δεν είναι δα και εξευτελιστικό. Άλλωστε μόνο ένας σε βλέπει εκείνη την ώρα και το όλο αυτό σκηνικό διαρκεί 2 δευτερόλεπτα. Αφού όλοι πίσω από ένα παραβάν σε μια σειρά είναι και τρέχουν.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν κάτι δεν πηγαίνει καλά με κάποιον, πώς θα του το πουν και κατά πόσο θα σταματήσει αυτό το τροχάδην. :worry:

 

 

χμ...εδω σε θελω...

τελικα δεν ειναι το ιδιο παντου...

 

εμεις οταν περασαμε το 96 ειμασταν ολοι μαζι (ουτε παραβαν ουτε τιποτα)και μεσα ηταν δυο γιατροι γυναικες και ενας αντρας!!

τι εχεις να πεις...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάλι έξω (και) εσύ; :p:rolleyes:

μερα παραμερα ειμαι τωρα ως την αδεια.

αλλα μερικες φορες πηγα και 4 το μεσημερι εφυγα ;)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου προφανές. Πολλοί πάνε ΔΕΑ χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα μόρια, επειδή τους αρέσει/βολεύει το να είναι μέσα μέχρι το μεσημέρι και μετά να την κάνουν.

 

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αξία του να είσαι αξιωματικός ΑΦΟΥ απολυθείς. Το ξέρεις αυτό φυσικά, και παρομοίως ξέρεις ότι το παραπάνω σχόλιό σου είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε--->

 

Aπλά ρώτησα (μάλλον ρητορικά) τι σημασία έχει αυτός ο βαθμός. Γιατί δε μου φαίνεται να κάνει κάποια ουσιαστική διαφορα το τι βαθμό θα έχει κάποιος όταν απολυθεί.

 

και το οποίο ΕΣΥ το έθιξες μερικά μηνύματα πιο πριν.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κι εσύ ο ίδιος έχεις πει παλιότερα ότι πηγες για αυτό το λόγο. Aρα δε βλέπω το προφανές.

 

Σωστά το λες, κάνεις λάθος.

 

το προφανές έγκειται στο ότι ο λόγος που ανέφερα έχει αναφερθεί άπειρες φορές. Φυσικά αν θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις είναι το μόνο εύκολο ;) Ειδικά σε ένα ανώνυμο φόρουμ όπου ο καθένας (βλέπε ddr2) μπορεί να λέει ό,τι μπαρούφα του κατέβει για ένα θέμα που δεν το γνωρίζει και χωρίς φυσικά να χρειάζεται να την αποδείξει (αλλιώς δεν θα ήταν μπαρούφα).

 

Φοβερή ατάκα.Αυτό εξηγεί γιατί έγινες δόκιμος και το υποστηρίζεις τόσο πολύ.

 

Όχι μόνο μιλάς για ένα θέμα για το οποίο δεν έχεις ιδέα, όχι μόνο δεν έχεις τα... τεμάχια να παραδεχτείς ότι κάνεις λάθος σε αυτά που λες, αλλά δεν διαβάζεις ΚΑΝ τα μηνύματά των συνομιλητών σου.

 

ΠΟΥΘΕΝΑ και το τονίζω αυτό, ΠΟΥΘΕΝΑ, σε κανένα από τα μηνύματά μου δεν το έχω υποστηρίξει να γίνει κανείς δόκιμος. Το αντίθετο, περιγράφω τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά. Τα μηνύματά μου είναι εκεί, μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας.

 

Επειδή εσύ είσαι στον κόσμο σου δεν σου φταίω εγώ.

 

Κρατάω πάντως ότι δεν αρνείσαι το ότι αισθάνεσαι φαντάρος (και όχι στρατιώτης). Η διαφορά είναι ότι οι φαντάροι είναι για λύπηση και ΑΦΟΥ απολυθούν.

 

η σωστή απάντηση είναι ότι κανονικά υπηρετεί τα προβλεπόμενα , αλλά μπορεί και όχι, ανάλογα με το πόσο διατεθιμένος είναι να χάσει την αξιοπρέπειά του.

Πάντως κανονικά ένας δόκιμος με 20 μέρες φυλακή υπηρετεί 20 μέρες ενώ ένας στρ καμία.

 

Η απάντησή σου είναι λάθος (και αυτή). Υπηρετεί όσες του γράψουν. Ούτε τα πολύ βασικά δεν ξέρεις.

 

Επίσης, ένας στρατιώτης που θα καθυστερήσει να επιστρέψει από άδεια μπορεί κάλλιστα να τιμωρηθεί και με 20 μέρες φυλακή, έτσι για πλάκα (το έχω δει να γίνεται και όχι σε μια μόνο μονάδα). Προσωπικά καμία από τις φορές που άργησα να επιστρέψω δεν τιμωρήθηκα ούτε με μια μέρα. Πώς γίνεται αυτό; Ε;

 

Μισή πληροφορία+μισή πραγματικότητα=παραπληροφόρηση.

 

Εμένα δεν μου καίγεται, καρφί, ίσα ίσα που διασκεδάζω. Εσύ εκτίθεσαι με το να κάνεις ότι τα ξέρεις όλα.

 

Δλδ αν σε ρωτήσουν "πόση άδεια δικαιούται ένας κληρωτός?" εσύ τι θα πρέπει να απαντήσεις??καμιά 80αριά μαζί με τις τιμητικές??ενώ αν απαντήσεις αυτό που προβλέπει ο κανονισμός θα είναι παραπληροφόρηση??

 

Η απάντηση βρίσκεται σε αυτό εδώ το θέμα. Όσες φορές έχω απαντήσει, είναι για να περιγράψω τι ισχύει στην πράξη. Όχι το τι άκουσα, μου είπε γνωστός-γνωστού, νομίζω, υποθέτω, ελπίζω κτλ.

 

Η σωστή απάντηση είναι αυτή που αναφέρεται στον 20-1, το τι θα γίνει στην πράξη είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να προβλέψει.

 

Με τη μόνη διαφορά ότι δεν υπάρχει μόνο ο 20-1. Και πάλι μισή πληροφορία.

 

Το να προσπαθείς να απαξιώσεις τον συνομιλητή σου με αυτόν τον τρόπο ούτε την συζήτηση οφελεί αλλά ούτε και είναι ευγενικό, ειδικά από κάποιον που αντιπροσωπεύει το myphone.

Συγχαρητήρια!

 

Δεν σε απαξιώνω εγώ, μόνος σου απαξιώνεσαι με αυτά που λες ΕΣΥ, όχι εγώ. Από την στιγμή που παραπληροφορείς (σε σημείο να λες προφανέστατα ψέματα), δεν μπορείς να παραπονιέσαι όταν σε ξεμπροστιάζουν. Ας πρόσεχες.

 

Είναι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αξία του να είσαι αξιωματικός ΑΦΟΥ απολυθείς. Το ξέρεις αυτό φυσικά, και παρομοίως ξέρεις ότι το παραπάνω σχόλιό σου είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε--->

 

και το οποίο ΕΣΥ το έθιξες μερικά μηνύματα πιο πριν.

 

Φυσικά και έχουν σχέση. Το ένα έχει αξια (η όχι, ανάλογα πως το πάρεις) όσο είσαι φαντάρος. Το άλλο όταν απολυθείς. Και τα 2 όμως αποτελούν πιθανούς λόγους για τους οποιους κάποιος μπορεί να θέλει να ακολουθήσει αυτό το δρόμο. As simple as that.

 

Σωστά το λες, κάνεις λάθος.

 

το προφανές έγκειται στο ότι ο λόγος που ανέφερα έχει αναφερθεί άπειρες φορές. Φυσικά αν θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις είναι το μόνο εύκολο ;) Ειδικά σε ένα ανώνυμο φόρουμ όπου ο καθένας (βλέπε ddr2) μπορεί να λέει ό,τι μπαρούφα του κατέβει για ένα θέμα που δεν το γνωρίζει και χωρίς φυσικά να χρειάζεται να την αποδείξει (αλλιώς δεν θα ήταν μπαρούφα).

 

Το έχουμε (έχεις) αναγάγει σε μεγαλύτερο θέμα από ότι είναι. Δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις (έλεος, ούτε το Μακεδονικό να συζητούσαμε) ειλικρινά έτσι θυμόμουν, ότι είχες πει ότι ήθελες για επαγγελματικούς/προσωπικούς λόγους να έχεις ελευθερα απογεύματα. Αφού λοιπόν κάνω λάθος (και το είπα και πριν) το παίρνω πίσω. Θυμόμουν λάθος προφανώς.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μιλάς για ένα θέμα για το οποίο δεν έχεις ιδέα, όχι μόνο δεν έχεις τα... τεμάχια να παραδεχτείς ότι κάνεις λάθος σε αυτά που λες, αλλά δεν διαβάζεις ΚΑΝ τα μηνύματά των συνομιλητών σου.

 

ΠΟΥΘΕΝΑ και το τονίζω αυτό, ΠΟΥΘΕΝΑ, σε κανένα από τα μηνύματά μου δεν το έχω υποστηρίξει να γίνει κανείς δόκιμος. Το αντίθετο, περιγράφω τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά. Τα μηνύματά μου είναι εκεί, μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας.

 

Επειδή εσύ είσαι στον κόσμο σου δεν σου φταίω εγώ.

 

Κρατάω πάντως ότι δεν αρνείσαι το ότι αισθάνεσαι φαντάρος (και όχι στρατιώτης). Η διαφορά είναι ότι οι φαντάροι είναι για λύπηση και ΑΦΟΥ απολυθούν.

 

 

 

Η απάντησή σου είναι λάθος (και αυτή). Υπηρετεί όσες του γράψουν. Ούτε τα πολύ βασικά δεν ξέρεις.

 

Επίσης, ένας στρατιώτης που θα καθυστερήσει να επιστρέψει από άδεια μπορεί κάλλιστα να τιμωρηθεί και με 20 μέρες φυλακή, έτσι για πλάκα (το έχω δει να γίνεται και όχι σε μια μόνο μονάδα). Προσωπικά καμία από τις φορές που άργησα να επιστρέψω δεν τιμωρήθηκα ούτε με μια μέρα. Πώς γίνεται αυτό; Ε;

 

Μισή πληροφορία+μισή πραγματικότητα=παραπληροφόρηση.

 

Εμένα δεν μου καίγεται, καρφί, ίσα ίσα που διασκεδάζω. Εσύ εκτίθεσαι με το να κάνεις ότι τα ξέρεις όλα.

 

 

 

Η απάντηση βρίσκεται σε αυτό εδώ το θέμα. Όσες φορές έχω απαντήσει, είναι για να περιγράψω τι ισχύει στην πράξη. Όχι το τι άκουσα, μου είπε γνωστός-γνωστού, νομίζω, υποθέτω, ελπίζω κτλ.

 

 

 

Με τη μόνη διαφορά ότι δεν υπάρχει μόνο ο 20-1. Και πάλι μισή πληροφορία.

 

 

 

Δεν σε απαξιώνω εγώ, μόνος σου απαξιώνεσαι με αυτά που λες ΕΣΥ, όχι εγώ. Από την στιγμή που παραπληροφορείς (σε σημείο να λες προφανέστατα ψέματα), δεν μπορείς να παραπονιέσαι όταν σε ξεμπροστιάζουν. Ας πρόσεχες.

 

Είναι τόσο απλό.

 

 

 

 

Είναι περισσότερο από προφανές τι υποστηρίζεις, και τι προτρέπεις έμμεσα τους άλλους να διαλέξουν, δεν πρόκειται να ψάχνω 4000 μηνύματα για να βρώ τι έχεις γράψει.

Είναι επίσης προφανές ότι 17 μήνες θητείας αφήνουν ανεξάλειπτα τα σημάδια τους στην συμπεριφορά και τον τρόπο σκέψης σου.

Εξακολουθείς δλδ να είσαι αγενής και προκλητικός.

 

1.Στρατιώτης δεν είναι ιδιότητα, είναι βαθμός του ΣΞ.

Φαντάρος είναι η λέξη που χρησιμοποιεί ο λαός για όσους κάνουν την θητείας τους.(σε αντίθεση με τα μόνιμα στελέχη)

Φαντάρος είναι και ο στρατιώτης και ο ναύτης και ο σμηνίας και ο δόκιμος. Τα υπόλοιπα που λες είναι στρατοκαβλικές βλακείες ανίδεων καραβανάδων της παραμεθωρίου, οι οποίοι παρότι δεν γνωρίζουν βασικά ελληνικά, ξαφνικά βρέθηκαν να είναι και ξενόγλωσσοι.

Η λέξη "φαντάρος" (φανταράκια μάλιστα) υπάρχει και στο πιο γνωστό εμβατήριο του ελληνικού στρατού και δεν είναι καθόλου μα καθόλου προσβλητική ιδιότητα.

Γκέγκε?

2. Και εγώ έχω αργήσει από άδεια και δεν τιμωρήθηκα,Αυτό πώς γίνεται ε?? Επίσης έχω κάνει πολλές μ@λ@κίες οι οποίες πρότι φανερώθηκαν έμειναν ατιμώρητες και σε ολίγας ημέρας τερματίζω ευδοκίμως την στρατιωτική μου θητεία έχοντας ΜΗΔΕΝ ημέρες κράτηση ή οποιαδήποτε άλλη ποινή.Αυτό πάλι πώς γίνεται??

 

3.Προφανώς υπηρετείς όσες μέρες σου γράψουν, αλλά αν στον στρ γράψουν 20 μέρες ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΜΙΑ, αντίθετα με τον δόκιμο που υπηρετεί 20 μερες.Πες μου οτι δεν το κατάλαβες???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αξία του να είσαι αξιωματικός ΑΦΟΥ απολυθείς. Το ξέρεις αυτό φυσικά, και παρομοίως ξέρεις ότι το παραπάνω σχόλιό σου είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε--->

 

 

Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλα μόλις συνειδητοποίησα ότι έχεις μπλέξει τα μπούτια σου και με έχεις μπλέξει κι εμενα. Ποσώς με ενδιαφέρει το αν έχει σχέση με το όταν απολυθείς κτλ. Απαντούσα στο:

 

Επίσης προφανές, είναι ότι αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν τα μόρια, δεν πάει για ΔΕΑ.

 

Που δεν ισχύει, γιατί υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να πας για ΔΕΑ.

 

Επίσης, που ακριβώς έκανα λάθος όταν είπα:

 

Πολλοί πάνε ΔΕΑ χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα μόρια, επειδή τους αρέσει/βολεύει το να είναι μέσα μέχρι το μεσημέρι και μετά να την κάνουν.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κι εσύ ο ίδιος έχεις πει παλιότερα ότι πηγες για αυτό το λόγο.

 

Αφού κάνοντας μια αναζήτηση εσύ ο ίδιος έχεις πει:

 

Τον βασικό λόγο που μου αρέσει η ιδέα του ΔΕΑ πάντως δεν τον φαντάζεστε. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα ποτάκια :p , ελπίζω να έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο για να διαβάσω για τον ΑΣΕΠ (έχω τελειώσει Αγγλική Φιλολογία). :)

 

Aρα ούτε χρειάζεται να μου λες ότι κάνω λάθος, ούτε να μου επιτίθεσαι (με τον ddr2 κανε ότι θες :p) απλά coolare και μη βλέπεις παντού φαντάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω από Τρίτη - Τετάρτη πια, καθώς το χαρτί το βρήκα στην Αστυνομία σήμερα (επιτέλους!), παρουσιάζομαι στο "ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ" ως ΥΕΑ την 14/05.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, καλό, κακό δεν έχω ιδέα (μάλλον τα Τεθωρακισμένα "κακό είναι..") - - - θα προσπαθήσω να αποφύγω το ΥΕΑ καθώς είναι περισσότεροι μήνες πάντως.

 

Γενικά, πάω ουδέτερος - δίχως να χαίρομαι (έχω δει περιπτώσεις τέτοιες!) - ούτε να απογοητεύομαι, ότι κάτσει -- θα δείξει που λέμε.

 

Ελα ρε συ! Θα εισαι μια μερα παλιοτερος απο μένα! ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Trobocop® pwned ;;;;;; :cold:

:lol:

Σορρυ που μπαινω στη συζητηση ξεκαρφωτος αλλα τρομποκοπ εχουν δικιο οι αλλοι,,,εχεις μπερδευτει λιγο και δεν καταλαβαινω σε τι οφελει η επιθεση σου, τη συζητηση....:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...