Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια εγω περασα υεα υγειονομικου..ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση μετα την εκπαιδευση μας? να συμπληρωσω πως δεν εχω παντελως καμμια σχεση με το αντικειμενο του υγειονομικου....φοιτητης κοινωνιολογιας ειμαι..ποια η πιθανη ειδικοτητα που θα παρω ως δοκιμος?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω περασα υεα υγειονομικου...

 

Πρέπει να είχες κάνει καλή προετοιμασία, δεν είναι και άσχημα εκεί που πέρασες.

Εγώ δυστυχώς πέρασα Πεζικό Τρίπολης και λέω να ξαναδώσω... :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ασχημα απ'οσο ξερω αλλα δεν εχω καμμια σχεση με παραιατρικα η ιατρικα επαγγελματα..οποτε τι ειδικοτητα μπορει να παρω ως δοκιμος υγειονομικαριος?
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στη stratologia.gr σημερα για να δω αν κοπηκε η αναβολη που ειχα δηλωσει πριν 10 μερες για εκτακτος και με εκπληξη ειδα οτι 22 νοεμβριου παρουσιαζομαι στο κεντρο εφοδιασμου μεταφορων στη σπαρτη!εχει κανεις ιδεα τι παιζει εκει?
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι εκει..λιγο εκπεδευση,λεμε τωρα μια παρελαση να βγαλετε και στις μοναδες...Η σπαρτη ειναι λιγο χαλια για τους στρατιωτες αλλα θα περασει γρηγορα ο καιρος...καποτε ητανε απο τα πιο δυσκολα κεντρα τωρα ειναι νυπιαγωγειο.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλα,δεν ειχα ακουσει ποτε οτι το ΚΕΝ του ΣΕΜ ηταν απο τα πιο δυσκολα.Μετα τι να ελεγαν οι μαυροι,το παλιο ΚΕΒΟΠ,το Μεγαλο Πευκο κλπ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα πριν το 98 και κυριως για σωματα η οπλα υποστηριξης..εκανα το 97 και ητανε δυσκολα και γενικα ειμαι καθημερινα στο κεντρο του ΚΕΑΠ και τα πραγματα ειναι σχεδον πιο ευκολα για τους απλους καταδρομεις...βεβαια το 2004 που ξαναπηγα Κ.Ε.Ε.Μ ητανε πολυ χαλαρα τα πραγματα...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου ηρθε και με'να το χαρτι 23 νοεμβριου ειδικεσ δυμαεις ΥΕΑ. Επειδη το εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν εβγαλα πολυ ακρη ποια η διαφορα εκπαιδευσεις ενος ΥΕΑ απο τους αλλους π.χ ορεινος καταδρομεας που ηθελα να παω. Παιρνανε οι ΥΕΑ τα ιδια απο αποψη εκπαιδευσεις και δυσκολιας; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και με'να το χαρτι 23 νοεμβριου ειδικεσ δυμαεις ΥΕΑ. Επειδη το εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν εβγαλα πολυ ακρη ποια η διαφορα εκπαιδευσεις ενος ΥΕΑ απο τους αλλους π.χ ορεινος καταδρομεας που ηθελα να παω. Παιρνανε οι ΥΕΑ τα ιδια απο αποψη εκπαιδευσεις και δυσκολιας; Ευχαριστω.

 

ΥΕΑ σημαίνει υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός. Σε όλους σχεδόν έρχεται το χαρτί με ένδειξη ΥΕΑ, δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο, το γυμνάσιο να 'χεις βγάλει θα σου 'ρθει με τέτοια ένδειξη. Σημαίνει ότι αν θες, μπορείς να επιλέξεις να γίνεις αξιωματικός που σημαίνει πάνω κάτω καλύτερες υπηρεσίες, θα πληρώνεσαι, θα θεωρείσαι αξιωματικός με ό,τι αυτό συνεπάγεται και με το τεράστιο αρνητικό ότι κάνεις μεγαλύτερη θητεία. Αν επιλέξεις να πας ΥΕΑ τελικά, περνάς κάτι αστεία τεστ στην αρχή και μετά πας για εκπαίδευση στην Κρήτη αν δεν κάνω λάθος και δεν άλλαξε κάτι, όπου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά και πάλι πιο σοβαρή/δύσκολη εκπαίδευση από τον μέσο φαντάρο. Μετά τοποθετείσαι κανονικά σε μονάδα και κάνεις την θητεία σου, απλά είσαι αξιωματικός. Δεν σε παίρνουν φυσικά στα σοβαρά σαν να είσαι μόνιμος, αλλά γλυτώνεις πράγματα, αγγαρείες, σκοπιές κτλ., πηγαίνεις σπίτι σου/ όπου νοικιάζεις όταν δεν έχεις υπηρεσία, αλλά ξαναλέω με το αρνητικό ότι κάνεις κάποιους μήνες παραπάνω θητεία. Γενικά, ελάχιστοι το προτιμάνε να πάνε ΥΕΑ με την λογική ας πάω 9 μήνες να τελειώνω και γενικά οι γνώμες είναι διχασμένες για το αν αξίζει ή όχι. Άλλοι ναι, αξίζει, άλλοι πάλι με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα αρκετα οι ΥΕΑ περνανε εκπαιδευση 16 βδομαδες και μετα πανε στην μοναδα τους μεχρι να τελειωσει η 9μηνη θητεια παραπανω κανεις αν επιλεξεις να πας δοκιμος ΔΕΑ και τοτε ειναι που πληρωνεσαι κτλ ειναι +5 μηνες. Απλως αυτο που ρωταω ειναι αν τελικα περασω ΥΕΑ και οταν ειναι να επιστρεψω σην μοναδα μου, η μοναδα μου θα ειναι κατι απο ειδικες ειδικες δυναμεισ οπως γραφει το χαρτι ειδικες δυναμεις ΥΕΑ η θα με στειλουν οπου να'ναι σαν ΥΕΑ π.χ στο απλο πεζικο. Επισης αν δεν περασω ΥΕΑ (επιτηδες) θα παραμεινω ειδικες δυναμεις ή θα καταταγω απλως φανταρος. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα αρκετα οι ΥΕΑ περνανε εκπαιδευση 16 βδομαδες και μετα πανε στην μοναδα τους μεχρι να τελειωσει η 9μηνη θητεια παραπανω κανεις αν επιλεξεις να πας δοκιμος ΔΕΑ και τοτε ειναι που πληρωνεσαι κτλ ειναι +5 μηνες. Απλως αυτο που ρωταω ειναι αν τελικα περασω ΥΕΑ και οταν ειναι να επιστρεψω σην μοναδα μου, η μοναδα μου θα ειναι κατι απο ειδικες ειδικες δυναμεισ οπως γραφει το χαρτι ειδικες δυναμεις ΥΕΑ η θα με στειλουν οπου να'ναι σαν ΥΕΑ π.χ στο απλο πεζικο. Επισης αν δεν περασω ΥΕΑ (επιτηδες) θα παραμεινω ειδικες δυναμεις ή θα καταταγω απλως φανταρος. Ευχαριστω.

 

Αν κατάλαβα καλά, εσύ μιλάς για τους φαντάρους που γίνονται Λοχίες και Δεκανείς, αυτό φαντάζομαι είναι η εκπαίδευση ΥΕΑ που λες. Απ' ό,τι ξέρω, επειδή ακριβώς 99% των ατόμων που μπαίνουν έχουν ένδειξη ΥΕΑ, διαλέγονται μερικά άτομα στην τύχη και γίνονται Λοχίες και Δεκανείς, περνώντας αυτήν την εκπαίδευση (της πλάκας) που λες.

 

Φυσικά, μην φανταστείς ότι μετά έχεις καμιά διαφορά από τον "απλό" φαντάρο, ότι έχεις ιδιαίτερο σεβασμό από τους υπόλοιπους ή ότι διατάζεις κανέναν. Ακόμα και εσύ ο ίδιος παίζει να ξεχάσεις ότι είσαι έφεδρος Λοχίας.

 

Όλη η ιστορία είναι για το αν θες να πας δόκιμος ή όχι. Αν δεν θες, θα είσαι απλός φαντάρος, μην περιμένεις τίποτα μεγαλεία.

Θα κάνεις και τις σκοπιές σου και τα περίπολα σου και τις αγγαρείες σου και όλα. Η ένδειξη ΥΕΑ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

 

Για τις Ε.Δ. που λες...Θα ανήκεις κανονικά στις Ε.Δ. εσύ, κάνεις την εκπαίδευση ΥΕΑ σου και μετά γίνεσαι Λοχίας ή Δεκανέας Ε.Δ.

Απλά το θέμα είναι πως αν αποτύχεις στα αρχικά αστεία τεστ που θα σας κάνουν (που πολλοί κόβονται επίτηδες μην γίνει καμιά στραβή και τους πούνε να πάνε Δόκιμοι), θα σε μεταθέσουν σε άλλο σώμα/όπλο και δεν θα είσαι πια στις Ε.Δ. Αυτό φυσικά είναι λογικότατο, αλλά δεν νομίζω να σε αγχώνει, από την στιγμή που θες να πας Ε.Δ. φαντάζομαι μπορείς να τρέξεις 50 μέτρα και δεν είσαι και τίποτα 150 κιλά. Υπάρχουν με λίγα λόγια ΥΕΑ Τεθωρακισμένων, ΥΕΑ Πεζικού κτλ, εσύ θα είσαι ΥΕΑ Ε.Δ.

 

Απλά, ξαναλέω, μην φανταστείς ότι θα είσαι τίποτα Αξιωματικός με ευθύνες και ιστορίες...απλός φαντάρος θα είσαι πάλι με ένα λοχιόσημο που δεν σημαίνει τίποτα. (και φυσικά σε καμιά περίπτωση ισότιμος με μόνιμο Λοχία).

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα αρκετα οι ΥΕΑ περνανε εκπαιδευση 16 βδομαδες και μετα πανε στην μοναδα τους μεχρι να τελειωσει η 9μηνη θητεια παραπανω κανεις αν επιλεξεις να πας δοκιμος ΔΕΑ και τοτε ειναι που πληρωνεσαι κτλ ειναι +5 μηνες. Απλως αυτο που ρωταω ειναι αν τελικα περασω ΥΕΑ και οταν ειναι να επιστρεψω σην μοναδα μου, η μοναδα μου θα ειναι κατι απο ειδικες ειδικες δυναμεισ οπως γραφει το χαρτι ειδικες δυναμεις ΥΕΑ η θα με στειλουν οπου να'ναι σαν ΥΕΑ π.χ στο απλο πεζικο. Επισης αν δεν περασω ΥΕΑ (επιτηδες) θα παραμεινω ειδικες δυναμεις ή θα καταταγω απλως φανταρος. Ευχαριστω.

O ΥΕΑ είναι Υποψήφιος και όταν περάσει την εκπαίδευση γίνεται Δόκιμος (ΔΕΑ), τα έχεις μπερδέψει.

 

Αυτό που λες Baator, είναι όταν κάποιοι απλοί φαντάροι διαλέγονται τυχαία να περάσουν σχολείο ΛΥΒ (γελάει ο κόσμος...) , και τότε ονομάζονται δεκανείς, και δεν έχουν καμία μα καμία διαφορά με τους άλλους φαντάρους.

Link to comment
Share on other sites

O ΥΕΑ είναι Υποψήφιος και όταν περάσει την εκπαίδευση γίνεται Δόκιμος (ΔΕΑ), τα έχεις μπερδέψει.

 

Αυτό που λες Baator, είναι όταν κάποιοι απλοί φαντάροι διαλέγονται τυχαία να περάσουν σχολείο ΛΥΒ (γελάει ο κόσμος...) , και τότε ονομάζονται δεκανείς, και δεν έχουν καμία μα καμία διαφορά με τους άλλους φαντάρους.

 

Ακριβώς, στο πρώτο ποστ μου του απάντησα σχετικά με τους Δόκιμους γιατί φαντάστηκα ότι αυτό εννοούσε όταν

μιλούσε για εκπαίδευση ΥΕΑ αλλά μου απάντησε ότι δεν εννοεί αυτό.

 

Πέρα από την αστεία εκπαίδευση ΛΥΒ, για την οποία έγραψα στο 2ο ποστ, δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο

μπορεί να εννοεί όταν λέει για "εκπαίδευση ΥΕΑ και πόσο δύσκολη είναι".

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου, τι σας απασχολεί περί στρατού να σας πω - έχω καμιά δεκαριά κολλητούς στρατιωτικούς, ενώ ο ξάδερφος της μάνας μου είναι απόστρατος ανώτατος.
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου, τι σας απασχολεί περί στρατού να σας πω - έχω καμιά δεκαριά κολλητούς στρατιωτικούς, ενώ ο ξάδερφος της μάνας μου είναι απόστρατος ανώτατος.

 

αν παω για δοκιμος,οπουδηποτε, και τελειωσω τη 3-4μηνη εκπαιδευση, .. Ποσα θα παιρνω,ευρω, και το σημαντικοτερο,..ποση θα ειναι η καθυστερηση μεχρι να πληρωθω πρωτη φορα?

Γιατι ακουσα οτι ενω σε αναγκαζουν να βρεις δικο σου σπιτι, στις αρχες το πληρωνεις με τα λεφτα των γονιων σου.. !

Link to comment
Share on other sites

αν παω για δοκιμος,οπουδηποτε, και τελειωσω τη 3-4μηνη εκπαιδευση, .. Ποσα θα παιρνω,ευρω, και το σημαντικοτερο,..ποση θα ειναι η καθυστερηση μεχρι να πληρωθω πρωτη φορα?

Γιατι ακουσα οτι ενω σε αναγκαζουν να βρεις δικο σου σπιτι, στις αρχες το πληρωνεις με τα λεφτα των γονιων σου.. !

 

Για ποιό λόγο να πας δόκιμος;

Όταν πήγα εγώ στρατιώτης (το 1992), είχε ελάχιστη διαφορά θητείας και ΟΝΤΩΣ ΑΞΙΖΕ να πας δόκιμος (τελικά πέρασα ΛΙΒ κι έγινα λοχίας). Τώρα, δώρο-άδωρο είναι. Για τα χρήματα;... Δεν αξίζει, για μένα. Τεςπα, ανάλογα με τον βαθμό οι στρατεύσιμοι λαμβάνουν:

 

- 8,80 ευρώ οι στρατιώτες

- 9,98 ευρώ οι δεκανείς

- 11,15 ευρώ οι λοχίες

 

Ανάλογα με την οικογενειακή τους κατάσταση, οι στρατεύσιμοι λαμβάνουν:

 

- 35 ευρώ τα παιδιά πολύτεκνων οικογενειών

- 35,22 ευρώ οι παντρεμένοι, οι ορφανοί (από τον ένα γονέα) και τα παιδιά ανύπαντρων μητέρων

- 100 ευρώ οι ορφανοί (και από τους δύο γονείς)

- 88,04 ευρώ οι παντρεμένοι με ένα παιδί

- 140,87 ευρώ οι παντρεμένοι με δύο παιδιά

- 234,78 ευρώ οι παντρεμένοι με τρία παιδιά

- 14,67 ευρώ για κάθε παιδί άνω των τριών

 

Ανάλογα με την οικονομική τους κατάσταση, οι στρατεύσιμοι λαμβάνουν:

 

- Τα παιδιά μακροχρόνια ανέργων και τα παιδια γονέων "προβληματικών περιοχών" 100 ευρώ, εφόσον το οικογενειακό τους εισόδημα δεν ξεπερνάει τα 3000 ευρώ

 

Μισθός ΔΕΑ:

 

Οι ΔΕΑ αμοίβονται με το 60% του μισθού του μονίμου Ανθυπολοχαγού (δηλαδή 570,34 ευρώ - 2010) ενώ όταν ονομαστούν έφεδροι ανθυπολοχαγοί με το 80% του μισθού του (δηλαδή 719 ευρώ - 2010). Στον βασικό μισθό προστίθενται ανά περίπτωση:

 

- Επίδομα παραμεθορίου (περίπου 130 ευρώ)

- Οδοιπορικά (περίπου 60 - 90 ευρώ)

- Επίδομα για υπηρεσίες Κυριακές ή αργίες (13,5 ευρώ ανά υπηρεσία)

- Επιπλέον χρήματα για ασκήσεις, σκοινάκια, διανυκτερεύσεις εκτός μονάδων, σχολεία κλπ. (ανάλογα με την περίπτωση)

- Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ: 83 ευρώ, Έφεδροι Ανθυπολοχαγοί: 113 ευρώ

 

Ανάλογα με τη θέση, τις συνθήκες και τα καθήκοντα υπάρχουν επιπλέον επιδόματα που χορηγούνται κατά περίπτωση, όπως:

 

- επίδομα αυξημένης επιχειρησιακής ετοιμότητας

- επίδομα για πτώσης με αλεξίπτωτα

- επίδομα εκκαθάρισης ναρκοπεδίων κλπ.

 

Παλαιότερα λάμβαναν και δώρο Χριστουγένων και Πάσχα, τα οποία όμως καταργήθηκαν το 2010.

Πληρώνεσαι απ' τη στιγμή που ΟΡΚΙΖΕΣΑΙ και μετά (υποτίθεται!), αλλά συνήθως μετά από κάνα δίμηνο...

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Tην συζήτηση αυτή την είχα κάνει με φίλο που είχε πάει ειδ.δυνάμεις και μου λέει καλύτερα να πήγαινα έφεδρος. Τα ίδια μόρια θα έπαιρνε αλλά τους επόμενους +5μήνες αντί να έψαχνε για δουλειά θα πληρωνόταν από το κράτος και θα έμενε κοντά στο σπίτι του (μην πω στο σπίτι του...)...Ιδίως αν έχεις μέρος να μείνεις παραμεθόριο τότε παίρνεις και καλύτερα λεφτά λόγω παραμεθορίου και μένουν τσέπη μιας και δεν έχεις ενοίκια...Ξέρω παιδί που επέλεξε να συνεχίσει παραμεθόριο μιας και είχε καταγωγή από το μέρος εκείνο και είχε λυμένο το θέμα της διαμονής....

 

Παλιά πάντως συνέφερε να πας δόκιμος περισσότερο από ότι τώρα καθώς οι 5 μήνες επιπλέον στους 9 μήνες θητεία είναι μεγάλο ποσοστό....Όσο για ΛΥΒ παλιά κάτι μέτραγε το να βγεις δεκανέας ή λοχίας....Τώρα βγαίνεις μόνο δεκανέας πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά από τον κληρωτό φαντάρο....Το μόνο καλό είναι ότι δεν μου ζάλιζαν τα @@ οι ΕΠΟΠ δεκανείς....

Link to comment
Share on other sites

Tην συζήτηση αυτή την είχα κάνει με φίλο που είχε πάει ειδ.δυνάμεις και μου λέει καλύτερα να πήγαινα έφεδρος. Τα ίδια μόρια θα έπαιρνε αλλά τους επόμενους +5μήνες αντί να έψαχνε για δουλειά θα πληρωνόταν από το κράτος και θα έμενε κοντά στο σπίτι του (μην πω στο σπίτι του...)...Ιδίως αν έχεις μέρος να μείνεις παραμεθόριο τότε παίρνεις και καλύτερα λεφτά λόγω παραμεθορίου και μένουν τσέπη μιας και δεν έχεις ενοίκια...Ξέρω παιδί που επέλεξε να συνεχίσει παραμεθόριο μιας και είχε καταγωγή από το μέρος εκείνο και είχε λυμένο το θέμα της διαμονής....

 

Παλιά πάντως συνέφερε να πας δόκιμος περισσότερο από ότι τώρα καθώς οι 5 μήνες επιπλέον στους 9 μήνες θητεία είναι μεγάλο ποσοστό....Όσο για ΛΥΒ παλιά κάτι μέτραγε το να βγεις δεκανέας ή λοχίας....Τώρα βγαίνεις μόνο δεκανέας πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά από τον κληρωτό φαντάρο....Το μόνο καλό είναι ότι δεν μου ζάλιζαν τα @@ οι ΕΠΟΠ δεκανείς....

 

Αυτό δεν έγραψα;

Όταν πήγα (το 1992) ΑΞΙΖΕ για ΔΕΑ, αλλά δεν γούσταρα να 'μαι "αξιωματικός", τους αντιπαθούσα. (Κι έχω και σχέσεις - οικογενειακά - με στρατό). Να γίνεις λοχίας (τότε) άξιζε. Έκανες την ΙΔΙΑ ΘΗΤΕΙΑ με τους κληρωτούς οπλίτες και είχες και προνόμοια (εγώ έκανα και χρέη επιλοχία διοικήσεως κάποια στιγμή).

 

Τώρα πια, για μένα, ΑΠΛΟΣ ΟΠΛΙΤΗΣ/ΣΜΗΝΙΤΗΣ/ΝΑΥΤΗΣ πρέπει να πας, ΔΙΧΩΣ κάποια "ειδικότητα", δηλαδή... είτε "τζιτζίκι" (τυφεκιοφόρος) στο Στρατό, είτε "Πυροβολητής" (Άμυνα Αεροδρομίων) στην Π.Α., είτε "Αρμενιστής" ή "Πυροβολητής" στο Π.Ν., ώστε να υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ (!!!!!!!!!) η ειδικότητά σου και να είσαι "γενικών καθηκόντων"!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έγραψα;

Όταν πήγα (το 1992) ΑΞΙΖΕ για ΔΕΑ, αλλά δεν γούσταρα να 'μαι "αξιωματικός", τους αντιπαθούσα. (Κι έχω και σχέσεις - οικογενειακά - με στρατό). Να γίνεις λοχίας (τότε) άξιζε. Έκανες την ΙΔΙΑ ΘΗΤΕΙΑ με τους κληρωτούς οπλίτες και είχες και προνόμοια (εγώ έκανα και χρέη επιλοχία διοικήσεως κάποια στιγμή).

 

Τώρα πια, για μένα, ΑΠΛΟΣ ΟΠΛΙΤΗΣ/ΣΜΗΝΙΤΗΣ/ΝΑΥΤΗΣ πρέπει να πας, ΔΙΧΩΣ κάποια "ειδικότητα", δηλαδή... είτε "τζιτζίκι" (τυφεκιοφόρος) στο Στρατό, είτε "Πυροβολητής" (Άμυνα Αεροδρομίων) στην Π.Α., είτε "Αρμενιστής" ή "Πυροβολητής" στο Π.Ν., ώστε να υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ (!!!!!!!!!) η ειδικότητά σου και να είσαι "γενικών καθηκόντων"!

 

Aυτό ακριβώς....Και όσο και αν κακοφανεί...Αν σε δουν χρήσιμο τότε σε σκίζουν...Καλύτερα να σε θεωρούν άχρηστο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aυτό ακριβώς....Και όσο και αν κακοφανεί...Αν σε δουν χρήσιμο τότε σε σκίζουν...Καλύτερα να σε θεωρούν άχρηστο....

Eυτυχώς το κατάλαβα νωρίς...Από τις πρώτες μέρες...

 

Μας ρωτάνε στο κέντρο ποιοι ξέρουν από υπολογιστές...Χώσιμο να καθαρίσουμε το internet cafe...Ναι, είχαμε internet cafe στο Ρέθυμνο...;)

Ο,τι με βάζανε να κάνω, επειδή είδα ότι κάποιοι δεν εκτιμούσαν τίποτα, το παιζα ο πιο γιωτάς απ' όλους...Κάποια στιγμή βέβαια καβατζώθηκα τρελά γιατί με βάλανε να μεταφράσω ένα σχέδιο μάχης...Βλέπετε εκεί δεν πέρναμε εντολές από ΓΕΣ αλλά ο καθένας έκανε ό,τι γούσταρε για να το παίξουμε γαμάτοι...Οι μετάφραση πήρε κάτι μήνες, γλύτωσα όλες τις ασκήσεις, ο λοχαγός που με είχε άχτι με χωνε, αλλά ο υπολοχαγός με καβάτζωνε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να σας ρωτησω κατι? λογω εποχικης δουλειας γινεται να σπασω την θητεια πχ 5 μηνες τον ενα χρονο και 4 μηνες τον δευτερο χρονο? και αν ναι με ποια αιτιολογια?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι? λογω εποχικης δουλειας γινεται να σπασω την θητεια πχ 5 μηνες τον ενα χρονο και 4 μηνες τον δευτερο χρονο? και αν ναι με ποια αιτιολογια?

 

Kάνεις χοντράδες και σε διώχνουν με αναβολή στους 5μήνες:lol:.....Βέβαια τα μπλεξίματα που ακολουθούν είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...