Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτους που υπηρετουν 9 μηνες τι γινεται?...εχω ακουσει οτι πολλοι δινουν τα δικαιολογητικα αφου επιστρεψουν απο την παραμεθόριο (ο νομος λεει οτι αν δηλωσεις εξαρχης οτι υπηρετεις 9μηνο εισαι υποχρεωμενος ολη την θητεια να την κανεις παραμεθοριο)....σε αλλες περιπτωσεις τα εγκρινουν κ σε αλλες οχι....:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με αυτους που υπηρετουν 9 μηνες τι γινεται?...εχω ακουσει οτι πολλοι δινουν τα δικαιολογητικα αφου επιστρεψουν απο την παραμεθόριο (ο νομος λεει οτι αν δηλωσεις εξαρχης οτι υπηρετεις 9μηνο εισαι υποχρεωμενος ολη την θητεια να την κανεις παραμεθοριο)....σε αλλες περιπτωσεις τα εγκρινουν κ σε αλλες οχι....:wacko:

 

Ναι, αυτό είναι μια ωραία πονηριά που κάνουν μερικοί έτσι ώστε και μετάθεση από την παραμεθώριο να πάρουν και 9μηνο να κάνουν.

Αλλά δεν νομίζω οτι πιάνει πλέον, το έχουν πάρει χαμπάρι και αν δεν έχεις κάνει από την αρχή τα χαρτιά σου(ή οι λόγοι του 9μηνου δεν προκύψουν αργότερα) δεν χαμπαριάζουν και κάνεις 12 μήνες κανονικά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος μαν, αλλά αμφιβάλλω για το κατά πόσο γίνεται έτσι. Νομίζω εξαρχής πρέπει να δώσει ο δικαιούμενος 9μηνο τα δικαιολογητικά.
Link to comment
Share on other sites

ki egw exw thn idia aporia me ton filo gia to 9mhno..Alh8eia exei k h aeroporia xalia meta8eseis?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι στην στρατιωτικη εγκυκλιο δεν λεει πουθενα το ποτε πρεπει να δωσεις τα δικαιολογητικα.Απο εκει κ περα εαν τα δωσεις αφου κανεις παραμεθοριο & εχεις καλο βυσμα τα εγγραφα σου γινονται δεκτα αλλιως κωλυσιεργουν κ τρεχα γυρευε......

 

Κατι αλλο που βρηκα στο thiteia.gr...''Έχω ακούσει ότι πρέπει να περνάω ένα τουλάχιστον μάθημα το χρόνο για να μην θεωρηθεί ότι έκανα κακή χρήση της αναβολής. Είναι αλήθεια;''............ισχυει κατι τετοιο? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι στην στρατιωτικη εγκυκλιο δεν λεει πουθενα το ποτε πρεπει να δωσεις τα δικαιολογητικα.Απο εκει κ περα εαν τα δωσεις αφου κανεις παραμεθοριο & εχεις καλο βυσμα τα εγγραφα σου γινονται δεκτα αλλιως κωλυσιεργουν κ τρεχα γυρευε......

 

Κατι αλλο που βρηκα στο thiteia.gr...''Έχω ακούσει ότι πρέπει να περνάω ένα τουλάχιστον μάθημα το χρόνο για να μην θεωρηθεί ότι έκανα κακή χρήση της αναβολής. Είναι αλήθεια;''............ισχυει κατι τετοιο? :wacko:

Ακόμα και αν υπάρχει τέτοια διάταξη πρακτικά έχει πέσει σε αχρηστία, αλλιώς η μισή Ελλάδα έχει κάνει κακή χρήση αναβολής :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει παρουσιαζομαι 2 Σεπτεμβριου

ante magkes na ta poume katw:lol:

 

2 Σεπτεμβρη...η μεγαλη μερα!

Λοιπον ραντεβου στις 12 στο ΚΨΜ! θα με γνωρισετε θα φωναζω ΜΥΥ PHOONEEE!:D

Link to comment
Share on other sites

2 Σεπτεμβρη...η μεγαλη μερα!

Λοιπον ραντεβου στις 12 στο ΚΨΜ! θα με γνωρισετε θα φωναζω ΜΥΥ PHOONEEE!:D

 

Θα σας περιμενω εκει:D

ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιμενω εκει:D

 

 

ki egw mesa etsi:D:D

 

an kai akoma den exw to xarti gia na ma8w hmeromhnia , 8a bre8oume stadar..

 

Ante kala na perasoume :lol::lol:

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου 12 Αυγουστου Γρεβενα.Γνωριζει κανενας αν ειναι καλα Στεφανοβικι Βολου (αεροπορια ξηρας) και πως πανε τα μεσα-εξω?

Εχω περασει τους τελευταιους 4 μηνες στο στεφανοβικι....αεροπορια στρατου λεγεται σωστα, οχι ξηρας :p . Γενικα το στρατοπεδο δεν παει και παρα πολυ καλα, βεβαια υπαρχουν ενα σωρο ταγματα εκει, και απο διαφορετικα σωματα/οπλα, τεχνικο διαβιβασεις κτλ...Παντως να ξερεις οτι (οχι ολα) αλλα μερικα ταγματα στα χειροτερα τους πανε στο 4-5 μεσα μια εξω...:wacko: Για δευτερομεταθετα ταγματα, οπως ο λοχος στρατηγειου και η σχολη αεροποριας στρατου, τα πραγματα ειναι πολυ καλα...Γενικα εαν εισαι απο την περιοχη κοντα, ειναι καλα, γιατι στην εξοδο εισαι σπιτι σου με διανυκτερευση. Επισης, το 90% των στρατιωτων ειναι απο εκει γυρω. Μονο εγω και λιγοι αλλοι ειμαστε ασχετοι απο πιο μακρυα.

Α, και αν μπορεις να αποφυγεις το 1ο ΤΕΑΣ σαν ο διαολος το λιβανι..

Τα ταγματα οταν πανε καλα πανε στο 2-3 μεσα, μια εξω...αμα εισαι και παλιοσειρα, καλυτερα...

Καλησπερα παιδες, ηρθε και σε μενα το ''υπεροχο'' χαρτι..

 

Θηβα πυροβολικο παρουσιαζομαι νωρις νωρις στις 11..

 

Τι ξερουμε για εκει??

 

Αντε καλη αρχη σε ολους:D

 

ΥΓ. Παιζει να κανω κατι που διαβασα σε προηγουμενα ποστς επειδη κανω 9μηνο ως τριτεκνος να παρουσιασω τα διακαιολογητικα αφου παρω τη μεταθεση?Και μεχρι τοτε να κανω την παπια??

 

Thanks

 

Μπορεις να κανεις την παπια οσο θελεις. Μπορεις να κανεις αυτο που σκεφτεσαι να κανεις. Θηβα ειχα περασει πολυ καλα, γιατι ημουν 2η Μοιρα, του Τογια. χημειο.

Θηβα ειναι καλα εκει. Κατι 4ες μοιρες με επισκοπο κτλ ειναι λιγο ζορι...

 

Την ιδια μερα παρουσιαζομαστε κ εγω θηβα πυροβολικο ειμαι.Εχω ακουσει καλα λογια αλλα βεβαια ανακαλυπτεις πως ειναι τα πραγματα μονο μετα αφου πας. Εγω θα ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις αν τις εξετασεις κ τα αθληματα για Υ.Ε.Α αν πρεπει να τα περασεις υποχρεωτικα ακομη κ οταν δεν θες κ ποτε περιπου ειναι μετα την ορκωμοσια?

Και εγω ενδειξη ΥΕΑ ειχα. Μας πηγαν μια μερα ολους μαζι εκει που θα γινοτανε η εξεταση, και ξεκινησαμε με το αλματακι, και μας ρωτησε, για να μην ταλαιπωρουμαστε αδικα, ποιοι απο εσας θα το περασετε? και χωριστηκαμε σε δυο ομαδες. Οι λιγοι που θελανε να γινουν ΥΕΑ, και ολοι οι υπολοιποι. Μας ειπε ελευθεροι και γυρισαμε στην Μοιρα μας χωρις να εχουμε κανει το παραμικρο...Θηβα ειναι λιγο σκατα απο αποψη κτηριων κτλ, ειναι πραγματικα παμπαλαια μερικα, ειδικα της 2ης Μοιρας (μερικα εχουν κριθει ακαταλληλα και ειναι κλειστα...).

 

 

Ειναι κανεις εδω ΑΣ στα Μεγαρα? σας ερχομαι ... :D:D

Link to comment
Share on other sites

ki egw mesa etsi:D:D

 

an kai akoma den exw to xarti gia na ma8w hmeromhnia , 8a bre8oume stadar..

 

Ante kala na perasoume :lol::lol:

 

Απο εδω http://www.haf.gr/el/career/stratologia/pdfs/esso2008c.pdf θα δεις ποια μερα θα μπεις Τριπολη.

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω http://www.haf.gr/el/career/stratologia/pdfs/esso2008c.pdf θα δεις ποια μερα θα μπεις Τριπολη.

 

 

Thanks ,2/9 ki egw!

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος και εγω τοτε ειμαι.

 

Ισχυει οτι τα κρεβατια πανε αλφαβητικα? Να μην βιαστουμε δηλαδη να πιασουμε κανα καλο!

 

Εννοείται.. Μέχρι να σας κατατάξουν αλφαβητικά σε θαλάμους, μη βιαστείτε να τακτοποιηθείτε. Γενικά, η συγκεκριμένη αλλαγή είναι μεγάλη βαβούρα. :wacko:

Δε βλέπω προσέλευση για 124 ΠΒΕ στη Τρίπολη. Αεροπορία δε μπαίνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

oloi emeis :lol:

 

kostkan,alex19,egw ktl..

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται.. Μέχρι να σας κατατάξουν αλφαβητικά σε θαλάμους, μη βιαστείτε να τακτοποιηθείτε. Γενικά, η συγκεκριμένη αλλαγή είναι μεγάλη βαβούρα. :wacko:

Δε βλέπω προσέλευση για 124 ΠΒΕ στη Τρίπολη. Αεροπορία δε μπαίνει κανείς;

 

Επειδη εισαι παλιος! Πες μας λιγα πραγματα για κατω. Εχει πολυ τρεξιμο? Γυμναστικη? Αυτη η περιφημη στρατικωποιηση τι ειναι πια??

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω 12/8. Αλλος για Γιαννενα?

Απ οτι εμαθα ειναι μικτο ταγμα πεζικου & τεθωρακισμενων.

Το χαρτι καταταξης γραφει ΤΘ - ΟΑ - ΥΕΑ.

Μετα την ορκωμοσια στελνουν Αυλωνα? Ξερει καποιος?

ΕΛΔΥΚ να δηλωσω? Αλοι λενε χλιδα κι αλλοι χαλια.

If U dont't succeed at first...skydinvin' isn't 4U !!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι παλιος! Πες μας λιγα πραγματα για κατω. Εχει πολυ τρεξιμο? Γυμναστικη? Αυτη η περιφημη στρατικωποιηση τι ειναι πια??

Tην πρώτη βδομάδα έχει πάρα πολύ τρέξιμο. ΓΥμναστική εξαρτάται. Μερικές σειρές κάνουν 2 φορές τη βδομάδα, άλλες πάλι μία όλο κι όλο. Η στρατιωτικοποίηση είναι μισή ώρα δουλειά, τρέχεις, τρέχεις και ξανατρέχεις, λίγο πιο αυστηρά από ότι στη γυμναστική και σε βάζουν ταυτόχρονα να φωνάζεις και το όνομά σου ενώ τρέχεις και έχεις τα χέρια στο κεφάλι σου... Βλακείες μωρέ... Εγώ την είχα λουφάρει από τη στρατιωτικοποίηση και κάθισα θαλαμοφύλακας. :cool:

 

Ως γυμναστική και ως στρατιωτικοποίηση δεν είναι τίποτα το τρομερό. Το δύσκολο για μένα αλλά και για πολλούς άλλους είναι η αλλαγή στο ντύσιμο (από παραλλαγή σε φόρμες και αντίστροφα) και το ντουζ μετά...

 

Η αλλαγή των ρούχων πρέπει να γίνει εντός 2λεπτών (και μπρος στον πανικό ιδίως των πρώτων ημερών που έχεις άπειρα πράματα και δε ξέρεις πού έχεις τι, άντε να βρίσκεις τα κατάλληλα ρούχα...και όλα αυτά σε ελάχιστο χώρο που έχεις και άλλους φαντάρους να βρίσκονται στον ίδιο πανικό με σένα...) και για ντουζ μετά άντε να βρεις κάποιο ελεύθερο και άντε να βρεις ζεστό νερό αν πας μετά από μερικά λεπτά αφού σε φανε τη θέση άλλοι... Αυτά είναι τα προβλήματα... Τώρα βέβαια είναι και καλοκαίρι...

 

Εμείς έτυχε να κάνουμε μπάνιο με μείον βαθμούς έξω και παγωμένο νερό στο ντουζ... Τι έτυχε δηλαδή, σχεδόν ο κανόνας ήταν αυτός... Τι να κάνεις όμως... Να μείνεις με τον ιδρώτα...; Κάθε φορά σε κάθε σειρά λένε ότι διορθώνουν το πρόβλημα με το ζεστό νερό... Μάλλον είναι στα πλαίσια της σκληραγώγησης και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

:D HI GUYS!!!AN KAI DEN EIMAI AGORAKI PROSPATHW NA MPW STRATO WS EPOP MESW ASEP.KAI APOTI EXW DIAPISTWSEI APO 2 SYGGENEIS MOU STHN AEROPORIA SMHNAGOS O ENAS KAI YPOSMHNAGOS O ALLOS STHN AEROPORIA EINAI POLY LIGHT H KATASTASH........XALAROUITA ........KAI KSYSIMO......

 

 

 

 

EYXOMAI KALH THHTEIA SE OPOIOUS PAROUSIASTOUN.........:O:up::luck::baby:

Link to comment
Share on other sites

:D HI GUYS!!!AN KAI DEN EIMAI AGORAKI PROSPATHW NA MPW STRATO WS EPOP MESW ASEP.KAI APOTI EXW DIAPISTWSEI APO 2 SYGGENEIS MOU STHN AEROPORIA SMHNAGOS O ENAS KAI YPOSMHNAGOS O ALLOS STHN AEROPORIA EINAI POLY LIGHT H KATASTASH........XALAROUITA ........KAI KSYSIMO......

 

 

 

 

EYXOMAI KALH THHTEIA SE OPOIOUS PAROUSIASTOUN.........:O:up::luck::baby:

 

Σαν τον Στρατο ξηρας παντος δεν ειναι!!

 

Εχω στην ιλη μου αρκετες ΕΠΟΠινες και δεν θα θελες να μαθεις πως περναν!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι παλιος! Πες μας λιγα πραγματα για κατω. Εχει πολυ τρεξιμο? Γυμναστικη? Αυτη η περιφημη στρατικωποιηση τι ειναι πια??

Με φωναξες??

μη μασας αδερφε! ολα ειναι οκ! στρατιωτικοποιηση ειναι καλη για να στρωσετε χαρακτηρα! μη φανταστεις τιποτα τρελα! καμψεις τρεξιμο και ταυτοχρονα να παρουσιαζεσε κτλ

σιγα...

προσωπικη μου γνωμη κοιτα να χαρεις αυτες τις μερες που θα σαι τριπολη,θα ειναι οι 25 το πολυ μερες βασικης θητειας..που θα κανεις...

εμεις που απολυομαστε σε 5 μερες (ηδη τελειωσαμε σχεδον) καθομαστε εξω απο τον θαλαμο και λεμε για την τριπολη! τι να σου πω..εγω στεναχωρεθηκα οταν ηρθα Θεσσαλονικη. αν και πιο χυμα κατασταση στην μοναδα...αλλα και στην τριπολη αξεχαστη φαση!

προφανως η Γ'ΕΣΣΟ προβλεπω χιλιαδες ατομα...οποτε χημειο θα το κανετε!

δεν μιλαω για στρατο..μιλαω για αεροπορια. οσοι πατε κοιταξτε να το ευχαριστηθειτε χωρις νευρα κτλ. ολα μια ιδεα ειναι. ο καιρος περασε και δεν πηρα χαμπαρι.

και η σκοπια θα σας ψαρωσουν εκει...μη μασεισετε! αλλα μη κοιμαστε κιολας! στην σκοπια θα σκεφτεσαι απειρα πραγματα..θα βλεπεις ολες τις πανσεληνους τα μισοφεγγαρα κτλ θα μιλησεις στο κινητο λιγο,θα κανεις κανενα τσιγαρακι..παει περασε!

Χθες εκανα την τελευταια μου σκοπια και ενοιωσα σαν να ηταν η πρωτη! ολα ειναι στον εγκεφαλο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

:D HI GUYS!!!AN KAI DEN EIMAI AGORAKI PROSPATHW NA MPW STRATO WS EPOP MESW ASEP.KAI APOTI EXW DIAPISTWSEI APO 2 SYGGENEIS MOU STHN AEROPORIA SMHNAGOS O ENAS KAI YPOSMHNAGOS O ALLOS STHN AEROPORIA EINAI POLY LIGHT H KATASTASH........XALAROUITA ........KAI KSYSIMO......

 

 

 

 

EYXOMAI KALH THHTEIA SE OPOIOUS PAROUSIASTOUN.........:O:up::luck::baby:

 

Γι αυτό δεν πάμε μπροστά σα χώρα έχουμε 1000άδες δημοσίους υπαλλήλους μπορεί να είναι οκ για σένα, αλλά όχι για το σύνολο,αν συνεχίsει αυτή η νοοτροπία θα έρθουν τα πολύ χειρότερα, έλεος πια μήπως να κάθεστε και σε ενα καναπέ σπίτι και να μην πηγαίνετε πουθενά? sorry για off topic

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Με φωναξες??

μη μασας αδερφε! ολα ειναι οκ! στρατιωτικοποιηση ειναι καλη για να στρωσετε χαρακτηρα! μη φανταστεις τιποτα τρελα! καμψεις τρεξιμο και ταυτοχρονα να παρουσιαζεσε κτλ

σιγα...

προσωπικη μου γνωμη κοιτα να χαρεις αυτες τις μερες που θα σαι τριπολη,θα ειναι οι 25 το πολυ μερες βασικης θητειας..που θα κανεις...

εμεις που απολυομαστε σε 5 μερες (ηδη τελειωσαμε σχεδον) καθομαστε εξω απο τον θαλαμο και λεμε για την τριπολη! τι να σου πω..εγω στεναχωρεθηκα οταν ηρθα Θεσσαλονικη. αν και πιο χυμα κατασταση στην μοναδα...αλλα και στην τριπολη αξεχαστη φαση!

προφανως η Γ'ΕΣΣΟ προβλεπω χιλιαδες ατομα...οποτε χημειο θα το κανετε!

δεν μιλαω για στρατο..μιλαω για αεροπορια. οσοι πατε κοιταξτε να το ευχαριστηθειτε χωρις νευρα κτλ. ολα μια ιδεα ειναι. ο καιρος περασε και δεν πηρα χαμπαρι.

και η σκοπια θα σας ψαρωσουν εκει...μη μασεισετε! αλλα μη κοιμαστε κιολας! στην σκοπια θα σκεφτεσαι απειρα πραγματα..θα βλεπεις ολες τις πανσεληνους τα μισοφεγγαρα κτλ θα μιλησεις στο κινητο λιγο,θα κανεις κανενα τσιγαρακι..παει περασε!

Χθες εκανα την τελευταια μου σκοπια και ενοιωσα σαν να ηταν η πρωτη! ολα ειναι στον εγκεφαλο!

Οντως θα ειναι εμπειρια αλλα οσο να ναι παμε ψαρωμενοι και ας ξερουμε οτι δεν ειναι τιποτα! Πιο πολυ ειναι το αγχος για το αγνωστο.:confused:

Αντε καλος πολιτης παλιε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...