Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει και κάτι ασκήσεις που τις λένε "ευκαιρία να πεθάνεις νέος":X

 

Αποφάσεις του ΥΕΘΑ περί στρατολογικής νομοθεσίας http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_11/01/2011_372629

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει περασεις κανει προσφατα απο ειδικες δυναμες? επειδη ψαχνω πληροφοριες και δεν εχω βρει καποιο, ενδιαφερομαι πιο πολυ για ΜΑΚ

 

5 η ώρα ξυπνάς όσο είσαι στο πεύκο.

όταν πας στα άλλα στρατόπεδα πάλι 5 ξυπνάς,εκτός και αν έχεις ειδικές ασκήσεις κοκ.

οι περισσότεροι πάνε ρεντινα, αλλά φυσικά υπαρχουν και σε άλλα μέρη και νομίζω και σε ένα νησί ή ροδο ή σαμο αν δεν κάνω λάθος.έχουν πει ότι στην ρεντινα είναι πιο δύσκολα. μπορείς να πας και κυπρο.

αν σκέφτεσαι για ΥΕΑ υπάρχει πιθανότητα αν σε πάρουν να σε διώξουν από ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

σε καμια περιπτωση δεν σκεφτομαι ΥΕΑ, μετα την εκπαιδευση κανεις ασκησεις?

η μονο σκοπιες και αγκαριες?

 

αφού περάσεις τα πεν οι ασκήσεις μειώνονται κατά πολύ, πάλι κάνεις ασκήσεις αλλά όχι και κάθε μέρα (εννοείτε ότι υπάρχουν οι πορείες βολές)και επίσης θα δοκιμάσεις και όλα τα όπλα. οι σκοπιές θα πέσουν σύννεφο, μπορεί να έχεις και διπλές-τριπλές σκοπιές την ίδια μέρα. αφού πάρεις τον μπερέ μπορείς να δηλώσεις να γίνεις εκπαιδευτής για την επόμενες σειρές που θα μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Και στου διαολου τη μανα και ασχημες συνθηκες. Και υστερα μιλαμε και εμεις οτι καναμε θητεια. Κουραγια παληκαρια,9 μηνες ειναι θα περασουν γρηγορα και μετα θα τα θυμαστε και θα γελατε.

2010 α εσσο.

 

Να εισαι καλα φιλε, γενικα με την αποσταση εγω δεν εχω προβλημα μια μοναδα χαλαρη ηθελα και ας με πηγαινε και 10-1 αλλα εδω ειναι ακριβως το αντιθετο. Προς το παρον κοιταω μπας και μπορεσω να φυγω για χιο αλλα δεν ξερω αρκετοι μου λενε οτι αργησα να ψαχτω για μεσο. Το προβλημα μου θα ειναι οταν θα φυγουν οι 8μηνοι οπου θα εχει και εμπλοκη και τρεξιμο απο ασκησεις κλπ. Γενικα απο οτι φενεται δεν ειναι η χρονια μου φετος...δεν ξεκινησα καθολου καλα!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε, γενικα με την αποσταση εγω δεν εχω προβλημα μια μοναδα χαλαρη ηθελα και ας με πηγαινε και 10-1 αλλα εδω ειναι ακριβως το αντιθετο. Προς το παρον κοιταω μπας και μπορεσω να φυγω για χιο αλλα δεν ξερω αρκετοι μου λενε οτι αργησα να ψαχτω για μεσο. Το προβλημα μου θα ειναι οταν θα φυγουν οι 8μηνοι οπου θα εχει και εμπλοκη και τρεξιμο απο ασκησεις κλπ. Γενικα απο οτι φενεται δεν ειναι η χρονια μου φετος...δεν ξεκινησα καθολου καλα!

 

Αν εχεις βιζμα ποτε δεν ειναι αργα. Απλα το χρησιμοποιεις οποτε μπορεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To μόνο που ξέρω είναι ότι ξυπνάνε τους φαντάρους 3 το βράδυ και κάνουν πορεία με το βρακί...Γιατί θες να πας σε τέτοιο σώμα?

 

για τη γυμναστικη , εμπειρια, να μαθεις κατι χρισημο και απο το στρατο οχι μονο πως να κανεις αγκαριες, ασε τις ιστοριες που θα λες μετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

για τη γυμναστικη , εμπειρια, να μαθεις κατι χρισημο και απο το στρατο οχι μονο πως να κανεις αγκαριες, ασε τις ιστοριες που θα λες μετα:lol:

Eίχα πετύχει κάτι ειδικοδυναμίτες στην αθήνα και σε συζητήσεις που είχα μαζί τους, όλοι είχαν πάει με σκεπτικό το δικό σου. Αλλά μόλις είδαν τον τρόπο ζωής το μετάνιωσαν.

Μας έλεγαν ιστορίες για στρατόπεδα που ντάλα μεσημέρι τους είχαν γονατιστούς με τα χέρια στο κεφάλι για ώρες για να "στρώσουν χαρακτήρα", και οι φαντάροι που ήταν στο ίδιο στρατόπεδο έπιναν αραχτοί το καφεδάκι τους και τους κορόιδευαν.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eίχα πετύχει κάτι ειδικοδυναμίτες στην αθήνα και σε συζητήσεις που είχα μαζί τους, όλοι είχαν πάει με σκεπτικό το δικό σου. Αλλά μόλις είδαν τον τρόπο ζωής το μετάνιωσαν.

Μας έλεγαν ιστορίες για στρατόπεδα που ντάλα μεσημέρι τους είχαν γονατιστούς με τα χέρια στο κεφάλι για ώρες για να "στρώσουν χαρακτήρα", και οι φαντάροι που ήταν στο ίδιο στρατόπεδο έπιναν αραχτοί το καφεδάκι τους και τους κορόιδευαν.

 

καλα κατσε να παρω πρωτα, και να το επιλεξω, δεν ξερω πως θα ειμαι οταν θα μπω,

τωρα απο ιστοριες, ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα το φοβερο τωρα δεν ξερω :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 2010 Δ εσσο ,και ειμαι αυτη την στιγμη ΕΛΔΥΚ στο 2ο Μ/Κ ταγμα...ειναι αρκετα καλα γτ βρισκομε λοχο διοικησεως,και ειμαι διαβιβαστης(κεπικαριος)μας ειπαν ομως πως αλλαξαν τα πραγματα και οτι θα καθομαστε 7 μηνες στο νησι...αντι για 6...δλδ θα μαστε 3 σειρες μεσα,ισχυει κατι τετοιο?ξερουμε τιποτα?εδω καλα καλα στους θαλαμους δεν χωραμε οι 2 εσσο...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 2010 Δ εσσο ,και ειμαι αυτη την στιγμη ΕΛΔΥΚ στο 2ο Μ/Κ ταγμα...ειναι αρκετα καλα γτ βρισκομε λοχο διοικησεως,και ειμαι διαβιβαστης(κεπικαριος)μας ειπαν ομως πως αλλαξαν τα πραγματα και οτι θα καθομαστε 7 μηνες στο νησι...αντι για 6...δλδ θα μαστε 3 σειρες μεσα,ισχυει κατι τετοιο?ξερουμε τιποτα?εδω καλα καλα στους θαλαμους δεν χωραμε οι 2 εσσο...

 

Για τον στρατο,τα χωροταξικα προβληματα δεν ειναι προβληματα. Ξερω περιπτωση που σε θαλαμο σχετικα μικρο κοιμοντουσαν 30 φανταροι.δεν χωρουσες να περασεις απο πουθενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι η 2010Δ' εσσό είμαστε από τις μεγαλύτερες που έχουν μπει πράγμα που έχει τα καλά του και τα κακά του, από άποψη υπηρεσιών μας πάει και θα μας πηγαίνει καλά λόγω κόσμου αλλά οι παλιές εγκαταστάσεις των στρατοπέδων δεν είναι ικανές να μας αντέξουν. Μικρό το κακό 6 μήνες μου έμειναν!!!!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πώς είναι τα πράγματα αυτή τη στιγμή στην 180 στο καπανδρίτι?

Δικαιούμαι μετάθεση λόγω 8μήνου αλλά δε ξέρω πως πάει εκεί από άποψη υπηρεσιών και στρατοπέδου (είναι χαλαρά, είναι πήξιμο, κλπ).

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει,

Ευχαριστώ

foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εδώ και καιρό στέλνονται στρατιώτες στα νησιά κυρίως από ΕΔ,

αν λοιπόν κάποιος καταταγεί τώρα να το εχει υπόψιν, ότι μπορεί να τον στείλουν σε νησί μετά την ορκωμοσία.

Link to comment
Share on other sites

παιδία ειμαι στο Κετχ και κάτι ακούστηκε πως άλλαξαν οι μεταθέσεις των 8μηνων. Ξέρουμε τίποτα για αυτό η ειναι ράδιο αρβυλα?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Στο Στρατό όλα είναι πάντα ρευστά ανάλογα τις επιχειρησιακές ανάγκες.:X

Αν δεν πάρεις το χαρτί της μετάθεσης στο χέρι .....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως ξέρει κανείς ποια στρατόπεδα είναι αυτή τη στιγμή καλά από άποψη εξόδων, υπηρεσιών στην Αθήνα?
foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς,γιατί εξαρτάται τι όπλο είσαι, τι ειδικότητα έχεις και αν έχει κόσμο...και ποσο παλιός είσαι.

 

 

Χονδρικά :

 

Οι Mονάδες Επιστράτευσης στο Χαιδάρι στο στρατόπεδο που ήταν παλιά το ΚΕΒΟΠ είναι πολύ καλά και πάνε από όλα τα όπλα και σώματα του Στρατού ξηράς.

 

Από διαβιβάσεις ο λόχος διοίκησης του πρώην ΚΕΔΒ στο Χαιδάρι καθώς παραμένουν κάποιες ειδικότητες,οι ΥΕΑ, και η Σχολή Διαβιβάσεων.

 

Από υγειονομικό η μονάδα στην οδο Πειραιώς δίπλα στο Praktiker που είναι εργοστάσιο φαρμάκων....

 

Η Στρατολογία στο Ρουφ καθως ο λόχος διοίκησης είναι μικτός από διαφορους, δεν κάνει τίποτε γιατί τις σκοπιές τις κάνουν οι άτυχοι από την ΜΟΦΑΤ (Mονάδα Φρουρών και Απόδωσης Τιμών) που εδρεύει στο Χαιδάρι μαζί με τις μονάδες επιστράτευσης

 

Το Τάγμα ελικοπτερων στα Μέγαρα έχει καλές εξόδους και το ΚΕΤΘ μόνο αν είσαι παλιός (αλλά και τα δύο είναι μακριά)

 

Tέλος τα επιτελεία και τα στρατόπεδα περιμετρικά της Αθήνας όπως τα Σακέτα στο Υμηττό και Μενίδι είναι πως θα πέσεις 100% θέμα τύχης.Μπορείς να φάς εμπλοκή 5 μέσα μία έξω, αλλά μπορείς και να βγαίνεις και με υπηρεσιακό κάθε μέρα και να γυρνάς αργότερα για την υπηρεσία σου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως ξέρει κανείς ποια στρατόπεδα είναι αυτή τη στιγμή καλά από άποψη εξόδων, υπηρεσιών στην Αθήνα?

 

To στρ. Λχγ Καποτά (Μενίδι) ειναι αρκετα καλο. Ειδικα το 791ΤΕΦ που ειμουνα εγω.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι πυροβολικό και λόγω 8μήνου θα κατέβω αθήνα.

Ίσως καταφέρω να "διαλέξω" κάποιο μέρος διότι έχω ανάγκη να βγαίνω και να δουλεύω, αλλιώς θα πάω όπου με πάει η θεά τύχη.

Οτιδήποτε γύρω από Περιστέρι είναι ευπρόσδεκτο :).

foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Γενικα στο Μενιδι που σου ειπα ειναι καλα.

 

Τωρα για τα υπολοιπα στρατοπεδα ας μας απαντησουν οποια παιδια γνωριζουν κατι...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πότε απολύθηκες και πως σε πήγαινε? Ήτανε χαλαρά εκεί μέσα ή τρέξιμο?

Έχει πυροβολικό εκεί?

Αν όχι, δε γίνεται να αλλάξεις σώμα στη μετάθεση σωστά? Αυτό είναι και το λογικό.

foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...